DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. T No. I. W Honderd en elfde jaargang. 1909. ZATERDAG 2 JANUARI. Benoeming Baadscommissiën. Gemeenteraad van Alkmaar. BINNENLAND» Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone adverfentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h, HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 9. Gemeente-controleur. 10. RijksteïegraafkEntoor. De Voorzitter maakt de opmerking, dat niet 33 jaar maar 43 jaar het Rijk gastvrijheid heeft genoten voor het kantoor in de Waag. De heer Dorbeck vraagtof er in het con tract niet staat „tot wederopzeggings." De Voorzitter antwoordt, dat een eigenlijk contract niet is opgemaakt, De heer Pot acht een verplaatsing van het telegraafkantoor niet wenschelijk. De plaats in de Waag is zoo goed als die zijn kan. Hij zou het bureau dan ook inde Waag willen behouden. De inrichting behoort dan zoo te zijn, dat het kantoor zonder groote moeite te bereiken is, ge lijkvloers acht hij niet gewenscht. Nu komt het hem voor, dat zulk een goede plaats te vinden is in het achterpand van de Waag, daar is een groote ruimte. De directeur van gemeentewerken, met wien spr. zich daarover onderhield, zeide wel, dat hij dan ruimte kwijt raakte, maar spr. meent, dat er nog genoeg ruimte overblijft. Als nu het Rijk het kantoor behoorlijk laat inrichten, zoodat het geheel brandvrij is, brand vrije vloeren en schotten, dan is er geen reden een andere plaats voor het kantoor te kiezen. De Voorzitter zegt, dat de heer Pot den heer Loman niet heeft begrepen; Dat boven gedeelte van het achterste pand wordt tot allerlei doeleinden gebruikt. De heer Pot is dat niet eens, de ruimte wordt al heel s'echt benut. Wat de directeur er bergt kan gemakkelijk een plaats vinden in het tegen woordige kantoor. De heer De Groot voegt er nog aan toe, dat de gemeente nu nog een bergplaats krijgt, n.l. de loods op het eilandje. Hij ondersteunt het denkbeeld van den heer Pot, daar de moge lijkheid niet is uitgesloten dat het Rijk een plaats kiest die minder geschikt is, en spr. acht het van algemeen belang, dat het kantoor in de nabijheid der markt blijft. De heer Potheett voorts gezegd, dat het Rijk het kantoor zoodanig kan inrichten, dat het geheel brandvrij is, de gemeente zou desgewenscht ook de zorg daar voor op zich kunnen nemen, als het Rijk een zekere huur betaalt. De heer Govers kan zich met het denkbeeld van den heer Pot niet vereenigen. Het het oog op de uitbreiding ven de kaasmarkt is het wen schelijk dat ruime pand geheel te behouden voor eventueele uitbreiding der weeginrichting, die veel te bekrompen is. De heer Pot merkt den heer Govers op, dat deze hem niet heeft begrepen. Spr. wil het kantoor niet op den grond. De benedenruimte blijft dus. Voorts is spr. van meening dat de uitbreiding der woeginrichting moet gezocht worden aan de Oostzijde der markt. De Voorzitter stelt zich voor, dat het Rijk bij het kiezen van een andere plaats, daarvoor de meest nuttige plaats zal kiezen, dat is ook het belang van het rijk. De heer Dorbeck zou vreezen, indien de regeering thans te zeer wordt .gedwongen het telegraafkantoor te verplaatsen, dat daardoor de verbetering van het postkantoor, die hoe langer hoe meer noodig wordt, zal worden vertraagd. Hij zou er veel voor vinden, indien post- en telegraafkantoor bij elkaar werden verplaatst. De Voorzitter antwoordt daaropdat het niet in de bedoeling ligt zoo'n groote haast te maken, er zullen nog wel enkele maanden kun nen verloopen. De heer Dorbeck zou toch aanbevelen met het oog op het brandgevaar, dat er op gewezen wordt bij de onderhandelingen, die het Rijk zeer zeker met B. en W. zal voeren, dat de ver plaatsing urgent wordt geacht. De heer Boel mans ter Spill vraagt of het mogelijk zou zijn het voorstel-Pot te com bineeren met dat van B. en W. De Voorzitter is daar tegen. Men zal er weer een trap moeten maken en daardoor zal men ook weer een gedeelte van het pand moeten missen. Ook de brandvrije inrichting acht spr. geen afdoende maatregel. De heer Glinderman spreekt opnieuw de vrees uit, dat het Rijk e'ene plaats kiest, die niet geschikt is. De Voorzitter blijft volhouden, dat daar voor geen vrees behoeft te bestaan, daar het Rijk bij een goede plaats ook belang heeft. De heer De G r o ot is het eens met den heer Glinderman. Hij wijst o.a. op de plaats van het postkantoor te Uitgeest en Wormerveer. De heer Dorbeck acht de plaats ook een zeer belangrijke zaak en meent dat B. en W. met eenig recht kunnen aandringen op een goede plaats. De Voorzitter geloolt dat daartegen be zwaren bestaan. Men kan nu niet meer doen dan dit voorstel aannemen, dan spreekt daaruit van zelf, dat men het kantoor niet in den Waag toren. waar ook, wil behouden, dan kan men later altijd nog met het Rijk onderhandelen over de plaatsing van een nieuw kantoor. De heer Glinderman kan zich daarmede vereenigen. Het voorstel in stemming gebracht, wordt daarop met 12 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Pot en Zaadnoordijk. (De heer Uitenbosch was vertrokken) De overige punten der agenda worden aange houden. RONDVRAAG. De heer Glinderman brengt ter sprake den toestand van het hek, dat de open terreinen aan de Spoorstraat afsluit. Dat hek ziet er schandalig uit, zegt hij, en dat acht hij verkeerd voor een hoofdweg. De Voorzitter beloott, dat hij deze zaak in de vergadering van B. en W. zal bespreken. Daar niemand meer liet woord verlangt, wordt de openbare zitting gesloten en gaat de Raad over in een vergadering met gesloten deuren, ter behandeling van belastingreclames en een suppletoir kohier van den hootdelijken omslag dienst 1908. Verbod van den absinthverkoop. -> ALKMAARSCHE COURANT. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis dat in het ge meenteblad van Alkmaar, Nr. 281, is opgenomen hun besluit van 23 DECEMBER 1.1., No. 19, waarbij is vastgesteld eene WIJZIGING VAN HET ALGEMEEN RE GLEMENT OB HET GEMEENTE-SLACHT HUIS. Welke verordening, heden afgekondigd, gedurende drie maanden voor een ieder ter lezing is nedergelegd ter gemeente-secretarie en aldaar tegen betaling van 0.05 in afdruk is verkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 31 December 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat in de raadsvergadering, gehouden 30 December 1.1. zijn be noemd a. tot leden der commissie voor bet ontwerpen van verordeningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd, van welke de burgemeester, krachtens art. 166 der Gemeentewet, voorzitter is, de beeren: N. Glinder'man, Mr. A. Dorbeck, Mr. B. van der Eeen de Lille en J. de Lange CJz.; b. tot leden van de Commissie tot de belastingzaken en eenige andere onderwerpen van financiëelen aard, de beeren J. de Lange CJz., Mr. H. Boel mans ter Spill, H. J. E. Wanna, N. Glinderman en C. G. Zaadnoordijk. De beer de Lange werd tot voorzitter der com missie benoemd. c. tot leden van de Commissie van bijstand in be trekking tot het beheer en onderhoud der plaatse lijke werken en eigendommen, de beeren G. de Groot Jz., M. Uitenbosch en J. Pot. Tot voorzitter is door B. en W. aangewezen, de Burgemeester. d. tot leden van de Commissie van bijstand in be trekking tot het beheer en onderhoud van de wan delwegen, de beplanting van straten, wegen en pleinen der gemeente, de beeren: G. T. M. van den Bosch, G. de Groot Jz. en N. Glinderman. Tot voorzitter is door B. en W. aangewezen, de lieer Mr. H. Boelmans ter Spill, wethouder. e. tot leden der commissie van bijstand voor de ge meentelijke gasfabriek, de beeren J. de Lange CJz. en O. van Buijsen. Tot voorzitter is door B. en W. aangewezen de Burgemeester. f. tot leden der commissie van bijstand voor bet ge meente-slachthuis, de beeren D. A. Luiting, N. Glinderman en D. J. Govers. Tot voorzitter is door B. en W. aangewezen de beer J. de Wit Dz., wethouder. g. tot leden der commissie van bijstand voor bet ge meentelijk pensioenfonds, de beeren: N. Glinder man, J. dc Lange CJz. en C. van Buijsen. Tot voorzitter is door B. en W. aangewezen de lieer Mr. II. Boelmans ter Spill, wethouder. Alkmaar, 31 December 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Onbestelbare Brieven en Briefkaarten. POSTKANTOOR TE ALKMAAR. LIJST van de aan dit kantoor en de daaronder be- hoorende hulpkantoren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de ge adresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. 2e Helft der maand December 1908. Brieven. P. Tak. Firma War nies. W. Pradijis. A. Bobeldijk. Hoenderpark Voorwaarts. J. Bussing. Mevr. W. J. C. Wanthal-Koek, Giesing. Termeulen. J. de Vries. Briefkaarten. P. de Boer. Mej. Vervoeren. Alhier. Amsterdam. Berkhout, de Bildt. Oudcarspel. Rustenburg. N. Scharwoude. Alkmaar. VERGADERING VAN DEN Vervolg van htt 2e Blad. 7. Jaarwedden marktmeesters kleine veemarkten. Bij adres d.d. 22 Septemlier 1.1. hebben G. W. van de Pol c.s., marktmeesters da'r kltine veemarkten, zich tot den raad gewend met bet verzoek hunne jaarwedden te. willen herzien. Bedoeld adres werd in de vergade ring van 30 September LI. om bericht en raad in ban den van B. en W. gesteld. Daaraan voldoende hebban zij de eer de Raad te berich ten, dat bet verhoogen; voorshands niet noodzakelijk voorkomt. De aan de marktmeesters der kleine vee markten toegelegde jas rwedden zijn geenszins oneven redig aan de diensten welke zij der gemeente bewijzen. Daarom stellen zij voor te besluiten: aan G. W. van de 'pol c.s., als beschikking op hun adres d.d. 22 September 1.1. te berichten, dat bij de be-i handeling van de begrooting voor 1910 nader zal wor den overwogen of en in hoever bet wenschelijk of nood zakelijk is hunne jaarwedden als marktmeesters van de kleine veemarkten opnieuw te herzien. De heer Pot zou niet willen beloven dat de her ziening der jaarwedden zal worden overwogen bij de begrooting van 1910, en zou B. en W. eens in overwe ging willen geven, of bet hier ook niet mogelijk is da marktgelden te verpachten, zooals bijv. in Schagen. De V oorzitter antwoordt, dat in Schagen dd marktgelden verpacht worden, omdat daar de control te duur zou zijn. Spr. gelooft, dat waar hier de con trole weldra zal plaats hebben door den controleur, da er voorshands geen termen aanwezig zijn, om d< marktgelden te verpachten. Er wordt conform bet voorstel besloten. In verband met het door den raad bij gelegenheii der behandeling van de gemeente-begrooting, dienst 1909, genomen besluit tot het uittrekken der jaarwed-1 de van een te benoemen gemeente-controleur, stellen B. en W. voor om over te gaan tot vaststelling eener verordening}, houdende de instructie voor den ge meente-controleur en de regeling van diens jaarwedde. De heer Glinderman vraagt met het oog op den tijd, en de omstandigheid, dat ook nog de nieuwe verordening op de begraafplaats behandeld moet wor den, of bet geen aanbeveling verdient te eindigen. De instructie voor den controleur zal, meent spr., nog al wat tijd vorderen. Spr. althans beeft nog al eenige be zwaren tegen sommige artikelen. De Voorzitter zou liever maar willen door gaan. De beer Pot verwondert er zich over dat de heer Glinderman zijne bezwaren dan niet schriftelijk beeft ingediend. De V oorzitter merkt op, dat hij al meerma len aan de leden beeft verzocht, bij dergelijke zaken schriftelijke amendementen in te dienen. De heer Glinderman zegt, dat zijn bezwaren niet zoo groot zijn, maar dat hij toch gaarne omtrent enkele artikelen een opmerking zou willen maken en} B. en W. bier en daar een inlichting -wil vragen. Besloten wordt daarop de instructie in behandeling te nemen. De voorzitter geeft thans gelegenheid tot bet hou den van algemeene beschouwingen. Den heer Glinderman komt het voor, dat op verschillende bijzonderheden niet is gelet. Er staat niet in de instructie boe de controleur zijn werk moet doen, bijv. hoe bij de controle op de marktgelden zal uitoefenen, hoeveel maal hij daarvoor bijv. op de markt aanwezig moet zijn. Hij hoopt echter dat B. en W. dat nader zullen toelichten, daar bij onder hunne bevelen staat, en het niet geheel aan hem zal overlaten. De Voorzitter zegt, dat dit de bedoeling ook niet is. Bij de artikelsgewijze behandeling merkt de beer Glinderman op, dat bet wenschelijk is in artikel 1 ook te bepalen, dat deze ambtenaar door den raad wordt geschorst. De V oorzitter meent, dat de schorsing aan B. en W. moet blijven, 't Gaat toch niet aan voor een schorsing, waartoe gewoonlijk plotseling bet besluit moet worden genomen den raad bijeen te roepen. De heer Glinderman is bet maar een klein eindje met den voorzitter eens, maar bet kan zeer wel gebeuren, dat de raad een andere opvatting beeft van de motieven tot schorsing van B. en W. Ook in an dere instructies bijv. die van den controleur te den Helder staat dat de Raad schorst. De V oorzitter acht dat niet doenlijk. B. en W. zullen dan toch voorloopig moeten schorsen in af wachting van de raadszitting. De heer Dorbeck is bet met den voorzitter eens. De heer Glinderman blijft toch een bezwaar vinden, dat de raad een andere opvatting van de schor sing beeft dan B. en W. De Voorzitter meent, dat alleen dan een schorsing zal worden uitgesproken, als er ontslag dooi den raad op zal volgen. Dat staat nergens, meent de beer Glinderman. Daarna wordt goedgevonden in bet artikel op te ne men: dat de bevoegdheid om te schorsen blijft aan B. en W. Bij artikel 3 betreffende bet uitbrengen van advie zen omtrent belastingreclames enz. vraagt de heer de Lange boe B. en W. zich dat voorstellen, dient de controleur van preadvies aan de commissie voor de belastingzaken of aan den Raad? De voorzitterAan de commissie, bij behandelt de reclames in eerste instantie. De beer Glinderman meent, dat zulks niet kan. Dat doet de commissie, die bij monde van den voorzitter rapport uitbrengt aan den raad. Het gaat niet, dat de controleur over al die reclames, waarvan er zijn, die hoogst eenvoudig zijn te behandelen advies geeft en ze persoonlijk onderzoekt. Vele menschen zullen ook liever hunne inlichtingen geven aan de commissie dan aan den controleur. Spre ker stelt daarom voor te bepalen, dat de controleur ad viezen geeft omtrent die stukken welke door de com missie in zijne banden worden gesteld. De beer de Lange kan zich daarmede vereeni gen. De beer Boelmans ter Spill merkt nog op, dat men toch wel weet, dat sommige reclamanten liever de inlichtingen geven aan één lid der commis sie, dan aan de geheele commissie. Nu is het waar* in den beginne zal den controleur misschien wat schuin, worden aangezien, doch langzamerhand zal hij bet vertrouwen moeten winnen. De beer Glinderman blijft het een bezwaar achten,, dat op de wijze, zooals B. en W. dat voorstel len, de commissie geheel afhankelijk wordt van den controleur. De Voorzitter meent, dat de heer Glinder man dat door zijn amendement niet ondervangt. De beer Glinderman zegt dat dit wel bet ge val iS, en licht dit nader toe. De Voorzitter geeft ten slotte te kennen, dat B. en W. geen bezwaar hebben tegen bet amendement, zoodat het wordt aangenomen. Verder vraagt de beer Glinderman of bet geen bezwaar heeft, dat de controleur ook den ge meente-ontvanger controleert. Die controle berust bij B. en W. De Voorzitter wijst er op dat de gemeente wet zich er niet tegen verzet: de controleur treedt niet in de plaats van B. en W. De heer Glinderman kan er zich dan mee vereenigen. Op voorstel van den beer Glinderman wordt verder bepaald in art. 8, dat de controleur zonder toe stemming van den raad geen andere ambten en bedie ningen mag waarnemen. B. en W. hadden voorgesteld zonder toestemming van B. en W. Art. 10 wordt door aanneming van een amendement van den heer Glinderman- ongeveer vastgesteld als volgt: De gemeente-controleur heeft recht op een jaar- l'jkscli verlof van 14 dagen. De tijd daarvoor wordt in overleg met B. en W. geregeld. Voor een verlof yan hoogstens 2 dagen behoeft bij de toestemming van den Burgemeester, voor meer dan 2 dagen die van B. en W. Nadat nog in art. 12 is opgenomen het formulier voor den af te leggen eed en nog enkele redactiewijzi gingen zijn aangebracht, wordt de geheele instructie zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. B. en W. stellen vaor om aan Z.E. den Minister van Waterstaat te berichten, dat bet lokaal in de stads waag niet langer kan worden beschikbaar gesteld voor bet hebben van een Rijkstelegraafkantoor, zoowel om bet ongerief, 't welk voor belanghebbenden voortvloeit uit deze thans geheel ongeschikte plaats voor een tele graafkantoor van de 3de klasse, om 't welk te bezoe ken een ijzeren wentel trap met 24 treden moet worden op- en afgegaan, als om bet gevaar van brand, welke zoek, dreigt door de aanwezigheid ter plaatse van be den waagtoren, blijkens ingesteld deskundig onder- dneld kantoor, met beleefd verzoek zoo spoedig moge lijk maatregelen te willen doen nemen om bedoeld kan toor naar een geschikter plaats te doen overbrengen. Tweede Kamerverkiezing. Bij het referendum in de afdeelin^en der S. D. A. P. in het district Leeuwarden is mr. I'. J. Troeistra met groote meerderheid als eerste op de candid at en- lijst geztt. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal de heer P. R. Mees, lid der Tweede Kamer voor Rotterdam V, zich hij dc algemeene verkiezingen dit jaar niet weer beschikbaar stellen. Een wetsontwerp tot verbod van den absinthver koop is naar den Raad van State verzonden. Dat staatscollege is gereed met het onderzoek van het wetsontwerp op de banken van lesning. De in- dinning daarvan wordt door de Regeering voorbereid. De ramp in Italië. Namens de Koningin-Moeder heeft de grootmeester jhr. De Ranitz den Italiaanschen gezant deelneming betuigd in de ramp die Zuid-Italië getroffen heeft. ÜEMENOD NIEUWS. Uit St. Pancras. Te St. Pancras werd in het lokaal van den heer Jn. Ruijs een bijeenkomst gehouden om te komen tot het oprichten van een ijsclub. Een 70-tal personen waren biervoor opgekomen. De vergadering werd geleid door den heer T. Engel als voorloopig voorzitter. Ten eerste werd eene algemeene inleiding gegeven 1 a

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1