int is kiln. parken zwaar alken en asschen Hakhout STADSNIEUWS. sj'ïij:""™""1" Maandag 11 Januari 1909, MIJENBURG, Ult[ Purmerend. Talrijke nakomelingschap. Kwajongensstreek. B Zaterdagmorgen zette zich een trein van Barne naar Hengelo in beweging. Juist op gang zijnde, klonk een signaa! fluitje en de machinist stoomde terug. Het bleek, dat een 14-jarig jongetje het sein had gegeven Htj werd achterhaald en zal zijn btraf niet entgaan. Een goede belooning. «Js. Door^de koude. Aanbesteding. Het telegraafkantoor. Gemeente-controleur. Agenda. Opembtsre vermakelijkheden. IJselroh de Quint. Het Leger des Heil9. Dammen. Bloscope voo stellingen. Voetbal. Afscheid Ds Guldenarm Het „Vrjje Tooneel". in de bosschen van ongeveer te beglnneu aan de Eikenlaan, op 's voor.niddags ten 10 uur. La iets Berichten JZ burgerlijke stand. Begunstigd door droog, doch ijzig koud weder, werd den eersten Kerstdag een aanvang gemaakt met Pur- mersti yn's serie wedstrijden, waarvoor 29 elftallen hebben ingeschreven. Uitslagen in afd. C. als volgt: No. 1 (B. V. C. I, Beemster) No. 2 (Volharding III, Hoorn): 0—1; No. 3 (Hercules, Amsterdam) No. 4 (Volharding I, Oosthuizen)1—0; No. 5 (Sport IV, Zaandam)— No. 6 (Hollandia II, Purmerend) 50No 7 (Z. V. V. III, Zaandam—No. 8 (Pur- mersteyn II)02 No. 9 (Sportman I, Hoorn)—No. 10 (Sparta II, Edam: 1—0; Volharding III—Hercu les 0—1; Sport IV--Purmersteyn II 5—0. Afd. B: No. 3 (Purmerst« ya I)—No. 4 Sparta 1, Edam): 2—0; No. 11 (D. W. V. I., Purmerend)— No. 12 (V. A. U. W. (Haarlem): 0-4. Mejuffrouw L. A. van der Kolk alhier slaagde voor het diploma C. van de federatie van Nederlandsche stencgrapbie-leeraren, eysteem S. Pitman. Zaterdag vierde de wed. G. Goedkoop te Hengelo haar 95sten verjaardag. In die 95 jaren werden haar niet minder dan 119 kinderen, klein- en achterklein kinderen geboren. Een meirje te Haarlem vond een pakje op straat Thuisgekomen werd het geopend en bleek het f 2000 aan bankpapier te bevatten. Bij de politie werd aan gifte gedaan, en spoedig had de eigenares, die het meisje f 60 ter belo:ning gaf, haar schat terug. De scheepvaart naar de Friesche venen is gestremd De motordienst op Marken is gestremd. De Gouwzee ligt geheel dicht. Gisterochtend omstreeks half negen werd zekere M., vonende Oostenburgerstraat te Amsterdam, op de Ertskade door de koude bevangen, zoodat hij ineen zakte. Hij werd in bewusteloozen toestand naar het O. L. V. Gasthuis gebracht. Door het prov. bestuur van Noord-Holland werd o.a aanbesteed: Het onderhoud der groote en andere rijkswegen in de provincie Noord-Holland gedurende de jaren 1909, 1910 en 1911 in vijf perceelen. Minste inschrijvers voor perceel I E. de Vries, Purmerend, 22.200; 2. J. Wa ter te Zandvoort 10.500; 3. idem 9528; 4. V. P. Braun en Zoon te Beverwijk 8570; 5. De Vries te Helder 6310. Het onderhoud der werken van het Noordhollandsch kanaal gedurende de jaren 1909, 1910 en 1911 in drie perceelen. Minste inschrijver perceel 1. M. Daalder te Alkmaar 27.456, 2. R. K. Koppen en Zoon te West- grafdijk 11.800; 3. D. de Vries te Helder 19.680. Massa M. Daalder te Alkmaar 59.719. Werd het kantoor Alkmaar, reeds in 1864, door den Minister van Binnenlandsche Zaken, een „Rijkskan toor van eenige .betoekenis" genoemd, het spreekt van zelf dat het in dé verloopen 33 jaren, zeer in beteeke- nis heeft gewonnen. Het is thans gerangschikt in de 3de klasse, welke klasse de kantoren omvat welke 60000 tot 90000 telegrammen 's jaars behandelen. Deze omstandigheid zou ongetwijfeld op zich zelve reeds eene aanwijzing zijn om te trachten voor het Rijkstelegraafkantoor eene andere plaats van vesti ging op te zoeken. Immers waar zooveel telegrammen worden behandeld is een localiteit, om welke te be zoeken een ijzeren wenteltrap met 24 treden moet wor den op- en afgegaan, bij uitstek ongeschikt. Maar in den laatsten tijd heeft zich bij dit ongerief een ander bezwaar gevoegd, dat meer onmiddellijk de gemeente raakt en waarop ook meermalen in uwe ver gadering, zoo zeggen B. en W. in een bijlage, de aan dacht is gevestigd: het brandgevaar in den Waagto- ren, 't welk door de aanwezigheid van het Rijkstelo- graafkantoor, blijkens het daaromtrent door den hear J. A. Nieuwenhuis, officier der Amsterdamsche brand weer, ingesteld onderzoek, in hooge mate wordt ver groot. De. bedoelde deskundige schrijft „Van niet minder brandgevaarlijken aard is de aan wezigheid van het Rijkstelegraafkantoor in het „W aaggebouw. „liet gevaarlijke daarvan acht ondergeteekende voor namelijk gelegen in de omstandigheid, dat het kan- „toor des avonds gesloten wordt en dan den ganschcn „nacht geen controle mogelijk is. En de beteekenis van „dit gevaar is te grooter, bij de overweging, dat som- „mige localen voor een groot deel door houten- of z.g. „brabantsche wanden gevormd zijn en dat met name „voor het lokaal der bestellers, de rookgeleidingen dor „kachels, uit een oogpunt van veiligheid, zeer veel te „wensehen laten. „Wanneer in een der lokalen van het Rijkstelegraaf- „kantoor brand ontstond, door gebrek aan de rookge- leiding of door een kleine nalatigheid of onvoorzich tigheid van iemand van het personeel, en het begin van brand werd niet ontdekt bij het sluiten van het „kantoor, (wat zeer goed mogelijk is) dan zou zulk eon „brand, bij ontdekking van de straat af, niet meer te „blusschen zijnrekening houdende vooral met de om standigheid, dat het aanwezige houtwerk den brand „snel zou verbreiden en, mede door de houten gewicht- „kokers in den toren, in zeer korten tijd de toren in brand zou doen gaan." Het komt ons voor, dat de bovenstaande gegevens, voldoende mogen worden geacht, om aan de gastvry- iieid der gemeente, waarvan het Rijk thans pl. m. 33 jaren heeft genoten, een einde te maken, weshalve wij de eer hebben uwer vergadering voor te stellen: aan Z.E. den Minister van Waterstaat te berich ten, dat het lokaal m de stads-waag niet langer kan worden beschikbaar gesteld voor het hebben van een hUkstelegraafkantoor, zoowel om het ongerief, 'twelk voor belanghebbenden voortvloeit uit deze thans ge heel ongeschikte plaats voor een telegraafkantoor van de 3de klasse om t' welk te bezoeken een ijzeren wen- teltiap met 24 treden moet worden op- en afgegaan b iiken 77/7 7" 7aml' 'len waagtoro.g blijkens ingesteld deskundig onderzoek, dreigt door de aanwezigheid ter plaatse van bedoeld kantoor, met be leefd verzoek zoo spoedig mogelijk maatregelen 1e willen doen nemen om bedoeld kantoor naar eer, ge schikter plaats te doen overbrengen. B. en VIstellen den Raad voor over te gaat i tot h<d vaststellen van een verordening, houdende ,1e instruc- Deze jaarwedde lid raagt 1600. Deze jaarwedde wordt, tenzij daartegen overwegende bezwaren bestaan, na 3- en 6-jarigen dienst, met 100 verhoogd. De gemeente-controleur is belast: a. met het verzamelen der gegevens voor de samen stelling der kohieren van de plaatselijke directe belas tingen en met het opmaken der ontwerp-kohieren; b. met het behandelen der bezwaarschriften tegen aanslagen in de sub a genoemde belastingen, het uit brengen van gemotiveerde adviezen hieromtrent en het ontwerpen van de ter zake te nemen beschikkin gen; c. met het toezicht op de naleving van de verorde ningen en besluiten, tengevolge van welke rechten, loonen of vergoedingen moeten vloeien in de gemeen tekas; d. met het instellen van een onderzoek naar den geldelijken toestand van de ouders of verzorgers, die kosteloos of tegen verminderd schoolgeld toelating vragen voor hunne kinderen of pupillen tot de ver schillende plaatselijke inrichtingen van onderwijs; e. met het toezicht op de richtige inning en verant woording der markt-, haven- en tolgelden; f. met het onderzoek van en het uitbrengen van advies omtrent alle rekeningen en begrootingen van administratiën, welke in zijne handen worden gesteld; g. met zoodanige werkzaamheden, betreffende an dere plaatselijke belastingen en financiëele aangele genheden, als hem door burgemeester en wethouders worden opgedragen. Hij heeft toegang tot de verschillende gemeente-bu- reaux en is bevoegd aldaar inzage te nemen van alle strikken en bescheiden, welke betrekking hebben op za ken waarover hem controle is opgedragen. De betrokken gemeente-ambtenaren en bedienden zullen hem in staat moeten stellen zijne taak behoor lijk te vervullen. Hij is tot geheimhouding verplicht van hetgeen hij door of in zijne betrekking te weten komt omtrent den financiëelen toestand der ingezetenen. Hij mag aan niemand dan aan burgemeester en wet houders en de commissie bedoeld in art. 5, ter zake in lichtingen geven. Hij zal gevallen van overtreding, ontduiking, ver zuim, plichtverzuim, ontrouw of wangedrag van reken- p'ichtige gemeente-ambtenaren terstond ter kennis brengen van burgemeester en wethouders. Hij mag, buiten goedkeuring van burgemeester en wethouders, geene andere ambten of bedieningen waarnomen, noch voor derden werkzaam zijn of recht streeks of middellijk eenig bedrijf of eenige nering uit oefenen. Hjj mag ter zake van zijne betrekking rechtstreeks noch middellijk giften of geschenken, onder welken vorm ook, aannemen. Hij mag rechtstreeks noch middellijk deelnemen aan onderhandsche pacht van gemeente-goederen of in komsten en aan leveringen of aannemingen ten behoe ve der gemeente. Hij moet in de gemeente Alkmaar wonen. MAANDAG: Gem. zangver. „Alemaria," repetitie 71/t uur, Har monie. Teekengenootschap „Kunst zij ons doel," teeken avond 7 uur, Nieuwe Doelen. Gymn.-ver. „De Halter," oefeningsavond 81/4 uur. Mannenkoor „De Stem des Volks" repetitie, 7'/4 uur, café „De Graanhandel." Physica, 8 uur, Unie. Gymn.-ver. „Turnlust" oefeningsavond, 91/2 uur. Alkm. Tooneelver., repetitie 8 uur, v. Twisk, Nieu- wesloot. Kegelclub Alcm. Victrix, 8 uur. Diligentia. Gem. Koor, Nieuw Leven, repetitie 8 uur, café Cen tral. DINSDAG:' Christ, gem. zangv. „God is mijn lied," repetitie 71/2 uur, Christ, school. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefeningsavond: mannen-afdeeling 8s/4 uur; jongens-afdeeling 71/2 uur. Gem. Geheelonthouders-Zo ngv. „Door onthouding vereenigd," repetitie, 8 uur, café Graanhandel. Chr. Zangver. gem;, koor, Halleluja, 8 uur, Nieuwe Doelen. Muziekgezelschap „Ons Genoegen," repetitie, 81/2 uur, bovenzaal Diligentia. Kegelclub Zoü er kans zijn? 81/2 uur, Diligentia. Zangver. Orpheus, 8 uur, Café Central. WOENSDAG. Alkm. Geheel-onth. tooneelver. vergadering Land- straat 61. Gymn.-ver. „De Halter," aspiranten afd. 81/4 uur. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefeningsavond jongens-afd. 2 uur en 7 uur. Alkm. Scherp schu.ttersver. „Alkmaar" repetitie, Nieuwe Doelen. Kinderkoor (dir. H. Lindeboom) repetitie 5 uur, Central. „Zang en Vriendschap," repetitie 71/, uur, Central. Gymn.-ver. „Turnlust," oe.feningsavond, 91/, uur. Schaak- en Damclub- V. Y. V., 8 uur, café Scher- merhorn. Zangschool „Zanglu-st," 59 uur, Christ, school. Danscursus Groen, 8 uur, Harmonie. ZATERDAG Gymn.-ver. „De Halter," oefepingsavond 101/4 uur, f spirantenafd. 872 uur. Gymn.-vfjr. „Turnlust," oefening Sa vond 71/4 uur. Gymm-ver. „Kracht en Vlugheid," oefeningsavond, meisjes-afd. 3Va en 6 uur. Mannenkoor „Excelsior, repetitie 81/1 uur, Diligen tia, ZONDAG: Kegololub O. Z. O. D„ 5x/2 uur, café Suisse. Van Vrijdag 25 tot en met Woensdag 30 Dec. Bios- nope-voorstellingen, 8 uur, Diligentia. nu ■■ui—nun - Het gaat de Quint siiet voor den wind. Terwijl bijv. heden in Schagen de ijsbaan is geopend, terwijl men top de BJeekerssloot al lustig reed, was het daar naast gelegen veld van de Quint nog steeds niet on der ivnter. Reeds op verïen afstand kon men een he vig gezucht, geblaas cn gehijg hooren: het was de ma chine die sinds eenige dagen en sedert gistermiddag 3 uur onafgebroken aan den arbeid was. Maar heel verf hielp het niet: als men het kleine straaltje water dat opgepompt werd vergeleek mat de oppervlakte van het veld, dan kreeg men den indi-uk, dat er vele, vele dageto noodig zouden zijn voor en aleer er een berijd bare ijsbaan was aangelegd. Het water bevroor spoe dig en zoo vormden zich verschillende lagen nabij de machine, wat niet erg bevorderlijk moet zijn voor de gladheid en de effenheid van het ijs. Het gerucht, dat de dam zou zijn doorgebroken is evenwel niet waar. Wèl is gebleken dat er veel water noodig is, voordat het herrem er goed onder staat. Ge makkelijk aldus verzekerde men ons zou het veld m orde kunnen worden gemaakt, wanneer men een gleuf in den dijk mocht graven, doch de daarvoor vei- cischte vergunning kon van het polderbestuur niet worden gekregen. Men heeft thans een betere machine in Amsterdam aangevraagd, welke in tien uur tijds de baan geheel onder water kan zetten. Overmorgen zal deze hier in werking kunnen zijn en dan hoopt men spoedig de baan te openen. Het is wel jammer, dat het zoo loopt, en zeker be treurt het bestuur dit in de eerste plaats. Men mag evenwel vertrouwen, dat de ervaring hier een goede leermeesteres is geweest. Laten de leden, wanneer ze zouden willen mopperen, dit bedenken I Een paar drukke Kerstdagen heeft het Leger des Heils achter den ruh. Van den vroegen morgen tot den laten avond ia men in het lokaal aan den Lim- merhoek in touw geweest. Donderdagmiddag was het liefdewerk reeds begonnen met een uitdeeling van spek, brood, groente, enz. aan 80 gezinnen te Alkmaar, waar deze welkome Kerstgaven dankbaar werden aan genomen. Den tweeden Kerstdag 's middags om half drie waren deze gezinnen op een samenkomst in het lokaal van het Leger des Heils uitge roodigd. Een groot aantal had aan deze uitnoodiging gehoor gegeven en ket zaaltje waarin twee Kerstboomen prijkten de eene vredig en rustig, alleen wat sneeuw op de groene takken, de andere versierd met de gebruikelijke arti kelen was geheel gevuld. Er werd afwisselend gebeden en gezongen. De chocoladeketel bewees zoo nu en dan goede diensten en meer dan eens werden ei versnapering! n rondgediend in den vorm van taai taai en speculaas. Bij het naar huis gaan werd elk der bezoekers „de Strijdkreet" mede gegeven. Om half vijf kwamen de kinderen bjjeen, die ge regeld de samenkomsten van het Leger des Heils bezoeken. Da t was een prettige middag voor de kleinen I De mooie Keiatboom, versierd met zilver-glinsterend loover, schitterende ballen en gekleurde kaarsjes trok natuurlijk slier aandacht. Wat werden ze getr&cteerd Met graagte ging de inhoud van de groote chocolade ketels en de lekkere speculaas naar binnen, terwijl de poppen van taai-taai zorgvuldig werden bewaard om mee naar huis te worden genomen. Een groote mand met pakjes werd te voorschijn gehaald en ieder kind kreeg een cadeautje, dat terdege ingepakt was en thuis pas van papieren en touwtjes ontdaan mocht worden. Dat was het geduld wel wat al te veel op de proef stellen en heel stilletjes werd er aan menig touwtje eventje gepeuterd. Ms. ar het mocht Diet baten; alles was goed ingepakt. Hun verwachting moest nog een oogenblik gespannen blijven. Bij het naar huis gaan kregen zij elk nog een sinaasappel en een zakje lekkers, 't Was een heerlijke middag voor de kindereD, 25, 26 en 27 December werd te 'E-Hage de wed strijd in 't dammen om het Kampioenschap van Ne derland voortgezet in de bovenzaal van het Café „de l'ool." De totale uitslag is nog niet kekend, maar wel kan reeds gemeld worden, dat de heer de Haas zijn titel van kampioen van Nederland behoudt. Hij wint den eersten prijs. De tweede prijs benevens de mees tertitel valt ten deel aan den 17-jarigen Herman Hoogland Jr. uit Utrecht. Hjj heeft slechts 1 partij verloren en o. a. tegen de Haas, een pracht ge remise gemaakt. In de eerstvolgende damrubriek zullen wij uitvoerig op dezen wedstrijd en enkele partijen terug komen. De damrubriek verschijnt in 't nummer van Don derdagavond. Biljartwedstrijd. De stand van den biljartwedstrijd in het café „het Wapen van Haarlem", van den heer C. v. Twisk, Hofpleinalhierwelke wedstrijd Dinsdagavond om 10 uur eindigt, is in den personeelen strijd het hoogst aantal punten 56het daaropvolgende 51 en in den vrijen baan resp. 29 en 28. Vrijdagavond werd in „Diligentia" de eerste bioscoop voorstelling gegeven door Pathé frères. De zaal van den heer Stapel was voor deze gelegenheid met plan ten en groen versierd en maakte met de electriEche verlichting een allergezelligsten indruk. De voor stelliDg zelve van den eersten avond kunnen wij helaas niet roemen, de beelden waren min of meer wazig. Gelukkig dat dit euvel te verhelpen was, de oorzaak ervan moest gezocht worden in het feit, dat de machine nog niet goed gesteld was. Da volgende avonden waren de beelden dan ook veel scherper en was het een lust cm er naar te kijken. Ook waren Vrijdag alle films nog niet aangekomen, zoodat de directie geen rijke keuze kon doen uit haar groote collectie. Desniettegenstaande werden er toch enkele zeer komische en amusante scènes vertoond en werd het publiek wel stof tot lachen gegeven. De volgende avonden werd er meer succes behaald. Gisteravond was de zaal geheel uitverkocht en heeft men zich kostelijk geamuseerd. Pianospel begeleidde de voor stellingen. Hedenavond zal een geheel nieuw programma wor den gegeven. Vrijdagmiddag speelde alhier Alemaria Victrix III tegen V. V. A. III van Amsterdam en won met 32. Door hot eerste elftal van Alemaria Victrix werd gisteren met 5—2 gewonnen tegen V. E. C. I. van Amsterdam. Het 2e elftal is niet opgegaan naar Purmerend. ff Bij de te Purmerend gehouden seriewedstrijden speelde den 2den Kerstdag o.m. Holland tegen Z. V. V. Uitslag 5— 0 voor Holland en gisteren Holland tegen Excelsior van Bur sum. Uitslag 3—0 voor Holland en Holland tegen A. F. C. IV. Uitslag 0—1 voor A. F. C. IV. in de Kapelkerk heeft ds. A. Guldenarm gistermor gen voor liet laatst als predikant bij de Ned. Herv. ge meente alhier, gepreekt. Na afloop van de preek zong de talrijke schare den scheidenden leeraar die verklaard had, dat hij nog wel eens als voorganger van deze gemeente hoopte op te treden psalm 134 vers 3Dat 's Ileeren Zegen op II daal enz. toe. Bovengenoemde tooneelvereeniging gaf de beide Kerstdagen voor eivolle zalen^in de Harmonie eene opvoering van de Slecbte Herders. Zooais men bij as steeds van het Vrije tooneel ge woon is, werd er ook nu weer door de metste krachten vrij goed gespeeld, de hoofdrollen van Made- ine, Jean Roula en H&rgand waren heel goed. Ofchoon in dj beide eer3te bedrijven de toestanden van armoede en ellende bij het volk, zoowsl als de rijkdom en de hesrschzucht bij de fabrikanten met schrille kleuren werden geschetst, en er in het laatste bedrpf wel 3 ljjken op het tooneel waren, voldeed het stuk overigens zeer goed. VA'«S De gesloten pakken houden Quaker Oats steeds versch en zuiver, behoeden ook het artikel voor stof en andere onreinheden. Quaker Oats be- teekent groote besparing voor de huis- vrouw, frisch uiterlijk en bloeiende gezondheid voor het geheele gezin. van EERSTE KAMER. :s-GRAVENHAGE, 28 Dec. Naar aanleiding van de ingekomen mededeeling van de zwangerschap van H. M. de Koningin hield de voorzitter een toespraak. Hij hield zich overtuigd de tolk van aller gevoelens te zijn, wanneer hij den wensch uitte, dat door Gods goed heid die blijde verwachting door een heugelijke ge beurtenis moge worden bekroond. SLACHTOFFERS VAN HET IJS. LEEUWARDEN, 28 Dec. Zondag verdronk bij I,eeuwarden de 10-jarige knaap van der Vorm die zich te vroeg op het ijs had gewaagd. NEDERLAND EN VENEZUELA. NEW-YORK, 28 Dec. Naar de Herald uit Caracas vernam zou Gomez de uitlevering van Castro kunnen vragen, indien de authenticiteit van het telegram, door de leiders der jongste samenzwering ontvangen om Gomez te vermoorden, is bewezen. Dit telegram, dat naar beweerd wordt van Oastro afkomstig is, geeft lastde slang te dooden door hem den kop te verplet teren en Caracas te terroriseeren. Dit kan den grond slag vormen voor een crimineele aanklacht. ONDERTROUWD: 24 Dec. Gerardus Wilhelmus de Munk, wednr. van Maria JohanDa Kuijper, en Johanna Catharina Kurjper. Cornelia van Eist, wednr. van Rein» Sempel en Guurtje Kaagman! GEBOREN 26 Dec. Johannes, z. van Carel Johannes Snijders en Adrian» Schouten. Johanna Petronella, d. van wijlen Pieter Mors en Catharina Jacoba Maria Huijbers. Theodorus Wilhelmus Franciscus, z. van Wilhelmus Theodorus Veer en Margareths Kos. OVERLEDEN: 25 Dec. Elisabeth Stam, wed. van Pieter Wokke, 80 j. 27 - - - 28 Zegerom Peek, 76 j. Anna, d. van Jan Hom an en Jacoba Meiboom, 1 jaar. INGEZONDEN STUKKEN. Zeer Geachte Redacteur Door vriendelijke bemiddeling van den Zeereerwaar- den Heer A. C. de Regt, gewerd mij 'n ingezonden schrijven van een zekere X. Mag ik even met mijnheer X. spreken? Ah, zoo, is u mijnheer X? Aangenaam! Mijn naam is Doctor. oh neen, zonder doctor.enfin u kent me al, al zag u me nooit.Wat een leuke ver gissing hè mij doctor te noemenik heb er ook zoo om moeten lachen. want hgusch persoonlijk heb ik aan titels, met allen eerbied voor wie ze eervol dra gen, evenveel het land als u. Hè, maar waarom nu zoo boos, op mij geworden? ik had u in mijn redevoering toch zoo genadig behandeld, en als ik gedacht had dat u dit zoo weinig zoudt waardeuren, dan had ik u eens wat anders laten kijken Ah! wat sta je daar met je hand in je broekzak! O, ik begrijp je voor den dag ermee, vooruit met je handje! ik wil 't zien je duimpje! hier je duimpje! liet zal nog- wel week van het sabbelen zijn als je zelf die dingetjes, die zoo naar voor me zouden moeten we zen, er uit gezogen hebt bij je eigen- Of heb je aan een andere „bron" geput. Dat zal wel! Nu daarmee kunnen de bronnen waar ik mijn wetenschap putte ge rust concurreeren al weet u op geen stukken na waar ze liggen, en al zou u ze niet kunnen vinden als ik ze u wees. Daarom doe ik het mgar niet. Kent u Guilliel- ino Quadrato soms, een Romeinsch priester? Neen toch? Welnu, die heb ik genoemd als een mijner in- lichters. Als u wilt zien hoe stevig ik mijn stukken opbouw, moet u eens lezen de brochure over „Het Mo dernisme." Maar daar kan ik hoorders niet meer ver velen, u zoudt m'n heele gehoor uit de zaal jagen, doch als ik deze speech uitgeef dan kunt" u op een krachtige documentatie rekenen, maar dan niet hul len, want dan slaat het werkelijk in, ondanks uw te genpruttelen. Weet u nog niet, dat «preken een zaak van ver-

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2