DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. op Woensdagen 23 en 30 December 1908. Honderd en tiende jaargang MAANDAG 14 DECEMBER. Nieuwjaarswenschen. Kaas- en Graanmarkten. BINNENLAND. No. 292. Nieuwjaarswenschen 1908. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Die zich met 1 Januari op ons blad abonneert, ontvangt de tot dien datum verschijnende num mers gratis. De Uitgevers. In het nummer van den Oudejaars avond, hetwelk DONDERDAG 31 DE CEMBER verschijnt, zullen wgderom worden opgenomen, k 25 cents k contant. Onteigening ten algemeenen nutte. BOTER-, KIPPEN-, benevens KLEINE KAAS- en EIERENMARKTEN. VEEMARKT. Uit Hof- en Hoofdstad. H M. de Koningin. Castro. DE UITGEVERS. Het Hoofd van het bestuur der gemeente ALKMAAR, Gelet op art. 7 der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad No. 125), Brengt ter algemeene kennis, dat de stukken, bedoeld in artikel 6 dier wet, betreffende eene ver ruiming van de kaasmarkt, ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage zullen worden nedergelegd van 12 December a.s. af tot en met 10 Januari a.s. en dat belanghebbenden binnen dien tijd hunne be zwaren mondeling of schriftelijk moeten opgeven aan het college van burgemeester en wethouders. Alkmaar, 11 December 1908. Het hoofd van het Gemeentebestuur voornoemd, G. RIPPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de wekelijksche Kaas- en Graanmarkten in plaats van op Vrijdagen 25 December (1ste Kerstdag) en op 1 Januari (Nieuwjaarsdag) zullen worden gehouden Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 26 Nov. 1908. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente ALKMAAR brengen ter algemeene kennis lo. dat de wekelijksche botei-, kippen-, benevens kleine kaas- en eierenmarkten dit jaar in plaats van op Zaterdag 26 December a.s. (2on Kerstdag) zullen worden gehouden op DONDERDAG 24 DECEMBER tevoren 2o. dat de gewone wekelijksche VEEMARKT op Zaterdag 26 December a.s. (2en Kerstdag) NIET DOORGAAT en dus NIET ZAL WORDEN GEHOUDEN. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 11 Dec. 1908. DONATH, Secretaris. ALKMAAR, 14 December. Eeuige dagen gc-leden werd op deze plaats geschre ven over de boodschap van president Roosevelt. Dit staatsstuk werd vergeleken met een troonrede, ook al kon de laatste wel op een velletje papier worden ge drukt, terwijl de eerste een boekdeel besloot. Thans is gebleken, dat de president van de Vereenigde Staten van Amerika zich niet alleen niet gebonden acht aan de ruimte, maar dat hij zich ook niet stoort aan zeke re grenzen, waarbinnen andere staatshoofden zich heb ben te houden. In zijn laatste boodschap heeft hij hier van op een bijzonder krasse wijze blijk gegeven. Aan vankelijk is het niet opgemerkt het boekdeel was zoo dikmaar nu het feit aan den dag gekomen is, heeft het al reeds heel wat verontwaardiging gewekt, terwijl or ongetwijfeld nog veel over te doen zal ko men. De president was verontwaardigd over het Con- gves dat in het afgcloopen jaar een maatregel heeft genomen, waardoor de taak van de geheime politie aanzienlijk is bemoeielijkt. Daartegen is president Roosevelt te velde getrokken. Uitvoerig betoogt hij het groote belang dat de republiek heeft bij de gehei me politie en gaat na wat deze in de laatste twintig jaar al aan het licht gebracht heeft, hoeveel knoeierij en met loterijen er door haar ontmaskerd zijn, hoeveel overtredingen tegen de anti-trustwetten zij heeft ont dekt etc. Tot zoover is alles nog in orde. Maar nu gaat de president te ver. Immers hij verklaart, dat het Congres de taak der geheime politie heeft bemoeie lijkt, omdat de leden niet willen, dat zij zeiven worden nagegaan door mannen van de geheime politie. Dit wil natuurlijk zooveel zeggen als: jullie hebt het de politie moeielijk gemaakt om het zelf wat gemakkelij ker te hebben, om te voorkomen, dat jullie zelf wordt nagegaan door de mannen der geheime politie. De heeren afgevaardigden zijn woedend over deze bedekte, aanwijzing, dat er onder lien personen zouden zijn, die iets te verbergen hebben. In het Huis van Afgevaardigden is over deze veronderstelling van on eerlijkheid gesproken en het werd wenschelijjt geacht den president deze aanwijzing betaald te zetten. Men overwoog verschillende middelen. Men zou een motie van afkeuring kunnen aannemen, men zou kunnen weigeren, de bewuste zinsnede te hooren voorlezen, men zou de geheele Boodschap slechts kunnen beant woorden in een kort antwoord op die zinsnede. Het re sultaat van de bespreking is evenwel geweest, dat met stormachtige toejuichingen werd aangenomen een mo tie van het lid Perkins, waarin een commissie van on derzoek wordt benoemd, welke de woorden van den president aan de waarheid zal toetsen en dan zal over wegen, welke gedragslijn het Huis zal volgen. De Se naat, welke spoedig bijeen komt zal natuurlijk ook wel protesteeren. De vrienden van president Roosevelt hebben even wel verklaard, dat de president niets te vreezen heeft. rees kan er slechts bestaan, zeggen zij, bij de volks vertegenwoordigers, welke betrokken zijn bij de sensa- tioneele inlichtingen, welke de president van de ge heime politie heeft gekregen, en welke hij openbaar zal maken, zoodra het Congres hem daartoe noodzaakt. Hoe men ook over den president mag denken, het Is haast niet aan te nemen, dat hij zich tot een dergelijk driest optreden zou laten verleiden als hij niet zeker was van zijn zaak. Wie weet dus welke onthullingen or nog te wachten staan! Ds Haagsche briefschrijver vau de „Prov. Gron. Ct." deelt o. a. mede De Koniugin is intusschen zeer wel en neemt dagelijks beweging. Als alle voorteekens niet be driegen dan is er ditmaal geen bijzonder gevaar voor nieuwe teleurstellingen. Het is zeer waarschijnlijk zco is mij verzekerd) dat de Prins der Nederlander f die met H. M. de Koningin-Moeder de Nieuwjaars- receptis namens de Koningin zal houden, ik bedoel de raout of het hofbal, dat op Maandag 4 Jan. plaats vindt en tevens als Nieuwjaarsreceptie dienst doet btj die gelegenheid min of meer officieel de blijde tijdidg zal bekend maken, waarnaar algemeen met zooveel verlangen en vreugde wordt uitgezien. Da Haagsche Briefschrijver van de Standaard ver meldt een aardig staaltje van Koeterwaalech „Vóór de komende rijen van feestdagen veroorloven wij ons, Uw Edele onze firma herhaaldelijk in aan bevelende herinnering te brengenmet onderdanig verzoek, bij noodwendigheid van uwe huiselijke be hoeften, zich tot ons te willen wenden. Vele beduidende erkenningen en de snelle toene ming van bestendige Koopers van onze Wijnen be tuigen, dat wij wegens de goede Kwaliteit en de matige prijzeD, in staat zijn voortreffelijke Waren aan te bieden. Onze kisten met sortimenten, die zich als festge- schenken algemen ov6r aantrekkelijkheid verheugen, bevelen wij ons bij deze gelegenheid aan uw bijzon dere Opmerkzaamheid aan. Op mooije verpakkingen leggen wij hooge waarde ook garanteeren wij voor weibehouden aankommst van onze toezendingen. Wij verzoeken, ons goede opdragdten vóór het kerst feest spoedig te willen maken, op dat wij U punkte- lijk kunnen bedienen. Wij begroeten Uw Edele met vele Hoogachting." Wij hopen voor deze buitenlandsche firma, dat haar wijn beter is dan haar Hollandsch Hoe weinig taalgevoel overigens vele Hollanders hebben, die graag met Fransch en andere talen scher men, kan vaak genoeg uit de annonces in de bladen blijken. Zoo is er een Haagsche fis ma, die ad verteert„Mai- son den Oj." Hoe iemand met eenig taalgevoel het Fransche ,,Maison" onnocdig kan plakken naast het specifiek Hollandsche „den Oss, dat is me een raadsel 't Is gewoonweg bespottelijk De Amsterdamsche briefschrijver van hetzelfde blad schrijft, dat hij in een van onze Noord-Hollandsche steden een wagenmaker ontmoette, die vroeger een rijk bestaan had, maar nu zoo goed als geen "lag te doen kreeg. Want de streek, waar de man jaréa ge woond bad, was bij een stoomtramweg aangesloten; deze onderhield, goedkoop en gemakkelijk, de verbin ding met de omliggende plaatsenmaar de wagen maker raakte ten chter en zijn vriend de zadelmaker zag lijn inkomsten slinken; de rijtuigschilder zag zich voel van zijn ontvangsten ontgaan; de koopman in fourage-artikelen werd er minder opde hoefsmid zag zijn travaJje al minder bezet; in 't kort met het paard gaat heel wat werk en heel wat welvaart mee. Daar tegenover staat dat de nieuwe verkeersmiddelen een massa menschen aan eon stuk brood helpen, die voor heen misschien in moeilijkhe d zaten. Zoo wisselt het in het leven af en blijkt het noodig, de oogen goed en flink open te houden 6n met alle kracht zich in te spannen om met zijn tijd mee te gaan, Lang nog niet iedereen ziet in, aldus de Amster damsche briefschrijver van het „Utr. Dagbl." dat het vak van den kellndr ook een vak is. Ongetwijfeld kan de eerste de beste een rok aantrekken en van 't buffet drie glazen bier halen op een blaadje en een dubbeltjs fooi opstrijken. De wijze intusschen waarop zoo'n eenvoudige handeling geschiedt, is niet onver schillig. Daar moet allereerst vivaciteit bij komen. Zoo'n in een druk café van alle kanten bestormde moet den indruk geven van alomtegenwoordigheid zonder uiterlijk misbaar. De seconde die hij voor eiken gast besteden kan, moet een seconde zijn voor dezen gaat ook apart. Wie verlangt er geen aandacht voor z'n klontje in de cognac, voor z'n schijfje, voor de bruin heid van zijn gebakken aardappeltjes! Dat zijn levensdingen van enorme gewichtigheid en daar mag een kellner niet nonchalant tegenover staan. Zoo'n kellner, de goede vakman, heeft een alom vattend geheugen noodig, en van z'n gedienstigheid moet suggestie uitgaan. Want kijk eens, op den weg naar het buffet worden de zes opgegeven biefsfukjes: voor mijnheer X. een beetje rauw, voor mijnheer IJ. met een goed korstje asjeblieft, voor den dikken P. „als naar gewoonte", aan weer een ander „met veel saus en knapperige aardappeltjes, ja!" op den weg naar het buffet worden 't eenvoudig „zes halve mèt." Nu moet, wanneer die „zes halve mèt" uit de keuken komen, de kellner de differentatie weder aanbrengen. Zijn optreden alleen kan mijnheer X in den waan brengen, dat hij inderdaad 'n rauwe, mijnheer IJ dat hij een doorbakken biefstuk voor zich heeft. Des kellners suggestie herschept het gelijkvormige, alge meene, tot het persoonlijke, bijzondere. Da kellner mag niet en moet toch vertrouwelijk zijn. Men moet hem zonder bezwaar „Piet" of „H-n- diik" kunnen noemen, onbsvre sd hem te beleedigen en verzekerd van een gemoedelijk amicaliteit op een afstand. Laatst werd ik in een koffiehuis te Leiden door uitnemende kellners bediend. De studenten hadden hen opgevoed tot een peil, dat kleinestads- kellners anders zelden bereiken. Een kunst om het juist goed van vette en van magerte te krijgen Kellner „zijn," moet aangeboren wezen, zegt Ber nard Shaw leeren kan men 't niet. H. M. de Koningin heeft Zaterdag, dus bij de eerste gelegenheid die zich voordeed na aanneming zijner marinebegrooting door de Tweede Kamer, den vice- admiraal Wentholt, minister van marine, ten paleiz in conferentie ontvangen. Reuter seint uit Parijs: Gastro is niet uit zijn kamers gekomen. Alleen Yenezolanen, die te Parijs wonen, zijn bij hem toe gelaten. Er is nadrukkelijk last, gegeven, om journa listen het binnenkomen te beletteD. Geen hunner is ontvangen. Castro at in zijne kamers. Voor iemand, die geopereerd moet worden, toont Castro een buiten gewonen eetluit. Zijn noenmaal te Bordeaux bestond uit de volgende gerechten: wildsoep, geroerde eieren met truffels, tong op rolletjes, biefstukjes met gebakken aardappelen, chaudfroid van snippen, eetbare padde stoelen, citroenpudding en nagerecht. Hij at rijkelijk van al deze gerechten en droeg zorg, ze met een paar uitstekende Fransche wijnen te besproeien, 's Middags at hij nog uitvoerigerzeven hoofdgerechten met vier verschillende wijnen. Do Petit Parisien zegtDo ministerraad heeft tegen zijn ocrspronkelijk voornemen in, besloten, Castro met de grootste toegeeflijkheid te behandelen. Castro heeft geen verontschuldiging gevraagd. Hij heeft enkel moeten beloven, dat hij zich zou onthouden van b-toogingen. De voornaamste beweegreden tot die zachtzinnige hou ding is geweest, dat er in Venezuela 2500 Franschen wan-o, die last zouden kunnen ondervinden van een strenge beha ideling vau Castro. Mede uit Parijs: De Pntrie zegt, dat Castro, nasr men beweert, be loofd heeft voldoening te schenken aan de Fransche telegraafmajtschapprj, die frs. 15,000,000 v»n Vene zuela ei;cht. Een redacteur van hetzelfde blad heeft hedeuochtend bij Castro zien binuengaan dr. Bord&en dr. Hahn, consul-generaal van Venezuela te Genua. Er heeft een geneeskundig consult plaats gehad. De Patria laat doorschemeren, dat president Caatro zich te Parijs in het Hotel d'Orsay zou kunnen iaten opereeren. Bicmen het bötel wordt er toezicht geoefend om den dictator de nocdige rust te verzekeren. Nachtarbeid bakkers. Minster Talma heeftj in verband met de door de Regeering in overweging genomen plannen betreffende de afschaffing van den nachtarbeid in broodbakke rijen, eenige voor- en tegenstanders der wettelijke maatregelen uitgenoodigd tot een bespreking aan zijn departement. GEMENGD NIEUWS. Vrouwenkiesrecht. Zaterdagnamiddag, ruim één uur, werd in den be- venfoyer van de „Harmonie", te Lseuwwdende jaarvergadering geo. end van de vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, door de presidente der afdeeling Leeuwarden, die de talrijke afgevaardigden hartelijk welkom heette. Vele verslagen werden voorgelezen, terwijl ook de concept-statuten en het huishoudelijk reglement w*»r" den behandeld, De belangrijkste punten werden gisteren (Zondag) besproken, als „Hoe zal onze* houding zijn en welke propaganda zullen we maken bij de aanstaande ver kiezingen." Voorts werd de vraag van de Vrije Vrouwenvereeniging behandeldwelke vraag als volgt luidt: „Zal de vereeniging met andere vereeni- giugen een commissie bsnoemen, die, na bestudeering van alinea 2 van art. 162 B. W. een concept-adres samenstelt, om aan de regeering te verzoeken aan deze alinea zoodanige uitbreiding te geven, dat de vrouw, staande 't huwelijk, ten bate vin 't gezin 'n wettig recht krijgt op een deel van de inkomsten baars echtgenoots, onverschillig of deze voortvloeien uit rente, salaris, pensioen of andere bate. Voorts, dat de inning daarvan haar wordt verzekerd op ge lijksoortige wijze, als dit thans gesch edt inzake kin derwetten in alinea 3, 4 en 5 van art. 374 h. Burg. Wetb." Zaterdagavond om zes uur was er eeu gemeenschap pelijke maaltijd ii de „Harmonie" te Leeuwarden, waarna te acht uur een groote propaganda-feestavond, georganiseerd door de afdeeling Leeuwardenplaats vond. Als spreeksters traden daar op frl. Rosika Schwim- mer van Boedapest en mej. J. Naber van Amsterdam. Medewerking werd verleend door een dameskoor, een declamatrice en den violist G. A. G. Draper. Steenkolenboringen. Er moeten van rijkswege plannen bestaan, om in de provincie Drenthe ijboringen naar (steenkolen te doen. De boringen zouden plaats hebben op de z.g. Schure, een half uurtje van Koevorden. De werkloosheid te Amsterdam. De tweede opgave van de commissie voor de werkloozen te Amsterdam is belangrijk gunstiger dan de eerste. Kon de vorige week niet meer worden vermeld dan f 9414.75, thans is bet totaal bedrag der giften gestegen tot i 28,083.50. Brand. Door bet springen van een ketel is er Zaterdagmorgen brand geweest in de Haarlemmer Oliefabriek van de firma G. de Koning Tilly, te Haarlem. De brand bepaalde zich tot de kokerij. Door de vettige dampen is alle ameublement bedorven. Inval. Zaterdagnacht is door de politie een inval gedaan in een bekend speelhuis aan de Warmoesstraat te Amsterdam. Een tiental bezoekers liet zich kalm naar bet bureau St.-Pietersbal leiden en allen gaven daar ge willig bun naam en adres op. Niet alzoo de eigenaar. Deze verzette zich hevig tegen zijn arrestatie en greep zich aan alles, wat maar in zijn lokaal uitstak, vast. Het gevolg was, dat er nogal wat in bet lokaal .vernield werd. Uit St. Pancras. Zaterdagavond heeft de afdeeling St. Pancras van de Tuinbouw- en Handelsvereeniging „Langedijk en Omstreken" weder een algemeene leden-vergadering gehouden, in bet lokaal van den beer Jn. Ruys aldaar. De notulen van 8 Oct. en 8 Dec. werden na lezing beide onveranderd goedgekeurd. Als eenig punt op de agenda stond vermeld meld, verslag algemeene bestuursvergadering over onderzoek Handelstoestand. Door den voorzitter den heer A. Nabel werd dit punt ingeleid, door het geven van een verslag van de algemeene bestuursvergadering, welke Woensdag te Zuidscharwoude was gehouden. In breede trekken werd een en ander door de spreker uiteengezet en bewezen, dat aan den besturen Woensdag was ge bleken door de uiteenzetting van bet opnieuw in gesteld onderzoek naar den handelstoestand voor onze producten in het buitenland, bet gewenscht was zeltbandelend op te treden. Voor maatregelen daarvoor te nemen bad bet Hoofdbestuur dezen dag in Alkmaar weer vergaderd en waren reeds alle maatregelen getroffen om de handel te doen aanvangen. Door enkele leden werden nog eenige vragen ge steld en eenige opmerkingen in het midden gebracht, welke door den voorzitter werden beantwoord. Hierna werd aan de 64 opgekomene den vraag ge steld, of de leden met de uitvoering van het Hoofd bestuur, waardoor een handel in tuinbouw-producten voor de vereeniging in bet buitenland wordt geopend, mede konden gaan, waarbij de risico tot een mini mum bedrag voor de vereeniging werd vastgesteld. Bij de hierop gehouden stemming verklaarden zich 44 voor 14 tegen en 6 blanco, alzoo bij groote meerderheid werd vertrouwen in het Hoofdbestuur uitgesproken. Bij de sluiting wees de voorzitter nogmaals op de groote belangen die voor de organisatie op het spel staan en hij hoopte dat alle leden in de toekomst veel van dezen eigenbandel der vereeniging zouden profiteeren, waarna de hamer tot sluiting viel. Van Texel. Tijdens het stormachtige weer van Donderdag zijn nabij den zeedijk van bet Horntje nieuwe verzak kingen ontstaan. Men beeft overal nog niet kunnen peilen, om vast te stellen waar bet eerst werken ter kustbescher- ming zullen moeten worden aangelegd. Vermoedelijk zullen de aanvankelijk geraamde kosten belangrijk moeten worden overschreden.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1