DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 304 Honderd en tiende jaargang. WOENSDAG 30 DECEMBER. FEUILLETON BINNENLAND. 1908 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1,—. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. De Roode Pimpernel. Telefoonnummer 3. Emser Pastilles BARONESSE ORCZY naar het 217de duizendtal van de Engelsche uitgave Nieuwjaar ten Hove. Eerste Kamer. Tweede Kamer-verkiezing. Collectief Arbeidscontract. De slagader afgesneden. Werkloosheid. Diefstal Drie menschen doodgevroren. 50 CENT PER DOOS. ALKMAAR, 30 December. De nadere berichten uit Zuid-Italië doen zien, dat daar aan het eind van het jaar een verschrikkelijke catastrophe heeft plaats gehad. Op Sicilië maar ook aan de Zuidelijke punt van Italië hebben aard- en zee bevingen met vreeselijke kracht over grooten afstand groote verwoestingen aangericht. Daar de telegraaflijnen en -kabels grootendeels ver nield werden is men voorloopig aangewezen op berich ten, die langs omwegen tot ons zijn gekomen, en die vaag en verward zijn. Maar dit schijnt wel zeker te wezen: met deze ramp kan, wanneer men de uitbar sting van de Mont Pélé op Martinique uitzondert, moeielijk een ander worden vergeleken. Het schoone en nijvere Sicilië is fel geteisterd, het beklagenswaar dige Calabrië opnieuw ernstig getroffen. Veel heeft het Koninkrijk Italië gedaan om het Zuiden tot wel vaart te brengen, om de natuurlijke hulpbronnen te ontwikkelen. Thans is het meeste van hetgeen met moeite tot stand gebracht werd vernield. De schoone kuststreek van Sicilië van Messina tot Augusta met haar tallooze kleine en grootere steden, dorpen en ge huchten is verwoest. Om een klein denkbeeld te geven van de grootte der bevolking dezer streek, zij medege deeld dat Messina een stad is van löCT.OOO inwoners, een vesting en handelsstad met vele rijkdommen. An den spoorweg MessinaSyracuse liggen o. a. Ci- arre (26.000 inw.), Riporto (10.700 inw), Acireak (35.000 inw.), Catania (150.000 inwoners). Men had gehoopt, dat de eerste berichten overdre ven zouden zijn, maar steeds werden de berichten ern stiger. olgens het verhaal van twee ontsnapten schijnt Messina weggevaagd en gelijk met den grond gemaakt te zijn. Men kon de levenden, die onder de puinhoo- pen begraven lagen niet te hulp komen. Honderden paleizen, kerken en' schouwburgen zijn, volgens een particulier telegram van de N. Rott. Ct., ingestort. In de kazernes vonden vele soldaten den dcod. De uit de gevangenissen ontvluchte boeven en het gepeupel plunderen de bouwvallen. Er is op vele plaatsen brand. Een vloedgolf heeft aan de havenka de het beroemde Palazzata en het hotel Trinacria, waar 9 vreemdelingen verblijf hielden, het stadhuis en de beurs verwoest. De deklading van de ferry-boot werd door het gewold der vloedgolf op land geslingerd. De hoofdcommissaris van politie Caruso, het gezin van hoi Kamerlid Nicolo Eulci Vromo, de commandant eener torpedoboot Passino en een generaal kwamen om. Risschop d'Errico is dood. De kathedraal werd ver nield. De verwoesting van" Palazzata en het hotel Trinacria wordt bevestigd. Van de douanebeambten zijn er 219 dood, van de spoorwegbeambten zijn er 272 verdwenen. De zeestraat is overdekt met allerlei voor werpen; de vuurtoren is vernield. Talrijke dorpen aan DOOR DOOR ED. VAN DEN GHEIJN Jr. 46) o En als om deze laatste veronderstelling te bevesti gen, vernamen ze het dof geluid van een kanonschot, op verren afstand gelost van uit zee. „De schoener, burger Chauvelin," zei Desgas dood kalm, „is vertrokken." De agent der Eene en Ondeelbare Republiek moest al zijn geestkracht en zelfbeheer bijeenzamelen, om in geen maelitelooze en zijne positie onwaardige bui van woede los te barsten. Er bleef geen twijfel meer over: die vervloekte Engelschman had hem andermaal een vlieg afgevangen, had hem leelijk onder zijn duiven ge schoten. Hoe deze het mocht hebben aangelegd de hut te bereiken, zonder gezien te zijn door een der der tig soldaten die de plek bewaakten, was meer dan zelfs een Chauvelin kon snappen. Dat hem dit gelukt was, voordat de dertig manschappen op het rif waren aan gekomen, liet zich natuurlijk verklaren, maar hoe hij in Ruben Goldstein's kar den heelen weg van Calais had afgelegd, zonder door een van de talrijke patrouil les te zijn opgemerkt, was een onmogelijk op te lossen raadsel. loch was alles middagklare werkelijkheid! Chauve lin en zijn dertig handlangers hadden allen met eigen ooren die verwenschte stem het „God save the King" hooren zingen, een twintig minuten nadat zij zich rondom de hut verdekt hadden opgesteld; de vier vluchtelingen moeten de kreek bereikt hebben en in de sloep zijn gestapt; de naastbijzijnde kreek was meer dan op een mijl afstand van de hut gelegen. VI aarheen had die stoutmoedige vermetele zanger Ie kust nabij Messina zijn zwaar beschadigd. Velen der overledenen moeten krankzinnig zijn geworden. De minister van marine heeft een telegram ontvan gen, waarin 'het aantal dooden op 50.000 wordt ge schat Vvat Calabrië (de punt van den Italiaanschen laars!) betreft, melden de berichten, dat de stad Reggie (45.000 inwoners) verwoest is evenals Palmi (13.500 inwoners.) En zoo zouden we kunnen doorgaan met het noemen van namen van steden, die geteisterd zijn. Het bovenstaande geeft evenwel reeds een denkbeeld van de ramp. Het koninklijk echtpaar is onmiddellijk naar de plaats des onheils vertrokken. De Koning schonk dadelijk 10.000 gulden ter leniging van de smart, de ItaliaanscKe zanger Caruso stelde 6250 gul den ter beschikking van de slachtoffers. De ontroe ring over de ramp is in geheel Italië ontzaggelijk. Ge meentebesturen en maatschappijen van allerlei aard hebben besloten hulp te verleenen Maar helaas verloren betrekkingen kunnen niet worden hersteld. De verliezen van menschenlevens kunnen niet worden vergoed. Zoo heeft 1908 alvorens heen te gaan veel leed en veel schade veroorzaakt. En onwillekeurig moeten we terugdenken aan 't ein de van 1903, toen bij den brand van het Irokeezen-the- ater te Chicago ook vele honderden omkwamen. Doch het einde van 1908 is veel verschrikkelijker geweest! H. M. de Koningin zal op 1 Januari a.s. de ge bruikelijke Nieuwjaarsreceptie ten Hove ditmaal niet verleenen De voorzitter deelde gisteren mede, dat door hem, in navolging van andere Parlementen, een tele gram van gelukwensch is gezonden aan het Otto- maansche Parlement. D»arna is aangevangen de behandeling van de In dbche Begrt otinjr. De heer W aller, tredende in uitvoerige fiaancieele beschouwingen, wees in verband daarmede op h»t nut van een goede decentralisatie, om langs dez n weg te komen tot den toestand, dat Indië zich finan cieel kan behelpen. Spreker betoogde voorts, dat eene politiek van zedelijke verplichtingen alleen kan be rusten op een gezonde fiaancieele politiek. De heer Staal ging mede met 's ministers in zichten in zake aanschaffing van geschut bij Ki-upp. Opmerkende dat het konten verschil met de DtDsel- dorfeche fabriek niet zoo hijzonder groot is, en toe juichende de voorgenomen uitzending van den R gee- rings-commissaris Liefriock naar Atjeh, vroeg spreker of het nog altijd in de bedoeling ligt om d-n heer Liefrinck, indien diens gezondheid dit toelaat, der waarts uit t« zenden. ss, De heer Van den Biesen bestreed wederom het toelaten van het opiumgebruik in onze Indische bezittingen, dat leidt tot verkwisting der bezittingen, tot verkorting van het leven en voert tot luiheid en bandeloosheid. Da opium-opbrengst stijgt voortdurend. De totaal- opbrengst is nog maar eens eventjes 20 millioen per jaar. zich begevend Tenzij Satan in persoon hem vleugels had aangebonden, kon hij die mijl op een rotsachtig nf in geen twee minuten hebben afgelegd: en twee minuten slechts waren verloopen tusschen zijn zang en het geluid der riemen van de sloep, die het ruime sop had gekozen. Ilij moest zeker achter zijn geble ven en ergens schuilen tusschen de riffen; de patrouil les waren nog in de weer. De hoop kwam* bij Chauve lin weer boven. 1 wee der manschappen, die de vluchtelingen ach- i6ina hadden gezeten, klauterden nu langzaam de rots op: een hunner vervoegde zich juist bij Chauvelin. toen bij dezen de hoop weer opflikkerde. „V) ij kwamen te laat, burger," zei de soldaat, „we m'reikten het strand, juist toen de maan zich had ver- scholen achter die wolkenbank. De sloep heeft be paald op den uitkijk gelegen in de eerste kreek, die een mi.i. van hier is, maar had al zee gekozen, eenigen tijd voordat wij aan het strand kwamen. We vuurden op haar, maar zonder resultaat. Ze roeide regelrecht op den schoener aan. We konden het duidelijk in het maanlicht zien." „Ja, zei Chauvelin, met blijkbaar ongeduld, „ze is een poos geleden ervan doorgegaan, zeg je, en de naaste kreek ligt een mijl van hier." ..Ja, burger. Ik heb al dien tijd recht op het strand lUngeloopen. De sloep moet afgestooten hebben, eeni- ge minuten voordat die vrouw begon te schreeuwen." Lenige minuten alvorens de vrouw begon te schreeu wen! De hoop van Chauvelin was dus geen ijdele illu- -ie De Roode Pimpernel zal het er op hebben aange- egrf de vluchtelingen vooruit per sloep te expediëe- ren, maar hijzelf heeft geen tijd gehad om die spoedig ie halen; hij moet dus nog aan wal zijn, nu goed, de verkenners zijn nog bezig. „Breng het licht meel" beval hij, de hut weer bin nentredend. De sergeant kwam met zijn lantaren, en beiden doorzochten ze de kleine ruimte. „Raap dat op, zei Chauvelin tot den sergeant, naar een reepje wit papier kijkend, dat op den vloer lag, „en geef het mij." Met genopgen constateert spr., dat onze afgevaar digden naar het anti-opium-congres te Shangai de op bracht hebben zich niet te laten infiaenceeren door fiaancieele overwegingen. De heer Michiels van Kessenich zou het betreuren wanneer de minister vreemd personeel ons hoschwezen in Indië ging aanstellen. Hij acht h-t een nationaal belang om Indische amb tenaren uit Nederland te betrekken. De heer H o v y kwam terug op de vragen door den minister reeds beantwoord betr» ff ndé de alarm-eren de berichten aangaande de belemmering van de Chris tengemeente te Oepang. Spr. verheugt er zich over dat de toestand daar nu zooveel verbeterd is, en uit den wensch dat dit zoo blijven zal en dat de ambte naren in Indië al het mogelijke zullen doen om even- tueele belemmeringen van het Christendom weg te nemen of tegen te gaan. De heer Van Lobe n Seis sloot zich aan bij hetgeen de heer Van den Bitsen over het opium vraag stuk heeft gezegd. De heer Van Nierop vroeg inlichtingen omtrent art. 17 der inkomstenbelasting en of de con missie van advies aan belanghebbenden mededeeling zal doen van bestaande bezwaren. Spr. zou dit zeer rationeel achten, maar de minister schjjnt van een andere opinie te zt|n. De heer D o j e s sloot zich aan bij het protest van den heer Michels van Kess-nich tege i de aanstelling van 10 Duitsche" boschbouwkundigen voor den tjjd van 6 jaren bij het Indische boschwezen. De Minister van Koloniën, de heer I d n- burg hesprak in de eerste pl»a?s het politiek beleid in Indië. Wat de zendiDg van den h»er L'efrinck naar A'j«h betreft, deel e de Minister mee, d»t sedert de behandeling der Indische begrooting in de Tweede Kamer hem is gebleken, dat de zending van den heer Liefrink den gouverneur Swart niet aangenaam is. De Minister antwoordde den heer Van Nierop dat de commissie voor de reclames inzake de Inkomsten belasting bezwaar heeft om de motiveeringen barer beslissing kenbaar te maken aan de belastingplich- tigun. Da Minister sloeg met den heer Van den Biesen met belangstelling gade wat in het Oosten geschiedt tot bestrrjdiDg van het opium. De Minister van Landbouw, N ij ver heid en Handel, de heer T a 1 m a, zei, dat hij door den loop der omstandigheden niet io de gelegen heid zal zjjn het terrein der tentoonstelling te Brussel in optie te houden totdat definitief beslist is over de begrooting van Landbouw N. en H. Hij hoopt dus, dat de Kamer nog thans zich zal uitspreken voor de al of niet deelneming van Nederland, opdat hij ten duidelijke aanwijzing hebbe hoe hij kan handelen. De heer Van Nierop, repliceerende, meende dat de Minister deze stilzwijgende toestemming van deze Kamer niet mag verlangenhij neme de beslissing die hij de beste acht. De verdere beraadslaging wordt daarna verdaagd tot Woensdagmorgen 11 uur. Het woord is dan aan den heer Staal tot repliek. De heer E. M. Teenstra, landbouwer te Ruigezand, is door de lib. kiesv. „Kommerzijl e. o." candidaat gesteld voor de Tweede Kamerverkiezing in 't district Zuidhorn. Het Centraal Bureau voor de statistiek heeft het voornemen alle op 1 J»nuari 1909 bestaande en na Het was een in elkaar gefrommeld stukje papier, klaarblijkelijk door de vluchtelingen, in hun haast om weg te komen, vergeten. De sergeant raapte het op en bood het zijn chef eerbiedig aan. „Lees het hardop, sergeant," zei deze kortaf. „Het is bijna onleesbaar, burger.een onmoge lijk gekrabbel. „Ik commandeerde je, het te lezen," herhaalde Chau velin. De sergeant begon bij het licht van zijn lantarentje de in haast gekraste regels overluid te lezen. De in houd luidde: „Ik kan niet tot u komen, zonder uw leven in gevaar te brengen en uw bevrijding te doen mis lukken. Na lezing dezes moet ge een paar minu ten wachten, dan een voor één de hut uitkruipen, terstond linksom slaan en behoedzaam het rif af glijden; altijd maar links houden tot de eerste rots, die ver in zee uitsteekt daarachter in de kreek ligt de sloep voor u op den uitkijk geef een langgerekt, scherp fluitsignaal de sloep zal komen dadelijk instappen mijn matrozpn zullen u naar den schoener roeien eenmaal aan boord van de „Day Dream' moet ge de sloep terug laten gaan om mij af te halen. Zegt mijn ma trozen dat ik aan de kreek zal zijn, die recht te genover de herberg „Le Chat Gris" bij Calais ligt. Zij kennen die wel. Ik zal er zoo spoedig mogelijk komen ze moeten op veiligen afstand in zee op mij wachten, totdat ze mijn hun bekend signaal hooren. Draalt niet en volgt deze in structies letterlijk op." ROODE PIMPERNEL." Chauvelin talmde geen oogenblik. Eén regel had zijn oor goed opgevangen: „Ik zal aan de kreek zijn, die recht tegenover de herberg „Le Chat Gris" bij Ca lais ligt." 'u?-C 'J'lla3e k"11 hem nog ter overwinning leiden. „Wie uwer is goed bekend met de kust hier schreeuwde hij zijn manschappen toe. dien datum te sluiten cell ctieve arb. idaovereeo kom sten te verzamelen, met de bedoeling deze te bewrr- ken en de resultaten te publiceeren, zoodra daartoe de gelegenheid zal bestaan. Tot het verkrijgen van een volledige verzameling doet het bureau een beroep op aller medewerking, Kime s van Koophandel en Fabrieken, patroons- en werkliedenorganisaties, werkgevers, worden door den directeur van het C-mtraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gravenhage, aan wien portvrij, als „dienst" ge schreven kan worden, uitgenoodigd een afschrift van alle op 1 Januari 1909 bestaande en na dien datum te sluiten collectieve arbeidsovereenkomsten toe te zenden. O E At E NOD NIEUW h. Uit Purmerend. Zondag 3 en Zond»g 10 Januari e.k. zal te Pnrmerend in het Heerenlogement een nationale wedstrijd gegeven worden van quartetten (quintetten) uit fanfare- en harmoniekorpsen. Op den eersten dag des middags 2 uur, sectie A, fanfare, des avonds half acht, sectie B. fanfare. Op den tweeden dag des avonds half acht harmonie. Voor dezen wedstrijd hebben 16 fanfare- en 8 har- moniegezelschsppen zirh aangemeld. Da eere-wedstrijd en de prijsuitreiking zullen gehouden worden op Zondag 24 J.nuari. Ta Papenbu'g bij B-liingwolde (Gr.) heeft de 17- jarige zoon Bartus van den schoenmaker R. B, Dinsdagnacht zijn 24-ja-igen broeder Rudolf in een twist met een mes een slagader afgesneden. De dood volgde onmiddellijk. D* dader is gevat. Het aantal werklooze diamantbewerkers te Amsterdam is weder stijgende. Het aantal is reeds gestegen tot 851, en waarschijnlijk zal dit aantal deze week nog stijgeD. Een 32-tal werklieden der firma A-S"her, voornamelijk sorteerin galij pers hebben o. a' gedaan gekregen. Ia verhand met den di. fatal van f 10 000 hfi de weduwe S-gers, te MMissant, zbn J. M. K. en W. K. te Rotterdam aam? houden. Beiden hadden ia de laatste daren te Ouddorp vertoefd. Maandag zijn ze ter confrontatie naar Middelharnis overgebracht. In brand geraakt. Toen de 12-jarige J. S. te Rotterdam gisterochtend ten huize van haar zwsger de brandende kachel oppookte, sloeg de vlam naar buiten en vlogen hare kleederen in brand. Het m«bje is m<-t ernstige brandwonden aan beide armen en borst in het zieken huis opgenomen. In een woning aan de Lauriergracht te Amsterdam is gisterochtend het lijk gevonden van een 69-j trig man. Het vermoeden festaat, dat de ongelukkige in zijn woninr, die zeer tochtig is, stierf van de koude. Op het lijk werd een kaart gevonden, rechtgevende op een uitkeering vanwege het werkloozen comité. Ook in de Tuinstraat te Ams erdam w«rd in een woning een lijk gevonden; ook in dit geval is ver moedelijk de koude doodsoorzaak. Onder Rozendasl is gisteren een zwerver, A. J., afkomstig m Bargen-op-Z >om, in de schuur van den landbouwer O senblok coodgeororen gevonden. .Ik„ burger," zei één hunner, „ik ben te Calais ge boren en ken eiken steen van deze klippen." „Is er een kreek recht tegenover de herberg „Le Chat G«is?" „Jawel, burger. Ik ken die heel goed." „De Engelschman hoopt die kreek te bereiken. Er bestaat dus nog kans liem in handen te krijgen. Dui zend francs voor ieder man die vóór den langbeenigen Brit aan die kreek komtl" Het duurde geen twee minuten of als hazen stoveu de manschappen heen. Dicht bij Chauvelin stond altijd nog Desgas, zwij gend en lijdelijk verdere bevelen afwachtend, terwijl twee soldaten naast de op den grond gezegen lady Blakeney knielden. Chauvelin's overigens wel doordacht plan was mis lukt. Hij haakte ernaar zijn woede jegens iemand te koelen. De soldaten hielden Marguerite vast gebonden te gen den grond, hoewel de arme ziel zich in het minst niet verroerde, want ze lag in doodelijken zwijm. De elegante en voorname Lady Blakeney, die in de Londensche kringen had geschitterd door hare schoon heid en geesteshoedanigheden, lag daar als een afge martelde, lijdende vrouw, die het medelijden van een ieder zou hebben opgewekt, behalve van haren bitte ren, wraakzuchtigen vijand. „Het is onnoodig de wacht te houden bij een half- doode vrouw," zei Chauvelin spijtig tot de soldaten, „als jelui vijf flinke levende mannen hebt laten ont snappen. 1-Iet zou vrij wat beter zijn, zoo jelui de in eikaar gezakte kar van den Jood Goldstein, dien we nog altijd moeten vinden, gingt opzoeken." Daarop scheen plotseling een licht bij hem op te gaan. „Hé, apropos, wat ik zeggen wilde! Waar zit de 3 ood Rosenbaum?" ..Ilier vlak in de nabijheid, burger," zei Desgas; „ik heb hem gemuilband en zijn beenen bij elkaar gebon den, zooals u mij hebt bevolen." (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1