DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Honderd en tiende jaargang. ZATERDAG 19 DECEMBER. BINNENLAND. No. 297 1908 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Ha I FebfHiat*! a.s. Telefoonnummer 3. ■Bi Tentoonstelling Brussel 1910. Hofbericht. Personeele belasting wegens motorrijtuigen. Een Inval. Tweede Kamer. Inbraak. Geen onderwijs aan schipperskinderen. Ongelukken bij springoefeningen. Uit Heer-Hugowaard. Van den Langedijk. Brand. Uit Eenigenburg. Vereenvoudigde spelling! Als baas Jan met Piet of Petronella een arbeidscon tract maakte volgens de oude tot 1 Februari a.s. gel dende wet, als m. a. w. Piet of Petronella bij baas Jan in dienst kwamen, dachten zij niet aan een arbeids contract. Zij maakten een afspraakje over het loon en den werktijd. „Nu je komt Maandag, of Maandag ever een week. en klaar waren baas Jan en Piet. Zij wisten precies waaraan zij zich te houden hadden, zij wisten dat baas Jan volgens de wet te groote be voegdbeden bad, maar zij wisten dat Piet en Petronel la daartegenover een groote vrijheid hadden om zich aan de afspraak niet te storen, daar „op hen toch niets te verhalen was." Waren baas Jan en Piet goede men- schcn, dan ging het dus best en waren zij het niet, dan had óf Jan te veel macht óf Piet kon zich te gemak kelijk aan alle verplichtingen onttrekken. I)e wetgever kon dien toestand niet langer aanzien. IIij moest zorgen dat Jan en Piet houvast kregen te genover elkaar, jndien hun contractant niet een goed mensch was. Dus kwam. hij tot hen en waarschuwde hen, dat zij beter moesten afspreken wqt hun rechten en verplichtingen waren dan zij dat tot nu toe gedaan hadden. En omdat de wetgever wel begrijpt, dat zoo'n vermaning alleen niets helpt, deed hij hun in .een reeks nieuwe artikelen van het Burgerlijk Wetboek regelen aan de hand om dat arbeidscontract goed en billijk te doen zijn en schreef hij meteen voor, dat die regelen ook tussehen partijen zouden gelden, indien zij ver zuimd hadden een uitvoerige mondelinge of schrifte lijke overeenkomst te sluiten. Ja de wetgever ging nog verder. N"iet alleen dat hij in deze regelen, die zouden gelden, als er geen uitvoerig contract was, her haaldelijk maatregelen opnam om de positie van Piet of Petronella, van den arbeider, den gesalarieerde, den dienstverrichter, den werknemer dus, te versterken, hij gaf ook eenige bepalingen, meerendeels in het belang van deze laatsten, waarvan partijen niet mochten af wijken, die dus tussehen hen als afspraak zouden gel den ook al hadden -zij iets anders afgesproken. De wetgever geeft zoodoende regels, die gelden, als niet alles is afgesproken, en schrijft bovendien eenige regels voor, waarvan alleen schriftelijk mag worden afgeweken en andere regels, waarvan heelemaal niet mag worden afgeweken. Gaan wij nu eerst de bepalingen van dwingend recht na, de regels dus waarvan in geen geval, ook niet schriftelijk, mag worden afgeweken. Het is niet mo gelijk die bepalingen alle in extenso of in de wettelij ke formuleering te geven. Wij duiden de belangrijkste dus in algemeene bewoordingen aan. Vooreerst worden enkele afwijkingen van bepalingen in de fabrieksreglementen nietig verklaard. Dan schrijft de wet voor, dat van boetebepalingen, die bin nen zekere grenzen en schriftelijk mogen worden vast gesteld, niet mag worden afgeweken. Hooit mag de werkgever voor één feit boete heffen en tevens scha devergoeding vorderen. De werkgever mag met den werknemer (tenzij deze meer dan 4 per dag ver dient) niet afspreken, dat het loon, als de betaling drie dagen na den vervaldag door toedoen van den werkge ver is uitgebleven, niet met rente zal vermeerderen. De werknemer trekt van dit geld de eerste vijf dagen vijf percent per dag en verder 1 percent per dag en heeft daarop steeds per se recht tot een zeker maximum, wat er ook anders afgesproken moge zijn. Volgen be palingen omtrent tegenrekeningen en staangeld (waarop wij nog terugkomen). De werkgever mag zich verder niet laten ontslaan van zijn verplichtin gen ten aanzieji van beveiliging der werklieden. Hij moet ook in elk geval den arbeider een getuigschrift geven als deze dat verlangt en mag in geen geval ap preciaties daarop zetten, als deze door den arbeider niet gevraagd worden. Op dit getuigschrift komen wij eveneens nog terug, omdat in de bepalingen daarom trent veel nieuws is neergelegd. De opzeggingstermijn mag niet langer zijn dan 6 maanden en in het algemeen mag zij voor den arbei der, die zich voor onbepaalden tijd verbindt, niet lan ger zijn dan de termijn van loonbetaling, tenzij het ge bruik anders is. Ontvangt men zijn loon dus bij de week, dan kan. men bij de week opzeggen. De opzeg gingstermijn voor den werkgever kan nooit korter, wèl langer zijn dan voor- den werknemer. Een proeftijd mag niet voor beide partijen ongelijk worden afgespro ken. Hij mag volstrekt niet langer zijn dan twee maanden. Nooit mag aan de beslissing van een der partijen worden overgelaten, de vraag of er een drin gende reden is voor verbreking der dienstbetrekking. Verbreekt de werkgeve? de dienstbetrekking, dan mag hij nooit minder schadeloosstelling uitbetalen dan het bedrag- voor de bovenbedoelde gewone termijn van Iconbetaling. Steeds zal de arbeider na vijf jaren een langdurige dienstbetrekking mogen opzeggen. Altijd zal men wegens „gewichtige reden" rechtelijke ont binding mogen vragen. De werkgever moet voor min derjarige werklieden het werk zóó regelen, dat zij ze kere inrichting voor onderwijs kunnen volgen. Hooit raag men met een minderjarig werknemer afspreken, dat hij niet in een concurreerende zaak mag gaan wer ken. Op goede en gezonde kost en inwoning, verpleging cn geneeskundige behandeling bij ziekte enz. hebben inwonende arbeiders steeds, per se, recht ook al hebben zij anders afgesproken. Loonbetaling aan derden, gedwongen winkelnering, loonbetaling aan de jongen, indien de ouders het moe ten hebben, enz. enz. ziedaar nog eenige punten waarop de wetgeving voorschrijft: „zoo en niet an ders." In het bovenstaande vindt dus de lezer de gewicli ligste beladingen der wet, welke den wetgever zóó be .angrijk zijn voorgekomen, dat Hij partijen niet toe staat daarvan af te wijken, zelfs al zouden zij dat wil len. Dat de wetgever op zooveel punten zoo kras in grijpt, is al een afwijking van het vroegere recht, waarin de wetgever in den regel er niet zoo licht toe kwam om den vrijen wil van contracteerende partijen aan banden te leggen. Er is nu een tweede reeks bepalingen, die de wetge ver ook graag wil handhaven, doch waarbij hij niet zóó dwingend is opgetreden. „Gij moogt anders," zegt hij hier, „doch moet dan ook van uwe, van den mijnen af wijkenden, wil doen blijken door uw wenschen op schrift te stellen bij het aangaan van het arbeidscon tract." Schriftelijke bepalingen eischt alzoo de wet o.a. (.wij geven alleen hoofdzaken) in verband met fa brieksreglementen, van het regelen van boeten, voor het afhouden van het gaan dienen bij een concurrent, voor het verliezen van aanspraak op loon voor korten tijd bij ziekte of ongeval enz. (of bij verhindering dei- werkgevers), voor de regelen voor het controleeren van provisie of winstaandeel en voor het afwijken van den regel, dat dagloon per week en niet per 14 daag, dat maandloon per maand en niet per kwartaal wordt uit betaald. Wil men zijn dienstmeisje per week of per maand betalen, het moet schriftelijk bepaald. Schrift eischt de wet voor gedeeltelijke uitbetaling per week voor stukloon. Geeft men een arbeider hoe- te, het moet op schrift. Schriftelijk zij ook de huur overeenkomst tussehen Jan en Piet. Bij voorschot op het loon eische men steeds schriftelijk bewijs. Schrif telijk zij het staangeldbeding. Bij arbeidersovereenkomsten voor bepaalden -duur, bedinge men schriftelijk voorafgaande opzegging of uitsluiting van op zegging. Wil men den opzeggings termijn anders dan den betalingstermijn men schrij ve. Wenscht men meer schadeloosstelling bij tus- schentijds verbreken der dienstbetrekking het kan alleen op schrift. En de vader van een minderjarigen arbeider moet den jongen in het algemeen schriftelijk machtigen een arbeidsovereenkomst te sluiten en moet zich schriftelijk verzetten tegen betaling aan den jon gen. Ook moet de arbeider een derde schriftelijk machtigen zijn loon in ontvangst te nemen. Wij laten het hierbij. Hu verbeelden wij ons niet hiermee dezen kant van de kwestie, met name de vraag, wat voor den wetgever zelf de allergewichtigste bepalingen der nieuwe wet zijn, geheel te hebben be handeld. Integendeel. Wij wezen slechts op wat vol gens den wetgever zelf de voornaamste bepalingen zijn, in de hoop zoodoende de werkgevers in het alge meen te hebben gewaarschuwd. Wij zullen nu in een volgend artikel het contract der inwonende arbeiders, der dienstboden dus vooral, ten bate van onze huis moeders meer uitvoerig behandelen en hopen dan later nog eens de gelegenheid te zullen vinden ook voor de werkgevers in engeren zin de algemeene bepalingen der wet, voorzoover die hen betreffen, uiteen te zetten. ar de personeel. Op verschillende punten werden de beidsvoorwaarden door spr. gecritiseerd, waarna vergadering werd geschorst tot 's avonds 8 uur. Aan den heer Helsdingen, die afkeurde, dat den raadsadviseur, die steeds „waarnemend" is en die een toelage geniet uit de koloniale geldmiddelen, boven dien een cadeau wordt gegeven van 1800, antwoord de de Minister, dat men een goed ambtenaar, door kneed in de arbeiders-verzekeringswetgeving, niet om een pensioenkwestie op zij moet zetten. De stemming over den desbefcreffenden post wordt intusschen aangehouden. De heer Reijne (U. L. Kampen) vond de voor den landbouw te nemen maatregelen, wegens de voortref felijke resultaten, allerminst te duur, maar raadt toch omzichtigheid aan met het oog op de financiëele om standigheden. Spr. wees vooral op het nut van vogelbescherming, daar de vogels de nonvlinders uitroeien. Haar aanleiding van opmerkingen der heeren Reij ne en Schokking, over de rijkszuivelschool te Bolsward, zeide de Minister overweging toe, na practische beden kingen tegen het onderwijs aan die school. Hadat de Minister de subsidies verdedigd had, werd stemming gevraagd. De Kamer bleek niet voltallig, waarna de zitting verdaagd werd tot Zaterdag 101/4 uur. Wel werd vóóraf gestemd over het in het begin dei- zitting aangehouden artikel betreffende den raad-ad viseur, dat 41 tegen 5 stemmen verwierf, doch uit die stemming bleek toen de onvoltalligheid der Kamer. Volgens de Etoile Beige zijn gisteren twee Kederlaiwlselie ingenieurs en industrieelen, de heeren Mupskens van Amsterdam en Dufour van Arnhem, als afgevaardigden van een groep, die een deelneming van Hederlandsche zijde aan de tentoonstelling Brus sel 1910 voorbereidt, te Brussel aangekomen, om eeni ge technische beschikkingen te nemen. De particuliere heeren en de officieren, die aan de Koningin audiëntie ter dankbetuiging of voorstelling hebben aangevraagd, zullen daartoe Woensdag namens H. M. door Z. K. II. den Prins ten paleize worden ont vangen. Het bestuur van de Hed. Automobielclub heeft een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer gezonden naar aanleiding van de Memorie van Antwoord op het V. van het wetsontwerp tot heffing van personeele belas ting wegens motorrijtuigen. Adressant verzoekt ten slotte de Kamer het wets ontwerp te willen verwerpen, subsidiair de bij het adres gedane voorstellen te willen overnemen als amende ment. GEMENGD NIEUWS. Gisternacht werd door de inspecteurs van politie F. Lucas en C. Keijzer, te Den Haag een inval gedaan in perceel 46 Stille Veerkade, alwaar het vlotbrugspel wordt gepeeld. In het perceel werd de Drankwet overtreden, tegen den houder J. P. proces-verbaal opgemaakt en diverse dranken in beslag genomen. Met het oog op den omvang der debatten bij het hoofdstuk Waterstaat werd de bespreking van de visohafslag-quaestie te IJmuiden aangehouden tot hij de behandeling van de desbetreffende interpellatie van het Kerst-recès. De heeren Duymaer van Twist en Smeenge klaag den over de schade, welke de daarbij betrokken streek lijdt door den slechten toestand van het Meppelerdiep. Haar aanleiding van 's ministers plannen in zake huisvesting van sommige departements-gebouwen, het Tweede-Kamer-gebouw en het Raad-van-State-gebouw aan het Buitenhof en Binnenhof te 's-Gravenhage, be toogden de heeren Lely en De Stuers de wenschelijk- heid van de hand te leggen op terreinen aan de zuid zijde van den Hofsingel. De minister deelde mede, dat hij reeds in "die rich ting was werkzaam geweest. De heer Lely stelde voor, om de Kamer eene uit spraak in dezen te laten doen, om dezen terrein-aan koop bij amendement een memoriepost op de begroo ting te brengen. De minister nam dit amendement over en de Kamer vereenigde zich er mede. De minister had geen bedenking tegen het denkbeeld van den heer De Stuers om het huis van Groen van Priiisterer aan den Korter Vijverberg te bestemmen tot ambtswoning van den minister van buitenlandsche zaken, wanneer de Kamer in dien zin uitspraak deed. Bij de afdeeling spoorwegen klaagde de heer Scha per (s.-d. Appingedam) over de slechte aansluitingen' in het Hoorden. Vertragingen zijn aan de orde van den dag. De heer Bogaardt (kath. Breda) klaagde over de slechte spoorwegaansluiting tussehen Breda en Rot terdam en over den allertreurigsten stationstoestand te Breda. De heer Roessingh (lib. Emmen) klaagde over het gemis aan ruime opvatting met betrekking tot de spoorwegbelangen te plattelande. De heer Blooker (lib. Amsterdam VIII) bepleitte een spoedige concessieverleening- voor een electrische tram 's Gravenliage—Voorburg. De heer Smeenge (U. L. Meppel) drong aan op dub bel spoor MeppelGroningen en MeppelLeeuwar den. De heer Troelstra (s.-d. Amsterdam III) hield eeni ge beschouwingen over den toestand van het spoorweg- Ten huize van een koopman in de Poortstraat te Rotterdam is, bij afwezigheid der bewoners, ingebroken. Na zich met een valschen sleutel toegang te hebben verschaft, heeft men op de eerste verdieping vóór een deurpaneel ingetrapt en uit een in die kamer staande buffetkast twee bankbiljetten van f 10 en tien rijks daalders gestolen. De raad der gemeente Scheemda (Gr.) die onlangs besloot tot het instellen eener aparte klasse voor kinderen van schippers in een der lokalen der o. 1. school te Etxtra, besloot thans tot opheffing er van omdat de deelname er aan, onvoldoende bleek. Het grootst aantal leerlingen bedroeg 28. Allengs was dit getal minder geworden. voor f 666.en schoonhouden en verwarmen van schoollokalen aan de wed. Koeman voor f 426. De onlangs gevormde commissie ter voorziening in de volkshuisvesting is hare werkzaamheden aangevangen. De commissie bestaat uit de heerenMr. F. Brede- hoff de Vicq, voorzitter H. C. Oud, vice-voorzitter A. Stam, secretaris J. J. 't Hoen, 2e secretaris en J. N. P. M. Brandtjes, penningmeester. Spoedig zal een vergadering tot vaststelling der statuten plaats hebben, terwijl over terrein voor verbouwing reeds overleg plaats vindt. In de hedenavond gehouden raadsvergadering kwam aan de orde de ontslagname van heeren commissaris sen van de Stadsteekenschool. Een lid van den raad had zich verstout in een openbare raadsvergadering te zeggen, dat er iets haperde aan de Stadsteekenschool, hetgeen kon blijken uit het mindere bezoek van leer lingen. Heel voorzichtig' werd echter hieraan toege voegd, dat daarmede niet bedoeld werd eenig verwijt aan het adres van heeren commissarissen of leeraren, doch ook bleef het een geheim waaraan dan wel de oorzaak lag. De vergadering' van hedenavond bracht uitkomst. Ha een vrij heftig debat waarbij de een zijn bewe ring bleef handhaven en de ander zich als commissaris dier school gesmaad voelde, bleek dat gebreken aan het leerplan en het ontbreken van een hoofd (Directeur) aan die school, als oorzaken zijn bedoeld. Den bemid delenden stem van den Voorzitter mocht het gelukken dat althans het raadslid-commissaris in overweging zou nemen in zijne laatste functie aan te blijven. Van Gedeputeerde Staten werden goedgekeurd te rugontvangen de gemeente-rekening dienst 1907, sluitende in ontvang met 177259.21, in uitgaaf met 1G7680.5T' en met een saldo van 9578.69s; b. de gemeente-begrooting dienst 1909 sluitende in ontvang en uitgaaf met 158664.08; het raadsbesluit tot het verleenen van een pre sentiegeld aan de leden van den raad van 2 per ver gadering. Dit buitenkansje hebben onze vroede mannen te danken aanden vertegenwoordiger van de S. D. A. P. den heer Vet. Op verzoek van den heer H. Asperslag om verhoo ging van zijn jaarwedde als leeraar aan de Stadstee kenschool werd afwijzend beschikt. Besloten werd het handteeken-onderwdjs aan die school voorloopig voor één jaar op te dragen aan den heer J. Jongert, leeraar in het vakhandteekenen en diens jaarwedde te verhoogen met 200. Aan Mej. J. W. Ledeboer werd eervol ontslag ver leend als onderwijzeres aan de school voor m. u. lager onderwijs, wegens vertrek uit de gemeente. Tot stadstuinman werd benoemd K. Reitsma te En schede, uit niet minder dan 84 sollicitanten. Aan het einde van de vergadering deelde de voorzit ter mede, dat eene verordening tot regeling van de pensioeneering van gemeente-ambtenaren en hunne weduwen zoo goed als gereed was. In de brandweerkazerne te den Haag worden van tijd tot tijd springoefeningen gehouden, waarbij de manschappen van de hoogte eener derde verdieping in een vangzeil moeten neerkomen. Herhaaldelijk is het al gebeurd, dat door deze oefeningen ongevallen zijn- ontstatrh. Verleden Maandag kwam er weer een onge luk voor met vrij ernstig gevolg. Hierin vindt het raadslid de heer Wesseling aanlei ding in de aanstaande gemeenteraadsvergadering P-. en W. over deze zaak te interpelleeren. Van Texel. Aan het strand alhier is 't lichaam van een groote visch gevonden, wegende ongeveer 100 K.G. De lengte van deze visch, hoogstwaarschijnlijk een tuig- visch, is 128 c.M., bij een breedte van 78 en een dikte van 28 c.M. De eigendommen van K. Schilder, huis en 3.32.40 H.A. bouwland, gisteren alhier publiek verkocht, hebben opgebracht f 4840.aan verschillende koopers. Over de betaalkantoren te Broek op Langedijk en Hoordscharwoude is door- de leden van de tuinbouw- en handelsvereeniging „Langedijk en Omstreken", „Landbouwbelang" te Noord-Scharwoude en „De Eendracht" te 0udkarsp6l, onderhandsch verhandeld in de maand November een bedrag van f 122,262,99. Donderdagavond is er een felle brand uitgebroken in de houten stallen van hotel Hamdorff te Laren (Gooi). De brandweer, krachtig geholpen dóór het publiek, wist den brand te beperken tot de houten ge bouwen en het hotel met andere omliggende gebouwen voor de vlammen te behoeden. Bijtijds werd nog een vat benzine in veiligheid ge bracht. Doordat de knecht, die belast is met de gasoline- lioht-installatie, te dicht met een kaarslantaarn hier bij kwam, was de brand ontstaan. De electrische hamllantaarn die hij hierwoor anders gebruikte, was defect. Uit Schermerhorn. Tot Dijkgraaf van het Heemraadschap Mijzen is herbenoemd de heer R. Spaans te Avenhorn. Tot lid van het Dag. Bestuur van do banne Eeni genburg gem. Sint Maarten, is den 18 dezer herkozen de heer A. Borst Sr. te Alkmaar en tot hoofdinge land de heer A. Borst Az. Jr. te Eenigenburg. Nederlandsch. Hog enkele dagen en vele Hederlanders zullen weer onnadenkend de dwaasheid begaan kaartjes te verzen den of een advertentie te plaatsen als tolk van hun beste wenschen, met afkortingsletters aan een vreemde taal ontleend. Laten de leden van het A. H. V. het voorbeeld ge ven, door ook in dit opzicht het Hederlandsch de voor keur te geven. P. f. worde m. g. (met gelukwensch). P. r. worde m. d. (met dankzegging). En bij voorkomende gelegenheden P. c. worde m. r. (met rouwbeklag). P. p. c. worde tr. a. (ten afscheid). Geeft ook aan Hed. Kerstmiskaarten de voorkeur. (Heerl.) Uit Purmerend. Bij de den 18 gehouden aanbesteding van het on derhoud van gemeentewerken waren laagste inschrij vers de heeren Peek en Dobber alhier voor f 7940 Het stucadoorwerk werd gegund aan J. G. H. Siemer Het „Centrum" vertelt, hoe twee heeren zich bevinden voor een poortje, waarboven de cijfers MDCCCXCVII staan. „Wat beteekent dat", vraagt de een. „Achttienhonderd zeven en negentig", verklaart de ander. „Zeg", bromt de eerste, „vindt jij ook niet, dat ze die vereenvoudiging in de spelling wat overdreven."

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 5