DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ƒ1.50 BLOOKER'S CACAO, No. 300 Honderd en tiende jaargang. 1908 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. WOENSDAG Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 23 DECEMBER. Emser Water (Kranchen) FEUILLETON. De Roode DAALDERS BINNENLAND. Telefoonnummer 3. 26 CENT PER HEELE KRUIK. is de prijs van een BUS inhoudende twee pond een zuiver poeder van cacao. W001T LOS verkrijgbaar. Ver. oud-leerlingen Rijkslandbouwschool te Schagen. ODRANT. TT - De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te ALKMAAR geeft belanghebbenden kennis, dat zijn kantoor op de beide Kerstdagen zal zijn opengesteld als op Zondagen, maar dat op den 2en Kerstdag de openstelling zal worden verlengd tot 4.30 's nam. (spoortijd) en dat gedurende den geheelen openstel lingstijd dan alle takken van dienst worden behandeld. Alkmaar, 23 December 1908. De Directeur voornoemd, VAN DELDEN. ALKMAAR, 23 December. Wanneer de berichten over Venezuela juist zijn, dan is er alle kans, dat het geschil spoedig uit de we reld is. In de eerste plaats toch wordt gemeld dat president Gastro geheel afgedaan heeft. Er is een sa- inenzweering ontdekt, welke een staatsgreep ten doel had, waarbij verschillende regeeringspersonen ver moord zouden worden en de bevolking met het leger in bedwang zou worden gehouden. Toen vice-presi dent Gomez de feiten vernam, nam hij terstond maat regelen om het komplot te verijdelen. Hij begaf zich Zaterdagochtend te voet naar de kazerne van het mui tende regiment, dat gekommandeerd werd door den broeder van president Castro en trad moedig de ka zerne binnen, waar hij den heer Castro deed arrestee ren. De heer Gomez keerde naar het Gele Huis te rug, waar hij Torres Gardenas, oud-minister van bin- nenlandsehe zaken, aan een kort verhoor onderwierp. Deze nam de houding aan van een bravado, en ont kende het bestaan van het komplot, maar de heer Go mez greep hem bij de schouders en schudde hem heftig, roepende: „Wij hebben uw komplot om mij te ver moorden ontdekt!" De heer öardenas trachtte daar op gebruik te maken van zijn revolver maar generaal Gomez hield zijn arm vast en riep een wachter, die hem in de gevangenis wierp. Daarop werd bevel gege ven, Guzman en Lopez Baralt min. van Binn. Za ken tot 17 December) in hechtenis te nemen. Zoodra het bericht der gebeurtenissen door de stad verspreid werd, liep een geweldige menigte op het Bo- livar-plein te hoop, en betuigde op zeer ondubbelzinni ge wijze haar tevredenheid met de wending der zaken. De vice-president Gomez vaardigde daarna een pro clamatie uit, waarin hij verklaarde, een geschikte en vreedzame oplossing te willen vinden^van de interna tionale geschillen van het land, en in vrede en een dracht te willen leven met binnen- en buitenland. En onmiddellijk heeft, volgens een bericht uit Wil lemstad, de Venezolaansche regeering het besluit her roepen, dat de overlading te Willemstad van voor Ve nezolaansche havens bestemde goederen verbood. Deze maatregel is de voornaamste factor in de gespannen betrekkingen tusschen Nederland en Venezuela ge weest. Goedingelichte personen te Willemstad beschouwen de herroeping als zoo goed als gelijk staande met de DOOR BARONESSE ORCZY naar het 217de duizendtal van de Engelsche uitgave DOOR ED. VAN DEN GHEIJN Jr. 41) o Plotseling, als bij ingeving, gevoelde ze dat de wa gen stilstond en de soldaten met het afzetten der ge weren halt maakten. Zij hadden hun bestemming be reikt. Geen twijfel of rechts af, dicht in baar nabij heid, lag het voetpad dat leidde naar den rand van het rif en naar de hut. Het gevaar niet achtend, kroop ze dicht naar de plek waar Chauvelin stond, omringd door zijn kleinen troep; hij was van de kar gestegen en deelde eenige orders aan de manschappen uit. De plaats waar zij halt hielden, moest zoo wat een honderd meter van de kust verwijderd zijn, het geraas der branding liet zich op eenigen afstand hooren. Gbauvelin en Desgas, gevolgd door de soldaten, had den een scherpen hoek gemaakt, rechtsaf van den weg, waarschijnlijk naar het voetpad, dat naar de klipper, leidde. De Jood was met kar en paard op den breeden weg blijven staan. Met uiterste behoedzaamheid, letterlijk op handen en voeten kruipend, was Marguerite ook rechtsaf ge slagen. Om dit te doen, moest zij zich een weg banen door het doornig struikgewas, zich moeite gevend niet het minste gerucht te maken, een poging waarbij ze aan gezicht en handen geen kwetsuren kon vermijden. Gelukkig was zooals het in dit gedeelte van Frank rijk voorkomt bet voetpad aan beide zijden met een heg omzoomd, waar achter een droge sloot. Daarin hield Marguerite zich schuil, aan alle bespiedende blik ken onttrokken; toch gelukte het haar tot op drie me ter afstand de plek te naderen waar Chauvelin zich bijlegging van liet geschil tusschen de twee regeerin gen. En blijkens het pas verschenen Oranjeboek over de kwestie, dat vijftig bladzijden van twee kolom klei nen druk bevat heeft onze regeering steeds zich ge steld op het standpunt, dat het decreet van 14 Mei moest worden ingetrokken, zou er van een minnelijke oplossing der bestaande geschilpunten sprake kunnen zijn. Thans is de kans hiervoor groot, nu president Oastro blijkbaar niets meer te zeggen heeft. Een bekwaam rechtsgeleerde, aldus meldt Reuter uit New-York heeft een aanklacht ingediend bij het Hooge Bonds- gerechtshof, waarbij medeplichtigheid ten laste wordt gelegd aan poging tot moord en wordt voorgesteld hem in staat van beschuldiging te stellen. En de Venezolaansche bank heeft aan haar corres pondenten te Berlijn en te Parijs geseind, dat de on gelimiteerde kredietbrief die zij aan den heer Castro verstrekte bij zijn vertrek naar Europa vervallen is. Hieruit blijkt voldoende dat de ster van Castro is verbleekt. Hij noemde zich zelf graag „de Napoleon der Andes." Maar evenals Napoleon is hij, toen hij het toppunt zijner macht bereikte, gevallen. (Vervolg.) Ter vervanging van den heer G. Nobel werd tot secretaris benoemd de heer P. Hopman, te Heiloo ter vervanging van den heer H. K. Koster de heer P. J. Er ik s, te Hoorn. Beide heeren namen de benoe ming aan. In de commissie van 4 leden, buiten het bestuur tot herziening van statuten en huishoudelijk reglement, werden benoemd de heeren A. Gronemac, C. Bast, J. Buis en H. E. Eriks, die zich de opdracht lieten welgevallen. De heer C. Best, te Alkmaar, kwam in debat met den heer G. Nobel, betreffende zijn inleiding, ten bevond, bezig met instructies aan zijn trawanten uit te deelen. „En nu," sprak hij op zachten, maar niet minder gebiedenden toon „zeg me nu eens waar is de hut van Vader Blanchard?" „Zoo wat een achthonderd meter van hier, langs liet voetpad," antwoordde de korporaal die het peloton had aangevoerd, „ze ligt halfweg, hier beneden het rif afloopend." „Heel goed. Jij zult ons geleiden. Alvorens wij af dalen, kruip jij naar de hut, zoo stil als een slang kan schuifelen, en ga je na of die koningsgezinde verraders erin zijn. Begrepen?" „Ik begrijp het, burger." „Luistert nu allen goed," ging Chauvelin voort, tot de gezamenlijke soldaten het woord richtend, „want hierna zullen we geen gelegenheid meer hebben van gedachten te wisselen, let dus op ieder van mijn woor den, alsof jelui leven ermee gemoeid is, wat je geheu gen betreft. En dat zou wel eens het geval kunnen zijn," voegde hij er droogjes bij. „Wij luisteren aandachtig, burger," zei Desgas, „een soldaat der Republiek vergeet uooit een gegeven be vel." „Jij, die voortkruipt tot aan de hut, moet trachten goed erin te gluren. Als de Engelscbman er is met die verraders, een kerel, lang als een boonenestaak, of zoo een die bukt om zijn lengte te verbergen, dan fluit je schérp, als een signaal voor je kameraden. Jelui met zijn allen," ging hij voort, de soldaten gezamenlijk weer toesprekend, „snelt de hut in en ieder grijpt zijn man aan, voordat een ervan den tijd heeft een schot te lossen of zich te weer te stellen; zoo een het al doet, dan schiet je hem in beenen of arm, maar den langen kerel zul je bij alle duivels! niet het licht uitblazen. Verstaan jelui me goed?" „We verstaan, burger." „De vent is waarschijnlijk heel sterk, er zullen 'wel vier of vijf man van jelui minstens noodig zijn om hem de baas te worden." Er ontstond een kleine pauze. Ohauvelin vervolgde: „Zoo de royalisten nog zonder bun leider zijn, wat gunste van het Centraal Bureau. Spr. erkende in het algemeen het nut van coöperatie, maar niet bij het Centraal Bureau en hij haalde aan de gegevens, indertijd door den heer MGchers in een brochure neergelegd, waaruit kon blijken, dat de door /den heec Nobel genoemde voordeelen lang niet zoo schitterend waren. Spr. hoopte, dat het deze zaak nogeens zou onderzoeken. De heeren K. Koster en P. J. Eriks gaven verdere inlichtingen, waarna de heer Nobel repliceerde. D heer H. K. Koster beantwoordde de vraag wat er gedaan kan worden tot verbetering van zaaigranen. De Vereeniging werkt meer op Veeteelt dan op landbouw, is een verwijt, zeide spreker, dat in den laatsten tijd herhaaldelijk wordt gehoord, vandaar dat hij dit onderwerp wilde behandelen. Spreker zou willen dat Dr. Broekema te Wagenin- gen gevraagd werd om zomerzaal granen te laten ver bouwen op land van een lid der vereeniging. Ook Groningen stelt granen ter beschikking, de groei moet gadegeslagen worden en de opbrengst is voor f 0.50 bov9n de marktwaarde voor leden verkrijg baar. Spreker gaf in overweging dat de Vereeniging 2 HL. zaaigraan zou aankoopen, een lid trachtte te vinden die onder de door hem genoemde voorwaarden het zaad wilde verbouwen en een commissie benoemde om den groei en den oogst te controleeren. De heer C. Nobel dacht dat een samenwerking met den heer de Gier, leeraar aan de School even goed, ja zelfs meer gewenscht zou zijn dan met den heer Dr. Broekema te Wageningen, daar deze meer een studie heeft gemaakt van de klaver. Voorts merkte de heer Nobel op dat de Vereeniging Hollands Noorderkwartier reeds proeven neemt op het land van den heer Kaan te Wieringert^aard. De heer de Gier gaf inlichtingen omtrent het on derzoek van verschillende soorten gerat en tarwe. De heeren de Gier, Koster en Rezelman werden benoemd in een commissie tot het doen van het on derzoek zooals de voorstellen beoogde. De heer C. Nobel zeide daarop zijne medewerking toe en hij vertiouwde dat ook de commissie belast met het aanleggen van de proefvelden wel bereid zeu gevonden worden dit te doen. De heer P.Jz. Eriks, assistent-zuivelconaulent te Hoorn, gaf een beschrijving van de bereiding van reincultuur of zuursel. Tot verduidelijking van zijn betoog had spreker de benoodigde instrumenten mee gebracht. Hij betoogde dat de bereiding lang niet zoo kostbaar en tijdroovend was als het zich blijkbaar liet aanzien, en dat de uitkomsten van het gebruik bewezen, vooral bij hen die hadden te kampen met „los", dat de bereiding van reincultuur al meer en meer moet geschieden. Hij verwees verder naar de brochure van Dr. Seheij, die op aanvrage gratis te verkrijgen ia. De heer Bruin verklaarde, dat hem reincultuur zeer goed voldeed. De heer H. Eriks was echter een andere meening toegedaan. De Voorzitter bracht daarna dank aan den inleider. De heer G. Nobel gaf een verklaring van den in houd van het arbeidscontract voor zooveel het den landbouw betreft. Deze zeer breedopgezette rede ein digde met de verklaring, dat de humaniteit van den werkgever en het plichtsgevoel van den arbeider de grootste fundamenten moeten zijn voor een goede vei standhouding. De heer Muijs, leeraar aan de Lmdbouwwinter- achool kwam ter vergadering. hoogst waarschijnlijk het geval zal wezen, dan waar schuw jij je kameraden die op den loer liggen en jelui verschuilt je met je allen achter de rotsen om de hut. Je wacht daar in doodsche stilte den langen slungel van een Engelschman af; dan val je gezamenlijk op de hut aan, maar niet voordat de kerel goede en wel er binnen is. Denkt er vooral wel om, dat jelui stil moet te werk gaan, als de wolf die 's nachts een schaapskooi binnensluipt. Het afvuren van een pistool, een schreeuw of iets van dien aard, zou een waarschuwing zijn voor liet lange heerschap, om de klippen en de hut te mijden, en" voegde bij er met nadruk bij „bet is jelui plicht den rijzigen Engelschman vannacht een been te lichten." „U zult stipt gehoorzaamd worden, burger." „Gaat nu zoo stil mogelijk aan jelui werk, ik volg in de achterhoede." „Wat moet er met den Jood, burger?" vroeg Desgas, toen de soldaten één voor één, zwijgend als schimmen, langs het hobbelig, eng voetpad begonnen te kruipen. „Dat is waar ook! Ik zou den Jood heelemaal ver geten," zei Chauvelin, en zich in de richting wendend waar deze nog altijd stond „Hei daar...." riep hij.... Aaron, Mozes, Abra ham, of hoe je vervloekte naam moge luiden. waar ben je?" „Benjamin. Rosenbaum, Edelachtbare. Benjamin Rosenbaum," herhaalde de oude man in allen deemoed. „Het is me minder aangenaam je geluid te hooren, njaar wel heb ik je eenige wenken te geven, die je wel zqo verstandig zijn zult blindelings op te volgen." „Al naar het UEdelachtbare behaagt.. „Hou je brabbeltaal voor je. Je blijft hier staan, hpor je? met kar en paard tot we terugkomen. Geen kik of mik zul je geven, versta je? En ook ga je niet van je plaats, tenzij ik je verlof geef. Heb je me begre pen „Maar Edelachtbare protesteerde de Jood erbar melijk. ..Geen kwestie van „maren" of argumentf-eren" zei Uhauvelin op een toon die den stakkert deed sidderen' van het hoofd tot de voeten. „Als ik bijmijn terug- De Vragenbus leverde 8 vragen op. Ie. wanneer van melk van aan mond- en klauw zeer lijdende koeien kaas wordt gemaakt, is deze kaas dan schadelijk? De heer Eriks ass. zuivelconsulent te Hoorn zeide, dat de opgedane ondervinding niet direct een beves tigend antwoord op dö vraag gaf. D melk is slecht door den toestand der dieren, de kaas kan uit den aard der zaak niet goed zijn. 2e. Hoe staat het met het fabriceeren van melk poeder De heer C. Nobel verklaarde, dat de melkpoeder wel vervaardigd kan worden, doch dat men van den poeder weer geen melk kan maken. De heer Eriks bevestigde dit door de ondervin ding met ontvangen melkpoeder-tabletten cpgedaan. Wat is er bekend van de bestrijding van de var kenspest De heer Muis gaf inlichtingen omtrent de verleden en dit j aar gedane inentingen, waaruit bleek dat de enting tegen de pest geen resultaten naar wensch opleverden. Eerst 10 dagen na de enting kan men de werking der inenting controleeren, daar de ziekte veelal al in de dieren zit voordat men het kan merken. Die resultaten waren zoo gering dat de en ting in het vervolg niet meer zal plaats hebben. De heer Koster kon omtrent het door hem aange schafte varken, op de excursie van verleden jaar geen gegevens verstrekken, daar het dier spoedig is ge storven. De heer Buis zeide, dat hij er gelukkiger mee ge weest is. Het door hem aangeschafte dier is goed gegroeid, en is dan trouwens een zeer mooi dier, de beer later aangekocht voldoet even goed, ja z.i. nog beter aan de gestelde verwachtingen. De heer C. Nobel bracht in herinnering dat de Rijks-Landbouwwinterschool te Schagen heden 12 jaar bestaat. Hij verhaalde eenige feiten uit de geschiedenis der school er in hoofdzaak op wijzende dat er bij hare oprichting een zeker wantrouwen bestond. Men vreesde dat de boerenzoons daardoor geen boer zouden blijven, dat zij meer heerenboer zouden worden. In de eerste jaren kwam dit wantrouwen tot uiting, ten minste de school kwijnde totdat er na eenige jaren een ken tering ten goede kwam, in die mate dat de school eene noodzakelijke uitbreiding moest ondergaan. Dank zij de bemoeiingen van het Gemeentebestuur kwam de uitbreiding tot stand. De vergadering van heden bewees ten volle dat de boerenzoons geen boeren alleen in naam waren ge worden, het verhandelde getuigde van kennis, opge daan door ervariDg, door werken. Ook deze vereeniging kan met genoegen eu trots op haar verleden terug zien, dank zij het bestuur de kern van iedere vereeniging, waarin immer mannen zaten, die met liefde en toewijding landbouwbelangen behartigden. Hij bracht ten slotte hulde aan bet bestuur en wenschte de vereeniging geluk met haar jubileum en hoopte dat de nu trouwens niet geringe krachten wel ke van haar uitgaan, steeds door eendrachtelijke sa menwerking moge vermeerderen. De heer G. Nobel nam afscheid van de vereeniging als secretaris, niet als lid, en als zoodanig zou hij, waar Git verlangt werd, gaarne haar tot steun en toelich ting zijn. Hij bedankte voor de steeds ontvangen me dewerking. De voorzitter dankte den heer Nobel voor hetgeen deze ten dienste van de vereeniging had gedaan.. Hij billijkte zijn heengaan en hoopte dat bij nog langen tijd in het belang der vereeniging werkzaam zou willen zijn. komst je niet hier vind, ik verzeker je, dat, waar je jok schuilvinkje mocht spelen, ik je toch zal snappen en een parate executie je deel zal zijn. Je hebt me ver staan?" „Maar Excellentie „Ik vraag of je me verstaan hebt!" De soldaten waren allen weggekropen; de drie man nen stonden alleen op den donkeren eenzamen weg. Marguerite bevond zich tusschen het struikgewas, klisterend naar Chauvelin's bevelen, die haar als een doodvonnis in de ooren klonken. „Ik heb UEdelachtbare verstaan," protesteerde de Jood, opnieuw een poging doende Chauvelin wat dich ter te naderen, „en ik zweer bij Abraham, Izaak en Ja cob, dat ik de bevelen van UEdelachtbare stipt zal op volgen. maar als er nu eens roovers komen zwerven qp dezen eenzamenweg, dandan zou het kunnen gebeuren dat ik moet schreeuwen of wegloopen in mijn angst. Moet er dan een vreeselijke straf over mij ko men voor iets dat ik niet kan beletten?" Chauvelin dacht een oogenblik na. „Denk je, dat je paard en kar hier veilig alleen kun nen staan?" vroeg hij barsch. „Ik geloof, burger," bracht Desgas in het midden, „dat ze zonder hem veiliger zullen zijn." „Maar wat moet ik met dien ezel dan uitvoeren?" „Zoudt u hem maar niet naar Galais terugsturen, burger „Neen, want we zullen bem noodig hebben, om straks de gekwetsten te vervoeren," zei Chauvelin met grirn- migen grijns. Andermaal een pauze Desgas, het besluit afwach tend van zijn chef, de oude Jood jammerend naast zijn ersleten knol. „Komaan, sloomig, laf, oud wammes," zei Chauvelin ten laatste, „je moet maar achter ons aansloffen. Hier, burger Desgas, bind den kerel dezen zakdoek stevig voor den mond." B Xaui (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1