DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Honderd en tiende jaargang. 1908 D O N D E|ft|D A G 24 DECEMBER. Een volslagen VERY EK, Een OPPERMAN, DE WET IN HUIS. BINNENLAND. No. 301 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Wegens het Kerstfeest zal de Courant Vrijdag en Zater dag niet verschijnen. COURANT. Bij den dienst der GEMEENTEWERKEN van ALKMAAR kunnen geplaatst worden: loon f 11,per week. loon f 10,per week. Leeftijd niet hooger dan 35 jaren en ten minste drie jaren in Alkmaar metterwoon gevestigd zijpde. Voor eigen pensioen en dat voor weduwen en weezen wordt 6 pCt. van het loon ingehouden. Gegadigden moeten zich schriftelijk wenden tot den Directeur der Gemeentewerken vóór of op 6 Ja nuari 1909, met opgaven van woonplaats, leeftijd, aanbevelingen, enz. j. Gelijk wij reeds geschreven hebben is het opmerke lijke van de nieuwe wet op het arbeidscontract, die 1 Februari in werking treedt, dat zij niet vóór onze huizen halt maakt, maar rustig binnentreedt en overal rondkijkt of wij in onze verhouding tot onze dienstbo den wel doen, wat zij van ons verlangt. Men heeft deswege tegen de wet storm geblazen. Niet geheel terecht, naar het ons voorkomt. Zeker liet ver-strekkende recht van den meester van tegen woordig gaat verdwijnen. Zeker de wet, die thans biimenlating vraagt, is niet zoo tam als haar voor gangster, die den meester vrijwel zelf wetgever deed zijn. Maakte de vroegere wet uitzonderingen op het gewone recht ten bate van den werkgever en ten na- deele van de dienstboden, de nieuwe wet heeft meer k genovergestelde neigingen. Beschouwde de vroegere wet de dienstboden als niet geheel betrouwbaar en vooral als menschen op wie niets te verhalen is, de nieuwe wet van 1 Februari heeft een geheel andere opvatting. Doch moet men nu vreezen, dat men thuis een rat tenkoning van processen zal krijgen? Dat men bij elke handeling tegenover de dienstboden moet bedenken óf zij ook processueele gevolgen zal hebben? Dat men cm zoo te zeggen een abonnement bij den deurwaarder moet sluiten en voortdurend gereed moet staan met geschreven contracten, exploiten, enz. enz.? Wij gelooven het niet. Wellicht zal liet niet onver standig zijn een schriftelijk contract te sluiten doch <lnn meer om voor beide partijen een richtsnoer te heb ben dan wel omdat men zoo'n contract als wapen zal noodig hebben. Zal dan niet waar zijn, wat mr. S. van Houten in zijn bij II. D. Tjeenk Willink Zoon uitgegeven ge schrift .Raadgevingen aan Huisvrouwen" schrijft, dat onder den invloed der socialisten de meisjes zullen trachten uit deze wet „te halen, wat er uit te lialen is" en dan inderdaad lastige kwesties -zullen kunnen op werpen W ij gelooven, dat dit bij uitzondering zeker het ge val zal zijn. Evenals men in het dagelijkseh leven een uiterst lastig mensch wordt, indien men voortdurend met de wet in de hand staat en bij elke kwestie ook de minste of geringste naar den rechter loopt, zoo zullen de dienstboden thans ook uiterst lastige men schen kunnen worden, indien zij niets liever willen dan bezwaren opwerpen en procedeeren. Doch in normale gevallen zal men er zonder die schokken kunnen ko men, mits van beide zijden goede wil is. Wij zeggen: van beide zijden. De huisvrouw zal den uil moeten hebben haar verhouding tot de dienstbode [■enigszins anders te bekijken dan tot nu toe in veel ge vallen gebruik is geweest, zij zal moeten kennis nemen van de wet en niet de verzenen tegen de prikkels moe ten slaan. Want in dat geval bereidt zij zichzelf veel Jeed. Onder den invloed der vroegere, slappe en onvol doende wet zijn veel misbruiken ingeslopen. Deze zul len moeten worden verwijderd. Mogen wij één geval tot voorbeeld nemen? Mijnheer en mevrouw gaan voor twee dagen de stad uit. De dienstbode logeert die twee dagen bij haar ouders. Onder de oude wet hebben wij herhaaldelijk geconstateerd, dat bij zoo'n korte vacantie de inwo nende dienstbode geen kostgeld kreeg. Dat is onbil- hjk al willen wij ons de werkgevers gaarne zóó goed voorstellen dat de meestc-n bereid zouden zijn geweest wel dit kostgeld te betalen, indien men hen maar op deze onbillijkheid attent had gemaakt Doch voortaan schrijft de wet het kortweg voor. Indien men in het contract of in de afspraak niet uitdrukkelijk bepaalt, dat voor korte afwezigheid het z.g.n. „kostgeld" niet verschuldigd is, moet dit betaald worden tot een be drag, door het plaatselijk gebruik bepaald. Indien wij nu enkele van de voornaamste bepalingen der wet, voorzoover zij inwonende dienstboden betref- ien, nagaan, dan treffen ons eerst de bepalingen om trent de zoogenaamde godspenning of handpenning. Men weet dat veelal het gebruik is, dat na het uitrei ken van zoon godspenning (spreek uit: goospenning partijen toch nog kunnen afzien van den dienst, de dienstbode door de penning terug te geven, de werkge ver door haar op te offeren. Dat zal niet meer moge- uk zijn tenzij partijen van te voren hebben afgespro ken (mondeling of schriftelijk) dat zij het oude ge bruik willen handhaven. Hiertegenover staat dan weer dat bij spoedige dienstverbj-eking de bedoelde pen ning in mindering op het loon kan worden gebracht. Wat nu de bevoegdheid tot het aangaan van het ar beidscontract betreft, de gehuwde vrouw is bevoegd zelfstandig te huren; haar man wordt verondersteld de vereischte toestemming gegeven te hebben. De zelf standigheid van de vrouw als arbeidster is nog veel ruimer. Zij kan allerlei rechtshandelingen zelfstandig- verrichten en zelfs over het ontvangen loon zelfstan dig ten bate van liet gezin beschikken. Met minderjarige dienstboden moet men voorzich tig zijn altijd als men in een enkel geval zou mo gen verwachten, dat zij uit de wet willen halen wat eruit te halen is, gelijk mr. S. van Houten het noemt. Immers de minderjarige heeft machtiging noodig (mondeling of schriftelijk) van zijn wettelijken verte genwoordiger om te gaan dienen. Mondeling gaat dat in tegenwoordigheid van den werkgever; de schrifte lijke machtiging moet aan den werkgever worden over gelegd, die haar bewaart tijdens den dienst maar in- tusschen heeft te zorgen dat de dienstbode een „ge waarmerkt afschrift" (sic!) krijg-t. Nu gaat het huren ook zonder machtiging. Maar dan verloopen er vier weken, dat men vrijwel rechte loos is tegenover den minderjarige. Deze kan plotse ling wegblijven of thuis gehouden worden daaraan is niets te doen. Eerst na afloop van die vier weken wordt de verhouding vast. Wenscht men die vier we ken rechteloosheid niet, dan zal men (.bij minderjari gen) dus wel altijd moeten zorgen, dat men de mach tiging van te voren heeft. In dit verband is het van belang te wijzen op de overgangsbepalingen der wet, en wel vooral op art. I, al. 1 en al. 3. Alinea 1 luidt: „De rechten en verplichtingen, voortspruitende uit arbeidsovereenkomsten, welke van kracht zijn op het tijdstip van het in werking treden van deze wet (1 Febr. a.s.), worden, te rekenen van dat tijdstip (1 Itebr.), doch alleen voor het vervolg, geregeld naar de bepalingen dezer wet." Alinea 3 luidt: „Indien minderjarigen op gemeld tijdstip (1 Febr.}* als arbeiders werkzaam zijn, zonder dat hun wettelijke vertegenwoordiger eene arbeidsovereenkomst te hun nen behoeve gesloten heeft, wordt de termijn, genoemd in art. 1637h (de bovenbedoelde vier weken), geacht op voormeld tijdstip aan te vangen." Eeiiigszins in verband met het bovenstaande wijzen wij nu nog op de nieuwe regeling van het betalen van loon aan minderjarigen. Deze zijn in den regel be voegd tot het ontvangen van hun loon gelijk ook thans de regel is. Doch de vader kan van dien regel doen afwijken, indien hij in de machtiging zijn wensch daartoe uitspreekt of wanneer hij zich schriftelijk ver zet tegen betaling aan den minderjarige. Heeft hij dat gedaan en betaalt men toch aan den minderjarige, dan is die betaling nietig. Overigens is in dit verband nog van belang, dat men anders dan in de arbeidscontracten van uitwo nende arbeiders -bij inwonende arbeiders vrij is om het loon vast te stellen in die bestanddeelen waarover men het eens is geworden. Ook de termijnen van looubetaling worden voor in wonende arbeiders geregeld door het plaatselijk ge bruik, tenzij partijen schriftelijk bepaald hebben de wettelijke termijnen te willen volgen. De wet beperkt de Zondagsarbeid. Regel is: Zon dags geen arbeid. Een uitzondering wordt toegelaten, wanneer werk op Zondag uit den aard van den arbeid voortvloeit of wanneer partijen anders hebben afge sproken. In _het huishouden zal de eerste uitzondering wel vanzelf werken en zal dus de regel niet tot moeielijk- lieden leiden, indien men overigens den Zondagsar beid zooveel mogelijk beperkt. Anders is het met de zorg voor de veiligheid van den arbeider, die den werkgever uitdrukkelijk wordt opge legd. Hij heeft hier verplichtingen ten aanzien van het onderhoud van de werktuigen en de regeling van den arbeid, die tot schadevergoeding bij ongelukken kunnen leiden als er niet overmacht en grove schuld van den arbeider is. Van deze verplichtingen kan de werkgever zich niet in het contract ontslaan. Een paar voorbeelden: Mevrouw X. ziet haar trapleer niet geregeld na of laat haar dienstbode gevaarlijk zeemwerk buiten aan de vensters verrichten. Het meisje valt door de trap en krijgt daarbij een ongeluk of sterft tengevolge van den val uit het raam. In het eerste geval kan de werkgever verplicht zijn tot schadevergoeding (wat in c-asu niet per se vergoeding van geldelijke schade is) jegens het gekwetste meisje, in het tweede eventueel tot schadevergoeding jegens de ouders van het meisje, die door haar arbeid werden onderhouden, tenzij er overmacht of grove schuld van het slachtoffer was. De heer Van Houten verwacht hier verlichting van een bepaling in een eventueel schriftelijk contract, dat het meisje haar arbeid niet op gevaarlijke wijze zal verrichten en elk gebrek aan eenig gereedschap direct ter kennis van den werkgever zal brengen. Bovendien zal men zich tegen deze kwade kansen op den duur al licht kunnen verzekeren. 1 n een slotartikel zullen wij verder de nieuwe ver houding (na 1 Febr.) tusschen de mevrouwen en de dienstboden nagaan. (Slot volgt.) Tweede Kamer. Bij den aanvang der vergadering werden gisteren eenige kleine wetsontwerpen behandeld. Daarna werd voortgezet het debat over Hoofdstuk Landbouw. Bij de afdeeliug arbeiderE-verzekering bepleitte de heer Van Vliet (a.-r. Doetinchem) bespoediging van het vraagstuk der ouderdoms-verzekering. Spreker vroeg verder hoe het stond met het on derzoek in zake de landbouw-ongevallen-verzekering. De heer Schaper (s.-d. Appingedam) besprak ook .all sresrst de ouderdomspensionneering. Hij bepleitte daarbij het eenvoudige stelsel van staatspenaionneering. Spreker meende, dat er voor staatspensioen geld genoeg is. Spreker ging in den breede het standpunt na, dat door de verschillende politieke partgen in zake ouder domspensionneering wordt ingenomen. gJWat de Ongevallenwet betreft, hoopte spr. dat de reorganisatie van de Rijks-Verzekeringbank spoed g zal worden tot stand gebracht, opdat bezuiniging bij werking der Bank zal worden bereikt. De heer de Klerk (lib. Rotterdam II) betoogde dat hij gaandeweg voorstander was geworden van afzonder lijke Staatspensioneering, echter niet slechts van ouden van dagen, die in loondienst zijn geweest. De heer Treub (v.-d. Assen) hoopte dat de Kamer in staat zal gesteld worden, om spoedig een concreet voorstel tot oplossing van het vraagstuk der ouder- domspensioneering te behandelen. De heer Savornin Lohman (chr.-hist. Goes) gaf een overzicht van den arbeid der commissie van voorberei ding der verzekerings-ontwerpen en vroeg den minister wat er verder gedaan moet worden. De minister van landbouw betoogde, dat aan de be geerte naar een spoedige ouderdomsverzekering niet mag worden opgeofferd een behoorlijk verzekerde or ganisatie. In zake 'le ongevallenverzekering beschouwt de mi nister risico-overdracht als een gezond element, dat tot ontwikkeling dient te worden gebracht. Bij het verder debat verdedigde de heer Treub een amendement, om niet over te gaan tot de aanstelling van een inspecteur-controleur over de agenten der Rijksverzekeringsbank. De heer Flugenholtz (s.-d. Weststellingwerf) wensch- te afschaffing van het examen van adjunct-commies bij de Rijksverzekeringsbank. De minister van Buitenlandsche Zaken deed daarna de volgende mededeeling: Na de ontdekking van het complot tegen het leven van den vice-president van Venezuela is daar een nieuw ministerie gevormd en zijn eenige vrienden van president Castro gevangen genomen. De fungeerende president Gomez heeft den 21en Dec. als vriendschaps betuiging, in afwachting van nadere regeling door middel van gedelegeerden, gelast de uitvoering van het decreet van 14 Mei te schorsen, vertrouwende dat Nederland de maritieme demonstratie in de Venezo- laarische wateren zal staken. In afwachting van Eerstel van het Venezolaansch consulaat op Curacao is de Duitsche consul gemach tigd om uit te klaren. (Bravos.) Bij de hervatting van het debat over de landbouw- begrooting betoogde de minister van Landbouw,- dat het examen voor adjunct-commies bij de Rijksverze keringsbank niet kan worden gemist en werd des hee- ren Treub's amendement verworpen met 54 tegen 10 stemmen. Bij het verder debat bracht de heer Patijn (lib.) ter sprake het Koninklijk besluit van 23 November, bevat tende een 'nieuwe formule voor de bepaling van het aandeel in de administratiekosten aan de Rijksverze keringsbank verschuldigd door werkgevers, die de eigen risico dragen en door de maatschappijen en ver- eenigingen, die de risico overnamen. Aangenomen werd met 65 tegen 7 stemmen de motie- Patijn, uitsprekende dat de billijkheid gebiedt, dat het nieuwe tarief niet mag worden toegepast over de jaren voorafgaande aan 1 Januari 1909. De Landbouwbegrooting werd aangenomen, alsmede de ontwerpen tot heffing van tien opcenten op de be- drijfs- en vermogensbelasting. Aan de orde was daarna het wetsontwerp tot aan vulling en verhooging van het IXe hoofdstuk dienst jaar 1908. (Uitbreiding der Landsdrukkerij.) Te ongeveer 6 uur werd dp vergadering tot 8 uur 's avonds geschorst. Toen werden de beraadslagingen over dit wetsontwerp voortgezet. Het wetsontwerp kwam in stemming en werd ver worpen met 40 tegen 26 stemmen. Aan de orde was vervolgens het wetsontwerp tot verhooging en wijziging van Hoofdstuk V der Staats- begrooting voor 1909. De algemeene beraadslagingen werden geopend, waarbij tevens in bespreking kwam het amendement van den heer Van Asch van Wijck, om het artikel voor lief nieuwe Rijkskrankzinnigengestieht te verminderen met 35.000. liet amendement werd zonder stemming aangeno men. Het wetsontwerp werd zonder stemming aangeno men. De vergadering werd verdaagd tot heden 10V4 uur. H. M. de Koningin. Ds regeering heeft aan de Eerste Kamer en aan de hooge staatslichamen de mededeeling gedaan van de heugelijke tijding betreffende de blijde verwachting van H. M. de Koningin. Ten Koninklijke Paleize hebben in het inschrij- vingsboek geteekend als bewijs van belangstelling en lot gelukwensching de president en een groot aantal leden van de Tweede Kamer van de rechterzijde en van de liberale en vrijzinnig-democratische partijen. De Belgische gezant toekende als waarnemend deken voor het corps diplomatique. GEMENGD NIEUWS. Een woesteling. Terwijl de buitengewoon gemeente-veldwachter G. de Veer in het jachtveld te Zandvoort surveilleerde, betrapte hij aldaar den arbeider A. C. K., wonende te Haarlem, op het stellen van een wildstrik. Toen genoemde veldwachter hem zeide, proces-verbaal te zullen opmaken, trok hij een mes en dreigde De Veer daarmede te zullen doodsteken. Deze echter hield h6m met een geladen geweer, dat hij bij zich droeg, op een afstand, doch K. beloofde hem later wel te zullen vinden. Inbraak. Gisternacht hebben ongenoode gasten een bezoek gebracht aan het magazijn van den heer F. J. A. H. van Pelt, Warmoesstra&t 38 te Amsterdam. Met een roeiboot moeten de dieven van de zijde van het Dam rak door het forceeren van een paneel in den kelder zijn binnengedrongen. Aan geld en postzegels werden uit de lessenaars en laden f 40 ontvreemd. Da be woners hebben niets bemerkt, en de diefstal werd eerst ontdekt bij de komst van het personeel. Van de dieven is tot dusver géén spoor ontdekt. De we.kloosheld te Amsterdam. De vijfde opgave van den penningmeester der com missie voor de werkloozsn te Amsterdam, vermeldt een bedrag van f 10,638, dat is in totaal f 74 315,50. Gevaarlijk. Toen stuurman E. M., van het zeilschip Chateau briand, liggende in de Binnenhaven te Rotterdam, gistermiddag op den Coolsingel wandelde, ging een geladen revolver, die hij in zgn broekzak droeg, af. De kogel drong hem in het rechterbeen. Oudheden gevonden. Sedert eenige dagen is men bezig de gracht om het kasteel „De Voorst" te Nederhemert, uit te diepen. Bij dit uitdiepen werd een zeer lange sabel of slag zwaard en 66D goucen munt gevonden. Verbrand. Een treurig ongeval had te Eerde bij Vechel plaats. Een kind van den landbouwer S., een driejarig ventje, viel al spelende in een ketel vol kokende soep. De rug en de eene bovenarm waren ijselijk verbrand en stonden dadelijk vol groote brandblaren. In deer- niswaardigen toestand werd de kleine opgenomen. Ingestort. Te Kootstertille is gisternacht een graanpakhuis in gestort, toebehoorende aan de Wed. Vries. Daze week waren de zolders volgeladen met gerst. Vermoedelijk door te zware lad ng is de balklaag bezweken. De twee gezinnen die onder de zolders gehuisvest waren, wisten zich juist bijtgds door de vlucht te redden, zoodat geen persoonlijke ODgelukken zijn te betreuren. Het graan is grootendoels vernield. Een gedeelte is in het kanaal gegleden. De lading was niet verzekerd. Uit de Egmonden. Aan den directeur der Prins Hendrikstichting te Egmond aan Zee, is voor de aldaar verpleegd wor dende zeelieden ter viering va-: het Kerstfeest over gemaakt de inhoud van de bus, groot f 49.42, ge plaatst in kamer 2 van de gemeente-secretarie, afd. A. Z., Korte Vo;rhout 1 te 's-Gravenhage. Uit Stonipetoren. De verpachting door Dijkgraaf en Heemraden an de Schermer, den 23 Dec. te Stompetoren gehouden, heeft tot uitslag dat het grasgewas heeft opgebracht f 15583 en het riet f 757. Het vorig jaar waren deze bedragen f 14964 en f 986. Uit Heiloo. Da afdeeling Heiloo der Noordhollandsche vereeni- ging „Het Witte Kruis" heeft in het café „de Onder neming" van den heer J. Ruiter hare jaarvergadering gehouden. Da penningmeester deed rekening en ver antwoording van zijn gehouden beheer over 1908, waaruit bleek, dat de ontvangsten en uitgaven respec tievelijk hebben bedragen f 352.05 en f 367.74. De begrooting voor 1909 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 326.75. Uitgeloot werden 2 aandeelon elk van f 25. De aftredende bestuursleden, de heeren F. Brouwer en F. W. Buijze, werden harkozen. Mede gedeeld werd, dat waarschijnlijk gedurende de maan den Januari en Februari een repetitie cursus, onder leiding van den heer Dr. T. Hoekstra, zsl worden ge houden voor hen, die het vorige jaar, den geheelan verband-cursus voor eerste hulp bij ODgelukken hebben doorloopen. Het ledental der Afdeeling bedraagt 180. Uit Westgraftdljk. Woensdagmorgen is het Duitsche stoomschip Clara" op reis van 't Nieuwediep naar Amsterdam te West- Graftdijk in den dijk gevaren en heeft daar eenige schade veroorzaakt, die door den kanaalbeambte op f 60 begroot is. Uit St. Pancras. Aan de openbare lagere school te St. Pancras word Dinsdag door solliciteerende onderwijzers proefles ge geven en wel door de heeren D. de Vries van Groote- gast en R. de Vries van Odoornerveen. Mede was op- gero pen den heer W. M. Smits van M-lissant, doch deze was niet opjekomeD.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1