DAGBLAD VOOR ALKMAAR OMSTREKEN. Groote Paardenmarkt ;1 te No. 262 Honderd en tiende jaargang. 1908 MAANDAG 9 NOVEMBER. Handelscursus aan de Burgeravondschool. te ALKMAAR op Woensdag 11 Nov. 1908. op Woensdag 18 Nov 1908. BINNENLAND. Uit Hof- en Hoofdstad. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote ■etters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. REKENEN 2 uur. HANDELSAARDKIJKSKUNDE 1 BOEKHOUDEN en HANDELSRECHT S1/, NEDERLANDSCHE TAAL 3 DUITSCHE TAAL 3 SCHRIJVEN 1 De nieuwe tijdregeling en de post- en telegraafdienst. Melkvoorziening la Nederland. Afschaffing bakkersnachtarbeld. De booten van de „Zeeland." ten" i 'i UttsMi; GEMENGD NIEUWS. Uit Purmerend. De strijd te Golrle. Woeste rijders. Uit de diamant industrie. Boring naar steenkolen. Aanklacht tegen een burgemeester. Gebrek aan drinkwater. ALKMAARSC9E COURANT. Voor de af deeling Handelsonderwijs aan de Burger avondschool worden voor -den cursus 1908/1909 leera ren opgeroepen in de navolgende vakken op eene belooning van 1.50 per werkelijk gegeven lesuur. Inzending van stukken aan het Gemeentebestuur vóór of op 11 NOVEMBER a. s. met vermelding voor welke vakken afzonderlijk of gecombineerd de sollici tatie strekt. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op het bepaalde bij art. 25. laatste lid der Wet op het Middelbaar Onderwijs. ALKMAAR, 9 November. De Kroonprins van Servië is in de hoofdstad Bel grado teruggekeerd. Hij heeft een bezoek gebracht aan den Russischen Tsaar om dezen een Servisch or- deteeken te overhandigen en om dezen te polsen. In Servië en de rechtvaardige Servische zaak heb gevon- van den Balkan, en men meent te kunnen verhinde ren, dat het inpalmen van Bosnië en Herzegowina door Oostenrijk wordt goedgekeurd in een bijeenkomst van de mogendheden. Men gelooft, dat de groote slavische broeder zijn beschermeling ook nu niet in den steek zal laten en is daarom verheugd, dat den Kroonprins in St. Petersburg zulk een aangename ontvangst is bereid. Aan die vreugde heeft men uiting gegeven bij de terugkomst van den kroonprins. Er waren maatre gelen genomen om hem een reuzenovatie te bereiden, waarin het Servische volk sterk is. Een menigte van wel dertig duizend menschen wachtte hem op en aan het station waren ook tegenwoordig de Russische ge zant Sergiew en verschillende leden der regeering en van de Kamer. Belgrado's burgemeester sprak den Kroonprins geestdriftig toe en uitte den wensch, dat de kleinzoon van den ridderlijken Karageorgewitsj erin zou slagen Servië van het vreemde juk te verlossen. De onstuimige prins vond de betooging natuurlijk verrukkelijk en in een vurige rede antwoordde hij „Ik kom zeide hij uit Rusland en breng een hartelijken groet van den eenen broeder aan den ande ren. Ik kan zeggen, dat ik bij den Tsaar zoowel als bij het Russische volk bewijzen van groote sympathie voor Servië verwacht men nog altijd iets te zullen krijgen den. De wijze, waarop zij mij werd gegeven, versterkt mij in de overtuiging, dat de Serven bij hun Russische broeders steun in hun strijd om hun bestaan en om haar geestelijke ontwikkeling zullen vinden. Als de stemmen van het machtige Rusland en der goedgezin de staten niet voldoende mochten zijn om te voorko men, dat een geheel volk wordt gekrenkt in zijn rech ten, dan zullen wij zelf doen wat onze plicht ons voor schrijft. Omdat ons de vrede dan onaangenamer zal zijn dan de oorlog, en de dood ons aangenamer dan het leven, zullen wij zelf onze rechten verdedigen. Wij zullen er niet naar vragen, hoe sterk de vijand is, maar wie hij is. Houdt u dus gereed voor den oor log!" Men was wel het een en ander van den Kroonprins gewend, doch hiermede heeft hij zichzelf overtroffen. Stormachtige toejuichingen volgden op deze oorlogs zuchtige redevoering. De menigte bracht den Kroon prins door de feestelijk versierde straten naar het pa leis, waar hij onmiddellijk verslag deed van zijn reis aan zijn vader. Intusschen speelde de militaire mu ziek op het plein nationale liederen en weerklonken de saluutschoten uit de kanonnen van de vesting. De geestdrift der menigte steeg daardoor tot een gevaar lijke hoogte, en daarom werd er maar even weer een kleine betooging gehouden Cn wel voor het Russische gezantschap. De gezant verscheen voor het venster, dankte, sprak dén wensch uit, dat de broederlijke 'over eenstemming ten eeuwigen dage zou duren, en gaf de verzekering, dat Rusland Servië niet in den steek zou laten. Vervolgens ging men naar het Engelsche ge zantschap, waar overigens heden, ter gelegenheid van den verjaardag van koning Eduard, een groote hulde- betooging zal worden gehouden, waarbij een afvaardi ging den gezant zal verzoekén aan den koning de ge- lukwenschen der Servische hoofdstad over te brengen. Koning' Eduard moet namelijk de verzekering hebben gegeven dat hij voor het Servische volk warme sympa thie gevoelt. Den geheelen dag duurde Zaterdag de feestelijke stemming voort en de winkels waren zelfs gesloten. De te Belgrado verschijnende bladen gaven kolommen en kolommen nieuws over den Kroonprins, die plotseling de lieveling van het volk geworden is. De jongeman, die zich zoo plotseling mag verheu gen in de volksgunst, telegrafeerde onmiddellijk den vorst van Montenegro, dat hij gedurende zijn verblijf in Rusland tot de overtuiging was gekomen, dat de rechtvaardige zaak van Servië en Montenegro in Rus land een grooten en machtigen steun vindt. Wat zal van dit alles het gevolg zijn? De Prins op reis. Z. K. H. Prins Hendrik vertrekt morgen voor een achttal dagen naar het buitenland, ten einde de gast te zijn van den vorst van Lippe- Detmold, en daarna van den vorst van Schaumburg-Lippe. Nederland—Venezuela. Reuter seint uit Willemstad Het ii 1894 tusschen Nederland en Venezuela ge sloten verdrag is door Nederland, opgezegd. Het gou vernement van Cur»9ao heeft voor de haven vrijen in- en uitvoer van wapenen en ammunitie toegestaan. Revolutionnaire bewegingen zullen niet/langer belet worden. Door den directeur-generaal der posterijen en tele grafie, is aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken een schrijven gericht, waarin advies verzocht wordt, omtrent de vaststelling der tijden van opening en sluiting der post- en telegraafkantoren, wanneer de nieuwe wettelijke tijdregeling in werking zal getreden zijn. Bij den Minister van Binnenlandsche Zaken be staat het voornemen, om aan zijn departement een onderzoek te doen instellen, in hoeverre het mogelijk zal zij i omtrent den melkverkoop te komen tot een voorstel van wettelijke regeling. Omtrent het door minister Talma publiek gemaakte concept-wetsontwerp voor de afschaffing van den Zondagsarbeid en den nachtarbeid, is door de Kamer van Arbeid voor voedinga- en genotmiddelen, aan dezen minister een rapport verzonden, waarin ongeveer dezelfde bezwaren tegen dit ontwerp worden inge bracht, als reeds van andere zijden is geschied, n.l. ten aanzien van het bakken van beschuit, van de gemengde bakkerijen, van de Israëlitische bakkergen, en met 6 tegen 2 stemmen verklaarde de Kamer zich voor doel en strekking van het ontwerp. De Amsterdamsche Expediteursverecniging heeft zich met een adres tot den minister van Waterstaat gewend en hem verzocht bij de directie der Stoom vaartmaatschappij Z>. eland al zijn invloed aan te wen den om te bewerken, dat uit het bestek voor den bouw der benoodigde stoomschepen geschrapt worde de vocrwaarde, dat alle 3 de stoomschepen binnen 14 maanden op dezelfde werf gebouwd moetdn worden. Voorts verzoekt de vereenigmg aan den minister te bewerken, dat de levering aan de Nederlandsche nij verheid worde opgedragen. Eergisteren zeide ik, aldus de Haagsche medewer ker' van de Arnh. Ct., na een ochtendblad gelezen of liever doorgekeken te hebben, tot eene dame: de ver kiezing van Taft schijnt bijna zeker te zijn. Het we derwoord luiddehij is gekozen, ik heb een telegram. Hebt u een telegram? vroeg ik zeer verwonderd. Wat bleek? Een effectenkantoor had tegen ontbijttijd aan al zijn cliënten den uitslag per stadtelegram geseind. Men behoeft niet te vragen, of de presidentsverkie zing- niet mede een Haagsch evenement was. Amster dam beheert, Rotterdam vermeert, den Haag verteert. Tegenover dat verschil staat de overeenkomst, dat men van alle drie kan zeggenen speculeert. 't Is erg met de meiden, roept de briefschrijver uit de residentie in de Standaard uit. Die universeele klacht kunnen we overal en iederen dag hooren. Speciaal Nederlandsch is ze niet, want menschen, die 't weten kunnen, zeggen, dat ze in andere landen evengoed als hier, zoo niet meer nog, gehoord wordt. En evenmin als ze speciaal Nederlandsch is, is zc in Nederland speciaal Haagsch. Oi daarom onze Haagsche dienstboden, d. w. z. de dienstboden, die hier in Den Haag dienen, niet haar eigenaardige Haagsche manieren hebben? Ik geloof van wel, en betwijfel eenigermate, of bijv. de zucht om „juffrouw" genoemd te worden ergens el ders onder de meiden wel zoo erg is als hier, waar de gedienstigen, om toch maar vooral hun recht op die deftige aanspraak niet te verbeuren, iederen man, die aan de deur komt, met „mijnheer" betitelen. Zoo wordt bijv. een man, die met meloenen langs 's heeren wegen slentert, aangesproken met een „mijnheer, wat kost die meloen?" in overeenstemming waarmede het dan tegenover een haveloozen jongen, die 's avonds na schooltijd nog een centje tracht te verdienen, met „raminas" te verkoopen, aldus luidt: „jongenheer, wat kost je „raminas"?" Vroeger was het ook wel gewoonte, dat .mevrouw aan de meid, als ze goed oppaste, zoo nu en dan eens een cadeautje gaf, bijv. met haar verjaardag, met St. Nicolaas, en zoo meer. Maar we zijn nu al zoo ver, dat zooals bij een mijner goede bekenden voorkwam de meid, als zij haar dienst verlaat, aan alle leden van de familie een presentje geeft. Ego, de Haagsche briefschrijver van de Prov. Geld. en Nijm. Ct. zegt o. a. In officieele kringen moge men het „Telegraaf"-ge val niet meer en niet minder als een schandaal signa- leeren, wie met alles rekening houdt wat voor en te gen zou kunnen worden aangevoerd, moet ten slotte wel tot de conclusie komen, dat de officieele heeren met dit geval hunne geslotenheid duur gekocht heb ben. Ja, men vraagt zich af of de heeren inderdaad niet verstandiger hadden gedaan om het moord-en- brandgeroep, ten aanzien van wat de „Telegraaf" met 't publieeeren der regeeringsnota naar hunne meening misdreef, achterwege te laten om dan zich stellig voor te nemen voor de toekomst geen aanleiding te zullen geven tot meerdere klopjachten op dit terrein. Inder daad we zijn werkelijk nog wel niet zoo heel dom om 't bijzonder onsmakelijk te vinden, wanneer gebeurte nissen, welke ons 't meest belang inboezemen, uit 't buitenland te onzer kennis worden gebracht. Met her innering aan 't feit, dat 't eerste nieuws aangaande de ernstige ongesteldheid onzer Koningin enkele jaren geleden uit Parijs tot ons kwam, zal niemand mij kun nen beschuldigen in voorgaande regelen te veel te hebben gezegd. Daargelaten of de „Telegraaf" er goed of kwaad aan deed is hier wel de alles beheer- schende vraag wat tot de zoogenaamd „ontijdige" pu blicatie aanleiding gaf. Eigenbelang? Ach, wie mee- nen mocht dat 't krantenlezend publiek zich hier te lande al zoover vérheven had, dat 't aan zoo'n van- nieuwste-nieuws voorzien dagblad nu opeens de voor keur zou geven, van de Rotterdammer om deze reden naar dat Amsterdamsche orgaan over te loopen, heeft 't zeker mis. Waar geen eigenbelang gelden kon, dan of dus een hooger belang? Wellicht dat de verdere be handeling van deze zaak licht zal brengen om te kun nen beslissen of de ergernis over 't gebeurde gerecht vaardigd kan heeten. Intusschen.behalve in journalistieke-, wordt er ook in politieke kringen nog al over gebabbeld. De Amsterdamsche medewerker van laatstgenoemd blad schrijft over waaghalzerij in de hoofdstad: ,,'t Zijn nu meestal man en vrouw te zamen, die 't zaakje exploiteeren. Zij wonen op een goeden stand in de oude stad, veelal op een der grachten. De man noemt zich Mr. 't Schijnt dat men in Amsterdam ge rust eiken titel voor zijn naam mag zetten, dien men verkiest, want zooals ik tot voor kort meende, mocht alleen een gepromoveerde in de rechten Mr. voor zijn naam zetten. Wanneer men in deze dagen echter som mige Amsterdamsche bladen inkijkt;, moet men zich verbazen over 't groot aantal advocaten, dat hier ad verteert en zou men bijna tot de conclusie komen, dat in de rechtspraktijk het vet ook al van den ketel af is! Doch stel u gerust, Mr. S. J. van Peuteren en Mr. E. van Groningen (ik gebruik hier natuurlijk echter maar gefingeerde namen) zijn de echtgenooten van kaart legsters, die zelf met het spiritisme werken. Noch man, noch vrouw zian er afschrikwekkend uit en even min hun omgeving, het eenige opmerkelijke, dat de „oher maitre" meestal vertoont, is een zeer weelderige haardos. Met de bladen hebben" zij advertentie-con tracten afgesloten en die betrekkelijke kleine exploita tie-kosten kunnen er best af, want meerendeels verheu gen zij zich in eene drukke klandizie. Is de cliënt met 's juffrouw's kaartleggerij tevreden, dan komt hij er meestal met twee kwartjes af, doch roept hij mr's spi ritisme te hulp, dan kost het consult gauw een paar gulden. Dat spiritisfiie bestaat hierin, dat mr. een voor werpje aan de neusvleugels bevestigt, waardoor deze wijduit gaan staan (zeker om den geest het binnenko men in de hersens te" vergemakkelijken), aan een fleschje ruikt en dan bedwelmd wordt In dien toestand komt hij in verbinding met den geest, die door den klant wordt gewenscht en deze schrijft dooi de hand van 't medium (den mr. zelf) de antwoorden met potlood op een stuk papier. Veel omslag wordt er dus niet mee gemaakt, trouwens het moet ook een beetje vlug gaan, want in de wachtkamer zitten ge woonlijk nog verschillende klanten te wachten om ge holpen te worden. Als men nu bedenkt, dat dergelijke mr.'s met hun echtgenooten consult geven van 10 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds, dat zij geraadpleegd worden over aangelegenheden op elk gebied en hun cliëntèle niet alleen bestaat uit aankomende meisjes uit de klasse waar de algemeene ontwikkeling moeilijker te krijgen is, doch uit vrouwen uit den burgerstand, ja zelfs uit mannen, dan mag men toch gerust zeggen, dat er dik ke mist heerscht in het denkorgaan van de stadgenoo- De najaarsrundermarkt (Scheimarkt) alhier zal ge houden worden op Maandag 16 November a.s. De CulHnan. Waar de Cullinan, die over Calais, Boulogne en Folhsstone naar Eageland is gebracht, thans bewaard wordt, is een geheim. De firma Asscher van Amsterdam bljjft verant woordelijk, totdat de diamant afgeleverd is. De Cullinan zal niet, zoouls 't plan was heden aan den Koning van Engeland worden aangeboden te Sandringhan, maar over enkele dagen en waarschijn lijk te Windsor. Het bemiddelingsvoorstel der arbeidersorganisaties, van 4 November, is in de gisteravond gehouden ver gadering der Ooirlesche fabrikanten verworpen. Het behelsde een wekelijksche uit keering van f4 aan werkloozec, de kosten te dragen 60 pet. door de fa brikanten, 20 pet. door de gemeente en 20 pet. door de arbeiders. Drie halfdronken kooplieden reden per dogcart van de Hengelosche paardenmarkt naar Enschedé en vlo gen in hun woeste vaart tegen een petroleumtank- wagen. Een van hen brak zijn beenen op drie plaat sen, een ander liep ernstige wonden op, de derde kwam met den schrik vrij. Bij gelegenheid van het twaalf en een half jarig bestaan van den Algameenen Nederl. Di&mantbewer- kersbond werd Zaterdagmiddag een gedenksteen ont huld. Deze steen is vervaardigd door den beeldhouwer Zijl en aangebracht in de hal van het Bendsgebouw in de Plantage Fransche laan. De boring naar steenkool te Kesseluitgevoerd door den rijksopsporingsdienst, heeft nog boven de diepte van 800 M. een zeer rijk gedeelte der steen koolformatie aangetroffen. Reeds zijn niet minder dan 7 steenkoollagen doorboord. De heer A. de Wort, boterhandelaar en directeur der steenfabriek „De Leeuwerik", heeft aan den raad van Best een adres gericht, waarin hg verzoekt, voor- zooveel de raad daarop invloed kan oefenenhet daarheen te leiden, dat de burgemeester dier gemeente uit zijn ambt zal worden ontslagen. Volgens den adressant zou de burgemeester het geheim der be drijfsbelasting hebben geschonden, en zich niet ont zien hebben, aan verschillende personen anonieme briefkaarten van beleedigenden aard te schrijven. Da adressant beweert, dat de burgemeester het eerste feit heeft bekend voor het andere beroept hij zich op het oordeel van een tweetal schriftkundigen. In Friesland hebben tal van boeren nu al last van den lagen waterstand in hun bedrijf. In de slooten is op de hoog gelegen landen weinig water meer, zoodat het nog in de weide vertoevende vee slecht water te drinken krijgt. Doch ook voor het reeds ge stalde vee sukkelt menig boer al vreeselgk met het drinken. Valt de winter in, zonder dat er veel regen gevallen is, dan wordt het in Friesland een benarde toestand. Ook op Walcheren krijgen de landbouwers ge brek aan water. Terwgl anders in dezen tijd van het jaar de regenputten ten boorde toe gevuld zijn, moeten thans velen het benoodigde water aan den gemeente regenbak gaan koopen. Te Oapinge is het gebrek zóó groot, dat reeds 10 cent voor een emmer water wordt betaald. Het geheime stuk. De hoofdredacteur van de Tel. is Zaterdag door den rechter-eommissaris, mr. L. Offerhaus* Jr.. te Am- hoord. Het verhoor leverde niets nieuws op. Gewei gerd werd inlichtingen te verstrekken omtrent de her komst van het geheime stuk. Vandaag is de directeur gedagvaard met den mees terknecht der zetterij, in wiens ploeg het bewuste stuk gezet werd. Het voornemen bestaat, tevens de zetters die het stuk gezet hebben, te hooren. Ten rijke bedelaar. Te Geldern vond men bij een bedelaar, die werd aangehouden, een som van 15.000 Mark, deels op spaarbankboekjes, deels in contanten. Hollandsche kunst'in den vreemde. De zangvereeniging „Jacob Kwast" van Wognum zal vier concerten te Berlijn gaan geven in 't begin van 1909. - Heijeamans' „Aliasverus" zal binnenkort opge voerd worden in het „Neues Theater" te Berlijn. Heijermans' „Groote Vlucht" is voor dit seizoen ter sterdam gehoord. Het verhoor leverde niets nieuws op. ter te Weenen. Van Texel. Van hier wordt tegenwoordig veel hooi uitgevoerd in geperste pakken. Opkoopers voor elders besteden tot 17 per 500 K.G. De voorraad op het eiland is weinig' grooter dan ver leden jaar.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1