STADSNIEUWS. BUIT E N L A N O Uit Schagen. Toch ontdekt. Laag bedrog. Nachttelefoon. Castro's reis. Bond van Qem. Zangv. In Noord-Holland. Het welgeslaagde Sint Nlcolaas-feest. Uit een verslag Mazelen. Een werklooze candldaat. Intreerede prof. van Leeuwen. Een jubüé. Badhuis „Het Witte Kruis." Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Openbare vermakelijkheden. DONDERDAG: De staking. Gemengde Mededeellngen, Ingezonden mededeellngen. BRONCHITIS EN ASTHMA De raid dezer gemeente vergaderde heden (Dinsdag) in voltallige bijeenkomst, onder voorzitterschap van den Burgemeester, den heer H. J. Pot. De Voorzitter deed mededeeling van verschillende ingekomen stukken o.a. van het Koninklijk Besluit, betreffende de jaarwedden van het onderwijzend per soneel, dat reeds in ons blad werd opgenomen, en van een besluit van Gedeputeerde Staten, inhoudende de goedkeuring aan het besluit van den raad om de kaas markt tot April te schorsen. De andere ingekomen stukken werden voor kennis geving aangenomen en voor zoover zij verzoeken in hielden zonder noemenswaardige bespreking, voor waardelijk of onvoorwaardelijk toegestaan. Evenals vorige jaren werden Burgemeester en Wethouders gemachtigd tot openbare verpachting van de opbrengst der marktgelden. De benoeming van leden in de Bietbosck-commnsie werd daarna aan de orde gesteld. Periodiek moesten aftreden de heeren Asjes, Bijpost en Smit, die allen met bijna algemeene stemmen werden herbenoemd. De heer Bijpost verklaarde deze herbenoeming niet aan te nemen. De voorzitter deed de vraag of eene voorziening in de vacature door het bedanken van de heer Bijpost ontstaan wel noodig wae. De heer Asjes vond dat een commissie van 2leden met een lid van het Dagflijksch Bestuur en een ad ministrateur voldoende waren. De heer Koggeveen vroeg of een verminde) ing van het aantal leden niet io strijd was met de gemeente wet of verordening. Na inzage daarvan, bleek dat dit niet het geval was, waarna het voorstel van Burge meester en Wethouders om niet in de vacature te voorzien met algemeene 'stemmen werd aangenomen. Bij de gehouden stemming voor 3 leden van de com missie van schooltoezicht, noodig wegens periodieke aftreding van mevr. PotVis, de heeren 0. Nobel en P. Timmerman werd mevr. PotVis met algemeene stemmen herkozen. Bij de tweede vrije stemming werd in de plaats van den heer C. Nobel benoemd de heer Grafhorst. De heer P. Timmerman had kennis gegeven dat hij voor eene eventuëele herbenoeming niet in aanmerking wenschte te komen, waarna de voorzitter voorstelde voor deze vacature eene aanbe veling van de commissie van schooltoezicht te vragen, alvorens men tot de benoeming overging. De Raad vereenigde zich zonder verdere bespreking met dit voorstel. Het kohier van de belasting op de honden voor het tweede halfjaar 1908 werd onveranderd vastgesteld tot een bedrag van 22, loopende over evenzooveel aan- gesla genen. Alvorens in comité-generaal over te gaan ter behan deling van het suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag deed de voorzitter de rondvraag, waarbij nie mand het woord verlangde. In den nacht van den löden Juli van dit jaar werd een brutale inbraak te Groningen gepleegd. Uit een brandkast van de handelsvennootschap voorheen Mül- ler en Co werd een bedrag van ruim 2500 in bank papier en specie ontvreemd. Van den beginne af, was de verdenking gevallen op een zekeren M., die vroeger als bediende bij de bedoelde vennootschap werkzaam was en thans geëmployeerd is bij de firma H. graan handelaar aan het Schuitendiep hier ter stede. De be wijzen tegen hem waren echter niet voldoende om tot een aanhouding over te gaan. Evenwel hield de re cherche het oog op bedoelden persoon. En het trok in den laatsten tijd de aandacht, dat deze grootere verbe teringen maakte, dan in overeenstemming was met zijn verdiensten. M. werd dientengevolge aan een streng verhoor onderworpen en bekende, volgens de Nieuwe Groningsche Courant, na veel aar zeling, zich aan de inbraak te hebben schuldig ge maakt. Van het gestolen bedrag werden bij visitatie aan den lijve nog 1792 teruggevonden, welke som in de voering van zijn jas was verborgen. M. werd in hechtenis genomen en ter beschikking der justitie ge steld. Als een illustratie van het artikel aan het hoofd van dit blad kan het volgende dienen: Uit louter liefde voor het vak was zij onderwijzeres geworden en gaf nu les in de armenschool. De kinde ren mochten haar en ook de ouders. Men prees haar tact en haar menschlievendheid. Waar gebrek gele den werd sprong zij bij, als zij maar eenigszins kon. Zoo kwam op een ochtend één van haar leerlingetjes met behuild gezichtje op school en weeklaagde tegen de „juf" over den wankelen gezondheidstoestand van haar vader en over het gebrek dat zij daardoor leden. Juf beloofde het gezin op te zoeken. Aldus, geschiedde. Onderwijzeresje getroffen dooi de bittere armoede welke zij daar zag en door den dood van den bewusten vader tracht de smarten te le nigen door gul geldgeschenk. Dankgestamel van de „weduwe' en de kinderen. Gevoelig onderwijzeresje vindt echter dat zij nog meer moet geven en besluit daarom tegen den avond terug te keeren, hetgeen zij ook deed. Groot was haar ontsteltenis echter toen zij datzelfde gezin opgewekt aan tafel zag zitten zich bedrinkende aan jenever. Meer nog, ook het „lijk," de „doode vader" nam deel aan het drinkgelag en lalde er liederlijke liederen. Zoo werd het medelijdend- onderwijzeresje bedrogen. (Hbld.) De gemeei ter&ad vs.n Busssum heeft op voorstel van Burg. en Weth. bef-loten een overeenkomst aan te gaan met do Ned. Bell-Telefoon-Maatschappij, tot openstelling van den telefoondienst, ook des nachts. De gemeente zal daarvoor jaarlijks f 500 subridie geven. Reuter seint uit Parijs: Indien president Castro, komende van Santand. r, zich te Bordeaux wil ontschepeD, schijnt het zeker, dat hij geen vergunning zal krijgen in Frankrijk rond te reizen, maar het land zal worden uitgezet. Als hij fchter verklaart Frankrijk te willen doorreizen om zich in het buitenland te laten behandelen, dan gelooft men dat de regeering Castro naar de grens die hij verkiest zal doen geleiden. Als de operatie in Bordeaux zelf zou plaats hebben, zou hij onmiddellijk daarna het land worden uitgezet, ttnzij Castro onmiddellijk alle voor de Fransche onderdanen schadelijke maat regelen herroept. De Nederlandsehe Koorvereeniging verleent aan de leden van den „Bond van Gemengde Zangv. in Noord- Holland", die tevens lid zgn der N. K„ een extra kortigg van 35 °/q op den prijs van die i fleveringen harer uitgave, waaruit nummers g- kozen zijn voor het volgende Zangersfeest van bovengenoemden Bond. „Toen allen goad beschonken waren, nam het welgeslaagde Sint Nicolaasfeest een oinde". Wegens het epidemisch heerschen van de mazelen is de openbare school te Kattendijke bij Goes tijdelijk gesloten moeten worden. Een groep vrije socialisten in de Jordaanbuurt te Amsterdam (district 6) heeft naar het heet be sloten een werklooze candidaat te stellen voor den Raad en de Tweede Kamor „om hem aldus san een bestaan te helpen." „Het Volk" zegt naai aanleiding van dit bericht Naar wij hooren, is door de vrij-socialistische groep Jordaan besloten het volgend jaar bij de algemeene verkiezingen voor de Tweede Kamer in district VI een werklooze, liefst een pauper, kandidaat te stellen en alle mogelijke moeite te doen om daarvoor de benco- digde 40 handteekeningen van kiezers bijeen te krij gen. De eenige aanbeveling, die per manifest voor den kandidaat gegeven zou worden, zou dan zijn dat hij de veertig pop in de week zoo best gebruiken kan. Een voorstel om pogingen aan te wenden ten einde van anarchistische zijde in een 25-tal distrieten kan didaten gesteld te krijgen, vond geen voldoende on dersteuning. De bedoeling was te pogen aldus de ver achte „kiezery" eens in de war te sturen. Het resul taat zou den heeren andera vermoedelijk niet meevallen. STAATSLOTERIJ. 2e klasse, 2e lijst. Trekking- van Dinsdag 8 December. No. 13429 20.000. No. 1192 5000. No. 14321 2000. No. 498 1500. No. 12579 1000. Nos. 89 en 14826 elk 400. Nos. 15803 en 16290 elk 200. Nos. 8116 en 19902 elk 100. Gistermiddag heeft dr. Jacobus Adrianns Cornells van Leeuwen, tot voor kort predikant te Alkmaar, benoemd tot hoogleeraar in de Eneyclopaedie der God geleerdheid, de Oud-Christelijke letterkunde en de uitlegging van het Nieuwe Testament, aan de Rijks- Universiteit te Utrecht in bet Groot Auditorium zijn ambt aanvaard met het uitspreken eener rede. De aula was tot in alle hoeken gevuld; zóó groot was de opkomst van belangstellenden, o. w. tal van' predikanten zoowel van Utrecht als elders, dat velen achterin een staanplaats moesten innemen. Vooral de studenten waren zeer talrijk vertegenwoordigd. Met groote aandacht werd de rede over het innig verband tusschen openbaring en H. Schrift en het we tenschappelijk onderzoek van de II. Schrift des N. T. als litteratuur en als H. Schriftuur aangehoord. De hooggeleerde spreker wendde zich vervolgens tot het college van curatoren met de belofte zijn beste krachten te zullen wijden aan de beoefening der theo logische wetenschap, met liefde bezield voor Utrecht's universiteit en met een begeeren haar ouden, roem- ruchten naam hoog te houden. De historie dezer uni versiteit heeft geleerd niet te worden geschaad door theologisch onderwijs volgens de gereformeerde be ginselen. Tot den breeden kring van professoren, van wijd ver maarde mannen, sprak de nieuwe hoogleeraar den wensch uit, dat hij hun vriendschap Zou mogen deel achtig worden. Als juniores in bun rijen gekomen, zou spreker met zekeren schroom gelegenheid hebben véél van zijn ambtgenootén te leeren, weshalve het hem een eer en een voorrecht was hun kring te mogen bin nentreden. Wellicht was sprekers benoeming aan de ze academie niet met enkel gevoelens van sympathie begroet, misschien uit een verschil van standpunt, en in dit geval kon spreker er vrede mee hebben. Maar zonder twijfel zullen aan beide kanten eerlijke bedoe lingen voorzitten en zal spreker met diep besef van het verantwoordelijke van zijn taak z'n roeping ver vullen. In het bijzonder richtte de spreker eenige woorden van vriendschap tot de hoogleeraren Visscher, Cannegieter en Daubanton, meer directelijk zijn ambt- genooten. Trad de eerste hem aanstonds met groote welwillendheid tegemoet, van den tweede hoopte spre ker dat tusschen dezen en hem dezelfde aangename verhouding zou mogen worden gekend als destijds aan deze universiteit bestond tusschen prof. Cannegieter en sprekers hoogbejaarden vader. Waar door gemeen schappelijke relaties met het tijdschrift „Theologische studiën" reeds betrekkingen bestonden tusschen pro fessor Daubanton en den spreker, daar koesterde de laatste den wensch, dat die betrekkingen ook in deze positie zouden mogen worden bestendigd. Ten slotte richtte spreker zich tot de studenten der theologische faculteit, die de ernst van de problemen onzer dagen en de nooden onzer tijden zullen begrij pen, om de noodzakelijkheid te erkennen dat onze jon ge predikanten met een vaste overtuiging de maat schappij moeten ingaan. Bij het vormen van die hun ne overtuiging zal spr. z'n voorlichting geven, niet door het opdringen van een meening maar door den blik te vestigen op alles wat onzen tijd beroert. Spre ker heeft z'n arbeid als pastor nog t,e kort achter zich liggen, .om niet te weten dat hij in ieder zijner leerlin gen belangstelling moet koesteren en heeft z'n eigen studietijd nog te versch in het geheugen om niet te kunnen begrijpen wat de aandacht zijner studenten ge spannen houdt en waarnaar hun verlangens uitgaan. Niet enkel een docent moet spreker voor hen zijn óók een vriend. Een luid applaus volgde op sprekers rede en uit spraak. Op Maandag 14 December a.s. zal de aan vele inge zetenen bekende heer H. J. de Yries, Opzichter bij de gemeentewerken alhier, den dag herdenken waarop hij 40 jaren geleden bij de gemeente in dienst trad. Door plichtsbetrachting en ijver, zoomede door goe de behartiging van de gemeentebelangen wist hij zich van timmerman op te werken tot opzichter. Den len Januari gaat hij met pensioen den dienst verlaten en men mag wel verwachten dat het hem den 14en Dec. niet aan bewijzen van belangstelling zal ontbreken. In de week van 30 Nov. tot 5 D c zijn in het Badhuis van het „Witte Kruis" genomen: 52 kuip baden 62 regenbaden le klas, 97 regenbaden 2e klas, tezamen 211 baden. U i t s pjr aken van heden. Pi*ter K., Oudorp, mishandeling, f 25 b ete of 10 dagen heclteni». Jan B., Uitgeest, diefstal, f 2 boete of 2 dagen hech tenis. Anthonius Johannes D., mish nd-ling, 4 weken ge vangenisstraf. Neeltje VrAnna Paulowns., belsediging en mis handeling, vrijspraak en niet-onfvankelijk-vorklantjg. Gerardus Jacobus M,, Warmsnhuizan, mishandeling, f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Willem Alexander Paul Frederik Lodewjjk E., Hoorn, beleediging, f 5 boete of 2 dagen hechtenis. Agenda. DINSDAG: Christ, gem. zangv. „God is mijn lied," repetitie 71/2 uur, Christ, school. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefeningsavond: mannen-afdeeling 8a/4 uur; jongens-afdeeling 71/2 uur. Gem. zangver. „Door onthouding vereenigd," repeti tie 8 uur, „Graanhandel." Toonkunst, afd. zang met orkest, 8 uur, Unie. Chr. zangver. gem. koor Halleluja, 8 uur, Nieuwe Doelen. Muziekgezelschap „Ons Genoegen," repetitie 81/, uur, bovenzaal Diligentia. Kegelelub „Zou er kans zijn," 8V2 uur, Diligentia. Alkm. Bestuurdersbond, algem. ledenvergadering, 81/, uur, Geb. Voorwaarts. WOENSDAG. Alkm. Geheel-onth. tooneelver. vergadering Land- straat 61. Gymn.-ver. „De Halter," aspiranten afd. 81/4 uur. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefeningsavond jongens-afd. 2 uur en 7 uur. Alkm. Scherpschuttersver. „Alkmaar" repetitie, Nieuwe Doelen. Kinderkoor (dir. H. Lindeboom) repetitie 5 uur, Central. „Zang en Vriendschap," repetitie 71/2 uur, Central. Gymn.-ver. „Tumlust," oefeningsavond, 91/2 uur. Schaak- en Damclub V. V. V„ 8 uur, café Scher- merhorn. Zangschool „Zanglust," 59 uur, Christ, school. IJsvereeniging de Quint, alg. vergadering, 8 uur, Nachtegaal. DONDERDAG: Gymn.-ver. „De Halter" oefeningsavond aspiranten- afd. 91/2 uur. Schietver. „Alkmaar," afd. Volksweerbaarheid, 8 uur, gymn. lokaal. Gem. Koor „Nieuw Leven," 8 uur, Unie. Kegelclub „Allen om," 8 uur, Diligentia. Afd. Alkmaar S. D. A. P. vergadering, mevr. Kuyk- hof, 8 uur, Geb. Voorwaarts. Afd. Alk n-ar, Proto**artenbond 8 uur, café Central. VRIJDAG: Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid,'' oefeningsavond mnnnen-afd. 81/2 uur, dames-afd. 71/i uur. Mannenkoor „Orpheus," repetitie 8 uur, Central. Alkm. Schaakclub, 8 uur, café Lievendag. Alkm. Strijkorkest, 8I/2 uur. Op nbfcre leeszaal algemeene vergaderir.g8 uur „do Unie". Afd. Alkmaar, Bond v. Oud-Onderofficieren, St. Nieolassh^est, 7 uur Diligentia. Volksbond, openbare uitvoering, „Mottige Janus," 8 uur, Harmonie. In verband met de staking aan de sigarenfabriek van de firma Van der Veen heeft hedenmiddag een conferentie plaats gehad van den patroon met het hoofdbestuur van den sigarenmakers- en tabakbewer- kersbond. Het resultaat van de bijeenkomst is, dat de patroon in overweging wil nemen of hij den sorteerder weer in zijn dienst zal aanstellen. In den Duitschen Rijksdag heeft de Rijkskanselier, de heer von Biilow een belangrijke po litieke redevoering gehouden. Wij ontleenen hieraan het volgende: „Mijne heerenDoor alle sprekers uit het Huis zijn hoogstbelangrijke kwesties van de buitenlandsche poli tiek besproken. Ik wil hierover het volgende zeggen De politieke toestand in Europa werd in de laatste maanden beheerscht door de omwenteling in Turkije. De leiders der beweging waren geen oproerlingen of minderwaardige personen, maar uitstekende in Duitschland opgeleide officieren in aanzienlijke posi tie. De beweging werd overal met sympathie begroet en de voormannen zijn geen utopisten maar patriotten. Van den eersten dag af hebben wij ons aangesloten bij de algemeene erkenning van het idealisme en de integriteit van hare leiders. Onze vertegenwoordigers te Konstantinopel komen bij elke gelegenheid voor de hervormingen op (Hoort Hoort!). Wij koesteren den oprechten wensch, dat Turkije innerlijk sterk en ge zond moge worden. De veranderde toestanden in den Balkan en de daarmede gepaard gaande wijzigingen in het verdrag van Berlijn, leggen aan de diplomatie een zware taak op. De Russische minister heeft de verzekering gege ven, dat tusschen Rusland en Engeland geenerlei over eenkomst was gc-sloten, gericht tegen de Duitsche be langen. Ik lieb gegronde hoop, dat de bestaande on- eenig-heid tusschen Italië en Oostenrijk-IIongarije uit cien weg geruimd zal kunnen worden. liet Marokkaansch probleem levert nog voortdurend allerlei moeilijkheden op. Ik koester echter de hoop, dat, waar a He belanghebbenden goeden wil betoonen, overeenstemming zal worden bereikt. De sociaal-democraat Scheidemann behandelde deze quaestie ongeveer in den geest van de nationalistische militaire bladen in Frankrijk. Ik hoop, dat hij bij de behandeling van onze begrooting van oorlog bezield moge zijn met denzelfden militairen geest. (Gelach). Ten opzichte van de Oosterschi quaestie hebben Lrankrijk en Duitsclilar 1 ni t alle-n geen uiteenloo- pende opvatting, maar best an n er z-lfs verschillen te punten van aanraking. Eveuzoo is het. met de over eenkomst tusschen de Versemgde Staten on Jupan omtrent de belangen in den Stilten Oce-.an, die wij met vreugde begroten, waar wij reeds in 1900 door een Duitach-Eng che overeenkomst met Japan voor ziening hebben getroffv De heer Von Biilow eindigde aldus: „Onze politiek is eenvoudig en duidelijk. Wij zullen de Duitsche belangen behartigen, onze bondgenooten en vrienden tir zijde staan en in overeenstemming met dit hooga Huis, in overeenstemming met het Duitsche volk, alle op do handhaving en de bevorde ring van den vrede gericht-: pogingen steunen. In de Fransche Kamer heeft de afgevaardigde G&uthier de Clagoy een ontwerp ingediend voor een besluit, waarbij de openbare lichamen georganiseerd worden in geval van oorlog. Da afgevaardigden die in btaat zijn wapenen te dragen, moet - n naar de grens gaan. De Kamer zou in dit geval een delegatie benoemen van 30 leden en de Senaat van 20, die de wetgevende macht zouden uitoefenen, terwijl de uitvoerende macht zou berusten bg regeering en president. Het ontwerp is naar een commissie verwezen. Fonograaf en propaganda. In Calcutta ontdekte de politie dat over een uitge strekt gebied foaografen met revolutionnsire liederen en redevoeringen vei spreid wareD, waarmede in het geh-im propaganda gemaakt word. De instrumenten werdor in beslag genomen en verdere verkoop werd verboden. 96000 laten in beslag genomen. Te Eerlij ei zijn 96000 Hamburgsche en Deensche loten in beslag genomen. Afzenders waren de firma's ^rest Berthold te Hamburg en Willy Barthold Kopenhagen. Vermoedelijk zijn deze „firma's" slech handlangers van een grooten loterij zwendelaar. Twee arbeiders, die de bekende couverts naar de post zouden brengen, werden in hechtenis genomen. Liefde en loterij. Een dienstmeisje in een logement in Geramde had van haar vrijer een lot ten geschenke gekregen. Op dat lot viel een prijs van tienduizend Mark. Men zou nu denken, dat de geliefden thans zoo spoedig moge lijk in het huwelijk traden. Ma r het samengaan van de liefde en de loterij heeft voor den vrijer onaange name gevolgen gehad: het meif-je heeft hem bedankt, omdat ze meende dat ze met haar Hkpitaallje wel een betere partij kon vinden. St. Nicolaas te'Berlijn. Men meldt ons uit Berlijn Onder leiding van eenige Dames uit de vereeniging Het Hollandsch Gezelschap te Berlijn", afd. van het Alg. Ned. Verbond, werd Zondag 6 Dec. 1.1. het St. Nicolaasfeest gevierd. In het Verenigingslokaal waren 80 volwassenen en 'n groot aantal kinderen te zamen. St. Nicolaas ver scheen en werd met gejuich begroet. De Sint hield een toespraak tot de aanwezigen, o.a. er op wijzende van hoe 'n groot belang het is, dat de Nederlanders alhier vast aaneeng sloten strijden voor het doel van het Alg. Ned. Verbond. Nadat St. Nicolaas de kinderen toegesproken had, werd hij door een der kleinen in een gedicht begroet en zong 'n vierjarigen dreumes hem het Ned. Ver bondslied voor. Toen werden de geschenken en versnaperingen, door zijnen knecht, aan de kinderen uitgereikt en de grooten van Si. Nicolaas-koek voorzien. Na het ver trek van den goeden Sint, bleef men nog lang gezellig bijeeü, zang, voordrachten en koorgezang wisselde zich hierbij af. Slechts noode verliet men laat op den avond dit zoo goed goslaagde feest. Een woord van dank komt toe aan de Dames, die zich voor dien avond zooveel moeite getroost hadden. Nederlanders tijdelijk te Berlijn vertoevenden, zijn altoos welkom op de wekelijksche bijeenkomsten, van bovengenoemde vereeniging, d e eiken Woensdagavond 9 uur gehouden worden in het gebouw des Berliner Lshr-rsv< rei-s, A 1 ARxrnde-plut*:. Werkeloozon h ij de po't. Te Berlijn gebruikt men, om de Kerstmis- en Nieuw- jaarsdrukte bij de post baas te worden zooveel moge lijk werkloozen als lmlpbeambten. Er waren dit jaar 8500 gegadigden, van wie er 2000 zijn aangenomen, die den llden dezer in dienst treden. Men heeft voor al huisvaders zonder werk uitgekozen. Het dagloon is dit jaar van 3 op 3 /2 mk. verhoogd. Een vurig drankbestrijder. Miss Carrie Nation, de in Amerika zeer gevreesde bestrijdster van den drankduivel, deed Zaterdag eeni ge invallen in café's in de Schotsche stad Dundee. Groote volksmassa's achtervolgden haar en maakten lawaai, als zij tot de gasten en kellners sprak over de drinkgewoonten. Maar de vrouwen namen zoo heftig de partij voor de Amerikaansche op, dat de politie tus- schenbeide moest komen, om daden van geweld te ver hinderen. Het million a i_rs zoontje. De arme Willi van der Bilt in New-York heeft eer gisteren zijn zevenden verjaardag gevierd zonder een millioen dollar van zijn vader te krijgen. Zes maal heeft hij zulk een verjaarsgeschenk gehad. Zijn moe der heeft zich van zijn vader laten scheiden en sedert bevindt deze laatste zich op reis en zijn zoontje ont ving van hem ditmaal slechts wat speelgoed. worden radicaal genezen door VENO S BLIKSEMSNEL HOESTGENEESM1DDEL. Een ideaal geneesmiddel voor bronchitis, asthma, en alle chronische borst-aandoeningen is Veno's Bliksem snel Geneesmiddel, een onschadelijk, zuiver en af doend middel, dat nu allerwegen wordt aanbevolen door doctoren, geleerden, ziekenverpleegsters en het groote publiek. Veno's Bliksemsnel Hoestgeneesmid- del is gewaarborgd zuiver, bevat geen narcotische of gevaarlijke bestanddeelen, en brengt een verwonder lijk-snelle genezing te weeg van hoest en verkoudheid, bronchitis, asthma, hersenverkoudheid, influenza, kinkhoest en croup. Prijs 55 ets., 75 ets. en 1.80, verkrijgbaar bij NIEROP SLOTHOUBER; firma J. SCHOUTEN en Co., Alkmaar. Voorts bij alle voorname drogisten. „Waar niet verkrijgbaar direct per post van de VE NO DRUG Co, N. Z. Voorburgwal 230 Amsterdam, na ontvangst van postwissel met 10 cents verhooging. INGEZONDEN STUKKEN. De Rijp-, 6 Dcc. 1908. Waarde heer Redacteur Beleefd verzoek ik U om eenige plaatsruimte voor het onderstaande. Bij voorbaat mijn dank. De Alkm. Crt. van 5 Dec. j.l. bevat een ingezonden artikeltje, onderteekend door een ingezetene van de Rijp, waarin deze meent op te moeten komen tegen de ellendige behartiging der belangen (tenminste vol gens zijn opinie) der gemeente door den Raad daar van. Hij heeft het vooral over 4 leden van dien Raad die de groote onbeschaamdheid( hadden om buiten eene voordracht om (die gemaakt was voor een directeur van de Maatschappij ter bevordering van Nijverheid) een der sollicitanten te benoemen, die in 't oog van den inzender daarvoor hoogstwaarschijnlijk te hoog zou rijzen. Hij zegt dat op de voordracht stond een man, wiens draagkracht misschien grooter is dan van alle raads leden te samen. Dat is dus het voornaamste bij dien ingezetene. Je zou zoo zeggen: bestaan er in 't jaar 1908 nog menschen die het kapitaal ook al als hulp middel willen gebruiken om aan de een of andere be trekking te komen. Ik stel hiertegenover mijn opinie en die is: dat men vooral in de Rijp niet naar kapitaal moet kijken, maar eerst eens moet probeeren om zooveel mogelijk men sehen te helpen die het loon meer noodig hebben. Wat doet bijv iemand die 4000 inkomen heeft, nog met J 1000 meer er bij Zou dat nu geen zonde zijn Wanneer de door den Raad gekozen persoon be noemd wordt, gaat deze flink vooruit in finantiëele positie en kan voor hem weer een ander zijn tegen woordige betrekking innemen. Kijk, dat vind ik in de hedendaagsche werkloosheid geheel iets anders als te kijken naar iemand die reeds een inkomen heeft van 40 of 60 gulden per week. De inzender meent dat het voor de belastingbetalers een groot voordeel zou zijn. Nu, laten we daartegen- overstellen dat zoo iemand hoogst zelden zijn benoo- digdheden uit de gemeente betrekt en dan, wanneer men er zooveel prijs op stelt om in een gemeente te wonen die weinig belasting heft, laat dan de Rijp herschapen in lustoorden en villa's, dan zal men mis schien succes hebben, maar of we nu al één persoon met 4000 inkomen krijgen, dit weegt niet op tegen de bovenomschreven voordeelen. Laat dus die ingeze tene in 't vervolg maar gerust zijn mond houden want wat hij vertelt, is op zijn zachtst genomen onzin. Ook een ingezetene van de Rijp.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2