STADSNIEUWS. Castro. De elfstedentocht. Uit Schagen. Uit Schernierhorn. Uit Broek op Langedijk. Uit Bergen. De a. st. MIddenstandstentoonsteIHng. Uit Oude Niedorp. Uit Purmerend. Catechisatie. Geheel-Onthouders Tooneelclub. Het ijsongeluk. Commissie van toezicht. Openbare vermakelijkheden. WOENSDAG: De Koningin der Modebladen. Laatste Berichten constitueeren en in de pers een oproeping tot steun a sin het Nederlandsche vtlk richten. Te .Rotterdam had zich reeds vóór het bekend was dat er te 's-Gravenhage een Centraal comité zou opgericht worden, een plaatselijk comité gevormd voor de slachtoffers van de ramp in Zuid-Italië. Aan de Amsterdamsche beurs heeft de firma Hope Co. het initiatief genomen voor eene geldinzameling. Ook de Koninklijke Stoombootmaatschappij, te Am- dam, stelde zich beschikbaar tot het in ontvangst nemen van bijdragen. Het „Hbld." vei nam, dat er gisteren reeds voor een bedrag van f 30,000 was ge- teekend. Castro is Zondagmorgen weder naar de particuliere kliniek van professor Israel te Berlijn verhuisd. Hij zou reeds binnenkort een operatie hebben te ondergaan. Hoewel het weer zich niet gunstig liet aanzien is de Elfstedentocht door Friesland Zaterdag toch door gegaan. In het hotel Amicitia te Leeuwarden werden kwart voor vijf van de 48 rijders, die zich voor deel neming aangegeven hadden, 23 door het bestuur van den Ijsbond verwelkomd. Aan ieder werd een kaart van deelneming uitge reikt, waarop de adressen, waar de deelnemers in elke stad bij aankomst moesten laten afteekenen, verder een lijst der deelnemers en een distinctief driekleurig roset met gelijk lint. De voorzitter her innerde daarop aan de aanleiding tot den tocht, hoe de heer Willem Muiier namens den bond voor licha melijke opvoeding aan den Frieschen IJsbond ver zocht de leiding op zich te nemen, hoe het centraal bestuur besloot die opdracht te aanvaarden en hoe het doel niet in de eerste plaats is een wedstrijd in snel rijden, maar meer om te zien wie den noodigen ausdauer bezit, daarvoor zijn de kruizen en medailles uitgeloofd. Wie den tocht te zwaar blijkt, doet het best dien tijdig af te breken. Individueel zijn verscheidene dergelijke tochten gemaakt, het doel is van dezen wedstrijd als het ware een historischen tccht te maken. Da vraag zal zijn, of ooit weer op deze wijze een tocht wordt georgani seerd. De deelnemers mogen rijden zooals ze verkiezen maar natuurlijk niet met iemand, die buiten den tocht staat hierop ging men naar het jjg. De deelnemers waren: H. Kerstma te Tjerkgaast, H. Koudenberg te Hitzum, S. Koudenberg idem, luitenant Rooseboom te Amsterdam, S. Koopmans te Tzummarum, J. Ferwerda ta Leeuwarden, S. J. Kaastra en J. Kaastra te Huizum, H. Romkema te Joure, Gerlof van der Lëy te Marrum, Johs. Binnema idem, Y, en H. Kalt, Leeuwarden, A. Noake te Tholen, mr. J. Lieftinck, te Haarlem, jhr. Van Coehooin van Sminia bij Haarlem, M. Hoekstra Azd. te Warga, N. J. W. Waringa te Groningen, A. S. Dijkstra, J. P. Schaap en S. P. Schaap te Wirdum, Jan Boon te Rotterdam. Te 5 uur 20 staken dezen rijdersin nacht en nevel onder'een bescheiden hoera van wal. Alle begin is moeilijk, ook het begin bg donker van den elfsteden tocht. Enkele lijders zijn voorzien van een lantaarn. De beide oud-hardrijders U. Dijkstra en Romkema hebben met J. en S. Schaap de leiding genomer». Dijkstra heeft het tusschen Franeker en Harlingen opgegeven. Na Harlingen, waar zij to 10.10 waren aangekomeü, bleven Van der Ley en Hoekstra voorop. Zij waren aanvankelijk geen maats en bleven dan ook afzonder lek rijden. Jhr. J. Feith van Amsterdam, geen deel nemer, bleef hen 't voornaamste deel van den tocht gezelschap houden. Hoekstra kwam te 7.10 sis No. 1 te Leeuwarden aan, door het talrijke publiek op kaden en bruggen luide toegejuicht. No. 2 werd Van der Ley, aankomst /.13no. 3 luitenant Rooseboom, aankomst 7.16. Hoekstra, Van der Lty en Rooaeboom hadden den afstand Sneek—Leeuwarden in vijf kwartier geredeD, terwijl er twee uur voor gesteld was, Mevrouw Hglkema, de echtgenoote van den voor zitter van den Frieschen - IJsbond reikte een krans aan den heer Hoekstra, die al gauw door vrienden op de schouders werd rondgedragen. Ilrj heeft den tocht in Is uur en 50 minuten volbracht. Den 3den gaf Wognums „Jacob Kwast" eene uit voering in de N. H. Kerk alhier van haar Berlgnsch programma. Er was veel publiek. Onderscheidene num mers maakten een zeer diepen indruk, vooral Kerst nacht van Wambxch en het Gebed des Heeren van A. Pomper. De heer W. Brom, gem. veldwachter alhier, herdacht 1 Jan. j.l. zijn 25-jarig jubileum. Van het Gemeente bestuur or.tving de jubilaris een enveloppe met in houd, terwijl hij mede van verschillende zijden zeer veel belangstelling ontving. Aan het hulp-telegraaf-telefoonkantoor alhier werden de ms.and December ontvangen 579 en verzonden 554 telegrammen, terwgl gedurende het jazr 1908 ontvan gen werden 7144 telegrammen. Aan de toevoerlijn werden ongeveer 60 wagers groenten geladen en verzonden gedurende laatste week. Loop der bevolking over 1908 HfL"nU1 'nw0C6rs dezer ^euieento vermeerderde in 1908 wegens vestiging met 85 mannen en 156 vrouwen en wegens ge^oorte m„t 39 mannen en 34 vrouwen. Afgeschrevwer<jer) wegens vertrek 62 mannen en 126 vr<~>UW6Q 0n Wegenssterfte 16 manren 6f vr°"wer-, zoodat er meer zijn bijgekomen dan afgegaan 4b mannon en 43 vrouwen. De bevolking aezer gebeente die op 1 Januari 1908 bestond uit 9°f fL&nnen l'J.02 vrouwen bestond derhalve op 1 Januari 1909 uit 997 mannen en 1145 vrouwen, totaal 2142 inwoners. In het lokaal van den heer Veenhuijsen vergaderde Zaterdagavond de schietvereeniging „Diana" alhier.. Van de 36 leden, die de vereeniging telt, waren slechte 12 aanwezig. Da voorzitter, de heer Huizinga, opende de vergadering, waarna de notulen der vorige verga dering door den secretaris werden voorgelezen en goed gekeurd. De rekening van den penningmeester werd vastgesteld en goedgekeurd in ontvang op 125.79 en in uitgaaf op 108.93, sluitende alzoo met een voor- deelig saldo van 16.86. Op voorstel van den voor zitter werd besloten eene commissie van twee leden t< benoemen om voortaan de rekening van den penning meester eenige dagen vóór de jaarvergadering te on derzoeken. Tot leden dezer commissie werden aange wezen de heeren N. S. Modderman en N. J. Punt. Tot bestuursleden der vereeniging werden herbenoemd d< heeren B. Huizinga, C. Meijer, L. Rijnierse, IJ. Olden burg Sr. en W. J. van der Steen. De heer Modderman stelde de vraag of het misschien wenschelijk ware de contributie te verlagen, daar een bedrag van f 5 voor vele personen wel wat bezwarend is en hen zoodoende van het lidmaatschap terughoudt. Hierop werd geant woord dat de mogelijkheid reeds is opengesteld om de zomer- en winteroefeningen voor 1.50 bij te wonen om zoodoende ook de mindergegoeden in de gelegen heid te stellen lid te worden. De contributie voor alle leden op een minder bedrag dan 5 te stellen is niet mogelijk daar dit voor de kas te bezwarend zou zijn. Geklaagd werd dat de kuilknecht meermalen te vroeg van zijn post is weggegaan, zoodat sommige leden dan de gelegenheid misten om te schieten. Ook de vlag die bij de schietoefeningen als waarschuwingssein wordt geplaatst, bleef somtijds meerdere dagen staan, wat niet wenschelijk is. De Bestuursleden besloten op zich te nemen voortaan beurtelings op een en ander controle te zullen houden. Nadat aan verschillende le den dank was gezegd voor hetgeen zij in het afgeloo- pen jaai; in het belang van de vereeniging hadden ge daan, sloot de voorzitter onder dankzegging aan de aanwezige leden voor de opkomst de vergadering. Voor een vrij talrijk en een aandachtig en dankbaar publiek, niet gestoord of bemoeilijkt door rumoer of flauwe uitlatingen van onverstandige of ruziezoekende belhamels, hetwelk helaas somwijlen voorkomt, gaf de tooneelvereeniging „Eendracht maakt macht," gister avond in het lokaal van den heer Weijers eene uitvoe ring. Opgevoerd werden de twee blijspelen „Goddank de tafel is gedekt" en „Jonge harten. Door allen werd zeer goed en door sommigen zelfs uitmuntend spel te genieten gegeven. In aanmerking genomen dat enke le spelers voor het eerst in hun leven op de planken traden, kunnen wij niet anders zeggen dan dat de ver schillende rollen uitstekend vertolkt werden en bleken goed te zijn ingestudeerd. Ook het tooneel zelf zag er keurig uit en liet niet te wenschen over. Wij spreken den wensch uit dat de vereeniging „Eendracht maakt macht" die thans, naar wij verne men 26 leden telt, een lang leven moge zijn beschoren, dat zij met steeds stijgend succes moge optreden. Wan neer op den ingeslagen weg wordt voortgegaan dan kan zij ongetwijfeld steeds van een talrijk en dankbaar publiek verzekerd zijn. Het Uitvoerend Comité der a.s. Middenstandsten toonstelling heeft dé" volgende heeren bereid mogen vinden als Beschermers der Tentoonstelling op te tre den mr. Th. Heemskerk, Minister van Binnenlandsche Zaken; A. S. Talma, Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel; mr. G. van Tienhoven, Commissaris der Koningin in Noord-Holland; mr. W. F. van Leeu wen, Burgemeester van Amsterdam. Bovendien heeft het Comité reeds van een aantal heeren toezegging ontvangen, dat zij bereid zijn zit ting te nemen in het Eere-Comité der Tentoonstelling. Het Comité hoopt dan ook in staat te zijn de volledige samenstelling van het Eere-Comité binnen eenige da gen te kunnen bekend maken. Eene circulaire waarin doel etc. der Tentoonstelling nader wordt uiteengezet komt dezer dagen gereed. Zij zal dan behalve aan de bij den Middenstandsbond aan gesloten vereenigingen in het groot verspreid worden, zoowel hier te lande als elders (tot welk doel behalve een Hollandsche oplage, ook exemplaren in Fransche, Duitsche en Engelsche taal vervaardigd worden.) Heden, Maandagmorgen, had er eén vergadering van den Raad der gemeente Oude Niedorp plaats. üe voorzitter opende de vergadering en sprak een woord van welkom in deze eerste vergadering van het jaar, zegde dank voor de in. het afgeloopen jaar onder vonden medewerking en hoopte dat hem ook dit jaar die medewerking niet zal worden onthouden en de te houden besprekingen en de te nemen besluiten mogen zijn in het belang der gemeente. Medegedeeld werd dat bij de op 28 December 1.1. ge houden kasopname in kas was 4988.695 en dat de rekening 1907 en de begrooting 1909 door Gedeputeer de Staten zijn goedgekeurd. Tot lid van de Protestantsche armvoogdij werd de heer P. Agenat herkiesbaar. De 3 aftredende leden van de commissie van toe zicht op de landerijen, de heeren Over, v. d. Oord en Strijbis werden eveneens herkozen. De heer v. d. Oord vroeg of de commissie nog ver slag uit moet brengen van hare bevindingen in het afgeloopen jaar. De voorzitter zeide dat dit niet noodig is alleen wanneer er iets bijzonders is dan wenscht de Raad mededeeling daarvan. Besloten werd den rijksveldwachter Van der Hulst evenals vorige jaren een vergoeding te geven van 1.50 per dag voor surveillance gedurende de kermis dagen en 6 voor de algemeene surveillance, totaal 25.50. Aan het verzoek van A- Bijwaard en J. Bijwaard om liet door hen in huur hebbende gemeenteland in huur over te mogen dragen aan den nieuwen huurder J. Wa ter, werd voldaan. Het bekende adres van den Bond van Staatspensio- nec-ring. werd daarna, in behandeling genomen. De beer Hille zeide dat zijn verstand te klein is om zulk iets groots te omvatten. Hij zou het mooi vin den, Wanneer de ouden van dagen geen gebrek meer hadden, maar hij achtte voor zoover bij zich een denk beeld kan vormen, dei werking van zulk een fonds on uitvoerbaar. De heer Stam was het daarmee eens, terwijl ook de heer Rempt zich hierbij aansloot. De heer Hille zeide nog de staatspensioneering veel mooier te vinden dan de ongevallenwet. De voorzitter vond ook dat er niets mooier is dan dat de ouden van dagen onbezorgd hun levensavond kunnen slijten. Hij kon echter ook niet aangeven den weg welke hï ervoor gevolgd moet worden en wilde dit volgaarne a ande regeering overlaten. Hij stelde voor adhaesie te betuigen. De heer Hille zeide dat het een geheel andere toe stand zou worden, als men het zoo verkreeg. Doch wel ke? De voorzitter dacht, dat de gemeente en al de ande re phiiantropische instellingen het bedrag, dat zij nu aan armenzorg uitgeven in de fondsen van het Staatspensioen zouden moeten storten. De heer Hille geloofde dat het weinig zou geven of ivjen nu al adhaesiebetuigen ging. De wiskundigen zullen wel zitten te rekenen en hoe zullen de toestan den zijn die er uit geboren worden? Beter of niet? Spreker wist dit niet, derhalve ook niet wat hij moest doen, er voor of er tegen stemmen. De voorzitter wees er op, dat hoe meer aandrang er van de zijde der gemeentebesturen wordt uitgeoefend, hoe eerder de- regeering voor de totstandkoming van de verlangde wet te vinden zal zijn. De heer Hille zou, indien hij zeker was dat de an dere toestanden heter waren, er direct voor stemmen. Üe Voorzitter achtte pensioen sonder premiebetaling te verkiezen boven het pensioenfonds met premiebeta ling, daar die een groot leger van ambtenaren noodza kelijk maakt, die ontzettend veel geld kosten. De heer Rempt verklaarde zich er ook voor. Na gehouden stemming werd het voorstel van den voorzitter met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Stam, Ligthart en Over. De openbare vergadering werd daarna gesloten om 'over te gaan in geheime zitting ter behandeling van -eenige aangelegenheden, nog niet voor de openbare beraadslaging geschikt, y Door het „Stedelijk Muziekkorps" werd de 1ste Na tionale kwartet (Quintet) wedstrijd, uit Fanfare- en Harmoniecorpsen (uitsluitend bestaande uit dilettan ten) uitgeschreven. Hiervoor hebben zich aangemeld 24 kwartetten (Quintetten.) Do Jury wordt gevormd door de heeren B. Kwast, toonkunstenaar te Amsterdam, C. van der Linden, Oud-Directeur der Ned. Opera, J. Paardekoper, com ponist te'Purmerend en A. C. Provily, Muziek-leeraar te Krommenie. Na de gebruikelijke begroeting werd, om 1V2 uur aangevangen met (Sectie A) Fanfare. Hieraan na men 7 kwartetten deel. Ie prijs, verguld zilveren medaille met diploma, „Waterlands Fanfarecorps te BuikslootNieuwendam met 152 punten. 2e prijs, zilveren medaille, met diploma, „Het Fan- tionale kwartet (Quintet) wedstrijd, uit Fanre- en met 148 punten. 3e prijs, klein zilveren medaille, met diploma, „Die- mer Fanfarecorps" te Diemen met 145 punten. Do wedstrijd wordt voortgezet. STAATSLOTERIJ. 4e klasse, le lijst. Trekking van heden. No. 103 f 1000; nos. 12412, 17970 elk f 400; no. 4290 f 200nos. 6919, 7772,13312,14832 elk f 100. Ds. Pool verzofkt ois mtê te deelen dat hij deze week nog alleen met de aanstaande lidmaten catechiseert en eerst de volgende week met zijn andere leerlingen. De tooneelclub „Kunst na Arbeid" gaf gisteren avond voor een eivolle zaal in „Diligentia" een pro- paganda-avond. Opgevoerd werden „de Spaarpot", tooneelspel en „Wie zal haar krijgen", blijspel. De heer A. de Moor opende wegens afwezigheid van den voorzitter den avond. Hij deed daarbij uitkomen, dat een goede propaganda twee factoren noodig had d.1. geld en kracht. Ter vei krijging van het eerste had de vereeniging van Burgemeester en Wethouders toestemming gekre gen tot het houden eener collecte, welke hij bij de aan wezigen ten sterkste aanbeval. Wat het tweede aan gaat, kracht was te verkrijgen door leden en spreker hoopte dat deze avond er toe mocht bijdragen het ledental te doen vermeerderen. Daarna werd er gehaald. Het stuk was geheel en al een propagandastuk, gelijk uit een korte inhouds beschrijving blijkt. Een meisje, Femke, trouwde niet tegenstaande de waarschuwingen van haar goeden vriend en voogd Levie, Willem Timmer, die zooals „men" zeide, dronk en speelde. Spoedig bleek het gerucht waarheid. Willem verviel van kwaad tot erger en wordt zelfs door den kastelein Jochem, vroeger zgn besten vriend, nu voor een dief uitgemaakt, zijne vrouw heeft geen brood thuis en kan niets krijgen. Vrouw Peters, een oude buurvrouw, helpt het kindje, den kleinen Geert, ook Levie wil daadwerkelijk helpen, indien Timmer beterschap be looft door geheel-onthouder te worden. Hg doet dit en na verloop van eenige jaren zien wij de geheele familie terug in maatschappelijken welstand. Levie gaat nu stilleven. Timmer en zijn vrouw houden een gedeelte voor de zaak en vrouw Peters koopt het andere gedeelte van het geld dat in de spaarpot van Geert was, de spaarpot welke de jongen van zijn vader had gekregen, toen hij een jaar oud was. De opvoering van het stuk was niet zoo als deze had kunnen en moeten zijn. Maar het is de eerste maal, dat deze vereeniging voor het voetlicht komt en de leden zullen zelf wel gevoeld hebben, wat er haperde, Zij zullen ongetwijfeld hun best doen en als zij een beetje leiding krijgen, zal de volgende voorstelling wel beter zijn. Een toeschouwer meldt ons, dat de heer Molenaar, Nieuwesloot, een zeer werkzaam aandeel heeft gehad bij de redding van het gezin-Hop, zoodat ook dezen een woord van hulde toekomt. Uit het raadsverslag zou men den indruk krijgen dat in de commissie van toezicht op het Lagerouder- wrjs in de plaats van mr. J. Verdam, dr. A. Tuyl is gekozen. Dit is niet juist: niet mr. Verdam was aan de beurt van aftreding, doch dr. Tuyl, die herkozen werd. Agenda. MAANDAG: Gem. zangver. „Alcmaria," geen repetitie. Teekengenootschap „Kunst zij ons doel," teeken avond 7 uur, Nieuwe Doelen. Gymn.-ver. „De Halter," oefeningsavond 81/4 uur. Mannenkoor „De Stem des Volks" repetitie, 7*/4 uur, café „De Graanhandel." Physica, 8 uur, Unie. Gymn.-ver. „Turnlustoefeningsavond, 91/, uur. Alkm. Tooneelver., repetitie 8 uur, v. Twisk, Nieu wesloot. Kegelclub Alcm. Victrix, 8 uur, Diligentia. Danscursus, Siebeling, 672 uur, gr. zaal Diligentia. „Aurora" repetitie, bovenzaal Diligentia. DINSDAG: Christ, gem. zangv. „God is mijn lied," repetitie 71/2 uur, Christ, school. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefeningsavond: mannen-afdeeling 8s/4 uur; jongens-afdeeling 71/, uur. Gem. Geheelonthouders-Zangv. „Door onthouding vereenigd," repetitie, 8 uur, café Graanhandel. Chr. Zangver. gem. koor, Halleluja, 8 uur, Nieuwe Doelen. Muziekgezelschap „Ons Genoegen," repetitie, 81/i! uur, bovenzaal Diligentia. Kegelclub Zou er kans zijn? 81/a uur, Diligentia. „Aurora," repetitie gr. zaal Diligentia. Gam. Zaag". „Nieuw L9ven", repetitie voor herren, 's avonds 8 uur, Café Central. WOENSDAG. Gymn.-ver. „De Halter," aspiranten afd. 81/4 uur. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefeningsavond jongens-afd. 2 uur en 7 uur. Wedstrijd „Alkmaarsche Kegelbond," Diligentia. Vereeciging van gepension. militairen benaden den r»; g v»n officier, 8'ƒ2 uur 's avonds, gebouw „de Unie". Zangschool „Zanglust," openbare uitvoering, 8 uur, Harmonie. Bij het nummer van heden gaat een prospectus van de „koningin der modebladen." Op de laatste pagina van dit blad staat een bon, welke tegenbetaling van 22'/2 ets naar buiten 25 ets. recht geeft op het eerste nummer. Uitdrukkelijk vestigen we de aan dacht er op dat dit belangrijke modeblad niet in den handel is, dus buiten de Alkmaarsche Courant om hier ter stede niet besteld kan worden. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Z i t.t i n g'v an 31 Dece mjb e r 1908. M. B. te Egmond-Binnen, loopen over verboden grond, 2 boete of 1 dag hechtenis. J. V. te Zaandam, F. K. te Alkmaar, overtreding Provinciaal reglement, de le 2 maal 1 boete of 2 maal 1 week tuchtschool, do 2e teruggave aan zijne ouders. B. L. te Amsterdam, overtreding Spoorwegwet, 3 boete of 2 dagen hechtenis. J. J. S. te Alkmaar, S. S. te Beemster, overtreding Politieverordening, de le 10 boete of 3 dagen hech tenis, de 2e 2 boete of 1 dag hechtenis. J. K„ de B. te Bergen, J. R. te Alkmaar, J. de H. te Rotterdam, verwekken van rumoer waardoor de nachtrust kan worden verstoord, de le 4 boete of 2 dagen hechtenis, de 2e 7 boete of 4 dagen hechtenis, de 3e 1 boete of 1 dag hechtenis, de 4e 1 en 10 boete of 1 en 5 dagen hechtenis. J. W. S. te Alkmaar, overtreding art. 455 Wetboek van Strafrecht, 6 boete of 3 dagen hechtenis. J. K. te Alkmaar, overtreding Arbeidswet, 2 maal 0.50 boete of 2 maal 1 dag hechtenis. D. S. te Oude-Niedorp, N. S. te Egmond aan Zee, R. G., J. B. Az. te Broek op Langendijk, T. B., R. K., J. B. te Castricum, overtreding Leerplichtwet, de le en 4e ieder 12 boete of 4 dagen hechtenis, de 2e 6 boete of 3 dagen hechtenis, de 3e Ontslag van rechts vervolging, de 5e en 7e ieder 5 boete of 2 dagen hechtenis, de 6e 3 boete of 2 dagen hechtenis. W. Z. Tz. te Egmond aan Zee, O. K„ W. W., P. J. N. B„ P. J. te Alkmaar, dronkenschap, de le 7.50 boete of 3dagen hechtenis, de 2e 2 boete of 2 da gen hechtenis, de 3e 2 dagen hechtenis, de 4e 3 boete of 2 dagen hechtenis, de 5e 1 boete of 1 dag hechte nis. P. Z. Ez„ J. D. Jz., G. Z. Jz„ E. de G. te Egmond aan Zee, D. S. te Schoorl, J. W. te Henshroek, M. B. te Bergen, O. O. Cz. te Castricum, J. E. te Ursem, Jachtwetovertreding, de le 6 boete of 3 dagen hech tenis, de 2e 7 dagen hechtenis, de 3e en 7e ieder 8 boete of 4 dagen hechtenis, de 4e teruggave aan zijn ouders, de 5e 2 boete of 14 dagen tuchtschool, de 6e 10 boete of 2 dagen hechtenis, de 8e 10 boete of 4 dagen hechtenis, de 9e 4 boete óf 2 dagen hechtenis. M. K., J. K„ P. M. te Heer-Hugowaard, W. O. te Bergen, S. N., J. v. L„ J. K„ P. M„ W. H., J. A., P. II. L„ P. O. te Alkmaar, A. Z. te Rinnegom, K. K. te Oudearspel, J. G., P. J. S. te Zuid-Scharwoude, P. B. te Egmond aan den Hoef, J. S., O. S. Jz. te Broek op Langendijk, P. M. te St. Pancras, A. K. te Egmond aan Zee, Overtreding Rijwielreglement, de le, 3e, 8e, 9e, 10e, 11e, 13e, 14e, 15e, 16e, 17e en 18e ieder 1 hoe- te of 1 dag hechtenis, de 2e en 12e ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis, de 4e 1 boete of 1 week tuchtschool, de 5e en 10e teruggave aan hun ouders, de 6e 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 7e 2 boete of 1 dag hechte nis, de 20e 2 boete of 14 dagen hechtenis, de 21e vrijspraak. J. de R„ T. H. H. te Alkmaar, overtreding vleesch- keuring, de le 12 boete of 3 dagen hechtenis, de 2e 20 boete of 5 dagen hechtenis. W. K. Lz„ A. S. Az. te Egmond aan Zee, J. de W. Pz.,te Bergen, P. D. Wz. te Akersloot, J. D. te Beem ster, overtreding Jacht- en Visscherijwet, de le Be krachtiging vonnis, de 2e 2 maal 6 boete of 2 maal 3 dagen hechtenis, de 3e en 5e ieder ontslag van rechtsvervolging, de 4e 1 boete of 1 dag hechtenis. RELLETJES TE ELBURG. ELBURG, 4 Jan. Reeds geruimen tijd broeidde er hier iets, gericht tegen de politie en den Burgemees ter. Zaterdagavond is het tot een uitbarsting geko men. Een vechtpartij tusschen enkele visschers was de oorzaak. De politie die de vechtenden wilde Schei den, werd plotseling omringd door wel een 100-tal jon gens en mannen; werd zoo geslagen en geschopt, dat zij maken moest uit de menigte te komen. Tierend en joelend ging het daarna door de stad. De burgemees ter, buiten komende, werd ontvangen met de kreten: „Slaat hem dood," „Gooi hem de hersens in!" en der gelijke meer. Met straatkeien werden de ruiten inge gooid. Een andere troep volk ging herrie maken bij het huis van de Wethouder I. Tap. Door het zingen van „Izae, Izae bèh" trachtte men hem de deur uit te lokken. Burgemeester en politie hebben tot 's nachts half één met de hand aan den trekker hunner revolver geloopen. DE AARDBEVING. REGGIO Dl OALABRIA, 2 Jan. Het reddings werk wordt voortgezet; de uitdeeling van levensmidde len gaat geregeld haren gang; de lijken, die onder het puin vandaan worden gehaald, worden buiten de stad gebracht en de overlevenden aan boord van de pakket booten. Dicht bij de stad zijn ongeveer 1500 gewonden in 400 spoorwagens geborgen. TURIJN, 4 Januari. In een onderhoud met een correspondent van de „Stampa" zeide minister Qiolit- ti: lk hoop dat de geïmproviseerde dienstregeling voor Calabrië en Sicilië in twee of drie dagen behoor lijk zal werken. De ramp was niet te voorzien, en heeft een omvang zooals nooit te voren; eenige orga nisatie om hulp te bieden bestond niet en kon niet bestaan. Het was dus noodzakelijk die geheel en al te scheppen en dat geschiedde met de grootst mogelij ke snelheid. De heer Giolitti bevestigde dat de ramp ontzettend was. Volgens de berichten van den minis ter Orland ontvangen is de helft der bevolking omge komen, zoodat er 80.000 lijken liggen; het gevaar voor epidemie tengevolge van de ontbinding is dus grooter dan op het slagveld. ROME, 3 Januari. Hedenmorgen werden in alle kerken van Rome lijkmissen gehouden voor de slacht offers. Een talrijke menigte was in alle kerken aan wezig; voor de slachtoffers werd een inzameling ge houden. Het hulpcomité hield inzamelingen in de straten. Het vervoer der gewonden uit de bezochte streken duurt voort. Te Palermo werden alle openbare gebouwen, schouw burgen en kazernes afgestaan voor de opneming van gewonden en vluchtelingen. Daar bedden en matrassen ontbreken slapen zij op stroo. PARIJS, 4 Januari. Aan den „Temps" wordt uit .Messina gemeld: De plundering wordt krachtig onder drukt. Gisteren werden 16 «plunderaars gefusilleerd, 600 werden in hechtenis genomen. Benden misdadi gers overvallen de nog levende gewonden, de karabi- niers en de douaniers; zij overvielen Russische matro zen en doodden een Italiaansche matroos. Thans is bevel gegeven wat er nog over is van de stad te ver wijderen. PARIJS, 4 Jan. De „New-York Herald" ontvangt van de Stromboji-eilanden het volgende telegram: Gisteren voelde men een heyigen schok, die drie se conden duurde. Een vulkaan barstte uit. AaOzier|hjke schade werd aangebracht aan gebouwen. Er heerscht een vreeselijke paniek. De bewoners verlieten hun hui zen. Er kwam geen enkel persoonlijk ongeluk voor. ROME, 3 Jan. (Y. D.) Meer dan tweehonderddui zend behoeftige burgers hebben heden aan tafels, in de verschillende straten geplaatst, bij kleine hoeveel heden hunne gaven geschonken tofc leniging van den nood van de slachtoffers van de aardbeving. SENAATSVERKIEZINGEN IN FRANKRIJK. PARIJS, 8 Januari. Rij de Senaatsverkiezingen

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2