STADSNIEUWS. Telegrafisch Weerbericht Tuberculose. Uit Berkhout. Uit Schermerhorn. De stranding van de Evertsen. Vreeselijk. Moeilijk vervoer. Een ongeluk komt zelden alleen. Alweer een gasontploffing. Schendlngjvan telefoongehelm. Wilde zwijneupiaag. Zachte winter. De slaapziekte. Vermist. Hnldeblijk van Hasselt. Uit Egmond aan Zee. Cadettenschool. Ontwikkeling zij ons doel. Geslaagd. Landfgekocht doorFde"gemeente. Benoemd. Een directie-motorboot. De sigarenmakersstaking. De regenten van het weeshuls. Openbare vermakelijkheden. Nieuws uit Hoorn. Laaistc Berichten Bij liet verder debat lichtte de heer Schaper (s. d. Appingedam) een amendement toe strekkende, niet over te gaan tot het voorgestelde aanbrengen eener inrichting voor biologische reiniging in het academie gebouw en een physiologisch en hygiënisch laboratori um te Groningen. De heer Schaper oordeelde het geldverspilling voor die reiniging 13.500 uit te ge ven. De minister becijferde, dat in dit bedrag begrepen zijn de kosten voor de terreinwerken en rioleering en 4500 voor de bedoelde reiniging. De heer Schaper trok daarop zijn amendement in, waarna de post werd goedgekeurd. Bij de afdeéling Technische Hoogeschool bracht de minister een wijziging aan. Hij bracht n.l. op de be grooting 45.000 voor den terreinaankoop in den wip- polder voor de uitbreiding van de Technische Hooge school. De begrooting wordt daardoor echter niet verhoogd, want genoemd bedrag is te vinden in het uitgetrokken bedrag van 196.000 voor de inwendige inrichting van het gebouw voor werktuigkunde. De post voor de Technische Hoogeschool werd goed gekeurd. Bij de afdeeling Middelbaar Onderwijs bepleitte de heer Smeenge (lib. Assen) de toelating der leeraren van de Burgeravondscholen tot het rijkspensioenfonds. De pensioenwet-Kuyper zal onvermijdelijk moeten worden herzien. Overigens wachtte de minister het rapport der ineenschakelingscommissie af. Bij de afdeeling hoogere burgerscholen in het alge meen bracht de heer Van Styrum (L. Haarlem) de yraag' te berde of de gesubsidieerde gemeentelijke hoo gere burgerscholen door het Rijk moeten worden over genomen. De heer Jansen achtte een betere regeling der sub- sidiën dringend noodig. Dte heer Bogaardt (IV Breda) kwam op voor overne ming door het rijk van de gemeentelijke Hoogere Bur gerschool te Breda. De heer Duynstee (K. Druten) drong aan op over name van de gemeentelijke H. B. S. te Zalt-Bommel. De heer Ter Laan bepleitte aansluiting der Hooger- burgerscholen hier te lande en in Indië, ten einde den overgang van leerlingen gemakkelijker te maken. De Minister was bereid met den Minister van Ko loniën in overleg te treden omtrent de aansluiting tus- schen de H. B. Scholen in Nederland en Indië. Verder kan hij nog niets doen. Bij de afdeeling scholen voor vakopleiding en tee- kenscholen besprak de heer Hubrecht het Middelbaar Technisch Onderwijs. De heer Roodhuyzen (U. L. Brielle) bepleitte de wenschelijkheid om toezicht van Regeeringswege te doen houden op de examens, die door verschillende vereenigingen hier te lande worde afgenomen op het gebied van handelskennis, boekhouding, accountancy enz. De heer Ter Laan meende dat er al heel wat meer had kunnen gedaan zijn voor het vak- en ambachtson- derwijs, ook door do gemeentebesturen. Het stelsel is daarvan de schuld. Spr. vroeg van den Minister de stellige verzekering, dat hij ook gemeentelijke middelbare vakscholen krachtig zal steunen. De wenschelijkheid eener afzonderlijke inspectie voor het Technisch Onderwijs zal de Minister overwe gen. Staatstoezicht op vrije examens van vrije veree nigingen acht de Minister niet gemakkelijk te regelen, wel wil hij onderzoeken of er meer samenhang zou te brengen zijn tussc.hen die verschillende examens. De algemeene beraadslagingen over deze afdeeling werden gesloten en de Kamer ging te half twaalf tot hedenmorgen kwart over tien uiteen. Gistermiddag te 11/+ uur werd te Haarlem de eerste algemeene vergadering gehouden van de Noord-Hol- landsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose. Voorzitter was dr. Jitta, die mededeelde dat zich bij de vereeniging hadden aangesloten 4 plaatselijke ver eenigingen, 3 afzonderlijke vereenigingen en 68 afdee- lingen van het Witte Kruis met 111 stemmen. Verder deelde hij mede, dat voor de provincie de vergadering zou worden bijgewoond door het lid van Gedeputeerde Staten mr. van Tienen, voor de centrale vereeniging door dr. van Gorkum en voor het Witte Kruis door dr. Bamouw. Tot deelneming aan den cursus hebben zich 11 ver eenigingen aangemeld. Tot den commissaris van H. M. de Koningin in Noord-Holland mr. G. van Tienhoven, zal een verzoek worden gericht om het eerevoorzitterschap der vereeni ging te aanvaarden. Tot bestuursleden werden benoemd dr. Jitta, dr. Kersbergen, dr. Smit, mr. Van Lennep, dr. Barnouw, mr. Van Tienen, dr. Van Gorkum, mr. Valkenburg te Amsterdam en Zijp te Wieringerwaard. Dr. L. C. Kersbergen hield daarna een met zeer veel aandacht gevolgde rede, waarin hij een overzicht van het ontstaan en den groei der vereeniging gaf en daar mede haar goed recht bepleitte. In hoofdzaak moet de arbeid zijn lijders op te spo ren en bij verdachte verschijnselen tot onderzoek aan te manen om de g-eneeskansen zoo gunstig mogelijk te maken. Nieuw krankzinnigengesticht. Die heer Van Asch van Wijck heeft een amendement ingediend, om de aangevraagde som voor kosten van oprichting van een nieuw rijkskrankzinnigengesticht, groot 135.000, te verminderen met 35.000 en alzoo te brengen op 100.000. GEMENGD NIEUWS. Uit Heiloo. Gisterenavond werd in het café „de Rustende Jager" van den heer E. van der Horst eene buitengewone vergadering gehouden ter voorziening in de vacature van Voorzitter der vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer „Heiloo Vooruit", wegens het vertrek van den heer W. Küppers naar Schave- ningen, Na opening der bijeenkomst door den vice- voorzitter, den heer W. J. Vermeer, las de secretaris, de heer F. W. Buyze, de notulen der vorige verga dering voor, die onveranderd werden goedgekeurd. Daarna kwam aan de orde het eenige punt der agenda „Verkiezing voorzitter." Tot stemopnemers werden aangewezen de heeren J. Ruiter en K. Blankesijn. Na herstemming tusschen de heeren J. C. Holland en Dr. J. Hoekstra bleek, dat tot voorzitter was gekozen de heer Holland voornoemd, die, in dank voor het in hem gestelde vertrouwen, die benoeming aan vaardde, onder mededeeling tevens, dat hij hoop: e dat vertrouwen niet te zullen beschamen en zijn beate krachten te zullen aanwendeD, waar het gold de be vordering der algemeene belangen van ons schoon gelegen dorp. Bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is tot predikant beroepen de heer ds. J. G. Cannegiet#r te Oastvoorne. Uit Limmeti. M'j. A. Brestenbos is benoemd tot onderwijzeres te Zuidwolde. Uit Winkel. Te Utrecht slaagde voor het examen apothekersbe diende nu juffrouw N. Breebaart, alhier. Bij de verhuring van de landerijen dezer gemeente was het totaal der huursom f 34 lager dan 2 jaar geleden. Uit De Rijp. „Rijper fanfarecorps" heeft in een feestelijke bijeen komst met de contribueerende leden zijn 20-jarig be staan herdacht. Den directeur, den heer J. Kroone, die van de oprichting af als zoodanig gefungeerd had, werd een met zilver gemouteerden sigarenkoker met inscriptie als blijk van erkentelijkheid overhandigd. Wegens het mistige weer heeft Woensdagavond de „Alkmaar Packet" die te 6 uur van Alkmaar vertrekt, niet gevaren. Een aantal passagiers voor Akersloot, Marken-Binnen en West-Graftdijk, de meesten belast en beladen wegens inkoopen voor St. Nicolaas, waren daardoor niet weinig teleurgesteld. Bedreiging. Het Openbaar Ministerie bij de Haarlemsche Recht bank eischte gisteren een maand gevangenisstraf tegen den strooper A. Andringa, wegens bedreiging tegen het leven gericht tot den Rijksveldwachter Van der Lee te Velsen. De rechtbank te Alkmaar heeft indertijd behandeld de vordering tot schadevergoeding van f 120,000, in gesteld door de firma Zur Mühlen, tegen den staat der Nederlanden, wegens assistentie aan het oorlogs schip Evertsen verieend. Da rechtbank wees een ver goeding ad f 32,000 toe. Van dit vonnis ging de firma in hocg-r beroep. Vandaar dat gisteren voor het ge rechtshof te Amsterdam pleidooien werden gevoerd. Mr. K. Philips trad op voor eiecheresse en betwistte de vordering van de firma Van Eyk, reeder vsn de Willem, die f 20,000 ..hulploon had gevraagd, doch zich door de rechtbank te Alkmaar f 8000 toegewezen zag. De staat had f 4000 aangeboden). Mr. Audreae, uit Haarlem, verdedigde die vorde ring, wijl wat de (Willem tekort kwam aan kracht, vergoed werd door spoed en zelfopoffering. 24 December zal het O. M., advocaat-generaal mr. Pleyte conclusie nemen. Te Musselkanaal heeft het negenjarig zoontje van den heer Kr. het tienjarig zooDtje van den schipper K, na ee i twist, zoo hevig met een mes gestoken, dat de getroffen knaap aan de wonde is overleden. Gisteren was de Rietsteeg te Arnhem in rep en roer. Rijksveldwachters waren gekomen om de kin deren van een daar wonend echtpaar, die onder de voogdij van den voogdijraad zijn gesteld, weg te voeren. Dit gelukte eerst met veel moeite, vooral een meisje van 15 jaar maakte het hun moeilijk. Van het paleis van justitie is dit meisje per rijtuig naar het gesticht „Welkom" gebracht. Vrouw W., wier man in Pruisen werkt, zat met haar heele kroost en dus ook met alle zorg alleen. Een der kleinen wordt ziek en komt tot haar diepste smart te sterven. Door al hare droefheid vergat moedertje intusschen gedurende een paar dagen het varken te voederen. Toen zij nu gistermorgen „koetje" het eten wou brengen, zag ze tot haar ontsteltenis, dat het varken de geit, die in een aangrenzenden stal stond, half had opgepeuzeld. De vilder werd gehasld, en toen deze het zoontje met het yel naar den leerlooier zond, was het ventje daar tot overmaat van ramp in een der kuipen gevallen en kwam eenige minuten later met een nat pak, doch gelukkig zonder letsel, de ontsteltenis van moeder verhoogen. (L. K Gisternacht had op de ijzergieterij van de firma Becking Bongers te Ulft, een gasontploffing plaats, doordat een der werklieden, zekere,Jpiss^r, te dicht met vuur bij een vat benzine kwarn^ Overdekt met brandwonden werd de ongelukkige naar het ziekenhuis te Terborg gebracht. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De Anisterdamsche telefoonjuffrouw, die een mede werker van een der Amsterdamsche bladen liet luiste ren naar gesprekken door twee abonné's van de ge meentelijke telefoon gevoerd, zal 17 December terecht staan. Als hoofdgetuige verschijnt de medewerker van 't Amsterdamsehe blad, die van de hem geboden gelegen heid om mee te luisteren, gebruik maakte; voorts zul len als getuigen o.a. gehoord worden mr. L. W. van Gigh en de heer H. J. Hartz, secretaris van de Am sterdamsche J uweliers-Y ereeniging. Van Texel. Voornamelijk tengevolge van het zeer ongunstige weer gedurende de landbouwtentoonstelling van 913 Sept. j.l. zijn de financiëele uitkomsten van dien aard, dat het waarborgfonds geheel of voor een zeer groot gedeelte moet worden gebruikt, om aan de verplichtin gen te kunnen voldoen. De gemeenteïexcl heeft in dit waarborgfonds deel genomen voor 2000. Aan den gemeente-veldwachter Joh. Daalder, alhier, is wegens 30-jarigen trouwen dienst door den Algem. Politiebond eene gouden medaille uitgereikt. Uit de diamant-Industrie. Het aantal werklooze diamantbewerkers bedroeg in de week van 2228 Nov. 356 tegen 359 in de vorige week. President Taft. Enkele heeren in de gemeente Waspik hadden de attentie den nieuw gekozen president der Republiek van de Vereenigde Amerikaansclie Staten, Mr. Willi am Howard Taft, hunne gelukwenschen aan te bie den. Dezer dagen hadden zij het genoegen van genoem den Mr. Taft een brief als dankbetuiging te ontvan gen. Men schrijft uit Hoog-Soeren: Z. K. TI. Prins Hendrik jaagt eiken dag met genoo- digden; zoo ook gisteren werd onder Broekland een jachtpartij gehouden, waarbij de burgemeester van Apeldoorn H. P. J. Tutein Nolthenius tot het jachtge zelschap behoorde. Het ware te wensehen, dat Z. K. H. het aangename aan het nuttige parende eens een flinke jacht maakte op de wilde zwijnen, die van den zomer te Hoog-Soeren o.a. het aardappelenland hebben omgewoeld en nu het roggeland aldaar onderste boven halen, wat voor de landbouwers nu juist niet prettig is. Er loopen daar kudden van 12 en meer stuks, die wel niet gevaarlijk zijn, maar danig huishouden in het te veld staande ge was. Aan degenen die schade hadden daarvan, zou vergoeding worden gegeven, doch tot heden is daarvan nog niet3 van gekomen. ldo. Gisterenavond heeft in den Haag een eerste bijeen komst plaats gehad van aanhangers van het denkbeeld eener wereldtaal, waarin het ldo van den markies de Beaufront, voortgekomen uit het Esperanto, hoewel niet volmaakt, als het beste van de bestaande stelsels werd aanbevolen. Gisteren werd nog gras gemaaid op een weide tus schen Souburg en Vlissingen. Voor het vee is op Walcheren nog volop voedsel in de weiden. Vandaar dat nog veel koeien buiten loo pen. Te Apeldoorn doet zich een geval van een soort slaapziekte voor bij den gep. kommies S. Vrijdag is de oude heer door een onweerstaanbaren slaap overval len en sedert nog niet ontwaakt. Men vreest voor zijn leven. Door juffrouw v. D. te Hilversum zijn in de brieven bus aan de Havenstraat aldaar twee brieven gepost, elk bevattende een postbewijs van 10. Geen van bei de zijn ze aan het adres terecht gekomen. In een tweede vergadering te Amsterdam gehouden van ambtenaren van alle takken van dienst der Holl. ijzeren Sp. mij. deelde de inspecteur van de afd. vervoer, de heer Ssrlemijn, mede, dat voor een hulde blijk voor win. den hoer R. van Hasselt was inge komen f 4211, door 8830 inschrijvers bijeengebracht. Besloten werd tot h t stichten van een monument op het graf te Warnsveld bij Zutphen en van een borstbeeld in het administratiegebouw der H. IJ. S. M. te Amsterdam. Te Egmond aan Zee had gisterenavond een kust- manoeuvre plaats der Landmacht, waartoe verschillen de detachementen infanterie uit Haarlem en Hoorn, hun posten hadden betrokken langs het zeestrand. Ge neraal de Meester en overste Colette, stafofficier, wa ren in den namiddag reeds gearriveerd. Een en ander gaf een bedrijvige drukte. Het inkwartieren van de manschappen op het aller onverwachts gaf veel druk te aan de autoriteiten. Het weer was goed en de hou ding der troep uitstekend. Om 9 uur des avonds gin gen de militairen, begeleid door den gemeenteveld wachter naar hunne kwartiering en werd hun warm eten verstrekt. Ze zijn heden met den tram van 10 uur weer uit Egmond aan Ze© vertrokken. Heden werd de Cadettenschool bezocht door den majoor van het Roemeensche leger Sturda, begeleid door den luitenant-kolonel Geill en den len luitenant Gijsberti Hodenpijl. Maandagavond 7 December zal ds. A. C. de Regt voor de ontwikkelingsclub „Ontwikkeling zij ons doel" een lezing houden in café Central 's avonds om 8 uur over den Mithra-godsdienst. De heer J. H. Elfring is gisteren te Rotterdam ge slaagd voor het vak „recht," onderdeel van het examen v. d. Nederlandsche accountants-vereeniging. Sint Nicolaas in de stad. Sint Nicolaas heeft gisteren een telegram gezonden aan de commissie voor het St. Nicolaasfeest voor de schoolkinderen, dat hij dat feest met zijn tegenwoor digheid wil vereeren. St. Nicolaas zal zijn intocht in de stad doen Zater dagmiddag om half 2 en daarbij den volgenden weg nemen: Koorstraat, Laat, Huigbrouwerstraat, Lange- straat, Hoogstraat, Gedempte Nieuwesloot. Te 2 uur, wanneer het feest aanvangt, kan hij dus in het feest lokaal Diligentia aankomen. Naar wij vernemen is gisteravond de gemeente voor 11.000 eigenares geworden van een deel van het af gesneden Kanaalvak (groot 28 A. 60 cA.), toebehoo- rende aan de erven Oldenburg, en voor 26.650 van het land aan de Overdie, groot 13 H. A. 30 A 20 cA. toebehoorende aan de erven Blom. Predikbeurten. 6 December 1908. De doopsbediening zal voortaan opgenomen worden in de voor middag godsdienstoefening, op den eersten Zondag van elke maand. 1 Mei 1 Nov. Groote Kerk. 1 Nov. 1 Mei Kapelkerk. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Haksteen, emer. predi kaat, avond 6 uur, Ds. Verwaal. Kapel, 10 uur, Ds. Vinke, doopsbediening, Woens dagavond 6 uur, Da. Guldenarm. Evang.-Luth. Kerk, 101/2 uur, Ds. J. M. Natzijl, pred. te Bergen. Doopsgezinde Kerk, 10l/2 uur, Ds. Glasz. Rem.-Geref. Kerk, 101/2 uur, Ds. de Regt. Gereform. Kerk, 10 uur, Ds. Wechgelaer, avond 6 uur, dezelfde, catech. Zond, 6. Consistorie Geref. Kerk, Oudegracht D 83, Vrijdagavond 8t/2 uur, ver gadering van de jongelingsvereeniging „Paulus." Chr. Oer. Gem. Gebouw „Rehoboth", Koningsweg, voormiddag 10 uur en 's avonds 6 uur, godsdienstoe fening. Gebouw Waakt en Bidt, Laat, Zondagmiddag van 31/25 uur, Vergadering van de Christel. Jongelings- vereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag 51 /27 uur Vergadering van de Christel. Knapenvereenigiug „Timothells", voor knapen van 1216 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, no. 6. Voonn. 10 uur en avond 5 uur en Donderdagavond 8 uur godsdienstoefening. Vi-rgadering v. d. Heiligen der Laatste dagen, Zin- dagavond 5 uur, kleine zaal Harmonie, Herv. gemeente te Oudorp, 10 uur, ds. Lindeboom. Herv. gemeente te Egmond-Binnen, 10 uur, Ds. Bosch. Herv. gemeente te Bergen, avond 7 uur, ds. Natzijl. Ter waarschuwing. Een lezer heeft ons laten zi» n wat hij heeft gekregen voor f 1.35 van den Amsterdamschen speelgoedfabri kant, die per advertentie een „huis vol speelgoed" aanbood. We zijn het volmaakt met den lezer eens, dat het gezondene bjj lange na niet het daarvoor be taalde bedrag waard is, kunnen dus het aanbod niet aanbevelen en zullen zorgen, dat die advertenties niet weer in dit blad werden geplaatst. Tot Pruiestanisch Godedienst-leeraav aan het Huis van Bewaring is benoemd do h-jor Dr. J. C. Pool, Emer. Predikant alhier, ter vervanging van den heer Dr. van Leeuwen, natr Utrecht vertrokken. Den 3 December werd van de scheepswerf „Nico laas Wit sen" van de firma W. F. Stoel Zoon te Alkmaar met goed gevolg te water gelaten Een directie-motorboot, lang 45 voet, van staal ge bouwd, met geheel teakhouten betimmering en voor zien van een 20 P.K. motor. De boot is gebouwd voor Belgische rekening. In verband (met de sigarenmakersstaking vernemen we, dat de heer van der Veen bereid is de elf siga renmakers, die het werk hebben neergelegd, weer in dienst te nemen, doch dat hij in geen geval den sor teerder, die met hen solidair was, weer weuEcht aan te stellen. De sigarenmakers blijven evenwel thans solidair met den sorteerder en willen niet aan het werk gaan, zoolang de sorteerder niet aangenomen is. Gelijk te verwachten was, hebben de regenten van het Burgerweeshuis, alhier, collectief ontslag genomen. Volgens artikel 3 van de verordening op het bestuur van het Burgerweeshuis worden regenten benoemd door den gemeenteraad, op een aanbeveling van twee personen voor ieder te benoemen regent, door het col lege van regenten in te zenden aan burgemeester en wethouders, die aan deze aanbeveling nog twee perso nen kunnen toevoegen. Hoe zal de benoeming nu plaats hebben? Van het college van regenten is natuurlijk thans geen aanbeveling te verwachten. In hetgeval van collectief aftreden der regenten is bij deze verordening niet voorzien. Fr lijkt ons geen andere oplossing mogelijk, dan de ze, dat B. en W. de aanbeveling opmaken. Agenda. VRIJDAG: Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," oefeningsavond mannen-afd. 81/2 uur, dames-afd. 71/., uur. Vrije Socialistenver., openb. cursusverg., lezing Luitjes, 8 uur, foyer Harmonie. Mannenkoor „Orpheus," repetitie 8 uur, Central. Alkm. Schaakclub, 8 uur, café Lievendag. Alkm. Strijkorkest, 81/2 uur. Zangver. „Excelsior," repetitie, 8 uur, Bovenzaal Diligentia. ZATERDAG Gymn.-ver. „De Halter," oefeningsavond 97< uur, aspirantenafd. 81/2 uur. Gymn.-ver. „Turnlust," oefeningsavond 71/4 uur. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," oefeningsavond, meisjes-afd. 31/2 en 6 uur. St. Nicolaasfeest, 2 uur, Diligentia. ZONDAG: Antimilit. ver. Huish. vergadering, 10 uur, Geb. Voorwaarts. ZATERDAG. Holl. Karakter-Duettisten en Damgelegenheid, 6 uur, Diligentia. ZONDAG: Als boven. CORRESPONDENTIE. Van den vader van het meisje, dat de rollade had ingezonden, ontvingen we een schrijven, waarin hij zegt, dat hij tot zijn leedwezen heeft gezien, dat geen der beide meisjes in den verrassingswedstrijd een prijs heeft gekregen. Het kan den geachten inzender niet meer hebben gespeten dan ons, dat haar geen prijs kon worden toegekend. Maar al waren er nog tien maal mooier voorwerpen ingezonden, dan nog hadden deze niet voor een der twee uitgeloofde prijzen in aanmer king kunnen komen. Immers er was duidelijk ge vraagd, het geven van een denkbeeld, en wanneer wij bij de beoordeeling ons hadden laten leiden door de overweging, dat een meisje zulk een aardig voorwerp had vervaardigd, dan zouden we ons niet gehouden hebben aan den eisch en onbillijk jegens den inzenders zijn geweest. Gisteravond vergaderde, onder leiding van den heer Kerkmeijer, de Vereen, tet Veredeling'van het Am bacht. Medegedeeld werd dat de vereeniging reeds telt 184 leden, betalende te zamen een bedrag van f 381.50 a&n contributie. Aan de orde was de vaststelling van een reglement. Als doel der vereeniging werd vastgesteld: het brengen van verbetering in de opleiding van toekomstige ambachtslieden, welk doel men zal trach ten te bereiken a. door jhet bijeenbrengen van de noodige fondsen; b. het oprichten van cursussen e ambachtsscholen c. het sluiten van contracten met geschikte per sonen om leerlingen op te leiden en met ouders om hun kinderen te laten onderwijzen. De contributie is vastgesteld op minstens f 1. per jaar. In gemsanten waar 40|leden wosen, kunnen afdee- lingen wordeu opgericht. De voorzitter deslt mede, dat het bestuur zich voor stelt op te richten een dagteekencursus, te houden meestercursus3en en het stichten van een Ambacht school. Zal voor de laatste 2 punten de reclame dadelijk ter hand worden genomen, met het eerste meent men zoo spoedig mogelijk een begin te maken. Reeds vele aanvragen daartoe zijn ingekomen en men verwacht een goed succes, daarbij vertrouwende op veler steun. EERSTE KAMER. 's-GRAVENHAGE, 4 Dec.' In de Eerste Kamer werd heden met 39 tegen 8 stemmen verworpen het tweede der 3 justieele achterstandsontwerpen, betref fende de buitentijdsche pensionneering van rechterlij ke ambtenaren. De zaak werd verder aangehouden. naar waarnemingen verricht in dan morgen van 4 Dec., medegedeeld door 'net Koninklijk Nederlandseb Meteorologisch Instituut te Bilt. OVERZICHT. In het gebied van de waarneming is de hoogste bekende stand van den barometer 771.3 ra.M. te Maastricht. Re laagste stand ran den barometer Is 753.7 m.M. te Sey disfjord. VERWACHTING: (Geldig tot den »v©nd van 5 Dec.) Zwakke veranderlijken wind; nevelig tot betrokkenwaar schijnlijk droog weer; zelfde temperatuur. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: 3 Dec. Johtnues Gerardus Schuurmans en Geertruida Kok te Amsterdam, laatstgenoemde onlangs alhier. Authonius Margarethus Peters en

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2