STADSNIEUWS] BUITENLAND. Van Texel. UIt|Broek op Langendljk. Mist, De twist In de S. D. A. P. Door de machine gegrepen. De pols afgesneden. Door de kou. Slachtoffers van het (Ja. Aanvaring. Verbruin!. De veroordeelde telefoon-juffrouw. Uit Schoor). Uit Purmerend. Een ongeluk bij Carré. Westwouderpolder. Uit den Raad. Een jubiléum. Kunstgenot in het zicht Benoeming leeraar Gymnasium. Door het ijs gezakt. Alkmaar Packet. „De Prins." vail tie beteekenis eener gewone plaatselijke ijsclub, waar tegenover werd gesteld de werking om als eene afdeeling aan te sluiten bij den ijsbond Hollands Noorderkwartier. Het gevoelen van de vergadering was algemeen, dat er een vereeniging zou worden opgericht tot het on derhouden van goede banen en eenig vermaak op het ijs. Voor het oprichten van eene plaatselijke ijsclub, of aansluiting als afdeeling bij den Bond, waren de stemmen vrijwel in tweeën verdeeld. Hierna werd men het met algemeene stemmen eens, om voorloopig een plaatselijke ijsclub op te richten, om dan later toe te treden als afdeeling van den ijs bond Hollands Noorderkwartier. Staande de vergadering traden 64 personen als lid toe, waarop werd vastgesteld een minimum contributie van 0.25. Aan ieder lid werd nu een briefje uitgereikt om aan te geven, welke bijdrage men als lid wenschte te geven. De uitkomst deed zien dat voor een gezamen lijke contributie van 26.25 was ingeschreven. Tot voorloopige bestuursleden Werden aangewezen de hee- ren T. Engel, D. Kloosterboer, C. Ploeger, Jb. Slij- ker, Jn. Wagenaar Kz., A. Trompetter, W. Keizer, C. Groen Cz. en Jn. Groen Pz. Donderdag werd aan de laadplaats te Broek op Lan- gedijk, ten behoeve van eenige leden der afdeeling St. Pancras van de Tuinbouw- en Handelsvereeniging „Langedijk en Omstreken" een wagon, inhoudende 28 kisten tuindersruiten, aangevoerd. Deze zending was geleverd door de firma P. Dolk en Zoon te Botterdam, bij lossing bleek dat alles in de beste orde was aangekomen. Ds. J. Scherpenhuijsen, Doopsgez. predikant te Den Hoorn, heeft het beroep naar Den lip en Lands meer aangenomen. In het geheel zijn bij den strandvonder te Cocksdorp aangebracht 100 balken, waarvan één van mahonie hout, benevens bijna 1000 battings, gedeeltelijk ge merkt P. S, en gedeeltelijk Saima. Nog- steeds wordt door de stoomboot „De Dageraad" de gemeenschap met den vasten wal onderhouden. Door den lagen waterstand kan ze echter slechts één maal per dag de haven van Texel bereiken; de overige tochten geschieden naar 't Horntje. Den 7den Febr. zal de heer Ds. M. van der Vegte van Wolvega voor de alhier bestaande Afdeeling van den Protestantenbond eene lezing houden over: Christendom in de Maatschappij, opgeluisterd door lichtbeelden. ft Terwijl de stoomboot „De Dageraad" de haven na derde, was een der passagiers zoo onvoorzichtig, over de verschansing heen te willen waarnemen, hoe de boot door het ijs sneed. Door den schok tengevolge van den tegenstand van het ijs werd hij echter over de hooge verschansing heengeworpen en bekwam eene bloedende hoofdwonde. Dr. Wagemaker, die juist te Oudeschild was, verleende geneeskundige hulp. Als naar gewoonte gaf het Gem. Zangkoor „Halle lujah" op Nieuwjaarsavond weer een uitvoering, welke goed geslaagd mag heeten. Ditmaal had de uitvoering- plaats in de Zuiderkerk, daar de Ned. Herv. kerk de zen keer niet gebruikt kon worden, hetgeen jammer was voor de zangers. De verschillende nummers wer den verdienstelijk uitgevoerd, maar bijzonder muntten uit Avond van van Milligen, Kerstlied van Praetorius en Psalm 100 van de Vries. In de pauze zong een jong meisjeskoor een aantal liederen, welke bij het publiek veel bijval vonden. Vooral het dubbelkwartet. „Het stervende kind" was prachtig. De kerk was eivol en de uitvoering- was een succes voor den leider, den heer van der Haar. De ijsclub heeft zich dezer dagen goed geweerd. Hoewel hier nog maar kort een ijsclub bestaat, is het bestuur in goede handen. De burgsloot heeft een vroolijk aanzien met zijnerood-wit-blauwe paaltjes. Donderdagmiddag wex-d er een wedstrijd gehouden in het ringsteken, waarbij de prijs gewonnen werd door P. Schagen en MajT. Wagenaar, terwijl de premie behaald werd door P. de Boer Jbz. en Mej. A. Vroeg - op. Vrijdag had er een wedstrijd voor kinderen plaats. De postboot van Harlingen naar Terschelling, die gistermorgen vertrok, is wegens dikke juist terugge keerd. Een massa ijs bevond zich gister in hefl vaarwater. Mr. J. P. Trodistra wekt in „Het Volk" zijn partij- genooten op om zonder verwijl hun stem uit te brengen vóór een buitengewoon congres tereinde de partij uit het moeras te helpen. Op het stationsterrein te Maastricht is Donderdag de brugarbeider S. door een rangeermachine gegrepen, tengevolge waarvan hem beide voeten zijn afgeraden. Beeds sinds Woensdagocntend had de bewoonster van een woning in de Blasiusstraat te Amsterdam, niets van zich laten zien. Toen de politie gistermorgen de deur liet opensteken, vond men de bewoonster, de 23-jarige echtgenoote van een varensgezel, die op het oogenblik in het Burger ziekenhuis verpleegd wordt, met afgesneden pols. Zg was nog in leven. Een kindje van 2 maanden van den schilder W. D., te Apeldoorn, is in den kinderwagen doodgevroren. De weduwe Koerhuis onder de buurtschap Tevenbelt (bg Raalte) is in hare woning doodgevroren. Te Deventer is een vrouw, die langs de huizen met petroleum ventte, door de kou bevangen. Ii be- wusteloozen toestand werd ze opgenomen en overleed kort daarna. Te Graauw is een jongen met een prikslede in een wak gereden en verdronken. Een zeer treurig ongeluk wordt uit Edam gemeld Zekere K. de Boer te Leek is zóó hard met zijn hoofd tegen een brug over de Leek gereden, dat hij neer stortte en spoedig overleed. Hg was 20 jaar oud. Gistermorgen vroeg is een 17-jarige zoon van den landman G. Boes te Waarpolder in een bijt geraakt en verdronken. Op het IJ te Amsterdam werd een gesleept wordende ijzeren zolderschuit, geladen met een groot aantal kisten en zakken suiker, door een stoomschip a inge varen. De schuit sloeg gedeeltelgk om, en de geheele lading viel over boord. De schuitenvoerder schoot 0nder het gs ei verdronk. Op Nieuwjaarsdag is te Ylissingen een baker ernstig verbrand, doordat hare kleeren vlam vatten. De vrouw werd in bedenkelijkeu toestand naar het gasthuis ver voerd. Mr. Levy is in hooger beroep gekomen van het vonnis der rechtbank te Amsterdam, waarbij de tele foon-juffrouw Donderdag tot één maand gevangenis straf werd veroordeeld. Aangehouden. Woensdagmiddag werd te 's Gravenhage op het ijs in het Haagsche Bosch een elfjarig meisje aange sproken door een als heer gekleed persoon, die het kind 35 cent gaf en nog meer geld en lekkers be loofde, als zij 's avonds in de tweede-klasse wachtkamer van het Staatsspoorstation kwam. Op aanwijzing van het meisje is de „heer" door de politie aangehouden. De „minister der Sporten." De heer C. A. A. Dudok de Wit, de „minister der Sporten", werd Donderdag in een tram te Amsterdam door een beroerte getroffen. Hij werd naar het Bur gerziekenhuis gebracht. Het beroep van Ds. G. A. Kniphuizen alhier naar Ooster- en Wester-Blokker is aangenomen. Een hevige brand brak gisteravond uit in een woon- huisje, in gebruik bg strijksters, die kleeren bij de kachel te drogen hadden gehangen. Het perceel, dat mede bewoond werd door den bekenden harmonicaspeler Jaapie Kelder en door den melkboer DinkU brandde tot den grond toe af. De brandweer wist de belenden- den te bewaren. Assurantie dekt de schade. Bg Carré trad gisteravond voor de eerste maal op „Mr. Gadbin II", de onverschrokken Amerikaan in zgn nieuwste sensatie-wekkende uitvoering. Keuzen- sprong uit de 5e etage (circa 15 Meter hoog)" zoo als net programma meldt. In verschillende plaatsen had de man steeds met goed gevolg zgn kunst getoond, en was hg altijd goed terecht gekomen op zijn glijbaan, een apparaat in zachten S-vorm. Gisteravond echter nam hg zijn sprong te ver, zoo dat hij met het hoofd op het midden van zijn appa raat terecht kwam. Dr. H. C. van Kooyen, in de zaal aanwezig, con stateerde schedelbreuk. De op Woensdag 30 December 1.1. gehouden ver pachting van riet- en grasgewas van genoemd polder voor 1909 had tot uitkomstvoor het riet werd be steed f 209.75 tegen f 310.75 in 1908, een verminde ring van f 101 voor het gras f 910,75, tegen f 963,75 in 1908, dus ook een vermindering van f 53. Het to taal voor 1909 f 1120,50 tegen f 1274.50 in 1908, eene vermindering van f 154. Arm ventje Donderdag viel de 6-jarige A. G. E. de B., te Bot terdam, terwgl hg in huis speelde, achteruitloopende in een op den vloer staanden emmer kokend water. Het ventje kreeg ernstige brandwonden over het ge- heele lichaam. Een Zeiltocht. Te Oterdum kwamen Woensdag 5 Duitsche ma trozen aan, die Dinsdagmorgen met een zeilboot uit Emdeu waren gevaren. Een heel eind hebben ze over het ijs van den Pollard den gevaarlijken tocht naar het strand bereikt, de boot in den steek latende, die later is opgepikt. Ergerlijk. Gelezen op het Singel in de uitstalkast van een winkel van heiligenbeeldjes: „Jezus in alle maten tegen fabrieksprijzen". Aan zoo iets ergeren zich geloovigen én niet-ge loovigen, beiden. Hbld. Gasontploffing. Groote ontsteltenis heerschte Donderdagmorgen in de Schoolmeesterstraat te Zaandam, waar de meeste bewoners door een hevigen slag uit hun slaap werden gewekt. Bij den heer P. van Nuchteren, was door het breken van een gaspijp door verzakking gas ont snapt. Toen de bewoners door het leven dat de kat maakte, ontwaakten en een hunner licht maakte, volgde een ontploffing, welke veel materiëele schade veroorzaakte, doch de bewoners ongedeerd deed blijven. Een houten buitenwand werd ontzet. De ruiten in alle kamers sprongen. Da gordijnen en meubelen wer den gedeeltelgk vernield. Een begin van brand werd tijdig gebluscht. A Het artikel „Uit den Baad" zal in het nummer van Maandag werden opgenomen. Heden hei-denkt de heer L. B. van der Waal den dag, waarop hij voor 55 jaren aan de firma Coster, thans naamlooze vennootschap voorheen Ilermanus C'oster en Zoon werd verbonden. Er worden pog-ingen aangewend om hier ter stede op Zaterdag 30 Januari te doen optreden de Rotterdam- sche Onderwijzers-tooneelvereeniging-, Deze vereeni ging is een der beste liefhebberij-tooneelg ezelschappen in ons land, zoo niet het beste. Eenige jaren geleden hebben wij van haar eens een opvoering gezien tijdens een Philologencongres, welke een zeldzaam artistiek genot bood en een zeer groot succes behaalde. Het streven van de B .O. T. is nieuw leven te wek ken voor oude letterkundige stukken. Zoo werden vroeger Esmoreit en Lanseloet opgevoerd. En zoo geeft men thans het totaal onbekende Mariken van Niemeghen, uit het laatst der vijftiende eeuw. Men geeft het uitstekend men heeft een eigen decor la ten vervaardigen en geen kosten ontzien om het werk juist in stijl uit te voeren. De kritieken zijn zeer gun stig. De Maasbode men kan dit blad niet dikwijls aan halen voor een tooneelbeoordeelingzegt o.a. „Nu de opvoering. Deze was in alle deel en wel ver zorgd. Vooral de hoofdrol, Mariken, bleef steeds in toon en lijn van het geheele spel. Zeer mooi was hare naïeve schuchterheid en langzame overgave bij het vleien en besluipen van den duivel, die eveneens zich goed in den geest van het spel had ingewerkt. Mooi ook hare wroeging en angst bij den „Waghenspele" en hare ontroerende blijdschap, wanneer zij bemerkt, dat de ringen van haar zijn afgenomen. Hoe goed bestudeerd was het verschil tusschen de schuchtere maagdelijkheid in de eerste tafereelen en de wijze, waarop zij als rijpe zondares in de herberg te Antwerpen over die „scoone conste van rhetoricke oreert." Top Naeff schreef in de Dordtschw Courant o. in. „Mariken's geschiedenis heeft ons hart. Er zou geen einde komen aan het citeeren van al het lieve en teere, haar in den mond gelegd! Ook wat God en Ma ria zeggen is prachtig, cn kernig dikwijls Massche- roen's repliek." Ook de heer Johan de Meester in de N. K. Ct. is opgetogen over de vertooning. Er is dus kunstgenot in het zicht. Moge het ons nu maar niet weer voorbijgaan. En dat zal niet geschieden als er goed geteekend wordt op de lijsten die circuleeren. Het batig saldo zal besteed worden voor het Herstel lingsoord en voor de Vacantiekolonie. B. en W. bieden den Baad aan eene door het college van curatoren van het Gymnasium alhier, na verhoor van den Inspecteur der gymnasia, opgemaakte aanbe veling ter benoeming van een leeraar in de oude talen en de oude geschiedenis aan de bedoelde inrichting, ter vervulling- der vacature ontstaan door het met ingang van 1 Januari a.s. aan den heer Dr. O. Schreuders ver leend eervol ontslag. 1. Mejuffrouw Dr. M. J. Baale, leerares aan het gymnasium te Doetinchem. Overeenkomstig het advies van den inspecteur wenscht het curatorium slechts deze aanbevolene, wanneer zij mocht worden benoemd, voor eene defini tieve aanstelling aan te bevelen. 2. Dr. M. Boas, tijdelijk leeraar aan het gymnasium alhier. 3. Dr. P. A. van der Laan Jr., leeraar aan het in stituut Poutsma te Leeuwarden. Laatstgenoemden worden, overeenkomstig het ad vies van den inspecteur slechts voor eene eventueele tijdelijke benoeming aanbevolen. Nog een jubileum in 1908. Van verschillende zijden maakt men er ons opmerk zaam op, dat in de lijst van jubilea is vergeten het feit, dat de heer J. F. Nieuwenhuizen den 25sten Oc tober 1908 den dag herdacht, waarop hij 50 jaar ge leden in dienst trad bij de firma J. J. de Lange en Zonen. De lijst is gemaakt naar het stadsnieuws der Alk- maarsohe Courant en waar we in October geen mel ding van het jubileum hebben gemaakt, omdat ons dit niet was gevraagd, is het niet in de jaarkroniek opge nomen. Zooals wij meldden zakte de heer Kueter Donder dag door het ijs. Nader vernamen wg Ds heer J. G. J. Kueter wilde met zijn fists aan de hand het Ka naal oversteken, en zakte er door. De heer J. N. Schot aneide toe, trok zijn jas uit en wierp hem dit klee- dingstuk toe, dat de drenkeling gelukkig wist te grij pen waaraan hij door zijn redder omhoog werd ge trokken. Middelerwijl was de heer J. C. Baan van den anderen oever van het Kanaal toegesneld om hulp te verleenen maar ongelukkigerwijze zakte ook hij door het ijs. De heer Schot schreeuwde luidkeels om hulp, waarop de heer J. Bom kwam aanloopen, wien het met den heer Schot, nadat ook anderen te hulp gesneld waren, mocht gelukken de drenkelingen op het droge te brengen. De fiets werd eerst den volgen den dag weer opgevischt. Gistermorgen reden de heer Hop en zgn vrouw vaD hier op schaatsen, terwijl hun 5-jarig zoontjs in een slede werd voort geschoven. Ten zuiden van de Friesche Brug lette men niet op het dichtgevroren wak. Zg kwamen daarop en zakten er door. Niet dan na zeer veel moeite gelukte het den heeren Geerling en Smit hen op den wal te krggen waarna zg bij den heer Bregman werden binnengebracht. Dr. Formeijne verleende de eerste hulp bij moeder en kind en het gelukte hem, alhoewel eerst na een paar uur, bij beiden de levensgeesten op te wekken. Naar wg nader vernemen, zijn de drenkelingen thans vrij wel. - Ds Alkmaar Packet zal den^dienst Amsterdam- Alkmaar Maandag h ropenen. „De Prins" vau deze week bevat o.a. verschillende afbueidingen van bekende schildergende Kerstfeest- viering van het Emma-kinderziekenhuis te Amsterdam het kasteel-Hackfoit bij Vordea gala-koetsen, rijtuigen en paarden uit de koninklijke stallenBetty Holtrop van GelderMarie HoltropCastro met zijn vrouw, enz. Gevaarlijk ijs. Nu de dooi is ingetreden, zijn enkele zwakke plek ken in het ijs dadelijk zeer gevaarlgk geworden. Naar aanleiding van het ongeluk, dat gisteren op het Kanaal is gebeurd heeft de commissaris van politie onmiddelijk door een omroeper bekend laten maken, dat het ijs op het Kanaal onbetrouwbaar was geworden. Heden he bi, en de agenten opdracht scherp op het gs toepte zien. Agenda. ZATEBDAG Gymn.-ver. „De Halter," oefeningsavond 101/< uur, aspirantenafd. 81/a uur. Gymn.-ver. „Turnlust," oefeningsavond 71/1 uur. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," oefeningsavond, meisjes-afd. 31/s en 6 uur. Mannenkoor „Excelsior, repetitie 81/J uur, Diligen- tia. HandeUr^izigets-vereeniging, feestvergadering 8 uur, Wijuk&mp, ZONDAG: Kegelclub O. Z. O. D., 51/, uur, café Suisse. Ned. Sig. en Tab. bew. bond, Huish. vergadering, li uur, geb. Voorwaarts. G meng Zang .ereeniging „Nieuw Leven", repeti» t.e 's avonds 6!/2 uur, in de „Unie". Anti-M.litairisien-Vereeniging geen vergadering. MAANDAG: Gem. zangver. „Alcmaria," repetitie 71/a uur, Har monie. Teekengenootschap „Kunst zij ons doel," teeken avond 7 uur, Nieuwe Doelen. Gymn.-ver. „De Halter," oefeningsavond 8V4 uur. Mannenkoor „De Stem des Volks" repetitie, 7*/4 uur, café „De Graanhandel." Physica, 8 uur, Unie. Gymn.-ver. „Turnlust" oefeningsavond, ö1/a uur. Alkm. Tooneelver., repetitie 8 uur, v. Twisk, Nieu- wesloot. Kegelclub Alom. Victrix, 8 uur, Diligentia. Openbare vermakelijkheden. Zondag 3 Januari, Geheelonth. Tooneelg-,zeischap, openbare uitvoering 8 uur Diligentia. NIEUWS UIT HOORN. O. H. IJ. V. De uitslag van de op nieuwjaarsdag gehouden schdonrijderijen, uitgeschreven door de vereen. „Oud- Ilollandsch Ijsvermaak" is de volgende: A. Wedstrijd voor dames, aantal deelneemsters 4. Ie pr. mevr. de Bijcke, Purmerend, met 108 p. 2e pr. mej. Bolff, Stompetoren, met 107 p. 3e pr. mej. A. Zeeman, Beemster, met 76 p. B. Wedstrijd voor heeren, aantal deelnemers 12. Ie pr. N. v. d. Voort, Alkmaar, met 120 p. 2e pr. J. de Waal, Hoorn, 111 p. 3e pr. H. de Graaf, Beem ster, 101 p. C. Wedstrijd voor paren, aantal paren 6. Ie pr. mevr. do Bijcke en de heer v. d. Voort, 120 p. 2e pr. mej. A. Zeeman en de heer P. Köhne (Beem ster) 01 p. 3e pr. Mej. N. v. Brussel en de heer W. Kapteijn (beiden van Hoorn) met 89 p. 4e pr. mej. J. Booy en de heer H. Brantjes (beiden van Purme rend) met 83 p. De prijzen bestonden uit medailles. 's Avonds had bij den heer M. Nooy de prijsuitrei king plaats. Do voorzitter der vereeniging, de heer Box, herin nert met genoegen aan de groote belangstelling, zoo wel van de zijde der deelnemers, als van het publiek. Hij dankt donateurs en leden der vereeniging, maar in 't bijzonder de Jury, voor de vervulling van haar moei lijke taak. Hierna werden de prijzen, door den president der Jury, den heer O. Visser, met een toepasselijk woord, uitgereikt. De heer Köhne, sprak namens de rijders en rijdsters uit Purmerend en de Beemster een woord van dank en lmlde aan het bestuur en aan de Jury voor haar onpartijdigheid. Predikbeurten. Hervormde Gemeente. Groote kerk. Voormiddag te 10 uren, Ds. Cramer. Tevens Doopebediening. Na middags te 121/a uren, Geen dienst, 's Avonds te 6 uren, Ds. Post. Luthersche Gemeente. Voormiddag te 10 uren, Ds. van der Hoeven, van Enkhuizen. Donderdagavond 8 uur Bijbelbespreking voor lidmaten. Kemonstrantsche Gemeente. Voormiddag te 10 uren, Ds. van Doom. Doopsgezinde Gemeente. Voormiddag te 10 uren, Ds. Uiterdijk. Gereformeerde Gemeente. Voormiddag te 10 uren, Ds. Zantinge. 's Avonds te 6 uren, Ds. Zantinge. Vereeniging tot Evangelisatie. Voormiddag te 10 uren, B. K. Posthuma, Evangelist, 's Avonds te 6 uren, Opening v. d. week der Gebeden, van 410 Ja nuari 's avonds 8 uur. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD 31 Doe, Michaël Emelius Joseph Wagenaar en Adriana Maria Francisca van Lienept. Adrianus Gerardus Konijn en Alida Maria Dekker. Christiaan Keizer en Johanna Blokmaker. Arie Klaaselaatst wednr. van Elisabeth Goedhart, en Maria Christina Ligthart, wed. van Dirk Tromp, beiden te Heiloo, laatstge noemde onlangs alhier. GEBOREN *1 Jan. Anna Catharina, d. van Willem Jan van Dgk en Catharina Elisabeth Cornelia Souge. 2 Elisabeth Maria Carolina, d. van Hendrik Schinkel en Geertruida Smiers. OVERLEDEN 31 Dec. Cornelia 1 Andries, z. van Andries Selie en Antje Benjamin,'2 m. 1 Jan. Cornelia Maria Lobach, echtgen. van Martinns van Miert, eerder wed. van Judocus Good, a 77 j. Hermanus Josephus Cornelia, z. van Johannes Cornelia van Ggsen en Maartje Ja broer, 3 j. „2 Jan. Cornelia Nootebos, wed. van Machiel Hen drik Tgs, 72 j. De aardbeving. Nog altijd komen er berichten uit de geteisterde ge bieden. Zij geven getallen betreffende de lijken, wel ke onder de puinhoopen te voorschijn worden gebracht. Maar ook komen er berichten, welke spreken over de ellende, ontstaan door gebrek aan levensmiddelen. Te Palmi heerschte verwarring onder de autoritei ten, wien 't aan middelen ontbrak om de overleven den in bedwang te houden. De bevolking was geheel van streek. Volgens een officiéél telegram was er te Reggio vol komen gebrek aan middelen om hulp te verleenen en aan levensmiddelen, terwijl het water door de lijken vergiftigd is en de troepen onvoldoende zijn om het reddingswerk op afdoende wijze ter hand te nemen. De bladen maken melding van verschrikkelijke too- neelen. De bevolking, gebruik makende van de afwe zigheid der openbare macht, plunderde de winkels der juweliers. De in het leven gebleven soldaten bescherm den, geholpen door de seminaristen, met bewonderens- waardigen moed de gespaard gebleven eigendommen. Tegenover de daden van geweld moesten zij gebruik maken van de wapenen. De aankomst der oorlogs schepen maakte aan deze verschrikkelijke tooneelen een einde. Troepen hongerige honden kwamen in de puinhoo pen naar lijken wroeten. Een ooggetuige verhaalde van een onverdragelijken lijkenstank. Twee kazernes met duizend soldaten zijn ingestort. Twee dagen lang hoeft men de bedolven menschen hooren jammeren; teen eindelijk werd het stil. Hulp kon niet verleend worden. Steeds viel er regen. Bij eiken nieuwen schok hieven de menschen kerkliederen aan. De Koning, Reggio bezoekende, wilde door de stra ten gaan, die het meest geleden hadden, maar hij kon aan zijn voornemen geen gevolg geven door de vele muren, die op instorten stonden. In Messina trachtte de uitgehongerde bevolking zich meester te maken van de kas der nationale bank. De tusschenbeide tredende soldaten doodden 2 perso nen. De staat van beleg is afgekondigd; generaal Mazza treedt als bevelhebber op. Bij zijn aankomst te Messina deed de Koning de te zijner eere afgegeven salvo's ophouden. Z. M. kon het Corso niet overgaan, door de puin hoopen. Een smeekende menigte omringde den Ko ning. Weenende liep de Koning door de bouwvallen. Gedurende den Nieuwjaarsochtend zag men in de straten van Palermo draagbaren en karren, gewonden naar de hospitalen vervoerende, langzaam voortgaan. Allerlei soorten van rijtuigen vervoeren de overledenen van Messina. Drie lange aangekomen treinen, zijn eveneens gevuld met orerlevenden en gewonden. De ItaJiaansche miniiter van oorlog heeft zich aldus uitgelatendeze ramp heeft ons grooter verlies van menschenlevens bezorgd dan een van onze onafhanke lijkheidsoorlogen. Bovendien, aan een oorlog gaat steeds een tijd van voorbereiding vooraf, maar dit ge beurde in veertig seconden; een oorlog treft alleen de jonge en sterke mannen, maar dit onheil heeft man nen en vrouwen, oud«n en kinderen weggemaaid. In een oorlog worden de legers tegenwoordig gevolgd door voortreffelijk ingerichte veldhospitalen, maar in Calabrië en Messina en verder op Sicilië zijn ontelbare gewonden dikwijls 48 uur lang zonder hulp gebleven. En kwam men ze te hulp, dan kon men ze nog niet onder dak brengen. Door gebrek aan verzorging en hongerlijden is zoo nog omgekomen wat de natuur had gespaard. En dan de groote schade 1 Wat zal er terecht komen van vorderingen wegens geleverde goederen? En de handelshuizen, kooplieden, fabrikanten, landbouwers

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2