DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN No. 5 Honderd en elfden jaargang. 1909. DONDERDAG 7 JANUARI. Hinderwet. Hondenbelasting. INSCHRIJVING NATIONALE MILITIE. Rijkspostduivendienst. INNENLAND. Nationale Militie. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Voor de mannelijke geborenen van 1890 op Dinsdag en Vrijdag van iedere week van 1—3 uur tot 20 Januari a s. Ontheffing of vergoeding. Huldebüjk aan de Koningin. Nederland en Venezuela. Nederland en de Brusselsche tentoonstelling. Onderscheidingen. Minister Bevers, f Inbrekers op het spoor. Geen schadevergoeding. Slachtoffers van het tys. Elfsteden-tocht. Uit de Egmonden. Uit Heer-Hirgowaard. Inbraak. ALKMAARS BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van W. H. J. VAN OOSTEEOM, aldaar, om vi rgunning tot het oprichten van een koek- en banketbakkerij in het perceel Hekelstraat Wijk C No. 12. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden in gediend ten raadhuize dezer gemeentemondeling op Woensdag 20j; Januari e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die be zwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer ge meente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 6 Jan. 1909. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen in herinnering, dat volgens de op 20 September 1882 vastgestelde verordening op de heffing eener belasting op de honden, ieder eigenaar, bezitter of houder van een of meer aan de belasting onderwor pen honden verplicht is, daarvan jaarlijks vóór 31 Ja nuari ten kantore van den gemeente-ontvanger aan gifte te doen. Die aangifte geschiedt door de inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den belastingschuldige on derteekend biljet, kosteloos aan dat kantoor verkrijg baar. De betaling der belasting geschiedt dadelijk bij de aangifte tegen kwitantie en afgifte van een penning, onverminderd het recht, om, zoo de aangifte onjuist bevonden wordt, herziening te doen plaats hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 4 Jan. 1909. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden dat door den heer Commissaris der Koningin in deze provincie zijne aandacht is gevestigd op de bestaande bepalingen be treffende den Rijkspostduivendienst, zulks in verband ïuet de omstandigheid dat zich telkenjare een nauwe lijks voldoend aantal personen aanmeldt om te worden opgeleid tot verzorger bij den Rijkspostduivendienst. De bedoelde bepalingen liggen van beden af ter ge meente-secretarie voor belanghebbenden ter lezing. Tevens wordt ter kennis gebracht, dat militieplich- tigen, die voor een bovenbedoelde opleiding in aanmer king wenschen te komen, zich in den vervolge telken jare uiterlijk vóór 20 JANUARI met een verzoek schrift rechtstreeks moeten wenden tot den chef van den Generalen Staf. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, 4 Jan. 1909. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter kennis van de militieplichtigen de zer gemeente, die in dit jaar bij de militie ingelijfd moeten worden en zich als kostwinners onmisbaar ach ten voor de gezinnen waartoe zij behooren en uit dien hoofde meenen in de termen te vallen tot het erlan gen van ontheffing van den werkelijken dienst als be doeld bij artikel 113 der Militiewet 1901 of van eene geldelijke vergoeding als bedoeld bij artikel 113bis dier wet, dat de aanvragen daartoe die niet op gezegeld papier behoeven gesteld te zijn behooren te worden gericht: a. aan H.M. de Koningin, indien ontheffing dan wel ontheffing of vergoeding begeerd wordt; b. aan zijne Excellentie den Minister van Oorlog, indien alleen vergoeding gevraagd wordt. In hun belang wordt belanghebbenden er op gewe zen, dat zij den hiervoren aangegeven weg hebben te volgen, daar een andere wijze van aanvragen belang rijke vertraging in de afdoening van hunne verzoek schriften kan ten gevolge hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 4 Jan. 1909. De DIRECTEUR van het R1JKSTELEGRAAE- KANTOOR te ALKMAAR maakt bekend, dat de Naamlijst voor den Telefoondienst uitgave Decem ber 1908 met de na te komen supplementen tegen betaling van 50 cent per exemplaar ter afhaling aan het kantoor gereed liggen. Alkmaar, 6 Jan. 1909. De Directeur, t E. WIND. ALKMAAR, 7 Januari. De Duitsche Keizer pleegt," als hij tijdens de Nieuw jaarsrecepties de commandeerende gei eraals in het Berlijnsche paleis ontvangt, een politiek-militaire rede te houden. Ditmaal is hij van zijn gewojnte afgewe ken. IIij heeft geen eigen redevoering uitgesproken, maar een ander middel gevonden om zijn persoonlijke politieke meening te verkondigen. Nadat hij den ge neraals zijn denkbeelden omtrent de laatste manoeu vres had medegedeeld, las de Keizer een artikel uit het laatste nummer van de in Stuttgart verschijnende „Deutsche Revue" voor. Daarover is in dit blad gis teren reeds geschreven, maar ter aanvulling laten we biei nog een paar gedeelten volgen. „Tn het midden van Europa staan Dnitschland en Oostenrijk onbeschermd, rondom eromheen achter schansen en in loopgraven de overige mogendheden. Aan den militairen toestand beantwoordt de staatkun dige. Tussehen de insluitende en ingesloten mogend heden bestaan moeielijk weg te nemen tegenstellingen. Frankrijk heeft de wraak, die het in 1.S71 gezworen heeft, niet opgegeven. De gedachte van weerwraak heeft heel Europa onder de wapens geroepen, en zij is ook het punt, waar de algemeene staatkunde om draait. De grootsehe-vlucht, die zijn nijverheid en zijn handel hebben genomen, heeft Duitschland een nieu wen onverzoenlijken vijand bezorgd (Engeland). De baat tegen den vroeger verachten mededinger kar. noch door verzekeringen van oprechte vriendschap en hartelijke genegenheid verzacht, noch door opruiende woorden aangewakkerd worden. Geen gevoelsopwellin- gen, maar debet en credit bepalen de mate van den wrok. Rusland blijft eveneens door zijn erfelijken af keer van de Slaven tegen de Germanen, door zijn tra- ditioneele genegenheid voor de Romanen en zijne be hoefte aan leeningen aan den ouden bondgenoot ge koppeld en werpt zich nu ook in de armen van de mo gendheid, die het meeste afbreuk kan doen (Enge land). Italië, belemmerd in alle uitbreiding naar het Westen, acht het terugdringen van de vreemdelingen, die eens over de Alpen in de vruchtbare velden van Lombardije zijn neergedaald, nog niet voltooid. Het wil hen noch aan de zuidelijke hellingen van het ge bergte, noch aan de kusten van de Adriatische Zee dulden. Het is niet uitgemaakt, dat deze hartstoch ten en begeerten tot gewelddadig handelen zullen lei den. Maar er zijn toch ijverige pogingen aan den gang, om al deze mogendheden tot een gemeenschap- pelijken aanval op het midden samen te trekken. Op een gegeven oogenblik moeten de poorten geopend, de ophaalbruggen neergelaten worden en de legers van millioenen soldaten over de Yogeezen, de Maas, de Königsau, den Niemen, den Boeg en zelfs over den Isonzo en de Tiroler Alpen verwoestend en vernieti gend naar binnen dringen. Maar het is twijfelachtig en onnoodig, dat de coali tie, die gereed is, voorloopig tot oorlogsdaden zal over gaan. Ook gescheiden zijn Oostenrijk en Duitschland nog altijd te sterk. Zij moeten eerst door inwendige tweespalt verzwakt worden. In Oostenrijk wordt de twist tussehen de nationaliteiten door vriendschappe lijke vertoogen van de diplomatie, door afgevaardig den die tot strijd opwekken, en door het krijgsge schreeuw van de pers vlijtig aangestookt. Hoe in Duitschland hetzelfde doel met één kort krantenarti kel (van de Daily Telegraph), met arglistig samenge voegde verjaarde aanklachten te bereiken is, is pas kortgeleden gebleken. En toch is voor den verderen strijd, hij moge met de wapens in de hand of met an dere middelen gestreden worden, ten minste naar bui ten toe, een „eensgezind volk van broeders" noodig en een groot, sterk, machtig leger, dat door een vaste hand geleid wordt en met onvoorwaardelijk vertrouwen bezield is. Met bovenstaande opvatting was de Keizer het eens. Aanleiding voor hem, om zelf een redevoering te hou den, bestond er dus niet. Maar of prins Bülow, de verantwoordelijke leider van de politiek, het daarmede eens is, is een andere vraag. Evenzeer is het niet be kend, dat de Rijkskanselier wist, dat de Keizer over de politiek zou spreken, langs den indirecten weg zijn- persoonlijke meening zou geven. Sommige Duitsche bladen gaan reeds zoover met hun ontstemming over het gebeurde te uiten. Zij herinneren aan hetgeen ver leden jaar is geschied, o.a. aan de redevoering, welke de Keizer in het Beiiijnsche raadshuis hield, welke werd voorgelezen van een papier, dat uit de banden van den heer v. Bülow kwam on er naar terugkeerde. Eigenaardig is het, dat volgens het vrijzinnige Tageblatt uit het Centrum een aanbod moet zijn gedaan om de macht des Keizers te versterken. Er zou reeds een candidatenlijst voor den post van Rijkskan selier opgemaakt zijn. In een artikel, dat in verschillende vrijzinnige Duit sche bladen voorkwam werd dezer dagen gezegd: het Centrum streeft naar het innemen zijner vroegere stelling, welke domineerend was, omdat het, naar bet wilde, een meerderheid naar rechts (d. i. naar het con servatisme) of een meerderheid naar links (d. i. naar de democratie) kan vormen. Waar de Keizer van de blok partijen weinig pleizier beleeft, waar deze partijen de regeering onvoldoende steunen, daar zou het niet behoeven te bevreemden, wanneer de boeg van bet Duitsche schip van staat weer gewend werd. Nadere berichten zullen evenwel moeten bevestigen of hierop kans bestaat. Het „N. v. d. D." deelt mede, dat aan mevrouw I. van Emstede-Wi» kier, leerares aan de bekende Rijksschool voor Kunstnijverheid in h-1 Rijks-museum te Amsterdam, de zorg voor het borduurwerk van een wiegekleed een deal van het huldeblijk zal toevertrouwd worden. Het kleed, dat H.M. droeg bij de inhuldiging in de Nieuwe Kerk en bij haar huwelijk, was ook vervaar digd onder leiding van mevrouw van Emstede-Winkler, herinnert het blad. Gisteren heeft te 's-Gravenhaga een vergadering plaats gehad van het bestuur van het Comité voor vrede en overleg met Venezuela. Wegens de gunstige wending, die het geschil tus sehen Nederland en Venezuela genomen heeft werd besloten, lo. op de eerstvolgende ledenvergadering voorstellen te doen teneinde het comité verder als Vredebond te doen voortbestaan en 2o. den vredes- gezant dr. Paul, na afloop van diens conferentie te 'z-Gravenhag", namens het comité, te beg oeten. Daarna hadden nog eenige besprekingen van huishoudelijken aard plaats. Naar men verneemt, is thans bij het ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel in overweging een plan van een gebouw voor de Nederlandsche afdeeling der Brusselsche Tentoonstelling van 1910, waarvan de kosten op f 100.000 begroot worden. H«t plan is ontworpen door den architect, den heer W. Kromhout Czn. t» Amsterdam. De Koning van Portugal heeft, naar aanleiding van het tot atandkomen van h.t Tiaao.-tr^ctaat, benoemd tot grootkruis in de orde van Jezus Christus mr. Th. Heemskerk, tijdelijk voorzitter van den ministerraad, minuter van binnenlandsche zaken, en tot ridder dier orde jhr. mr. G. W. van Tats, a junct-commiea bij het depaitement van Buitenlandache zaken. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft gister- voormiddag, ook uit naam van H. M. de Koningin, «en bezoek van rouwbeklag afgelegd bij mevrouw Bevers. Gisterochtend is er een buitengewone ministerraad gehouden in verband met het plotst-ling overigden van den mi ster van waterstaat. Da begrafenis van minister Bevers is bepaald op Zaterdag, op de R. K. begraafplaats te 'a-Gravenhage. QEMEMQD NIEUWS. Een onderaardsche woning. De heer H. G. Lammens, te K-twijk tan Ze^ deed een eigenaardige ontdekking. To n hij zich met zgn beido zoons in zijn hoenderpark bevond, zakte één der jongelui plots-ling in den grond. Nu werd er een groote ruimte onder den grond zichtbaar, zóó groot, dat een niet al te talrijk gezin er gemakkelijk in kon wonen. De zoldering was gevormd van planken, die, cm het inregenen te beletten, dakpansgewijze op el kaar war»n gelegd. Op deze zoldering was een twee decimeter dikke lssg zand aai gebracht. Om in het onderaardsche hol af te dalen, diende een hout» n ladder, tegen een der wanden neergezet, boven welke ladder een luikje in de zoldering toegang verleende tot de woning. En daarbinnen vond men nu een tafel, een stoel, een fleschje inkt, een pen, een paar machetten, een mos, een ganzenspel met een paar dobbelsteenen enz. De ontdekking was weldra in het dorp bekend en aanstonds gingen velen een kijkje nemen. H«t is niet onmoge;ij t het hol tijdens d« strerge koude in de vorige week aan een paar zwervers tot woning heeft gediend. 's Nachts wordt er politie geposteerd, om de w^cht te houden of de eventueels bewoners zich ook znllen vertonnen. (Vad.) In een goud- en zilverwinkel te Amsterdam, heeft de pi litie eenig zilverwerk opgespoord, afkomstig van een inbraak, gepleegd in een villa te Bloemendaal. De winkelier ia geconfronteerd met verschillende verdach ten, doch h- rkende geen van hen als den verkoopsr van het zilverwerk. In den raad van Haarlem werd gisteren gesproken over een boom, die op ei-n in aanbouw zijnd huis was neergekomen. De aann mer, de Haar!. Cböp. Bouwersboud, meenende dat de gemeente voor wat er met dezen haars inziens rotten boom gebeurde, aansprak' lijk moest worden gesteld, vroeg een schade vergoeding van f 100, maar kreeg bg slot van reke ning niemendal, daar de meerderheid van den Raad zich vereenigde met de meening van B. en W., dat &an de gemeente in deze hoegenaamd geen schuld kon worden aangewreven. Het Roode Kruis. Bij de installatie van Z. K. H Prins Hendrik als voorzitter v*n de vereeniging „Het Ned. Roode Kruis" heeft de onder-voorzitter van het hoofdcomité, jhr. mr. S. Laman Trip, den Prins toegesproken. Door Z. K. H. werd daar o. a. op geantwoord Zooals ik u reeds mocht verz keren, heeft het mg zooveel genoegen gedaan, dat Hare Majesteit de Ko ningin mij benoemd heeft tot voorzitter van het Ne derlandsche Roode Kruis, te meerj omdat :k weet, dat in dezen voor mij geheel nieuwen werkkring zoo veel nuttige arbeid is te vÏDden en nog zooveel tot stand gebracht moet worden. Of het mij gegeven zal zijn, te kunnen voldoen aan de verwachtingen, die men wellicht van mg als voor zitter koestert, zal de toekomst moeten leeren. Wel kan ik u de verzekering geven, dat ik mg met mijne beste krachten geheel zal wgden aan de belangen van Het Nederlandsche Roode Kruis, hopende dat ik steeds zal mogen rekenen op uw aller krachtige en goede medewerking. Een 8-jarig zoontje van den landbouwer W. de Waal te Nes is door het ijs gezakt en verdronken. Floria Voswijk te Leek is gisteren bg den hobk van Het Horctje door het gs gezakt en verdronken zgn visehtuig is op het ijs gevonden. Een oudje. Te Groningen is in den ouderdom van 102 jaar overleden de weduwe Geertje de Brander geb. Sluiter. De ramp in Italië. Op de lijsten door het Rotterdamsch Comité voor de slachtoffers van de ramp in Italië gisteren ter beurze te Rotterdam ter teekening gelegd, is voor ongeveer f 3500 geteekend. Het ter beurze te Amsterdam geteekend bedrag voor de noodlijdenden in Italië is tot ongeveer f 56000 gestegen. Door de heeren Hope Co. is bereids 100,000 lire aan het comité te Rome overge maakt. Het bestuur van den Frieschen Ijsbond heeft van vele zijden het verzoek ontvangen, den elfsteden tocht bg gunstig winterweer te herhalen, doch zonder wedstrgd. Het hoofdbestuur overweegt dit plan. Een maanregenboog. Geruimen tijd kon men Dinsdagavond te Haarlem een zelden voorkomend natuurverschijnsel waarnemen. Om de maan vertoonde zich een helder witte ring en daaromheen concentrische ringen, in de kleuren van het spectrum. Door de zachte, ineenvloeiende tinten was het een schouwspel van groote bekoring, dat veler aandacht trok. („O. H. Ct») De „St.-Ct." no. 5 bevat een Kon. Besl., waarbij, uit overweging dat bij onderzoek is gebleken dat de na te noemen gemeenten door de uitgaven, tot eene behoor lijke inrichting van haar lager onderwijs vereischt, in verhouding tot hare middelen en andere uitgaven, on billijk zouden worden bezwaard, o.a. subsidies worden verleend aan de gemeenten Egmond aan Zee van 5500 en Egmond-Binnen van 500. Loop der bevolking over 1908 Dm len Januari 1908 bestond de bevolking uit 1674 mannen en 1497 vrouwen, samen 3171 menschen. Gedurende 1908 hebben zich gevestigd 140 m. en 125 vr. Geboren zijn 60 m. en 51 vr. Vertrokken zijn 126 m. en 121 vr. overleden zgn 32 m. en 31 vr. Door deze verwisseling bestond de bevolking op 31 Deo. 1908 uit 1716 m. en 1521 vr., samen 3237 menschen. Levenloos a&Dgegeven zgn 8 m. en 4 vr. 26 Huwelijken zgn gesloten, waarvan 22 tussehen j. m. en j. d., 3 tussehen wedn. en j. d. en 1 tussehen j. m en wed. Uit de S. D. A. P. In „Hrt Volk" richjen 48 leden der 8. D. A. P., onder wie de heeren F. van der Goes, A. H. Gerhard, Jos. Loopuit, Henri Polak en K J. W. SanDes, zich met een manifest tot hun partggenooten. Zij waar schuwen daarin tegen de bijeenroeping van een buitengewoon congres. De heer J. H. Schaper meent in dit kritieke oogen blik van de partij niet te mogen nalaten, nog eens een ernstig woord tot zijn partijgenooten te richten en aan te dringen op een buitengewoon congres. Mr. J. P. Troelstra vermaant zijn partggenooten, om de partij uit het moeras te helpen. Te Bussum bleek Maandag, dat er ÏDg«broken was in de villa van den heer v. W. in de Parklaan. De familie was sedert begin November afwezig. De tuinman moet de inbraak ontdekt hebben. Er is ge constateerd, dat er voor ongeveer f 2000 aan kostbaar heden vermist wordt. De dieven zijn door een keldergat binnengekomen. De diefstal moet bicnen de laatste twee weken gepleegd zgn.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1