DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. op Woensdagen 23 en 30 December 1908. No. 280. Honderd en tiende jaargang. MAANDAG 30 NOVEMBER. Kaas- en Graanmarkten. FEUILLETON. De Roode Pimpernel. 1908. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Uit Hof- en Hoofdstad, BINNENLAND.* SlTaVT Telefoonnummer 3. Nederland en Venezuela. Voor de noodlijdenden op Curasao. Een adres. De Zeister moordzaak. ALRMAARSCHE COURANT. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de wekelijksche Kaas- en Graanmarkten in plaats van op Vrijdagen 25 December (1ste Kerstdag) en op 1 Januari (Nieuwj aarsdag) zullen worden gebonden Burgemeester en Wethouders voornoemd G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 26 Nov. 1908. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van 4 t K M A A R brengen ter algemeene kennis, dat zij b^j besluit van heden vergunning hebben verleend aan den heer G. RIPPING, aldaar, tot het oprichten van een bergplaats tot bewaring van benzine in het in aanbouw zijnd perceel Bleekerslaan, wijk E, No. 16. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 26 November 1908. DONATH, Secretaris. ^1.KMAAR, 3fi Novepibe?. Er gebeuren tegenwoordig in Perzië onverklaarbare dingen. Toen deze Shah zijn yadpr opvolgde, waren de verwachtingen ten opzichte van zijn bestuur piet hoog gespannen, maar dat hij het zoo bent zou maken, kon niet worden voorzien. Onlangs verraste hij zijn volk en de wereld met een proclamatie, waarin niets meer of minder werd verklaard dan dat Perziè nooit weer een grondwet en een volksvertegenwoordiging zou krijgen, omdat zulke instellingen niet lagen in de historische lijn van (jet rijk van den Shah. Deze pro- cjamatjp gjoèj; afgekondigd Oft4«F dpp inylöed van "een Russisch raadgever, Djachow genaarpu. De diplomatieke vertegenwoordigers van Engeland en Rusland namen den Shah hierover geducht onder han den en het gevolg was, dat de proclamatie enkele uren later weer werd ingetrokken. Wederom gal' de Shah dus reden tot verbazing en deze was voor de reaction hajrën jii Perzië iiiet van aangenamen aard. Deze hee- pejl toch waanden zich zeker van Ruslands medewer king men weet, clat ook Rusland niet bijzonder ge lukkig is met zijn volksvertegenwoordiging en dat vele Russische reactionnairen gaarne zouden zien, dat de Tsaar ook maar een proclamatie afkondigde zooals de Shall deed, mits deze niet werd ingetrokken. Toch werd officieus uit St. Petersburg gemeld, dat de Rus sische regeering de Perzische reactie-partijen niet in het geheim gesteund had. En tot staving van deze be wering werd medegedeeld, dat de Russische gezant Hartwig juist uit Teheran was teruggeroepen, omdat J|ij op zijn eigen houtje eep politiek had gevoerd ten jaate van de reactionnairen. De heer Hartwig heeft deze bewering echter onmiddellijk tegengesproken. Hij had tijdens zijn gezantschap steeds gehandeld in over eenstemming met zijn Engelsehen collega Enge land en Rusland hebben zoowat alles te zeggen in Per zië, zooals bekend is. Maar steeds was hij gestooteu op Russischen tegenstand. De Russische ministeries t.1 DOOR BARONESSE ORCZY naar het 217de duizendtal van de Engelsche uitgave DOOR ED. VAN DEN GHEIJN Jr. 21) o In haar gedachten verdiept, was het uur dezer zo- mernachtskoelte haar al te kort gevallen, en met een gevoel van bittere teleurstelling bemerkte ze onver wacht dat de schimmels het hek waren binnengereden van haar schoone Engelsche villa. Het kasteel van Sir Percy Blakeney, met een schil derachtig ten-as, dat front maakte naar de rivier, stond te midden van een prachtig aangelegd park. In de dagen der Tudors gebouwd, staken de oude roode rnuursteenen harmonisch af tegen hun groene omge ving. Met onnavolgbare juistheid liet Sir Percy het vier span stil staan vlak vóór den ingang der fraaie vesti bule, die in den stijl van konigin Elisabeth was aange legd. Vlug was hij afgesprongen van het rijtuig en hielp hij Marguerite uitstappen. Zij bleef een oogenblik buiten staan onderwijl bij eenige orders gaf aan een zijner lakeien, liep om het huis en trad op het grasperk toe, terwijl hij droomerig staarde naar het landschap, dat door het zilverlicht der maan werd beschenen. Duidelijk vernam zij het murmelen der rivier en het ritselen van vallende bladeren op den bedauwden gropd: Alom waarde een plechtige stilte, Zij had de paar den hooren steigeren, toen ze naar hun afgelegen stal len werden geleid, de haastige voetstappen der bedien den vernomen, die zich ter ruste begaven en in huis heerschte nu volkomen rust. In twee afzonderlijke suites van appartementen juist boven de schitterende van buitenlandsclie zaken, van financiën, en van oor log, hebben elk in Perzië agenten. Drie jaar geleden was den gezant beloofd, dat aan dezen toestand een einde zou komen en dat vooral kolonel Djachow zou worden teruggeroepen. Deze belofte werd, volgens den heer Hartwig, nooit vervuld, en dit is de oorzaak van vele verwikkelingen geweest. Thans is Hartwig te ruggeroepen. Nu Engeland zulk een hevige pressie op Rusland heeft uitgeoefend anders toch zou het rijk van den Tsaar stellig niet bereid zijn geweest, den Shah te bewegen tot intrekking- van een maatregel, welken hij onder Ruslands invloed had genomen ligt het voor de hand, dat ook kolonel Ljachow den luiigsten tijd in Teheran is geweest. Engeland heeft thans reeds de overmacht, en in verband hiermede is de kans groot dat de Shah een gematigd-reaetiennaire politiek zal voeren en er een volksvertegenwoordiging op minder democratischen grondslag zal komen. Uit de laatste berichten in dit nummer blijkt, dat de gezan ten den Shah een uur lang hebben gesproken. Het ver slag van het onderhoud is al te doorzichtig. Hoe durft men spreken oyey den vasten wil van een Shah, die in hooge mate weifelachtig en onbetrouwbaar is? De ge zanten hebben hem de onderstelling ligt voor de hand voorgeschreven, wat hij doen moest: in de eer ste plaats de vertegenwoordigers der groote partijen en staatslichamen bijeenroepen, om over den toestand te beraadslagen en een nieuwe kieswet te ontwerpen, volgens welke er „bekwame verstandige en verlichte afgevaardigden, die niet onder den invloed van geest drijvers geraken" worden gekozen. Heden, Maitpdag, wordt die bijeenkomst geopepd. Jïet zou ons verwon- dej-ep, a'lg hej resultaat hiervan anders uitvalt dan hierboven is betoogd: een volksvertegenwoordiging- van ecu niet al te sterk conservatief karakter, waarmee de Shah, volgens het Engelsche recept, kan regeeren. Teekenend voor de hofstad is Ret volgende, dat ont leend is aan dèn Haagsenen brief van de Prov. Geld. en Nijm. Ct. „Wie hier buiten werk geraakt, zal er in negen van de tien gevallen niet aan lenkeu om er in z'n werk- pakje op pit te trekken. Een bekend werkgever hier wees me dezer dagen in verband met de werkeloosheid op 't typisch-Haagsche verschijnsel, dat onze werk zoekenden in den regel hun daagsche plunje aan den kapstok hangen en zich in de beste spullen komen aanmelden. En ik moest 't mijn zegsman nageven, dat een en ander nu juist niet steeds bevorderlijk is om steun te verleenen. Zoo blijven we ons hier in de Hègsche traditie's steeds gelijk." De Haagsche brief in de Am. Ct. eindigt aldus Mevrouw Vlielander Hein vestigt in een brochure de aandacht op iets ellendigs, waaraan menigeen in de verste verte niet zou hebben gedacht. Haar brochure, uitmuntende voor algeheele ontstentenis van eeniger- lei omhaal, wijst op mogelijk en helaas ook feitelijk misbruik van de gelegenheid, die de wet thans geeft ontvangzalen, brandde licht; het waren haar en zijn vertrekken, van elkander gescheiden door de gansehe breedte van hef huis, even afgezonderd van elkander als beider leven was geworden. Zij zuchtte doch kon zich geen rekenschap geven waarom. Nooit ixad zij zich zoo erbarmelijk eenzaam gevoeld, met zoo ontzettend veel behoefte aan troost en sympa thie. Zij wendde zich van den rivierkant naar het huis, benieuwd of ze, na zulk een nacht, nog slaap zou vatten. Plotseling, alvorens ze het terras bereikt had, hoor de ze eeu kloeken stap op het grint en het oogenblik daarop verrees de gedaante van haren echtgenoot uit de- schaduw. Hij had de ronde gedaan om het huis en ging- langs het grasperk op de rivier aan. Nog droeg hij zijn zware rijjas, maar niet meer dicht ge knoopt, naar gewoonte hield hij zijn handen verbor gen in de diepe zakken zijner satijnen broek. Oogenschijnlijk had hij haar niet opgemerkt want na een korte poos keerde hij terug naar het huis en ging regelrecht hef terras op. „Sir Percy!'' Reeds had hij een voet op de onderste trede, doch op haar stem bleef hij plotseling' staan, en trachtte met zijn blik de duistere schaduw te doorboren vanwaar haar geluid tot hem was doorgedrongen. Zij trad vlug in het maanlicht, en zoodra had hij haar niet ontwaard, of met zijn aangeboren galanterie, als hij tot haar sprak, zei hij „Tot uw dienst, Mevrouw!" Maar zijn voet stond nog op de trede, uit zijn ge heele houding bleek dat hij niet wensehte opgehouden te worden, en zich niet opgewekt gevoelde voor een nachtelijk onderhoud. „De atmosfeer is zoo heerlijk koel," zèi ze„ het maan licht zoo kalm en poëtisch en het park zoo aanlokkend. Zouden we niet wat ervan profiteeren: het is nog niet zoo heel laat; of is mijn gezelschap u zoo onaange naam dat ge haast hebt het kwijt te zijn?" „Neen, Mevrouw," luidde zijn kalm antwoord, „maar ik twijfel er niet aan of u zult de middernachtlucht dichterlijker vinden zonder gezelschap." tot ontzetting uit de ouderlijke macht. Waar men op het oog had kinderen aan totaal onwaardige, onverbe terlijke ouders te ontrukken, grijpen thans ook lucht hartige, min ot* meer ongebonden of luio^ moeders en vaders de mogelijkheid aan om van de zorg voor hun kinderen af te komen. Zij doen zich door anonieme brieven of door buren signaleeren. Hoe erger zij het maken, hoe grooter de kans om zich van de kindereu Ste ontdoen. Men beseft het ontzettend gevaar, dat in deze ou- ji voorziene keerzijde van een goed bedoelden maatregel r ligt opgesloten. Meyrouw Vlielander Hein ziet zelve nog geen uit weg uit dezen misstand, doc-li roept alle weidenkenden te wapen tot het vinden van een deugdelijk middel van, bestrijding. De toch slechts acht bladzijden, die zij ter perse bracht, zijn zoo welsprekend-kernachtig, zóó gecondenseerd en tevens zoo eenvoudig duidelijk, dat een résumé is uitgesloten, naar noodkreet ^verdient méér gehoor dan zoo vele klanken in het onharmo nisch koor van de talloozen, die ons heden ten dage wat toeroepen. Moge hare poging om het publiek wak ker te schudden en moge haar beroep op de vinding rijkheid van een volk van goeden wille slagen! Voor de diamantindustrie alhier ben ik zegt Bijltje in de Standaard blijde dat Amsterdam dezen reuzen- steen een poos gelogeerd heeft; ik verheug er me bij zonder over, dat hij hier zoo prachtig geslepen ia; maar daarmee houdt mijn ingenomenheid met de Cul- linan op. Je gelooft me wel, wanneer ik je verzeker, dat ik geen kenner ben. Eenige jaren geleden was ik in de gelegenheid een kijkje te nemen in een onzer voornaamste diamantftfhpertjen. Het was, toen Li Hung Chang, do C'hineesche Bismarck, een bezoek stad bracht. Ik reisde wel niet in het ge volg van dezen zoon yan het Hemelsche rijk: maar toen hij een diamantslijperij ging kijken, heb ik van de gelegenheid ook eens gebruik gemaakt en dat lukte me. De diamanten lagen toen in verbijsterende hoe veelheid tentoongesteld: de Chineezen liepen heen en weer, en alle bezoekers werden, meen ik, vanwege de firma goed in de gaten gehouden. Men vertelde van de millioenenwaarde door deze steentjes verte gen woo-r- digd; en t^opu heb ik zoo 't begrip gekregen, dat milli- cienen boyen mijn nedrig bevattingsvermogen gaan; ik zag ze tenminste in die steentje» niet. Li Hung Chang, om, nog eens op dezen terug te ko men, keek er, daeiit me zoo, met gematigde onverschil ligheid naar, en liet zich eindelijk weer wegdragen. V ant gedragen werd de Chinees, in een soort van draagstoel, de wel wat nauwe trappen uit deze fabriek op en afen van trappenloopen had hij blijkbaar geen „kaas gegeten". Bij die gelegenheid gaf de Ohineesche Staatsman ook zijn opinie over de waarde van de diamanten. Toen men hem optilde, om hem de nauwe trap af te dra gen, keek hij in de beneden heerschende donkerte en zei in zijn taal, vlug door een tolk overgezet: voorzich- tigaan, asjeblieft, als ik bi-eek is er meer verloren dan ai die djamanten en hij keek guitig met zijn schee- re, slimme oogjes naar de hem begeleidende autoritei ten. Op dat oogenblik sprak de man ongetwijfeld waar heid; maar toch, sinds is hij gebroken; men kent schier zijn naam niet meer, en de toen tentoongestelde diamanten zullen vermoedelijk hun waarde nog niet hebben verloren, Eu toch, één menschenleven is méér waard dan alle diamanten. Hij keerde zich andermaal om en wilde heengaan. „Gij vergist u in mij, Sir Percy," sprak ze haastig en iets dichter hem naderend, „de verwijdering die he laas! tusschen ons heeft plaats gehad, was niet mijn werk, herinner u." „II moet mij in dat opzicht vergeven, Mevrouw!" protesteerde hij op onverschilligen toon, „mijn geheu gen was altijd zeer kort." Hij zag haar recht in de oogen met die loome ach teloosheid die hem een tweede natuur was geworden. Ze gaf hem zijn blik even terug, daarop namen haar oogen een zachtere uitdrukking aan, toen ze heel dicht bij hem kwam aan de onderste trede van het terras. „Zeer kort, Sir Percy? Dan is het wel erg veran derd! Is het drie of vier jaar geleden dat ge mij een uur te Parijs hebt ontmoet op uw reis naar het Oos ten? Toen ge twee jaar later tcrugkwaamt, waart ge mij niet vergeten." Zij zag er goddelijk schoon uit, zooals ze daar stond in liet maanlicht van dezen hemelschen nacht. Hij bleef een oogenblik stokstijf staan, behalve dat zijn hand de steenen leuning omklemde van het terras. „U verlangt mijn tegenwoordigheid, Mevrouw," zei hij koeltjes, „ik vat dit niet op als een bedoeling om u te vermeien in teedere herinneringen." Zij stak hem de hand toe. „En waarom niet, Sir Percy, waarom niet? Het te genwoordige is werkelijk niet zoo heerlijk of ik wil wel eens terug denken aan dat verleden." Hij boog zijn rijzige gestalte, en de toppen harer vingers vattend, die zij hem nog toehield, kuste hj; c!ie plechtstatig. „Mevrouw," zei hij, „u zult mij dan wel ten goede houden als mijn bot begrip u daarheen niet kan vol gen." Andermaal deed hij een poging om zich te verwij deren, andermaal riep haar lief, bijna teeder stemge luid hem terug. „Sir Percy!" „Uw dienaar, Mevrouw," „Kau het mogelijk zijn dat liefde sterft?" zei ze met plotselinge drift. ,,Ik dacht dat de hartstocht dien ge Tweede Kamer-verkiezingen. De afdeelingen Langendiik, Alkmaar en Winkel van de S. D. A. P. hebben op het grostal voor candidaat voor de Tweede Kamer in het district Alkmaar ge plaatst de heeren Yan Kuykhof te Amsterdam, Duijs te Zaandam en Van der W.nerden te Amsterdam. In de „Staatscourant" iro. 281 komt een briefwisse ling voor- tusschen Venezuela en Nederland, zijnde een schrijven van den minister van Buitenlandsche Za ken der Vereenigde Staten van Venezuela aan den Nederlandsehen minister van Buitenlandsche Zaken, dato 12 October, en het antwoord van onzen minister, den 25 November d.a.v. daarop verzonden. In de Venezolaansche missive wordt verklaard, dat de regeering (van Venezuela) van oordeel is, dat, aangezien de diplomatieke betrekkingen afgebroken zijn, de eenige mogelijke weg, indien de regeering van Hare Majesteit het aldus aanneembaar vindt, zoude zijn om een vertrouwd persoon te zenden, voorzien van uitgebreide volmachten en instructies, die in staat zoude zijn beidé regeeringen nader tot elkander te brengen en de onderhandelingen in de richting van eene vriendschappelijke oplossing te leiden. Onze minister van Buitenlandsche Zaken, in zijn antwoord nog een3 herhalend, dat de Nederiandsche regeenng den thans in het leven geroepen toestand oprechtelijk blijft betreuren^ dat de volle verantwoor delijkheid daarvan echter komt op president Castro, deelt dan verder mede, dat de regeering niettemin be reid blijft tot het voeren van onderhandelingen om tot eene vaste basis voor duurzame, goede verhoudingen te komen, ook door middel van daartoe aan te wijzen gevolmachtigden; maar is van oordeel, dat van zulke onder-handelingen geen sprake kan zijn, zoolang <1; president zijn decreet van 14 Mei handhaaft. Naar aanleiding van den oproep om steun, uitge gaan van het Algemeen Nederlandsch Verbond, zijn o.a. nog ingekomen, behalve de gift van f 1000 van H. M. de Koningin, van H. M. de Koningin-Moeder f 800, van Z. K. H. Prins Hendrik f 100. In het geheel is nu f 2254.52l/2 bijeengebracht. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende Dranken heeft een adres ingediend aan de Tweede Kamer met het uitvoerig gemotiveerd verzoek, het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd te verwerpen. GEMENGD NIEUWS. Bij de verdedigers van Kors en O verhorst, beklaag den in de Zeister moordzaak, is niets bekend van het in cassatie komen tegen het arrest. Een inval. Gisterennacht is er te 's-Gravenhage wederom een inval gedaan door de justitie, in perceel 31a Nieuwe Molstraat, alwaar gevestigd is de Sociëteit Hippique. Het spel met toebehooren, benevens boeken enz., werden in beslag genomen. Het spel, aldaar gespeeld is het „jeu des petits chevaux", dat als hazardspel wordt beschouwd. weleer voor mij koesterdet, den korten tijd van ons be staan zou overleven. Is er niets overgebleven van die liefde, Percydie u aanzetten kandie treuri ge verwijdering te overbruggen?" Zijn massieve gestalte scheen, terwijl zij aldus tot hem sprak, nog stijver te worden, de krachtige mond nam scherper trekken aan. „Met welke bedoeling, Mevrouw?" was zijn kille vraag. „Ik begrijp u niet." „Het is toch zeer eenvoudig," zei hij, plotseling bit ter wordend, „ik stel u nederig de vraag, want mijn langzaam begrip is niet in staat de oorzaak na te gaan van deze uw onverwachte luim. Verlangt u het dui- velsch spel te hernieuwen, dat ge verleden jaar met zulk goed gevolg hebt gespeeld." Verlangt ge me weer krankzinnig van liefde aan uw voeten te zien, om daarna weer het genot te sma ken mij, als een lastig schoothondje, van u weg te slingeren „PercyIk smeek uzei ze fluisterend, „kunnen wij het verleden niet laten rusten?" „Excuseer, Mevrouw, maar ik meen verstaan te heb ben dat u verlangdet dit weer op te rakelen." „Neen! dat verleden, Percy, roerde ik niet aan!" hernam ze, terwijl haar stem een teederen klank ver ried. „Ik zinspeelde meer op den tijd toen ge me nog liefhadt en ik. oh! ïjdel en beuzelig mij aanstelde. Uw fortuin en positie trokken mij aan: ik huwde u, met de lioop in fiet hart dat uw greote liefde wederlief de in mij zou wekkenmaar, helaas De maan had zich verscholen achter een wolkgevaar te. In liet Oosten trachtte een zachte grauwe scheme ring het nachtelijk duister te lichten. Hij kon nu haar aanvallige gestalte onderscheiden, het kleine vorstelijk hoofd, met zijn rijkdom van goudbruine lokker, en dea schitterenden diadeem in den haartooi. „Vierentwintig uren na ons huwelijk, Mevrcuw, liet de Markies de St. Cyr en diens heele gezin het leven onder de valbijl der guillotine, en- de openbare mee ning snauwde mij in de ooren, dat de vrouw van Sir Percy Blakeney hem den dood der schande Lad aan gedaan." Wordt vervolgd*

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1