STADSNIEUWS. BUITENLAND. Ijs. Het heffen van begrafenisrechten. Badhuis „Het V Itte Kruis." Ned. Tooneelgezelschap. 't Nut Stavoren—Enkhuizen. GeenPathé-Fi ères. Gemengde Mededeellngen. Laatste Berichten Aan het volk van Nederland. leerplichtige kinderen gedurende de schooluren huiten de school aantreffende, hen naar hun school brengen. Verworpen werd een voorstel Culemborg om aan te dringen bij de regeering op wettelijke regeling van de 8alarieering van het handwerkonderwijs, buiten de schooluren gegeven. Een voorstel van Utrecht om het hoofdbestuur op te dragen een onderzoek in te Btellen naar de mcgelijkheid van de oprichting van een reis bureau, werd aangenomen. Aangenomen werd ook het volgende voorstel van het hoofdbestuur: D9 wet worde in dien zin gewijzigd 1. Dat alle zaken, welke in art. 21 thans zijn op gedragen aan het hoofd der school, geregeld worden door het personeel der school. Indien in een gemeente meer scholen zijn van één soort worden de zaken, waarvan een uniform-regeling voor alle scholen gewenscht is, geregeld door de per- soneelen gezamenlijk of door een vergadering van af! gevaardigden dier personeelen 2. dat het personeel van elke school, ter regeling van de zaken, bedoeld bij het le lid van het vorig artikel, tenminste twee malen per jaar samenkomt (schoolvergaderingen). Het reglement voor deze ver gaderingen wordt door het personeel onder goedkeu ring van B. en W. opgemaakt; 3. dat op deze schoolvergaderingen tevens worden behandeld alle overige zaken, welke de school en het onderwijs betreffen 4. dat deze schoolvergaderingen toegankelijk zijn voor de betrokken leden van het rijks- en gemeente lijk schooltoezicht, benevers voor B. en W. 6. dat de notulen dier vergaderingen steeds voor de in 4 genoemden ter inzage liggen 6. dat de besluiten in zake leerplan, de te gebruiken boeken enz. (art. 21) de goedkeuring behoeven van het rgksschooltoezicht en van B. en W. 7. dat op scholen met twee leerkrachten deze om beurteil voor een bepaalden tjjd als het adres der school optreden, Indien deze twee leerkrachten bij schoolzaken niet tot overeenstemming komen, wordt de beslissing op gedragen aan het betrokken lid van 't rijksschooltoe- zicht 8. dat op scholen met drie leerkrachten deze één van hen voor een bepaalden tjjd tot voorzitter benoe men, die tevens als 't adres der school fuDgeert. Deze is evenals de aangewezene in 7 tevens belast met de afdoening der kleine dagelijksche zaken 9. dat op scholen met meer dan drie leerkrachten het personeel uit zijn midden voor een bepaalden tijd een voorzitter en secretaris kiest, aan wie het bestuur der school is opgedragen 10. dat b|j staking van stemmen op de schoolver gaderingen aan de scholen bedoeld onder 8 en 9 de voorzitter een beslissende stem heeft. Verschillende voorstellen betreffende verandering in de wijze van werken van de ondersteuningskas werden verworpen. Na middernacht werd de vergadering geschorst en ging men over tot „gezellig samenzijn". D<e invallende winter treedt zoo streng op, dat er op de Wadden terstond ijsvorming plaats heeft. Zoo- vei' het oog reikte zijn op de hoogste gedeelten ijsmas sa's waar te nemen. In de rivier de IJsel begint zich thans reeds licht drijf ijs te vertoonen. De Eem is bij Baarn dichtgevroren. De vrachtboo- tendienst BaarnEemnes op Amsterdam is gestaakt. I11 de Gouwe zit reeds zóóveel ijs, dat de scheepvaart er zeer door wordt belemmerd. Langs de kust der Zuiderzee bij Enkhuizen beweegt zich reeds vrij veel drijfijs. De vaart zal voor zeilsche pen spoedig' gestremd zijn. In Friesland wordt overal schaatsen gereden. Ook op hoofdkanalen. De heer J. de Koning, te Edam, kan dit jaar niet aan wedstrijden meedingen. Enkele weken geleden werd hij door febristyphoïdea aangetast. Hij is nu herstellende. Uit Edam vertrekt over een paar dagen naar Ber lijn, voor de wedstrijden aldaar in 't schoonrijden, de heer O. de Ruiter. De ijsclub te Joure houdt reeds heden een hardrijde rij voor beroepsrijders op de korte baan. Bij dezen wedstrijd zullen het puikje Friesche t 11 ilollandsche rijders uitkomen. De Friesche Ijsbond zal wegens de strenge vórst de inschrijving voor den elfstedentocht 1 Januari sluiten. Te Veendam is gisteren op de ijsbaan van het sport terrein reeds eene hardrijderij gehouden door 18 per sonen om luxe-prijzen. Te Haarlem en Amsterdam zijn ijsbanen geopend. De (jabaan de Egmonden is geopmd. I Js stern en tamelijk mooi. Bruggen vfrtrouwd, doch ond«r Alkmaar zanderig. De baan is bereikbaar vanaf het Paardewed. NIEUWS UIT HOORN. O. H. IJ. V. De schaatsenrijders-ver. Oud-Hollandsch Ijsvermaak zal 1 Januari een wedstrijd in het schoonrijden houden en den 3en Januari een gecostumeerd üsfeest organiseeren B. en W. stellen den Raad voor eenige verordenin gen betreffende den dienst der gemeente-begraafplaals vast te stellen. Van de ontwerpverordening op het heffen van bc- grafenisrechten, laten we hier de voornaamste bepalin gen volgen: Voor het uitsluitend recht om lijken in een bepaald graf te begraven (zoogenaamd eigen graf) wordt ge lieven op: de eerste klasse (vakken A, B. en O) lo. voor 011- bepaalden tijd 75.2o. voor 10 jaren 25. de tweede klasse (vak G) 3o. voor onbepaalden tijd 30; 4o. voor 10 jaren 10. de derde klasse (vak H) 5o. voor onbepaalden tijd J 12.60. voor 10 jaren 4. Voor het recht van sluiting van een eigen grafruin 1 te wordt geheven voor ieder jaar dat het graf gesloten moet blijven 5. Voor het uitsluitend recht om lijken te begraven in gemetselde of uit beton vervaardigde graven en graf kelders wordt geheven lo. Voor een ruimte, op het daartoe bestemde ge deelte der begraafplaats (vakken D en F) tot aanbouw van gemetselde of uit beton vervaardigde graven, wel ke ruimte uitsluitend voor onbepaalden tijd wordt af gestaan, per 2.20 M. lengte bij 0.80 M. breedte (één grafruimte) 100. 2o. Voor een grafkelder in het gedeelte aangeduid als vak E, tweemaal het bedrag als genoemd sub lo. Burgemeester en Wethouders kunnen in bijzondere gevallen voor een andere plaats dan de hiergenoemd vergunning verleenen om daarin graven of grafkel ders te maken, in welk geval dezelfde rechten verschul digd zijn als genoemd sub lo of 2o van dit artikel. Een gedeelte van de in dit artikel bedoelde ruimte wordt voor een geheel gerekend. Voor het overboeken van graven als in art. 1 en van gemetselde graven en grafkelders als in art. 2 g. noemd, wordt van elk graf waarvoor overboeking ge vraagd wordt, een recht geheven van 3. Er wordt geheven voor het begraven tijdens de ge wone uren: op de eerste klasse (vakken A, B en O) lo. voor het lijk van iemand boven de 19 jaren 30; 2o. voor het lijk van een kind van 112 jaren 15.3o. voor het lijk van een kind beneden het jaar 7.50; op de tweede klasse (vak G)4o. voor het lijk van iemand boven de 12 jaren 12.5o. voor het lijk van een kind van 112 jaren 6.60. voor het lijk van een kind beneden het jaar 3. op de derde klasse (vak H)7o. voor het lijk van iemand boven de 12 jaren 4.80. voor het lijk van een kind van 112 jaren 2.9o. voor het lijk van een kind beneden het jaar 1. Voor het plaatsen van een lijk tijdens de gewone uren in: lo. gemetselde of uit beton vervaardigde gra ven als bedoeld in art. 2, sub lo, wordt een recht gehe ven van 50.2o. grafkelders als bedoeld in art. 2, sub 2o, van 75. Bij het in werking treden dezer verordening wordt van de op de gemeente-begraafplaats reeds bestaande gemetselde graven en grafkelders, welke niet gelegen zijn op de vakken E of F, het recht geheven genoemd sub lo. of 2o. van dit artikel. Voor de lijken van kinderen beneden het jaar wordt niet meer dan een vierde, voor die van kinderen bene den de 12 jaren niet meer dan de helft van het in dit artikel bedoelde recht geheven. Voor het openen en sluiten van deze grafruimten is geen afzonderlijk recht verschuldigd. Voor het begraven tijdens de gewone uren in koste- looze graven (vakken I, J, K, L en M), wordt het zelfde recht geheven als bedoeld in art. 4, sub 7o, 80 en 9o. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd om in bij zondere gevallen vrijstelling te geven van het betalen van de in dit artikel genoemde rechten. Voor het begraven op buitengewone uren is, onver minderd do begrafenisrechten, genoemd in de artt. 4 0, verschuldigd: voor een begraving in een grafruimte als bedoeld in: art. 1, sub lo en 2o 10.sub 3o en 4o 5.sub 5o en 60 2.50; art. 2, sub lo 10.sub 2o 10. Voor elke andere begraving op buitengewone uren, behalve wanneer deze plaats heeft op last van den Burgemeester of van de Justitie, is verschuldigd een recht van 1. Voor het opgraven van een reeds begraven lijk en de overbrenging daarvan, hetzij op eene andere begraaf plaats, hetzij naar een ander graf op dezelfde begraaf plaats, is een recht verschuldigd van 3.onvermin derd de verplichting tot het bijbetalen der eventueel verschuldigde hoogere rechten en kosten. Voor het toezicht op en het bewaren van lijken in de lijkenkamer wordt per etmaal betaald 5. Voor het bewaren der lijken van onvermogenden en indien de bewaring op last van den Burgemeester of van de Justitie geschiedt, is geene belasting verschul digd. Voor het mogen plaatsen en hebben van een gedenk- teeken op een graf hetwelk voor onbepaalden tijd is afgestaan of op een gemetseld of van beton vervaar digd graf of grafkelder is verschuldigd: a. voor een grafpaaltje niet hooger dan 1 Meter en niet breeder dan 0.35 Meter 1. b. voor het leggen van een enkele grafzerk, niet rustende op z.g. bandsteenen, een graf geheel of ge deeltelijk bedekkende, waartoe niet gerekend worden te behooren de sluitsteenen op grafkelders en gemet selde of van beton vervaardigde graven 3. c. voor een kruis of staande zerk, niet hooger dan 1 Meter 2.50; d. voor een kruis of staande zerk, hooger dan 1 doch niet hooger dan 2 Meter 5. e. voor een hekje rondom het graf 5. f. voor een graf tuin of beplanting met één boora of één struik 1.50; g. voor een gedenkteeken, niet. genoemd sub af 15.— h. voor een krans van kunstbloemen, met of zonder doos 1. Voor het mogen plaatsen en helbben van de in dit artikel genoemde gedenkteekenen op een graf hetwelk voor een bepaalden tijd is afgestaan, is slechts de helft van de boven aangegeven belasting verschuldigd. Voor het plaatsen en hebben van gedenkteekenen op kostelooze graven als bedoeld in art. 5, al. 1, is een vast recht verschuldigd van 1.Voor één krans van kunstbloemen, met of zonder doos 0.50. Op graven genoemd in de 2e al, van dat artikel is hiervoor geen recht verschuldigd. De heffingen in dit artikel bedoeld, zijn niet van toepassing op vergunningen welke vóór het in werking treden dezer verordening zijn verleend. T oor het ruimen van een graf, met inachtneming van het bepaalde in art. 23 der wet van 10 April 1869 Staatsblad No. 65), wordt, onverschillig of de over blijfselen gebracht worden naar het daartoe bestemde gedeelte der begraafplaats of dat ze begraven worden in hetzelfde graf, een recht geheven, voor graven ais bedoeld in art. 1 sub lo. en 2o van 20.—; sub 3o en 4o van 10.— sub 5o en 60 van 5.— als bedoeld in art, 2 sub lo van 30.— sub 2o van 40.—. Voor het onderhoud der graven in art. 1 bedoeld, wordt jaarlijks voor elke graj'ruimte 1.betaald. N oor dat der gemetselde of uit beton vervaardigde graven of grafkelders per 2,20 M. lengte bij 0.80 M. breedte eveneens 1. Dit onderhoudsrecht kan worden afgekocht door overlegging, voor elke grafruimte van 2.20 M. lengte bij 0.80 M. breedte of gedeelte daarvan, van een be- imjs, waaruit blijkt dat ten name der gemeente Alk maar voor dit doel een nominaal badrag van 100. is ingeschreven op de Grootboeken der 3 N. W. S. Dit artikel is mede van toepassing op grafruimten, welke in eigendom zijn afgestaan ia ruil voor het recht 0111 in de t*roote kerk of op het voormalig kerk- hof to doen begraven. Onder het onderhoud wordt versta.an: a. liet afboenen of afschrobben c)er zerken (één maal 's jaars), b. het, zoo noodig, verven van de grafhekjes, c. het maaien van het gras, b. het-, zoo noodig, verven van gr af hekjes, s jaars), 0. het snoeien van de beplanting, t. het, zoo noodig, tijdelijk wegnemen «11 herplaat sen van lo. enkele liggende of staande zerken uit één stuk, zo. hekjes en doezen, 80. beplantingen. In de week van 21 tot 24 Dec. zijn in het Bad- üuis van het „Witte Kruis" genomen: 38* kuipbaden, 62 regenbaden le klas, 73 regenbsden 2e klas, tezamen 173 baden. Het zich noemende „Ned. TooneelgnzH',schap" uit Ziandsm, onder leiding vaa den heer J. P. Chr. lhonhftuser, zal Vrijdag 1 Januari 1909 in Diligentia c-en tooneelvoorstelling geven en wel „De geneesheer, or „Uat hseft mijn commensaal gedaan", succes blij spel m 3 bedrijven, vooraf gegaan door „*f.»ed Adelt", tooneelspel in één bedrijf. In de plaats van den heer dr. J. W. Wioherink is gisteravond tot lid van het bestuur van het departement Alkmaar van het Nut van 't Algemeen benoemd de heer dr. L. van den Berg. Naar w|j vernemen is de Veerdienst gestaakt. Agenda. DINSDAG: Christ, gem. zangv. „God is mijn lied," repetitie 71/2 uur, Christ, school. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefeningsavond mannen-afdeeling 8s/., uur; jongens-af deeling 71/a uur. Gem. Geheelonthouders-Zangv. „Door onthouding vereenigd," repetitie, 8 uur, café Graanhandel. Chr. Zangver. gem. koor, Halleluja, 8 uur, Nieuwe Doelen. Muziekgezelschap „Ons Genoegen," repetitie, 81/2 uur, bovenzaal Diligentia. Kegelclub Zou er kans zijn? 81/2 uur, Diligentia. Zangver. Orpheus, 8 uur, Café Central. Vereeniging van Huurders, Huisli. verg. 8 uur, 't Wapen van Munster. WOENSDAG. Alkm. Geheel-onth. tooneelver. vergadering Land- straat 61. Gymn.-ver. „De Halter," aspiranten afd. 81/1 uur. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefeningsavond jongens-afd. 2 uur en 7 uur. Alkm. Scherpschuttersver. „Alkmaar" repetitie, Nieuwe Doelen. Kinderkoor (dir. H. Lindeboom) repetitie 5 uur, Central. „Zang en Vriendschap," repetitie 71/a uur, Central. Gymn.-ver. „Tumlust," oefeningsavond, 91/a uur. Schaak- en Damclub V. V. V., 8 uur, café Scher merhom. Zangschool „Zanglust," 59 uur, Christ, school. Danscursus Groen, 8 uur, Harmonie. ZATERDAG Gymn.-ver. „De Halter," oefeningsavond 101/4 uur, aspirantenafd. 81/2 uur. Gymn.-ver. „Tumlust," oefeningsavond 71/4 uur. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," oefeningsavond, meisjes-afd. 31/2 en 6 uur. Mannenkoor „Excelsior, repetitie 872 uur, Diligen tia. ZONDAG: Kegelclub O. Z. O. D., 5V2 uur, café Suisse. Ned. Sig. en Tab. bew. bond, Huish. vergadering, li uur, geb. Voorwaarts. Openbare vermakelijkheden. Tan Vrijdag 25 tot en met Woensdag 30 Dec. Bios- cope-voorstellingen, 8 uur, Diligentia. Vrijdag 1 Januari, Ned. Tooneelgezelsehap v. Thonhauser, 8 uur, Diligentia. Zondag 3 Januari, Geheelonih. Tooneelg. zeischap openbare uitvoering 8 uur Diligentia. Was het den volke op Amerikaansehe wijze verkon digd, dat in Diligentia bioscope-voorstellingen zouden worden gegeven, tijdens welke er alleen de nieuwste opnamen van Pathé-frères zouden worden vertoond, het is ons gisteravond gebleken, dat de films nöcli nieuw noch en dat is erger van Pathé frères wa ren. De waarde van de vertoonde films in het midden latend, meenen we liet ten sterkste te moeten afkeu ren, dat de naam van de meest bekende firma wordt misbruikt, om het publiek in Diligentia te lokken. Aan wien dit misbruik te wijten is, weten we niet, maar we meenden verplicht te zijn het te constateeren. Meer zullen we er maar niet van zeggen. Wij hebben den heer K. Stapel, de eigenaar van „Diligentia" in de gelegenheid gesteld kennis te ne men van bovenstaande en daaraan, indien hij dit ge wenscht vond, iets toe te voegen. Hij schrijft ons: „Tn antwoord op bovengenoemd schrijven, kan ik het publiek mededeelen, in de eerste plaats, dat de geachte schrijver de waarde van de vertoonde films in het mid den laat, daar deze beslist goed zijn, en wat het nieu we betreft, zullen zij in Alkmaar op een enkele 11a nooit vertoond zijn. Wat van Pathé Frères is en wat niet, kan ik niet beoordeelen en zal na onderzoek, uit moeten komen, alhoewel ik het geheel met den schrij ver eens ben dat er niet volgens afspraak gehandeld wordt, daar mij de verzekering is gegeven, dat er uit sluitend met films zou worden gewerkt, die de laat ste drie maanden in de fabriek van Pathé Frères gefa briceerd zijn. Dit is geheel buiten mijn schuld." Waar de lieer Stapel zelf schrijft dat hij het geheel met ons eens is, hebben wij hieraan weinig toe te voe gen en kunnen we volstaan met de mededeeling, dat hij niet kan beoordeelen wat van Pathé is, hetgeen overigens niet moeielijk is voor kennisgeving aan te nemen. Slechts zij opgemerkt dat de heer S. het mis heeft, indien hij meent dat wij de waarde van de vertoonde films in het midden laten, omdat wij deze „beslist goed" vonden. Wij spreken niet over deze films, omdat zij niet voldoen aan de voorwaarde, wel ke het publiek beloofd is. De Turksche Kamer gaat rustig haar gang. Gisteren deelde de voorzitter mede, dat hij en de ondervoorzitter door den Sultan waren ontvangen om hem voor hunne benoeming te bedanken. De Sultan zeide, dat bij zeer nauwkeurig de grond wet zou eerbiedigen en" dat deze voor altijd van kracht moest blijven. De sultan drukte verder zijn verlangen uit een paleis te zien bouwen, het parlement waardig. Op het einde der vergadering stelde een afgevaar digde den voorzitter de vraag op welken datum de groot-vizier een overzicht zou geven van de buiten- landsche politiek der regeering. De voorzitter antwoordde, dat de grondwet niets te dien aanzien bepaalt. De kouds in Spanje. Wij bebben het hier op het ocgenblik koud. Maar iu Madrid, waar hst ook koud kan zijn, gevoelt men de koude nog veel erger. Men kent daar de kachels slechts als weeldevoorwerpen. Het sterftecijfer, in normale omstandigheden het dubbele van andere groote steden in Europa, stijgt in deze dagen dan ook verschrikkelijk. Het stadsbestuur heeft om de barre koude een weinig minder onaangenaam te dosn ge voelen, op verschillende pleinen reusachtige kolen haarden geplaatst, welke dag en nacht branden. Sluiting van alle bioscoop-theaters. In New-York zijn Zondag alle 600 bioscooptheaters gesloten. Dat gebeurde minder met het oog op het brandgevaar dan wel omdat zulke voorstellingen op Zondag als onzedelijk worden beschouwd en verboden zijn. Aardbeving. In het Zuid-Oosten van Italië heeft weer een aard beving plaats gehad. De streek, Calabrië is in de laatste jaren herhaaldelijk door aardbevingen getroffen. Da grootste had plaats in het laatst van October 1907, toen de schade vele millioenen beiiep. Ia 1905 wer den er bij een aardbeving vele honderden mensehen gedood. Thans zijn er te Palmi 7 lijken onder de puinhoopen vandaan gehaald. De stad Messina is voor twee derden verwoest. Soldaten zullen er hulp ver leenen. Uit Catania wordt gemeld dat door een vloed golf verscheidene kleine vaartuigen verongelukt zgn de koopwaren in de dokken zijn ernstig beschadigd. De golven sleepten drie kinderen mede, die allen ver dronken vier kleine vaartuigen z|jn gezonken. De latere berichten zijn evenwel van ernstiger aard. Het schijnt, dat het geheele verschijnsel het gevolg is van een opheffing van den zeebodem. De zee steeg plotseling, en vreeselijke golven vernielden alles op hun weg. De buitengewoon strenge temperatuur en de ontzettende regens verergerden de ramp. Steden aan de kust van Calabrië en Sicilië werden verwoest, geheele plaatsen vernield, spoorwegen meegesleept, tunnels vielen in. De angst en de schrik onder de bevolking zijn onbeschrijfelijk. De regeering ontving door radio-telegrammen berichten uit Messina, waar in melding gemaakt wordt van duizenden slachtoffers. Tele kazernes vielen in. Onder de gewonden zijn tal van soldaten, en ook generaal Oossa. De commandant van den kruiser Piemonte, zijn vrouw en twee kinde ren verdronken. Vier duizend man vertrokken uit Rome naar Messina, waar de staat van beleg werd af gekondigd, om een einde te maken aan het optreden der plunderaars. De troepen moesten vuren, om de plunderaars te verdrijven. De brand vernielde de huizen, die nog ble ven staan; de gevangenissen zijn vernield en de gevan genen ontsnapten. Berichten uit andere bron melden, dat er geen tij dingen zijn omtrent 10 torpedobooten, aan de kaden van Messina gemeerd. Het geheele gebied van Messina en Catanië is een reusachtige puinhoop. Het is onmogelijk het aantal slachtoffers te schatten. Te Catania zijn 500 barken en drie stoomschepen gezonken. De stad Gioja is bijna geheel vernield. Te Palmi zijn 500 dooden en vele honderden gewonden. De Paus gaf de geestelijkheid last, om in de ge troffen plaatsen hulp te verleenen. Anti-militarisme? Gp den Franschen kruiser Gloire is moedwillig de machine ernstig beschadigd terwijl het schip op zee was. Het raakte bij een eiland aan den grond, maar kwam weer vlot. Men hoopt den dader spoedig tc zullen ontdekken. IJS. TEXEL, 29 Dec. Gisteren dreef reeds veel ijs in zee nabjj Oocksdorp was van den dijk af bijna geen water te zien. Da postboot had dan ook eenige moeite de haven te bereiken. Bovendien hadden de atoom- booten door den sterken Oostenwind met het lage water te kampen. De „Dageraad" geraakte gistermiddag buiten de haven aan den grond en moest het vloedgetij afwach ten, eer ze de reis kon vervolgen. Ook de postboot geraakte op de terugreis nabij den havenmond vast, doch wist met eenig oponthoud de haven nog te be reiken. DE BALKAN KWESTIE. WEENEN. 29 Dec. (V.D.) De regeering geeft toe dat aan de Montenegrynsche grens herhaaldelijk scho ten gevallen zijn. HET TURKSCHE PARLEMENT. KONSTANTINOPEL, 28 Dec. (V.D.) In de Turksche Kamer had het eerste schandaal plaats. Door rumoer en geschreeuw konden verschillende redenaars niet het woord voeren, PRESIDENT CASTRO. BERLIJN 29 Dec. De Local Anzeiger meldt dat Castro gisteren de kliniek van Professor Israels ver laten heeft, en naar zjjn hotel Esplanade terug ge keerd is. Prof. Israels achtte een operatie niet noodig. Hij zal dan ook verder door prof. Israels behandeld worden. Genoemd blad meldt dat Castro het plan heeft, zich te Berlijn te vestigen. LUOHTSCHEEPVAART. ROME, 29 Dec. V. D. De Italiaansche Regeering heeft het bestuurbare luchtschip van Wilbur Wrights aangekocht, terwijl 10 nieuwe aëroplanen voor oorlogs doeleinden zullen worden gebouwd. INGEZONDEN STUKKEN. Niet dan noode komen wij tot U! Het volk van Curagao, door droogten en misoogsten iu de harde school der armoede groot geworden, zou ook thans Uwe hulp niet durven inroepen, zoo de nij pende nood niet daartoe dwong. De algemeeiie ellende onder stad- en landbevolking', ten deele slechts gelenigd door regeeringshulp, kan alleen door particuliere ondersteuning der weinige ge goede burgers in de kolonie Curagao niet worden ver zacht, maar vraagt ook dringend de medewerking dei- meer gegoede bevolking in Nederland. Duizenden Nederlandsche onderdanen, onmiddellijk en middellijk getroffen door de maatregelen van Vene zuela, lijden gebrek en staan bloot aan ontberingen, die diep medelijden wekken. Dat aan den vreeselijken toestand door het beleid onzer Regeering een einde zal komen, betwijfelen wij niet, maar de dagen en weken gaan voorbij en de el lende wordt steeds grooter. Helpt ons, stelt ons in staat om aan den grootsten nood het hoofd te bieden en het volk van Curagao zal met dankbare erkentelijk heid zegenen zijne broeders in het verre Moederland. Het Bestuur der Groep Nederlandsche Antillen van het Alg. Ned. Verbond. Curagao. 18 September 1908. Toelichting. Toen in Augustus de berichten uit de kolonie Cu ragao van steeds ongunstiger verhoudingen en van nijpend gebrek spraken, werden door het Hoofdbestuur van het Algemeen Nederlandseh Verbond de eerste stappen gedaan tot liet verkrijgen van hulp voor onze in nood verkeerende stamgenooten. Voor dit plan was echter de medewerking van de Groep Nederland sche Antillen van liet Verbond noodzakelijk. Deze werd eerst dezer dagen verkregen, en zoo kunnen wij eerst nu den „oproep om steun" tot het Nederlandsche volk brengen, die reeds uit de Ouragaosche bladen is over genomen. Inmiddels was reeds door de vereeniging „Oost en West" een beweging op touw gezet om onze kolonie in haren nood te helpen. Van mededinging met deze poging, die door ons zoo zeer werd gewaardeerd, was geen sprake. Gelukkig verzekerde de vereeniging „Oost en West" 011s hare medewerking, en komen wij dan nu tezamen tot het Nederlandsche volk met de bovenstaande bede om steun, ons toegezonden door het bestuur van de Groep Nederlandsche Antillen van het Algemeen Nederlandseh Verbond, in overleg met en onder toestemming van Z.H.E.G. den heer Gouver neur van Curagao. Na al wat over den nood in onze kolonie geschreven is, behoeven wij hieraan niet veel toe te voegen. Hoe groot de behoefte is, blijkt tenduidelijkste uit alle be richten, die uit Curagao tot ons komen. En deze zijn niet overdreven. Integendeel, veel wordt met kalme woorden gezegd, wat met felle kleuren had kunnen

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2