DAGBLAD VOOR ALKMAAR OMSTREKEN. No. 282 Honderd en tiende jaargang. 1908 WOENSDAG 2 DECEMBER. l)e verrassingswedstrijd. Mej. A. OHMSTEDE, Dijk, den heer P. HARTOGf Jzn. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Br Telefoonnummer 3. vik Prijs der gewone advertentiën: regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote aar plaatsruimte. n franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij m COSTER ZOON, Voordam C 9. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Een banketletter met een-gouden tientje, toegekend aan: en de tweede prijs, een banketletter met 2 rijksdaalders, toegekend aan SCHARLO. Morgenochtend kunnen deze prijzen worden afgehaald. I Een surpri'ce voor K. HTS. leerlingen ILKMAARSCHE COURANT. Het vertrouwen, dat we, zooals in het nummer van Maandag werd medegedeeld, in onze lezeressen en le zers stellen is gelukkigalweer niet beschaamd gewor den. Zonder dat vertrouwen zouden we dezen verras singswedstrijd niet hebben aangedurfd. En zelfs nu bleef het een stout stuk, om zoo weinig tijd voor de deelneming te bestemmen. Het'is dan ongetwijfeld ook nog niet eerder in ons land vertoond, dat een courant een wedstrijd met een dergelijke kortdurige tijdsbepa ling heeft uitgeschreven. Ook in dit opzicht is onze verrassingswedstrijd een unicum. Wanneer wij iets extra's doen om onze lezers te ver rassen, dan staat daarbij steeds op den voorgrond dat het plan oorspronkelijk moet zijn en dat zooveel moge lijk lezers er van kunnen profiteeren. Toen wij inder tijd den sneeuwwedstrijd uitschreven was daaraan een tentoonstelling van de vervaardigde voorwerpen ver honden; na den schoolfeestwedstrijd verschenen de aardigste opstellen of gedeelten daaruit in de courant, liet denkbeeld van den verrassingswedstrijd, eerst Maandag bij ons opgekomen, moest ten spoedigste ver wezenlijkt worden, zouden wij in staat zijn, de beschrij vingen van de aardigste verrassingen nog eenige da gen vóór het St. Nicolaasfeest in d© courant op te ne men en daardoor een rubriek te vormen, welke stellig met veel belangstelling zou worden gelezen en welke voor menigeen bovendien nog een vraagbaak voor het komende feest zou kunnen zijn allicht komt men door een beschreven verrassing- zelf op een geheel nieuw denkbeeld. Het nummer van Woensdag leek ons voor het publi- ceeren van de resultaten van onzen wedstrijd bijzonder geschikt, ook al hierom, dat er dan tijd overblijft om nog iets voor Zaterdagavond in elkaar te knutselen. Vandaar dat alles vliegensvlug in zijn werk moest gaan en er met Amerikaansche snelheid moest worden gewerkt. Dit heeft evenwel niet verhinderd, dat er honderd drie en twintig denkbeelden te beoor- deelen vielen. Men zal begrijpen dat dit een heel kar weitje was. Enkelen hadden het heel kort opgeschre ven, bijv. aldus: een rookworst gevuld met zaagsel; zendt iemand in een couvert een nagemaakt bankbil jet van 25 gulden enz.) maar de meeste inzendingen waren uitvoeriger. Sommigen schenen niet goed gele zen te hebbenzij zonden ons de surprises zelf. Zoo kwamen een paar meisjes met een waarlijk prachtvolle rollade en een tulband, was er ook door een ander een tulband ingezonden. Het speet ons heel erg, dat wij bij de beoordeeling geen rekening mochten houden met de kunstvaardig heid en het geduld van degenen, die uit watten en stroop, aseh en stijfsel, de voorwerpen bedriegelijk had den nagebootst. Maar de beschrijving van het denk beeld was slechts gevraagd, dus Velen schenen er ook niet op gelet te hebben, dat het denkbeeld „liefst met een klein beetje handigheid" verwezenlijkt moest kunnen worden. a veel wikken en wegen werd door de redactie uit al deze denkbeelden een zestal gekozen: de sleutel en het kistje voor den onderwijzer (ing. mej. H. de BoerDuits, de hoed voor alle jaargetijden (de jongej. A. M. Cock), de drijvende zwaan (mej. A. Ohmstede), de ring met de lommerdbriefjes (de heer C. Benze), de versierde taart (mej. Esther Elte), de eend met het uurwerk (de heer P. Hartog Jzn.) Eindelijk werd de eerste prijs, Behalve de bovengenoemde surprises in natura, ont vingen we: een doos die we buiten hebben uitgepakt, zoodat de confetti-regen niet in ons redactie-bureau neerviel, een roode kool verpakt als Edammer kaas en een stuk hout verpakt als chocolade (Cailler). In de confettidoos was een gedrukte bedelbrief ge plaatst, waarin wordt aangeraden de armen niet te vergeten „Dan viert g'een blij St. Niklaas feest! Dan is zijn goede, milde geest Ook in uw hart gevaren! Dan volgt gij trouw zijn testament; Dan zult g'een vreugd, nog ongekend, In uw gemoed ontwaren!" Verschillende inzendingen laten we thans hier vol gen: Een (bekroonde!) Zwaan, Men neemt een opgeblazen varkensblaas, welke men geheel omgeeft met watten. Aan het bovengedeelte waar de blaas gesloten is, bevestigt men 2 ijzerdraad jes en vormt daarmede het model van een kop welke men ook geheel met watten omgeeft. Met behulp van 2 kraaltjes aan weerszijden krijgt men de oogen. Ver volgen» breDgt men om den bovenkant 2 ijzerdraden aan op een kleinen afstand, die men ombuigt. Spant men hierom de watten, dan zullen deze de vleugels voorstellen. Het ijzerdraad kan men weer door watten maskeeren. Deze surprise kan slechts voor een klein plat pakje gebruikt worden, dat men op den rug onder de watten aanbrengt. Wanneer men de Zwaan geeft zet men zi in een teil met water, waarop zij blijft drijven. St. Nicolaasverrassing (ook bekroond). Men wil iemand verrassen met een horloge, klok of iets anders van d en aard. Men ga als volgt te werk Men make van wit katoen een eendvogel of gans, wat met een beetje geduld en bedrevenheid heel na tuurlijk kan nagemaakt worden. Men vuile deze op met houtwol, terwij! men de verrassing op de plaats bergt waar ongeveer het hart van een vogel zit. (Men winde het uurwerk eerst op). De pooten worden gemaakt van Spaansch riet, dat men aan den onderkant zoodanig splijt, dat er teenen ont staan. De pooten en de bek worden daarna rood ge kleurd en de oogen op het katoen geschilderd. Óm den hals hangt men een briefje of kaartje met het adres waarop tevens een rijmpje, b.v. Aan Uw adres liet 'k mij bezorgen, Bestemd om voor den dag van morgen Geslacht te worden en gebraden. Wat ik bevat kunt gij niet raden, Het gaat van binnen steeds tik tik, Mijn hart bonst mij van angst en schrik, Doch wil met mij niet langer wachten Begin dus gauw nu maar te slachten. O itleed mij i lichaam zoo gij kunt, Want 't is toch op mijn hart gemunt. St. Nicolaas. Een verrassing voor de arme kinderen Mijn verrassing zou deze zijn: Aan een van de hee- ren onderwijzers een kist thuis te sturen die nauwelijks door de deur kan, en bij onderzoek blijkt te bevatten een~ sleuteltje. Na verloop van een uur een doos of kistje aan 't zelfde adres te be zorgen waar het sleuteltje voor noodig is. Wordt deze doos of dit kistje ontsloten, dan bevat het een prijs van de Alkinaarsche Courant van Maandag 30 Novem ber er in. Ik dacht dat dit wel een heel aardige St. Nicolaas verrassing zou zijn en hoop dat het in een goede aarde mag vallen, het is van. harte gemeend. Een verrassen de taart. Men neemt deu deksel van een moffendoos, en be strijkt de oppervlakte daarvan met een papje, van meel en water; vervolgens garneert men den kant, ook den rand, met een smal rijtje krenten; dan neemt men een papieren zak, vult dien met groene zeep, trekt er het puntje af, en door dan even op den zak te drukken, krijgt men hier en daar aardige figu ren, nte of het figuren van succade of vruchten zijn. Dan weer rondom een rij krenten, en in het midden ongeveer een half ons verschillende Fransche vruch ten. Men haalt bij den banketbakker een aardigentaar- tenrand, legt de taart daarop, doet haar vervolgens in een doos of op een taartenschotel, en zij is niet van de echte te onderscheiden. Wil men er een cadeautje, b. v. een portemonnaie, ketting, armband, of iets der gelijks indoen, dan hecht men dit aan den binnenkant van den deksel. Een hoedje voor alle jaargetijden. Een dame had graag elk seizoen een nieuwen hoed. Met Sint Nicolaas werd haar een hoedendoos toegestuurd, waarop geschreven stond„Een hoedje voor alle jaargetijden." Het opschrift werd met be langstelling gelezen en de doos nieuwsgierig open gemaakt. Toen de dame haar geopend had was daarin een groot pak, dat, terwijl zij het uitpakte! hoe langer lioe kleiner werd en eindelijk een..is vingerhoed bleek te zijn. In dit „hoedje voor alïe jaargetijden" zat een bon voor een winterhoed, zoodat de surprise die eerst tegenviel, nog een degelijk geschenk aanbood. De ring en het lommerdbriefje. Als men zijn meisje een gouden ring cadeau wil ge ven kan men dit op de volgendewijs doen. Men maakt drie pakjes apart in een groot pak. Op het pakje dat uit den aard der zaak het eerst geopend moet worden zet men met groote letters „dit eerst openen" en zoo vervolgens ook op het lie en Ille pakje. Men zet op het Ie pakje het volgende rijmpje: Wat gij in dit pakje vindt, komt uit de lommerd mijn lieve kina." Nadat het meisje het pakje heeft opengemaakt en ten laatste het groote aantal papieren heeft afge wikkeld, vindt zjj een lommerdbriefje van een gouden ring ten name van haar vrijer. Daar kijkt zij vreemd van op. Nu maakt zij het tweede pakje en vindt ten laatste een doosje met een rijmpje van den volgenden inhoud: „Daar hij alweer uit de lommerd was ver dwaalt, heb ik er maar een van het gordijn afgehaald." Als zij het doosje geopend heeft vindt zij er efen ge woon koperen gordijnring in. Nu is het meisje toch eenigszins teleurgesteld, maar zij opent nu toch maar het derde en grootste pakje. Na een onnoemelijk groot aantal papiertjes afgewikkeld en touwtjes losge maakt te hebben vindt het meisje een doosje waarop een rijmpje van dezen inhoud: „Mijn lieve Marie, vergeef mij mijn spot, Hier is nu de echten uit de winkel van Lutterot." Als het meisje nu het doosje opent, vindt zij een etui met den bewusten gouden, ring zoodat de teleur stelling in vreugde verandert. N. B. Iedereen heeft natuurlijk geeu lommerdbrief jes, doch men kan er wel een bij een lommerdhouder krijgen en zelf invullen en den ring desnoods al later verstaan. Een tafelkleed voor trouwlustigen. Men schrijve een brief aan den gemeenteraad van Alkmaar, jwaarin men z'n medelijden uitdrukt met den berooiden toestand der gemeentefinanciën, een toe stand zoo treurig, dat er niet eens een nieuw tafel kleed voor de trouwzaal voor minvermogenden op kan overschieten. Tevens geeft men te kennen, dat men op dit punt de gemeente tegemoet wil komen door een tafelkleed uit de magazijnen van een der bekende stof feerders alhier aan haar ten geschenke te geven. Wat doet men nu echter? In het begin van den avond laat men de stoffeer dersfirma een oud tafellaken zenden, gped ingepakt, en van den naam der firma voorzien. Ook zal het ter wille van de meerdere waarschijnlijkheid van het geval wenschelijk zijn, het pak te laten bezorgen door een knecht der firma zelve: dit kan den kop niet kosten. Wanneer de Raad dit pak uitpakt, en het oude tafella ken ontdekt, zal hij ongetwijfeld leelijk op den neus kijken. Later op den avond zendt men dan een goed tafel kleed, dan is het onaangename van het geval wegge- onmen. Voor de goedkoopte zou men dit laatste ech ter ook achterwege kunnen laten, mits men er niet tegen op ziet, om den Raad onaangenaam te zijn. Een St. Nicolsasvoetbtlweds t r ij d. Aardig zou het zijn Zondag een voetbalwedstrijd te houden in vreemde costumes. B. v. de keeper (omdat die niet veel beweging behoeft te maken) in St. Ni- colaaskleedijde backs in Zwart Jan pakken, de half backs als Chineezen, Japanners en Roodhuiden. De oorwaartsen als volgt: links-uiterste Urker met wijden broek, links-binnen als Urkervrouw, center vóór als weet ik wat. Het zou een aardige verrassing zijn in dien de spelers uit het huisje kwamen juist op 't uur van aanvang en het zou voor velen (zie slechts de talrijke opkomst bij match AjaxA. V.) toch wel aar dig zijn. De costumes zouden ook voorstellingen kunnen ge ven van groote mannen uit de geschiedenis. Een tabaksdoos in een fle.sch. Mijn broeder stuur ik een tabaksdoosje. Maar hoe moet ik die nu verpakken om hem eens te ver rassen Ik koop bij een wijnhandelaar een flesch en een étiket met den naam er op en „Roode Port". Om die tabaksdoos in de breede flesch te doen, gaat zoo gemakkelijk niet, daar hij niet door den bals kan. Doch nu neem ik een wollen draad, doop die in de spiritus, zoodat zij flink doortrokken is. Ik bind hem om den romp en steek de draad aan, zoodat hij in het midden knapthaal dan heel voorzichtig bet boveneind er af en doe de tabaksdoos in de flesch. Daarna neem ik den bals en zet dien er weer op. Nu neem ik het étiket waarop staat „Roode Port" en plak dat precies om de barst, zoo dat hij niet weet, hoe die tabaksdoos in de flesch is gekomen. Hij moet van armoed de flesch stuk slaan, wil hij zijn cadeau ontvangen. (Buiten mededinging). Een St. Nicolaasverrassing. Speciaal voor een voorstandster van het vrou wenkiesrecht. Zendt de dame om 6 uur, uit een Neurenberger speelgoeddoos, een houten huisje, waarop: „Har-, monie, 30 Nov. 1908", en een paar poppen (dames figuren) die zich daarheen begeven, op een stukje karton geplakt. Voeg hierbij het volgende gedicht: Gij die uw stem, in huis reeds groot, Daar buiten wilt verhellen, Leert dit toch van den goeden Sint: De Politiek kan deerlijk treffen Een elk, die niet op politieken leest geschoeid, Zoo gaarne zich met haar bemoeit. Om 7 uur wordt aan de dame in kwestie gezon den eenklein tafeltje, waarachter een paar dames zitten, en waarop een busje staat; eep paar andere dames begeven zich in de richting van de tafel. Het onderstaande gedichtje gaat daarbij Toch zult Ge wel eens ter stembus gaan, De tijdgeest doet 't ons leeren. Uit wat een gekijf zal 't debat dan bestaan, In vergaderingen, ja in iedere zaal Zullen de mannen dan wel moeten leeren, Dat met politieke vrouwen niet valt te con- [curreeren. Om 8 uur zendt men haar een wiegwaarbij een mannetje, met nog een mannetje, met een paar pen netjes in de hand, zoo mogelijk nog een die staat te wasschen(in een suikerbakkerswinkel waar schijnlijk wel te verkrijgen). Het onderstaande gedichtje vergezelt dit kleine pakje Maar wat hebben de mannen dan wel te doen Thuis toch te blijven en te trekken de wieg, De kousen te stoppen of de vaten te wasschen, En gaat 't niet goed, te gaan bij vrouwlief te [biecht, Zuchten van „niet kunnen" zal hij haar wel niet [baten, Want zij kunnen nu hij de stemming al praten. Om 10 uur zendt men, om alles goed te maken, een konijn, haas of eend. Voor de 4de maal wilt Gij mijn pakje op'nen, 't Is nu voor 't beestje wat ik U bied, Panklaar moet Gij het zelf bereiden; Maar wat ik vragen mag, niet met Uw politiek; Maar met Uw kunst van koken, braden, stoven, Waarmee Gij steeds Uw vrouwzijn toch zult [loven. E en eenige verrassing. Eene eenige verrassing zou ik liet vinden, wanneer er voor mij op St. Nicolaasavond een pakje bezorgd werd, waarin zich het gouden tientje'en de boterletter bevonden. Een vreemd genoegen! In een parapluit worden van binnen een stuk of vier zeer vuile eieren gedaan. Vervolgens wordt deze netjes dichtgedaan en ingepakt, bezorgd in een kamer met gezellige menschen. Daar wordt ze uitgepakt, en dan vallen de eieren stuk op den grond. De menschen weg zien vluchten is het lolligste dat bestaat. VHet blad met de glaasjes. Men neemt een groot blad van een kastanje of een andere boom. Op dit blad plakt men 6 kienglaasjes. Men laat het een winkelier die dergelijk© artikelen ver koopt goed inpakken en laat later op den avond de echte glaasjes met het blad bezorgen met de boodschap er bij „de bediende heeft per abuis de verkeerde glaas jes met blad ingepakt. De grootste surprise voor alle H. B. S. leerlingen zou zijn, als de, dezer dagen te verwachten rapporten door den directeur zouden worden thuisgestuurd op St. Nicolaasavond, keurig verpakt met bijvoeging van den naam van den leerling in chocoladeletters. [De II. B. S. leerling 2e klasse vergeet dat St. Ni- colaas ook garden heeft. Red.] Het geschenk onder ean emmer. Men neemt een emmer, bevestigt onder aan den bodem (aan de buitenzijde) het cadeautje met touwtjes, doet de emmer vol water en daarin een in een papier gewikkelde steen en de surprise is gereed. De nijdige sociali at. Men zendt aan een vriend (tevens socialist) een kist waarin ligt een taai-pop (voorzien van eenige tiere lantijntjes als: rood dasje enz.) en schrijft als opschrift „In deze kapitale kist ligt een nijdig socialist". De volle broek. Een aardige Sint Nicolaasverrassing is deze: Men neemt een ouden broek en naait de pijpen dicht. Stop er nu wat hooi of houtwol in en daarna een cadeautje, En zoo voort, tot de broek vol is. Dan naait men hem dicht en de broek wordt naar zijn bestemming gebracht. De gepommadeerde scheiding. Jongens en ook heeren wel, houden veel van eene mooie scheiding, waarop ze veel pommade doen. Neem nu, indien een uwer kennissen of verwanten hiertoe behoort, een doosje en leg er een cadeautje, b.v. een mooie portefeuille, in. Dan op een sluitend plankje een dikke laag lichte en vettige zeepen, bedek dit met een poppenkammetje, borsteltje en spiegeltje. Hij, die dit krijgt, zal zijn scheiding dan niet meer zoo dik met pommade besmeren. Tenslotte een paar inzendingen waarbij wijzelf zijn betrokken. De „7e verrassing' voor de redactie A. C." bleek te bevatten twee banketletters van 7 cM. lengte met twee nagemaakte rijksdaalders. Een inzender gaf als aardige verrassing in overwe ging om op St. Nicolaasavond de courant gewoon „kop" uit te geven, gedeeltelijk bedrukt met begin hoofdartikel, etc. boven de middenvouw en dan later op den avond de volledige courant. Een ander wilde ons een keurige plaat met de beeltenis van den Goe den Sint in vol ornaat- met mijter en staf aan de abon- né's doen geven. Een derde wilde, dat we aankondig den dat elke abonné een sierlijken barometer zou 'ont vangen, en dan in den vorm van een barometer van karton een kalender schenken. Weer een ander wilde ons zelf een surprise geven: 365 stukken karton, 25 bij 20 cM. met de dagen van het geheele jaar erop, in de lioop, dat we dan niet weer 22 November met 23 No vember zullen verwisselen Eindelijk geeft een der inzenders ons in overweging de courant Zaterdagavond door Zwarten Piet te laten bezorgen of de courant netjes opgerold in pakpapier met het woord „voorzichtig" of „breekbaar" er op doen bezorgen en in de opgerolde courant snippers papier, een stukje suikerwerk enz. te doen. Vooral deze laatste inzender schijnt geen goed denk beeld van de oplage van onze courant te bezitten. Hoe zouden we die duizenden exemplaren, die dagelijks de drukkerij verlaten, kunnen oprollen, hoe ze kunnen la ten bezorgen in een paar uur? Neen we hebben een andere verrassing. We hopen Zaterdag den goeden Sint voor nu en voor den ver volge liet vinden van den weg in deze stad wat ge makkelijker te maken. - kï ;T|] Ongecorrigeerd

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1