DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 1. Honderd en elfden jaargang. 1909. ZATERDAG 2 JANUARI. Een OPPERMAN, FEUILLETON. De Roode Pimpernel. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 ipaanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Een volslagen VERVER, Gemeenteraad van Alkmaar, Telefoonnummer 3. loon 11,— per week. Onderzoek geoefendheid ter verkrijging van militaire getuigschriften. VERGADERING van den op Woensdag 30 December 1908, 's nam. 1 uur. Vervolg.) 4. Vernleuwen'van de'Hellooerbrug De heer Slinderman sluit zich daarbij aan. De Voorzitter zou thans willen weten, ol het voorstel-de Groot voldoende gesteund wordt. 5 Het verbaast hem, dat er blijkbaar zooveel oppo- j sitie is tegen het voorstel van B. en W„ dat toch niets is dan een gevolg van een raadsbe sluit. Evenwel indien de meerderheid de denk- jeelden van den heer de Groot aanhangt, dan zou spreker het beter vinden, nu verder niet meer te debatteeren. De heer Glinderman vraagtof het wer- celijk in het voornemen ligt voor deze brug te eenen. De Voorzitter antwoordt bevestigend. De 'heer Glinderman vindt dat dat niet opgaat. Een verbetering van een brug is ge woon onderhoud. Mag daarvoor geleend worden Het is een heel gewoon werk. Spreker meent dat door de heer de Lange ook wel eens tegen zoodanige leening is opgekomen. Nemen we dus aan dat er, zooals het gewoon- ijk gaan moet, niet geleend wordt, waar moet men dan het geld vandaan halen. Daarom is spreker er voor te wachtenhet verkeer zal zich wel redden. Spr. kan zeer goed met het voorstelde Groot meegaan. De Voorzitter merkt op, dat ^deze ver betering eigenlijk gelijk staat met een vernieuwing. Bovendien er zijn voldoende intecedenten voor een dergelijke leening. Zeer zeker is het wen- schelijk dat dergelijke werken uit de gewone middelen moeten worden bestreden, dat is een administratief beginsel, doch in den regel blijkt het niet mogelij/c. Daarom wordt dan gewoonlijk overgegaan tot een leening op korten termijn dat is gebeurd voor de Bergerbrug en eveneens voor de brug bij het Zeglis en bij de verplaatsing van de Bokkebrug. In theorie wordt het aan geprezen, dat dergelijke werken uit de gewone middelen moeten worden bekostigd, maar men doet het bijna altijd uit een leening, daar de gewone middelen het niet toelaten zonder be- lastirigverhooging. Men kan dus B. W. er geen aanmerking over maken, dat ze daarvoor een leening in uitzicht stellen het eenige wat men zou kunnen aanmerken is, dat het eigenlijk hier betreft een vernieuwing van de brug in plaats van een verbetering. De heer Fortuin herinnert er aan, dat in de vergadering van 17 Juni hem door den Voor- zitter een nader deskundig onderzoek naar den toestand van de brug is toegezegd. Spr. heeft toen nog den naam genoemd van den heer F10- wein, iemand die als specialiteit kan gelden op het gebied van bruggenbouw, (De heer van Buijsen vertrekt). De heer Frowein nu heeft gezegd, dat de brug nog zeer sterk is, en zeer goed verbreed kan worden. Dat zou 6000 a f 7000 gulden kos ten. Spr. wil thans niet verder daarop terug komen, maar constateert dat er niet aan zijn verzoek is voldaan, zooals de heer de Wit had beloofd. De heer d e W i t acht het onjuist dat hij een onderzoek zou hebben toegezegd. De heer Fortuin: U ontkent zoowat alles. Spr. houdt vol, dat hem een onderzoek was toe gezegd en verklaart, dat hij zich thans niet wil leenen tot het doen van een zoo groote uitgaaf, als thans wordt voorgesteld, en dat hij het eens is met den heer'de Groot. De heer de Wit: U ontkent zoo wat alles, zegt de heer Fortuin. Ik zou gaarne willen weten wat. Bij spreker bestaat er geen reden voor iets te ontkennendoch hij weet zeker, dat hij den heer ^ortuin geen onderzoek heeft toegezegd. In de ïandelingen vindt men het ook niet. De heer «ortuin wil, indien hij wat te veel gezegd heeft, daarvoor wel zijn excusie aanbieden. Waar bij een uitvoerige 'discuus, als er in de zitting van 17 Juni plaats vond, zooveel gevraagd wordt, daar wil hij graag aannemendat een Voorzitter niet alles kan onthouden. We krijgen nu een stenografisch verslagzegt spr., nu zal het wel aeter worden. De Voorzitter zegt, dat B. en W. in ver band met het rapport van den directeur van uiblieke werken, tot de conclusie gekomen zijn dat het het beste was een nieuwe brug te ont werpen geheel in den stijl van de oude brug en de tegenwoordige leuning te vervangen door de typisch oud-hollandsche leuning, die ook de Ber gerbrug heeft. B. en W. achtten het niet noodig nu nog eens een deskundige te raadplegen, waai- het rapport van den directeur van gemeentewerken uitvoerig genoeg is. Uit de drie plannen die de heer Looman heeft ingediend, meenden B. en W. en ook de commissie van bijstand, dat het het meest wenschelijk was een nieuwe brug te bouwen, geheel in den stijl van de oude. De he»r Meienbrink heeft de overgelegde teekening gezien en vindt de ontworpen brug mooi. Hij "acht echter een nieuwe brug op dit oogenblik nog niet noodig; de oude is nog vol doende. Er wordt wel gezegd, dat ze te nauw is, doch dat is alleen maar het geval des zomers, Zondagsavonds na afloop van de muziek, maar overigens is ze ruim genoeg. Heel iets anders is het met de Friesche brug, waar het eene rij tuig moet wachten tot het andere de brug over is. Daar is verbreeding veel meer noodig. Op de Heilooërbrug is, ook al gaat de tram er over, nog ruimte genoeg. Een tram en een verhuis wagen kunnen er nog wel naast elkaar over. Dan is het wel vol, maar dat gebeurt niet zoo De Voorzitter meent, dat die redeneering niet opgaat. De Friesche brug is een rijksbrug MMÜmmmm Bij den dienst der GEMEENTEWERKEN van ALKMAAR kunnen geplaatst worden: iloon f 10,per week. Leeftijd niet hooger dan 35 jaren en ten prins te drie jaren in Alkmaar metterwoon gevestigd zijnde.e Voor eigen pensioen en dat voor weduwen en weezen wordt 6jpCt, van het loon ingehouden. Gegadigden moeten zich schriftelijk wenden tot den Directeur der Gemeentewerken vóór of op 6 Ja nuari 1909, met opgaven van woonplaats, leeftijd, aanbevelingen, enz. Door den BURGEMEESTER der gemeente ALK MAAR wordt aan de jongeliedendie zich voor het deelnemen aan bovengenoemd onderzoek hebben aangemeld kennis gegeven, dat zjj zich tot het doen vsn examen, ter verkrijging van militaire getuigschriften, op Dinsdag 12 Januari as., des voormiddags 91/2 uur moeten melden aan de Infanterle-kazerne binnen het Fort Erfprins te Helder. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 30 Pee. 1908.G. RIPPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene.kennis, dat in het ge meenteblad van Alkmaar, Nos 278, 279 en 280, zijn opgenomen de besluiten van den Raad dier gemeente van 14 OCTOBER en 25 NOVEMBER 1.1., waarbij zijn vastgesteld lo. verordeningen op het heffen en invorderen van schoolgelden voor het onderwijs op de openbare lagere scholen 2o. verordeningen op het heffen en invorderen van een recht onder den naam van marktgeld, voor het ge bruik van plaatsen op of aan verschillende markten; 3o. eene verordening, tot regeling der jaarwedden van de. onderwijzers aan de openbare lagere scholen in de gemeente Alkmaar. Welke verordeningen, heden afgekondigd, geduren de drie maanden ter gemeente-secretarie voor een iedér ter lezing zijn nedergelegd en aldaar in afdruk zijn verkrijgbaar gesteld tegen betaling van 0.15, 0.121/„ en 0.15. "Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATII, Secretaris. In de vergadering van 17 Juni 1.1. werd besloten tol het aanbrengen van verbeteringen aan de Heiloër brug, waaromtrent het college van B. en W. op zich nam nadere voorstellen ter tafel te zullen brengen. Diensvolgens werd de Directeur der gemeentewer ken uitgenoodigd ter zake nader te dienen van rapport, DOOR BARONESSE ORCZY naar het 217de duizendtal van de Engelsche uitgave DOOR ED. VAN DEN GHEIJN Jr. 47) 0 DERTIGSTE HOOFDSTUK. DE ONTSNAPPING. In den half-soezenden toestand waarin Marguerite zich bevond, luisterde zij naar dep vasten tred dei- vier mannen die zich snel verwijderden. Het was alom zoo stil in haar omgeving, dat zij, mei het oor dicht aan den grond liggend, duidelijk het ge luid der voetstappen kon vernemen van de soldaten, toen deze een zijpad insloegen; ook gaf het weerkaat send gekraak der oude wagenwielen haar te kennen dat de vijand een kwart mijl van haar kon verwijderd zijn. Hoe lang zij daar had gelegen wist zij niet. Tijdbe- rekening was haar geheel ontgaan; droomerig zag ze op naar het door de maan verlicht uitspansel, luiste rend naar het eentonig gedruisch der rusteloos voort rollende zee. Zij wist het niet! Zij wist evenmin of Percy op dit oogenblik den sol daten der Republiek in handen was gevallen. Zij wist evenmin of het levenloos lichaam van Armaud niet 'niuls in de hut lag, .terwijl het Percy was gelukt te '"itsnappen, om slechts te vernemen dat het zijne vi ,uw was, die den bloedhonden, in menschengedaante, f° geleide had verstrekt ten einde hem haar broeder Ahjnand en diens vrienden in het verderf te storten. waaraan bij schrijven d.d. 21 September 1.1. is voldaan. In overeenstemming met dit rapport en het advies der commissie va#n bijstand stellen B. en W. voor te besluiten a. tot het doen maken van eene nieuwe Heiloërbrug, volgens het dooi; den Directeur der gemeentewerken ontworpen plan D, waarvan de kosten zijn geraamd op 17800.— b. Burgemeester en Wethouders uit te noodigen te zijner tijd de noodige financiëele voorstellen te doen tot vinding der sub a bedoelde gelden. De Voorzitter herinnert er aan dat dit voor stel een gevolg is van het in de raadszitting van 17 Juni zonder hoofdelijke stemming genomen besluit, om over te gaan tot verbetering van de Heilö-rbrug. Tevens komt hierbij in behandeling het ingekomen adres in zake de Kneppelbrug. De heer de Groot zegt, dat hem bij nader on derzoek niet is gebleken, ook niet toen de commissie van bijstand, die gewoonlijk in hoofdzaak over het technisch gedeelte advies uitbrengt, de zaak heeft be handeld, dat het in de bedoeling lag^direct deze brug te maken. Hg kan er zich dan ook niet mee vereenigen, thans reeds dat werk te doen. Als B. en W. komen met voorstellen tot vinding van de "gelden voor deze brug, dan zal wel een lee ning worden voi rgesteld. Doch gaat men dien weg op, en gaat men voor dergelijk werk leenen, waar blijven dan de grenzen. De gemeente zal bovendien daardoor meer rente en aflossing moeten betalen en in verband met de gemeentebegrooting voor 1909 acht hij dat niet raadzaam. Bovendien met een» uitgaaf van ongeveer f 1000 is de brug nog wel zoo te voorzien, dat zij nog een paar jaar mee kan. De uitgaven voor dusdanige 'verbeteringen van brug gen moeten voorts uit de gewone middelen worden bestredendat is gewoon onderhoud. Hij weet web dat vroeger voor zulk werk bijv. de brug bij de Pie terstraat is geleend, en spr. herinnert zich niet, of hg toen voor of tegen heeft gestemd, maar nu kan hij ztch daarmede bepaald niet vereenigm. De Voorzitter doet tot beter begrip van de raak meded<eling van hetgeen in de zitting van 17 Juni is geschi"d. Het voorstel van B. en M7. tot het maken van twee nieuwe bruggen werd verworpen met 9 tegen 8 stemmen. Het mak-n van een nieuwe Kneppelburg werd afgestemd met 11 tegen 6 stemmeD, waarna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd werd de Heiloërbrug te verbeteren. Dit voorstel is dus niets andera dau een gevolg van het raadsbesluit van 17 Juni. De heer de Groot wgat er op, dat er niet in staat, dat dat werk in 1909 moet worden uitgevoerd. Op de begrooting voor 1909 zijn vele werken ge schrapt, omdat ze met het oog op die begrooting niet voor uitvoering in aanmerking konden komen. Wa»T er nu niet in het besluit staat, dat het werk in 1909 moet worden uitgevoerd, daar zou spr. willen zeggen laten we de zaak uitstellen totdat de financiën het toelaten. De Voorzitter zegt, dat hg niet in de vergade ring van 17 Juni tegenwoordig was, hij weet dus niet precies hoe de zaak daar is besproken de heer de Wit zal dat misschien beter kunnen meedeelen. De heer d e W i t gelooft niet. dat het de bedoeling was de zaak langer uit te stellen. Voorts verbaast hij er zich over, dat de heer de Groot in de zitting van 17 Juni eerst is meegegaan met het voorstel om twee bruggen te maken. Daarvoor moest dan toch Haar lichaamspijn en haar gemoedsgesteldheid wa ren van dien aard, dat zij hoopte hier onder dien hel deren hemel, bij het gedruisch der nabijzijnde zee, na al wat zij in de laatste paar dagen had meegemaakt te mogen sterven. Een indrukwekkende stilte waarde om haar heen in de rotsachtige omgeving, door niets anders afgewis seld dan het woelen der branding, het neerploffend breken van golven die uiteenspatten tegen de klippen van den oever. Plotseling. brak een geluid. bet vreemdste voorzeker, dat deze eenzame rotsen van Frankrijk ooit hadden vernomen, de plechtige stilte van liet zeestrand af. Het- was zulk een zonderling geluid, dat het zachte westenwindje ophield te suizen, de keisteentjes van de stéile riffen niet meer naar heneden gleden! Het was het geluid van de bekende, hartige, Brit- sche verwensching, het eenig- Engelsche „Damn Marguerite vertrouwde haar ooren niet,- Zich half oprichtend op haar handen, spande zij alle krachten in cm te zien of te hooren, de beteekenis te vatten van dit zeer aardsch geluid. Gedurende enkele seconden heerschte andermaal hetzelfde indrukwekkend zwijgen in de uitgestrekt, eenzame wildernis. Haar hart hielp op met kloppen. „Ik wou dat die vervloekte kerels me niet zoo'n ge duchte rammeling hadden toegediend!" Ditmaal was er geen vergissing mogelijk, alleen een •paar werkelijk Engelsche lippen konden deze woorden hebben geuit, op slaperigen, lijzigen, gemaakten toon „Damn!" herhaalden diezelfde Britsche lippen, met nadruk. „Ik voel 111e zoo lam als een afgeranselde hond!" In een ommezien was Marguerite op debeen. Droomde ze? Zij luisterde andermaal, en weer klonken die aard- selie geluiden in flink en krachtig Engelsch. Ze zag nieuwsgierig om zicli heen naar de rotsge vaarten, de eenzame hut, den ver zich uitstrekkenden rotsachtigen oever. Daar ergens, boven of beneden haar, achter een steenblok of tusscheh een spleet ook geleend worden en vandaar dat spr. niet beg gpt, hoe de heer de Groot nu tegen zoo'n leening zoo kan opzien. In het besluit was geen datum genoemd, althans dat is spreker onbekend, maar hij heeft steeds den indruk gekregen, dat men de verbetering zoo spoedig mogelijk wenschte. De heer de Groot meende wel te weten, dat het niet perse in 1909 behoefde te wo d«n gedaan. moest de man zich bevinden, die dit geluid voort bracht, het stemgeluid dat weleer haar placht te prik kelen, maar thans haar in de ooren klonk als melodieu ze muziek, haar tot de -gelukkigste vrouw maakte ter wereld. „Percy! Percy!" gilde ze buiten zichzelve, gemarteld tusschen hoop en vrees. „Hier ben ikKom tot me Waar zijt ge Percy Percy!. „Alles goed en wel, dat je me roept, lieve!' ant woordde dezelfde, slaperige, lijzige stem, „maar ik kan je niet genaken: die kikkereters hebben me als een gans geplakt op het braadspit, en ik ben zoo lam als een hondik kan me met geen mogelijkheid ver roeren." Nog begreep Marguerite niets. Ze kon in de eerste tien seconden zich niet voorstellen vanwaar de stem kwam,-. dat druilig, doch voor haar toch zoo dier baar geluid, maar dat, helaas! uitputting verried van duldelooze pijn. Er was niemand in de nabijheid. uitgezonderd bij die rots. Groote Goden, de Jood!. Was ze krankzinnig of droomde ze? Hij lag met den rug naar het bl.eeke maanlicht, in halfkruipende houding, v'èrgeefsche pogingen aanwen dend zich op te richten, met behulp van zijn armen, die stevig waren gekneveld. Marguerite snelde op hem toe, vatte zijn hoofd met beide handen en keek strak in een paar goedige blauwe oogen die haar aanza gen uit het mom van den Jood. „Percy!. Percy!. mijn lieve man!" hijgde ze, door uitzinnige blijdschap overmand. „God zij dank! God zij dank!" „La, la, beste," zei hij goedmoedig, „dat zullen we strakjes samen doen, als je 'rin slagen kunt die ver- wensehte touwen los te krijgen en zoodoende me kunt verlossen uit m'n gedwongen onsierlijke houding." Zij had geen mes tot haar beschikking, haar vingers waren verdoofd en zwak, doch ze nam haar tanden te baat, terwijl een weldadige tranenvloed neergudste van haar wangen. „Drommels!" zei hij, toen de touwen eindelijk sche nen mee te geven, „ik zou wel eens willen weten of ooit te voren een Engelschmau zich heeft laten afran selen door een vervloekten vreemdeling, zonder zoo'n heerschap van hetzelfde laken een pak te kunnen ge ven.' Het was duidelijk te zien dat hij uitgeput was door hevige lichamelijke pijn, en toen het touw eindelijk losliet, viel hij, als in een vormelooze massa, tegen het rotsblok aan. Hulpeloos zag Marguerite om zich heen. „Ach! een druppel water!" schreeuwde ze smartelijk, ziende dat hij in zwijm dreigde te vallen. „Neen, lieve," murmelde hij met zijn goedmoedigen glimlach, „ik houd meer van een slok goeden Fran sehen cognacAls je eens je hand steken wilt in den zak van deze vuile ouwe japon die ik aan m'n lijf heb, zul je m'n veldflesch vinden.Ik ben een boon, als ik me kan verroeren." Toen hij een teug had genomen, drong hij bij Mar guerite erop aan hetzelfde te doen. „Zoo, zoo, dat zal goeddoen! lie vrouwtje?" zei hij met een zucht van voldoening. „Tralalamaar dit is een zonderling kostuum voor Sir Percy Blakeney, den baronet, om daarin door zijn lady te worden aangetroffen. En dan," voegde hij er bij, met de hand langs zijn kin strijkend, „ik ben in geen twee dagen geschoren, ik moet er al heel potsier lijk uitzien. Wat deze krullen, die mooie lokken aan- gaat En lachend ontdeed hij zich van de wanstaltige pruik en strekte zijn lange beenen uit, die door vele uren in gebogen houding te loopen, krom en stijf wa ren geworden. Daarop richtte hij zich een weinig overeind en zag zijne vrouw alstoen diep in de blauwe oogen. „Percy," fluisterde Marguerite, terwijl een vuurroo- de blos haar fijne wangen en hals overtoog, „als je en kel wist „Ik weet alles, lievealles," zei hij met oneindi ge lieftalligheid. „En kun je 't me ooit vergeven?" (Wordt verve lgd.)

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 5