DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DINSDAG 29 DECEMBER. Een volslagen VERVER, Een OPPERMAN. BINNENLAND. No. 303 Honderd en tiende jaargang. 1908 Daze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, zonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. RANT. Telefoonnummer 3, Bij den dienst der GEMEENTEWERKEN van ALKMAAR kunnen geplaatst worden: loon 11,per week. |loon f 10,— per week. t Leeftijd niet hooger dan 35 jaren en ten minste drie jaren in Alkmaar metterwoon gevestigd zijnde. Voor eigen pensioen en dat voor weduwen en weezen wordt 6 pCt. van het loon ingehouden. Gegadigden moeten zich schriftelijk wenden tot den Directeur der Gemeentewerken vóór of op 6 Ja nuari 1909; met opgaven van woonplaats, leeftijd, aanbevelingen, enz. ALKMAAR, 29 December. De Russische minister van buitenlandsche zaken Iwolski heeft Vrijdag in de Doema een redevoering gehouden. Op zichzelf is dat natuurlijk niets bijzon ders, maar er was „stemming" voor deze rede gemaakt. Men herinnert zich, dat deze minister tijdens, de cri sis in het Oosten bij verschillende Europeesche hoven heeft aangeklopt, zonder echter iets te bereiken. ITï.i is toen te St. Petersburg teruggekeerd en daar uitge hoond. Daaraan schijnt hij zich weinig gestoord te hebben: hij ging zijn gang en kondigde aan, dat hij weidra een redevoering zou houden. De hem goedgt zinde couranten maakten daarvoor reclame en de heer iwolski noodigde afgevaardigden in zijn paleis en ont haalde hen op verschillende lekkernijen en op vriend' lijke woorden. Natuurlijk bleven de cadetten en de socialisten daarbuiten. Het gevolg is geweest, dat vol gens het officiëele verslag de rede van den minister is ontvangen met „voortdurend handgeklap in het cen trum en links, gefluit op den uitersten vleugel." Een uurlang heeft de minister gesproken over het lieclite en sterke Russisch-Pransche bondgenootschap, over de Russisch-Engelsche toenadering, welke niet tegen Duitschland gericht is, over de wepschelijklieid van een toenadering lusschen Italië en Rusland. Toen kwa men Bosnië en Herzegowina, en de conferentie aan de beurt. De minister wenschte de Russische openbare meening, die nog niet geheel zeker was van de nood zakelijkheid der conferentie daarvan te overtuigen. Hij belichtte nogmaals de theorie dat verdragen niet opgeheven of gewijzigd kunnen worden dan met mede werking van hen die die verdragen indertijd tot stand brachten. Sedert het begin der crisis is in volkomen overeen stemming met Frankrijk, Rusland en Italië onderhan deld. Op de voorname rol die Turkije bij het verder verloop der crisis spelen zal en den steun, dien het daarbij van Rusland ontvangen zal werd nog eens met nadruk door den spreker gewezen. Of Servië en Montenegro verder ondersteund zal worden hangt af van hun verder optreden. En in wel ken zin Rusland wenscht dat deze staten optreden zul len. zette de minister uiteen. Hij wenschtte dat Bul garije, Servië en Montenegro zich bewust zouden wor den van de noodzakelijkheid van een moreele en poli tieke Unie. Met Turkije wenschte Rusland dat deze landen vereenigd zullen zijn door een gemeenschappe lijk ideaal van nationale en economische ontwikkeling. Wat speciaal Rusland en Oostenrijk-IIongarije be treft betoonde cle minister zich hoopvol over het wel slagen der conferentie, gezien de verzoenlijke gezind heid van de regeering te Weenen die de bekende voor afgaande behandelingswijze goedkeurde. Uit de redevoering bleek, dat de minister tracht Rus- lands verloren invloed op den Balkan te herstellen, boewei hij met nadruk verklaarde, dat Rusland „geer. egoïstische plannen" heeft, niet vervuld is van een ..hebzuchtig doel." De Russische pers bespreekt natuurlijk druk de re devoering. Het oordeel is niet onverdeeld gunstig. Sommige bladen meen en, dat «de minister te weinig moed getoond heeft, en dat Oostenrijk hiervan zal pro fiteered De Novoje Wremja protesteert tegen de toespeling op onbepaalde latere overeenkomsten, die Rusland's vrijheid van beweging zouden belemmeren. Deze overeenkomsten hadden öf geheel en al verzwe gen, daar hetgeen nü ten opzichte van Servië wordt aangeduid een zeer verkeerden indruk moet wekken. Over het geheel heeft de minister echter een goede pers. Blijkbaar heeft liij zjcli prins Bülow tot voor beeld genomen. Hij had ongelukkiger keuze kunnen doen Eerste Kamer. In de Eerste Kamer werden gisteren de afdeelingen getrokken. De Voorzi tter deelde mede, dst heden in open bare behandeling komt de Indische begrooting en de overige ontwerpen, die gereed zijn. De Kamer ging daarna in de afdeelingen en de openbare vergadering werd verdaagd tot heden 11 uur. OEMGNQD NIEUWS. Het merkwaardig verschijnsel. Do hear K. Kaaskooper, burgemeester vaOost- huizen, deelt aan het Hhld. mede, dat het bericht over het merkwaardig verschijnsel van de gasbron sterk overdreven is. Volgens de meeningen van ge- zaghebbenden is op de bedoelde plaats vóór tal van jaren een put gedempt, waaruit zich neg eenig gas ontwikkelt. Deze meening wordt ook gedeeld door d»n heer J. Lankelma van Purmerend, die als deskundige op het gebied van brongas het terrein eens kwam verkenuen en niets vond dan een verschijnsel, dat zich meermalen voordoet. Een Iandbouw-belang. De N. Ct. bespreekt het feit, dat men langzamer hand weer allerwegen de huur- en koopprijzen der landerijen aanmerkelijk ziet stijgen. Het blad vindt hierin aanleiding een waarschuwend artikel te schrijven onder den titel: „Zou de les van voor twintig jaren vergeten zijn?" En het waarschuwt aldus Zoowel voor den pachter als voor den eigenaar is het dus van hoog bel»ng, zich niet door den gunstigen toestand, waarin het landbouwbedrijf thans nog ver keert, al te zeer te laten verblinden en rekening te houden met wat de toekomst kan baren. Gelukkig zijn er tal van grondeigenaars, die verstar dig genoeg zijn om het gevaar, dat in opdrijving van pacht en in gehoor geven aan schoone aanbiedingen van p«cht- begeerige liefhebbers schuift, in te zien. Als straks de minder goede tijden komen, zullen zij de vruchten van hun voorzichtig belrid wel plukken. Als nu de boeren maar zoo slim zijn, dat zij de onverstandige grondeigenaren door onderlinge concurrentie niet een handje helpen en ten slotte zich zelf in den grond werkenDan toch komen de meerdere voordeden, die uit verbeterde toestanden op landbouwgebied ge trokken worden, in de eerste plaats niet ten goede aan den boer, die den arbeid verricht, doch ten slotte vrijwel ten bate van die klasse van grondeigenaars, die niet zoo zeer in den bodem een voorwerp van solide geldbelegging dan wel van winstgevend specu latief bezit zien. i brandende kleeding van hun dichtertje en het begin van brand in de kamer ontstaan. Het kind, dat ernstige brandwonden aan het onderlijf kreeg, is naar het ziekenhuis gebracht. De agent en zijn vrouw kregen brandwonden aan de handen. Toen zij gistermorgen een stuk papier in een brandende kachel wilde steken, vatte de kleeding vlam van de 10-j*rige M. R. II. in de woning harer ouder >.vn de Gouveroestraat te Rotterdam. Het metsje kreeg brandwonden over het geheele lichaam en is naar het ziekenhuis gebracht. Dammen. De wedstrijd om het damkampioenschap van N"der- land, uitgeschreven door den Natioualen D.mbond, heeft tot uitslsg: 1. de heer J. de Haas, met 18 van de 20 te behalen winstpunten; 2. de heer H. Hoog land Jr. met 14 punten; 3. de heer Ph. L. Battefeld met 12, en 4 de heer C. G. Vervloot mat 11 punten. Onvoo zlchtig. Toen gistermiddag de trein 3.66, richting Bussum, te Amsterdam voorkwam, wilde een oude heer zich spoedig van een plaats in een der compartimenten voorsten. Hij stapte echter mis, en viel tusschen treeplank en eerste perron. De nog in beweging zijnde trein stopte onmiddelijk, een tweetal lampenisten zaagden de treeplank af en bevrijdden hem uit zijn benarden toestand. Bewusteloos werd hij bij den sta tionschef binnengedragen waar hem door een toe vallig aanwezigen geneesheer hulp werd verleend. De geneesheer constateerde inwendige kneuzingen en achtte overbrenging naar het Binnengasthuis nood zakelijk aldus geschiedde. Luchtscheepvaart. Het twaalfde natuur- en geneeskundig congres zal Donderdag 15, Vrijdag 16 en Zaterdag 17 April te Utrecht bijeenkomen. Het bestuur hoopt er in te slagen, op dat congres de luchtscheepvaart aan de orde te stGlen, zoowel theoretisch als practisch. Het hoopt den leden het voorrecht te kunnen geven in da eerste alg*me«-ne vergadering een der wetenschappelijke voormannen op dit gebied aan te hooren en hen op 16 April met de medewerking der Ned-Handscbe Vereeniging voor de luchtvaart, door eigen aanschouwing met de vor deringen der praktijk op dit g bied kennis te laten maken. Marktaanvoer en verzending. De laatste vier dagen voor Kersttijd werden aan de afslagmarkt te Broek op L&ngedijk nog aangevoerd 6800 bloemkoolen, 25,200 roodekooi, 31,500 gelekool, 484 balen uien, 72 balen roodekooi en 50 balen wortelen. Van de laadplaats aldaar werden in die vier dagen verzonden 69 wagonladingen groenten. Slachtoffers van het Ijs. Een 13-jarige zoon van IJ. de Koe ts Schardam is gisteren in een wak gereden en verdronken. Te Zwaagwesteinde zijn gisteren twee jongens door het ijs gezakt en verdronken. Kindermoord Bij den landbouwer J. G., in den Driebroederspol- der te Dinteloord, is gisteren in het kolenhok het lijkje gevonden van een pas geboren kind. De justitie te Breda is telegrafisch van het feit in kennis gesteld. Rijksnormaallessen. De Vereeniging van Directeuren en van Onderwij zers aan Rijksnormaallessen in Nederland heeft giste ren te Utrecht een buitengewone algemeene vergade ring gehouden, die door een 50-tal leden bezocht werd. Na een openingswoord van den voorzitter, werd medegedeeld, dat bij de Vereeniging zijn aangesloten 70 Rijksnormaallessen met 648 leden. Het bestuur bracht verslag uit van hetgeen het in het belang der rijksnormaallessen en van het daaraan verhonden onderwijzend personeel verricht had. Het afgetreden bestuur werd bij acclamatie her kozen. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Gerhard, werd voorzien door de ver kiezing van den heer Schiphorst, onderwijzer aan de Rijksnormaallessen te Delft. Na het uitspreken van eenige wenschen door li aanwezige leden en een slotwoord van den voorzitter ging de vergadering uiteen. Diefstal. In deu nacht van 26 op 27 dezer zijn in een hof stede onder Melissant, bewoond door de wed. Segers met twee dienstboden, terwijl de bewoners ter ruste lagen, twee personen binnengedrongen, die uit een kast een bedrag van f 9u00 a f 10,000 hebben ont vreemd. Van Texel. Met goed gevolg heeft men nabij den bedreigden zeedijk van het Horntje op Texel drie zware zink stokken in de diepte neergelaten en met stortstsen bezwaard. Er wordt krachtig voortgewerkt aan het behoud van dezen dijk. Uit Groet. Den tweeden Kerstdag gaf het alhier bestaande zanggezelschap (leider de heer J. H. Arpeau) een uit voering in het lokaal van den heer Hoogvorst. Mat geestdrift en vrij goed werd er gezongen. Mooi waren „De Molenaar", „Avondschemering" en „Werkmans lied" (van Abt.) Ter afwisseling gaven de jongelui eenige voordrach ten ten beste, welke mede zeer in den smaak vielen van 't talrijke publiek. Uit Heer-Hugowaard. Tot notabelen bij de Herv. Gem. alhier werden ge kozen de h.h. A. Lsngerijs en P. Beers, beiden aftre dend en II. Hemke en A. Blokker. Brand. Zondagmorgen werd te Beverwijk brand ontdekt in het sigarenmagazijn van den heer Van der Linde aan de Meerstraat. De bewoners waren van huis, zoodat de bovenverdieping reeds geheel in vuur stond vóór dat de brandweer werd gewaarschuwd. Het perceel van den heer V. d. Linde brandde geheel uit en ook het naastliggend café van den heer L. v. Bragt bekwam nogal schade. In brand geraakt. Ten huize van een agent van politie te Rotterdam vatte Zondagnamiddag de kleeding vlam van diens 6-jarig dochter!je, dat to dicht bij een brandende kachel stond. Het kind liep in haar angst naar het raam, waardoor het vuur zich ook aan de raamgor dijnen mededeelde. Op haar hulpgeroep snelden vader en moeder, die beiden thuis waren, toe, doofden de Uit Schoort. Zondagavond werd in de Hervormde Kerk alhier door ouü en jong Kerstfeest gevierd. Bij een fraai versierden Kerstboom werden door kinderen en d< or de leden van het zangkoor bij beurten toepasseli|ke liederen gezongen, welke met groote belangstelling werden aangehoord door de aanwezigen in het over. voile kerkgebouw. Nadat Ds. Kniphuizen eene Kerst, vertelling had voorgedragen, de kinderen onthaald wa ren, de gemeente een hoc had gezoogen en de jeugd •-ee prijsje had bekomen, keerden allen hoogst voldaan oor het genotene huiswaarts. Uit Sint Maarten. In het bestuur van den Riugpolder werden den 28 dezer herkozentot moleDmeester de heer K. Slot Kzte Sint Maarten en tot hoofdingeland de heer J. Weel te Harenkarspel. Het vischwater om den Ringpolder is den 28 dezer in het open'aar voor 5 jaar verpacht aan de afd. Gsestmer-Ambacht en de Nederl. Heide-maatschapprj voor f 71,— per jaar. Uit Purmerend Voor het examen Fransch m.o. acte A slaagde te 'g-Gravenhsge ds heer J, J. Baak, alhier. 33e Aig. Verg. Bond v. Ned. Onderwijzers. Gist en werd en lieden wordt te Nijmegen in liet gebouw „de Vereeniging" de 33ste algemeene vergade ring' gehouden van den Bond van Nederlandsche On derwijzers. JlU». Van l5 uur werd gistermiddag een voor-vergade ring gehouden, alleen toegankelijk voor afgevanrdig- Ir-n en bondsleden. Om 6 uur had een maaltijd plaats. De 33ste algemeene vergadering werd geopend om 8 uur door den voorzitter van den Bond, den heer F. L Ossendorp, die begon met in zijn openingsrede do vraag te behandelen: Welke verbeteringen bracht dit, jaar in onze financiëele positie? De onderwijzers blijven nog steeds sukkelen, zei spr.. met. beslist onvoldoende salarissen. Zoo kan het, da van de 231 gemeenten, waarvan de nieuwe salarisrege ling ons bekend is, 157 de aanvangswedde hebben 'be paald op 500, 525 of 550, 10 slechts 625 of 650 betalen; dat 103 gemeenten het wettelijk eind- idavis van 825 geven en slechts 32 boven de 900 gfean. Naar aanleiding van een opgevangen uitdrukking: Die onderwijzers zijn niet alleen vrij, maar ook bru taal, zeide spr. Zoo is lietDie onderwijzers zijn niet alleen vrij. maar ook brutaal. Dat is yrijwel de gangbare met- nïng. En toch is die niet geheel juist. Integendeel zijin wij onderwijzers dikwijls weel te bescheiden. En toch zijn we brutaal! Onze toon deugt niet. Het afgeloopen jaar hoorde men dat in Amsterdam Rotterdam. Wageningen en nog eenige gemeenten. In Wageningen ontving de afdeelingsvoorzitter een vaderlijke vermaning van Jen burgemeester, in Rot terdam voorzitter en secretaris een officiense waai schuwing van den wethouder, in Amsterdam wei*d een adres in zake benoeming aan herhalingsscholen ter zij de gelegd. Waarom dit alles Om den toon. Die opvatting over den toon is zoo iets subjectiefs. Mochten wij naar de meening van sommigen wel eens niet den goeden toon aanslaan, laten zü dan be denken, dat wij gedreven wordeii door liefde tot ons beroep, tot liefde voor het kind en dat alles in ons land zpo langzaam gaat! Collega's besloot spr., let voortaan nog wat meer, dan ge steeds doet, op den vorm van uw spreken en schrijven, doch laat de inhoud daaronder niet lijden. Gij collega's staat er mij borg voor, dat onze veree mging steeds zal blijven de- jonge, frissche Bond, vol idéalen, verbetering nastrevend voor onderwijzer, 011- ierwijs. en kind.! Daarvoor collega's al uw krachten ingespannen. Het belang der school eischt zulks Alsnu was het woord aan den algemeen secretaris, den heer J. J. Lamers, tot liet doen van korte mede- doelingen over 1908, waaruit bleek dat op 1 Januari 1908 liet totaal aantal leden bedroeg 7102, t. w. 4768 mannelijke, 2272 vrouwelijke leden en 61 voorstanders. Het aantal afdeelingen bedroeg op dien datum 202 op 1 Deeember j.l. beliep het aantal leden 7550, t. w. 5016 mannelijke, 2494 vrouwelijke leden en 40 voor standers, het aantal afdeelingen. 201. net aantal le den zal op 1 Januari 1909 7258 bedragen. Daarna- nam de behandeling der uitgebreide agenda etn aanvang, Zij bevat niet minder dan 37 voorstellen en moties, bijna alle met verscheidene amendementen. Allereerst komen in behandeling de voorstellen in zake splitsing examen-hoofdakte. Daarna werd verworpen een voorstel-Arnhem betref fende splitsing van het examen voor de hoofdact», werd het vraagpunt opleiding- tot de volgende alge meene vergadering. Aangenomen werd het volgende voorstel van 't hoofdbestuur: De wet op den leerplicht onderga de volgende wijzigingen: 1. De leerplichtige leeftijd begint met den aanvang van het schooljaar, volgende op dat, waarin het kind den 6-jarigen leeftijd bereikt. De verplichting eindigt, wanneer 't kind 8 jaren, vanaf het zesde jaar, leerling van de lagere school is geweest en alle klassen heeft doorloopen, of wanneer do leerling de klasse heeft doorloopen, waarin hij bij 't bereiken van den 15-jarigen leeftijd was geplaatst. Kinderen, die niet meer leerplichtig zijn, maar wier ouders wenschen, dat zij nog een jaar de school blijven bezoeken, worden gedurende den loopenden cursus be schouwd als te vallen onder de leerplichtwet. B. en W. hebben de bevoegdheid, leerliugen, wier aanwezig zijn nadeelig is voor den goeden gang van 't 'onderwijs, van de school te verwijderen. 2. Uit de wet vervallen a. de art. 7. lo en 8; b. de 2e alinea van art. 2, omdat van geregeld school bezoek alleen sprake kan zijn, wanneer geen enkele schooltijd zonder geldige reden wordt verzuimd; c. de bepaling in art. 13, waarbij ten behoeve van werkzaamheden in de bedrijven van landbouw, tuin bouw, veehouderij of veenderij, jaarlijks voor ten hoog ste 6 welven vergunning kan worden verleend, de school niet te bezoeken. 3. Da tijd, genoemd in art. 16 (10 schooltijden in 28 digen) gedurende welke door de hoefden van scholen verlof mag worden verlesnd zonder dat dit verlof be krachtiging behoeft door den schoolopziener, worde v. rkort. 4. De berechting van de overtredingen tegen de L-erplichtwet, zooals die ia omschreven in art. 21, 22 en 23 onderga zoodanige wijziging dat: a. de administratieve behandeling worde vereenvou digd: b de tijd, die verloopt tusschen de overtreding en de eindbeslissing, aanmerkelijk worde verkort c. de strafoepalicgeu worden verscherpt, 5. In de wet worde een bepaling opgenomen krach tens welke de gemeenteraad verplicht, is voeding en bleeding te verstrakken aan schoolgaande kinderen, voor wie daarsan behoefte bestaat. 6 Ia de wet worde ei-n b p ding opgenomen, waarbij, oude; straf bedr- R'ing aan d n w. rkgsver, alle arbeid voor schoolgaande kinderen y rboden wordt en waarbij opdracht wordt gegeven, persóhtn san te wijzen, die,

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1