DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. mE=UB a^/r^inn n No. 285 Honderd en tiende jaargang. 1908 ZATERDAG 5 DECEMBER. BINNENLAND. Ontwerp-plan van uitleg van de gemeente Alkmaar. 7 Vf. H -- Eerste Kamer. Tweede Kamer. -7O1 l'it CkK\c lI CtCitl, L cH-i. iLtl,^ jj '""""-L'. iS^hitsts^ ?|w-*wwSB Na goedkeuring: van tien kleinere wetsontwerpen waaronder dat tot wijziging van de tarieven voor ge rechtskosten werd gisteren de behandeling hervat van de z. g. De achterstands-ontwerpen. Inzake deze ontwerpen, als inleiding tot de regeling van deze ge- heele materie, hield de heer 't Hooft zijne constituti- oneele bezwaren vol, zoowel wat een alleensprekenden rechter en de min of meer gedwongen pensioensrege- ling betreft als ten opzichte van hetgeen de minister van de Eerste Kamer vraagt. Verder zette spreker uiteen, dat het pensioenont- werp in aard en karakter wijziging behoeft. Daarom bedoelde de Kamer in Juli jl. met de aanneming van de uitstel-motie-Reekers den minister een wenk te ge ven tot intrekking van het tweede dezer ontwerpen, hetwelk de Kamer onaannemelijk oordeelde. De Kamer kan. niet opnieuw geplaatst worden voor een voorwaar delijke aanneming. Slechts bleef verwerping dus over, reeds voor de waardigheid der Kamer. De bedoeling zijner motie van Juli werd in onge veer gelijken zin door den heer Keekers toegelicht. 1 hans echter, nu de minister na maanden toevens weer met de wetsontwerpen terugkeert, moest spreker en hij sprak ook namens zijne politieke vrienden ontwerp No. 2 verwerpen. Tot zijn leedwezen, omdat luj gaarne met dezen hoogstaanden minister nog veel hoopt tot stand te brengen. De minister zou echter kunnen voorkomen, dat de andere ontwerpen in den val van No. 2 worden meegesleept, door de Koninklij ke bekrachtiging van die andere aan te houden totdat een nieuw ontwerp No. 2 zal zijn aangenomen in den zin dezer Kamer. De heer Van den Biesen gaf den minister denzelf- üeii raad. 1.1 I)(3mil1liste!' van Justitie, de heer Nelissen, ver klaarde, dat de drie ontwerpen één en ondeelbaar zijn. Geen uitbreiding van personeel zonder te gelijk voor ziening voor de toekomst. De alleensprekende rechter, de tusschentijdsche pensionneering. Een novelle han gende de eindbeslissing der Eerste Kamer bleek met de Grondwet niet bestaanbaar te zijn. Dit heeft de minister eerst 11a 23 Juli ingezien, dus na het aan vaarden van de uitstelmotie-Reekers. Intrekken kon de Minister een der ontwerpen niet; bleef dus over: aanneming van alle drie in het voor uitzicht van een novelle. De daardoor ontvallen leemte had geen grooter beteekenis dan die waarin de novelle op het Arbeidscontract heeft voorzien. Op verzoek des Ministers werd het tweede ontwerp (betrekkelijk de pensionneering) het eerst in stem ming gebracht en verworpen met 39 tegen 8 stemmen die van de heeren Prinzen, Raaijmakers, Regout, Van Basten Batenburg, Hoffmans, Mi oh iels van Kessenich, Merkelbach en den Voorzitter. Op verzoek van den Minister wordt daarna de be slissing over de ontwerpen 1 en 3 aangehouden. Daarop adopteerde de Kamer nog eenige kleinere wetsontwerpen, o.a. tot onteigening voor een spoorweg Deventer RaalteOmmen, idem voor de verbetering van de waterloozing van het bovenpand van het Over- nsselsche kanaal naar de Vecht. De Kamer is daarna geseheiden tot Maandag 28 De cember, "s namiddags half 2 uur. Bij het voortgezet debat over de afdeeling vakop leiding en teekenscholen bracht de minister gisteren op de begrooting een subsidiepost van 17.000 voor de middelbare technische school voor bouwvakken van den Nederlandschen Aannemersbond, onder voorwaar de, dat het programma der school, die nog moet wor den opgericht, nog aan de nadere goedkeuring der Re geering wordt onderworpen. Zonder stemming werd deze subsidie toegestaan. De heeren Schaper (s.-d. Appingedam), ter Laan (s.M. Hoogezand) en Schokking (chr.-hist. Harlingen) bepleitten respectievelijk subsidieverhooging voor de Ambachtsscholen te Appingedam, Apeldoorn en Har lingen. De minister verhoogde den betrekkelijken begroo- tmgspost met 3000. Ook deze verhooging* der be- grooting werd zonder stemming toegestaan. De minister stelde aan den heer Bos in uitzicht een spoedige beslissing in zake de reglementeering der steun verleening. aan vereenigingen. Ter bevordering an het leerlingwezen is een hooger subsidie noodig. Hij zal deze verhooging bij de suppletoire begrooting aanvragen. Daarna werd aangevangen het algemeen debat over do lager onderwijs-afdeeling. De heer Bos (v.-d. Winschoten) vroeg in welke rich ting en met welke snelheid de minister in zake het la ger onderwijs uit wil. Vervolgens vroeg spreker of het de bedoeling van de Regeering is aan te sturen op een nieuwen politie- ken schoolstrijd door de doorvoering van het school- unie-rapport. Spreker zou het ontbranden van den schoolstrijd ten zeerste betreuren. Spreker betoogde voorts, dat de Regeering niet een zijdig een of ander onderwijs mag bevorderen, maar te zorgen heeft voor een goede verhouding. Spreker stelde een motie voor, om later afzonder lijk te kunnen behandelen de vraag, welke de houding V 1 -U('Seering nioet zijn, betreffende de schrijfwijze der Nederlandsche taal. Deze motie werd zonder stemming aangenomen. De heer Roodhuijzen (lib. Brielle) sloot zich bij den vongen spreker aan. Spieker betoogde, dat men de ineenschakelingscom- nnssie met mag maken tot kapstok voor tal van ver beteringen, welke reeds aangebracht kunnen worden. o heer Kooien (K. Grave) wees op eenige leemten in de Leerplichtwet. De heer Roessingh (lib. Ommen) wenschte de neu traliteit der openbare school niet zoover door te voe ren, dat de Bijbelsche geschiedenis op die school niet zou mogen worden" toegelaten. De heer van der Molen (a.-r.) ontkende, dat het Unie-rapport leidt tot heropening van een schoolstrijd. opreker keurde voorts af het stelsel der normaalles- sen. De heer de Visser (chr.-hist. Leiden) wenschte in belang der opleiding van de onderwijzers meerde re vrijheid van beweging voor den directeur der nor maallessen, ten opzichte der lesuren, leerrooster enz. e heer ter Laan klaagde over den weinigen en lang- zamen vooruitgang op het gebied van volksonderwijs. De heer De Savormn Lohman (chr.-hist. Goes) be toogde m de eerste plaats tegenover den heer Rnod- huyzen, dat de rechterzijde zich bij de- behandeling der onderwijsnoveile niet aan machtsmisbruik heeft schul dig gemaakt door de behandeling van een aantal amendementen af te stemmen, ten einde geen vertra ging der behandeling van de wat te veroorzaken. De heer Ketelaar zei dat 's Ministers Memorie van Antwoord meer dan ooit staat in het teeken der in- eenschakelings-commissie. Alles wordt uitgeschakeld met het oog op de ineenschakeling. Positieve beloften doet de Minister niet. Alleen wordt 5000 meer uit getrokken voor vermeerdering der lesuren bij de meer dan 100 rijksnormaallessen, of nog geen 50 per les. Spr. klaagt over de zeer late verschijning van het sehoolverslag. Vervolgens bepleitte spr. zorg voor het onderwijs aan kinderen in woonwagens, schipperskinderen, doof stommen. Op verschillende punten dienen kleine doof- stommeninstituten gevestigd. Spr. hoopt dat de Re geering bij een herziening der Leerplichtwet aan deze punten haar aandacht zal wijden. Maandag half 2 voortzetting. Nederland en Venuzuela. Reuter seint uit Willemstad dd. 4 Dec. liet Nederlandsche slagschip „Jacob van Heems- kerek en de kruisers „Friesland" en „Gelderland" maakten gisteren een betooging tegen Venezuela, en stoomden langs de kust van Puerto Cabello naar La Guayra. De „Ileemskerck is hier hedenochtend teruggeko men, terwijl de kruisers naar Maracaïbo zullen vertrek ken tot het houden van een gelijke betooging. De betooging wordt beschouwd als een bewijs, dat de toebereidselen tot een effectieve blokkade zijn beëin digd. Tweede Kamerverkiezing. Aan „H e t V o 1 k" wordt gemeld dat de heer Ferf weer de Tweede Kamer-candidaat wordt der liberalen voor het district Hoorn. GEMENGD NIEUWS. Een vrouwelijke advocaat. Voor de Rechtbank te Middelburg is gisteren voor ae eerste maal gepleit door een vrouwelijke advocaat, en wel in een strafzaak door mr. Annie de Bruin.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 5