STADSNIEUWS. Gemeenteraad van Alkmaar, Telegrafisch Weerbericht 1 i Uit Noordscharwoude. Uit Bergen. Uit Heerhugowaard. Uit Slnt.-Pancras. Openbare Leeszaal en Boekerij. Voetbal. Stoomtram Egmond—Alkmaar—Bergen. „Excelsior". De Alkmaarsche Ijzer- en Metaalgieterij. Cadettenschool. Volkskofflehuls. Ultwaterende sluizen. Evangelische Unie. Agenda. Publieke vermakelijkheden! op^Woensdag 25 November 1908, 's nam. I uur. BUROE RL IJ K E. [S.T AND. d i s a w S s 764 768 761 768 768 752 753 755 758 757 762 768 759 39 43 37 52 50 41 46 39 44 44 43 5? 43 13 7 0 0 0 0 8 753 749 756 755 768 n.n.o 3 z.o. 2 2 36 MARKTBERICHTEN. Liet spoorwegplan Noord-Scharwoude dorp-station. Donderdag ,jJ. vergaderden de besturen der vereen i- gingen, welke tezamen den Noordermarktbond vorm den. In deze vergadering zou worden gesproken over het spoorplan bovengenoemd en wanneer uit de ge voerde discussiën mocht blijken, dat de totstandko ming van het uitgebreidere spoorplan, waarbij dan ook „Nieuwleven" en „Waarland" gebaat zouden zijn, geen kans van slagen had, het voorstel tot ontbinding van den Noorder marktbond te bespreken. Alle besturen der betrokken vereenigingen waren vertegenwoordigd; de vergadering werd door den voorz. van „N. L." geleid, die na opening den heer R. Opperdoes gelegenheid gaf tot het uitbrengen van ver slag eener vergadering te Oudkarspel gehouden, en van een tweede vergadering, gehouden te Terdick. Hierna werd door den voorz. over de zaak in kwestie een inleiding gehouden, waarbij door hem werd opge merkt, dat de overdracht van zaken, het spoorplan be treffende, door de dan toch min of meer officiëele commissie aan den heer 0. de Geus niet correct is ge weest; dit had z. i. moeten geschieden aan de voorloo- pige commissie, die nu in alle opzichten is gepasseerd. Voorts legde spr. er den nadruk .op, dat de Noorder marktbond juist is gesticht met de bedoeling, om te komen tot één centrale markt, waarvoor het uitgebrei dere spoorplan noodzakelijk werd geacht, terwijl men nu èn te Noord-Scharwoude èn te Oudkarspel met volle kracht gaat werken voor het beperktere spoor plan. We moeten weten, wat we aan elkaar hebben, zegt spr., en wenscht men aan den Langedijk de tot standkoming van het beperktere spoorplan, dan kun nen „N. L." en „Waarland" niet meer met „Landbouw belang" en „Eendracht" samenwerken, en dient de Voorder-mark [bond te worden ontbonden, opdat „N. L" en Waarland" ook vrij zullen kunnen uitgaan om tc streven naar behoud en uitbreiding van eigen merkt, zoo noodig met samenwerking van anderen. Het debat werd geopend door den heer Winder, die verklaarde, dat Oudkarspel reeds gebonden is door het besluit eener ledenvergadering, waarbij een commissie is benoemd om bij de burgerij handteekeningen te ver zamelen ten gunstige van het beperkte spoorplan. Te vens vreest spr., dat, wanneer de Noordermarktbond het te kort der garantie op zich nam en dientengevolge hooger marktgeld zou moeten worden betaald, de leden wellicht zouden uittreden, en dan toch hunne produc ten naar de Broekermarkt zouden brengen. De heer Plaatsman vroeg naar de houding van „Landbouwbelang. Uit het antwoord bleek, dat deze zich als vereeniging niet heeft uitgesproken, doch vele leden hebben geteekend op het adres aan het gemeen tebestuur, en hierin wordt aangedrongen op de tot standkoming van het beperktere spoorplan. Niette min gevoelt de voorz. van „Landbouwbelang" veel voor de totstandkoming van het uitgebreide plan, op de voorwaarden nu door „Nieuwleven" en .Waarland" ter tafel gebracht. Indien toch de officiëele corpora ties de garantie op zich nemen, terwijl de Noorder marktbond goedspreekt voor een eventueel tekort in de opbrengst der lijn, dan is de zaak voor gemeenten en polder veel gemakkelijker te aanvaarden, en wat bij spr. het meeste gewicht in de schaal ligt is dit: dat dan de belanghebbenden betalen. Ook door den voorz. werd hierop nog eens met na druk gewezen. Hij is van oordeel, dat juist met het goedzeggen voor een mogelijk tekort der opbrengst door den Noordermarktbond met meer succes bij betrokken gemeente- en polderbesturen kan worden aangeklopt. Het debat werd nu langzamerhand meer algemeen, en uit de discussies bleek meer en meer, dat juist het totale gemis aan medewerking der oostelijke officiëele corporaties men zich aan den Langedijk uitsluitend gaat richten op het beperktere plan. Tegenover de weinige sympathie der officiëele corporaties werd ech ter gesteld de warme sympathie der bouwers. Op de vraag, welke uitspraak „Nieuw Leven" wenscht uit te lokken, antwoordde de voorz., deze vergadering moet ons toonen, wat we aan N.-Scharwoude en Oud karspel hebben, opdat we weten, of we langer samen kunnen gaan dan niet. Is het laatste het geval, dan zullen N. L." en „Waarland" zich wenden tot belang hebbenden om, zoo noodig, aan het Waardje of anders elders een markt te vestigen, die per vaar- en rijtuig te bereiken is; we moeten ons dan kanten tegen het nu aanhangige plan. Dan dient echter eerst de markt bond ontbonden. Bij de voortgezette discussie wees de heer Wonder er op, dat z. i. het wenschelijk is, dat nog al het mo gelijke wordt gedaan, om te komen tot algeheele sa menwerking, teneinde een centrale markt te krijgen inplaats van twee, die elkaar noodwendig afbreuk moeten doen. Indien dit mogelijk ware, acht men dit algemeen de meest gewenschte oplossing en men krijgt van de zijde ran N.-Scharwoude eu Oudkarspel de zekerheid, dat dit ook daar vrijwel de algemeene opinie is, de voorz., die bij het debat hieromtrent zijn twijfel had te ken nen gegeven, meenende, dat enkele feiten dien twijfel rechtvaardigden, verklaart zich er in te zullen verheu gen, wanneer hij de zaak verkeerd heeft ingezien. Hoe dan nog een ommekeer tot stand te brengen? Naar men meent, zou dit heel wel mogelijk zijn indien „N. L" en „Waarland" er kans toe zagen de garantie voor het bedrag dat het uitgebreide plan meer zou kosten van elders te doen komen. Voorz. vroeg nu, of als conclusie de besprekingen het volgende mag worden aangenomen. Deze vergade ring spreekt zich uit voor de totstandkoming van het uitgebreide, spoorplan, indien maar de garantie daar voor te plaatsen is. Verder werd als gevolg der besprekingen bepaald, dat op 10 Dec. bij den heer Bood te Noord-Scharwoude door de Noordermarktbond een vergadering zal wor den uitgeschreven, waartoe worden uitgenoodigd de besturen der aangesloten vereenigingen, de beide spoorwegcommissiën (officiëele en officieuze) ge meente- en polderbesturen van Noord-Scharwoude en Oudkarspel. De vergadering zal worden gewijd aan bespreking van het spoorplan. Met een woord van dank en den wensch, dat het re sultaat dezer vergadering moge zijn. volkomen samen werking van allen, die belang hebben bij de totstand koming eener centrale markt in het noorden van O ces tmer-Ambacht, werd de vergadering gesloten. De kastelein Jb. Tin, wonende aan den Kanaaldijk alhier kwam dezer dagen tot de minder aangename gewaarwording, dat te zijnen nadeele uit een hok, ■taande op een stuk weiland aan den Kogendijk waren ontvreemd 11 kippen (z.g. Italiaansche) en een haan. Van d«(n) dader(s) ia tot heden geen spoor ontdekt. Naar wij van welingelichte zijde vernemen bestaat het plan op Maandag 7 December e.k. aan te besteden de werken, betreffende den aan te lpggen tramweg naar Bergen aan Zee. Er bestaat alle kans, dat de stoomtramdienst naar deze badplaats het e.k. seizoen zal worden geopend. Publieke verkooping door de notarissen Sannes en Zeldam te Hoorn. Huizen en landerijen groot 19.66.84 H.A. van de heeren dr. Peeck en Volkers. Opgebracht f 32294 aan 17 verschillende koopers. Door notaris Backx 8 huizen aan den Basseweg van Tuinzaad. Kooper 2 huizen F. A. Tauber te Oude Nielorp voor f 2120. 1 huis J. Rutsen to Alk maar voor f 1425. Huis on land groot 1,39.20 van A. Commandeur, kooper K. Koster van den Langoreis voor f 2710. De bekende harmonicaspeler, Jacob Kelder, gaf Donderdagavond in het lokaal van den heer D. Stam mes te St.-Pancras, weder een uitvoering. De zaal was weer aardig bezet en Kelder gaf weer als steeds blijken van zijn uitstekend spel. Jammer dat door oproerigheid van baldadige jongens, het genot van velen werd vergald. Ook was dit ruimoerig optreden \oar den speler ergerlijk. Bij gebrek aan plaatsruimte konden we in het Woensdag-nummer geen uitvoeriger beschrijving yan deze instelling geven, zoodat we nu er nog even op te rugkomen. In de benedenvertrekken vindt men eenvoudige stoeltjes rondom twee groote en verschillende kleine tafels. Een der tafeltjes biedt gelegenheid tot schrij ven. Men kan daar bijv. aanteekeningen maken uit de boeken, welke men leest of bestudeert. Ook ligt daar het bezoekersboek, waarin ieder bezoeker éénmaal zijn naam moet plaatsen. Op de groote tafel in het voorvertrek staat een courantenrek. Men vindt daar o.a. de plaatselijke couranten en van elke politieke partij een orgaan, terwijl andere bladen (bijv. de Nieu we Courant en het Vaderland) daar ter lezing worden gelegd. Onder voorwaarde dat dit maar geregeld ge schiedt, staat het bestuur dit ter lezing leggen gaarne toe. Bovendien liggen er op deze tafel een paar prachtplaatwerken, en portefeuilles met teekeningen voor timmerlieden, meubelmakers enz. Op den schoorsteenmantel waarboven een groot portret van H. M. de Koningin hangt bevindt zich de catalogus. Deze is zeer practisch ingericht. In een paar cahiers vindt men verschillende afdeelingen, aangegeven door letters. De afdeeling O. is bijv. Ne- derlandsche werken, hetgeen buiten op het etiket staat. Wil men nu een werk van Vader Cats lezen, dan moet men dus in de catalogus onder afdeeling C. zoeken. In iedere afdeeling staan de namen der schrij vers in alfabetische volgorde. Men vindt nu voor d,en naam van Oats O. 20. en zoekt in de boekenkast, waarop een groote letter O staat het boek met het eti ket O 20 erop en men heeft Vader Oats gevonden. Ook kan men het nummer van het boek vinden in een bakje met karaten, welke eveneens voor iedere afdee ling in alfabetische volgorde liggen, Een blik in den catalogus welke voornamelijk het werk is van den heer dr. O. K. Nugteren zal ieder overtuigen, dat er in de leeszaal zeer veel lectuur is voor ontwikkelde mensehen en dat bijy. vooral de af deeling Duitsch goed voorzien is waaruit ook al weer blijkt, dat de leeszaal niet, zooals velen meenen alleen een instelling is voor den werkenden stand. Er is leesstof op allerlei gebied aanwezig in de boe kenkasten, maar vuile lectuur wordt geweerd. Tiet be stuur beslist over de lectjiur dit is zeker een vol doende waarborg. Sommige bo.eken, die in handen van vele personen slechts kwaad zouden stichten bijv. handelende over populaire physiologic, anatomie en sexueele hygiëne kunnen slechts met toestem ming van het bestuur worden gelezen. Missen de bezoekers in de inrichting een boek, dat ze er gaarne aanwezig zouden zien, dan kan dit aange vraagd worden in een „aanvraagboek," dat ook op den schoorsteenmantel ligt. Daarnaast bevindt zich het klachtenboek." In den regel zal het voldoende zijn, indien men iets op of aan te merken heeft, dit aan een der bestuursleden mondeling even mede te deelen. Drinkwater wordt gratis verstrekt, andere verver- schingen zijn er niet te verkrijgen. Er mag in de in stelling niet gepraat en niet gerookt worden om dat daardoor andere bezoekers en bezoeksters gehin derd zouden kunnen worden en er is gelegenheid om zijn handen te wassehen hetgeen èn den boeken èn den bezoekers ten goede komt. Jammer dat er in de instelling nog geen klokje en geen spiegel is! Beiden geven iets huiselijks, dat de instelling vooral moet be zitten en dat ze oyerigens ook wel bezit. Door aankoop, geschenken en afstand-in-bruikleen, niet alleen door personen, maar ook door vereenigin gen en lichamen, die hierheen hup boekerijen over brengen -bijv. de Kamer van Koophandel moet deze instelling op den duur een centraal punt vormen, zooals zij dit in Dordrecht, Groningen en elders reeds is. Ook morgen treden weer lie drie de Alcmaria- elftallen in het veld. Alcmaria Victrix II ea III spelen evenals den vorigen Zondag hier ter stede en Alcmaria I gaat weer op reis, ditmaal naar den Haag. De twee wedstrijden aan de Zandersloot zijn beide voor de betreffende elftallen van het grootste gewicht, daar hier immers d> respectieve leideis vsn de tweede en eerste klasse van den N.-H. V.-B. tegenover el kander komen te staan. De match Alcmaria Victrix III—Spert II, die om twaalf uur aanvangen zal, kan wellicht reeds een beslissing in zake het kampioenschap dezer afdeeling brengen. Beider kansen staan nu nog vrijwel gelijkslaagt echter morgen Alcmaria III er in te overwinnen, zoo kan het kampioenschap dit jongste Alkmaarsche elftal moeilijk meer ontgaan. De eerste ontmoeting tusschen beide elftallen in Zaandam had een gelijk spel tot resultaat. Dat het dus morgen zal spannen, is zeker. Ook in den wedstaijd Alcmaria Victrix II—Vol harding, die te twee uur zal beginnen, ontmoeten el kander twee adspirant-kampioenen. Da Hoornaars, die dit jaar een sterk elftal moeten hebben, zjjn nog ongeslagen, terwijl daarentegen Alc maria II ais gevolg van onvriledigheid reeds twee wedstrijden verloor. Om kampioenschaps-illuries te behouden, zal dus het Alkmaarsche elftal geen enkele maal meer mogen verliezen en zal in de eerste plaats morgen een over winning noodzakelijk zijn. Zooals gezegd trekt Alcmaria Victrix naar den Haag, waar Voorwaarts den tegenstander zal zijn. Jam mer genoeg zal het elftal niet volledig zijn, zoodat gevreesd wordt, dat dezen keer het succes minder groot zal zijn dan de laatste weken het geval was. Gedurende de maand Juli 1908 werden met deze stoomtram vervoerd 55236 reizigers en bedroeg de opbrengst van het reizigers- en goederenvervoer f 8580.15. Door de Mannen-zangvereeniging „Excelsior" zal a.s. Woensdag in Diligentia een concert worden ge geven met medewerking van het Alkmaarsch Strijk kwartet. Tot ons genoegen vernemen wjj, dat de kortere werktijd, die een paar weken geleden aan de Alk- in sareche IJzer- en Metaalgietnij moest worden iuge- vcerd, heden weder op den norm len werktijd van 10 uur par dag is gesteld. In het geheel werden aan die fabriek 40 man be dankt, waarvan verscheidene elders weder werk hebben. De fabriek werkt nu met 160 man, en hoopt de Directeur binnen korten tijd weder arbeiders te kun nen plaatsen. De zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst, werd heden op een plechtige wijze, aan den korporaal Ch. Raemseckers uitgereikt. Het Volkskoffiehuis „Voorwaarts" op de Oudegracht tusschen Hof- en Ridderstraat, wordt hedenavond ge opend. De entrée in de ruime hooge gelagkamer maakt een aangenamen indruk, het is er beslist aardig zitten, terwijl een geheel nieuw biljart uit de fabriek 't Is me Édso te Groningen gelegenheid geoft tot spel. Boven een paar flinke vergaderlokalen, waar zooals ons gezegd werd, reeds 6 oorporaties hier ter stede zullen bijeenkomen. Kortom de ondernemer heeft gedurfd door hier, waar reeds zoovele inrichtingen van dien aard zijn,'3 een dusdanige onderneming op touw te zotten. In de gisteren gehouden vergadering van het Hoog heemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Ken- nemerland en West-Friesland werd de heer Mr. M. E. J. J. van Lidth de Jeude^met algemeene>temmen herbenoemd als secretaris van dat college. Ter benoeming van een hoogheemraad, ter vervul ling der vacature, ontstaan door de periodieke aftre ding van den heer K Kaaskoopu-, werden v- O-ge dragen de heeren K Kaaskooper te Ojsthuizen, Ihr. Mr. J. W. O. Bareel van ITogelanden te Haarlem en A. J. Peeck te Schoorl. Morgenavond om 7 uur zal door de Evangelische Unie een godsdienstige bijeenkomst worden gehouden in de Kapelkerk. Spreker is ds. J. 0. Bénit, her vormd predikant te Purmerend. Alberts Frères Du gala-afgehcidsvoorstelling van de gebroeders Al berts werd door een zeer talrijk publiek bijgewoond. De heeren hebben hier ter stede door hun voorstellingen hun naam voorgoed gevestigd en zij kunnen mej een gerust geweten verklaren, dat bij ook in Alkmaar „lou ter uitverkochte zalen exploiteeren." Van het bijna overladen programma de voorstel ling duurde al te lang en er werd te veel vertoond! wares natuurlijk velen gekomen om de Passiespelen, waarvan men veel Jioort, waarvan men dikwijls plaat jes ziet en waarover mep yeej leest. Wat men gister avond te zien kreeg, was iets geheel anders. Velen heb ben het drama van bet Lijden yan den besten Minisch meegeleefd. Hoe voortreffelijk deze opname over bet geheel ook was, toch kreeg door de bioscopisGhe weer geving hier en daar het majistueuze iets operette achtigs vlugs, werd het statig-schrijden bijv. dribbelen. Een woord van bijzonderen dank mag niet worden onthouden aan den artistieken orgelbegeleider, die schoon spel te hooren gaf. Het i» te hopen, dat de heeren Alberts die van avond alweer in Roermond een voorstelling geven een volgend jaar wederom Alkmaar in hun tournee zullen opnemen. ZATERDAG: Mannenkoor „Excelsior" repetitie 8 uur, Diligentia. Gymn.-ver. „De Halter," oefeningsavond 81/4 uur. Gymn.-ver. „Turnlust," oefeningsavond 71/i uur. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," oefeningsavond, meisjes-afd. 31/2 en 6 uur. Gem. koor „Nieuw Leven," repetitie 8 uur, groote zaal Harmonie. V. O. K, Z. ,0. S., vergadering 71/2 uur, groote zaal Unie. Voetbalver. „Alcmaria Victrix," bestuursverg. 8 uur, Lievendag. Bond v. Vakleeraren, 71/2 uur, bovenz. Chr. school. MAANDAG: Gem. zangver. „Alcmaria," repetitie T1/2 uur, Har monie. Teekengenootschap „Kunst zij ons doel," teeken avond 7 uur, Nieuwe Doelen. „Schrift en Belijdenis," openb. verg. 8 uur, Waakt en Bidt. Gymn.-ver. „De Halter," oefeningsavond 8V4 uur. Mannenkoor „De Stem des Volks" repetitie, café „De Graanhandel." Physica, 8 uur, Unie. Gymn.-ver. „Turnlustoefeningsavond, 91/2 uur. Alkm. Tooneelver., repetitie 8 uur, v. Twisk, Nieu- wesloot. DINSDAG Christ, gem. zangv. „God is mijn lied," repetitie 71/2 uur, Christ, school. Toonkunst, afd. zang, repetitie, 8 uur, Unie. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefeningsavond: mannen-afdeeling 8s/4 uur; jongens-afdeeling 71/2 uur. Chr. gem. zangver. „Halleluja," repetitie, 8 uur, Nieuwe Doelen. Gem. zangver. „Door onthouding vereenigd," repeti tie 8 uur, „Graanhandel." WOENSDAG. Kinderkoor „Zanglust," repetitie van 59 uur, Christ, school. Toonkunst, afd. orkest 81/2 uur Unie. Alkm. Geheel-onth. tooneelver. vergadering Land- straat 61. Gymn.-ver. „De Halter," aspiranten afd. 81/i uur. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefeningsavond jongens-afd. 2 uur en 7 uur. Alkm. Scherpschuttersver. „Alkmaar" repetitie, Nieuwe Doelen. Kinderkoor (dir. H. Lindeboom) repetitie 5 uur, Central. „Zang en Vriendschap," repetitie 71/2 uur, Central. Qymn.-ver. „Turnlust," oefeningsavond, 9:/2 uur. DONDERDAG Gymn.-ver. „De Halter" oefeningsavond aspiranten- afd. 9V2 uur. Schietvel". „Alkmaar," afd. Volksweerbaarheid, 8 uur, gymn. lokaal. Nederl. Protest. Bond, lezing, 8 uur, Central. VRIJDAG Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," oefeningsavond mannen-afd. 8 /2 uur, dames-afd. 71/4 uur. Vrije Socialistenver., openb. cursusverg., lezing Luitjes, 8 uur, foyer Harmonie. Mannenkoor „Orpheus," repetitie 8 uur, Central. „Alcmaria," ver. t. bev. van vreemdel. verkeer, alge meene verg. 8 uur, „De Toelast." ZONDAG: Muziekver. „Ons Genoegen," 8J/2 uur, Diligentia. DINSDAG: Zangver. „Jacob Kwast," v. Wognum, 8 uur, Groote kerk. WOENSDAG: Mannenkoor .Excelsior," 8 uur, Diligentia. VERGADERING van dert Punten van behandeling: 1. Vaststellen der notulen van de vorige vergade ring. Mededeelingen. ring. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Beëediging van het nieuw benoemde lid dezer vergadering, den heer J. Pot. 3. Benoeming van een directeur van het stedelijk muziekkorps en van de -stedelijke muziekschool. (Bijla ge No. 103.) 4. Benoeming van een opzichter voor het bouw- en woning-toezicht en van een 2den opzichter bij de ge meentewerken. (Bijlage No. 108.) 5. Benoeming van leeraren aan den met 1 December a. s. te openen Ilandelsavondcursus. (Bijlage No. 109.) 6. Voorstel van B. en W. in zake het geven van na men aan straten. (Bijlage No. 96.) 7. Als voren, tot het toekennen van eene subsidie aan de openbare leeszaal en boekerij. (Bijlage No. 97.) 8. Als voren tot wijziging der Verordening, rege lende de inrichting der gemeente-poli tie. (Bijlage Nq. 98.) 9. Als voren, naar aanleiding van een verzoek van de stads-werklieden om vrije geneeskundige hulp, ge neesmiddelen en verpleging. (Bijlage No. 99.) 10. Als voren, betreffende huurwaardebepaling van perceelen op het plein voor het spoorwegstation. (Bij lage No. 100.) 11. Als voren, tot overneming van een strookje grond van den heer Jb. Mul. (Bijlage No. 101. 12. Als voren, tot wijziging der verordening voor het Gymnasium. (Bijlage No. 102.) 13. Als voren, inzake uitbetaling jaarwedde van een ambtenaar tijdens verblijf onder de wapenen. (Bij lage No. 104.) 14. Voorstel van de oommissie voor de belastingza ken enz. in zake de begrooting voor het Burgerwees huis, dienst 1909. (Bijlage No. 105.) 15. Voorstel van B. en W. tot wijziging der veror dening, houdende bepalingen omtrent het gemeente lijk pensioenfonds. (Bijlage No. 106.) 16. Als voren, tot vaststelling van verordeningen, regelende het heffen en invorderen van schoolgeld aan de Avondschool voor handwerkslieden en aan den ITandelsavondcursus voor handels- en kantoorbedien den. (Bijlage No, 107.) 17. Als voren, tot vaststelling der 1ste suppletoire begrooting, dienst 1908. 18. Benoeming van een lid der commissie van bij stand voor de publieke werken. GEBOREN 20 Nov. A&gtja Elisabeth, d. van Lourens Admiraal en Marjjtje Elisabeth Schoonewil, OVERLEDEN 21 Nov. Clasina Es, wed. Jacob Houtsmuller 81 j. naar waarnemingen verricht in dan morgen van 21 Nov., medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Barome terstand in m M. Plaats». W .3 Wind- ja Temp. in graden F. u SCHOTLAND, IERLAND, ENGELAND. Dnnrossness Stornoway 8hields Valentie 8cilly Groningen Helder De Bilt Vlissingen Maastricht Parijs Biarritz Nice(Obs, op 340M. hoogte) Reitum op Sylt Hamburg Memel Dresden C&rlsruhe wegt 3 betr. n.w. 8 bew. w.n.w. 3 z.bew. w.z.w. 4 betr. n.n.w. 8 z.bew. NEDERLAND, n.w. 2 5 w.n.w. 3 n.w. 5 I w.z.w. 4 regen z.bew. regen bew. z.bew. FRANKRIJK. n.w. 8 o.z.o 3 west 2 onbew. bètr. l.bew. DUIT8CHLAND. V 2 z.w. 3 betr. regen 37 bew. 28 sneeuw 34 <r 84 NOORWEGEN en ZWEDEN. Christian- sund Eïeraösand Stockholm 765 west 1 sneeuw 754 stil 0 z.bew. 39 756 west 2 onb. 19 DENEMARK EN. Kopenhagen 17531 o.n.o. 6 betr. 86 I i Skagen 756 west 2 onbew. 32 De beteekenis van de cijfers voor de windsterkte is: 0 windstilte, 1 zwakke koelte, 2 zeer zwakke wind, 3 zwakke wind, 4 matige wind, 5 frissche wind, 6 stijve wind, H sterke wind, 8 krachtige wind, 9 storm, 10 krachtige storm, 11 zware storm, 12 orkaan. OVERZICHT. In het gebied van de waarneming is de hoogste bekende stand van den barometer 774.9 m.M. te Horta. De laagste stand van den barometer is 748 8 m.M. te Bodo. VERWACHTING: (Geldig tot den avond van 22 Nov.) Matige tot kraehtigen meest noordwestelijken wind; ver anderlijke bewolking buiigzelfde temperatuur. ALKMAAR, 20 Nov. Fabrieksbaas, kleine f 32.Boerenkaas, kleine f 30.Commissie f 31. Middelbare f 32.Aangevoerd 289 st., weg. 137800 KG. ALKMAAR, 21 Nov. Aangevoerd 2 paarden f 75 a 120, 7 koeien en ossen f 180 a 270,vette kalveren a per Kg. a ct., 21 nuchtere id. f 8 a 20, 70 magere schapen f 12 a 18,vette scha pen f a 0lammeren f a vette varkens a ct. per Kg., 63 magere varkens f 17 a 25, 174 biggen, 10 w., f 6 a 10,21 bokken en geiten f 3,a 7.0 kleine bokjes f 0.h f 0.3562 kop boter, hoogste f 0,80, middelste f 0.75, laagste f 0.70 per kop. Eieren f7.a 8.per 100 stuks. HOORN, 21 Nov. Tarwe f8.75 a 9.25 rogge f 0 a.gerst f 5.50 a 5.75, haver f 3.76 a 4.25, witt 3 erwten f 0.a 0.groene dito f 12.a 13-grauwe f 13.a 15.vale f 11.a 15.bruine boonen f 10.75 a 11,25, karweizaad f 20.75 a mosterdzaad f 22.— 12 paarden f 110 a 220, koeien f a 0,— 46 schapen f 18.a 25.0 lammeren f 0 a kalveren f a varkens f a zeugen f 0.a 0.154 biggen f 4.a 9. kippen f 0.a 0.kipeieren f 7.76 a 0.eend- eieren f a 1575 kop boter 76 a 80 ct. p. kop, eendeneieren f 0, Handel matig.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2