DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BLOOKER'S CACAO No. 3 Honderd en elfden jaargang. 1909. DINSDAG 5 JANUARI. Rijkspostduivendienst. INSCHRIJVING NATIONALE MILITIE. DAALDERS BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Nationale Militie. Telefoonnummer 3. Ontheffing of vergoeding. Voor de mannelijke geborenen van 1890 op Dinsdag en Vrijdag van iedere week van 1—3 uur tot 20 Januari as. Sta er op te ontvangenis goedkoop en goed. Qalabal ten Hove. De Volksbond. Autobrand. Verloren. Ongeluk. De ramp In Italië. Zaad van duizend jaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het ge meenteblad van Alkmaar, Nos 278, 279 en 280, zijn opgenomen de besluiten van den Raad dier gemeente van 14 OCTOBER en 25 NOVEMBER 1.1., waarbij zijn vastgesteld: lo. verordeningen op het heffen en invorderen van schoolgelden voor het onderwijs op de openbare lagere scholen 2o. verordeningen op het heffen en invorderen van een recht onder den naam van marktgeld, voor het ge bruik van plaatsen op of aan verschillende markten; 3o. eene verordening, tot regeling der jaarwedden van de onderwijzers aan de openbare lagere scholen in de gemeente Alkmaar. Welke verordeningen, heden afgekondigd, geduren de drie maanden ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd en aldaar in afdruk zijn verkrijgbaar gesteld tegen betaling van 0.15, 0.12Y2 en 0.15. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK- MAAR brengen ter algemeene kennis dat in het ge meenteblad van Alkmaar, Nr. 281, is opgenomen him besluit vau 23 DECEMBER 1.1., No. 19, waarbij is vastgesteld eene WIJZIGING VAN HET ALGEMEEN RE GLEMENT OP HET GEMEENTE-SLACHT HUIS. Welke verordening, heden afgekondigd, gedurende drie maanden voor een ieder ter lezing is nedergelegd ter gemeente-secretarie en aldaar tegen betaling van 0.05 in afdruk is verkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 31 December 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter kennis van de militieplichtigen de zer gemeente, die in dit jaar bij de militie ingelijfd moeten worden en zich als kostwinners onmisbaar ach ten voor de gezinnen waartoe zij behooren en uit dien hoofde meenen in de termen te vallen tot het erlan gen van ontheffing van den werkelijken dienst als be doeld bij artikel 113 der Militiewet 1901 of van eene geldelijke vergoeding als bedoeld bij artikel 113bis dier wet, dat de aanvragen daartoe die niet op gezegeld papier behoeven gesteld te zijn behooren te worden gericht a. aan H.M. de Koningin, indien ontheffing dan wel ontheffing of vergoeding begeerd wordt; b. aan zijne Excellentie den Minister van Oorlog, indien alleen vergoeding gevraagd wordt. In hun belang wordt belanghebbenden er op gewe zen, dat zij den hiervoren aangegeven weg hebben te volgen, daar een andere wijze van aanvragen belang rijke vertraging in de afdoening van hunne verzoek schriften kan ten gevolge hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 4 Jan. 1909. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen in herinnering, dat volgens de op 20 September 1882 vastgestelde verordening op de heffing eener belasting op de honden, ieder eigenaar, bezitter of houder van een of meer aan de belasting onderwor pen honden verplicht is, daarvan jaarlijks vóór 31 Ja nuari ten kantore van den gemeente-ontvanger aan gifte te doen. Die aangifte geschiedt door de inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den belastingschuldige on derteekend biljet, kosteloos aan dat kantoor verkrijg baar. De betaling der belasting geschiedt dadelijk bij de aangifte tegen kwitantie en afgifte van een penning, onverminderd het recht, om, zoo de aangifte onjuist bevonden wordt, herziening te doen plaats hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 4 Jan. 1909. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden dat door den heer Commissaris der Koningin in deze provincie zijne aandacht is gevestigd op de bestaande bepalingen be treffende den Rijkspostduivendienst, zulks in verband met de omstandigheid dat zich telkenjare een nauwe lijks voldoend aantal personen aanmeldt om te worden opgeleid tot verzorger bij den Rijkspostduivendienst. De bedoelde bepalingen liggen van heden af ter ge meente-secretarie voor belanghebbenden ter lezing. Tevens wordt ter kennis gebracht, dat militieplich tigen, die voor een bovenbedoelde opleiding in aanmer king wenschen te komen, zich in den vervolge telken jare uiterlijk vóór 20 JANUARI met een verzoek schrift rechtstreeks moeten wenden tot den chef van den Generalen Staf. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, 4 Jan. 1909. ALKMAAR, 5 Januari. In de laatste berichten, in het nummer van giste ren, is gesproken over de verkiezingen voor den Frau- schen Senaat. Om de drie jaar wordt een derde van het geheele aantal senatoren gekozen. Ditmaal trok ken de verkiezingen de bijzondere aandacht, omdat de minister-president, de heer Clemenceau, die ook Sena tor is, als zoodanig moest aftreden. Als senator is de heer Clemenceau opnieuw een politieke loopbaan be gonnen en thans heeft hij het alweer een heel eind gebracht, maar op rozen wandelt hij niet! Hij geeft den moed echter niet spoedig op en kan een duwtje desnoods een duw! verdragen. Natuurlijk is hij Zondag herkozen. Zijn onderstaats-secretaris, de heer Maujan was ook candidaat en nu is het merkwaardig, dat er in de beide departementen, waarin deze heeren gecandideerd waren, het laatste jaar zooveel lintjes en baantjes zijn uitgereikt! De regeering heeft niet te klagen over den uitslag der verkiezingen, immers de ministerieelen wonnen 15 zetels. De heer Clemenceau heeft ook daarvan werd in ons nummer van gisteren gesproken voor en na de verkiezing gesproken, te voren aan het kiezerscorps het moreele gezag gevraagd, dat hij noodig achtte om zijn werk voortezetten en achterna doen uitkomen, dat de uitslag niet is het succes van een persoon, doch de overwinning van de idee der republiek. Men weet evenwel dat de Fransclie ministerieelen vogels van diverse pluimage zijn. En verschillende van die vogels vinden dat er wel wat al te veel roode veeren in de kooi, die Senaat heet, zijn bijgekomen. Het is het radicalisme dat steeds veld wint en de meer gematigden en conservatieven zien dit met leede oogen aan. Hun pers drukt zich dan ook in tegenstelling met die der radicalen, welke een juichtoon aanheft in spijtige bewoordingen over den uitslag der verkie zingen uit. De Figaro bijv. schrijft: „Men mag zich niet ontveinzen, dat bij elke vernieu wing van Kamer en Senaat de demagogie terrein wint en wanneer daaraan door zedelijke of stoffelijke kracht geen einde wordt gemaakt, dan gaan wij een nationale omwenteling' tegemoet, daar de belangen van de kleine burgers en boeren anders in het gedrang komen. Het is hoog tijd om aan verdediging te gaan denken." De Gaulois is over den uitslag buitengewoon slecht te spreken, en dit blad wijst er met nadruk op dat de so cialistische radicalen zegevieren en dat de Senaat niets anders kan zijn dan een filiaal van de Kamer. De Eclair, een nationalistisch blad, zegt: „Het bloc was reeds de baas in den vroegeren Senaat; thans zal het de onbeperkte beheerscher worden." Het gematigd republikeinsche blad Petit Journal, schrijft de overwinning van de radikalen toe aan den druk, dien de regeering op het kiezerscorps voor den Senaat heeft geoefend. Alle ambtenaren, van den veld wachter af tot het hoofd van den staat toe, waren ge mobiliseerd, verklaart dit blad. Deze aanhalingen zeggen voldoende. Ofschoon het ministerie-Clemenceau zich niet erg sympathiek heeft gemaakt bij het Fransche volk, is de meerderheid in het Senaat toch toegenomen. Men kan in verband met het toenemende radikalisme nog zonderlinge din gen in de Fransche politiek beleven. Reeds in het af- geloopen jaar kwam het herhaaldelijk voor, dat do heer Clemenceau vóór maatregelen, welke hij in liet be lang van het land of ten bate van de goede orde, noo dig achtte, slechts een zeer kleine meerderheid wist te verwerven. En als de radikale Kamer-afgevaardig den nu eens van deze Senaatsverkiezingen gebruik maken, om het ministerie te lijf te gaan, zoodra het iets verricht dat niet strookt met hun meeningen, zou zelfs de heer Clemenceau zijn portefeuille nog wel eens kunnen verliezen. En bleef het daar maar bij H. M. de Koningin. H. M. de Koningin gaat bijna dagelijks in den middag een korte wandeling doen en het schijnt werkelijk of het publiek nu begint in te zien, dat de opdringerige nieuwsgierigheid jegens H.M. zeer ongepast is. Zelfs op de dagen van felle, vinnige koude, die gepasseerd zijn, kon men onze Koningin om ongeveer twee uur uit het paleis zien komen, om naar dat van Haar Moeder te gaan of een wandeling van een half uur of drie kwartier te ondernemen, slechts van een hofdame vergezeld. De Hagenaars, vooral zij, die in den omtrek van het Noordeinde, Parkstraat en O anjestraat wonen, zgn er reeds aan gewend dagelijks de eenvoudige, innemende verscho ning van onze Koningin te zien, maar voor vreemde lingen is dat héél anders. Het gebeurt vaak, dat iemand van buiten Den Haag plotseling tegenover Hare Majesteit staat en in vele gevallen is Haar onderdaan dan zóó verrast, dat hg van pure zenuw achtigheid bijna vergeet te groeten. Andere keeren merkt men echter reeds van op 'n afstand, dat H.M. aankomt. Een militair maakt b.v. plotseling voor een dame halt en front, salueert eerbiedig, dan weet men daar komt de Koningin. En altijd krijgt men een vriendelijke nijging van H. M. terug, niemand, die Haar groet, vergeet Zij terug te groeten. We waren eenige daeen geleden nog getuige van 'n aardig voorval, 't Gebeurde in de tram, die juist door de Parkstraat reed. Een paar buitenlui, man en vrouw, zaten druk te redeneeren over de Koningin. Plotseling vroeg de conducteur aan hen: „Wilt u de Koningin zien? Daar komt Ze juist aan Onge- loovig lachen natuurlijk. „Gauw dan," riep de con ducteur „daar wandelt Ze." En do nóg onge- loovige buitenmenschen zagen een dame met 'n zwart pluche mantel, dicht langs den huizenkant loopend. Ieder groette eerbiedig en militairen vlogen in de houding. Toen geloofden de buitenlui het. Maar nog lang waren ze te verrast, om veel te kunnen zeggen. („Tel".) Het Nieuwjaarsgala-bal ten Hove, dat gisteravond te 9 uur ongeveer een 1000-tal genoodigden uit de hof-, diplomatieke, burgerlijke en militaire kringen in de prachtig verlichte en met levende witte seringen versierde zalen van het Koninklijk Paleis vereenigde, verschilde ditmaal met dergelijke hoffeesten van de laalBtvorige jaren, in dit opzicht dat daaraan de luister der tegenwoordigheid van H. M. de Koningin niet kon worden bijgezet. Wel waren Z. K. H. de Prins en H. M. de Koningin-Moeder aanwezig. De 36e Algemeene Vergadering van den „Volks bond tegen drankmisbruik" zal in 1909 worden ge houden te Utrecht. GEMENGD NIEUWS. De twist In de S. D. A. P. Zondag heeft te Amsterdam een vergadering plaats gehad van de z.g. „Marxisten," vormende de Nieuwe- Tijdgroep en de Tribune-groep. In deze vergadering is een program vastgesteld en een houding bepaald, een en ander voor het geval, dat het in de S. D. A. P. tot scheuring komt, aldus het „Ilbld." Indien het voor de a.s. verkiezingen tot scheuring komt., zijn de „Marxisten" van plan tegenover mr. P. J. Troelstra den heer D. J. Wijnkoop, een der redac teuren van de „Tribune," in Amsterdam III te candi- deeren. Dat van de zijde der „revisionisten" niet min der scherp wordt opgetreden, moge blijken uit het feit, dat op de groslijsten in de Amsterdamsche kiesdistric ten IX en IV, waarop steeds „Marxisten" als num mer één voorkwamen, thans „revisionisten" vooraan zijn gesteld. Zoo staat thans in IX voor de a.s. Ka merverkiezingen de heer W. H. Vliegen No. 1 en de heer A. H. Gerhard No. 5, en in district IV thans de heer W. H. Vliegen No. 1 en de heer Jos. Loopuit No. 5. Door de partij der „revisionisten" worden pogingen aangewend tot het oprichten van een tijdschrift tegen de Nieuwe-Tijd. Het partijbestuur der S. D. A. P. heeft een partij referendum uitgeschreven over de vraag of een buiten gewoon congres zal worden bijeengeroepen. Het zegt aan het slot van zijn schrijven in Het Volk het vol gende r „Uitdrukkelijk zij het hier nog eens gezegd: het P. B. 'zelf acht een buitengewoon congres niet noodig. Het vraagt aan de partij of zij al dan niet van dezelfde meening is. Het P. B. schrijft tegelijk met dit refe rendum een verkiezing uit voor de twee vakante plaat sen in het P. B. „Eenvoudige vervulling van die twee vakatures naast de uitspraak dat de partij een buitengewoon con gres niet verlangt, zou naar het oordeel van het P. B. het meest geëigende middel zijn om de zaken weer in de normale bedding te brengen en het P. B. in de ge legenheid stellen de organisatie der verkiezingen on verwijld ter hand te nemen. „Verlangt de partij aan het incident met de Tribu- ne-redakteuren niet meer tijd, moeite en geld te beste den dan noodig, zij beslisse in onzen geest, „Mocht de beslissing anders uitvallen, dan zal het 1'. B. onverwijld het buitengewoon kongres uitschrijven en daar zijn gedragslijn weten te verdedigen. „Vertrouwend dat do partijgenooten dit alles kalm zullen overwegen en zonder opwinding beslissen, dringt liet P. B. er op aan dat allen aan de stemmin gen zullen deelnemen, opdat de uitspraak der partij zoo zuiver mogelijk zij." Twee der auto's van den dienst GennepPlasmolen Nijmegen hebben door brand geleden. Bij het re- paresren ontstond kortsluiting in beide wagens. De schade beloopt circa f 3000. Ware er water bg de hand geweest, de schade zou niet zoo groot geweest zijn. Eerst moest men een gat in het ijs van den na bijgelegen vijver hakken, om zoodoende water te ver krijgen. Toen was men spoedig den brand meester. In de Van der Tskstraat te Rotterdam is door een bewoner van het Koningin Emmaplein een bankiijet van f 1000 op de straat gevonden. Hij deponeerde het bg de politie, waar het door een kantoorbediende van de Prins Hendrikkade, die het verloor, is gerecla meerd. Gelukkig voor hem dat het in goede handen kwam. De Postzegelautomaat. De postzegelautomaat te Haarlem, die aan het post kantoor met tusschenpoozen eenige weken heeft dienst gedaan, is thans voorgoed buiten dienst gesteld. Het toestel heeft niet voldaan. Wel was er op het mechanisme niets aan te merken, maar de constructie was niet sterk genoeg om er het publiek den baas over te laten. De handle, waarop men slechts even had te drukken, om het mechanisme in werking te stellen, werd soms zoo ruw naar beneden geduwd, dat een defect niet kon uitblijven. Het schijnt nu in de bedoeling te liggen van den uitvinder om alle deelen te versterken. Ijs. - Het zesjarig zoontje van P. Bakker, uit Groote broek, is gisteren door het gs gezakt en vurdronken. De drank. Een alleenwonende vrouw in de Lange Paradijssteeg te Leiden, de 60-jarige E. d. J., is Zondag dood in het bed gevonden met een jeneverflasch bij zich. Drank misbruik is dus de vermoedelijke oorzaak van 'den dood. De landbouwer Joh. Vulto en zijn vrouw, wonende in den Pothoek, te Schalkwijk, reden op Nieuwjaars dag te Culemborg met een wagentje naar de kerk, alwaar hg zijn vrouw liet uitstappen. Bij het keeren van het wagentje heeft V. vermoedelijk den draai te kort genomenzoodat dit omviel en V. eronder ge raakte, waarna het paard op hol ging en hij een eind meegesleept werd. Zwaar verwond en geheel buiten kennis werd V. in de pastorie gedragen en later huiswaarts gebracht. Zondag is de ongelukkige ge storven. Ouder bescherming van een 8ere-comité te Den Haag, waarvan Z. K. H. de Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, het voorzitterschap heeft aanvaard, zal te 's-Gravenhage Donderdagavond 21 dezer door de Koninklijke zangveroeniging Cecilia, beschermvrouw Hare Majesteit de Kouingin, met de medewerking van het Schilderkundig Genootschap Pulchri Studio een soirée gegeven worden ten bate van de slachtoffers der aardbeving in CaUbrië en op Sicilië. Benoemd. In de provincie Noordholland zijn bij Kon. besl. benoemd tot heemraad van het ambacht van West- Friesland genaamd Geestmerambacht, D. Appel, te Heerhugowaardtot heemraad van den polder Assen delft, J. Al Kz., te Assendelft. Een der grootste terpen of wierden in ons land is die te Rasquert (Baflo). In den zomer van 1908 be gon men aan de oostzijde een gedeelte af te graven om de aarde elders tot grond verbetering aan te wen den. Op de hoogste plaatsen werd tot een paar meters afgegraven en in den bodem, die nu door 't zonlicht beschmen werd, begonnen waterwilgen op te schieten. Men verklaart den groei der wilgen uit het daar aanwezig zijn van wilgenzaadwelnu, die verklaring is zeer aannemelijk, maar dan heeft dat zaad duizend jaren diep in den grond gelegeu en toch zijn kiemkracht behouden. („N. R, Ct.") Uit St. Panera?. Maandagmorgen is de ijsboeiervereeniging te St. Pancras begonnen het gs open te maken voor de verzendi g van kool. Het moest worden opongeh*kt van het zuideinde der gemeente tot aan de laadplaats te Broek op Langedijk. De kool kan vanaf Dinsdag weer per vaartuig naar de laadplaats worden ver voerd. Uit Purmerend. De verdere uitslag van den gehouden wedstrijd, die 'a avonds halfacht weer aanving voor Fanfare Sectie B, waaraan door 6 corpsen werd deelgenomen, is lste prgs verg. zilv. med. „Koningin Wilhelmina", van Beemster met 178 punten; 2de pr. zilveren med. Kwartet A. Diemer fanfarecorps met 147 puuten 3de pr. kleine zilv. med. Stedelijk Muziekkorps, Enkhuizen met 128 punten. Voorts verkregen de overige corpsen de navolgende punten: „OnderliDg Genoegen", Krommenie 118, Edam's Fanfarecorps 111, en „Harmonie", Assendelft, 110. De vclgende wedstrijd voor kwartetten uit har moniecorpsen zal plaats hebben op Zondag 10 Januari a.s. 's avonds halfacht.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1