DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd m tiende Jaargang. 1908 MAANDAG 28 DECEMBER. Een volslagen VERVER, Een OPPERMAN, Uit Hof- en Hoofdstad. BINNENLAND. No. 302 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. loon f 11,per week. Onteigening ten algemeenen nutte. Tweede Kamer. Kerstfeest ten Hove. Tweede Kamerverkiezingen. Dr. A. Kuyper. Gezonken. Een eigenaardige verhouding. Een reuzenvisch. Een driftkop. Een jeugdige dievegge. Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren. Een dolle koe. De werkloosheid. ALKMAARSCHE COURANT. Bij den dienst der GEMEENTEWERKEN van ALKMAAR kunnen geplaatst worden: loon 10,per week. Leeftijd niet hooger dan 35 jaren en ten minste drie jaren in Alkmaar metterwoon gevestigd zijnde. Voor eigen pensioen en dat voor weduwen en weezen'wordt 6 pCt. van het loon ingehouden. Gegadigden moeten zich schriftelijk wenden tot den Directeur der Gemeentewerken vóór of op 6 Ja nuari 1909, met opgaven van woonplaats, leeftijd, aanbevelingen, enz. Het Hoofd van het bestuur der gemeente ALKMAAR, Gelet op art. 7 der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad No. 125), Brengt ter algemeene kennis, dat de stukken, bedoeld in artikel 6 dier wet, betreffende eene ver ruiming van de kaasmarkt, ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage sullen worden nedergelegd van 12 December a.s. af tot en met 10 Januari a.s. en dat belanghebbenden binnen dien tijd hunne be zwaren mondeling of schriftelijk moeten opgeven aan het college van burgemeester en wethouders. Alkmaar, 11 December 1908. Het hoofd van het Gemeentebestuur voornoemd, G. RIPPING. ALKMAAR, 28 December. Het schijnt wel, dat generaal Gomez meester is van den toestand in Venezuela. De berichten zeggen dit tenminste allen en ofschoon de mogelijkheid niet is buitengesloten, dat die berichten den stand van zaken gunstiger voorstellen dan hij werkelijk is, is het toch niet aan te nemen, dat ze geheel en al onwaar zijn. Zonder bloedvergieten heeft er in dit rijk nog nooit een omwenteling plaats gehad en het zou een wonder zijn wanneer de revolutie ditmaal zoo weinig bloed lieeft gekost als de berichten ons willen doen gelooven. Generaal Gomez is onmiddellijk aan het hervormen gegaan en dat was in het geheele land wel noodig. "Maar niet alleen heeft hij den 'binnenlandschen toe stand herzien, ook op de buitenlandsche zaken heeft hij zijn oog gericht en bij hem zit het goede streven voor, om de geschillen langs middellijken weg op te lossen. "Blijkens een telegram in dit nummer moet de gene-" raai er over denken de uitlevering van zijn voorgan ger, président Castro, te vragen. In elk geval is het thans wel zeker, dat de „zieke man" cfe kliniek van prof. Israel niet meer zal verwisselen tegen het gele huis in Caracas. De Berlijnsche pers, die aanvankelijk een niet-onwelwillende houding aannam, heeft deze thans geheel laten varen en oordeelt in vrij scherpe bewoordingen over den ex-president. Toch verklaart zij, dat hij nog goed bij kas is, waarmede gezegd wil zijn, dat men in Berlijn maar moet trachten veel aan hem te verkoopen. Onze regeering, en met name onze minister van buitenlandsche zaken, heeft in binnen- en buitenland een goede pers. Het Tageblatt zegt bijv. „Men moet voor de han dige, geduldige en zeker op het doel afgaande politiek van het kabinet te den Haag, dat het netelige Venezo- laansche vraagstuk met zulk een schitterend gevolg wist aan te pakken, met eerbied den hoed afnemen." De Morgênpost, ook een Berlijnsch blad, verklaart: „De Hollanders hebben het heele zaakje met echte, prijzenswaardige mijnheer-flegma afgedaan." De Liberté, een Fransche courant, zegt: „Neder land heeft van de nieuwe Yenezolaansche regeering alle voldoening gekregen die het verlangde, Frankrijk echter blijft het slachtoffer van zijn belachelijke zwak heid." En de Temps, het invloedrijke Parijsche blad. ver klaart: „Het krachtdadig optreden van Nederland heeft het ziekte-proces in Venezuela verhaast. De Times, de welbekende, schrijft dat Nederland den dank der beschaafde wereld verdient, daar het den stoot gaf die het gebouw van Castro's macht in el kaar deed vallen. Dit alles getuigt van waardeering voor het beleid, dat dóór Nederland in dezen is getoond. En zulk een beleid is natuurlijk in de eerste plaats voor ons land goed, omdat daarmede aan de onverkwikkelijke Vene- zolaansche kwestie een einde komt. Maar ook is het voor ons land goed dat we zulk een kalm en toch be slist bewindsman aan buitenlandsche zaken hebben, omdat daardoor het aanzien vau Nederland bij de mo gendheden wordt verhoogd, omdat daardoor is bewe zen, dat we wel klein zijn, maar toch nog gezag kun nen hebben, dat we niet al te bescheiden behooren te wezen. Drong dat maar wat meer door tot het geheele Ne der! andsche Volk. Immers, wanneer het ons aan iets mankeert dan is het wel aan het vertrouwen in ons zelf, in onze volkskracht! Aan den Haagschen brief van de Schied. Ct. ont- leenen we het volgende over het bekende incident- Troelstra in de Tweede Kamer: „Onheilspellende blikken begroetten den heer Troel stra toen hij het woord vroeg. De heer Duymaer van Twist riep bleek: neen, neen, en in de oogen van den landedelman Foreest, anders eene zeer goedige figuur in de Kamer, flikkerde iets, dat scheen te zeggen: Jon getje, als je mij dat in mijn eigen huis leverde, was je er eerder uit dan je er ingekomen bent." Maar wij wa ren gelukkig in een Nederlandsch parlement, en toen ile voorzitter met eene soort kalme berusting zeide: Ik lean het woord aan den geachten afgevaardigde over de mededeeling van de Regeering niet weigeren, kon de heer Troelstra rustig demonstreeren. Er volgde eenig gefluit en gesis, wij zijn niet in staat mede te deelen of dit van uit de Kamer of van de tribunes kwam. Als wij eindelijk goed gezien hebben, was het optreden van den heer Troelstra weinig naar den zin van zijn partijgenoot Schaper; wellicht heeft de afge vaardigde van Appingedam zeer goed begrepen, wat reuzenbok zijn „leider" op dat oogenblik schoot; eene natie neemt het niet in dank aan, als in haar liefste eten roet gegooid wordt. Wezenlijk, handhavende de hierboven gebruikte qualificaties, is het optreden van den heer Troelstra ook eene domheid zonder weerga geweest, waarmee de slimme politicus Troelstra bewe zen heeft de waarheid van het al oude spreekwoord, dat ook Homerus wel eens slaapt." De Haagsche medewerker van de Prov. Geld. en Nijm. Ct. schrijft over de poging om een Kerstfeest viering te „forceeren," die ons niet „eigen" is. Van boven af is daartoe sinds lang al de stoot gegeven en 't is meer en meer „fashion" geworden de aardige ver rassende pret van de St. Nicolaasviering door een Kerstboom te vervangen, waar we door andere gebrui ken en tradities uit den aard toch koud tegen aan staan te kijken. Zoo is 't dus gekomen tot Kerst-eta lages, zoo talrijk als we ze hier nog zelden gezien heb ben. En eenige groote winkeliers vertelden mij dat vooral de kringen van onze „upper ten" er blijkbaar sterk voor te vinden zijn. Deze nieuwe mode maakt 't hier aan de groep van de „struggle-for-high-life" beweging mogelijk zicb met weinig of geen kosten pyramidaal hoog te houden. Toen heel de stad zich bezig hield met Sinterklatis- pret en Sinterklaas-surprises, trok mevrouw de echtge- noote van zijn Excellentie den Referendaris-titulair haar neus in den echt-IIaagschen plooi en vertelde dat „zij daar niet meer aan deden. Dat was al zoo uit den tijd. nu meer voor den middenstand. Nee een Kerstboom was haar wel zoo aardig." Maar dat zelfde mevrouwtje was van middag in de tram naar de Duin- oordsche kwartieren lang niet te vinden voor die Kerstdrukte. „Dat was alleen voor Duitschers. En dan zoo'n boom, nee dan SinterklaasOp die ma nier ben je letterlijk altijd klaar" 't „systeem" dat een „passe-partout" is en vooy alle denkbare Flaagsche „eventualiteiten. Dat zijn drie vreemde woorden in één zin. h oeiAls meneer Emants dat maar niet hoort." Behandeld werd Donderdag hot wetsontwerp tot walging van eenige bepalingen der Ongevallenwet, met de bedoeling om ondernemingen, waarin ver schillende verzekeringplichtige werkzaamheden de heer Kooien wil, volgens zijn amendement, spreken van „bedrijven" worden uitgeoefend, te splitsen in verschillende ge vareDklassen. Tevens wil een ander amendement van den heer Kooien de bsoordeeling of eene onderneming z*l ge splitst worden, niet onttrekken aan den administra- tieven rechter, dus niet, zooals de R«geericg voor stelt, uitsluitend overlaten aan het oordeel van het bestuur der RijkK-Verzekeringbank. De heer Kooien (K. Grave) verdedigde deze amendementen. Minister Talm» oordeelde, dat zijn stelsel zich beter bij de practijk aanpast. De heer Van Idsinga (C.H. Bodegraven) ver klaarde zich vóór de amendementen. Hij betoogde, dat 's Ministers stelsel lijnrecht indruischt tegen het s-ysteem der Ongevallenwet, en dat van alle beschik king van het Bankbestuur appèl bij den beroepsrechter openstaat. Na nog eenige gedachten wisselingen werden de beide amendementen aangenomen met groote meer derheid. De heer Kooien trok zijn andere amendementen in, waarna het wetsontwerp werd goedgekeurd. De Kamer is op recèi gescheiden, vermoedelijk tot Dinsdagmiddag 9 Esbruari. In afwijking van de vorige jaren, toen H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins gewoon war«n in het Paleis aan den Kneuterdijk Kerstgaven aan de kinderen van het dienstpersoneel der Koninklijke hofhouding p-rsoonljjk uit te reiken, werden dit jaar op den eersten Kerstdag die gescheuken namens het Koninklijk Echt paar ter zelfder plaatse aan de jongens en meisj«3 ter hand gesteld. De tegenwoordigheid der vorstelijke familie werd bjj dit kinderfeest gemist wegens de be- kende verblijdende reden, die H. M. Koningin Wil- helmina verhinderde. Z. K H. Prins Hendrik. Prins Hendrik heeft het beschermheerschap aan vaard van de in 1910 te houden groote nationale bloe mententoonstelling, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Vereenigiug voor Bloembollencultuur te Haarlem. De liberale kiesvereeniging te Hornhuiz«nKlooster burg, stelde voor het district Zuidhorn candidaat voor de Tweedy Kamer, mr. Da Meester te 's-Gravenhage. - De heer W. H. Vliegen is voor ditzelfde district wederom aangewezen als candidaat der S. D. A. P. voor de a.s. Tweede Kamerverkiezing, door zeven afdeelingen opgericht. Dr. A. Kuyper, uit het buitenland teruggekeerd, woonde Donderdag de laatste vergadering van de Tweede Kamer vóór het Kerstreces bij. QËMËNQD NIEUWS. Nabij het Westgat te Nieuwediep is ren bagger machine gezonken, welke vermoedelijk gesleept werd door de sleepboot „Thames", die naar Maassluis heeft koers gezet. Het volk is door de sleepboot gered. Tusschen den burgemeester en den secretaris van Dreumel heerscht een eigenaardige verhouding. Ged. Staten moesten de gemeenterekening terug zenden, aangezien de bescheiden niet mede ondertee kend waren door den secretaris. Deze wenschte zijn naamteekening eerst te plaatsen, nadat de burgemeester geteekend had, wat deze opi zijn beurt niet wenschte te doen. In de visschershaven te Scheveningen werd een kabeljauw gevangen van circa een meter lengte. Niet alleen dat het een zeldzaamheid is dat kabeljauw aan onze kust komt. maar in de hayen maakt het geval clubbeLmerkwaardig. Vrijdagnacht werden de roeier N. M. en de werk man H. d. W. te Rotterdam door revolverschoten verwond, de roeier in den rechterarm, de werkman in de linkerzijde. Zich voor de woning van den sigarenwinkelier G. F. H. L. in de Katendrechtsche laan aldaar be in- dende, lieten zij zich in ongunstigen zin over di»n winkelier, die zich nog niet te bed begeven had, uit en sloegen even later bij hem een winkelruit in. Dit deed den winkelier, die zich driftig maakte, naar zijn revolver grijpen en er op los schieten. In den Fmnscheu bazaar te Rotterdam is aange houden de 13-jarige H. P., die een portemonnaie kwam ruilen, door haar gisteren in dien bazaar gestolen. Tnuis gekomen beviel de gestolen portemonnaie haar niet. Treurig. Een driejarig kindje van den metselaar J. O., te Ellwurden, achter Bellingwolde, dat Dinsdagavond brandwonden kreeg bij het omvallen eener brandende petroleumlamp, overleed aan de gevolgen daarvan. Te Nieuw-Buinen bij Stadskanaal overleed het kind van den arbeider H., tengevolge de brandwonden, die het gekregen had, toen de inhoud van de gevulde koffiekan over het lichaampje was gestort. In het O. L. Vr. Gasthuis ts Amsterdam is overleden de wed. Van Dijk, die in brand geraakte, doordat een petroleum toestel omviel en de vlammen zich aan haar kleeren meedeelden. Een 76-jarige landbouwer te Kloosterhaar, die den boom van de dorschmachine tegen de borat kreeg, is aan de gevolgen van den stoot overleden. Op den 2den Kerstdag liad ten gemeentehuize te Hil versum een vergadering plaats van de afdeeling Noord-Holland van den Ned. Bond van Geineente- Ambtenaren. Aan het „Hulpfonds" werd een subsidie van 25 verleend. Voorts verleende men aan het bestuur een subsidie van 50 voor het toekennen vim tegemoetkoming aan i 'ïbemiddelde ambtenaren voor studiekosten. Voortaan zal aan den secretaris der afdeeling een vergoeding van 60 per jaar worden toegekend en aan den penningmeester een van 20. Ten slotte werd besloten, over te gaan tot de op richting van oen onder-afdeeiihg voor het Gooi en omstreken. Verduistering. ii Onlangs maakte een jeugdige notarisklerk te 's-Gra venhage, zich schuldig aan verduistering van een som gelds, hem door zijn patroon toevertrouwd. Hij werd door de politie aangehouden, en na ver hoor weder op vrije voeten gesteld. Na dien pleegde hij weder verschillende verduiste ringen en diefstallen, o.a. nam hij thuis geld weg en verduisterde eenige rijwielen. Het jongmensch is thans ter beschikking van de justitie gesteld en in het huis van bewaring ingesloten. Donderdagavond bracht do boot te Oudewetering twee koeien aan. Terwijl men bezig was de vracht te lossen, ontsnapte een der dieren en holde het dorp in. Terstond werd de koe door eenige mannen achter volgd. Bij een slager stootte ze een winkelruit in en liep een ladder, waaraan een varken hing, om. Verder werd een vrouw omgeworpen. Door het jagen werd het dier woedend en is ten slotte in een tuin terecht gekomen, waar het den nacht heeft doorgebracht. Als dol liep de koe hedenmorgen den weg over en de kade langs het Brasemermeer op. Om verdere ongelukken te voorkomen, hebben de rijks- en gemeenteveldwach ter, varende met een bootje op het meer, het dolle dier toen opgezocht en met eenige geweerschoten afge maakt. Uit Heerhugowaard. De commissie ter oprichting van een Rundveefok- vereeniging heeft met bekwamen spoed zich gekweten van haar taak en reeds Donderdag j.l. de veehouders opnieuw samen geroepen teneinde Statuten en Huis houdelijk reglement samen te stellen en een Bestuur te kiezen. Deze vergadering werd geleid door den heer Jc. de Geus, terwijl als secretaris fungeerde de heer K. Molenaar. Na opening der vergadering werd voorgelezen een verslag der vergad., waarin door Dr. Scheij voor belangstellenden de zaak uiteen werd ge- Zet en belang der oprichting werd bepleit. Nadat de voorzitter nog het een en ander had toegelicht, werd de vraag gesteld, wie der aanwezigen voornemens wa ren zich aan te sluiten. Deze vraag, zoo op den man af gesteld, gaf aanleiding tot allerlei bezwaren en tot een tamelijk breedvoerig debat, wat we in een beknopt verslag niet kunnen weergeven. Aangedrongen werd op voorlezing der concepten voor Statuten en Huis houdelijk Reglement, hetwelk door den voorzitter ge schiedde. Uit het hierop gevolgde debat bleek, dat men voor de zaak wel veel gevoelde, doch tevens de bezwaren tamelijk breed ging uitmeten. Het feit, dat aan de kaasfabriek te Veenhuizen de melk nog steeds alleen naar hoeveelheid en niet naar gehalte wordt uitbetaald, was voor de veehouders daar een beletsel om terstond toe te treden; de groote uitgestrektheid onzer gemeente maakte het voor meer anderen be zwaarlijk lid te worden, terwijl nog weer anderen oor deelden, dat de kosten wel wat hoog zouden worden. Door den voorzitter werd zeer terecht Opgemerkt, dat alle begin moeilijk is, doch dat men voor een zoo nut tige zaak toch ook niet tegen wat bezwaren moest op zien, terwijl hij tevens als zijn overtuiging uitsprak, dat de zaak heel goed zou marcheeren, wanneer maar vast de oprichting een feit is en men de richting op gaat door Dr. Scheij zoo duidelijk aangegeven. Van andere zijde werd aan de hand der gegevens van Dr. Scheij opgemerkt, dat het groote belang van voortdurende controle der melkdieren niet over het hoofd dient te worden gezien. De controle heeft juist de Friesche boeren er toe gedreven hun veestapel te zuiveren van voor de melkproductie minderwaardige dieren, waarvan er vele in Holland terecht komen. Reeds het eerste eontrölejaar kan en zal voor velen ongetwijfeld dit voordeel opleveren, dat enkele hunner koeien door betere vervangen worden, waardoor al spoedig het aantal koeien, dat ingeschreven kan wor den zal vermeerderen zeer ten voordeele der vereeni- ging, maar meer nog ten bate van ieder lid afzonder lijk. Lang en breed wordt nog gesproken over het stationeeren der fokstieren. De voorzitter wijst er op, dat wanneer de toetreding eenigszins bevredigend is, er 3 stieren zullen moeten worden aangekocht, die dan op verschillende punten hun standplaats zullen moeten hebben. Wanneer men zich dan eenige moeite wil ge troosten, behoeven de afstanden niet te gelden als on overkomelijk bezwaar. Bij de nu volgende rondvraag over al of niet toetreding bleek dat 't aantal leden voor loopig 22 zal zijn, terwijl 2 der aanwezigen als dona teurs toetreden. De vereenigiug zal worden genoemd de veefokvereeniging „De Tijdgeest" en omvatten lieer-Hugowaard met den Obdammerdijk aan de oos telijke ringvaart. Voorts wordt het concept met ge ringe wijziging tot Statuten verheven en mede na en kele wijzigingen van ondergeschikt belang het concept- Huishoudelijk Reglement aanvaard. Bij de verkie zing van bestuursleden worden met bijna algemeene 8temmen gekozen de heeren Jc. de Geus, O. de Boer en K. Molenaar respectieve]ijk als voorzitter, vice- voorzitter en secretaris-penningmeester, terwijl tot commissarissen worden gekozen de heeren P. Blauw, f'. Wonder Pz. en P. Kant. Onder dankzegging sluit de voorzitter de vergadering, nadat nog is bepaald, dat men zich voor het uitschrijven eener vergadering in „De Zwaan" zich zal vergewissen van een kalm en rus tig vergaderlokaal. Uit Schagen. Maandagmiddag 1 uur wordt de ijsbaan van de N.V. Sportterrein Wilhelmina officieel geopend. Dan wordt alleen toegang verleend aan de deelhebbers der vennootschap. Dinsdag is er ook toegang voor de leden van het sportterrein en Woensdag voor iedereen tegen b«ta- liug van entrée. Donderdag zal er reeds een wedstrijd worden gehouden. Als het nu maar door blijft vriezen Te Amsterdam had de eerste uitkeering aan werk- loozen plaats vanwege de werkloozencommissie. In een twaalftal bureaux werd aan ongeveer 1600 werkloozen een bedrag van 7000 a 8000 uitgekeerd. Een ondankbaar meisje. liet meisje, dat de vorige week dadelijk werd in hechtenis genomen, omdat zij een juffrouw die haar uit medelijden had in huis genomen, had bestolen van gouden tientjes, werd Donderdag te Haarlem veroor deeld tot 4 maanden gevangenisstraf.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1