STADSNIEUWS. BUITENLAND. Van Texel. Erwtensoep in de machine. Tusschen de buffers. Zooals de ouden zongen Diefstal. Het ongeval bij Carré. De bedrieger bedrogen. Paarden. Pondant-hasard. Uit Heerhugowaard. Een leeszaal In de Ambachtsschool. Gestik'. „Het Noorden". Uit Purmerend. Uit Zaandam. Badhuis „Het Witte Kruis." Arrondlssements-Rechtbank te Alkmaar. Aanbesteding. Openbare vermakelijkheden. WOENSDAG: Het gevonden Spaarbankboekje. Gemengde Mededeellngen. Op het hoogste gedeelte van Texel, den zoogen. Hoogen Berg, heeft men nabij de hofstede „Panorama" een nortenpomp geslagen, in de hoop op deze wjjze de boerderij van het noodige water te voorzien. Thans is het gelukt, op eene diepte van 71 voet bruikbaar water krijgen. In het jaar 1908 zijn totaal 56378 stuks vee van Texel uitgevoerd, n.l. 44637 lammeren, 8636 schapen, 1153 koeien, 669 kalveren, 1189 varkens, 70 paarden en 24 veulens. Dit getal is nooit te voren bereikt. Langs de kust van Texel is het jjs op enkele punten geweldig aan het kruien geweest. Tgdens het vloed getij is er heel wat blank water voor de kust, doch de zware mist belet alle uitzicht. Een deel der haven is gisteren door stoombooten gebroken. Het stoombootverkeer met den vasten wal geschiedt zooveel mogelijk tijdens het vloedgetij. Opvoeding ven het kind. Namens de commissi a van uitvoering der tentoon stelling „Opvoeding van het kind" te Amsterdam, is san den gemeenteraad aldaar een schrijven gericht, waarin dank betuigd wordt voor de velo bewijzen van sympathie en voor de krachtdadige hulp, door de gemeente aan de tentoonstelling betoond. Daar er een batig saldo is van ongeveer f 2000 (overgedragen aan de Vereeniging ter behartiging der belangen van het kind) behoefde het waarborgfonds, waarvoor de gemeente een bijdrage van f 1500 had toegezegd, niet te worden aangesproken. Uit Tiel schrijft men aan de „N. A. Ct." Dat een tram in dit jaargetijde een uur of langer vertraging heeft, gebeurt wel meer, maar de aanlei ding ervan voor de tram Maas en Waal was zeker wel een zeer bijzondere, zoo wordt uit Tiel gemeld. Op Oudejaarsmorgen zou de machinist van de esrste tram de toevoerpomp voeden, maar alle w iter was bevrorendies liep hij naar huis en vond daar op den eersten greep een half gevulden emmer, welker in houd hij in de pomp goot. 't Lukte en zachtjes ging de machine voorwaarts. Men haalde Leeuwen en het ging hoe langer hoe slechter. Te Druten wilde de machine niet verder en bleek, dat de man de erwten, die voor den middagpot te weeken stonden, met het water in de pomp hadden gegooid. Gevolggrooto vertraging. Voor de trammaag was erwtensoep te zwaar Zondagmorgen is op het stations-emplacement te Arnhem de voorman-rangeerder W., vader van 13 kinderen, tusschen de buffers van een rangeerenden trein gekomeD, waardoor zijn borstkas werd ingedrukt en zijn longen werden gescheurd, 's Avonds is hij overleden. Op den Oudejaarsdag van 1908 ging een bruids paar van Purmerland op schaatsen naar Ilpendam, om hM huwelijk te laten voltrekken. In 1846 trouwde de grootmoeder dezer bruid ook op den laatsten dag des jaars te Ilpendam, en toog zij ook per schaats derwaarts met haar aanstaanden man. Een als werkman gekleed persoon vervoegde zich bij den horlogewinkeiier H. Koetscheidt, aan de Rozen gracht te Amsterdam, onder voorgeven een horloge te willen koopen. Toen de winkelier zich even omwendde maakte de man zich met medeneming van een klokje uit de voeten. Op de Westermarkt werd hij gegrepeB, maar op aandringen van h«t publiek weer losgelaten. Dj toestand van den Araerikaaaschen springer Oabden II die Vrijdagavond in den circus Carré zulk een ongelukkigen val deed en in het Wilhelmina- gasthuis met een schedelbreuk moest opgenomen worden, is nog ernstig. Oudejaarsdrukte op de Schenk. Groot ijsvermaak, waartusschen kwartjesvinder op prooi loeren. Een burgerheertje, type kantoorklerk heeft met „een-twee-drie, ruitenboer" honderdvijftig gulden ver speeld, geld, dat hij voor zijn kantoor had opgehaald. Spreekt wanhopig een heer op schaatsen daarover aan, die bemerkt, dat een straatjongen de kaarten van den kwartjesvinder geïnspecteerd heeft „of zij wel echt zijn," doch daarvan gebruik maakte om ruitenboer met een bijna onzichtbaar kneepje kenbaar te maken. De straatjongen slaat zijn slag en wint den kwartjes vinder gauw vijf gulden af, waarna hij hem dankbaar en voldaan onmiddellijk „smeert." Het burgerheertje doet, steeds wanhopig om zijn verlies, het verhaal aan den gentleman-sehaatsenrijder, die den straatjongen aan het werk heeft gezien, den kantoorklerk met raad bijstaat en hem zoo de verloren lionderdvijftig gulden doet terugwinnen. Publiek opgewonden en enthusiast: toe menheer, laat mij ook eens wat verdienen etc. Kwartjesvinder wordt hoe langer hoe nijdiger: „laat die heer ook eens iets zetten, die durft wel voor ande ren te wagen, doch niet voor zichzelf. Zet u eens hon derd gulden, als u lef hebt." „Neen," antwoordde de heer „jouw honderd gulden wil ik niet hebben, doch daar heb je ruitenboer," en hij toont hem deze voor de zooveelste maal. Kwartjesvinder af, kantoorklerk dankbaar, heer ont trekt zich aan deze betuigingen. Politie afwezig. („N. Ct.") Uit een artikel over de paardensport in 1908 van do hand van IT. F. B(ultman) in Onze Paarden: In 1908 namen deel aan draverijen bijna 200 paar den. Uitgeloofd werden 147.135. Van dit bedrag is echter zooveel aan inleggelden betaald, dat het bedrag aan uitgeloofde prijzen te schatten is op pl. m. 125.000. Tn den regel ontvangt de pikeur 1/g van de gewon nen prijzen. Men rekent dan pl.m. 40.000 aan rijgelden. Er startten 44 pikeurs en 29 leerlingen, zoodat er gemiddeld dan nog geen 500 jaargeld is berekend voor ieder, die een draver in de baan- reed. Men kan inclusief reis- en verblijfkosten echter vei lig aannemen, dat alleen het rijden in de baan van de dravers, waarmede ruim 70 personen geheel of ten deele hun levensonderhoud moesten zoeken, voor de eigenaren uitgaven vorderen tot 65.000. Zoo blijft dan voor voeding, training, beslag, reis kosten, sulkey's, rente kapitaal, verzekering enz. van een kleine 200 dravers ongeveer 60.000 over in 1908. De onkosten van een draver varieeren per jaar van f 2500 tot 500, laat ons aannemen gemiddeld 1000 per jaar, terwijl slechts een klein gedeelte van deze onkosten in de prijzen zijn te vinden. Het is dus tegenwoordig uitgesloten, dat de eigena ren van harddravers de gevorderde onkosten verbon den aan het houden van harddravers, uit de prijzen kunnen vinden. Een nog wel Koninklijk goedgekeurde gokiurich- ting te dezer stede wijst sedert een week of drie den gokkers den weg naar het geluk en den houders van inrichtingen in het Middenklooster en de Vrouwen- steeg dien ter ontkoming aan de nieuwe politieveror dening'. Zooals in de Warmoesstraat en op het Rokin koopt men in den Algomeenen Effectenhandel, zoo heet 't ding, een ticket ad 2.50. Na het bekend worden der Amsterdamsche koersen wordt niet meer gekocht. Den volgenden dag ziet men de New-Yorksche koersen in. Het fonds, dat zich het best gehouden heeft, dus 't meest vooruit of het minst is achteruitgegaan, wint. De houder van het ticket op dat fonds krijgt den inzet van alle andere spelers, na aftrek van 20 admini stratiekosten. In het prospectus der inrichting vinden we het vol gende aanlokkelijke rekensommetje. Er zijn verkocht 416 tickets. De totale opbrengst is: 416 maal 2.50 is 1040.—, af 20 is 208.—, blijft 832.—. Men zal toegeven, dat de fortuin hier in een zeer beminnelijk bootje wordt gepresenteerd. Men zegt, dat de autoriteiten in hun respectievelij ke kabinetten overwegen, of de nieuwe politieverorde ning, dan wel de strafwet, hier van toepassing is. On- dertusschen floreert de zaak. Gisteren werden, blij kens de aan den „Algemeenen Effectenhandel" aange plakte lijst 265 tickets verkocht. Geeft een aardige „bijvei-dienste" voor den Algemeenen Effectenhandel. Tel. De openbare vergadering van den Raad dezer Ge meente werd gistermiddag door den voorzitter geopend met den wensch dat dit jaar voor de leden een geluk kig en voorspoedig nieuwjaar mag zijn. Van de ingekomen stukken noemen we de herbenoe ming van den heer P. Wonder Az., tot Burgemeester der Gemeente Heer-Hugowaard, met ingang van 1 Januari 1909. Van den Commissaris der Koningin om 30 Decem ber 1908 de vereischte eeden af te leggen waaraan blijkens de ontvangen acte van eedsaflegging is vol daan. Deze stukken werden voor kennisgeving aangeno men, nadat de voorzitter de hoop en verwachting had uitgesproken, dat hij steeds die medewerking zal mo gen genieten, die hij tot nog toe heeft mogen onder vinden. Een schrijven van den Gemeente-Ontvanger, den heer K. Ploeger, dank zeggende voor de verhooging van zijne jaarwedde werd eveneens voor kennisgeving aangenomen. Van den secretaris voor getrouw schoolbezoek te Veenhuizen, was ingekomen het verslag van haar werk in 1908. Een ingezetene werd volgens dit verslag 2 maal gewaarschuwd en beloofde beterschap. Het resultaat van de kasopname 24 December 1.1. was dat er conform de boeken in kas was 4998.905. Do heer TI. Wuijs had bedankt als lid van de com missie voor getrouw schoolbezoek in wijk I. Voor hem werd gekozen de heer K. Hempke. In de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer Iluizinga werd voorzien door de benoeming van den heer A. Brands als secretaris der commissie. De heer J. Schilder bemoeit zich met de werkzaamheden in het geheel niet, waarop het voorstel van den voor zitter, om dezen hierop attent te maken, zonder be spreking werd aangenomen. Een schrijven van de curatoren in het faillissement van Oortman en Co. te Utrecht, inhoudende de ter vi sie ligging van de voorloopige uitdeelingslijst, melden de dat 10 of 100 zal worden uitgekeerd, werd voor kennisgeving aangenomen. Omtrent de nortonpomp deelde de voorzitter mede dat de pomp volgens advies van den opzichter zeer geschikt achter den boom op het kruispunt kan ge plaatst worden. Na een discussie, waaraan door alle heeren werd deelgenomen, besloot men de nortonpomp te laten slaan op de op de teekening aangegeven plaats. De voorzitter antwoordde den heer Plevier op de vraag of het Polderbestuur toestemming gaf, bevesti gend, daaraan toevoegende dat een vergoeding van een jaarlijksche recognitie van 1 werd gevraagd. Omtrent de vraag wie de put zal slaan, werd na eenige discussie besloten dit werk op te dragen aan den heer J. Lange te Winkel. Ten aanzien van de boomen in den boomgaard van den heer Sieffers zeide de voorzitter dat de heer Sief- fers deze gaarne wil missen. De heer Pijper zou dan die bij het raadhuis ook maar willen opruimen. Omtrent de boomen bij den heer Sieffers werd be sloten ze te verkoopen bij inschrijving. De gratificatie aan de Rijksveldwacht voor in 1908 bewezen diensten, werd bepaald voor die te Alkmaar op 10 en voor v. d. Molen te Noord-Scharwoude op 25. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. De heeren A. Lsn gerijs en II, Hemke hebben beiden bedankt voor hunne benoeming tot notabelzoodat tegen 17 dezer een nieuwe verkiezing is aangekondigd. Door het bestuur der vereeniging voor ambachts- onderwijs „VeendamWildorvauk" is een commissie benoemd met de opdracht een leetzaal in de ambachts school in te richter. Deze commissie vroeg boeken, tijdschriften, plaat werken, periodieken, etc,, aan de leeszaal af te staan. Ook worden gelden gevraagd voor het aanschaffen van vak-litteratuur. De commissie ondervindt reeds van verschillende zijden, ook zelfs van buiten de plaatsen, vele medewerking en steun. De leeszaal zal zeer gezellig worden ingerichtde meubeleering zal geheel door de leerlingen der am bachtsschool worden uitgevoerd. Verder zal menden eersten tijd pogen gedaan te krijgen, dat de meest bekende couranten er ter lezing liggen. Een zekere L. te Enschedé, is bij het eten van soep in een stuk spek gestikt. De man verkeerde onder deD invloed van sterken drank. Dior de onderafdeeling „Het Noorden" van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren, z(jn benoemd tot voorzitter de heer J. Ridbing, secretaris te Texel tot secretaris de heer A. de Ridder, secretaris te Winkelpenningmeester de heer G. Nobel, gem. ontvanger te Winkel; onder-voorzitter de heer C. Wij- denes Spaans, burgemeester te Anna-Paulownaverv. lid de heer W. Wortel, ambt. ter secretarie te Sc hagen. Uit Winkel. Tot rchaiters van door het Rjjk overgenomen tuberculose runderen zjjn voor de jaren 1909 en 1910 benoemd de heeren P. Strjjker en J. Spaans. Bij de gisteren gehouden herbesteding van het schil derwerk van gemeente-gebouwen, waarbjj niet inge zetenen ook konden inschrijven, werd het werk gegund aan Tj. Bakker te Purmer voor f 839 of pl.m. f 200 minder dan de laagste inschrijving van de vorige maal. In den afgeloopen nacht is de sigarenwinkel van den heer A. Tang aan de Gedempte Gracht, welk per ceel, toebhooreude aan den heer W. Zonderland" te Westzaan, geheel is uitgebrand. De kinderen werden geroepen en schier ongekleed moesten de bewoners bij vriendelijke buren een goed heenkomen zoeken. Ook het aangrenzende huis, bewoond door den heer D. Schoone, groentehandelaar eigenaar de heer D. Braak ging voor het grootste deel verloren. Het woon- en winkelhuis van den manufacturier den heer J. T. de Wit, eveneens aan den heer Zonderland be hoevende, leed eenige brand-, doch zeer veel waterscha de. Oorzaak onbekend. Alle schade is door verzekering gedekt. De assu rantie wordt gedeeltelijk gedragen door De Jong G'o. De perceelen zelf, behoorende aan de heeren W. Zonderland en D. Braak, zijn vermoedelijk op beurs- polis verzekerd S T A ATSLOTE R IJ. 4e klasse, 2e lijst. Trekking van heden. No. 6005 f 25,000No. 14984 f 5000No. 10595 f 1500; No. 8870 f 400; Nos. 1810 en 8952 elk f200; Nos. 9860 13242 15013 16040 16180 16238 en 19447 elk f 100. Een jubilé. Men meldt ons dat Alkmaarsch Vriendenkring den 16 Januari zijn l^/yjsrig bestaan herdenkt. In de week van 28 tot 2 Jan. zijn in het Bad huis van het „Witte Kruis" genomen: 48 kuipbaden, 81 regenbaden le klas, 100. regenbaden 2e klas, tezamen 229 baden. Uitspraken van heden. Petrus D., Limmen, diefstal, vrijgesproken. Gerrit Jan Sch., Hoorn, wederspannigheid, 3 weken gevangenisstraf. Johannes B., Wervershoof, vernieling, f 10 boete subs. 10 dagen hecht. Cfornelia, Antje, Hendrika L., Helder, onderzoek zal worden hervat den 19 Januari. Jacob V., Westerblokker, mishandeling, f 15 boete subs. 10 dagen hecht. Jan B., gedetineerd, diefstal, 3 maanden gev. Den 4den dezer is door B. en W. dezer gemeente, ten stadhuize, aanbesteding gehouden van eenige onder houd»- en vernieuwingswerken aan de gemeente-eigen dommen voor het jaar 1909, met den volgenden uit slag: Perceel 1, afdeeling A. stucadoor- en witwerken: W. IT. Corduivener J 480, H. Jansen 500 en J. U. Lüt- jeharnis 515. Gegund aan W. H. Oorduwener. Perceel 1, afdeeling B, smidswerk: D. J. Veldhuis 509, G. Besteman 598, D. van Vliet J 612.50 en T. Wolzak 624.50. Gegund aan D. J. Veldhuis. Perceel 1, afdeeling C, zink- en loodwerk enz.: J. H. Ooijevaar 420, F. Rike 424 en O. Kieft 495. Ge gund aan J. IT. Ooijevaar. Perceel 2. Het uitvoeren van eenige vernieuwingen aan de gebouwen: S. Frayman 694, J. Opdam te Heïloo 733, C. van Maarleveld 795.94, S. Veen 797, F. Rike 808, L. C. Oudt 810, L. de Rover Hz. 846, O. Bol 860, Gebr. Apeldoorn 860, J. Zoon Gz. 861, Jb. Koster 869, J. Dorregeest 870, G. Beek 887, F. F. de Munk 888, C. L. Beijneveld 899, Jb. Bregman te Heilo 945, N. van der Voort 1074, P. Meijer 1093 en J. Huiberts 1095. Ge gund aan S. Frayman. Perceel 3. Het doen van vernieuwingen aan de brug gen: J. Opdam te Heilo 922, S. Frayman 978, J. Huiberts 986, H. Punt 992, P. Meijer 1052 en L. C. Oudt 1120. Gegund aan J. Obdam. Perceel 4. Het maken van een remmingwerk bij het hoofd aan de Boompoort: J. Huiberts 326, H. Punt 367, J. Obdam te Heilo 372, H. F. Gottmer en G. J. Zentveldt 485 en P. Meijer 631. Gegund aan J. Huiberts. Perceel 5. Het leveren en vervoeren van de benoo- digde materialen voor buitenwegen, voetpaden enz.: J. Schermeer 2342.50 en H. F. Gottmer en G. J. Zent veldt 2467. Perceel 6. Het onderhouden van den Hoeverweg: Gebr. Apeldoorn 890 en H. F. Gottmer en G. J. Zentveldt 935. Perceelen 5 en 6 gecombineerd: J. Oldenturg Jz. te Bergen 2920, T. Kaandorp 3030, firma Spruit en Wils 3169 en H. F. Gottmer en G. J. Zentveldt J 3387. Gegund aan J. Oldenturg Jz. Voor de levering van 168500 stuks straatklinkers, waaivorm, ten behoeve der gemeente werd ingeschre ven door: De N. V. Bouwstoffen voorheen P. Messelaai* te Alkmaar, voor 17.40, volgens monster A en 18.43 volgens B per 1000 stuks. N. V. Steenfabrieken voor heen Terwindt en Arntz te Millingen voor 15.95. Wed. J. E. van Manen te Tiel voor 15.49. A. en J. G. Mijnlieff te Sclieveningen voor 17.85 volgens A en 16.85 volgens B. Firma W. F. Stoel en Zn. te Alkmaar voor 16.55 volgens A en B, 17.05 volgens A O en 17.60 volgens B D. Firma van Koolwijk en Burgers te Winssen voor 16.75. Firma J. Woltman en Zn. te Heerenveen voor 19.45. A. A. J. van der Worp te Nijmegen voor 16.48 en A. A. Conijn te Nijmegen voor J 15.80. De gunning is aangehouden. Agenda. DINSDAG: Christ, gem. zangv. „God is mijn lied," repetitie 77, uur, Christ, school. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefeningsavond: mannen-afdeeling 83/4 uur; jongens-af deeling 7Ya uur. Gem. Geheelonthouders-Zangv. „Door onthouding vereenigd," repetitie, 8 uur, café Graanhandel. Chr. Zangver. gem. koor, Halleluja, 8 uur, Nieuwe Doelen. Muziekgezelschap „Ons Genoegen," repetitie, 81/4 uur, bovenzaal Diligentia. Kegelclub Zou er kans zijn? 81/2 uur, Diligentia. „Aurora," repetitie gr. zaal Diligentia. Gem. Zangv. „Nieuw Laven", repetitie voor heeren, 's avonds 8 uur, Café Central. WOENSDAG. Gymn.-ver. „De Halter," aspiranten afd. 81/i uur. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefeningsavond jongens-afd. 2 uur en 7 uur. Wedstrijd „Alkmaarsche Kegelbond," Diligentia. Vereenigir:g van gepension, militairen beneden den raug van officier, 8l/2 uur 's avonds, gebouw „de Unie". Buitengewone Alg. Verg. Voetbalclub „Alcmaria Viotrix", kleine zaal H*rm»nie. Kinderkoor (dir. H. Lindeboom) repetitie 6 uur, Central. „Zang en Vriendschap," repetitie 77s uur, Central. Gymn.-ver. „Turnlust," oefeningsavond, 9'/a uur. Schaak- en Damclub V. V. V., 8 uur, café Scher- merhorn. Zangschool „Zanglust," 69 uur, Christ, school. Danseursus Groen, 8 uur, Harmonie. DONDERDAG: Kegelclub „Alles om," 8 uur, Diligentia. Aurora, repetitie, gr. zaal, Diligentia. Gymn. ver. „De Halter," oefeningsavond d1/2 uur. Schietver. „Alkmaar," afd. Volksweerbaarheid, 8 uur, gymn. lokaal. Gem. koor „Nieuw Leven," 8 uur, Unie. VRIJDAG: Mannenkoor „Orpheus," 8 uur, Central. Afd. Alkmaar Kon. Ned. Bond van Oud-onderoffi cieren, 8 uur, Diligentia. Wedstrijd „Alkmaarsche Kegelbond." Algem. verg. Bad- en Zweminrichting, 4 uur, café Lievendag. Repetitie „Bilderdijk," Harmonie. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," oefeningsavand mannen-afd. 81/., uur, dames-afd. 71/i uur. Mannenkoor „Orpheus," repetitie 8 uur, Central. Alkm. Schaakclub, 8 uur, café Lievendag. Alkm. Strijkorkest, 8l/2 uur. Alkm. Scherpschuttersver. „Alkmaar" repetitie, Nieuwe Doelen. Zangschool „Zanglust," openbare uitvoering, 8 uur. Harmonie. Gistermiddag vond zekere P. V. een spaarbank boekje met ongeveer f 60 erin. Hij bracht het ge vondene naarf den eigenaar en kreeg tot belooning een stuivertje. CORRESPONDENTIE. Wij ontvingei een oDgeteekend inteekenbilj at voor de „Koningin der Modebladen." Wie ia de afzendster De Aardbeving. Het is niet. doenlijk, al de berichten bij te houden, welke er uit en over de geteisterde streken komen. Wij kunnen slechts hier en daar een greep doen. In de meeste ltaliaansche bladen klagen de correspondenten over groote gebreken in de organisatie van het red dingswezen. Zij verklaren dat duizenden begravenen hadden kunnen worden bevrijd, als er tijdig in plaats van 5000 10.000 soldaten aanwezig geweest waren. Ook moeten verscheidene ltaliaansche oorlogsschepen vluchtelingen teruggewezen hebben, die gelukkig door Russische kruisers opgenomen werden. Natuurlijk vindt de regeering zulke berichten niet prettig. De minister-president heeft een not* uitgegeven, wssrin st**t, dat met het oog op het' zenden door de bladen van correspondenten,'die van de gebeurtenissen fantastische beschrijvingen geven, maatregelen aan kondigen, waartoe van de zijde der regeering geen plan bestaat, en onjuiste berichten van allerlei aard zenden er een beroep wordt gedaan op de vaderlands liefde van alle directeuren van ltaliaansche bladen, om geen correspondenties aan te nemen, die niet op ernstige gronden berusten en waarvan de herkomst en de echtheid niet kunnen worden gewaarborgd. De ltaliaansche Staatscourant bevatte gisteren een besluit van 3 dezer, waarbij uit overweging, dat de vloedgolf en aardbeving van 28 en 31 December jj. in het gebied van Secilië en dat van Calabrië een toestand geschapen hebben, gelijk aan dien welke in een land in staat van oorlog heerscht, de staat van beleg wordt afgekondigd in de gemeenten en arron dissementen Messina en Reggio. Luitenant-generaal Mazza is benoemd tot buitengewoon gevolmachtigde commissaris. Het is vreeselijk, zooals er gestolen en geroofd werd. Te Reggio spleten de onmenschen zelfs de ooren der doode vrouwen open om de oorringen machtig te wor den. Te Reggio was er een bende, die zich er op toe legde, quasi hulp biedend, dooden en gewonden de vin gers af te hakken om de ringen te bemeesteren. (Zuid- Italianen dragen nog al veel dikke kostbare ringen.) Te Messina was er een troep, die o. a. de gegoede vrouwen, die zij tegenkwamen, naakt uitschudden om zich van kleeren en fijn linnengoed meester te maken. In Reggio gebeurt het herhaaldelijk, dat nog leven de gewonden tusschen puinhoopen aan hun lot moe ten worden prijsgegeven, omdat hun redding nog ern stige ongelukken zou kunnen veroorzaken. Aan deze beklagenswaardigen wordt zelfs geen voedsel uitge reikt, opdat hun doodsstrijd niet langer duurt. Er zijn echter nog eenige levende personen onder de puinhoopen vandaan gehaald, hetgeen tot roerende tooneelen aanleiding gaf. Veertig personen werden gered. Een man, die eeni ge dagen lang onder het puin geleefd had, overleed, zoodra hij weer in de frissche lucht kwam. Barones Mantica, wier echtgenoot zelf de reddingswerken leid de, werd levend te voorschijn gehaald. Vele der le vend begravenen schreeuwen voortdurend, kloppen en geven andere levensteekenen. Niet ver van Messina bij het station Galati, werd een spoortrein met levensmiddelen voor Messina door een hongerige volksmenigte leeggeplunderd. Een zekere dr. Giuseppe Antinori schilderde het volgende tooneel: Nauwelijks waren de Russische ma trozen aan land, of zij moesten vechten tegen een bende plunderaars, die met revolvers bewapend waren. Een klein aantal Russen werd omsingeld. Zes werden er gedood, lerwijl een zevende een der plunderaars kon dooden. Hij vond in diens zak een tasch met 135.000 lire aan banknoten, welke hij den commandant der „Tsetsarewitsj" overhandigde. Een infanterist werd in het bezit van veertig banknoten gevonden, die hij in zijn kepi had geborgen. De ramp heeft alle misdadigers van Sicilië naar Messina gelokt. Bijna alle geredden lijden aan keelziekten en long ontsteking. Op de stoombooten is gebrek aan water, geneesmiddelen en levensmiddelen. Er komen nog allerlei verhalen van wonderbaarlijke reddingen. Een postbode was in het hoofdkantoor be zig en werd door den eersten schok onder een tafel ge slingerd. Net wou hij er onder uitkruipen, toen het puin van twee verdiepingen boven de zijne zich op en naast de tafel kwam opstapelen. Natuurlijk hield de man zich toen rustig en dat kwam hem van pas, want de vloer brak nu onder hem door, en daar begon een zonderlinge reis door nog twee verdiepingen héén, tot hij eindelijk ongedeerd, steeds tusschen de pooten van het nuttige meubel, gelijkvloers belandde en tusschen de balken dóór, naar buiten kon komen. In Palmi werd een dienstmeisje van den stationchef, slapende op de derde verdieping door een golf gepakt en met vier kinderen twee kilometer in het veld mee genomen. Toen zij aan het station terugkeerde, vond zij het gebouw vernield, terwijl de overige bewoners onder de puinhoopen bedolven waren. In deze stad liggen 500 lijken op het kerkhof onbegraven. Honder den lijken liggen in de straten en verpesten de lucht. Volgens officiëele mededeelingen zijn 10.370 gewon den op ltaliaansche schepen, 1209 op Engelsche, 900 op Duitsche en 800 op Russische schepen weggebracht.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2