sTXdsnTe uw s7 BUITEN 1 A N O. Zelfmoord. De spellingskwestie. Uit Broek op Langedijk Van Texel. Arm kindje I Voor het Nederlandsch Verbond. Vergadering van de vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. Mooi Nederlandsch! Landhuishoudkunde congres. Een jubileum. Volksoefeningen. Voetbal Het was gisteren prachtig weer voor een wedstrijd, mooi, stil winterweer met een koesterend zonnetje. fi Gemengde Mededeellngen, Laatste Berichten Een oudje. Onder zeer groote belangstelling vierde Gijsbertje Biesheuvel, wed. v. d. Mooren te Genderen haar lOOen geboortedag. Te Roermond kwamen Zaterdag uit Heerlen twee zusters Franciscanessen, die aldaar verpleegd werden. Een van hen vroeg den weg naar de rivier de Maas. Al daar aangekomen, gaf zij een fooi aan haar geleider en wandelde alleen verder de Maas op. Een paar voorbijgangers gingen haar achterna, doch vonden langs den oever alleen een mantel en een voor schoot. Het hoofdbestuur van het Ned. Onderwijzers-Ge nootschap heeft een adres gezonden aan Z.Exc. den minister van Binnenlandsche Zaken naar aanleiding van het antwoord, door een schoolopziener op een aan hem door een hoofd van een school gericht schrijven in vereenvoudige spelling, welk antwoord luidde: „Ik heb de eer u te berichten, dat ik uw brieven in gewone spelling wacht." Het bestuur meent, dat de schoolopziener zich hier bij eeu bevoegdheid toekende, die niet overeenkomt met de bedoeling van art. 96 der wet tot regeling van liet lager ouderwijs, en verzocht den minister te willen mededeelen of naar de opvatting van Z. Excellentie art. 96 der wet op het lager onderwijs aan schoolopzie ners de bevoegdheid geeft van de onderwijzers te ver langen, dat dezen hun inlichtingen geven in de spel ling, waaraan die autoriteiten de voorkeur geven. Men meldt ons dat hedenmorgen de locomotief van den locaaltrein door een onbekende oorzaak, waar schijnlijk een defect aan de rem, op den overweg in deze gemeente derailleerde. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Gevaren der journalistiek. Onder het opschrift „In de gevangenis" schrijft L. en V. „Heden werd onze hoofdredacteur verschrikt door het bezoek van een inspecteur van politie, die proces verbaal moest opmaken. „In ons nummer van 3 Nov. 1.1. komt een berichtje voor uit Lonneker, onder het opschrift „wat een gek heid. Van twee dames zou te Glanerburg invoerrecht zijn geëischt voor een paar heerlijke plakjes worst op haar boterham. „De ontvanger aldaar, de heer Benjamin van Leer, acht zich door het bericht, dat hij onwaar noemt, belee- digd en roept om wraak. „De journalistiek is een gevaarlijk bedrijf." Voor een talrijk en aandachtig publiek gaven de heeren J. H. Sacrève, organist der rem. gemeente te 's Gravenhage, Jan C. Manifarges en mej. W. v. Em- minckho - en Zateravond eene uitvoering van gewijde muziek in de Doopsgezinde kerk te Oosterend. Het programma bevatte een lltal nummers voor orgel, viool en zang, die door de hoogst artistieke voordracht dj epen indruk op de toehoorders maakten. Zondagavond werd hetzelfde programma in de Doopsgezinde kerk te Den Burgi herhaald. De bieten campagne is voor Texel afgeloopen. In het geheel zjjn ruim 400.000 KG. suikerbieten van hier naar de fabrieken verzonden. Te Lasser is een tweejarig meisj i in een pot met kokend water gevallen. Het kind is spoedig daarna overleden. Men we it hoe de winkeliers hier te lande zich, tot ergernis van de Alg.-Ned.-Verbonders en andere goede vaderlanders, te buiten gaan aan vreemde talen in hun opschriften en aankondigingen, waarbij vaak de zon derlingste bewijzen van onkunde in die vreemde talen voor den dag komen. Maar 't merkwaardigste op dit gebied is wel het volgende opschrift, dat in Den Haag in een „étalage" van een „coiffeur" staat„Fijn geparfumeerde odeurs". Op zijn terugreis van Engeland naar Zwitserland zou de secretaris van het Internationaal Bureau tegen het Alcoholisme, de heer dr. R. Iiercod, te Utrecht eene rede houd. n over den strijd tegen het absinth in Zw tserland. Twee dagen voor het houden van die vergadering ontving de vertegenwoordiger voor Neder land in het Internationaal Bureau, de heer A. Don te Rotterdam, een t> Pgrafhch bericht, dat dr. Hercod te Londen plotseliag ongesteld was geworden. Het hoofd bestuur der Nederlandsche Vereeniging tot Afschaf ficg van Alcoholhoudende Dranken, die de leiding van de vergadering te Utrecht zou hebben, had toen nog gelegenheid mede te deelen, dat zij moest worden uitgesteld. De heer Hercod is inmiddeis hersteld, maar moest toen direct naar Zwitserland terugkeeren. De vergadering te Utrecht is derhalve voor onbepaal- dei tjjl uitgesteld. Hit hoofdbestuur der genoemde vereeniging zal echter pogingen aanwenden iu ver band met het feit, dat er voor deze vergadering zeer vi el belangstelling bestond, dat Dr. Hercod over eenigen tijd de toegezegde spreekbeurt nog houdt. Men kent de voor ons vreemde wijze, waarop men in Brigiö vaak Fransche uitdrukkingen vertaalt in een Nederlandsch, dat ons dan somtijds bijna onbegrijpelijk wordt. Als wij de Antwerpsche tentoonstelling, die in het. Fransch den „Salon d'Anvers" geheeten wordt, de „Ztal van Antwerpen" genoemd vinden, of wij zien een „matinée littéraire" als een „letterkundigen voor middag" vermeld, dan moeten wjj gewoonlijk d*t zonderlinge Nederlandsch eerst weer letterlijk ia bet Fransch vertalen om de bedoeling te vatten. Maar wat zegt men van het taalija, dat er op de smalle atrooken der Belgische postpakket-kaarten gedrukt staat? Bovenaan vindt men in het duidelijk Fra isch „Coupon qui peut ètre détaehé par le destinataire". Ea daaronder leest men dan Stam die de bestemoieliug mag afnemen. Dat moet dan toch al met behulp van een heel raar woordenboek vertaald zijn Het dagelijksch bestuur van liet Nederlandsch Land- huishoudkundig Congres, heeft Zaterdag in de Doelen te Hoorn, een algemeene vergadering' gehouden niet aan hun toegevoegde leden, alle personen van naam op land- en tuinbouwgebied uit Hollandscli Noorderkwartier, bestaande nu als voltallig algemeen bestuur uit een 60-tal personen. Beschermheer van bet 61e Nederl. Landh. Congres, hetwelk ip 1909 in Hoorn zal worden gehouden is Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Tot eere-voorzitter werd in deze bijeenkomst be noemd, de Commissaris der Koningin de heer van Tienhoven en tot vice-voorzitter de heer de Jonkheere, Burgemeester van Hoorn. Als voorloopige datums waarop het Congres in 1909 zal worden gehouden, werden onder nog eenig voorbe houd genoemd, één, twee, drie en vier Juni. Verder werden subcommissiën benoemd, voor vast stelling der vraagpunten, voor financiën, voor feeste lijkheden, voor huisvesting, voor exursie en voor ten toonstelling, deze laatste Commissie zal worden ge vormd. door het bestuur vwi de afdeeling Hoorn der Hollandsehe Maatschappij van Landbouw en door het bestuur van de fokveevereeniging. De Gemeente Hoorn heeft voor het te houden Con gres een subsidie toegestaan van 500. Het ledental bedraagt nu ruim vierhonderd vaste le den. Het lidmaatschap is bindend voor twee jaren, tegen een contributie van 2.50 per jaar. Buitengewone leden, die slechts een Congres willen bijwonen, betalen een bijdrage van 3.00. Den 12deu dezer zal het 25 jaar geleden zijn dat O. Roden burg werkzaam bii de gemeente-reiniging, in dienst der gemeente trad. Men schrijft ons Gisteren had het examen ter verkrijging van het d'ploma voor vic-maanders namens het Ned. Gymn. Verbond plaats. Zij die aan de gestelde eiscb«n vol deden ontvingen tevens de zilveren dasspeld N. G. V. Er werd deelgenomen" door'30personen. Aan de volgende kon het diplom» worien uitgereikt F. Leenman». P. Werjmer, J. A V°rk"yl, Budding en Van Eijk. allen van Alkmaar D P. Timmerman. C. Breed beiden van SchageD, C Jongejans en S. W, Kabel. Uitgeest, G. Heirntman, N.-Niedorp, J. Schenk, F.-Hugowaard, E. W. MHehior, Koedijk, A. Ootjers, N.-Scharwonde, G v. Dort, Oudkarspel, G. Bakker, Caetrieum, R. A. Blad, Haringcarspel. De leiding beruste bij de heeren F. J. Verlaan, turnleeraar te Amsterdam en C. Roggeveen, gewestelijk comm. te Schagen. De volksoefeningen bestonden uitstrafoefeningen, duurloop (500 M.), srelJoon (100 Mhoogspringen belast met staaf v. 3 K.G.), verspringen (eveneens belast), polsspringen ver" en hoog, gewichtheffen en klimmen. Het kwam gisteren wederom duidelijk uit, dat de toestand 5 van ons gymnastieklokaal 'noodig een her ziening eischt, Springlijnen en klimtouwen waren niet 'aanwezig, ook een polsstok van gemeentewege ontbreekt. Indien bij deze volksoefeningen de noodige apparaten reeds ontbreken,'hoe moet het dan bij het gymnastiekonderwijs, waar zooveel hooger eischen ge steld worden Men vindt er dan ook een paard en een bok. beide uit den tijd van den tnrnvater Jahn, een goede brug'ontbr ekt,'eveneens goede springplan ken en tremplin, de rekstokken zijn eigendom van vereenigingen de hygiënische toestand is slecht. In een stad van ruim 20.000 inwoners, waar zooveel gedaan wordt voor onderwijs en opvoeding, zou inder daad een 'goed ingerichtgymnastieklokaal waarlijk geen overdaad zijn. Alcmaria. Victrix IE. D. O. 5—0. Opnieuw een mooie dag voor de Alkmaarsche club. die eerst in de morgenuren haar derde elftal met niet minder dan 71 op de Hoomschen zag zegevieren, om in den namiddag, ten aanschouwe van een groote me nigte, het eerste elftal een alleszins schitterende 50- overwinning op het Haarlemsche E. D. O. te zien be halen. Nadat reeds voor twee weken door een 41-over- winning op U. S. C. het Alkmaarsche elftal de andere vereenigingen in de competitie had gewaarschuwd, dat het een tegenstander was geworden, waarmee reke ning zouden moeten worden gehouden, en ook tegen Achilles bewezen had, dat men reeds geheel in de nieu we, eerst wat vreemde omgeving was ingeburgerd, kwam deze overwinning weliswaar Iiiet onverwacht, dtch de behaalde cijfers overtreffen zonder twijfel ieders verwachtingen. Het Alkmaarsche spel was gisteren uitstekend. De fdgeheele reorganisatie in het elftal is nu afdoende ge bleken, zeer heilzame gevolgen te hebben, bepaald zwakke punten komen niet meer in de opstelling voor. Moge het goede spel der laatste weken deïi steeds in aantal toenemenden Alkmaarschen voetballiefhebbers een bewijs zijn, dat wanneer over enkele weken de leiders der competitie, V. O. C. en Ajax, hier zullen komen spelen, hun een paar prachtwedstrijden te wachten staan Alcmaria heeft thans de laatste plaats en E. D. O. ouder zich gelaten, als vrij zeker mag worden aange nomen, dat onze stadgenooten thans reeds tot op de zeer eervolle vijfde plaats onder acht clubs is opge klommen en boven R. A. P., E. D. O. en U. S. C. staat. Moge het elftal op den thans ingeslagen weg voort gaan Talrijk was het publiek dan ook reeds, toen het aan- vnngsuur naderde. Nadat onder uitnemende leiding van scheidsrechter Mauritz de beide op volle kracht zijnde elftallen zich hadden opgesteld, en de Haarlemmers hadden afge trapt, nam Alcmaria, dat, gelijk bijna altijd, met het trout naar de Zanderslootzijde aanving, met zeer goed spel onmiddellijk de overhand. Daarbij krachtig ge steund door de zeer hechte middenlinie, drong de ïvi tgehemde voorhoede onophoudelijk tot vlak voor het Haarlemsche doel door. Ondanks hun al dadelijk zeer forsch optreden hadden de Haarlemmers weinig in te brengen tegen de steeds gevaarlijker wordende Alkmaarsche aanvallen. Totdat eindelijk na een tien tal minuten de rechtsbinnen op fraaie wijze den rood- blauwen doelverdediger, die eerst eenige schoten had gekeerd, voor de eerste maal passeerde (10.) De Haarlemmers begonnen zich daarna wel wat meer te roeren, doch bleken niet opgewassen tegen het Alk maarsche spel en ze moesten dan ook toezien, hoe de strijd zich bijna voortdurend op hun helft afspeelde. Na eenige vergeefsche aanvallen wist de links-half door een mooi staaltje van drijfkunst, gevolgd door een even mooi schot de Alkmaarsche leiding te ver- grooten (20.) De Haarlemsche voorhoede werd intusschen wel ge vaarlijker, doch al hare uitvallen zag ze door de zeer goede Alcmaria-verdedigingslinies afgeslagen. Het Alkmaarsche overwicht en de pressie op E. D. O.'s doel bleef voortduren. Verscheidene voorzetten van de buitenspelers bleven onbenut eu ook was Alcmaria een ei kele maal niet fortuinlijk. Toch deed de linksbin nen de toeschouwers opnieuw juichen, toen hij na de achterspelers achter zich gelaten te hebben het leder opnieuw in het vijandelijke net wist te plaatsen. (3—0.) Gedurende eenigen tijd verslapte het spel ecnigszins en tot de rust was het verdere verloop zeer kalm. Na de doelverwisseling kreeg men een eenigszins ge wijzigd spelkarakter te zien. Wel bleef Alcmaria de meerdere en het Alkmaarsche spel beduidend beter dan het Haarlemsche, doch de bal verplaatste zich nu meer van doel tot doel en ook van de zijde der gasten kon men nu een doelpunt verwachten. Reeds vrij spoedig was het weer de Alkmaarsche rechtsbinnen, die van een voorzet van den linkervleu gel met een mooi, laag schot den voorsprong vergroot te (40.) Terwijl intusschen de witgehemde middenlinie, on danks het harde werken der roodblauwe voorhoede, zorgde, dat haar keeper slechts zelden actief behoefde op te treden, was het aan de andere zijde juist de doel verdediger, die telkenmale redding brengen moest. Hij kweet zich goed van zijn taak, doch was niet bij machte te verhinderen, dat een twintigtal minuten voor het einde de jonge Alkmaarsche middenvoor de kroon op zijn keurig werken zetten door met een mooi- eu inzet Alemaria's vijfde goal te scoren (50.) Een paar malen scheen het of de Haarlemmers, die wel eens wat al te forsch optraden, zouden tegensco- ren, doch constant spel van Alkmaars verdediging en daarenboven onzuiver schieten voorkwam zulks. Enkele mooie kansen om den voorsprong nog te ver- gi'ooten gingen voor Alkmaar te loor, doordat tegen de zijpalen werd geschoten. Liet einde naderde intus schen meer en meer en juist maakte de Alcmaria- voorhoede zich gereed voor een nieuwen aanval, toen het fluitje voor de laatste maal weerklonk, met den eindstand 50 voor Alcmaria Victrix, dat dit schitte rende resultaat volkomen verdiende. A. s. Zondag reist het elftal naar Willemsoord, waar men de sterke Adelborsten E. C. zal bestrijden. Het tweede en derde elftal spelen dan beide hier ter stede, het derde 's morgens tegen V. V. V. II van Am sterdam, liet tweede in de middaguren tegen de Zaan- huidsche V. V., de vroeger zoo geduchte concurrent van het eerste elftal. Verkiezing notabelen Ned. herv, gem. Bij de heden gehouden verkiezing van 2 notabelen der Ned. Hervormde Gemeente alhier, zijn uitgebracht iu de vacature, ontstaan door periodieke aftreding van den heer F. A. Schutz, 497 stemmen, waarvan op den heer 1. A. Schutz 315, N. v. d. Voort 171, Jan Brugen 5 en blanco 6 stemmen, zoodat gekozen is de heer F. A. Schutz, candidaat der Evangelische Unie. In de vacature vau den heer C. A. Roos, (die be dankt had) werden uitgebracht 501 stemmen, P. N. J.eguit 307, Jan Ringers 175, van onwaarde 19, zoodat gekozen is de lieer P. N. Leguit, eveneens candidaat der Evangelische Unie. Een nieuw Keizer- in terview is voorko men. In de aankondiging van de laatste aflevering van het Amerikaansche tijdschrift Century Magazine, stond o. a. „Een avond met den Duitschen keizer; zijn oordeel over menéchen en instellingenindrukken van presi dent Roosevelt; oorlog en Christendom; de ware taak van den rijkdom, beginselen van bouwkunde; de R. K. Kerk, door illiain Bayard Ilale, schrijver van Een Week op het Witte Huis met President Roosevelt. Een zeer vertrouwelijke schildering van den mensch en den keizer Wilhelm II,'een aantrekkelijk, waardee- rend oordeel over een Christen-koning, die heeft ge leerd zijn arm te bedwingen, schoon hij roemt in zijn kracht. Het gesprek is zoo openhartig en oprecht mo gelijk." De aflevering- verscheen evenwel niet «naar het heette, was er een gebrek aan een machine gekomen! I hans blijkt dat op verzoek van. den Duitschen Kei zei alles is gedaan wat mogelijk was, om de uitgave xe verhinderen. De schrijver, die den Keizer aan boord van de Hohenzollerii tijdens diens Noorsche reis be zocht, heeft zijn artikel terug getrokken. De schade voor den uitgever wordt op 15000 dollars geraamd. De Duitsche bladen vinden het evenwel een geluk, dat het interview niet gepubliceerd is. In D u i t s c h 1 a n d bepleit de Kölnische Ztg. de instelling van een commissie uit den Rijksdag, die zich met de buitenlandsche zaken zal bezighouden en waarop regeering en keizer een deel van hun verant woordelijkheid bij de leiding van de buitenlandsche po litiek kunnen overdragen. De regeering zou met die commissie kunnen raadplegen, uit die commissie zou den de woordvoerders in den Rijksdag worden gekozen. Het lijkt ons niet onmogelijk, dat de rijkskanselier morgen met een dergelijk voorstel in den Rijksdag zal komen. Overigens wordt gemeld dat de Duitsche gezant te 's-Gravenhage v. Miiller, die tijdelijk in dienst van prins v. Biilow was en de ambtenaar Klehmet, die het verslag van het interview had goedgekeurd op het mi nisterie vnii buitenlandsche zaken, den dienst zullen verlaten. Twee zondebokken dus f In E n g e land heeft de minister van oorlog Hal- diine Zaterdag de studenten in Glasoow toegesproken en o. a. verklaard, dat het land nooit zoo goed op alle mogelijkheden was voorbereid geweest als thans. Hij zeide dit te kunnen verklaren, na den toestand zorg vuldig onderzocht te hebben en op een oogenblik, waarop alle voorteekenen op een periode van vrede wij zen. Luehts cjh sepvaart, De Duitsche Kroonprins heeft eeu tocht met de Zeppelin 1 gemaakt naar Donaueschingen, de plaats, welke onlangs is afgebrand. De Keizer kwam daar per trein aan. an uit het luchtschip zag men den trein naderen eu in den trein had men ook al spoedig het luchtschip bemerkt. Tweemaal liet Zeppelin zijn gevaarte in groote cirkels over den trein zeilen. Toen de Keizer en zijn gevolg' de rijtuigen bestegen, kwam liet luchtschip zoo dicht bij den beganen grond, dat de Keizer zijn zoon zonder kijker herkende en dezern iets toeriep. Een paar malen vloog men om het slot heen en aanvaardde toen de terugreis. De landing had in het donker plaats, maar slaagde volkomen. De me nigte was zeer opgewonden en zong geruimen tijd het „Dcutschland uberalles." De Kroonprins had drie briefkaarten uit den gondel geworpen. Een aan den Keizer, die dezen reeds op het station werden overhandigd, een aan de Kroonprinses waarop geschreven stond: „Duizend groeten uit het luchtschip van je Wilhelm, en een aan prins Eiirsten- 1" rg, de gastheer van den Keizer. Oo-k had men eeni ge postduiven laten uitvliegen; o. a. een aan de Kroonprinses in Schwerin. De meesten waren eerst geheel in de war, eenigen waren zoo bang, dat ze in de gondels vlogen, anderen bleven op de stangen aan het luchtschip zitten en men kon *ze niet verdrijven. Van herder lot koning. Lady Randolph Churchill de vrouw en de moeder mui twee bekende staatslieden, die in Amerika gebo ren, in Italië en I rankrijk opgevoed werd en in Enge land leefde, heeft hare herinneringen doen verschijnen waarin allerlei aardige bijzonderheden voorkomen om trent allerlei personen. Zoo zegt de schrijfster van Koning Milan van Servië: „Hij was ongetwijfeld een van de ruwste ïneiisclieii, welke ik ooit ontmoet heb. Klein, plomp en dik, met haren die op een pennewis- seher geleken, had hij slechts weinig beschaving ver worven. Eens vertelde hij van zijn leven vóórdat hij den Servischen troon had bestegen. Toen had hij bar revoets en in lompen gekleed rond,geloopen en het le ven gevoerd van een herder in de hergen, die dikwijls niets te eten heeft en in een hol zijn nachtleger vindt. Bij het vertellen van de herinneringen uit zijn jeugd was de Koning zoo in vuur geraakt, dat hij zijn waar digheid geheel vergat en met de handen begon te eten Verkiezingsgrapje, In Amerika worden ook allerlei zotte weddenschap pen gesloten bij een presidentsverkiezing. Zoo heeft de uitslag ten gevolge gehad, dat een der bekendste tooneelspeelsters in New-York een uur lang met een pot zonder bodem om een casino heeft moeten loopen, dat een beurskoning in een boom een aap nabootste, dat een ander een weg met veel passage op handen en voeten heeft afgelegd, dat vele mannen een ei door de drukste straten moesten rollen, en dat anderen in een kinderwagen door zulke straten werden gereden. Ver schillende aanhangers van Bryan mogen zich niet weer laten scheren, voordat er een democraat in het Witte Huis zetelt! Twee personen hadden om hun broek gewed dat Bryan zou worden gekozen. De inleg moest dadelijk worden betaald. Een der verliezers trok zijn broek in een café uit, gordde zich een handdoek om de lendenen en zond een boodschapsjongen naar zijn echtgenoote om een nieuwen broek. De dame dacht dat de jongen zich vergist had en gaf dezen een smoking mee! Perzische toestanden. Ouder de misdadigers, die in Turkije gratie gekregen hebben, behoort ook Capetan Andrea, de roover- hoofdman, die onzen landgenoot baron Heemstra te Smyrna heeft ontvoerd. De man heeft thans alweer een rooverbende gevormd en den pachter eener groote boerderij een aanzienlijke som gelds afgeperst. Een afdeeling geregelde troepen is uitgezonden om den rooverhoofdman'met zijn kornuiten weer te van gen', levend of dood. Victorien Sardouf. De bekende Fransche tooneelschrijver Victorien Sar- dou is gisteren te Pariis overleden. Hij bereikte den leeftijd van 77 jaar. In alle landen is zijn naam bekend geworden door zijn tooneelstukken, waarvan het meest bekende „Madame Sans Gèae". Honderdvijftig personen verdronken. De Japaasche stoomboot „Taish" is in de zee van Ochotsk nabij het eiland Iturup gestrand. Honderd- vijftig personen kwamen om. Proeven met een brsndvrije vloeistof. In Berlijn zijn Zaterdag proeven genomen met Flo- ridin vloeistof. Een houten huisje was met deze vloeistof behandeld een ander niet. Beiden werden ze in brand gestoken. Het laatste brandde in elf minuten af, het tweede niet. Het hout van het ge prepareerde huisje was slechts een klein beetje ver koold, de verf was gesmolten en had een glazuur ge vormd, welke het verdere toetreden van lucht had verhinderd. De kosten van het prepareeren bedragen een dub beltje per vierkanten meter. J. G. GERRITSEN, f MIDDELBURG. 9 Nov. Zondag overleed te Bres- kens de heer J. G. Gerritsen, burgemeester dier gemeente'te Groede en Nieuwvliet, in den ouderdom van 54 jaar. De overledene was arrondissements schoolopziener en presilent-commissaris van de stoomtram BreskensMaldeghem. De overledene bezat een zeldzame werkkracht. DOOR EEN AUTOMOBIEL. AMSTERDAM, 9 Nov. Hedenvoormiddag had bij den Amstel en de Halvemaansteeg een droevig ongeluk plaats. Een jongetje van ongeveer tien-jarigen leef tijd wilde voor de electrische tram uitwijken en liep daartoe achteruit met het noodlottig gevolg, dat het terechtkwam onder een automobiel, die juist kwam aanrijden. De knaap werd door het voorwiel overreden en in deerlijken toestand naar het Binnengasthuis ver voerd. Op weg daarheen bleek de jongen reeds te zijn overleden. Tegen den bestuurder der auto, welke toebehoort aan de familie Manus, Plantage Kerklaan 15, is pro ces-verbaal opgemaakt. HET GEHEIME STUK. AMSTERDAM, 9 November. De heer Cappeijne van de Capello, raadsman van „de Tel." is, naar de Hoofdredacteur ons heden verzekerde, voornemens alle 150 Kamerleden te dagvaarden. De directeur, de heer Honig, weigerde eveneens de bron te vermelden voor den Rechter-Commissaris. De meesterknecht gaf slechts eenige technische inlichtin gen. AANVARING. AMSTERDAM, 9 Nov. Het ijzeren tjalkschip Cosmopolit van Zaandam naar Zwolle is nabij de oude Houthaven in aanvaring gekomen met het Engelsche stoomschip Glanmire komende van IJmuiden naar Amsterdam. De schade aan het tjalkschip bedraagt 250. AANRANDING. VALKENBURG, 9 November. Een dienstmeisje uit Kethel zou zich naar Valkenburg bij Leiden bege ven om den Zondag bij haar vader door te brengen. Tc Schiedam stapten drie personen bij haar in de da mescoupé, waarin zij had plaats genomen. Toen de tiein in beweging was, werd zij aangegrepen en een mes op haar keel gezet met de bedreiging, dat het er duor zou gaan, indien zij eenig geluid »gaf. Daarna werd zij van al haar geld, circa 10 gulden en eenige sieraden beroofd, waarna de onverlaten in Den Haag weer den trein verlieten. IJS. AMSTERDAM, 9 November. Naar men meldt komt in het Oostelijk deel der Zuiderzee sedert Zater dag, ten Oosten van Schokland, drijfijs voor, dat reeds zeer hinderlijk is voor de visscherij. De scheepvaart ondervond er nog geen last van. IN DE LUCHT GESPRONGEN. PARIJS, 9 Nov. Een telegrifin uit Belgrado aan den Matin meldtEen Bosnische bende die in het ge bergte gevlucht was, liet met dyamiet de kazerne te Konitza, op 120 kilometer afstand van de Servische grens in Bosnië gelegen, in de lucht vliegen. Honderd- zeventig' soldaten, allen Duitsch-Oostenrijkers werden gedood. SPOORWEGONGELUK. OULOUSE, 8 Nov. De postwagen van den snel trein van Bordeaux derailleerde en reed achter iu een wagon, die gevuld was met soldaten, van wie ér 10 ge dood en een tiental gewond werden. MINISTERCRISIS -IN OOSTENRIJK- HONGARIJE. WEENEN, 8 Nov. De minister van Binnenland sche Zaken, baron Von Bienerth, werd hedenmorgen te Sehoenhrunn door den keizer in audiëntie ontvangen. Hem werd opgedragen een nieuw ministerie te vor men.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2