STADSNIEUWS. Uit Harenkarspel. Uit Heer-Hugowaard. Uit Heiloo. Van Texel. Benoemingen. Gearresteerd. De werkloosheid. Uit Bergen. Bedreiging tegen het leven. Vrljz Dem.-Bond. De Haarlemmerhout-kwestie. Boefjes. Inbraak In een diamantslijperij. Geen verkort Carnaval. Valsche munter. Een slimmerd. Aanbesteding. Mottige Janus. De staking geëindigd De Weeshuis-kwestie. IJ. Dat teekent. SN GEZONDE N STUKKEN. Ze gunnen je het lleht niet In de kamer. Handelsaardrijkskunde. minister van financiën. Voorts, dat Castro zijn voor genomen reis naar Europa geheim hield tot twee dagen voor zijn vertrek, alk zijner ministers 100.000 dollars schonk hg wijze van aanmoediging „goed op te passen" gedurende zijn afwez'gbeid en dat hij zijn particuliere zaken, die hem meer dan een miïlioen dollars opleveren, in handen stelde van dr. G&rbiraz Guzman, gewezen secretaris-generaal van Venezuela en oud-zaakgelastigde te Washington." Beuter seint uit Bordeaux „President Castro is hier behouden aangekomen. Hg weigerde iemand van de pers te woord te staan. Hij wil, zegt hij, beschouwd worden als een gewoon burger. Hij komt als toerist en wil niet over politiek spreken." Castro denkt in Frebruari naar Venezuela terug te keeren. Tot den Franschen consul Péron zeide hij goneigd te zijn tot alle mogelijke concessies. Da correspondent te Parijs van de N. R. Ct. d.d. 10 Dec:. Men verwacht Castro hedenavond te Parijs. GEMENGD NIEUWS. Tot Ouderling en Diaken der Herv. gemeente alhier zijn den 9 dezer benoemd de heeren K. IJff en P Berkhouwer, ter vervanging van de^heeren A. Kroon en J. Spaans Kz., die voor eene herbenoeming ;niet in aanmerking wenschteo te komen. Den 9en dezer vergaderde in het lokaal van den heer Hofdijk het „Onderlinge Nut" alhier. Als sprekers traden op de h.h. K. Molenaar met „Truitje de naaister", P. Wonder met „Rika's spoortocbt", P. Meeraboer met„ Zoo komen de praatjesin de wereld en P. Beers met „Overpeinzingen van een bedelaar." Door den heer C. Pascha werd nog een bijdrage geleverd, getiteld „De ontdekking eener misdaad, of de geheimzinnige kist.". De voordrachten werden als gewoonlijk met gemeenschappelijk gezang afgewisseld Besloten werd in Januari a.s. geen volksvoordracht te houden, doch zooveel mogelijk gasten te introdu- ceeren. Deze vergadering zal 5 Jan. worden gehouden, alsdan zullen verschillende sprekers optreden met korte voordrachten, opdat er zooveel mogelijk afwis seling zij. Gisterenavond gaf de Gemengde ZsngvereenigiDg „Harmonie" in het café „de Onderneming" alkier eene openbare uitvoering, die aller verwachting overtrof. Niet alleen het achttal zangnummers, maar ook het kluchtspel: „Eene vrouw op schildwacht" voldeden alleszins, zoodat een luid applaus van de in groote getale "bpgekomen belangstellenden niet op zich liet wachten. Aller lof voorzeker aan den directeur, den heer P. Ooijkaas, als leider der zangstukken, alsmede aan het bestuur en verdere leden onder voorzitterschap van den heer J. Groote willink, voor hunne onvermoeide toewgding tot het verschaffen van eenige aangename en leerzame oogenblikken. Tooneel en kleeding waren goed verzorgd. Door het Prov. bestuur van Noord-Holland werd gisteren o.a. aanbesteed het afbreken van de bestaande en het bouwen van nieuwe Rijkskeet, tevens opzichters woning op Te, schelling, minste inschrijver J. Krijtenburg te Har- lingen voor f 6644. «f Benoemd tot leden van hot algemeen armbestuur de heeren: J. C. Visser, P. Smit Pz. L. Koning, C. C. Backer en C. Stoepker, en tot onderwijzeres te Midden-Fierland mej. B. W. C. Tabeling te IJmuiden (eenige sollicitant). Uit Wlerlngerwaard Gisteren slaagde te Groningen voor het examen apothekers-assisteLt mej. Tb. Kievit van Wisringer waard. In de provincie Noord-Holland is bij Kon. Besluit benoemd tot hoofdingeland van Westfriesland, vanwege het ambacht de Schager- en Niedorper KoggeD, C. Spaans te Bareingerhorn, en tot hoofdingeland-plaatsvervanger van Westfriesland, vanwege het amb&cht de Schager- en Niedorper Koggen J. Breebsart Kz. te Winkel, tot hoogheemraad van de Uitwaterendo sluizen in Kenne- merland en Westfriesland, K. Ktaskooper, te Oost- huizen. Op last van de justitie isverdacht van verduiste ring, gearresteerd ar, B. van T. P., directeur van de thans in staat van faillissement verkeertnde Prins Van Lindonk's Baak te 's-Grsvenhage[ Arm ventje. Te Voerendaal (L.) viel het driejarig zoontje der weduwe F. in een emmer met kokend water. Het arme ventje kreeg verschrikkelijke brandwonden, waar aan het overleed. Naar men verneemt zal er van den aanleg van een Sportpark te Amsterdam door werkloozen niets komen. Dit zou op gemeente-gronden aan den Amstelveenschen weg worden aangelegd, en dezen winter aan sen 1000- tal solide werkloozen arbeid verschaffen. Da gemeenteraad besloot voor enkele werken dit plan geldelijk te steunen, maar dan moest van parti culiere zgde f 120,0:0 tot f 150,000 voor het sportpark worden bijeengebracht. Ruim f 60,000 kwam hiervoor in. Met het oog hierop besloot de Gemeenteraad gister in comité-generaal de plannen met het sportpark geen voortgang te doen vinden, omdat de geldelijke offers voor de gemeente anders te groot zouden worden. Evenwel werd van den Gemeenteraad toezegging tot steun verkregen bij de ophooging v&n bouwter reiner hetwelk nu een belangrijk deel van de voorgenomen werkverschaffing zal uitmaken. Bij de heden plaats gehad hebbende verkiezingen ie tot poldermeester van den Philisteinseben polder herbenoemd de heer J. van Reenen van den N. Reker en Mangelpolder de heer D. Swa&nvan den Oud- burgerpolder de heer J. Oldenburgvan den Z en M. Rskerpolder de heer C. Bierstekervan den Sluis- polder de heer J. Duin van den Damlanderpolder de heer PZwakmanvan den Zuurvenspolder de heer J. Delis m van den Damlanderpolder in de plaats van wijlen S. B«kkum, de heer P. Bakker. De rechtbank te Haarlem deed gisteren uitspraak in de zaak van Abel Andringo, te Velsen, beschuldigd den veldwachter C. v. d. Lee met een geladen geweei te hebben naar het leven gestaan en sprak hem vrij. het feit niet bewezen achtende. De eisch was een maand Op Hemelvaartsdag zal te Groningen de algemeena vergadering van den Vrijz. Dem.-Bond worden ge houden. In de Woensdag gehouden zitting van den Haar- lemschen gemeenteraad werd 0. m. behandeld het rapport der deskundige commissie sn de adressen Reyne, Bolderdijk c.s. betreffende de Haarlemmerhout kwestie. Hït rapport der commissi® werd goedgekeurd, de adressen voor kennisgeving aangenomen. Woensdagmiddag moesten twee loopjongens van een winkelier in de Gijsbrecht van Aemstelstraat te Hilversum, respectievelijk 15 en 17 jaar oud. verschil lend" kwitantiën innen voor hun patroon. Zij deden dit ook, doch in plaats van het geld af te dragen, gingen zij er mede vandoor. Beiden op één rijwiel gezeten, hetwelk aan ge noemden winkelier toebehoorde, begaven zij zich naar Utrecht. Onderweg gooiden zg de mand. welke aan het rijwiel bevestigd was. weg. In Utrecht gekomen, Zetten zr de fiets maar ergens neer. Zij bleven eenigen tüd in Utrecht, en spoorden toon naar Amsterdam, waar zij eveneens enkele uren vertoefden. Van Am sterdam gingen zij met den trein naar Bussum van daar liepen zij naar Hilversum, alwaar zij zich san het bureau van politie aanmeldden. Daar biechtten zij alles" opop"elke plaats, die zij aandeden, hadden zii snoepgoed en lekkernijen ge kocht. Nog ongeveer f 11 was in hnn bezit. De knapen zijn voorloopig achter slot en grendel gezet. Onbekende daders hebben gisternacht, znoals wij gisteren in e«n telegram reeds melddeD, in de dia mantslijperij Kimberley, in de Valkenburgerstraat te Amsterdam, Ingebroken. De dieven moeten per schuit ''oor de z.g. Martensgracht op het fabrieksterrein zijn gekomen, en kwamen, door verbreking van een ruit, in de fabriek. Alle zalen, er zijn er zeven, werden bezocht. Eigenaardig is het dat slechts roosjes ont vreemd zijn. Op de eerste kamer werden ontvreemd van de heeren Premsler 6 donpen, de Hoop 12 dop- non, kielen en handdoeken. Polak 6 doppen met en 12 zonder steentjes en Uittenhoon 18 doppen. Op de tweede kamer van de heeren gehr. Aronson 100 dop- nen. de Pauw 12 doppen. Reens 7 donpen. Abrahams 7 diamanten die af waren en 5 in bewerking, van den heer Scheffer 1 don. Op kamer 3 werden van den heer S. Aronson 56 doppen ontvreemd met groote roosjesod kamer 4 van de h«eren Barend 350 kop- .pen, Leger 12 doppen op van Stavereu 6 doppen. De waarde van het gestolene, omstreeks 600 doppen, be draagt eenige duizenden guldens. De werklieden, die 's morgens zeer onder den indruk van bet gebeurde waren, drongen er bij den machinist op aan, de fa briek stop te zetten, hetgeen deze echter weigerde. Vermoed wordt door de politie, dat men hier met beroepsboeven te doen heeft. Naar aanleiding van het besluit, door de leden van „'s Hertogenbosch' Belang" met 112 tegen 19 stem men genomen, waarmede is aapgenomen de pogingen van andere zijde aangewend om aldaar de carnavals- pret te bekorten, tegen te werken, als zijnde die be korting tegen 's Hertogenbosch' belang, heeft de voorzitter dier vereeniging, jhr. mr. A. van Sasse van IJselt. zijn ontslag genomen. De „Oeteldonksche Club" heeft in hare Woensdagavond jl. gehouden, druk bezochte vergadering zonder hoofdelijke stem ming besloten, den gemeenteraad van Den Bosch per request te verzoeken, om niet in te gaan op het ver zoek van het plaatselijk comité vsn R.-K. Sociale Actie tot bekorting van het carnaval. Sedert eenigen tijd was te Utrecht veel valsch geld in omloop. De recherche stelde een streng onderzoek in. Kort geleden had zich op Transvaal een zekere O. gevestigd, die hiervan verdacht werd. De recherche deed een inval, en wat bleek, dat de man zelf „een munt" had oj. gericht. Zijn werktuigen werden in be slag genomen en hij-zelf werd gisteren ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Onder de veroordeelden der Tielsche rechtbank be hoort W. met een straf van 4 maanden wegens diefstal. Hii heeft van dit vonnis booger beroep aangeteekend. Denkt u," zoo zei hii onder het overbrengen naar Arnhem, „dat ik ze te Tiel uitzit Te Arnhem krijg ik van de vereeniging (Genootschap tot zedelijke ver betering van gevangenen een nieuw pak en kan ik een centje verdienen." Dooi het Prov. Bestuur van Noord-Holland werd gisteren aanbesteed het maken van «en seininrichting nabij de groote schutsluis te IJmuidentot het aangeven van der- diepgang, waarmede de schepen geschut kunnen wor den. Minste inschrijver A. v. Ree alhier, voor f 2665. De afdeeling Alkmaar van den „Volksbond", veree niging tegen drankmisbruik, gaf gisteravond in de Harmonie een tooneelvoorstelling door bemiddeling van de rederijkerskamer „de Oefenschool" te Wognum, welke opvoerde „Mottige Janus", van den heer M. Spree. De voorzitter van de afdeeling, de heer Wieringa, opende de bijeenkomst met een woord van welkom aan de vrij talrijk aanwezigen. Was deze opkomst, die zijne verwachting overtrof, te danken aan het optreden der Wognummers of is 't een blijk, van sympathiebetuiging voor onzen bond, vroeg spreker. Hij veronderstelde het eerste, terwijl hij van de gelegenheid gebruik maakte enkele voor beelden te noemen waaruit de noodzakelijkheid van het tweede mocht blijken. Weet men wel, zoo vroeg spreker, dat men in Ne derland gemiddeld 2.50 per hoofd betaalt aan de be lasting op den alcohol, dat men voor de gezamentlijke opbrengst dier belasting 3500 arbeiderswoningen zou kunnen bouwen van 2000 elk, en dat alleen in de ge meente Alkmaar 15700 aan die belasting wordt be taald? Wat zou men daarvoor al niet veel goeds kun nen doen ten bate van armen en werkloozen. Er ligt voor den Volksbond veel terrein braak, de bearbeiding van dit terrein eisebt vele krachten. In- Alkmaar zijn slechts 150 leden. Dat is veel te weinig. Vooral de vrouwen, die zooveel voor den Bond zouden kunnen doen, spoorde spreker ten slotte krachtig aan tot aansluiting bij den Bond, daardoor tot de bestrij ding van het vele kwade dat door den alcohol wordt be rokkend. Daarna gaf hij het woord aan de Oefenschool van Wognum en wenschte die vereeniging veel succes. Een daverend applaus volgde. Moeielijk had men met het oog op het doel van den Bond waaiwoor de Oefenschool optrad, een beter stuk kunnen kiezen, dan dit bekende stuk. Moeielijk had men ook een andere vereeniging kun nen uitnoodigen, die beter aan haar opdracht voldeed. De vereeniging, die zich eenvoudig „de Oefenschool" noemt, mag wel wat bescheiden genoemd worden Werd ook hier. zoowel als bij alle Vereenigingen door den een beter gespeeld dan door den ander, het dik werf herhaald applaus bewees dat de rollen over het geheel goed vertolkt werden. Lena de Zwart en Mottige Janus dienen natuurlijk in de eerste plaats genoemd te worden. Hoe goed gaf „de mottige" weer den rechtschapen eerlijken matroos die zich aan den drank overgeeft als hem blijkt dat Lena, zijn meisje, gevallen is door ver leiding en die later weer in de maatschappij is herre zen, toen hij jegens de stervende Lena de belofte had afgelegd haar kind op te voeden en den drank te laten staan. Hoe schoon vertolkte Lena de Zwart de rol van het meisje, dat eerlijkheid en oprechtheid in den man, al is deze leelijk, hooger acht dan rang en stand van dengenen die zij niet vertrouwt, hoe goed was zij als de verleide gevallen vrouw, bezield met de beste voornemens van beter leven, hoe natuurlijk stierf zij, tot liet laatste oogenblik vol zorgen voor baar kind. De heer Uitenbosch overhandigde mej. Helena de Zwart na afloop een bouquet onder dankzegging aan de „Oefenschool voor hetgc-en zij gepresteerd had. De Wognummers, zoo zeide hij, zijn minnaars de kunst. Waar „de" Wognummers op een ander ge bied van kunstbeoefening zoo geroemd zijn, hadden deze Wognummers getoond de tooneelkunst te willen beoefenen, daaraangevende al hunne krachten. lij dankte voor de genotvolle en aangename u door het gezelschap gegeven. Een warm applaus bewees "dat het publiek ten volle met deze woorden instemde. T en slotte richtte de heer Uitenbosch nog een enkel woord tot de aanwezigen, waarbij hij hen aanspoorde Bond te steunen in zijn edel streven. den Predikbeurten. 13 December 1908. De doovsbedieninq zal voortaan opgenomen worden in de voormiddagaodsdienstoefening, op den eersten Zondag van ellce maand. 1 Mei 1 Nov. Groote Kerk. 1 Nov. 1 Mei Kapelkerk. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Vinke, avond 6 uur, Ds. Bo«. van Limmen. Kapel. 10 uur. Ds. Verwaal. Evang.-Luth. Kerk, 1OI/2 uur, Ds. Ternooy Apèl. Onderwerp „Op weg naar 't Kerstfeest." - .---v» Doopsgezinde Kerk, 101/2 uur, Ds. GIs.sz. Rem.-Geref. Kerk. tOl/3 uur, Ds. de Regt. f Gereform. Kerk, 10 uur, Ds. Wechgelasr, avond 6 uur, dezelfde, catech. Zond. 7. Consistorie Geref. Kerk. Oudegracht D 83, Vrijdagavond 81/2 uur. ver gadering van de iongelingsvereeniging „Paulus." Café Central Bovenzaal. Godsdienstoefening voor Jongelieden. Voorm. 10 uren Mejuffr. J. F. D. Mossel, van Amsterdam. Chr. Ger. Gem. Gebouw „Rehoboth", Koningsweg, voormiddag 10 uur en 's avonds 6 uur, godsdienstoe fening. Gebouw Waakt en Bidt, Laat, Zondagmiddag van 31 /25 uur, Vergadering van de Christel. .Iongelings vereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag 51 /27 uur Vergadering van de Christel. Knapenvereeniging „Timotheüs", voor knapen van 1216 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, no. 6. Voorm. 10 uur en avond 5 uur en Donderdagavond 8 uur godsdienstoefening. Vergadering v. d. Heiligen der Laatste dagen, Zon dagavond 5 uur, kleine zaal Harmonie. Herv. gemeente te Oudorp, 10 uur, ds. Lindeboom. Herv. gemeente te Egmond aan den Hoef, 10 uur, Ds. Bosch. Herv. gemeente te Bergen, 10 uur, ds. Natzijl. Herv. gemeente te Stom petoren, geen dienst. Agenda. VRIJDAG: Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid,'' oefeningsavend mannen-afd. 8'/2 uur, dames-afd. 71/, uur. Mannenkoor „Orpheus," repetitie 8 uur, Central. Alkm. Schaakclub, 8 uur, café Lievendag. Alkm. Strijkorkest, 8l/2 uur. Openbare leeszaal algemeen© vergadering, 8 uur ,de Unie". Afd, Alkmaar, Bond v. Oud-Onderofficieren, Sf. Nieolaasfeest, 7 uur Diligentia. Schrift en Belijdenis, openb. ver. 8 uur, Waakt Bidt. Toonkunst, afd. zang met orkest, 8 uur, soc. zaal, Harmonie. ZATERDAG Gymn.-ver. „De Halter," oefeningsavond 101/4 as pi ran ten afd. 81/2 uur. Gymn.-ver. „Turnlust," oefeningsavond 71/t uur. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," oefeningsavond, meisjes-afd. 31/., en 6 uur. Afd. Alkmaar, Bond v. Ned. Onderw., vergadering 8 uur, Central. Mannenkoor „Excelsior, repetitie 8'/2 uur, Diligen tia. ZONDAG: Afd. Alkmaar en O., Protestantenbond v. jongelie den, 10 uur, café Central. uur, De staking aan de sigarenfabriek van de Firma d. Veen is geëindigd. Na langdurige besproking kwafn men overeen, dat de fabrikant voortaan voor een voldoenden voorraad bereide tabak zal zorgen. Ook verklaarde hij zich be reid één dag der staking uit te betalen, den sorteerder wilde lnj echter in geen geval terug nemen. Maandag zullen de arbeiders weder het werk hervatten. Ik verzocht den directeur der Gasfabriek te spreken, waarop een weigerend antwoord werd verkregen, (zeker omdat ik maar een eenvoudig werkman ben.) Kort daarop werd mij echter uit naam van den directeur bericht, dat de plaat in de lantaarn was aangebracht om het licht op de losplaats te doen schïineD, ik heb mij daarbij neergelegd, omdat alge meen belang en welvaart boven persoonlijke belangen Maar du? Dat is mij niet recht duidelijk. - Voor korten tijd is 'mijn woning gesloopt, daar prijken nu de prachtige jsteenkolenmagazijnen van den heer H. J. Vonk en Zonen en de plaat is uit de lantaarn verdweuen. Behoeft men nu op de losplaats geeu licht nu het om 4 uur 's middags reeds donker is Of gunde men mij het licht niet in de kamer Ik wil een ieder vragen waartoe zulk een handel wijze of op de mouwspelderij dient als men bedrgfs- personeel- en gemeentelasten betaalt. Waarlijk de gemeentezorgen zijn prachtig voor haai burgerij U dankend, Hoogachtend, Uw dw. dienaar, R. BREGMAN, Abonnée Alkmaarsche Courant Geachte Reer Redacteur Beleefd verzoek ik u, onderstaande in uw blad op te nemen, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Naar aanleiding van verschillende ingezonden stuk ken in Uw geëerd blad moet mg een kleine ontboe zeming uit de pen. Reeds vele jaren leverancier van het Burgerwees huis zijnde, kan ik met gerustheid verklaren, dat ik nimmer iets hebt ontdekt, dat kan strijden met de goede orde in dat huis, en het is mij onmogelijk mij er in te denken, da| er geen contact met de kinderen is te verkrijgen. Ik zie vaak de liberale behandeling van den weesvader met de kinderen. Alkmaar, 8 Dec. Mej. A. van de Pol, onderwijzeres aan school alhier, wachtte hedenmorgen een verrassing bij haar komst aan de school. Het was de kinderen bekend dat zij nu als bruid zou komen, en als bewijs van toegenegenheid hun vriendelijke juffrouw, besloten zij haar deau aan te bieden. I >e heer Ankes, Hoofd der School, overhandigde haar namens vele leerlingen van haar en van de an- de Burger- aangename jegens een ca- het dere klassen een prachtigen gaskroon. Verscheidene bloemstukken, waaronder ook van personeel aan .die school, werden haar bovendien aan geboden. als U onderstaande Geachte Redacteur Aangen&am zou het mij zijn, regelen in Uw blad plaatste. Meer dan 25 jaren heb ik met mijn gezin aan de Kanaal kade tusschen de Pieterstraat en de Nieuwe- sloot gewoond. Op herhaald verzoek van de bewoners van dat gedeelte der Kanaalkade en van mij werd na een geduldig wachten van meer dan 22 jaren een lantaarn geplaatst, vlak voor mijn woning. Voor dien tijd heerschte op dat gedeelte van 't Kanaal altijd volslagen duisternis. Toen nu de lan taarn geplaatst was bleek mij d it het vlakke gedeelte, hetwelk zijn licht op mijn woning kon verspreiden, gedekt was met een ijzeren plaat, zoodat geen streep licht kon binnendringen. Geachte Redactie. Met verbazing las ik Uw bijschrift onder het inge zonden stukje van X over handelsaardrijkskunde in Uw no. van 7 December. De Redactie had heusch geen fout te herstellen, maar begaat daar thans een flater van belang' als ze beweert dat de akte van hoofdonderwijzer wel bevoegdheid verleent tot het geven van onderwijs in aardrijkskunde aan eene burgeravondschool, maar niet in h a n d el s-aardrijkskunde, zoodat onder de sollicitanten geen bevoegd persoon aanwezig zou zijn geweest. De Wet op bet M. O. geeft bezitters van de hoofd akte bevoegdheid aan de B. A. S. les te geven in de beginselen van het Nederlandsch, in die van ge schiedenis en die van aardrijkskunde. Heeft de Redactie zich nu van de wijs laten bren gen door dit woord beginselen? De bevoegde mag onderwijs geven in de beginselen van al de onderdeelen van bet vak. Als bet noodig mocht zijn onderwijst hij de beginselen van de wiskundige-, de natuurkundige-, de staatkundige-, de economische- de handel s-aardrijkskunde. Van emige beperking is nergens sprake tn de wet. De Raad heeft dus werkelijk bevoegden gepasseerd en bij voorkeur het onderwijs in handelsaardrijkskunde aan een onbevoegde opgedragen. Dit wekt evenwel verwondering waar ongeveer ter zelfder tijd in bet voorloopig verslag over hoofdstuk V der Staatsbegrooting 1909 wordt gezegd: „Het scheen niet overbodig er eens aan te herinne ren dat ten aanzien van de bevoegdheid van het onder wijzend personeel bij voortduring de Wet wordt over treden, doordien personen, die niet de vereischte akte van bekwaamheid bezitten, tot leeraar worden be noemd. Tn den eersten tijd na de invoering van de wet van 1863 kon het gebrek aan gediplomeerde leeraren als verontschuldiging gelden voor de aanstelling van on bevoegden en meende men zich te kunnen redden door dergelijke personen „tijdelijk" te benoemen. Thans echter scheen die verontschuldiging veel van hare waarde te hebben verloren. Men wenscht eene gespecificeerde opgaaf te ontvan gen van de leeraren, die al dan niet op tijdelijken voet aangesteld, in dit geval verkeeren. Tevens stelde men er prijs op te vernemen, of de Minister voornemens is aan den onwettigen toestand een einde te maken." Een groot contrast met onze gemeente levert En schedé. I11 de oproeping van sollicitanten naar de betrekking van leeraar in de aardrijkskunde aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus en daaraan verbonden Handelsklasse, en de Ambachtsavondschool wordt spe ciaal gezegd: „zij, die studie gemaakt hebben van de Handelsaardrijkskunde genieten de voorkeur." Daar de middelbare akte plus speciale studie, hier heelemaal geen bevoegdheid noodig. Wonderlijk standpunt! Met dankbetuiging voor de plaatsing, Uw Dw. N. MEIJER. [Is het zacht gezegd niet een beetje vreemd de gevallen Enschedé en Alkmaar naast elkaar te zet ten en dan met nadruk te zeggen: „daar de middel bare akte plus speciale studie, hier heelemaal geen be voegdheid noodig. Wonderlijk standpunt!"? Tn Enschedé toch wordt gevraagd een leeraar in de aardrijkskunde aan een Hoogere Burgerschool en een éénjarigen Handelscursus, beide af deelingen van de Nederlandsche school voor n ij verheid en han- d e 1, welke leeraar tevens les kan geven aan de am bachtsavondschool is het wonder dat de voorkeur wordt gegeven aan iemand, die "studie beeft gemaakt van de Handelsaardrijkskunde? In Alkmaar werd niet gevraagd een leeraar, die door een combinatie een flink salaris zou krijgen, maar iemand, die bereid was dertien uren les te geven in een cursus en die slechts voor één jaar zou worden benoemd. Het contrast tusschen Enschedé en Alkmaar is wèl groot maar anders dan de geachte inzender bedoelt. Wat in het voorloopig verslag staat doet natuurlijk hier niets ter zake. Met meer recht zou men uit het antwoord van den minister op deze opmerking kunnen citeeren: „De verontschuldiging, die in den eersten tijd na de invoering der wet tot regeling van het mid delbaar onderwijs moest worden aangevoerd voor de aanstelling van onbevoegde of niet-volledig bevoegde leeraren, geldt nagenoeg onverminderd voor den te- genwoordigen toestand. Zooals van zelf spreekt, wordt steeds zooveel mogelijk gewaakt tegen definitie ve benoeming van onbevoegde leeraren, hunne tijde lijke aanstelling moet echter nu en dan worden geduld, tenzij men bet onderwijs zou willen doen stil staan." Deze laatste zin had voor Alkmaar kunnen zijn ge schreven, men moest een tijdelijken leeraar hebben en was aangewezen, op een onbevoegde. Want de geachte inzender mag ons „een flater van belang" aanwrijven, overtuigd van ongelijk heeft hij ons in geenen deele. Inderdaad zijn wij van meening veranderd of wij ons „van de wijs hebben laten" brengen zal nader moe-

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2