Het ontwerpplan van uitleg. S T A P S N I E IJ WST Antl-revolutlonnair en Christendemocraat. Uit Ursem. Uit Helioo. Uit Heer-Hupowaard. Het Kamerlid O. L. van der Zwaag. Vereenvondlgde spelling. Herstellingsoord Spoorwegpersoneel. Uit Graft. Uit Winkel. Uit Wlerlngerwaard. Uit St. Pancras. P. edikbeurten. Benoemd. Ijsbond „Hollands Noorderkwartier." Uitreiking dienstkruis. Schaken. Nederland en Venezuela. Mannenzarigkoor. Hondentrouw. Voetbal. Een jubileum. Aanbesteding. Liefdad gheid naar Vermogen. Oosterwljk. Sint Nlcoiaasfeest. Laatste Berichten. Da anti-rev. kies vereeniging „Nederland en Oranje" te Den Helder, heeft aan het centraal comité van anti-revolutionnaire kiesvereenigingen in N derland medegedeeld, dat zij heeft besloten, de anti-revolution naire partij te verlaten en zich aan te sluiten bij ds christen-democratische partij. Tot alhier, Tot ouderling en diaken der Ned. Herv. kerk alhier zijn herkozen de heeren S. Knol en G. Koelemeij. Dinsdag a.s. zal de heer I. van Klaveren, rijks- reearts te Utrecht voor de afdeeling Ursem en omstre ken den Holl. Maatseh. van Landbouw eene lezing bouden over practische veeverloskunde. De zangvereeniging „Harmonie," zal op Donderdag 10 dezer in het café „de Onderneming" van den heer J. Ruiter eene openbare uitvoering geven, die, dank zij het succes 't welk zij, onder leiding van haar direc teur, den heer P. Ooijkaas reeds vroeger mocht ver werven» zeer zeker in de gunst van het publiek kan worden aanbevolen. Gisteravond gaf de Rederijkerskamer „Harmonie" bij den heer Pijper een feestuitvoering van het feit, dat de heer C. Groot Gz. sedert 25 jaren lid van het gezelschap was geweest. Ons fanfarecorps verleende welwillend zijn medewerking. Voor de eigenlijke uitvoering begon, werd de jubila ris uit naam van „Harmonie" toegesproken, door tien heer Brugman, die in hoogst sympathieke bewoordingen er aan herinnerde, hoe, O. Groot voor 25 jaar tegelijk met hem en nog een paar anderen als lid was toegetreden, wat Groot be- tiof, eigenlijk als „jongmaatje." Hoe, waar aanvanke lijk de verwachtingen omtrent hem juist niet zoo heel hoog gespannen waren geweest, daarin al spoedig ver andering was gekomen, zoodat Groot naderhand gedu rende tal van jaren tot op den liuidigen dag zeker wel een der meest geliefde figuren was geworden bij Har- monie's representatiën. Daarna bood de president der kamer, de heer A. Groot, met eenige gevoelvolle, goedgekozen woorden den jubilaris een keurige barometer aan, hopende, dat deze zeer veel „mooi weer'' voor hem mocht aanwijzen. Tn de pauze tusschen het vooropgespeelde „Levens dwang" een tooneelstukje in één bedrijf en het blij spel „Het Zangersfeest" bleek er van nog meer sympa thie voor den jubilaris, daar hem door Dr. Post na mens de kunstlievende leden met een van veel waar deering getuigende toespraak, nog een keurige lamp Op de eerste pagina van dit blad vindt men een ver zamelkaartje van liet ontwerp-plan van uitleg voor de gemeente Alkmaar. Geruimen tijd hebben wij geaar zeld of wij naar het kaartje, ons zoo welwillend door het bureau van gemeentewerken verstrekt, wel een liché zouden laten maken, omdat we vreesden, dat <!at cliché onduidelijk zou worden. Die vrees was het blijkt heden - in geenem deele ongegrond. Toch hopen we dat onze meeste stadslezers deze gemeente voldoende kennen, om met enkele aanwijzingen het kaartje, aan de hand van de beschrijving te kunnen volgen. Volgens de Woningwet moet in gemeenten met meer dan 10.000 zielen een plan van uitbreiding vast gesteld worden door den raad, waarbij de grond wordt aangewezen, die in de naaste toekomst voor dan aan ieg van straten, grachten en pleinen is bestemd. Het ontwerp-plan voor Alkmaar is vervaardigd door onzen directeur van gemeentewerken, vervolgens behandeld door een commissie, waarin zitting hadden de heeren Mulock Houwer van Groningen, Leonard Springer te Haarlem en de heer Looman. Dit plan moet, nadat het geruimen tijd ter visie heeft gelegen, in den Raad worden vastgesteld. De bedoeling' van net plan is, te zorgen, dat men een goede aansluiting krijgt van het bebouwde gedeelte met hetgeen zich daarachter bevindt. Zoo ziet men de hoofdstraten in het terrein van den Overdiepolder doorgetrokken tot aan het Noord-Hollandsch-Kanaal en de bedoeling hiervan is, hierop een bouwverbod te kunnen leggen. Op dit terrein vindt met een groot plein ontworpen van 180 bij 115 M. en daarnaast een kleiner plein van 80 bij 80 M. Het laatste plein is ge ducht voor een monumentaal toekomstgebouw, het groote voor een molen ten dienste van de bemaling. Het groote plein ligt met de zuidzijde in het-verlengde van de Muzieklaan, en dat verlengde is een boulevard van 30 M. breedte. Een hoofdstraat van 22 M. breedte gaat naar de richting van de Kneppelbrug en een van 20 M. breedte naar de Oosterburgerstraat en Baanpad. Het plan van bebouwing van dit terrein is niet recht lijnig, er is voor afwisseling gezorgd. Er zijn zeven piemen geprojecteerd, die vooral bedoeld zijn als speelpleinen voor kinderen. Enkele straten zijn gt ateipk verbreed, en op die gedeelten zullen boomen werd aangeboden. Wat de uitvoering zelf betreft, beide opgevoerde stukken liepen goed van stapel en brachten in groote mate den gewenschten indruk bij 't publiek teweeg, terwijl in 't Zangersfeest de jubilaris als Bolten weer geen gering aandeel had in 't succes van den avond. vormde Kerk te O ad or p morgen geen dienst zal ge houden worden. Herv. gemeente ts Stompetoren, 91/2 uur, Ds. Wereer (Doopbadiening.) Het Tweede Kamerlid de heer G. L. van der Zwaag, te Gorredijk, wien wegens overspanning eenige tijd rust is voorgeschreven, is op den weg van herstel. Hg mag reeds een paar keer per dag het bed verlaten. Door de Tweede Kamer werd heden een motie goedgekeurd, waarbij de Kamer uitspreekt, dat de vraag, welke houding de regeering moet aannemen ten opzichte van de schrijfwijze van de Nederlandsche taal, een afzonderlijke behandeling vordert. Het bestuur der Vereeniging tot stichting en ex ploitatie van een Herstellingsoord voor Spoorwegperso neel zal aan de op 23 dezer te Utrecht te houden alge- meene vergadering voorstellen, ingaande 1 Januari a.s. het landgoed „Villandry" bij Nijmegen te huren, ten einde dit als herstellingsoord in te richten. Tot voorzitter van de banne Graft van den Eilands polder is door de ingelanden herkozen de heer J. Oortwijn te Oost-Graftdijk. Door de afdeeling Winkel der Vereeniging tot bevordering van het Vakonderwijs, is een cursus geopend in teekenonderwijs, welke tot Maart zal duren eu waarvoor zich aanvankelijk 7 leerlingen hebben aangemeld. kaasmaker aan de fabriek „Ds Volharding" is benoemd W. de Leeuw ts Middelie. Deze week fladderde op sen avond nog een vleermuis rond. Zou bjj 't ongewoon zachte Decemberweer het dier wellicht nog wat insecten opgedaan hebben Marktaanvoer en verzending. Aan de afslagm&rkt te Brosk op Langedijk blijft de aanvoer n ste.dsgo flink aanhouden. In de maand November werd aangevoerd bloem kool 242,000, roodekool 1,597,000, galekool 804,400, wittekool 406,650 stuks, boswortelen 2700, balen wor telen 1S28, zak aardappelen 10, balen nep 5, balen uien 2768, bieten 10500, koolrapen 2120 stuks, balen roodekool 2209 en 6 wagons wittekool k 10,000 K.G. Van de laadplaats aldaar werden in dio maand ver zonden 927 wagonladingen groenten. bij- ge- I en Men verzoekt ons te melden, dat in de Ned. Her worden geplant, om het eentonige te verbreken. Bij vele straten is gerekend op tuintjes voor de huizen. Ds Bleekerssloot zal een geheele verandering ondergaan. ivordt een twintig meter breed, slingerend water met een parkaanleg. Rioolen zullen er niet meer wor den gemaakt en die er zijn, zullen langzamerhand moeten verdwijnen om altijd frisch, stroomend water te hebben. Hier en in het midden van het terrein zullen de duurdere woningen verrijzen, terwijl het Noordelijk, het Noord-Oostelijk en het- Zuid-Oostelijk deel van den polder meer voor flinke arbeiderswijken bestemd is. Dat de oplossing van het riooleeringsvraagstuk van dit terrein nog heel wat hoofdbrekens zal kosten, ligt vcor de hand. Nu komt aan de beurt het terrein langs de Nieuw- Poortslaan in de buurt dus van den zwarten win kelhaak onder aan het cliché. De Zandersloot zal ge dempt worden van af den hoek van de Nieuw-Poorts- laan, langs de Vierstaten, langs den. straatweg, om buigende bij de villa Hijken tot aan de Bleekerssloot. Het overblijvende gedeelte van de Zandersloot zal 10 M. breed worden en worden ingericht als de Metius- gracht, terwijl het water verbonden wordt met het wa ter van den hertenkamp en er geen rioolen in zullen uitmonden. In dit stratenplan komt zeer eigenaardig het stre ven aan den dag, om de straten zooveel mogelijk te beschutten tegen de W esten- en Noord-Westen win den. De straten zijn zeer kort, en er is telkens ge dacht aan afsluiting. Het derde terrein vindt men bij den Tienenwal langs liet Oudorperpad. (Op de kaart dus het terrein, dat het dichtst bij den windoos is gelegen.) Daarvan valt niet veel te zeggen, daar de indeeling eenvoudig is en men groote blokken heeft genomen, in de veronderstel ling dat dit terrein, gunstig gelegen aan tram en wa ter, geschikt is voor groote ondernemingen. We komen nu aan liet vierde terrein, tusschen Oude en Nieuwe Iloornsche Vaart, dat het eigendom der ge meente is en krachtens een g( meenteraadsbesluit be stemd is voor gronden ten bate van de volkshuisves ting. Dit terrein vindt men op de kaart naast liet op schrift: „Situatiekaart. Vcrzi meikaartje van ■'t Plan van uitleg." Daarin is opgenomen een plein van 50 45 M„ ongeveer zoo groot dus als het Doelen veld bestemd voor een lommerrijk kinderspeelplein. Langs den Erieschen weg is ontworpen een plantsoen- Met ingang van 1 Janusri 1909 is, voorshands voor den tijd van een jaar, benoemd tot derden klerk ten kantore van den gemeente-ontvanger den h9er C. R. ten Kate te Obdam. Te Ouderkerk aan de Amstel is gisteravond door de IJsclub „Ouder- en Nieuwer-Anistel" besloten tot aan sluiting bij den Ijsbond Hollands Noorderkwartier. Hierdoor is een begin gemaakt met de organisatie der ijsclubs insAmstelland. Nu de vrijwel in 't centrum dier streek gelegen vereeniging het voorbeeld heeft ge geven, is het te hopen, dat de andere clubs spoedig zullen volgen. Indien dit zoo mag zijn, zal het zeker cok den velen Amsterdammers ten goede komen, die er meer van houden een schaatstocht je te ondernemen, dan op een afgesloten en beperkte ijsbaan rond te draaien. Hedenmiddag werd door den directeur der Cadet tenschool, overste de Wild, het dienstkruis voor vijf tienjarigen offlciersdienst op plechtige wijze voer het front der Cadettencorps, dat gewapend opgesteld was, uitgereikt aan de eerste luitenants M. L. de Boer en J. G. Lutz. Ter aanvulling van het bericht in de scbaakrubriek van beden, melden wij, dat de match Marshall-Mieses gewonnen ie door eerstgenoemde met 5—-4 en 1 remise. Het volgende, wel wat zonderlinge bericht komt voor in de „Amigoe di Ouragao Naar verluidt, mogen wij in Januari 4 Amerikaan- sche oorlogsschepen hier verwachten. Onze zegsman meende zelfs als zeker te inogen me- dedeelen dat Amerika Nederland krachtig zal steunen in zijn actie tegenover Venezuela. Er worden pogingen aangewend bier een mannen- zangkoor op te richten onder leiding van den beer Frans Rigter, zij die roeping gevoelen lid van dit koor te worden kunnen zich aanmelden bij den Heer v. Twuyver, Bleekerglaan albier. 1 Nov. j.l. vertrok van Weesp eene familie naar Keulen en nam een hond mee, welke bij een buurman dikwijls te gast was. Iloe verwonderd was de buur man, toen de hond 30 Nov. weder bij hem de deur bin nentrad en 1 Dec. een schrijven kwam, dat de hond 23 November van Victoriastraat te Kalk, nabij Keulen, was weggeloopen. Bij aankomst te Weesp was het dier zeer vuil en kon van vermoeidheid en blijdschap de eerste uren niet eten. MASKTÉipftiCHfSN. ALKMAAR, 5 Djc. Aangevoerd 8 paarden f 40 a 250, 9 koeien en ossen f 140 a 250, vette kalveren a per Kg. a ct., 24 nuchtere id. f 8 a 24, 116 magere schapen f 12 a 22, vette scha pen f a 0lammeren f a vette varkens a ct. per Kg., 44 magere varkens f 17 a 22, 72 biggen, 10 w., f 6 a 9,25 10 bokken en geiten f 8,a 7.0 kleine bokjes f 0.k f 0.3132 kop boter, hoogste f 0,75, middelste f 0.70, laagste f 0.60 per kop. Eieren f7.a 8.per 100 stuks. Morgen om 2 uur zal de Alkm. voetbal vereeniging Holland I" tot inwijding van haar speelterrein (gelegen a/d. Zandersloot, rechts) eet vriendschappe lijke;} wedatrjjd spelen tegen een gecombineerd 2e en 3e elftal vau „Alcmaria Vietrix", Holland, dat in de seriewedstrijden te Hoorn (Sept. 1,1.) een 2-m prijs behaalde, is dit seizoen wat vereeniging en spel-kwi liteit etrefr, goed vooruitgegaanhet zal dus een aardigen wedstrijd kunnen worden. Als een bewijs der goede verstandhouding tusschen patroon en personeel kunnen wij mededeelen dat 15 December as. C. J. Ksrstsl den dag zal herdenken, waarop hij vóór 25 jaar bjj de N. V. Houwstcffen v.h. P. Mtsselaar als steenhouwer in dienst trad. Reads 2 knechts genoten dit voorrecht eenigen tijd geleden, terwijl binnen niet te langen tijd een der boekhouders een dusdanig jubileum zal mogen herdenken. Naar wij vernemen is aan de firma W. F. Stoel Zoon alhier bij openbare aanbesteding ten bahoave der gemeente den Held r gehouden de levering ge gund van 325000 waslstraatklink». s ad f 15.25 per 1000. In de op 2 DiC. II. gehouden gewone vergadering tn „Liefdadigheid naar Vernomen", is voor diverse personen hulp «c-gestaan t n bedrage van f 147. Het buitenverblijf „Oesterwijk" van de erven J. Blom, dat bij do veiling in opbod f 10325 heeft op gebracht, doch bij den afslag door den medeeigenasr den heer C. J. F. de Graaf is opgehouden, is thans voor afbraak te koop. Jammer is 't dat zulk een riantplekje zal moeten verdwijnen. uur, Har- Agenda. MAANDAG Gem. zangver. „Alcmaria," repetitie 71/: monie. Teekengenootschap „Kunst zij ons doel," teeken avond 7 uur, Nieuwe Doelen. Gymn.-ver. „De Halter," oefeningsavond 81/» uur. Mannenkoor „De Stem des Volks" repetitie, 7*/4 uur, café „De Graanhandel." Physica, 8 uur, Unie. Gymn.-ver. „Turnlustoefeningsavond, 91/2 uur. Alkm. Tooneelver., repetitie 8 uur, v. Twisk, Nieu- wesloot. „Ontwikkeling zij ons doel", openb. cursusverg. Le zing Dr. A. O. de Regt, 8 uur, Central. Danscursus Siebeling, 61/2 uur, Groote zaal, Dili- gentia. Kegelclub Alom. Vietrix, 8 uur, Diligentia. Openbare vermakelijkheden. ZATERDAG. Holl. Karakter-Duettisten en Dansgelegenheid, uur, Diligentia. ZONDAG Als boven. Antimilit. ver. Huish. vergadering, 10 uur, Geb. Voorwaarts. Voor de tweede maal in deze week bereidde Sint Ni- colaas heden een groot aantal kinderen een onverge- telijken dag. Was hij Woensdag op bezoek geweest bij de kleintjes van de bewaarschool, hedenmiddag kwam hij in Diligentia voor de leerlingen der drie laagste klassen van de drie scholen voor onvermogen- den. Even waardig en deftig als altijd zag de oude, grij ze, vriendelijke Sint er uit, toen hij zich om half twee op weg begaf om zijn kleine vriendjes en vriendin netjes een prettigen middag te bezorgen. Wat reed hij statig op zijn fier ros door de straten, van alle kan ten toegewuifd en toegejuicht door kleine kleuters met verbaasde gezichtjes, die dachten, dat Sint Nicolaas alleen maar 's nachts over de daken reed om zijn zwar ten knecht de schoorsteenen aan te wijzen waardoor hij iets van zijn milde gaven heel zachtjes naar bene- c en moest laten glijden. En nu reed hij waarempel als een gewoon mensch door de stad. Die goeie, lieve Sint Nicolaas toch! Wat zag hij er mooi uit in zijn rood gewaad en wat een prachtigen gouden staf had hi; in dei hand! Dat zij hem nog eens van zoo nabij zouden zien, hadden zij niet duiven dreomen. Dat luidden ook de kinderen niet gedacht, die zich in Di ligentia verzameld hadden met .hun onderwijzers en onderwijzeressen. Wel kenden zij allemaal het versje van „Zie ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan, Sint Nicolaas komt ook mee, Ik zie hem reeds slaan, maar geen van allen hadden zij ooit den lang verwachte in levenden lijve aanschouwd en voor en- kelen was het bestaan van Sint Nicolaas nooit anders merkbaar geworden dan door de heerlijke uitstallingen aanleg met afgesloten binnenplein, waarin een park zal worden aangelegd, zoodat het wonen daar zoo aan genaam mogelijk wordt gemaakt. liet vijfde terrein is gelegen ten Westen van het slachthuis, dat op de kaart aangegeven is door. het zwarte vierkant in den linkerbovenhoek. Ook dit ter rein is verdeeld in groote bouwblokken, om dezelfde reden als het derde terrein. Het zesde terrein bevindt zicli tusschen den Ber- gerweg en de Iloevervaart. De Bergerweg is op de kaart de horizontale weg onder terrein vijf, de Iloever vaart bevindt zicli daar beneden. Dit terrein sluit aan op liet bekende terrein van de exploitatie-maatschap pij. liet zevende en laatste terrein is op de kaart te vinden onder het zesde. Daar is geprojecteerd een zeer groot plein van 200 M. Zou de veronderstelling te ge waagd zijn, dat dit plein nog eens den naam van Sta tionsplein zal dragen, waar het toch vaststaat dat de verbouwing van het station slechts een verbetering kan geven, welke voor de toekomst bij lange na niet voldoende is? We gelooven het niet. Van de Noordzij de van dit plein loopt een breede straat in het verleng de van de Metiusgrachtdat zou dus de hoofdtoe gangsweg van het station naar de oude stad worden, terwijl de verbinding van het station met de nieuwe stad zou worden gevormd via den Westerweg en de groote Krui slaan. liet bovenstaande geeft aan, hoe de nieuwe terrei- nc n zijn ontworpen. van lekkers en speelgoed, waar zij ieder jaar weer met begeerlijke oogjes, de neusjes plat tegen de venster ruiten gedrukt, naar stonden te kijken. Maar dit jaar zou Sint Nicolaas ook bij hen komen, de juffrouw of „meester" had het zelf gezegd en hij zou wat moois meebrengen ook! 'tWas baast niet te gelooven. On telbare malen moest de juffrouw antwoorden op de vragen„hoe Sint Nicolaas er wel precies uitzag „hoe oud of liij wel was?", of hij veel lekkers zou mee brengen en de laatste dagen waren de kleine hersen tjes meer bezig met de te verwachten heerlijkheden en den veelbelovenden Sint dan met hetgeen geleerd moest worden. Maar de onderwijzers waren ook wat toegevend, zij wisten wel waar het over ging, als de kinderen met blijde ge^jchtjes, de handjes voor de mondjes, fluister-gesprekjes onder de les voerden. Den heelen morgen was er geen huis met de klein tjes te houden. Ze waren zoo vol spanning en ver wachting over de dingen, die komen zouden, dat 't hen bijna onmogelijk was zóó lang stil te blijven zitten, 't Liefst waren ze de straat maar opgeloopen en had den ze tegen iedereen geroepen: Sint Nicolaas komt vanmiddag! Sint Nicolaas is in de stad! Om kwart voor twee moesten ze weer op school ko men, om vandaaruit onder geleide van de onderwijzers en onderwijzeressen naar Diligentia te gaan, waar ze den lieven Sint opwachtten. Dat was me in de zaal een geschuifel van voetjes, een gesnater van kleine mondjes, die zich geen oogenblikje stil konden houden bij 't vooruitzicht van de pret. Ge lukkig, hun weinigje geduld werd niet te lang op de proef gesteld, Sint Nicolaas was mooi op tijd. De deu ren, die zij steeds in 't oog hadden gehouden, gingen open en statig kwam de eerwaardige grijze man, die als bij tooverslag alle kinderhartjes kan veroveren, op zijn mooien schimmel binnenrijden. Een verbluft O! gevolgd door „Hè, wat mooi" ontsnapte de meesten en bij het aanschouwen van zooveel pracht konden ze bij na niet stil blijven. En dit was hun toch op 't hart gedrukt, omdat anders het paard zou schrikken. Maar toen zij van de eerste verbazing bekomen waren zon gen zij een liedje en werd de goede Sint, die tegen zijn vriendjes en vriendinnetjes lachte en knikte, van alle kanten welkom geheeten. Ook de getrouwe zwarte Jan werd bij de begroeting niet vergeten. Hoewel hij eerst om zijn zwart gezicht wel een beetje angstig werd aan gekeken, veranderde dat al heel spoedig ,want ook hij verstaat de kunst zich bemind te maken. Sint Nicolaas steeg af en nam plaats voor het too- neel, de trouwe knecht natuurlijk aan zijn zijde. Hij heette de kinderen welkom en zeide, dat hij gaar ne aan de uitnoodiging van de juffrouwen en de mees ters gehoor had gegeven om ook in Alkmaar te ko men, omdat hij wist, dat daar zooveel zoete kindertjes waren. Maar alvorens hij zou overgaan de kinderen hiervoor te beloonen, stelde hij voor eerst een driewerf hoera te uiten voor de juffrouwen en de meesters. Toen driemaal hartelijk „hoera" was geroepen, kreeg Sint Nicolaas een papiertje uit zijn zak om eens te zien, wie of er dit jaar wel had uitgeblonken. Dat was een oogenblik van angstige spanning. Met kloppende hartjes of saamgeknepen handjes werd er naar Sint A icolaas gegluurd. Wie zou er wel bijzonder zoet zijn geweest en erg vlijtig hebben geleerd? Gelukkig had de goede Sint een lang lijstje met namen. Een heele- boel kleuters moesten naar voren komen en zonder schroom werden Sint Nicolaas handjes gegeven. De zwarte knecht in z'n mooie Spaansche pakje haalde een heele massa geschenken voor den dag .en deelde die onder deze kleintjes uit. Maar Sint Nico laas is rechtvaardig, niet alleen de zoeten geeft hij een belooning, maar de stouten krijgen ook een berisping van hem. Twee kleine jongetjes, die altijd slordig huiswerk maakten en op school stout en ongezeggelijk waren werden bij den Sint geroepen en moesten belo ven, dat zij het volgende jaar beter hun best zouden doen, waarbij de waterlanders te pas kwamen. Een erge stoute jongen werd in den zak van Jan gestopt, om meegenomen te worden naar Spanje, toen hij even wel beterschap beloofde, was Sint Nicolaas weer edel moedig en liet hem maar blijven. Na een heerlijke tractatie op chocolade en speculaas werd de tooverlantaarn vertoond. Dat was een plei- zier Maar het allergrootste genoegen kwam wel aan t eind, toen ze allemaal één voor één op" 't tooneel mochten komen en uit de handen van den lieven, vriendelijken Sint een zak ontvingen, waarin een prentenboek, een groote pop van speculaas en een stukje speelgoed waren. Met gezichtjes, rood gekleurd van pleizier en opge wondenheid gingen ze na afloop naar huis, om alles van 't heerlijk feest te vertellen. In het uitbreidingsplan heeft men echter tevens op genomen de verbetering van eenige toegangswegen naar de stad. Het terrein van de exploitatie-maat schappij zal verbonden worden met Laat en Lange- stiaat. Nabij de Korenlaan zal een brug worden ge maakt over de Singelgracht, zoodat men regelrecht verband krijgt met de Laat, terwijl de Begijnenstraat zal worden verbreed, de Lindengracht gedeeltelijk zal worden gedempt en men langs de groote kerk een bree de verbinding zal'krijgen met de Langestraat. Ook is er geprojecteerd een ruime verbindingsweg van de Emmastraat naar de Langestraat. De Payglop zal 11 a 12 M. breed worden (verbreeding aan de Westzijde) de Ridderstraat eveneens (verbreeding aan de Oostzijde), zoodal de nieuwe straten vrijwel tegen over elkaar liggen, de Zilverstraat wordt ook tot elf meter verbreed en de voortuinen van de huizen in het park, in de richting van de Kneppelbrug worden afge- I NOODLOTTIGE GRONDVERSCHUIVING. ROME, 4 Dec. Hedenochtend werden in het dorp apalvo, gemeente Balmiro, door een grondverschui ving 9 vrouwen, die bezig waren met het wassehen van linnengoed, onder hoopen aarde bedolven. Zeven vrou wen werden als lijken onder het zand weggehaald, de toestand van de beide is hoogst ernstig. sneden en de nieuwe verbindingsweg is er. Eindelijk zal een betere verbinding tusschen het W aagplein en de Korte Nieuwesloot tot stand komen, op de plaats waar thans de huizen van de heeren Kra nenburg en Schermerhorn (melksalon en koffiehuis) staan. Dit is het lijnenspel, dat men heeft ontworpen en neergelegd in een reeks kaarten, welke een zeer duide lijk beeld geven van de ontwikkeling onzer stad, zoo als de commissie zich deze voorstelt. Wellicht zal de Laad een paar kleine wijzigingen erin aanbrengen. En als liet plan dan vastgesteld is, zal dan alles, wat nu zoo fraai en zoo kunstig is ontworpen, werkelijkheid woidenZal dan alles wat nu nog roode en zwarte inkt is steen en hout en ander stevig materiaal zijn? Natuurlijk niet. In de eerste plaats niet, omdat vol gens paragraaf 2 van artikel 28 der Woningwet het plan minstens eenmaal in de tien jaren moet worden herzien. En in de tweede plaats niet, omdat het ver wezenlijken van al het ontworpene zou gepaard gaan met enorme kosten. Nemen we bijv. het vestigen van een bouwverbod. De gemeenteraad is wel bevoegd te verbieden dat gebouwen worden gebouwd of herbouwd op grond, welke ingevolge een voorafgaand raadsbe- s uit in de naaste toekomst oor den aanleg van een straat, eene gracht of een plein bestemd is, maar in dien het verbod meer dan één derde gedeelte van in liet plan begrepen grond van één en denzelfden eige naar betreft, moeten de redenen worden medegedeeld, waarom niet tot aankoop of onteigening wordt over gegaan. De praktijk heeft evenwel geleerd, dat zulk een bouwverbod niet wordt goedgekeurd door Ged. Sta ten, indien die redenen niet overtuigend worden opge geven en met de particuliere belangen nietvoldoende rekening gehouden is. Eindelijk moet men de uitdrukking „in de naaste toekomst" niet te eng opvatten. Zij toch heeft betrekking op het leven van een stad, niet van een menscli en daarom is hare beteekenis ruimer dan die, welke zij in het dagelijksch leven bezit. Wellicht dat. er nog wel aanleiding voor ons bestaat, op deze en andere zaken in verband met bet ontwerp-uitbreidings- piiin terug te komen. Voor heden wilden we slechts trachten aan de hand van het kaartje eenig denkbeeld te geven van dat ontwerp. En wanneer dit' gelukt is dan is dat allereerst te danken aan de welwillendheid van onzen directeur van gemeentewerken, die ons zoo uitstekend heeft voorgelicht.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 6