BINNE NIL A N?P STADSNIEUWS. Tweede Kamer. Een onderscheiding. Dierenbescherming. Noordhoiiendsche Schletbor.d. Vergadering N. Ned. Schaakbond. Vnn Texel Staatsloterij. Nos. 6261 en 6319 elk 1500. Nos..4616 7854 9619 13442 en 19975 elk 1000. Nos. 3336 8913 en 16015 elk 200. Nos. 83 2828 3857 5364 6372 8930 9656 9696 11013 en 18018 elk 100. Pensioen-vereenlging voor Burgerlijke ambtenaren •m dan nagenoeg het laatste restje „decorum" over boord te werpen. Wil men de heeren door grappen en uien in goed humeur houden, en daardoor de Kamer „handelbaar" maken; zoodat ze u ongaarne een duw toebrengt: 'tis best, maar. dan moet men ook niet verwonderd zijn als de heeren in dezelfde „lijn" blijven, en, met den joligen soos-toon, ook 't fideel-amicale van doen tegenover u, minister, aannemen welke in soos-at.mospheer wordt aangetroffen Toen de heer Troelstra den admiraal naar de presi diale leiding verwees, had de afgevaardigde 't bij het rechte eind. Zeker, niet aan de groene tafel, maar onder het groene hemeltje boven 't presidiaal bureau moet handhaving-, gezocht uwer rechtmatige aanspra ken op ongestoorde ontvouwing uwer denkbeelden, hetzij ge minister of „gewoon-lid" zijt. 't Was in, de dagen van minister Van Houten, die niet graag als grappicus steun zou hebben gezocht Op de perstribune zat een trouw aanhanger van den minister, maar op zeker moment ontsnapt dienzelfden vriend-persman een kreet van verwondering, of van af keuring, over iets wat de heer Van Houten zei. Hoogrood worden de wangen van Zijn Excellentie. Hij onderbreekt zijn rede. Op de perstribune wordt 't drukkend-stil. De harten der „persmuskieten" ha meren angstig. Men voelt 't: de minister heeft de exclamatie gehoord; is verontwaardigd in zijn hooggestemd gevoel van gezagsman gekrenkt. De minister spreekt scherpe,trotsch-afkeurende woorden over die inpertinentie van den journalist, die hem, minister durft te „interrumpeeren,zoodat'thoor- baar is aan de groene tafel. De journalisten kijken met angstige oogen naar den president. Maar mr. Gleiehman blijft zeer bedaard. Hij tikt even met den hamer. Ziet den heer Van Houten strak aan. En in de geruischlooze stilte, die ontstaan is, hoort men "s voorzitters stem: „Mag ik Zijn Excellentie verzoe ken, de leiding der vergadering aan mij te willen over laten?. Zeker, er werd eene (trouwens alleszins verdien de) vermaning naar de perstribune gericht. Maar de minister keek toch óók eventjes op zn neus. Ziet-ge, zóó was president Gleiehman. Die zou, zetelde de voortreffelijke man, wiens nagedachtenis nog altijd door zoovelen met liefde geëerd wordt op den voorzitterstoel admiraalt Wentholt zeer waar schijnlijk bejegend hebben met datzelfde onwrikbaar handhaven van zijn gezag, hetwelk minister Van Hou ten moest ervaren. Die wist onnoodige, de orde verstorende, het deco rum verbrijzelende interrupties wel bijtijds te keeren. Hoezeer en hoe vaak wist men afgescheiden van de verdiensten, een nauwgezet praeses als jhr. Roëll eigen in de Tweede Kamer. zeker bij zoo'n zwa re budgetcampagne.de stevige hand van een Gleieh man 1" De algemeene beschouwingen over de afdeeling Spoorwegen worden voortgezet. De heer Limburg vestigt er 's ministers aandacht op dat aan het station van Amsterdam een lift ont breekt voor het naar de perrons vervoeren van zieken en gebrekkigen. De heer Lely vestigt de aandacht er op, dat de uit komsten der spoorwegexploitatie ongunstiger worden en dus weldra de tijd kan komen dat ééne of beide Maatschappijen naasting kunnen en zullen vorderen. De Reg. moest dus, afgescheiden van elke principieele beslissing, de naastingsmaatregelen, speciaal de wette lijke, gereed maken. Wel blijft overdracht van exploi tatie mogelijk, doch ook dat vordert voorbereiding. De Maatschappij kan verplicht worden de exploitatie nog ten hoogste twee jaren te voeren, doch kan ook tot écu jaar worden teruggebracht bij toepassing van art. 39 der overeenkomsten. Het kan er toe komen dat men 2es maanden heeft om alle wettelijke maatregelen te nemen voor de exploitatie als staatsbedrijf. Spr. herhaalt dusmen brenge alles tijdig in gereedheid. Hij komt voorts op tegen de enge opvatting in 's Min. rede van 22 Mei, ten aanzien van overneming van het personeel bij naasting. De heer Schokking bepleit verbetering van de ver lichting der rijtuigen en toezicht op den verkoop van lectuur op de stations. Hij heeft ernstiger aandacht aan deze belangen verwacht, dan de min, er aan blijkt geschonken te hebben. Nog vraagt hij meerdere be vordering van Zondagsrust, door het doen wegvallen van meerdere treinen en speciaal in het zuiden. Spr. vindt op dit oogenblik een debat over het personeel on vruchtbaar hij gaat op de rede van den heer Troelstra ihans niet in. Teneinde het vertrouwen tusschen per soneel en chefs te versterken, moet de groepsvertegen- woordiging worden ontwikkeld. Dat dit een doodge horen kind moest heeten, betwist spr. ten sterkste. De minister van Waterstaat (de heer Bevers) er kent het groote belang van het land bij goede spoor wegregelingen en spoorwegdiensten. Met betrekking tot de toekomst, wacht de Regeering het rapport der Staatscommissie af. De wijziging der arbeids- en rusttijden staat aan de Regeering. Zij heeft de wijziging van het Kon. Besluit in handen, maar is wijziging noodig? De toestand der arbeids- en rusttijden is niet slechter geworden, even min ten aanzien van de rusturen voor de maaltijden. Het aantal vrije uren Zondagsuren is gebleven. De Minister houdt dan ook vol, dat er bijna geen klachten van het personeel inkomen. Hierna beant woordt de Minister enkele detailpunten betreffende klachten door den heèr Troelstra aangevoerd. Het uit vaardigen van waarschuwingen tegenover het perso neel behoort tot de huiselijke aangelegenheden der Spoorwegmaatschappijen. De Regeering staat daar geheel buiten. De groepsvertegenwoordiging is in het belang der spoorwegmaatschappijen. De Min. zal de maatschappijen daarop wijzen. Er wordt door verschillende leden gerecipieerd, waarna de afdeeling spoorwegen was afgehandeld en de vergadering te kwart over zes verdaagd werd tot hedenmiddag. Kamerverkiezing Zaandam. Wanneer de heer K. de Boer Czn. geen nieuwe candidatuur voor Zaandam aanneemt, ligt dit naar men aan de „N. R. Ct." schrijft niet aan gebrek aan overeenstemming over het kiesrecht, doch een voudig hieraan dat tusschen hem en het bestuur der centrale lib. kiesvereeniging in het district geen over eenstemming tot stand is gekomen over de tactiek gedurende de verkiezingscampagne. De heer De Boer is van oordeel dat zijn politieke beginselen voldoende bekend zijn en wel is hij niet ongenegen zjjn ideeën over nieuwe onderwerpen voor zjjn kiezers bekend te komen maken, doch hij wenscht niet verplicht te worden z.g. „den boer" op te gaan en genoodzaakt te zijn telkens en telkens weer te moeten gaan debatteeren. Naar de „Voorpost" meldt, is de heei J. E. W. Dutje, te Zaandam, door de afdeeling der S. D. A. P. aldaar candidaat gesteld voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal. De heer Lovink, directeur-generaal van landbouw ie door den groothertog Nan Baden benoemd tot com mandeur der orde van den Zachringer Leeuw. Marle Jungius. Naar het „Vad." verneemt, is Muit Jungius, te 's-Gravenhage, zeer ernstig ongesteld. Verleden jaar werd zij om gezondheidsredenen gedwongen haar ambt 1 van directrice van het bureau voor vrouwenarbeid neer te leggen en rust te gaan nemen na een tiental jaren van te ingespannen arbeid in het belang der 1 vrouw. Die rust heeft zij niet mogen vinden. Zij had te veel reeds van haar krachten gevergd. Steeds ging zij achteruit en thans moet er weinig hoop meer zijn. Het [hoofdbestuur der Nederl. Vereeniging tot be- I scherming van dieren, vergaderde onder voorzitter- 1 schap van jhr. mr. R. A. Klerck, Het trekhon den vraagstuk vroeg aanstonds de volle aandacht. De keus tusschen afschaffing en regeling I was niet moeilijk. Afschaffing leek ie voorbarig. De regeling van het vervoer" reeds voor j aren in Zuid- Holland verkregen en door de Prov. Staten van Noord-Holland nagevolgd, ware ook bij de Staten der overige provincies ter navolging aan ie bevelen. Dit leek de in de gegeven omstandigheden meest aanbeve lenswaardige wijze van doen. Het vervoer geregeld te krijgen bij gemeentelijke verordening leek een on begonnen werk. Niet alleen door de veelheid van gemeenten, maar ook uit overweging hoezeer persoon- j lijk belang en hun invloed doen gelden op plaatselijke wetgeving, vooral in plattelandsgemeenten. Dit is heel anders waar het provinciale wetgeving betreft. Voor regeling bij rijkswet achtte men den tijd allerminst gunstig aan het einde van een wetgevende periode, wanneer ons welhaast uen nieuwe Tweede Kamer, wellicht tevens een nieuw ministerie te wachten staat. Voor het afwachten van den ge- schikten tjjd voor een request aan den Rijkswetgever pleit bovendien en niet minder sterk de overweging dat uiteraard een rijkswet slechts minimum-eischen zal stellen, waaraan het vervoer zal hebben te vol- dc-eD. D&srom te minder kan het onverschillig zijn door welken bewindsman zoodanige wet ontwerpen en verdedigd wordt. Welhaast zullen ook de volkshandelingen voor het verzorgen van k&mervogcls, duiven en hoenders in 't licht verschijnen. Eene verspreiding op groote schaal acht men gewaarborgd, wat een succes mag worden genoemd, verkregen met de uitgeschreven prijsvragen naar volkshandelingen. Daardoor werden de zoo goedkoops,? doch daarom niet minder degelijke boek werkjes verkregen met praetische wenken op het ge bied van opvoeding .en behandelng van paard, ezel, hond, kat en nu weder die voor het houden van hoenders," duiven>n kamervogels. GEMENGD N E W S. Uit Schermerhorn. De Directeur-Generaal der Posterijen er; Telegrapkie heeft afwijzend beschikt op een door het Gemeente bestuur van Schermerhorn gedaan verzoek tot invoe ring van eene tweede postbestelling in het nabij de kom der gemeente liggend gedeelte van den polder Mijzen. Uit West-Graftdijk. Dijkgraaf en Heemraden van het Waterschap Stem meer en Ksmsrhop hebben op Zaterdag 19 December 1908 aanbesteed, het gewoon jas»rlijk*ch onderhoud van genoemd Waterschap voor 1909. Voor perceel 1, metselwerk en timmerwerk, waren zes inschrijvers. Hoogste J. Rol te Markenbinnen, gem. Uitgeest f 649 laagste J. Messchaert te West-Graftdijk 1548. Voor perceel 2, verfwerk, waren vijf inschrijvers, hoogste Jb. Stroomer te Spijkerboor gem. Jisp f87.50, laagste M. Louw te Oost-Knollendam, f 53. Het werk werd gegund aan de laagste inschrijvers. Een internationaal dagblad. De „Vlaamsche Gazet" van 19 December bevat een pleidooi voor een grootsch plan. Men wil in alle hoofdsteden van Europa alsmede te Tokio en te New- York een groot dagblad doen verschijnen, dat wel geheel het nationale karakter van de plaats van zijn verschijnen zal dragen, maar hoofdzakelijk ten doel zal hebben, het vredesdenkbe Td te verbreiden. HG centrale buraau zal Brmsel ziju; daar zuilen'althans alle hoofdredacteuren bijeenkomen in tijden Winnesr de vrede bedreigd wordt, teneinde het program voor de vredespropsgand» vaat te stellen. Het is ni t geheel juist, zooals eerst gemeld werd, dat het plan uitgaat van den Nederlandsch -n Bond Vrede door Recht. H t is opgezet door den Belgischen correspondent v&n dien Bond, den heer J. H. de Vries, publicist, in vereeniging met Karei van de Woestijn-?, letterkundige, en mr. J. Hoste Jr. Op hun verzoek heeft de bond zicb tot den beer Carnegie gewend om zijn steun te vragen voor een onderneming, die onge twijfeld de vredetiaak zeer zou kunnen bevorderen, maar de schaduwzijde heeft dat zij dertig miili.en zou kosten. Bovengenoemde Bond hield Zondag zijn algemeene vergadering in „d9 Doele" te Purmereud. Da voor zitter, de heer W. G. H. van Erp van Hoorn opent met de mededeeling, dat 16 schutters uit Purmerend zich tot een afdeeling van den Bond hebben gevormd. Hij hcopt, dat de kameraadschap, waardoor de Bond zich steeds kenmerkte, door deze tjetreding nog zal winnen. Uit het jaarverslag vermelden we het volgande Het afgeloopen jaar kan zesr gunstig worden ge noemd. Enkhuizen viel af, terwijl Egmond zich aan sloot en de afdeeling Haarlem zich sterk uitbreidde. Het bestuur bestaat uit de heeren W. G. H. van Erp (Hoorn) voorzitter; K. Noord (Am-te; dam) vice voorzitter L. B«kker (Hoorn) secretaris H. II. Schw e- tert (Hoorn) penningmeester, H, F. J. Schreuder (Am- dam); Joh. Weyling (Alkmaar) en één vacature. In herinnering wordt gebracht de uitstekend ge slaagde wedstrijd van 23 Augustus - n waarvan we destijds verslag deden. Met genoegen werd gewezen op de toetreding v.;.n de vereen. E. M. M. te Purmerend, terwij! de voor- tsekenen gunstig genoeg worden geoorde ld, om te voorspellen, dat de Bond een greoteu bloei tegemoet gaat. Hierna bracht d6 penningmeester zijn rekening en verantwoording uit, aanwijzende in ontvang f 277.20 in uitgaaf f 275.44 batig saldo f 1.76 tegen een nadeelig saldo van f 28.37 in 1907. Deze rekening werd onder dankzegging goedgekeurd. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren H. F. J. Schreuder (Amsterdam) en L. Bakker (Hooru), terwijl gekozen werd de heer D. Teekens van Haarlem. Het bestuur stelt voor bukswedstrijden te houden en deze ts splitsen in afdeelingswedstrijdea en de deelname hiervoor gratis open te stellen en korps wedstrijden, waarvoor een inleg wordt goëischt ven 5 gulden. Bij de eerste wedstrijden kan elke afdeeling zich splitsen in 5-ta!len, terwijl dan voor elk vijftal een zilveren kruis wordt beschikbaar gesteld. Het bestuur ziet in doze wedstrijden een aansporing om meerdere vijftallen te vormen, doordat ook minder geoefende schutters kunnen meedingen. Voor de korpswedstrijóen wordt uit elke afdeeling één vijftal aangewezen. Behalve verschillende me dailles wordt als wisselprijs een zilveren lauwerkrans beschikbaar gesteld, die in bezit komt van die af deeling, die haar driemaal achtereen, of in 't geheel vijfmaal wint. Bij inwisseling wordt den vorigen bezitter een ver guld zilveren medaille gegeven. Na veel discussie wordt het voorstel aangenomen. Het groote jaarlijkschc concours zal in 't begin van Augustus te Hoorn worden gehouden. Nadat bjj de rondvraag door verschillende personen een kruis of medaille beschikbaar was gesteld, werd de zesr geani meerde vergadering gesloten. Een merkwaardig verschijnsel. Men schrijft aan de „Tel." Jarenlang wist de landbouwer J. Koeman, wonende te Oosthuizen, Westeinde, dat zich op 't erf achter zijn woning een plekje gronds bevond, waaruit warmte op steeg. Sneeuwde het 's winters, dan was dit stukje altijd van sneeuw bevrijd. De man scheen 't niet der moeite waard te achten, hierover eens met anderen te raadplegen. Later ech ter was de grond al heeter geworden en begon zelfs te vooken. Wederom eenigen tijd daarna scheurde deze en spoot het water bruisend en kokend uit de diepte, terwijl nu de rook rondom 't water een uitweg zocht. Door nieuwsgierigheid gedreven, beproefde de man daar ter plaatse 'n kuil te graven, doch moest dit on middellijk staken wegens de geweldige hitte. Ook beeft hij meermalen '11 onderaardsch gerommel I gehoord, als van 'n ver verwijderd onweer. Nu maakte hij de zaak ruchtbaar, zoodat den burge- I meester dit weldra ten oore kwam, die zich door per- I soonlijk bezoek van het feit overtuigde. Nog vreemder echter wordt de zaak. Men heeft een I kachelpijp genomen en deze door 't kokende water ge- I deeltelijk in den grond gedrukt. Nauwelijks was dit I geschied, of onmiddellijk vloog er een vlam hoog boven I de pijp uit. De burgemeester liet een deskundige ko- I men, die verklaarde, dat het een gasbron was. Men I kan echter moeilijk dit advies aannemen, omdat men I bij niet óéne bron, noch in den polder de Zeevang, I waaraan Oosthuizen grenst, noch in Beemster, Purmer. I Wormer of waar ook, uit de bronnen, welke gas bevat- I ten, en dat nu sedert eenige jaren als lichtgas wordt gebruikt, dergelijke waarneming heeft gedaan. Wel is I dit water iets minder koud dan polderwater, doch ner- I gens is sprake van kokend beet water of zelfontbran- I dend gas. Meer en meer stroomen belangstellenden toe, om I dit voor ons land ongetwijfeld merkwaardig natuur- I verschijnsel te bewonderen. Men is beducht, dat de I grond inwendig brandt, zoodat een mogelijke instor- I ting te eeniger tijd niet is uitgesloten en een ware I ramp daarvan het gevolg kan zijn. We achten 't dringend noodig, dat deze zaak zoo I spoedig mogelijk aan een nauwgezet wetenschappelijk I onderzoek wordt onderworpen, óók ter geruststelling I der omwonenden. Gisteren werd te Utrecht een buitengewone alge meene vergadering gehouden van dezen bond, Deze vergadering was belegd, naar aanleiding der verschil lende voorstellen door 't Bestuur en fusiecommissie ingediend. Te ongeveer half drie opende de voorzitter Dr. A. G. Olland deze vergadering'. Tegenwoordig waren 25 personen, waaronder 2 afgevaardigden van schaakclubs, (Zaandam en Alkmaar). Nadat de voorzitter de vergadering geopend had, kreeg de heer De Ruwe, uit Hilversum, secretaris der fusieeommissie 't woord om verslag te doen van de handelingen dier commissie. Over 't werken dezer commissie ontspon zich een levendig debat, 't Bestuur meende dat de commissie niet goed gewerkt had en stelde daarom voor om een nieuwe commissie te benoe men. Yele sprekers vonden het een fout van 't bestuur dat dit een referendum had uitgeschreven, daar de meeste leden zich over 't fusieplan nog geen goed denkbeeld konden vormen. Het Bestuur erkende dat Jiet een fout was geweest een referendum uit te schrij ven. Het liad alleen maar de meening willen weten van degenen die niet ter vergadering konden tegen woordig zijn. De uitslag van het referendum was dat uitgebracht waren slechts 78 stemmen (350 leden) waarvan 40 voor 't voorstel der fusiecomm., 35 tegen en 3 blanco. Ten slotte werd na veel geredetwist 't voorstel der i'usieconimissie aangenomen met 13 voor (ook de Alkm. Schaakclub V. Y. V.) 12 tegen en 1 blanco, waarop 't gelieele bestuur en bloc zijn ontslag nam. Er zal nu over de fusiekwestie een nieuw referendum worden uitgeschreven en zoo spoedig mogelijk een al gemeene vergadering worden gehouden inzake be stuursverkiezing. i I' Schagen. Den 19den besloot het bestuur der N. V. Sportter rein Wilhelmina alhier voor haar ijsbaan lid te wor den van den Nederlandschen Schaatsenrijdersbond. Te Oosterend op Texel is eene tooneelvereeniging opgericht met aanvankelijk 12 werkende leden. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren J'. Daalder Dz., voorz., Jac. Brams, Penn., en IJ. Koppen, secre taris. Staande de vergadering traden reeds onder scheidene personen toe als donateur. Trekking van Maandag 21 December. 3e Klasse le Lijst. No. 18969 5000. De afdeeling Alkmaar van de Pensioen- vereenigin g voor Burgerlijke Ambtenaren, vergaderde gistermiddag in de Unie. De Voorzitter, de heer Martens, opende de vergade ring met de aanwezigen een welkom te heeten. De poging aangewend om een ander tijdstip te kiezen voor het houden der vergadering ten einde een betere opkomst te verkrijgen, bleek heden zonder resultaat te zijn. Een andere afwijking van de Statuten, wat betreft de tijd der vergadering vindt haar oorzaak in het houden der vergadering van het Hoofdbestuur. De penningmeester dead rekening en verantwoor ding waaruit bleek dat er een saldo in kas is van f 10,43. De rekening door de heeren Briefjes en Köhlen onderzocht, werd goedgekeurd en de penningmeester werd onder dankzegging voor zijn gehouden beheer gedechargeerd. De vaststelling van de contributie van het komende jaar werd evenals vorige jaren door het bestuur voor gesteld;, te bepalen op f 1.f0.50 en f0.26. Zonder verdere bespreking werd dit voorstel aangenomen. Het bestuur stelde voor wegens periodieke aftreding van de heeren Nelis, Spijksman, van Delden en Lamot, deze heeren bij acclamatie te herbenoemen, waartoe onder applaus besloten werd. De heeren, voor zoover ter vergadering aanwezig, verklaarden de herbenoe ming aan te nemen. De Voorzitter stelde voor in de plaats van den heer Gosker, die vertrokken is, den'heer Broekhuijzen uit te noodigen als lid van het bestuur zitting te willen nemen. De vergadering stemde daarmee in, de heer Broekhuijzen nam hiermede genoegen. De Voorzitter maakte van deze gelegenheid gebruik de vergadering «r op te wijzen dat het ledental sterk verminderde, n.l. van 210 op 180. Dit komt door vertrek van ambtenaren, terwijl de nieuwe,'voor hen in de plaats gekomeneD, geen lid zijn. Ieder lid werd verzocht in eigen kring na te gaan welke ambtenaren nog geen lid zijn, hen aan te spoten lid tc worden en hun naam en adres op te geven van den Secretaris. De Voorzitter deelde voorts mede dat bij de behan deling vani'Hoofdstuk VII der staatsbegrooting ge bleken is dat het wetsontwerp, tot inkoop van zjjde- lingsche diensten ver is gevorderd. Binnenbeen paar maandon kan de indiening daarvan worden tegemoet gezien. Voor het ontwerp van tijdelijken diensten is nog geen betrouwbaren maatstaf gevonden en de ver wachting daarvoor mag dun ook niet hoog gespannen zijn. De heer Spij karna bracht als afgevaardigde naar de j.l in Utrecht gehouden algemeene vergadering, verslag uit. In September werd eerst^een vergadering gehou den. Conform den door het Hoofdbestuur genoemden wensch werd na een kleine toelichiing door den af gevaardigde besloten van het op die vergadering ver handelde" geen verslag te doen voorlezen. Op del den 13 December( 11. gehouden algemeene vergadering werd o. m. het Hoofdbestuur herkozen, en werd besloten tot herziening der) statuten, daar in het vervolg de vereeniging op federatieven grondslag zal zijn gebouwd. Hot. rapport omtrent de> er zekering van minimum-pensioen [voor alle rijksambtenaren is nog niet voor behandeling rijp, en in verband hier mede werdj besloten (dit »an*de' >fdeelingen 'ter ken- nisname te zenden opdat het bij eene volgende ver gadering meer,^oordeelkundig zal kunnen besproken worden. De Voorzitter zeide den,heer Spijkama dank. voor zijn uitgebracht verslag. Verder betreurde hij dat er in de kern van "de vereeniging! sulk een tweespalt was, die een flink werken verhindert. Spreker achtte de vereeniging werkende op individueelen grondslag beter dan federatief, omdat dit hem zeer moeielijk scheen. De heer Spijksma zeide 'dat het Hoofdbestuur niet tegenstaande de strooming niet stil zat. Het was nog bij den Minister op audiëntie geweest ter bespreking vaa voor de Vereeniging)belangrijke aangelegenheden doch het had weinig resultaat verkregen met het oog op den stand der schatkist. Bij de rondvraag'Meeldo de^heer (<van Soest een vraag omtre it quitanties van contributie, waarop de Voorzitter hem van antwoord diende» Onder herhaling van het verzoek aan de leden om het laden-aantal te doen vermeerderen werd daarna de vergadering die door 15 leden bezocht was onder daiikregging aan de aanwezigen door den Voorzitter gesloten. Geslaagd. De heer W. D. Koster Sz. verwierf den 19 diploma A in de stenografie systeem Kiënts-Bait." „Mercurlus." De afdeeling Alkmaar van den Nederlandschen Boud van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" hield Zaterdagavond in een der bovenlocalen van de Unie een propaganda-feestavond. De heer Kortenscbijl opende dezen avond met een woord van welkom aan de talrijk aanwezigen, en zegde voorloopig dank aan die dames en heeren die hunne medewerking hadden toegezegd, den wensch uitende dat deze bijeenkomst aangenaam en gezellig zou mo gen zijn en daardoor mocht bijdragen tot het doel der afdeeling. Spreker gaf daarna bet woord aan den af- deelingsvoorzitter, den beer P. C. Rike. Ook de heer Rike heette den aanwezigen welkom, verklarende, dat het hem een groot genoegen deed zoo veel leden met hunne dames en genoodigden aanwezig te zien. Hij maakte dan ook van deze gelegenheid gaarne gebruik het doel van Mercurius uiteen te zet ten, Het is beter vliegen vangen met stroop dan met azijn, zoo vervolgde spreker. Dit bedenkende, heeft men dezen feestavond georganiseerd; in hoofdzaak om propaganda te maken. Art. 2 on 3 van de statuten werden door spreker voorgelezen, waaruit blijkt aaneensluiting van alle col lega's (boven 18 jaar) mannélijke of vrouwelijke van welke politieke of godsdienstige richting ook. De aan gewezen weg wordt geacht om verbetering van de maatschappelijke toestanden van de Handels- en Kan toorbedienden te verkrijgen. Verschillende feiten werden genoemd, ten betooge, dat de organisatie noodig is. In het bijzonder vestig de spreker de aandacht op bet Herstellingsoord. M.ocht ons werk, zeide spreker, in de finesses wat afwijken, globaal beschouwd is bet een elkander helpen, elkan der voorstaan, door het collegialiteitsgevoel dat zich moet uiten door lid te worden van een Bond als Mer curius. Daardoor zal men langs vredelievenden weg verkrijgen wat men bescheiden mag verlangen. Hij haalde ten slotte aan de woorden door minister Loeff bij de behandeling van de wet op het arbeidscon tract, en van den heer Geverding, oud-voorzitter van Mercurius in 1907 te Rotterdam gesproken. Waar de arbeiders zoo in grooten getale voorgaan waar men dikwijls de voordeelen daarvan onder de oogen krijgt, mogen de handels- en kantoorbedienden niet achterblijven. Spreker hoopte dat deze avond dan ook mocht bij dragen tot verwezenlijking van zijn wensch. Het Bondslied werd daarna gezongen, waarna een aanvang werd gemaakt met de afwerking van het pro gramma dat uit 17 nummers bestond. De verschillende nummers verwierven een warm applaus, maar de zang van mevr. Ph. M. Ruygh Krens, sopraan en de declamatie van den heer J. H. llilleman vielen zeker het meest in den smaak. Mej. A. de Waal en de heer A. van Vliet mochten met hun nen zang eveneens veel bijval oogsten, de begeleiding van de laatste door mej. Hollenberg trok aller aan dacht. Toen de heer Kortenschijl den medewerkers bedank te en hun hulde bracht voor het door hen gegevene, belette een daverend applaus den spreker verder te gaan. Er kwam evenwel nog meer, zeide hij. Er zou nog een verrassingswedstrijd volgen. Toen de zaal werd ontruimd voor het bal, kreeg ieder bij de entree in de gelagkamer voor niets een lot in de tombola, waarin voor jongelui vele verrassingen waren weggelegd, die dikwerf een uitbundig gelach deden veroorzaken, vooral wanneer het geschenk was voor de rechte dame of voor den réchten heer. Een bal, dat eerst om half twee begon en tot laat in den morgen duurde, vormde het slot van den feest avond van Mercurius, waaraan zij die er aan deelna men zeker nog lang met genoegen zullen terugdenken.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2