COURANT. 24 STADSNIEUWS. ALKMAARSCHE BUITENLAND. Uit Heerhugowaard. Uit Wieringerwaard' Uit Stompetoren. Uit Oterleek. Een schadepost. Afschaffing nachtarbeid bakkers. Een wonderkalf. Een flfnke familie. Afgevaardigde 2e Kamer voor Zaandam Onze post. 't Nut. Voetbal. Fusswohlstlefel. Openbare vermakelijkheden. Predikbeurten. DONDERDAG DECEMBER. Men wordt beleefd verzocht advertentiën voor dit nummer vroegtijdig in te zenden, daar de courant Vrijdag en Zaterdag niet verschijnt en de advertentie-rubriek Donderdag dus wel zeer uitgebreid zal zijn, kan voor de plaatsing van laat ontvangen annonces niet worden ingestaan. Laatste Berichten AANSLAG OP DEN KONING VAN PORTUGAL? In de vergadering van het Departement Heerhugo waard van de Maatschappij „tot Nut van't Algemeen" werd het initiatief genomen tot het oprichten van een symphonic gezelschap. In de vergadering onzer afdeeling van de H. Mij. v, L. is besloten de gesorteerde wol van de schapen der leden gezamenlijk te koop aan te bieden. Alge meen was men van oordeel, dat de kwaliteit wol in onze streken zeer goed is, doch dat tot heden te lage prijzen werden verkregen, omdat door de tchapen- fekkers betrekkelijk te kleine, ongesorteerde hoeveel heden vachten konden worden geleverd. Door allerlei omstandigheden kan voor de voorbe reidende werkzaamheden tot het vieren van een ker kelijk kerstfeest, dit jaar geen tijd worden gevonden. Deze keer zal ds. Werner met zijne Zondagsschool- leerlingen den 27aten des avonds in het lokaal van den hear E. Brak eene bijeenkomst houdeD. Dien avond zullen de kinderen aangenaam bezig worden gehouden met lichtbeelden, voorstellende verschillende tsfreelen uit den Bijbel en andere leerzame histories. Natuurlijk zullen vertellingen en verklaringen van den leer aar de kinderen in de rechte stemming brengen en blijven chocolade en koek niet achterwege, om die stemming tot feestvreugde op te wekken. Door notaris P. A. de Gelder is Vrijdagavond te Oterleek verkocht een in drieën bewoond huis met erf, groot 23 A. 20 c.A. voor den som van f 1600, Kooper de heer S. Volkers, strijkgeld de erven. Het kerkbestuur der Herv. Gem. te Oterleek heeft Dooderdag eenige bouw.nkkers en een Weiland ver huurd. De heer P. Levendig bood tot 50 gulden kntppelgeld, Daarvoor werd hij huurder van het weiland tegen den huursom van f 23.50 'sjaars. Van Texel. Bij verschillende strandvonders zijn balken en bat tings aangebracht, gemerkt P.S. Ook is hout in zee opgevischt, gemerkt A B, benevens een vierkante balk van ongeveer 40 voet lengte. Vrijdagavond laat is te Leiderdorp door een onbe kende oorzaak brand uitgebroken in een bollenschuur, eigenaar Van der Steen te Leiden. Het gehecle gebouw is in den tsch gelegd en de aanwezige bollen gingen verloren. Uit Bergen. Bjj Koninklijk besluit is aan den heer J. van Ree mn, burgemeester der gemeente Bergen, verlof ver leend tot het aaunemen der versierselen van ridder 2de klasse der orde van St. Stanislaus van Rusland, hem door Zijne Majesteit den keizer aller Russen ge schonken. Omtrent de conferentie 1.1. Dinsdag door den mi nister van Landbouw, N. en II. gehouden met de comité's. die zich gevormd hebben uit de voor- en tegenstanders van de afschaffing van den nachtar beid in het bakkersbedrijf, verneemt de „N. C." nog, dat daar ter zake van een der belangrijkste bezwaren tegen de afschaffing, de dreigende prijs verfaooging van het brood, eenstemmigheid onder de voor- en tegen standera zich openbaarde. De voorstanders van de afschaffing vreesden wel tiet in die mate prijsver- hooging als de tegenstanders, maar zij moesten toch erkennen dat dit kwaad van de afschaffing het ge- volg zal zijn. In den stal van den landbouwer D. Duivenbode te Lisse is een kalf ter wereld gekomen, dat 6 pooten, en 1 oor heeft. De oogen staan schuin in den kop tegen- ever elkaar. Het beest heeft een gewicht van ruim 32 K. G. Bij den landbouwer Weinhout te Lisse heeft een zeng niet minder dan 23 biggen geworpen. Allen zijn nog zeer gezond. Het Centrum verneemt: Niet „drukke bezigheden" zijn de oorzaak, dat dfc heer De Boer, afgevaardigde in de 2e Kamer voor Zaandam, zieh niet meer beschikbaar stelt, het feit, dat hij zich niet met de beweging voor algemeen kiesrecht niet vereenigen kan, schijnt de beweegrede nen daarvan te zijn. Wij herinneren eraan, dat de heer De Boer behoort tot de Liberale Unie, die zich vóór algemeen kiesrecht uitsprak. Als een bewijs, hoe goed onze post thuis is in de ontleding van cacografische adressen, bewijst, dat een brief, met het adres roodeel koffe laange hoogstraat onder 4 de duk bezorgd is aan het. 'goede adres: Café Rondeel, Hoog straat onder het Viaduct te Rotterdam. („R- N.») Predikbeurten. 20 December 1908. Hervormde Gemeente. Groote Kerk. Voormiddag te 10 uur, Ds. van Doorn. Namiddags te 12i/2 uren, geen dienst, 's Avonds te 6 uren, Ds. Tenthcff. Luthersche Gemeente. Voormiddag te 10 uren, Ds. Scharten, H. Avondmaal. Remonstrantsche Gemeente. Voormiddag 10 uren, Ds. Carpentier Alting, Em. pred. te Den Hasg. Doopsgezinde gemeente. Voormiddag 10 uren, Ds. Uiterdijk. Gereformeerde Gemeente. Voormiddag te 10 uren, Avond te 5 uren, Ds. Zantinge. Vereeniging tot Evangelisatie. Voormiddag te 10 uren en Avonds te 6 uren, R. R. Posthuma, evan gelist. De Genestet is langen tijd het Nutseigendom van predikanten geweest en die konden er zoo wanhopig „nuttig" over spreken. Maar predikanten als nutsspre- kers worden zeldzamer en zij zoeken bij voorkeur hun stol van vreemden bodem. De Genestet scheen voorgoed uit de nutsavonden te zijn verdwenen. Wie zou het aandurven nu nog een lezing te houden over dezen haast-vergeten dichter uit een afgesloten tijdperk, waarover reeds zooveel werd „gelezen" en geschreven door tijdgenooten als Busken Huet, Tiele, Zimmerman? De heer Graadt van Roggen heeft het aangedurfd. Hij, letterkundige en dichter, behoorend tot de genera tie, welke meent, dat er tusschen Vondel en Kloos geen dichter bestaan heeft, tenzij men wat later Is geschied Bilderdijk wil noemen, welke met zekere hooghartigheid neerziet op de Genestet, hij heeft zich niet geschaamd terug te keeren tot zijn jeugd-poët en te pogen dezen weleer te veel ge waardeerden, thans te zeer miskenden dichter naar waarde te schatten. Tot de gfooten behoort de Genestet niet, zelfs niet onder zijn tijdgenooten staat hij vooraan. Maar na de pe riode van het conventioneel-meedoen aan het smalen op dezen dichter is de heer Graadt van Roggen weer eerlijk geworden tegenover zichzelf en tegenover de Genestet. Wanneer hij behoefte gevoelde naar waar heid, eenvoud, gewoon menschel ijk gevoel, is hij weer gaan luisteren naar de vriendelijke stem van den jon gen doode en al was wat hij hoorde niet altijd schoon, ontroerend was het wel. De Genestet'sgedichten zijn de openbaring van een zachte gevoelige ziel en al is die openbaring gebrekkig, het innerlijke is schoon en waar. En bij de jongere dichters merkt men al te vaak, dat de fijnheid, de subtiliteit, slechts het middel is om grooter en interessanter te schijnen, dat de mooie vorm slechts het kleed van onwaarheid is. Een groote verdienste van de Genestet is het dat hij als Ilildebrand het proza de poëzie ontdeftigd heeft. In twee opzichten toont hij zelfs verwantschap met de nieuwe dichters: wat zijn stijl en wat zijn taal betreft. Hij staat tusschen de perioden van '60 en '80 als een middenman. In zijn „Naar de natuur" en „Arme visschers" nadert hij de nieuwe kunstenaars, cn zijn taal is niet meer zoo duf, zoo eentonig, zoo alle- daagsch als die van zijn tijdgenooten. Een voorgan ger van de mannen van '80 is hij niet geweest, maar oen overganger, niet een wegwijzer, maar een wegbe reider. Met zijn groote zelfkennis, door zijn voortdu rende zelfkritiek heeft hij zelf ingezien, dat hij te veel offerde aan het conventioneele, maar ook heeft hij begrepen, wat hij was en nooit heeft hij er naar ge streefd grooter te zijn, dan hij was. Zijn kunst l'art pour Dieu, en niet l'art pour l'art was zijn devies! was individueel: pogingen om haar na te bootsen hebben gefaald. De Genestet was de verstandsdichter en dit komt vooral aan het licht als men hem verge lijkt met een Gezelle, die zijn gemoed, zijn ziel in zijn verzen legt, bij wie de gedichten als het ware van zelf opkomen, terwijl de Genestet ze opwekte, ze „maakte." Zijn leeke dichtjes zijn dan ook geen kunst te noe men, het zijn slechts berijmde invallen het te ge makkelijk kunnen rijmen w&s trouwens een gebrek van dezen dichter. Maar deze gedichtjes hebben toch vele goede eigenschappen: zij lijden niet aan overdrijving, aan opgeblazenheid en verwatenheid, ook niet aan een tonigheid en evenmin willen zij zooals in dien tijd gebruikelijk was moraliseeren. Uitvoerig schetste de heer Graadt van Roggen aan de hand van verschillende min of meer bekende ge dichten het leven van de Genestet, die geen wonder kind is geweest, maar als knaap „prettig slecht" was die als leerling van de Latijnsche school gevoelde dat men altoos een bengel blijft en dat de rector groot is, die met moeite en met behulp van den humanen Zwolschen reetor Thiebout! het staatsexamen af legde, het studentenleven van de zonnige zijde leerde kennen en die door toga noch door trouwrok verander de, en steeds is gebleven een beminnelijk, eenvoudig menschenkind. Treffend was de dichterlijke beschrij ving van de periode uit de Genestet'sleven, waarin nog wel het groote huwelijksgeluk voortduurt, maar waar over de schaduw ligt van diep, stil verdriet, veroor zaakt door de zekerheid van een vroegen dood. De ge dichten uit deze periode zijn* uitingen van een ver hoogd zieleleven. Bilderdijk die zich van zijn jeugd af stervende gevoelde en des ondanks vijf en zeventig jaar is geworden, heeft ettelijke doodsaankondigingen gedicht die den lezer volmaakt koud laten. Maar de A nes te t is de liefdezanger van allen, die lijden en het mysterie van zielepijn kennen. Zijn naderende dood heeft richting gegeven aan zijn leven, ook aan zijn kunst, gelijk wel het best blijkt uit „Het Haantje van den Toren" dat niet is een gedicht over een familie gebeurtenis, maar waarin de kwijnende dichter zich uitspreekt. De jeugdige dichter is op het vriendelijke kerkhof te Rozendaal begraven. Zijn vrienden hebben op zijn graf een eenvoudig gedenkteeken geplaatst, dat als opschrift slechts het motto van laatstgenoemd ge dicht draagt: Uw wil geschiedde. Aan het werk van de Genestet ontbreekt wel de hartstocht, die in dezen tijd van de kunst wordt ver- eischt, maar het wordt geheiligd door den schoonen glans van het waar gevoel. En daarom schaamt spre ker zich niet, wanneer hij met eerbied en ootmoed op ziet naar dat bescheiden werk, waarin is neergelegd,, een karakter, gebouwd op schoonen, reïnen grondslag. Eventjes was het stil, toen de spreker had geëindigd, maar spoedig daarop volgde een zeer warm en een zeer hartelijk applaus. Vooral het laatste deel der lezing maakte diepen indruk en ontróerend was het mee-voe- len van dezen jeugdigen dichter met den dichter van het „Haantje van den Toren." De aanwezigen hebben dan ook met stille aandacht geluisterd naar de aange name stem van den spreker, die nu eens met zooveel warmte, dan weer met zooveel innigheid in schoone, soms poëtische vormen getuigde van zijn liefde voor den vroeggestorvene, die des ondanks evenwel diens fouten, waar hij meende deze te vinden, niet verzweeg. Het was een mooie avond, die bewezen "heeft dat er over een oud onderwerp nog wel veel nieuws te zeg gen valt indien men daartoe de gave bezit De wedstrijd, die morgen hier gespeeld wordt, is een der mooiste en belangrijkste uit dit seizoen. V. O. C. I uit Rotterdam komt hier. Alcmaria's geduchtste te genstandster! Een prachtwedstrijd belooft het te worden, geen woest spel, geen doelloos rondtrappen, maar een spel als dat van Alcmaria-Achilles. Een kansje is Alcmaria I gegeven door hare bijna voltal ligheid, echter een heel kleintje. V. O. C. toch is de sterkste van de competitie, en zij staat bovenaan. Om twee uur zal de strijd begonnen worden op het terrein van Alcmaria-Victrix (Zandersloot links.) I' eijen's schoenmagazijn in de Payglop heeft den nlloenverkoop van bovenstaanden nieuwen schoen. De voordeelen van dezen schoen zijn gisteren in dit blad ender de advertentie-rubriek aangekondigd. O. a. stond er vermeld dat hij bij het dragen modedloos werd. Dat is een zeer twijfelachtig voordeel van tsen schoen. Men zal dan ook wel begrepen hebben, dat dit moest, zijnniet modelloos. Agenda. ZATERDAG Gymn.-ver. „De Halter," oefeningsavond 10l/4 uur, aspirantenafd. 81/2 uur. Gymn.-ver. „Turnlust," oefeningsavond 71/i uur. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," oefeningsavond, meisjes-afd. 31/, en 6 uur. Mannenkoor „Excelsior, repetitie 81/2 uur, Diligen- tia. Afd. Alkmaar, Nat. Bond v. Handels- en Kantoor- bed., Mercurius, feestavond, 8 uur, Unie. ZONDAG: Kegelclub O. Z. O. D., 51/, uur, café Suisse. Doopsgezinde kring, gewijde muziek, 71/2 uur, doops- gez. kerk. Alkm. Gem. Koor, repetitie ll1/a uur, café Central. MAANDAG: Gem. zangver. „Alcmaria," repetitie 7'/2 uur, Har monie, Teekengenootschap „Kunst zij ons doel," teeken avond 7 uur, Nieuwe Doelen. Gymn.-ver. „De Halter," oefeningsavond 81/4 uur. Mannenkoor „De Stem des Volks" repetitie, 7*/4 uur, café „De Graanhandel." Physica, 8 uur, Unie. Gymn.-ver. „Turnlustoefeningsavond, 91/2 uur. Alkm. Tooneelver., repetitie 8 uur, v. Twisk, Nieu- weslobt. Danscursus Siebelirg, 6x/2 uur, Groote zaal, Dili- gentia. Kegelclub Alcm. Vietrix, 8 uur, Diligentia. DINSDAG: Toonkunst, afd. zangv. met orkest, 8 uur, Unie. Christ, gem. zangv. „God is mijn lied," repetitie 71/2 uur, Christ, school. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefeningsavond: mannen-af deeling 8s/4 uur; jongens-af deeling 71/2 uur. Gem. Geheelonthouders-Zangv. „Door onthouding vereenigd," repetitie, 8 uur, café Graanhandel. Chr. Zangver. gem. koor, Halleluja, 8 uur, Nieuwe Doelen. Muziekgezelschap „Ons Genoegen," repetitie, 81/2 uur, bovenzaal Diligentia. Kegelclub Zou er kans zijn? 81/2 uur, Diligentia. Zangver. Orpheus, 8 uur, Café Central. WOENSDAG. Ai km. Geheel-onth. tooneelver. vergadering Land- straat 61. Gymn.-ver. „De Halter," aspiranten afd. 81/4 uur. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefeningsavond jongens-afd. 2 uur en 7 uur. Alkm. Scherpschuttersver. „Alkmaar" repetitie, Nieuwe Doelen. Kinderkoor (dir. H. Lindeboom) repetitie 5 uur, Central. „Zang en Vriendschap," repetitie 71/2 uur, Central. Gymn.-ver. „Turnlust," oefeningsavond, 91/2 uur. Schaak- en Damclub V. V. V., 8 uur, café Scher- merhom. Zangschool „Zanglust," 59 uur, Christ, school. Vereeniging van huurders, vergadering, 8 uur Har monie. DONDERDAG: Gymn.-ver. „De Halter" oefeningsavond aspiranten afd. 9V2 uur. Schietver. „Alkmaar," afd. Volksweerbaarheid, 8 uur, gymn. lokaal. Gem. Koor „Nieuw Leven," 8 uur, Unie. Kegelclub „Alles om," 8 uur, Diligentia. Danscursus Groen, 8 uur, Harmonie. Van Vrijdag 25 tot en met Woensdag 30 Dec. Bios- cope-voorstellingen, 8 uur, Diligentia. Vrijdag 25 en Zaterdag 26 Deo. Vrije Tooneel, open bare uitvoering, 8 uur, Harmonie. Diligentia, Schmier en Venverloo, 8 uur. Geslaagd. De heer P. Visser alhier, slaagde gisteren te 's-Gra- venhage voor de schoolakte Boekhouden K. XII (M. O.). In de Nederl. Herv, kerk te Oucorp zal morgen ochtend geen dienst worden gehouden. Een droevig ongeluk. Hedenmorgen heeft een droevig ongeluk plaats ge had. De 15-jarige L„ die aan toevallen leed, is in de Bleekerssloot, waar hij met een netje vischjes wilde vangen, gevallen, vermoedelijk tijdens een toeval. Een agent van politie vond het lijk, dat naar de ouderlijke woning werd gebracht. Uit de Hjlagen. B. en W. stellen den Raad voor over te gaan tot opheffing van de commissie van toezicht op het stedelijk museum, daar, blijkens een schrijven van deze commissie, zij zichzelf overbodig acht, nu de archivaris en den adjunct-archivaris tevens toezicht uitoefenen op het museum. Voor commissaris van wege het gemeentebestuur van de Vereeniging voor Volkshuisvesting „Alkmaar" worden in alphabetische volgorde aanbevolen de heerenG. T. M. van den Bosch en J. de Lange C.Jz.; voor lid van het burgerlijk armbestuur de heeren L. M. J. Paleari (aflr.) en H. J. F. Wanna; voor re gent van het stadsziekenhuis de heeren: J. van der Veen (aftr.) en C. G. Zaad noord ijk voor lid der commissie van toezicht over het stedelijk muziek korps de heeren: mr. J. L. Steenlack' (aftr.) en mr. WStap voor lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs de heeren: mr. J. Verdam (aftr.) en mr. H. W. van Tienhoven, voor leden der dames-commissie van bijstand voor het toezicht op het onderwijs in de handwerken op de lagere scholen de dames: mevr. H. E. de Regt— Hoos (aftr.) en mevr. C. M. Vonk—Abbink, mevr. H. S. Blaauw— van den Dries en mevr. C. H. Nugteren -Benthem (vacature mevr. C. Overdnin—Kaan), mevr. C. H. Nugteren—Benthem en mevr. H. S. Blaauw—van den Dries (vacature mevr. S. A. C. VerdamDiep- huis); voor een lid van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs de heeren: J. P. F. A. Noorduijn t aftr.) en mr. P. A. Ofters; voor een lid van het college van curatoren van het gymnasium de heeren: mr. M. E. J. J. van Lidth de Jeude (aftr.) en ds. A. C. de Regt; en voor een lid van het college van curatoren van het gymnasium (va cature mr. J. J. Carsten) de heerenmr. D. van Houweninge en dr. J. Falkenburg. B. en W. stellen den Raad voor aan C. Erkamp c. s., bewoners en eigenaars van perceelen, gelegen aan de Egelenburgerlaan, te berichten, dat er, in zake het afscheiden van hare gronden door de Alk- maarsche Exploitatie-Maatschappij, voor het ge meentebestuur geene termen bestaan tot handelend optreden. Voorts stellen B. en W. voor aan de marktmees ters der kleine veemarkten te berichten, dat bij de behandeling van de begrooting voor 1910 nader zal worden overwogen of en in hoever het wenschelijk of noodzakelijk is hunne jaarwedden opnieuw te herzien. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALK MAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der inge zetenen, dat bij hem ingekomen en aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven vijf kohieren der bedrijfsbelasting Nos. 8 tot en met 12, voor het dienstjaar 1908/9, executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam, den 17 December 1908; dat ieder verplicht is zijn aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat beden ingaat de termijn van zes weken binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Het Hoofd van het plaatselijk bestuur voorn. G. RIPPING. Alkmaar, den 19 December 1908. BURGERLIJKE STAND. OVERLEDEN18 Dec. Johannes Hendricus de Goede, 84 jaar. Over Nederland en Venezuela is wei - nig nieuws te vermelden. De oorlogsverklaring is nog altijd niet verschenen en dus is de oorlog nog niet uitgebroken en behoeft men zich niet al te bezorgd te maken over het Nederlandsch bloed. Trouwens Ms er een oorlogsverklaring komt, hoe komt dan de oor log? Die vraag is niet zoo gemakkelijk te beantwoor den. De Yenezolanen kunnen natuurlijk geen inval op Nederlandsch gebied (bijv. Curasao) doen. Het is voor Nederland buitengemeen lastig Caracas te bezet ten. Nederland kan alleen een paar scheepjes pre sident Gastro noemt ze „pleizierjachten"nemen. Meest het zich wagen in de Venezolaansche binnenlan den dan wordt bet erger. Maar als Venezuela den oorlog verklaart, moet Venezuela- den oorlog openen en gemakkelijk is dat niet. Wat de strijdkrachten van de republiek betreft, het volgende: Plannen tot invoering van den algemeenen dienst plicht zijn tot nu toe niet tot uitvoering gekomen, de recruteering voor het leger is volstrekt willekeurig. Het land is in 5 militaire districten verdeeld. In 24 plaatsen zijn kommandanten. Troepen9 bataljons infanterie (elk 6 compagnieën van 60 man), 1 bataljon artillerie, 1 eskadron cavale rie, 2 compagnieën marine-infanterie. Vredessterkte 4000 man, vervolgens 11.785 officie- ren-tit., in oorlogtstijd komen daarbij 100.000 man mi litie. De infanterie is met het Mausergeweer gewapend, waarvan 34.000 stuks voorhanden zijn, zoomede 9000 Eemingtongeweren en andere modellen. Er zijn 40 Krupp-kanonnen aanwezig. Er is eene artillerie-academie en 1 muziekkorps. Volgens de Times neemt de revolutionnaire bewe ging in Venezuela toe. President Gastro zal zich morgen met zijn echtge- noote en een deel van zijn gevolg naar de particuliere kliniek van professor Israel begeven, om daar gedu- lende 8 dagen waargenomen te worden ten einde te kunnen beslissen of een operatie noodig is. Hij heeft drie Venezolaansche geneesheeren medegebracht voor de verzorging. De Post, die dikwijls gebezigd wordt voor ambtelij ke officieuze mededeelingen, merkt ironisch op: „President Castro vertoeft in Berlijn en kan dus de oorlogsoperaties niet leiden, omdat hij binnenkort op zichzelf een operatie wil laten doen, waarbij hij wel licht ook bloed verliest. Booze tongen beweren echter, dat zijn voornaamste operatie op een geheel ander, n.l. op financieel gebied ligt." KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Zitting van 18 December 1908. -1 S. de G. te Egmond aan Zee, strooperij 0,50 boete of 1 dag hechtenis. A. B. te Limmen, O. S. te Heemskerk, overtreding Provinciaal reglement, de le 5 boete of 2 dagen hechtenis, de 2e 2 boete of 1 dag hechtenis. A. W., G. IT. A. S. te Alkmaar, Drankwetovertre- ding, ieder 2 boete of 1 dag hechtenis. J. V. te Noordscharwoude, J. W. v. S. te Hagesteijn, A. B., H. B. te Zuidscharwoude, Jachtwetovertreding, de le en 2e ontslag van rechtsvervolging, de 3e 10 boete of 4 dagen hechtenis. W. K. Lz., M. K. W. te Egmond Binnen, loopen over verboden grond, de le 4 boete of 2 dagen hechtenis, de 2e teruggave aan zijn ouders. K. K. te Zuidscharwoude, B. J. H., K. K. te Alk maar, overtreding Arbeidswet, de le vrijspraak, de 2e 5 boete of 3 dagen hechtenis, de 3e 2 maal 1 boete of 2 maal 1 dag hechtenis. N. H. Wz., K. de B., O. G., H. de G. te St. Pancras, de le vrijspraak, de 2e 7.50 boete of 3 dagen hechte nis, de 3e en 4e ieder 10 boete of 3 dagen hechtenis. N. K. te Alkmaar, C. L., P. B. te Oastricum, S. K. te Zuid-Scharwoude, J. de B. te Broek op Langendijk, overtreding Leerplichtwet, de le 15 boete of 5 da gen hechtenis, de 2e vrijspraak, de 3e 6 boete of 4 dagen hechtenis, de 4e 20 boete of 6 dagen hechte nis, de 5e 10 boete of 5 dagen hechtenis. J. V. te Grootschermer, W. D. Pz te Heiloo, J. H. M. te Schermerhorn, J. K. te Bergen, J. A„ W. A. te Stompetoren, overtreding Rijwielreglement, de le, 2e, 3e, 4e ieder 1 boete of 1 dag hechtenis, de 5e 2 boete of 1 dag hechtenis, de 6e 0.50 boete of 7 da gen tuchtschool. J. N., J. K. te Oastricum, J. J. K. -te Alkmaar, P. T. te Bergen, F. F. B te Beverwijk, H. de G. te St. Pancras, N. B. te Heer-Hugowaard, P. A. te Groot- sehermeer, dronkenschap, de le, 2e, 3e, 4e, 8e ieder 1 boete of 1 dag hechtenis, de 5e 3 boete of 2 dagen hechtenis, de 6e 2 boete of 1 dag hechtenis, de 7e 5 boete of 3 dagen. LISSABON (V.D.) 19 Dec. Koning Manuel arri veerde onlangs uit Oporto alhier en reed toen direct in gestrekten draf naar het Paleis. Een complot had zich destijds gevormd met het plan den koning te ver moorden, doch de koning ontsnapte ternauwernood aan zijn samenzweerders, die zich bij het station hadden verborgen, door in een gesloten rijtuig plaats te ne men en aldus het paleis te bereiken. In het complot was betrokkejr de ex-politie-officier Mendes, die nu dit alles verklaard heeft, en dezer dagen zelfmoord pleeg de. Zooals men weet werd voor eenigen tijd de koning van Portugal aangeraden niet het Paleis te verlaten. Waarschijnlijk zijn de gebeurtenissen in bovengenoemd telegram, daaraan voorafgegaan.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 6