DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 2 Honderd en elfden jaargang, 1909. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, /Wonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. MAANDAG 4 JANUARI. Onderzoek geoefendheid ter verkrijging van militaire getuigschriften. Uit den Raad. BINNENLAND. Telefoonnummer 3. Onteigening ten algemeenen nutte. De nieuwe vlag van H. M. de Koningin. Volkszang. Gasontploffing te Amsterdam. Tongblaar. De ramp in Italië. ALKMAARSCHE COURANT. Door den BURGEMEESTER der gemeente ALK MAAR wordt aan de jongelieden, die zich voor het deelnemen aan bovengenoemd onderzoek hebben aangemeld, kennis gegeven, dat zij zich tot het doen van examen, ter verkrijging van militaire getuigschriften, op Dinsdag 12 Januari as., des voormiddags uur moeten melden aan de Infanterle-kazerne binnen het Fort Erfprins te Helder. AlkmaarDe Burgemeester voornoemd 30 Dec. 1908. G. RIPPING. BURGEMEESTER en WETHOUDER?» van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het ge meenteblad van Alkmaar, Nos 278, 279 en 280, zijn opgenomen de besluiten van den Raad dier gemeente van 14 OCTOBER en 25 NOVEMBER IJL, waarbij zijn vastgesteld: lo. verordeningen op het heffen en invorderen van schoolgelden voor het onderwijs op de openbare lagere scholen 2o. verordeningen op het heffen en invorderen van een recht onder den naam van marktgeld, voor het ge bruik van plaatsen op of aan verschillende markten; 3o. eene verordening, tot regeling der jaarwedden van de onderwijzers aan de openbare lagere scholen in de gemeente Alkmaar. Welke verordeningen, heden afgekondigd, geduren de drie maanden ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd pn aldaar in afdruk zijn verkrijgbaar gesteld tegen betaling van 0.15, 0.121/2 en 0.15. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Het Hoofd van het bestuur der gemeente ALKMAAR, Gelet op art. 7 der wet van 28 Augustus 1851 {Staatsblad No. 125), Brengt ter 'algemeene kennis, dat de stukken, bedoeld inl'artikel 6 dier wet, betreffende eene ver ruiming van de kaasmarkt, ter gemeente-secretarie voor een* ieder ter inzage zullen worden'nedergelegd van 12 December a.s. af tot en met 10 Januari a.s. en dat belanghebbenden binnen dien tijd hunne be zwaren mondeling of schriftelijk moeten opgeven aan het college van burgemeester en wethouders. Alkmaar, 11 December 1908. Het hoofd van* het Gemeentebestuur voornoemd, G. RIPPING. De heer de Groot zeide Woensdag.in den Raad, dat de raadsleden mannen waren, die niet vandaag zus en morgen zóó besloten. Dat was een mannelijk woord. Later sprak de heer de Groot over de verbetering van 0 Héiloërbrug en betoogde, dat die verbetering voor loc tpifif niet tot stand gebracht behoefde te worden, wjjj in het besluit van 17 Juni niet was vermeld, dat }jef 'n 1909 moest worden uitgevoerd en wijl men, met het oo op gemeente-financiën bij de behandeling der beg "rooting toch al zoo veel geschrapt had. Toen we dit h n°r<l<;n> hebben we ons afgevraagd waar het mannelijke van daareven was gebleven. Zacht uitge drukt toch getuigde dat betoog van groote kwasi-naï- viteit. In 'de v eerste plaats is het heel iets anders bij de behandeling v an een begrooting een post te schrappen of een genome n besluit niet uit te voeren. En in de tweede plaats si wreekt het wel van zelf dat het nemen van een besluit - ""i tenzÜ het tegendeel is bepaald beteekent, dat he z.°° spoedig mogelijk wordt uitge voerd. Over deze i heide punten behoeft niet verder ge redeneerd te worde, Wil de heer de-Groot apostel van de zuinigheid zij n niemand kan hem dit verbie den. Maar afkeuring T verdient het, wanneer de heer de Groot zijn zufnighe idsplannen hult in zoo'n kwasi- naïef kleedje als hij Wo ensdag- deed. Dat is niet man nelijk, niet flink, niet gi "not. Dat is nog heel wat er ger dan vandaag zus en' norgen zoo te besluiten. Trouwens de beer dt Groot stond in het kwasi niet alleen. De heer Dorbt^k schaarde zich met een kwasi-scherpzinnig argument' aan diens zijde. Hij ver klaarde met nadruk, dat de bijlage niet staat in het licht van het votum van 17 uluni, dat toen niet is be sloten tot vernieuwing, maar t°t verbetering van de Heiloër brug. Laat ons de zaak eens bekijken aan de hand van het verslag der handelingen van den gemeenteraad -we gens uitstedigheid hebben wij die Juni-vergadering niet kunnen bijwonen. Aan de orde was blijkens het opschrifthet maken van twee nieuwe bruggen. De beer van der Eeen de Lille bracht B. en W. hulde voor de „verbetering" van de Heiloër brug. De heer van den Bosch zeide o.a.„en nu wil men onze Heilo ër brug wegbreken en vervangen door een van gewa pend beton." De heer Vonk zag de urgentie van de „verbetering van de Heiloër brug" niet in. De heer Zaadnoordijk wilde „de verbetering van de Heiloër brug" achterwege laten. De heer Boelmans ter Spill constateerde dat de heer Glinderman „de verbetering" van de Heiloër brug noodzakelijker achtte dan de an dere brug. De heer Zaadnoordijk verklaarde verder: „Een goede brug hier (tegenover de Emmastraat) is meer urgent dan een verbetering van de Heiloër brug. Komt 't voorstel, om 2 bruggen te maken, in stem ming, dan zal spreker er voor stemmen." De voorzitter zeid#: „afgescheiden van de kosten, komt het eerst in stemming het voorstel om 2 bruggen te maken." De heer van Buijsen zou een deskundige willen op dragen twee ontwerpen van een brug te maken, vol doende aan eischen van constructie en aestbetica. Uit bovenstaande aanhalingen blijkt, dat al deze sprekers onder verbetering en vernieuwing van de Heiloër brug hetzelfde verstonden. De eenige, die on derscheid heeft gemaakt is de heer Fortuin. „Daarna zoo luidt de slotclausule van het ver slag wordt zonder hoofdelijke stemming goedge keurd, dat de Heiloër brug zal verbeterd worden. B. en W. zullen, na een deskundig advies te hebben ingewon nen, met nadere voorstellen komen." Het toen door B. en W. ingediende voorstel had aesthetische bezwaren ontmoet. Over de kosten, 18.500, heeft men, blijkens het verslag, niet gespro ken. Had de Raad in bovenbedoeld besluit willen neerleggen, dat bij een plan voor een goedkoope verbetering van de Heiloër brug wenschte, dan had dat in het debat moeten kunnen worden teruggevon den, dan had er over de hooge kosten moeten zijn ge sproken. Nu dit, blijkens het verslag, niet het geval is, noemen we het argument van den heer Dorbeck quasi-scherpzinnig en we kunnen er niets anders inzien dan een uitvloeisel van de bezuinigingsmanie. Uit de courant heeft men zeker reeds gelezen, dat dc verbetering van de Heiloër brug voor goed van de baan is van een verbetering, zooals de heer de Groot die bedoelde, wilde men blijkbaar niet weten. Tiet vele werk, dat ingevolge een voorafgaand raads besluit was verricht is dus tevergeefsch geweest, bet is te niet gedaan zelfs zonder dat men bedoeld raads besluit heeft ingetrokken. De stemming over bet voor stel is verre van zuiver geweest. Zij toch werd beïn vloed door het streven naar bezuiniging en door de wenschelijkheid van het maken van een nieuwe brug tegenover de Emmastraat. De onderteekenaren van bet adres, waarin deze brug werd verzocht, moeten zich in verband hiermede dan ook dadelijk maar niet te veel illusies scheppen ten aanzien van het voorstel- van den Bosch, over welks lot er op het oogenblik hoe genaamd niets te zeggen is. Zij mogen in den heer van den Bosch een warm pleitbezorger hebben diens betoog durven we gerust bet beste noemen, dat sinds langen tijd in de raadszaal is gehoord tegen de leden, welke zich als hoofdtaak schijnen gesteld te hebben, ervoor te zorgen, dat de woorden van de ge meentelijke geldbeurs stijf aangehaald blijven, valt, vreezen wij, met argumenten niets te bereiken. In elk geval zal men verstandig doen indien men aan de uit- noodiging tot B. en W. om te komen met een voorstel, toevoegt een bedrag als maximum voor de kosten, om bij voorbaat den pas af te snijden aan een redeneering als deze: de Raad heeft wel besloten B. en W. uit te noodigen een voorstel tot het leggen van een brug in te dienen, maar niet gedacht, dat de gemeente zoozeer over de brug zou moeten komen. Hoe nauwkeuriger komende besluiten, die financi- ëele offers eischen, worden omschreven en hoe meer er, waar mogelijk, bedragen worden genoemd, des te beter dit onder de tegenwoordige omstandigheden ge acht moet worden. Den voorstanders van een Héiloërbrug zouden we wel in overweging willen geven: blaast verzamelen, ziet zooveel mogelijk handteekeningen bijeen te krij gen, en komt met uw argumenten voor den dag we zullen gaarne onze ruimte afstaan aan een bespreking, welke van invloed kan zijn op het besluit, dat de Raad binnenkort zal hebben te nemen. Door de instructie voor den gemeente-controleur hebben wij eenig denkbeeld gekregen van de taak, die dezen ambtenaar is opgedragen. Een poging van den heer Glinderman, die bezwaren tegen verschillende ar tikelen liad, om de behandeling van dit punt te verdagen, faalde. Ad rem was in dit verband de tikelen had, faalde. Ad rem was in dit verband de vraag van den heer Pot, of er ook schriftelijke bezwa ren tegen de instructie waren ingebracht. De heer Glinderman vond dat echter onmogelijk, men moest soms eerst allerlei inlichtingen vragen en dan moest men den tijd hebben om dat te kunnen doen. Nu dach ten we dat bet voor een raadslid niet zoo heel veel moeite zou zijn om bijv. even bij den burgemeester aan te loopen om de gewensclite inlichtingen te vragen. En het staat bij ons vast dat het altijd maar amendeeren van voorstellen tijdens de behandeling heel wat meer tijd kost dan het schriftelijk indienen der amendemen ten. Daarbij komt dat de heer Glinderman meestal de amendementen op schrift voor zich heeft. Niet al leen zou het schriftelijk indienen van amendementen een tijdsbesparing geven, maar ook zou het -gelijk in deze rubriek reeds herhaaldelijk werd aangetoond, - de behandeling ten goede komen. Maar het schijnt C-ven moeielijk, den heer Glinderman op dit punt ie ■overtuigen, als den voorzitter ten aanzien van het doen van velschillende benoemingen op één briefje. Blijkens de instructie, is de gemeente-controleur be last met ongeveer alles wat de financiën der gemeente aangaat. Hij moet gegevens verzamelen voor de sa menstelling der kohieren van de plaatselijke directe belastingen en het opmaken der ontwerp-kohierenbe zwaarschriften tegen aanslagen in deze belastingen behandelen, adviezen en beschikkingen uitbrengen en ontwerpen; toezien op de naleving van de verordenin gen en besluiten, tengevolge van welke rechten, loo- uen, of vergoedingen moeten vloeien in de gemeente ltas, onderzoek instellen naar den geldelijken toestand van de ouders of verzorgers, die kosteloos of tegen verminderd schoolgeld toelating vragen voor hunne kinderen of pupillen tot de verschillende plaatselijke inrichtingen van onderwijs; toezien op de richtige in ning en verantwoording der markt, haven- en tolgel den; alle rekeningen en begrootingen van administra- tiën, welke in zijn handen worden gesteld onderzoeken en daarover advies uitbrengen; zoodanige werkzaam heden, betreffende andere plaatsbelastingen en fin. aangelegenheden verrichten als hem door burgemees ter en wethouders worden opgedragen; daartoe uitge- noodigd, de vergaderingen bijwonen van de commissie voor de belastingzaken, en zich, voor zoover zijn te genwoordigheid niet elders wordt geëischt, dagelijks, behalve zon- en feestdagen, 's voorm. van 912 en 's namiddags van 15 (des Zaterdags van 13 uur) op bet hem aangewezen bureau bevinden. Men ziet het er wordt veel van den gemeentelij ken controleur geëischt, meer dan één man naar be lmoren kan volbrengen. Bij voorbaat kan dan ook wel gezegd worden, dat deze dienst, wanneer hij in wer king is, uitbreiding van personeel zal vragen waar door het ook mogelijk zal zijn bij vacantie voor vervan ging te zorgen, immers als men eenmaal controle lieeft,dan gaat bet niet aan, baar bijv. veertien dagen achtereen te onderbreken. Tot onze verbazing is bij de instructie niet vastge steld, wanneer en op welke wijze de controleur verslag uitbrengen moet van zijn werkzaamheden aan B. en W. Hoeveel goeds er van de instelling van een contro leur uitgaat, toch is er in de practijk gevaar te duch ten. Het staat n.l. te vreezen, dat zijn werkkracht zal worden afgeleid van hetgeen meer eigenaardig zijn tiïak is door opdrachten betrekkelijk het onderzoeken van rekeningen en begrootingen van administratiën, welke tot heden ten fine van onderzoek en advies naar de desbetreffende commissie werden verwezen. Mocht dit gevaar zieli voordoen, dan zal er wel gelegenheid zijn hierop de aandacht te vestigen. Aan het rijk is de beschikking over het lokaal in de stadswaag voor een telegraafkantoor opgezegd, met bet beleefde vèrzoek zoo spoedig mogelijk maatregelen te willen doen nemen om bedoeld kantoor naar een geschikter plaats te doen overbrengen. Het spreekt wel vanzelf, dat het Rijk niet op staan- den voet door de gemeente op straat gezet wordt. Toch maakt het besluit, zooals het er ligt, geen aangenamen indruk. Blijkmaar is de voorzitter nog al optimistisch gestemd ten aanzien van de plaats, welke het Rijk voor het telegraafkantoor zal bestemmen. Wij deelen dat optimisme geenszins. .Rijksgebouwen mogen gelijk onze geachte afgevaardigde naar de Tweede Kamer niet moe wordt te betoogen veel te duur worden gebouwd, aan de plaats, waar die gebouwen komen te staan, stoort het rijk (monopolist!) zich dikwijls heel weinig. Daarom is het gewenscht, dat het gemeente bestuur doet wat het kan om te zorgen, dat het nieuwe telegraafkantoor op een gunstig-gelegen plaats komt. En het had aanbe veling verdiend, indien men alvorens't Rijk de beschikking over het lokaal op te zeggen, naar zulk een plek had rondgekeken, ja, zich desnoods daar van had verzekerd. We hopen dat het gemeentebestuur bij de correspondentie, welke over deze zaak wordt ge voerd, aanleiding zal vinden een voorkómende en een vóórkomende houding aan te nemen, opdat de ingeze tenen zich later niet te beklagen zullen hebben over een plaatsing van het telegraafkantoor, welke niet strookt met het belang van Alkmaar in het algemeen en met dat van het marktwezen in het bijzonder. Op een samenvoeging van post- en telegraafkantoor zal wel niet te hopen vallen men moet niet verge ten, dat er op het postkantoor nog een loket zal ko men Met een Kleine meerderheid is de commissie van toe zicht op het stedelijk museum opgeheven. Het advies van de harakiri-plegende commissie ondervond nogal oppositie en we kunnen dat begrijpen. Al wordt zooals hier het geval is de opheffing gemotiveerd door te wijzen op den bestaan- den toestand, niet aangetoond is daardoor, dat de com missie bij een bestaanbaren toestand overbodig is. De tegenwoordige archivaris draagt het museum, dat ge rust zijn geestelijk kind genoemd mag worden, natuur lijk een warm hart toe, maar wie staat er ons borg voor dat later zijn opvolger .evenzeer het museum ge negen zal zijn? En indien hij eens niets gevoelde voor het museum, zou het dan niet gewenscht zijn een com missie van toezicht te hebben? Grappig was het, dat de eenige in de Raadszaal, die meer recht tot spreken had,-omdat hij zelf lid der com missie was, de secretaris, niet aan de discussie mocht deelnemen. In deze zitting' .de dertiende van 1908 zijn niet in behandeling gekomen de verordeningen, betreffende den dienst der gemeente-begraafplaats. Met verwonde ring hebben we gezien, dat B. en W. een belasting voorstellen op het plaatsen en hebben van gedenkteeke- nen enz-, op de begraafplaats. Ongetwijfeld heeft het 't college aan tijd ontbroken om voldoende na te den ken over de beteekenis van zulk een belasting en is zij daarom in het ontwerp opgenomen. Hadden B. en W. zich epns even goed voorgesteld, dat bijv. voor een struik, door de kinderen op't graf van hun vader geplant 1.50 moet worden betaald dan zouden zij deze meest onsympathieke van alle belastingen hebben geschrapt. Waar daden van piëteit worden verricht, daar behoort, volgens onze meening, de fiscus verre te blijven. Wij vertrouwen dan ook dat dit artikel uit het ont werp zal worden gelicht. Wil men hiervoor een aequi- valent hebben, dan zou dit bijv. kunnen worden gevon den, door meer vergoeding te vragen voor de praesta- tie welke de gemeente verricht bij bet schoonhouden der graven, door de onderhoudskosten niet te bepalen op 1, maar te regelen naar de klassen, hetgeen bo vendien veel billijker lijkt dan liet vaststellen van een uniform bedrag, omdat het onderhoud van de duurdere graven allicht meer zorg verëischt dan dat der andere. De o phet dak van het koninklijk paleis, aan het Noordeinde te den Haag ontplooide nieuwe vlag van II. M. de Koningin is een vierkante vlag van oranje kleur, in vier vakken verdeeld door een over het mid den geplaatst staand vierarmig kruis van Nassau's blauw, ter breedte van 1/5 van de zijden van de vlag, met in het midden van bet kruis het koninklijk wapen; bet schild gedekt door de koninklijke kroon en omhan gen door de versierselen (lint met ordeteekenen) van het grootkruis der Militaire Willemsorde; de boven- en onderzijde van het wapenschild liggen in de lijnen der boven- en onderzijde van den horizontalen arm van het kruis. Voorts in het midden van elk der vieT door het kruis gevormde oranjevakken een jachthoorn van azuur, gesnoerd en geopend van keel, beslagen met zilver (oranje.) GEMENGD NIEUWS. Aan 800 Zangvereenigingen in den lande is door de H IT. J. Veldkamp en K. de Boer, de verzamelaars van den bekenden zangbundel „Kun je nog zingen, zing dan meebevattende 81 algemeen bekende schoollie deren, het verzoek gericht om voortaan een plaatsje op hare programma's in te ruimen voor het bekende, maar daarom toch nog niet goed gekende schoollied. Zij zijn van meening, dat op deze wijze, onder de be voegde leiding van de Directeuren der Zangvereeni gingen een zeer goede uitvoering van het schoollied te verwachten is en dat een algemeene samenwerking in dezen krachtig zal medewerken tot bevordering van den Nederlandsehen Volkszang. Daar alle zangvereenigingen moeilijk bereikt kon den worden, vooral niet de vele in de groote steden, moge dit bericht worden opgevat als een dringende uitnoodiging aan de Directeuren en Besturen van de niet uitgencodigde Vereenigingen, opdat met ernst en door daden getoond worde, dat men wil medewerken om den Volkszang te verbeteren. De Uitgever van genoemden bundel schoolliederen r de firma P. Noordhoff te Groningen heeft voor dit doel toegestemd in eene belangrijke reductie op de prij zen. Aan de Zangvereenigingen in den lande de schoone taak om bet frissche schoollied te doen weerklinken en bet te brengen onder het 'Nederlandsche volk 1 Zaterdag om 5 uur wilde een bediende aan de ach' terzijde van de Oude Franziekaner aan den Dam een gaslicht opsteken in een der groote ballons, toen deze met een lviiden knal uiteensloeg, waarbp een oude heer door de glasscherven werd getroffen, gelukkig zonder hem te verwonden. Hp was intusschen zoo geschrokken, dat het noodig bleek, hem naar een apotheek in de Damstraat te brengen, waar hp weer bp kwam. De ontploffing was entstaan door een lek in de gasleiding. Tengevolge van de vorst is Zaterdagnacht een ondergrondsche gasppp aan de Koopmansgracht te Sneek gesprongen, waardoor 't gas in twee woningen aldaar naar binnen stroomde. Gelukig werden de bewoners, die boven sliepen, bijtpds wakker, en roken gaslucht, waaraan zp vrp zeker hun leven te danken hebben, daar het gas reeds het geheele benedenhuis gevuld had, en 't gevaar voor varstikking was zeker groot geweest, indien 't niet tpdig was ontdekt. Merkwaardig. Zaterdagavond klokslag halfzeven vertoonde zich to 's-Gravenhage rondom de maan een volkomen regen boog, waarvan de hoofdkleuren nagenoeg even duidelpk waren te onderscheiden als bp een zonregenboog. De afstand van den violetten binnenkant van den boog eigenlijk cirkel tot den rand van de maan bedroeg oogenschijnlpk pl.m. 3 maan-middellijnen de breedte van den boog pl.m. ll/2 maan-middellpo. Naar mate de dunne witte wolken, welke de halve maan bedekten, wegtrokken, verdween het prachtige natuurverschijnsel, dat gedurende ongeveer 10 mi nuten werd waargenomen. (Vad.) Omgekomen Gisteren is bp de politie te Rotterdam opsporing verzocht van den 21-jarigen 8. S. S. Dit jongemensch heeft met zijn schaatsen de ouderlijke woning ver laten en sedert heeft men niets meer van hem ver nomen. Men vreest een ongeluk. Bij den landbouwer A. v. Wpk, nabp Hoofddorp, wordt, wegens tongblaar, de geheele veestapel afge maakt. (Buurtverkeer. Tot nog toe werden door de HolIandEche Spoor alleen buurtverkeerkaartjes uitgegeven voor de 2e en 3e klasse. Naar „de Tel." verneemt, ligt het thans i de bedoeling deze gunstige bepaling over eenigen tijd ook voor de le klasse in te voeren. De ontzettende ramp die Sicilië en Calabrië heeft getroffen, heeft de „Avondpost" te 's-Gravenhage aan leiding gegeven tot de oprichting van een Centraal comité van hulpverschaffing dat zich zal belasten met de orgarisatie van den uit Holland te verleenen steun. Weldra zal dit voorloopig Centraal comité zioh nader

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1