STADSNIEUWS. BUITENLAND. Begrafenis Minister Bevers. Minister Heemskerk. Castro. Zeventig-jarigen. Aanvoer op de verschillende markten te Purmerend. Uit Sint Pancras. Uit de Schermer. De Burgemeester van Best. Lflk gevonden. Een levende otter. Weigerachtlgen. Ijstoestand. Ernstige vechtpartij. Huldeblijk aan de Koningin. Gevaarlijke gaskachels. Mazelenepidemie. Afschaffing van bakkers-nachtarbeld. Onvoorzichtig. Een eigenaardige fietswedstrijd. „Duln-en-Dosch". NIEUWS UIT HOORN. Loop der bevolking ven de gemeente Alkmaar. Benoemingen. Predikbeurten. Het Vrije Tooneel. jubllé Bilderdijk. Nieuw Leven. Een geschil. Openbare vermakelijkheden. H. M. de Koningin zal zich morgen bij de begra fenis van minister Bevers laten vertegenwoordigen door Z. K. H. den Prins der Nederlanden. De ministers, ambtgenooten van mr. Bevers, zullen deel uitmaken van den begrafenisstoet. De Minister van Binnenlandsche Zaken wordt heden uit Engeland terugverwacht en zal de teraardebeatel ling van mr. Bevers morgen bijwonen. De Portugeesche orde, waarin Minister Heemskerk als grootkruis is opgenomen, is niet de Christus orde, doch de orde van St. Jago, die slechts twaalf leden telt, omdat deze hooge onderscheiding slechts hoogst zelden wordt verleend. Van particuliere zijde wordt uit Berlijn vernomen dat de toestand van ex-president Castro zeer beden keljjk is. Vier volksvertegenwoordigers hopen in het loopende jaar den 70-jarigen leeftijd te bereiken, nl.de Tweede Kamerleden mr. N. G. Pierson (7 Februari) en A, Brummelkamp en de Eerste Kamerleden jhr. mr. P. J. van Beyma (11 Mei) en jhr. H. P. C Bosch van Drakensteyn van Nieuw Amelisweerd (31 December). De gezondheidstoestand van eerstgenoemden staatsman zal wel beletten, dat men dien dag voor hem tot een feestdag maakt, wat anders ongetwijfeld gebeurd zou zjjn. GEMENGD NIEUWS. 1907. 1908. Paarden 1984 2124 stuks. Runderen 32436 34286 Stieren 1003 1197 Kalveren (vette) 7773 7718 j (nuchtere) 20638 20165 Schapen en lammeren 128835 153163 Varkens (vette) 16333 17013 (magere) 3127 2765 j (biggen) 15180 13006 Ganzen 7754 7271 Zwanen 1494 1074 Kalkoenen 31 24 Appelen 9384 9850 zak. Peren 16781 9145 Kaas 7242 6625 stapels 2955008 3028399 Kilogr Boter 79901 70811 De ziektevereeniging „Onderlinge Hulp" te St. Pan cras, heeft Woensdagavond in het lokaal van den heer J. Ruys, een algemeene ledenvergadering gehouden, waarbij 28 personen tegenwoordig waren. Door een commissie werd de rekening van den pen ningmeeater nagezien en in orde bevonden. Het bleek dat de vereeniging nog een kassaldo bezit groot f 542,12. Daarna had er verkiezing van drie bestuursleden plaats, waarvan de twee eerste, P. Mooy en Jb. Tol, welke herkiesbaar waren, met alge meene stemmen werden herkozenvoor de vacature van den heer T. Engel werd gekozen de heer C, Nol. Een voorstel, om na de eerste week van uitkeering bjj ziekte, daarna voor eiken werkdag een gulden uit te keeren, zal bij referendum worden uitgemaakt. Er werd met algemeene stemmen besloten, de gel den niet meer op de Rijkspostspaarbank te plaatsen, maar bij de Raifeisenbank en wel om de meerdere rente. Hierna werd de bijeenkomst gesloten. Zaterdag 9 Jan. zal door armvoogden van St. Pan cras, aan alle hoofden van gezinnen uit den arbeiden den stand, eene extra uitreiking worden gedaan van tarwemeel en steenkool. Na heropening van de verdaagde Raadsvergadering der gemeente St. Pancras van dinsdag 5 Jan., werd nu donderdag 7 Jan. tot onderwijzer aan de openbare lagere school aldaar benoemd, met algemeene st-.m- men, de heer P. van Pienbrjek van Kuilenburg, in diensttreding 1 Febr. a.s U.'t West Graftdijk. Door de stemgerechtigde lidmaten der Doopsgezin de gemeente te West-Graftdijk is tot diaken herkozen de heer Johs. Koning, die, volgens rooster, aan de beurt was om af te treden. Door den invallenden dooi zijn de molens en stoom gemalen, die op Sehermerboezem loozen, weder in wer king gesteld. Het Groot-Noordholl. Kanaal van 't Nieuwediep naar Purmerend ligt nog dicht. Het verkiezingsprogram van den Vrijzinnlg- democratischen Bond. Blijkens een bericht in de „Midd. Ct." luidt het concept-verkiezingsprogram van den Vrijzinnig-demo- eratioclien Bond, dat in de algemeene vergadering van 17 Januari aanst. zal behandeld worden, aldus: „Op den voorgrond staan Algemeen kiesrecht en grondwetsherziening die dit waarborgen zal en de mogelijkheid voor vrouwen kiesrecht zal openen. Mocht dit niet worden bereikt, dan zal in elk geval worden aangestuur 1 op Dm wettelijk geregelden tienuren-dag. Verplichte sociale verzekering van staatswege zorg voor ouden van dagen. Algemeene volksontwikkeling en vakopleiding. Staatsexploitatie onzer spoorwegen. Een volksleger en zooveel mogelijk inkrimping van uitgaven. Stoffelijke en geestelijke ontwikkeling der inlandsche bevolking in de koloniën. Belasting naar draagkracht. Regeling van den rechtstoestand der ambtenaren." Het Gemeentebestuur van Znid- en Noord-Schermer heeft aan den heer A. den Hz der op diens verzoek eervol ontslag verleend, als gemeente-geneesheer met 15 Jan. a.s. Voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch werd gisteren het onderzoek in de strafzaak contra den burgemeester van Best, den heer Dobbelaere, voortgezet. Deze, zooals bekend is, beschuldigd van schending van ge heimhouding der kohieren van de bedrijfsbelasting, had o.m. in eej vorige zitting verklaard, dat die kohieren hem zonder dat de verpakking eenig kentreken droeg dat op geheimhouding wees werden toegezonden in een papier gewikkeld en met een touwtje vastgebonden. Verschillende getuigen waren opgeroepen, die allen verklaringen afl >gden waardoor die van bsklaagde vrjj- wel werd bevestigd. Het O. M. nam uit een en ander echter geen aan leiding om zjjn eisch f 100 boete, subs. 60 dagen hech tenis, te wijzigen. Mr. Holleman, die ook nu weer bekl. bijstond, rrquireerde tot vrijspraak van bekl subs, diens veroordeeling tot de minimum-straf. De rechtbank bepaalde de uitspraak in deze zaak op Donderdag 21 dezer. In een der wagons op de lijn Nieuweschans-Olden- burg is het lijk gevonden van een reiziger, die door verstikking den dood moet hebben gevonden. Een goede vangst. De Heemsteedsche politie heeft met behulp van een paar Haarlemsche boschwachters gisternacht een goeden slag geslagen. Een hunner bemerkte bij zijn surveil lance onraad in een der onbewoonde villa's aan de Houtzijde, waarschuwde ambtgenooten en op het dak werden na heel wat moeite niet minder dan vgf in brekers gearresteerd. Den laatsten tijd kwamen in Haarlem verschillende inbraken voor, zoodat waar schijnlijk hier de hand is gelegd op een gevaarlijke bende. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat de visscher Hoetmer uit Muiderberg, geholpen door zijn kleinzoon en zijn hond, een levenden otter in handen gekregen hebben. Het beest is naar Artis opgezonden. Papa, tot huwbare dochter: „'t Is vervelend, dat wanneer ik een goede partij voor je heb, jij weigert". Mama, tot Papa: „Maar wanneer ons kind iemand op het oog heeft, dan weiger jij". Dochter, tot beiden: „En wanneer u en ik et eens zijn, dan weigert hij". (Hbld.) De postdienst van Vlieland via Harlingen vaart weer geregeld. De stoomboot „Baron Rengers" vertrok Woensdag morgen om half 9 met de post van Kampen naar Urk en is daar eerst om 4 uur 's nachts aangekomen, 't Is lang geen gemakkelijke tocht geweestzeer vast en zwaar ijs in zee. De „Rengers" is ongeveer 8 uur gistermorgen weer van Ufk naar Kampen vertrokken. 1000 meters buiten Urk bleef zij in het ijs steken. Men meldt uit Roosendaal Op het „Heike", onder het naburige Rucphen, is weer eens echt ouderwetsch gevechten, ter afwisseling nu eens niet met messen, maar met geweer en pistool, waarbij een zestal personen meer of minder ernstig gekwetst werden. Op initiatief van mevrouw Boreel van Hogelanden heeft zich onder het eere-voorzitter schap van mevrouw van Tienhoven te Haarlem een comité gevormd, be staande uit eenige dames daar ter stede en de echt- genooten der burgemeesters van Bloemendaal, Heem stede. Velsen, Schoten. Spaarndam, Haarlemmerliede, c.a., Zandvoort en Bennebroek, dat zich ten doel stelt een huldeblijk namens de vrouwen uit alle standen der genoemde gemeenten aan H. M. de Koningin aan te bieden ter gelegenheid van de aanstaande heugelijke gebeurtenis. Als bewijs hoe gevaarlijk het is, gaskachels zonder afvoerbuis te branden, diene het volgende Een ingezetene van Amsterdam kreeg het Woensdag avond in zijn vrij ruime kamer, waar een dergelijke kachel brandde, zoo benauwd, dat hij nog slechts met moeite kon ademhalen. Gelukkig was hij nog in staat op te staan, om het raam te openen en de frissche lucht te laten binnenstroomen. Wanneer hij nog eenigen tijd langer de bedorven lucht had ingeademd zou de kans op verstikking echter zeer groot geweest zijn. Dit geval is weer een ernstige waarschuwing om geen gaskachel te plaatsen zonder voor een afvoerbuis te zorgen. Te Lisse is de mazelen-epidemie, na vele slachtoffers gemaakt te hebben, eindelijk aan Int afnemen. Verbrand. Een dochtertje van den koopman B. te Nunspeet, dat met de brandende kachel in aanraking kwam en dientengevolge zeer ernstige verwondingen bekwam, is aan de gevolgen daarvan overleden. D.-or de Firma Verkade Comp. te Zaandam is een brochure uitgegeven waarin si) haar bezwaren ontwikkelt tegen het voorontwerp van minister Talma tot afschaffing van nacht- en Zondagsarbeid in bak kerijen. Aangedrongen wordt op instelling van een Staatscommissie voor onderzoek der toestanden in het bakkersbedrijf, °pdat de wetgever met volledige kennis van zaken een regeling ontwerpe. Te Akkerwoude had een fietser de onvoorzichtigheid met een bijl in de hand te rijden. Hg trof een kind zoodanig in de hals, dat de slagader getroffen werd en het kind doodbloedde. Schaatsenrijden. Na het weinigje vorst van Dinsdag- op Woensdag nacht en van Woensdagmorgen werd in de omgeving van Haarlem weder druk schaatsen gereden, zelfs op de trek- en ringvaarten en op het Zuider-Buitenspaar- ne. Sneller dan de tijd. Vraag: Wat gaat sneller dan de tijd? Antwoord: De torenklok van Beverwijk, want die loopt elke 24 uren van 4 tot 7 minuten voor. (N. H. Ct.) 'n Eigenaardige fietswedstrijd te Wildervank! Zekere V. van Winschoten ging per fiets naar daar, om bood schappen te doen. Bij zijn eerste bezoek liet hij zijn fiets buiten staan. Terugkeerende zag hij zijn kar nergens, maar zag iemand in de verte op 'n fiets weg rijdende. Natuurlijk zag hij daarin 'n dief, die zijn fiets had weggekaapt. Gelukkig stond een paar hui zen verder ook een fiets onbeheerd. V. greep deze ongevraagd en reed vlug den dief na. Juist passeerde de bereden politie, die nu op hare beurt V. achtervolg de Ook in hem zag men 'n dief En 't slot der historie is geweest dat de politie bei de personen inhaalde. De eerste wist van den prins geen kwaad en bereed zijn eigen wiel. V. kreeg even wel verbaal. Zijn fiets is later gehavend teruggevon den. Naar wjj mededeelden was een commissie van toe zicht benoemd over het gesticht Duin-en-Bosch te Oastrioum, dit moet zjjn: een commissie van bestuur. Een griffel in het oog. Een leerling van de school voor K. O. had het on geluk te vallen, waardoor hem een griffel in het oog drong. Onmiddelljjk werd geneeskundige hulp inge roepen. Men hoopt nog het oog te behouden. Simultaan-aéance. Gisteravond gaf de heer Th. Eeken een dam-séance in het lokaal van den heer Over. Gespeeld werden 14 partijen. Gewonnen 6. Verloren tegen 8. Vlaar en D. Keetbaas te Hoorn en W. Tensen en C. Stieltjes Pz. te Schellinkhout. Remise met C. Over, W. [IJdo, 0. Molenaar en Nartgui, allen te Hoorn. Ij's. Ten gevolge van den hevigen storm, die heden nacht uit het westen woei, is de Zuiderzee voor Hoorn, zoo ver het oog reikt, geheel vrjj van jjs gekomen. Een scherpe tegenstelling met gisteren, Toen één ijsveld eir thans dobberen weer verschillende bottezs in het Hop rond. In 1908 zijn alhier geboren 246 jongens en 236 meis jes, te zamen 482 kinderen, waarvan 9 jongens en 4 meisjes buiten huwelijk; 4 meisjes en 1 jongen wer den alhier geboren uit elders woonachtige ouders, ter wijl 1 jongen elders werd geboren uit ouders, die hier woonplaats hadden. Als levenloos aangegeven werden ingeschreven 9 jongens en 3 meisjes. Overleden zijn 80 ongehuwde mannen en 56 onge huwde vrouwen, 59 gehuwde mannen en 46 gehuwde vrouwen, 29 weduwnaars en 53 weduwen, totaal 168 mannen en 155 vrouwen of te zamen 323 personen; 14 mannen en 12 vrouwen zijn alhier overleden, die elders woonplaats hadden en 5 mannen en 4 vrouwen overle den elders, die hier woonachtig waren. Het getal huwelijken bedroeg 145, te weten: 131 tus- schen jonkmans en jongedochters, 5 tusschen jonkmans en weduwen, 4 tusschen weduwnaars en jongedochters en 5 tusschen weduwnaars en weduwen. 5 echtscheidingen werden ingeschreven. De bevolking, die op 31 December 1907 10145 mannen en 10575 vrouwen, totaal 20720 personen, bedroeg, ver meerderde door geboorte en vestiging in de gemeente met 1250 mannen en 1082 vrouwen, terwijl zij vermin derde door overlijden en vertrek uit de gemeente met 1252 mannen en 961 vrouwen, zoodat zij op 31 Decemr ber 1908 bestond uit 10143 mannen en 10696 vrouwen, totaal 20839 personen. Hieronder zijn begrepen de bevolking van het Rijks opvoedingsgesticht, bestaande uit 128 en die van de Cadettenschool, bestaande uit 131 personen. De geboorte bedroeg 1 op 43; er stierven 1 op 68. De geboorte bedroeg 2.3, de sterfte 1.5 pet. van de bevolking. 26 huwelijken zijn op buitengewonen tijd voltrokken, waarvan 1 in de le, 13 in de 2e en 12 in de 3e klasse. De Burgemeester dezer gemeente heeft met ingang van 7 dezer, overeenkomstig zijn verzoek, be noemd tot agent-plantsoenwachter dezer gemeente H. Schuiner, agent van politie 2e klasse, op de thans door hem genoten jaarwedde en met ingang van 11 dezer benoemd tot agent van politie 3e klasse D. Steinmeier, gepasporteerd korporaal-konstabel te Leiden. Voorts zijn met ingang van 7 dezer bij het politie korps bevorderdvan de 2e tot de le klasse de agent P. Korstanje en van de 3e tot de 2e klasse de agent M. Koster. 10 Januri 1908. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Vinke, Bediening van het Avondmaal. Kapel, 10 uur, Ds. Bosch van Egmond Binnen. 's Avonds 6 uur, Ds. Vinke, dankzegging, Woens dagavond 6 uur, Ds. Verwaal. Evang.-Luth. Kerk, 10!/2 uur, Ds. Ternooy Apèl. Onderwerp„Bij de puinhoopen." Doopsgezinde Kerk, 10i/2 uur, Ds. Glasz. Rem.-Geref. Kerk, 101 /2 uur, geen dienst, avond 7 uur, Ds. de Regt. Gereform. Kerk, 10 uur, Ds. Wechgelaer, avond 6 uur, dezelfde. Catech. Zond, 11. Consistorie Geref. Ketk, Oudegracht D 83. Vrijdagavond 8!/2 uur, ver gadering van de jongelingsvereeniging „Paulus." Chr. Ger. Gem. Gebouw „Rehoboth", Koningsweg, voormiddag 10 uur en 's avonds 6 uur, godsdienstoe fening. Dinsdagavond 71 /2 uur, Ds. Oosterhuis, Doops- bedieniug. Gebouw Waakt en Bidt, Laat, Zondagmiddag van 3l/25 uur, Vergadering van de Christel. Jongelings vereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag 5l/a7 uur Vergadering van de Christel. Knapenvereeniging „Timothetls", voor knapen van 1216 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, no. 6. Voorm. 10 uur en avond 5 uur en Donderdagavond 8 uur godsdienstoefening. Herv. gemeente te Oudorp, 10 uur, ds. Werner, van Stompetoren. Herv. gemeente te Egmond Binnen, geen dienst we gens vacaturebeurt te Alkmaar. Herv. gemeente te Bergen, 10 uur, ds. Natzgl. Herv. gemeente te Stompetoren, 91 /2 uur, Ds. Lin deboom, pred. te Oudorp. Het „Vrije Tooneel" zal Donderdag voor de derde maal opvoeren „De slechte Herders" van Octave Mir- beau. Bliksemde mwedsi rijd Naar aanleiding van ons bericht inzake de bliksem- wedstrijd in het schaken verzoekt het Bestuur van V. V. V. ons dit bericht aan te vullen met de mededee- ling dat die wedstrijd ook in het dammen zal worden gehouden. Heden is het veertig jaar geleden, dat eenige hee- ren hierterstede besloten tot het oprichten van de re derijkerskamer „Bilderdijk." Den 16den Februari a. s. hopen werkende en kunst lievende leden dit feit op eenvoudige wijze te herden ken. De zangvereeniging „Nieuw leven" zal Woensdag avond een concert geven. Het programma ziet er aan trekkelijk uit en ongetwijfeld zal dat programma uit stekend worden uitgevoerd. De vereeniging heeft de medewerking voor dit concert verkregen van de dames- stadgenooten A. C. Gouwe en Kitty Blom, viool en G. M. M. C. Blom, piano, terwijl ook de heer Bram van der Stap, concert- en oratoriumzanger te Delft als solist zal optreden en den heer Kooger de begeleiding is toevertrouwd. Door het bestuur der kleormakersvereeniging, af- deeliug Alkmaar vau den Bond van mannelijke en vrouwelijke arbeiders in de kleeding industrie enz. is naar aanleiding van een conflict met werklieden, de firma H. S. Cloeck een onderhoud verzocht om spoedig tot een minnelijke schikking te geraken. De firma heeft hierop geantwoord, dat zij wel be reid is twee bestuursleden te ontvangen, doch dat zij het bestaan van een conflict ontkent, daar zij met haar werklieden in de beste harmonie leeft. In verband met een kleine wijziging in de werkwij ze het maken van een zoom aan colberts, hetgeen tot dusverre niet geschiedde moeten drie werklieden hun ontslag hebben genomen, terwijl een vierde in on derhandeling trad en bleef. Agenda. VRIJDAG: Mannenkoor „Orpheus," 8 uur, Central. Afd. Alkmaar Kon. Ned. Bond van Oud-onderoffi- eieren, 8 uur, Diligentia. Wedstrijd „Alkmaarsche Kegelbond." Algem. verg. Bad- en Zweminrichting, 4 uur, café Lievendag. Repetitie „Bilderdijk," Harmonie. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid,'' oefeningsavend mannen-afd. 81/2 uur, dames-afd. 71/l uur. Alkm. Schaakclub, 8 uur, café Lievendag. Alkm. Strijkorkest, 872 uur. Afd. Alkmaar S. D, A. P. Ledenvergadering, 8l/a uur, gebouw „Voorwaarts." ZATERDAG Gymn.-ver. „De Halter," oefeningsavond 101/* uur, aspirantenafd. 81/, uur. Gymn.-ver. „Turnlnst," oefeningsavond 7l/4 uur. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," oefeningaavond, meisje8-afd. 3V, en 6 uur. Mannenkoor „Excelsior, repetitie 81/, uur, Diligen tia. ZONDAG: Kegelclub O. Z. O. D., 51/, uur, café Suisse. Ned. Sig. en Tab. bew. bond, Huish. vergadering, li uur, geb. Voorwaarts. V. O. K. Z. O. S. repetitie, 10 uur, gr. zaal Harmo nie. Vrije Tooneel, repetitie, 12 uur, geb. Voorwaarts. Repetitie „Nieuw Leven, 7®/. uur, Unie. ZATERDAG: Toonkunst, openbare uitvoering muziekschool, 7»/a uur, Harmonie. ZONDAG: Tooneelver. Aurora, openb. uitvoering, 8 uur, Dili gentia. Schaak- en Dam vereeniging V.V.V. Bliksem wed strijd schaken en dammen, 2 uur, Oafé Sohermerhorn, Waagpleia. De aardbeving. In Messina beschouwen velen de ramp als een be straffing van den hemel wegens het vele vloeken en uitspreken van verwenschingen. Zoo kan men, terwijl er met koortsachtigen haast gewerkt wordt op de wan kelende muren kleine altaren zien opgesteld, die met de beelden der heiligen, met oranjeappels, citroenen en slingers van bloesems omkranst zijn. Lange processies t rekken door de stad en smeeken de genade van den hemel af. Woensdag heeft de inzegening van Messina plaats gehad door den aartsbisschop in tegenwoordigheid van de troepen en de bemanningen der vreemde schepen. De aartsbisschop sprak de bevolking moed in. Men heeft de kerken, die bruikbaar zijn gebleven, weder geopend en de priesters hebben toen op Drieko ningen weder de mis gecelebreerd. De aardschokken duren voort. De koning van Italië heeft een gift toegezegd van een millioen lire; 500.000 lire zijn bestemd voor het Italiaansche Roode Kruis en de andere 500.000 lire voor het Nationaal Hulp Comité voor de slachtoffers. In Palermo is een inzameling gehouden voor de overlevenden. Twaalf groote open fouragewagens van het garnizoen, met militaire paarden bespannen en door soldaten bestuurd, reden met de comité-leden door de stad. Trompetters liepen er naast. Voor elk huis werd halt gehouden en van alle kanten stroom den de gaven toe. Kooplieden brachten hun waren, particulieren bedden, kleedingstukken. Ieder gaf wat hij te missen had. Arme vrouwen stonden een hemd, een rok, een paar doeken af, mannen schonken broe ken, vesten, laarzen. Ook hier bleek het „arme men- schen hebben een goed hart." Ook veel geld werd er opgehaald. Honderden dames en heeren liepen met busjes langs de wagens, sommi ge busjes aan lange stokken gestoken om de bewoners der hoogste verdiepingen te kunnen bereiken. Spoedig waren de wagens vol, maar nog spoediger waren ze in pakhuizen geleegd, waarna men opnieuw er weer op uit trok. Tijdens het middagmaal werden met de bus jes de hotels bezocht. Groot is het leed dat er over de honderden kleine kinderen is uitgestort. Men weet letterlijk niets van hen, noch hun naam, noch hun geboorteplaats. Leven hun ouders nog, of hun grootouders? De geredden zijn maar her- en derwaarts weggezonden. De volwasse nen komen wel weer tot elkaar, maar de kinderen? Hoe zullen bijv. grootouders van kinderen, wier ouders zijn omgekomen, hen herkennen als zij ze sinds eeni gen tijd niet hebben gezien? Hoe wil men uit die kin deren erfgenamen van misschien wel geheel uitgeroei de geslachten herkennen? Men fotografeert de kinderen en verspreidt de fo to's, wijd en zijd. Dat is ten minste iets al zullen vele ouders of andere nabestaanden door de portretten op een dwaalspoor worden gebracht. Men doet een beroep op de humaniteit van de men- schen. en vraagt hun een arm, hulpeloos kind tot zich te nemen en op te voeden. Nu reeds hebben velen zich hiertoe bereid verklaard. Aan meisjes, gezonde, knappe en sterke, wordt de voorkeur gegeven, zoodat de dames en heeren van het comité moeten toezien, of niet hier en daar het plan bestaat, de kinderen op jeugdigen leeftijd arbeid te laten verrichten of op an dere wijze van hen voordeel te trekken. Zoo blijkt ook hier weer, dat deze aardbeving erger is dan de bloedigste oorlog. Deze toch laat nog den kinderen hun moeder heden zijn er echter in Sicilië meer dan duizend kleintjes zonder ouders, alleen en verlaten Een globale schatting van het aantal omgekomenen (niet meegerekend de sterfgevallen in het hospitaal) zegt o.a. Messina 108.000, Reggio 31.000, Palmi 4500, Mileto 2300, terwijl het totaal wordt geschat op f 165.053. Naar het Vaderland uit Rome verneemt, schreef de Azione" van Catania van 4 Januari o.a. „Eere ook aan de waardige zonen van Holland. In de haven van Messina lag een Hollandsch zeilschip. Dadeli,ik na de ramp ging de kapitein met zijn jongens aan wal om te helpen. Met groote vermetelheid en vlug als eekhorentjes, wierpen de Hollanders zich op de gevaarlijkste punten, helpend zooveel ze maar kon den. Eén matroos, een jongen van nauwelijks 20 jaar, redde alleen zestien menschen. Moedig klom hij tot op de vierde verdieping van paleizen die op instorten stonden. „Het doet ons leed, dat wij den naam van dezen jongen held niet kennen."

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2