DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Kamer ran Koophandel en Fabrieken? 1908 MAANDAG 16 NOVEMBER. ONTWERP PLAN Schei-Veemarkt. VERKIEZING. BINNENLAND. No. 268. Honderd en tiende jaargang Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en reestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1,—. Wonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. van uitbreiding der Gemeente. Telefoonnummer 3. Het HOOFD van het Restuur der Gemeente ALKMAAR; Gelet op artikel 28, alinea, 4, 5 en 6 der Woningwet Brengt ter algemeerie kennis, dat liet ünt- werp-plan van uitbreiding dezer Gemeente, met uitvoerige kaarten en grondteekeningen, op de Secretarie dezer Gemeente (bureau Gemeente werken, aan de Stads-timmerwerl) voor een ieder ter inzage blijft nedergelegd tot 30 November a.s., van voormiddags 9—12 uur. Alkmaar, 14 November 1908. Het Hoofd van bet Bestuur voornoemd G. RIPPING. Onbestelbare Brieven en Briefkaarten. Dr. Kuyper. Afschaffing bakkersnachtarbeid. Een nieuwe vliegmachine. Een vuurgevecht. """■"■•■j" mm— BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat ter gele genheid^ van de Schei-Veemarkt op WOENSDAG IS NOVEMBER a.s., liet vee, dat niet per rijtuig naar de markt wordt gebracht, alleen aangevoerd mag worden langs den Helderschen weg, over de Boom- poortsbrug bij het Zeglis, over de Heiloërbrug en over de draaibrug over het Groot Noordhollandsch Kanaal. Aanvoer van vee over de Geesterbrug, de Vlotbrug, de Nieuwlanderbrug en de rustieke voetbruggen iS ver boden. Het vee, hetwelk per vaartuig aangevoerd wordt, mag alleen gelost worden aan de Kanaalkade en aan de Bierkade, op de door den havenmeester aan te wij zen plaatsen. Deze plaats is voor de marktschuiten en de vletten aan de lage steigers aan de Kanaalkade. Geen vee mag ter markt geplaatst worden vóór 's morgens zes uur. Alkmaar, 14 November 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen, ter voldoening aan art. 10 al. 4 van het Algömeen reglement voor de Kamers van Koop handel en Fabrieken, ter kennis van belanghebbenden, dat de verkiezing, tengevolge der periodieke aftreding van de heeren A, J. T. Conijn, J. G. Potgieser on P. J. Boom, als leden der kamer van koophandel en fa brieken in deze gemeente is bepaald op Donderdag 19 November a s. van des voormiddags 10 tot des middags 12 uur, in een der lokalen van het stadhuis. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. Oct. 1908. DONATH, Secretaris. POSTKANTOOR TE ALKMAAR. LUST van de aan dit kantoor en de daaronder be- hoorende hulpkantoren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de ge adresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. Ie Helft der maand November 1908. Brieven. J. van Nieuenhuizen, Breda. M»j. A. v. d. L die, Amsterdam. Keijspur, Sn Pancras. TT'T7'.rï' Amsterdam. P. Buisman, Hoorn. Mulder, Stompetoreq. Briefkaarten. Mej. "VV. A. Zwaan, 3 Briefkaarten zonder adres. Buitenland. Geene. ALKMAAR, 16 Nov. De zoon van den Hemel (tien-tse), de gele keizer (kwang-si) is overleden. Schoon nog jong hij werd ui 1872 geboren was hij' behept met velerlei kwalen nierziekte, suikerziekte enz. Zijn einde was den laat- sten tijd in Peking wel voorzien en men had maatre gelen genomen om de troonopvolging voorloopig te regelen. In naam was de Keizer van China Keizer, maar in werkelijkheid regeerde de Keizerin-weduwe. eel genoegen heeft de monarch over het grootste rijk van zijn hooge ambt niet beleefd. Drie jaar na zijn. geboorte wees het lot hem aan als troonopvolger. Zijn stiefmoeder nam het regentschap waar. In 18S9 kwam '•c Keizer aan het bewind. Hij droeg den bijnaam van hwang-sioe, dat „schitterend succes" beteekent. Maar het^ succes van den jeugdigen Keizer was allerminst schitterend. Er was zelfs van succes geen sprake. De bijnaam klinkt als een bespotting. De geestelijke en lichamelijk zwakke jongeling had niets te zeggen. En toen hij eenmaal iets wilde zeggen en iets wilde doen heeft men hem onmiddellijk te verstaan gegeven, dat dit niet te pas kwam. Het was in 1896. De Keizer 1 ad een radicale bevlieging en wilde in de duffe, ou Ie hineesche Kamer een frisschen Westenwind laten waaien. Hij vaardigde een reeks besluiten uit ten ba te. van de volksontwikkeling. Ook het volgende jaar ging hij hiermede door. In 1898 had men hiervan evenwel genoeg. Er werd een paleisrevolutie georga niseerd met behulp van allerlei intriges, en de Keizer weid geruimen tijd in zijn eigen paleis gevangen ge houden. Wel werd hij later in zijn ambt hersteld, maar de Keizerin-weduwe nam weer het regentschap waar. Een paar jaar later heeft hij nog eens getracht pan het bewind te komen. Hij deed een beroep op de Westersche volkeren, maar dit is vruchteloos geweekt. De heerschzuchtige Keizerin-weduwe bleef aan liet hoofd van de regeering. Tevoren had reeds de Keizer een poging gedaan, om met geweld de teugels van hot bewind in handen te krijgen, maar zijn plan werd ver i aden en de Keizer heeft schuld moeten erkennen en beterschap moeten beloven. Sedert heeft hij aan de zijde van zijn echtgenoote een droevig leven geleid. Bij audiënties speelde hij slechts een figurantenrol en overigens heeft hij zich aan de schoone kunsten go wijd en Veel gelezen. Herhaaldelijk moet hij pogingen tot zelfmoord hebben gedaan. Thans heeft de dood hem van zijn droevig bestaan verlost. Hit een zooeven ontvangen telegram blijkt, dat de vrouw, die boven hem heeft gestaan in wer kelijkheid was het zijn tante ook reeds overleden is. Het vermoeden wordt uitgesproken, dat er daden van geweld zijn geschied in de paleizen van Peking. Doch uit is slechts een vermoeden, maar een feit is het, dat tr den laatsten tijd veel troepen in de.hoofdstad wer den saamgetrokken, troepen, van welke men wist dat ij de regeering, in geval van nood, zouden steunen. En dat allerlei woelingen en anti-dynastieke troebelen in China aan de orde van den dag zijn, is bekend. Wel is er een regent benoemd prins Tsjoen, die ter eer. van Keizer Wilhelm te Berlijn een knieval heeft moe ten maken naar aanleiding van het feit, dat er ecu Duitschen gezant in China was vermoord maar het is zeer de vraag of hij onder de gegeven omstandighe den de hem opgedragen waardigheid zal kunnen be kleedeu, en of zijn tweejarig zoontje, dat aangewezen moet zijn als troonopvolger, ooit „zoon van den He- mei" zal blijven. oorspellen is altijd moeielijk geweest ten aanzien van het rijk, dat door een Chineeschen muur en nog vele andere muren van Europa wordt gescheiden. Maai toch mag men zeggen, dat de stand van zaken.verre van gunstig lijkt. En in China, waarop Europeesch^ mogendheden zoo dikwijls een begeerig .oogje hebben geworpen, dreigt ook voor Europa gevaar, meer nog clan in Marokko of op den Balkan. H M. de Koningin In de residentie. de Jloningin ging Zaterdag te voet naar het 1 aleis van II. M. de Koningin-Moeder in het Voor hout en bleef daar het déjeuner gebruiken. Het bleek, dat het publiek op straat meer en meer begrijpt, dat het toch niet aangaat, om H. M. uit de verte op te wachten of te volgen en tevens inziet, dat 't de Ko ningin sleohts welgevallig kan zijn, vrij en ongehin derd over straat te kunnen gaan. aanbod van een Engelsche werf goedkooper zou zijn. Onder die omstandigheden achtten de Nederlanders het beter niet in te schrijven, liever dan den schijn op zich te laden niet zoo goedkoop te kunnen werken als Iet buitenland. Het uitstel der beslissing hangt dan ook in geenen deele zamen met de vraag: Eigen land of buitenland, maar schijnt meer verband te houden met de overwe- ging, of men inderdaad tot den bouw van schroefbou ten moet overgaan, dan wel bij het beproefde systeem der raderschepen behoort te blijven. Accijnsverhooging Door een aantal chemisch-technische fabrieken is aan de Lweedfe Kamer een adres gezonden, waarin be toogd wordt, dat in het ontwerp van wet op de verhoo ging van den accijns op het gedistilleerd niet genoeg zaam rekening gehouden is met' het alcoholverbruik met betrekking tot de industrie en handel inparfu merieën, essences, chemische en pliarmaceutische pro- oucten, aetherische oliën, suikerwerken, verfstoffen, zoomede het verbruik door apothekers, drogisten, enz. Ten gevolge van de voorgestelde aceijnsvermeerde- ring met 43 pet., zullen zij genoodzaakt zijn de prijzen hunner artikelen dienovereenkomstig te verhoogen, waardoor de vraag verminderen, of geheel ophouden zal, met het gevolg, dat eenige producten niet meer kunnen worden vervaardigd, zoodat behalve de fabri kant, dan tevens de schatkist de nadeelige gevolgen ondervinden zal, geheel in strijd met de bedoeling der wet. an een hoofdbestuur, en vaststelling der te voeren ac tie. Bij het Comité zijn thans circa 5000 winkeliers aan gesloten. Gymnastiek. Het internationale congres van Europeesehe turn bonden zal den 20sten dezer en volgende dagen te Pa rijs worden gehouden. De vertegenwoordiging van bet Nederl. Gymnastiek Verbond is opgedragen aan den voorzitter, den beer Joh. Ileynen, en aan den voor zitter der technische commissie, den heer S. v. Aken. Ook de oud-voorzitter van het Verbond, de heer K Muller zal het congres bijwonen. Ontslagkwestie. ageningen heeft Zaterdag de sigarenfabrikant C B. 11 sigarenmakers ontslagen, volgens den patroon wegens slapte. De arbeiders hebben voor 3 weken loonsverhooging gevraagd, waarop hun voor één week een kleine verhooging is toegestaan, doch later, nu een week geleden, is hun allen het werk opgezegd. Bogen gen van 't hoofdbestuur van den Tabaks- en Sigaren- b( werkersbond, den heer B. tot andere gedachten te bewegen, hebben niet gebaat. De arbeiders posten bd de fabriek. jjfl] GEMENGD NIEUWS 't Kan verkeeren. Enkele jaren geleden werd te Bergen-op-Zoom de Stadsbank van Leening opgeheven, nadat er in de kas van den directeur een tekort ontdekt was, waardoor dc gemeente nogal wat schade leed. Sinds dien tijd is nu echter het getal particuliere beleenbankjes en dus genaamde pandjeshuizen, die een enorme hooge pre mie vragen, verbazend toegenomen. En dit heeft de zer dagen de vereeniging „Bergsche Belangen" er toe gebracht aan den Gemeenteraad een adres te zenden met verzoek weer een Stadsbank van Leening op te richten. Nederland en Venezuela. De minister van buitenlandsche zaken heeft thans aan de Eerste Kamer een schriftelijke mededeeling ge daan omtrent <(en stand en den loop der onderhande- ^treffende het geschil met Venezuela, geheel gelijkluidend aan de mondelinge verklaring door h>m aigelegd in de vergadering der Tweede Kamer van 9 dezer. Naar men uit de beste bron verneemt, vindt het in consult gaan van dr. Kuyper bij prof. Wenckebach te kroningen, zijn oorzaak in een ziekte aan het hart, waaraan de oud-minister lijdende is. De booten van de „Zeeland", De correspondent van het „Ilbld." te Rotterdam meldt Naar wij vernemen, hebben de drie Nederlandschc scheepsbouwwerven, welke in aanmerking kwamen voor den bouw der nieuwe Zeelandbooten, reeds Maan dag j.l. besloten niet in te schrijven en van dit besluit ook aan den minister van Waterstaat kennis gegeven. Dit besluit berust, naar men uit goede'bron meldt- voornamelijk op twee overwegingen. Vooreerst is bet met te miskennen, dat het bouwen van drie scheper- op een werf goedkooper uitkomt dan het vervaardigen van een vaartuig elk op drie werven, zoodat, hield Je directie van de „Zeeland" aan dezen eisch vast, reeds etn Engelsche werf daardoor eeiiigen voorsprong ten aanzien van den te berekenen prijs zou hebben. Maar bovendien is het oogenblikkelijk op de Engelsche wer ven zoo slecht met het werk gesteld, dat men, alleen reeds om den vasten, lioogeren staf van arbeiders aan den arbeid te kunnen houden, zich gaarne, eenig verlies w ve .riJ§*en orders getroosten wil. Waar dit in Nederland volstrekt niet het geval is kon men zien aankomen, dat ook uit dien hoofde het Goed afgeloopen. Bij een fundeeringswerk voor een perceel in de Kor te Houtstraat te Amsterdam geraakte Zaterdagmid dag een werkman grootendeels bedorven onder de stee- nen van een omgevallen stuk muur. De man, die na bevrijd te zijn, klaagde over pijn in de borst, is naar het Binnen-Gasthuis vervoerd, doch kon, na behandeld te zijn, die inrichting weder te voet verlaten. Vlonument Cnrlstiaen Huygenv. Directeuren van de Ilollandsche Maatschappij der /etenschappen te 's-Gravenhage, hebben B. en W. doen weten, dat zij het gemeenteraadsbesluit van 21 Augustus j.l., (waarbij de gemeenteraad zich het recht voor behield, een monument voor Ohristiaan Huygens t( mogenweigeren, indien het niet zou beantwoorden aan zekere eischen van schoonheid in verband met de door den erflater daarvoor aangewezen omgeving, een en ander ook door den gemeenteraad zelf te beoordee- len), m verband met de laatstelijk daarover in den ge meenteraad gevoerde beraadslagingen, beschouwen als een weigering, om het standbeeld, zooals het door directeuren werd aangeboden, te aanvaarden. Diiecteuren achten zich mitsdien aangewezen over te gaan tot het stichten van een Bleekrodefonds, over eenkomstig de uiterste wilsbeschikking van den erfla ter, naar wien dit fonds zal genoemd worden. Uit Schagen. De Smeden vereeniging „Hollands Noorderkwartier' nam het initiatief voor eene vakteekenschool voor smeden alhier. Met medewerking van het Rijk. de provincie en de gemeente zal zij weldra worden' ge opend. Reeds hebben 17 leerlingen om plaatsing ver doe it. Het onderwijs zal, behoudens goedkeuring van den minister van binnenlandsche zaken, gegeven wor den door de heeren W. C. Lefeber, adsistent leeraai aan de Burgeravondschool te Den Helder en C. W Deemk hoofd eener school te Schagen. De directeur der ambachtsschool te Den Helder, de heer J. Kruis- voorberger is met de algemeene leiding belast. 'iTegen het wedden. Het comité tot bestrijding van het wedden in de sport had tegen Zaterdagavond in café Hollandia in Een ilaag een propagandavergadering belegd, waar de ongeveer alle sportvereenigingen in Nederland varen uitgenoodigd. De zaal was matig bezet. De voorzitter, de heer D. Hans, deelde in zijn ope ningswoord mee, dat er een groot aantal sympathiebe tuigingen waren ingekomen, o. a. oen van dr. Kuyper. Als sprekers traden op de heeren Thomson, lid der tweede Ivamer en Muiier, voorzitter van den Neder- h.ndschen oetbal bond. De vergadering nam met algemeene stemmen een motie aan, waarin de hoop uitgesproken werd, dat niet i j vereemÉ?mgen en bonden in eigen kring dit svaai zu en tegenwerken, maar ook, dat regeering en Maten-Generaal, zoo noodig zullen willen bevorderen t tot stand komen van wettelijke maatregelen, waar bij het geven van gelegenheid tot wedden verboden eu strafbaar gesteld wordt. Wettelijke winkelsluiting. Woensdag a.s. wordt te Utrecht de eerste vergade- ring gehouden van vertegenwoordigers van vereeni- gingen aangesloten bij het Nationaal comité tot ver veer tegen een wettelijk te bepalen sluitingsuur De agenda vermeldt: vaststelling der statuten, verkiezing Het bestuur van de „Coöperatieve productie- en verb.uiksvereeniging „Exi, lsior" te L jeuwarden heeft, naar aanleiding van de actie der bakkerspatroons tegen het wetsontwerp in zake de afschaffing van den nachtarbeid in het bakkersbedrijf, aan den Mi nister van Lindbouw, Nijverheid en Handel een adres gezonden, waarin het mededeelt, dat in de bakkerij van genoemde coöperatie van hare oprichting in 1898 af, geen nachtarbeid wordt verricht en de Z:>ndags- ruat is ingevoerd dat het daarvan nooit de nadeelige gevolgen heeft ondervonden; dat het ledental steeds is toegenomen en de zaak thans een jaarlijkschen omzet heeft van f 60,000 tot f 65,000dat in tijden van normale meelprijzen een jaarlijksche winst wordt gemaakt van ongeveer f 4000; dat de arbeidsweek van het personeel is beneden de 63 uur en de loonen ongeveer 25 0/„ zijn boven het gemiddeld van het ter plaatse betaald loon in het bakkersbedrijf. Het bestuur schrijft het verzet van sommige broódfabri- kanten in de allereerste plaats toe aan het gebruik van minderwaardige grondstoffen en in onwil of tijde lijke onmacht om meer personeel te werk te stellen. Esn Amsterdammer, de 20-jarige heer F. C. Dons heeft een nieuw model bestuurbare vliegmachine uit? gevonden. Een drietal exemplaren van deze machine heeft hg of liever had hij al voor een jaar vol tooid. De machine legt 300 K.M. per uur af. Ze kan door ééa persoon wo.-den bestuurd, keert in den tijd van ééa seconde rechts of links, is 30 M. lang 11 M, breed, en heeft 4500 KG. draagve mogen. Op het oognnblik is de heer Dons in onderhandeling met den heer G. van Det te Hilversum, die een com binatie vertegenwoordigt, omtrent de opriehting van een fabriek. De heer Dons, die zich van zijn schooltijd af altijd voor dit onderwerp heeft gei'ateresseerd, was eenigen tijd, tot hij onder dienst ging, werkzaam aan de Ne- derlandsche Fabriek, en thans, nu zijn diensttijd ver streken is, zonder betrekking. (Hbld.) Te Roermond werd om ongeveer 12 uur in den nacht toen de rijksveldwachter Bochelaar van Hom naar huis ztapte, door hem een losloopend paard opgevangen. Spoedig kwamen er van de tegenovergestelde richting 3 verdacht uitziende individuen aanwandelen, die zonder veel praatj-s hem van het paard ontlastten en er mee naar het dorp Baexem trokken. Protest van den rijksveldwachter hielp niet, zoodat de man het raadzaam achtte, bside gemeente-veld wachters te waarschuwen. Met zijn drieën toog men op weg en het duurde met lang of men vond langs do zijde van den weg enkele woonwagens staan. Het onthaal van de be woners was eemgszins vreemd, want spoedig vlogen de dienaren van den heiligen Hermandad de kogels om de ooren. Deze, op tegenweer bedacht, trokken hun revolvers en vuurden terug. Personen werden bij dit vuurgevecht niet getroffen, doch een paard moest het met den dood bekoopen. Dat het geschiet niet onopgemerkt was gebleven, behoeft met vermeld. Het halve dorp, gewapend met zeisen en hooivorken, kwam er op af. De zigeuners zagen nu spoedig het nuttelooze van verderen tegen- staid in .n lieten zich een inspectie welgevallen. Maar de vuurwapenen, die men in beslag wou nemen waren nergens te vinden. Het is niet on waarschijnlijk, dat een lid van de bende er zich mee uit de voeten gemaakt heeft. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Arme kleinen. 1 en ge vol ge van bij het vuurtje stoken op St. Maar- tensdag opgedane brandwonden ia Zaterdag het 5-jarig dochterlje van L. S. te Rijchholt overleden. Te Smilde was Dinsdag een zoontje van T. v. S. in een pot met kokend eten gevallen. Het kind dat ernstige brandwonden opdeed, ia Donderdag overleden. Brand. Te Zwaagdijk ia Zaterdagmiddag brand uitgebroken bij den landbouwer H. Koorn. Het woonhuis, dat voor twee jaren werd opgebouwd, brandde geheel af Assurantie dekt de schade.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1