DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit nummer bestaat nit 2 bladen. Honderd en elfden jaargang. 1909. ZATERDAG 9 JANUARI. Hinderwet. Drankwet* BINNENLAND. No. 7 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, /Wonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Jaarlijksche oproeping van gegadigden naar de betrekking van arbeider bij de gemeentereiniging. Telefoonnummer 3. Huldebetuiging H. M de Koningin. Prins Hendrik op jacht. Tweede Kamerverkiezingen. Arbelderscontract. De begrafenis van minister Bevers. De elf-steden-tocht. De burgemeeste:-crlsls? De woningwet. Centraal Genootschap voor Kinder-herstellings- en vakantiekolonies. De Cullinan. Zij, die wenschen in aanmerking; te komen voor de betrekking van ARBEIDER bij den gemeente lijken reinigingsdienst, kunnen rich daartoe aan melden ter gemeente-secretarie, teneinde zich te doen inschreven op eene daarvoor aangelegde lijst. Degenen, die zich reeds vroeger hebben aangemeld, behoeven rich niet opnieuw aan te melden. Gegadigden moeten gedurende minstens twee achter eenvolgende jaren, onmiddellijk voorafgaande aan hunne aanmelding, binnen deze gemeente hebben gewoond, niet ouder zijn dan 30 jaren en in het bezit zijn van een gezond lichaamsgestel. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 8 Jan. 1909. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter. algemeene kennis, dat zij bij hun besluit van heden vergunning hebben verleend aan: lo. D. HAASBROEKaldaartot het oprichten van een lood gieters werkplaats in het perceel Hekelstraat, wijk C No. 29; 2o. P. MEIJER, aldaar, tot het oprichten van een herstelplaats voor rijwielen, waarin veldsmidse achter het perceel Scharloo, wijk E No. 20. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 6 Januari 1909. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat bij hun college is ingekomen een verzoekschrift van J. A. GROENaldaar, om verlof tot den verkoop van alcohol houdenden anderen dan sterken drank in het perceel Bergerweg, E 10. Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 9 Januari 1909. DONATH, Secretaris. Door mevrouw Zimmerman, echtgenoote van den burgemeester te Leeuwarden, is de samenstelling van een comité in voorbereiding om H. M. in April een huldeblijk van de Friesche vrouwen aan te bieden, bestaande uit Friesch kinderspeelgoed. Blijkens eene gisteren door het Comité van Amster- damsche Vrouwen tot het aanbieden van een Hulde blijk aan H. M. de Koningin verspreide circulaire stelt men zich voor een fraai bewerkte kamerwieg, naar een ontwerp van den architect K. P. C. de Dezel, te Amsterdam, te doen vervaardigen met kunstnaald werk, uit te voeren door de Rijksschool voor Kunst nijverheid, de Industrieschool voor Vrouwelijke Jeugd en de Amsterdamsche afdeelingen van de Algemeene Nederlandsche Vrouwenvereenigingen „Tesselachade" en „Arbeid Adelt." Op initiatief van mevrouw Van Starkenborgh'echt genoote van den burgemeester van Groningen, zijn ook daar plannen in voorbereiding, om namens de Groningsche vrouwen een huldebewijs aan de Konin gin aan te bieden. Op initiatief van mevrouw Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, echtgenoote van den burgemeester, zijn te Groningen plannen in voorbereiding, om ook de Groningsche vrouwen in de gelegenheid te stellen een huldeblijk aan II. M. de Koningin aan te bieden. Z. K H. Prins Hendrik Prins Hendrik beeft als voorzitter van de Nederland sche Landbouwvereeniging aanvaard het eerevoorzit terschap van het eerecomité van de groote Landbouw tentoonstelling, die door den Limburgschen Landbouw- bond, op 15, 10 en 17 Juni a.s. te Roermond zal gehou den worden. ZK. H. Prins Hendrik zal Maandag te Hook van Holland komen om in den Scheurpolder te gaan jagen. Met auto's zullen Z K. H. en Zijn gevolg daarheen gebracht en met het rijksvaartuig „P. Callandt" naar den Scheurpolder overgezet worden. Generaal A. Kool. De luit.-generaal A. Kool, commandant van het veldleger, zal, naar wij vernemen, binnenkort den dienst met pensioen verlaten. („Avp.") H. M. de Koningin zond een bloemkrans voor de lijkbaar. De afdeeling „Grijpskerk" van de vrijzinnige kies- vereeniging heeft candidaat gesteld in het kiesdistrict Zuidhorn den heer Fr. Netscher. De vrijzinnige kiesvereeniging in de gemeente Zuidhorn candideerde den heer E. M. Teenstra, te Ruigezand. In verschillende kiesdistricten vormen zich reeds groepen van kiezers, die öf samenwerking met kies verenigingen zullen zoeken, öf met eigen candidaat vóór of tegen staatspensioneering is. Is het district Zaandam heeft zulk een groep reeds den heer Frans Netscher uit Santpoort voor een can- didatuur aangezocht. Deze heeft zich bereid ver klaard de candidatuur aan te nemen, mits daardoor de kans voor de vrijzinnig-democraten in dat district geen schade ljjdt. Men meldt uit Easchecé De hoofdbesturen der Textielbonden te Enschedé ontvingen van de Fabrikantenvereeniging bericht, dat geen enkele van de door hen voorgestelde wijzigingen in het arbeidscontract kon worden ingewilligd. 15 Februari zal dit contract den arbeiders ter tee- kening worden voorgelegd. Hoe de houding der Textielbonden zal zijr, is niet bekend. De'ramp" In 1 allë. De vereeniging' Het Nederlandsche Roode Kruis heeft een bedrag van twaalf duizend lire aan den ge zant van Italië bij ons hof aangeboden, met verzoek die som aan het Italiaansche Roode Kruis over te biengen ten behoeve van de noodlijdenden in Zuid- Italië. H. M. de Koningin-Moeder werd by de begrafenis van wjjlen minister Bevers vertegenwoordigd door Haar kamerheer, graaf Van Limburg Stirum. Schrijven van den^Raad van Ministers. Bij Deputaten der Geref. Kerken in Nederland voor de correspondentie met de Hooge Overheid is op Oude jaarsavond ingekomen het volgende schrijven van den Radd van Ministers, geteekend door den tijdelijken voorzitter, Mr. Th. Heemskerk. De Raad van Ministers houdt zich overtuigd, dat de lieuchelijke tijding, welke op 22 dezer ter kennis van het Nederlandsche Volk is gebracht, in alle oorden des lands stof tot diepgevoelde erkentelijkheid zal hebben gegeven. Het spreekt van zelf, dat velen en ook vele Kerken behoefte zullen gevoelen, Hare Majesteit de Konigin, met het oog op Hare blijde en ernstige ver wachtingen, in hunne gebeden te gedenken. Zij zullen daartoe gedrongen worden reeds door de groote liefde, welke zij der Koningin en Harer Majesteit's Huis toe dragen. Van deze zijde bezien, zou er voor de Regeering geen aanleiding tot bemoeiing daarmede bestaan. Daar nochtans de hoogste Staatsbelangen zoowel met het behoud van Harer Majesteit's leven en gezondheid, als met de geboorte van een troonopvolger gemoeid zijn, acht de Raad van Ministers het plichtmatig, met het oog daarop de voorbeden der kerken te vragen. Aan Gods zegen is alles gelegen en de Raad van Ministers zal dan ook de voorbeden der kerken op den hoogsten prijs stellen; dit te meer, waar hij overtuigd is, dat de innerlijke drang daartoe toch reeds bestond en aan vankelijk tot uiting is gekomen. Het moge den Raad van Ministers vergund zijn, daartoe Uwe medewerking te verzoeken. Deputaten, die in de Bazuin van dit schrijven kennis geven, vertrouwen dat in den kling van „De Geref. kerken" gaarne aan den wenseh van den Ministerraad zal worden voldaan, gelijk reeds met zooveel vreugde de aankondiging is ontvangen, dat H. M. de Koningin zich in een staat van blijde en beteekenisvolle verwach ting mag bevinden. De Heere onze God doe bijzonder te dezer ernstige zaak genadig' aan Haar en in Haar aan 't Nederland sche volk boven wenschen en bidden. OEAtghÜD N i t U W S. Branden. De politie dip gisternacht op den 's-Gravelandscben weg te Hilversum surveilleerde, hoorde te ongeveer kwart vóór vier geschreeuw 'in den omtrek van de To- renlaan. Zij begaf zich daarheen en bemerkte, dat brand was uitgebroken in de electriscbe vibratie-mas- sage-inrichting van den heer Schrey, V.'elke inrichting gevestigd is in perceel Torenlaan no. 5. Het vuur, dat ontstaan was in 't laboratorium, greep snel om zicli heen, zoodat de brandweer een zware taak had. De eigenaar had aan de brandweer medegedeeld, dat zich in één der kamers een bedrag van J 2000 aan bankpapier bevond. Vóórdat de vlammen deze kamer bereikt hadden, werd naar het geld gezocht, evenwel zonder resultaat. Het Centraal bestuur van „De Friesche IJsbond" liceft in zijn Donderdagavond gehouden bijeenkomst besloten, gevolg te geven aan het hem gedaan veelvul dig verzoek, om ter gelegener tijd eene herhaling te doen houden van den Elfstedentochtevenwel onder uitdrukkelijk beding, dat daaraan geen wedstrijd zal worden verbonden. Het ëenige doel moet zijn: dien tocht te maken. Nu ditmaal zoo duidelijk is gebleken, hoe groot de liefhebberij en belangstelling voor zulk een club-tocht is, door heel den lande heen, zal hetCentraalbestuur tevens overwegen, of er ter bekwamer tijd ook soort gelijke tochten zijn te organiseeren naar den Noord oosthoek, Oosthoek, Zuidoosthoek en het midden van onze daar zoo schilderachtige en waterrijke provincie, Men meldt uit Leeuwarden: Als het voorstel van den heer G. W. Koopmans, om de verordening regelende de inrichting van het perso neel der politie te Leeuwarden te wijzigen in dien zin, dat uit art. 2 worden geschrapt de woorden: „op voor stel van den burgemeester," wordt aangenomen, moet naar wij uit zeer goede bron vernemen de bur gemeester, de heer A. E. Zimmerman, van plan zijn, eervol ontslag te vragen. Tusschen de buffers. Te Almelo geraakte de rangeerder A. met zijn rech terarm tusschen de buffers van een trein, waardoor ge noemd lichaamsdeel grootendeels werd verbrijzeld. Te Dinxperlo werd het vorige jaar het echtpaar A. op advies der gezondheidscommissie uit zijn woning gezet. De menschen gingen toen, bij gemis aan een woning, huizen in een diepen kuil, door eenige planken beschut. De gezondheidscommissie, inziende dat deze wijze van wonen nog ongezonder is, heeft thans de hulp van het gemeentebestuur ingeroepen om een be tere woning te verschaffen. Slachtoffer van het ijs. Een 9-jarig zoontje van den landman A. Hogedoorn te Schermer waagde zich gisteren op het ijs der tocht sloot en verdronk. Telefoon-storing door sneeuw. De gistermiddag gevallen sneeuw was oorzaak dat de intercommunale telefoonverbindingen van Rotter dam met het Noorden en Zuiden van ons land zoo goed als geheel gestoord waren. Een verbinding kwam niet dan met groote vertra ging, tot stand. Uit St. Pancras. Bij de opname door commissarissen van de school- spaarbank van de openbare lagere school alhier, bleek dat in het vierde kwartaal 1908 door 29 spaarders een bedrag van 110.13 was ingelegd. In 1908 was in de vier kwartalen door 110 spaarders ingelegd 376.75. Uit Winkel. Na 10 jaren bet secretariaat der Scbildersyereeni- ging West-Friesland te hebben bekleed, beeft de heer A. Volger, schilder te Winkel, als zoodanig ontslag ge nomen. Een commissie uit het bestuur vereerde hem namens de vereeniging een fraaien barometer, als blijk van waardeering' voor zijn bewezen diensten. De heer A. G. Bol te .Barsingerhorn heeft het voor nemen, dm tusschen de gemeente Winkel en Nieuwe Niedorp een steenkolengasfabriek op te richten. Aan beide gemeentebesturen is door hem 'concessie gevraagd. Uil .Harenkarspel. De bevolking' dezer gemeente, die op 1 Jan. 1908 be stond uit 1312 M. en 1186 Vr., vermeerderde in 1908 door geboorte met 48 M. en 30 Vr. en door vestiging met 89 M. en 87 Vr. Verminderde daarentegen door overlijden met 30 M. en 21 Vr. en door vertrek met 100 M. en 102 Vr., zoodat de bevolking op 31 Dec. 1908 bestond uit 1319 M. en 1180 Vr., totaal 2499. Het getal huwelijken bedroeg in 1908 14, dat der levenloos aangegevenen 7. Tot schatters der tuberculose, door het Rijk ter slachting overgenomen runderen zijn in deze gemeente benoemd de heeren P. Tesselaar te Tuitjehorn en Jac. Molenaar te Waarland. 9 Met ingang- van 1 dezer is de watermolen van den Ringpolder, staande onder Sint Maarten, buiten wer king gesteld. Bloembollenteelt. De bloembollenteelt is geen monopolie meer voor de zandstreek. Ook in Hollands Noorderkwartier neemt deze cultuur een belangrijken omvang aan en deze zal nog grooter worden, nu de resultaten van gehouden proefnemingen allergunstigst zijn uitgevallen. Dit jaar is een proef genomen, speciaal met de bedoeling om te zien, of de kleibollen voor vroegen broei ge schikt zijn. Deze is genomen door de afdeeling Enk- lxuizen en omstreken van de Nederlandsche Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde en de Bloembollen- kweekersvereenigingen te Enkhuizen en omstreken. De resultaten van die proeven worden thans tentoonge steld in „het Park" aldaar. De belangstelling is, even als bij de proeven in het vorige jaar, zeer groot. Ook bollenkweekers uit de zandstreek kwamen een kijkje nemen en ook dezen moeten erkennen dat de proef uit nemend is geslaagd en ze verklaren, dat ook de op klei gekweekte bollen voor vroegen broei geschikt zijn. Aan het kort verslag over de verpleging' ontleenen we het volgende: In de verschillende koloniehuizen van het Centraal Genootschap werden in het afgeloopcn seizoen ver pleegd 861 kinderen, d. i. 311 meer dan in 1907. De 3 zee-tehuizen herbergden 653 kinderen of 279 meer dan in 1907. D© beide boseh-tehuizen toonen eene vermeerdering van 32 kinderen bij een totaal van 208. 't Koloniehuis „Kerdijk" blijft uitnemend voldoen. In den afgeloopen winter zijn verschillende verbete- mgen aangebracht, ten koste van tamelijk groote fi- antieele offers. Te Egmond a. Zee kon het dagelijksch bestuur, na herhaaldelijk elders te zijn teleurgesteld, een voor het doel geschikt huis huren om den voortdurend wassen- den stroom van kinderen naar behooren onderdak te brengen. Zonder al te groote onkosten, al was daar een som van ruim 3000 gulden mee gemoeid, werd dit pand, genaamd „Kurhaus Bar," tot koloniehuis inge licht en gemeubeld. Het villatje te Egmond a. d. Hoef werd ook weder betrokken, nu voor het 3e jaar. De koloniehuizen uitgenomen een herbergden idlen 5 verschillende groepen, elk gedurende 27 da- gen. Wanneer alleen gewichtstoeneming een juiste maat staf was om de zegenrijke gevolgen der gezondheidsko lonies na te gaan, dan zouden op grond van de wegin gen de resultaten dit jaar reeds schitterend zijn te noemen. Eén kind verkreeg in 27 dagen een ge wichtsvermeerdering van nagenoeg 10 pond, verschei- denen bereikten een verhooging. van 9 pond, een groot cantal van 7 en 8 pond, terwijl de meesten 3, 4 en 5 pond aankwamen. Slechts weinigen bleven onder de 2 pond en heel enkelen verminderden. Deze waren steeds kinderen, die öf ziek geweest waren tijdens het verblijf öf zulken, die met de bedoeling om"te vermin deren, naar zee waren gezonden. Zwak en stumperig komen de kleinen aan, te moe om te spelen, te zwak soms om te eten. Slechts enkele dagen zijn noodig om hun genoegen in 't spel en om bun eetlust te geven. Dan gaan ze ziendeweg vooruit en na 4 weken zijn uit de vroolijke groepjes kinderen met gebruinde gezichtjes, de bleekneusjes van vroeger niet meer te herkennen. Uit de afdeelingen kwamen weder vele hoopvolle be richten over teruggekeerde verpleegdeu, welke allen overeenstemden waar het betrof het zeer verhoogd weerstandsvermogen der kinderen. Bij de directrices kwamen briefjes in van dankbare ouders. Bijzondere feiten te vermelden, zou dit overzicht te uitgebreid maken. Alleen één enkel voorbeeld. Een jongetje, dat heel erg leed aan Engelsche ziekte, kon bij aankomst zijn krom vergroeide beentjes niet uit strekken. Toen de moeder het kind na vier maanden terughaalde, liep het ventje aan haar hand. Evenals verleden jaar kreeg elke kolonie een feestje. Die te Egmond werden steeds door de 3 tehuizen sa men gevierd in „Kerdijk." De kinderen hebben uiter mate genoten van het kersenfeest, den wedstrijd in forten, den vliegerwedstrijd en van de uitvoering van „Asschepoester" en „Klein Jantje in Modderstad." Dergelijke feestdagen, alsmede de voorkomende ge boortedagen der kleinen, zijn een beproefd middel om de herinnering aan een geregelde levenswijze in ge zonde omgeving en zedelijk reinen kring bij de kinde ren'levendig te houden; alleen de oude klacht: ze kos ten betrekkelijk veel geld, omdat het er pl.m. 25 per jaar moeten zijn! Alles tezamen genomen, zou er voor het Centraal Genootschap reden zijn tot bijzondere dankbaarheid, indien niet een donkere wolk, een zeer dreigende wolk, du horizon der jeugdige vereeniging verduisterde. Het Centraal Genootschap dreigt ui'; zijn kracht te groeien. Het zal bij de meest matige berekening in 1909 300 kinderen meer moeten plaatsen dan in 1908 en in 1910 600 kinderen meer. Ten spoedigste zal dus een tweede eigen tehuis moeten gesticht worden. En wanneer dat tehuis dan niet voor een deel ook als winterverblijf kan worden ingericht, moet onder drukt worden het steeds sterker wordend streven, hoe mooi dit ook zij, van vele afdeelingen naar langduriger verpleegtijd voor zwakke kinderen. De plannen zijn kant en klaar. Zoodra de gelden bij een zijn, kunnen ze worden uitgevoerd. Moge de noodkreet gehoord worden door het gan- sche land. Het geldt hier het belang, het leven van het zwakke kind. Laat dan pasmunt en groot geld toestroomen bij den penningmeester, Th. M. Ketelaar, Ceintuurbaan 286, Amsterdam (op aangeteekende brieven te vermelden bijkantoor Van der Helststraat). Directe hulp is dubbele hulp. Ia het „Weekblad van den A. N. D. B." wordt medegedeeld, dat de firma I. J. Asscher eerlang van den Koning van Engeland een zilveren bowl met inscriptie ten gescheLke zal krijger), als scuveDir aan de bewerking van den reuzensteen. De bedrieger bedrogen. E°n lezer van de „O. H^arl. Ct. tchryft: Het bericht uit Den Haag onder het hoofd „De bedrieger bedrogen', door u overgenomen uit de „N. Ct." "erdient eenige aanvulling of, beter gezegd, een rectificatie. Het burger heertje, type kantoorlooper, en de straat jongen zijn beiden handlangers van den kwartj-svinder. Het geven van een byna onzichtbaar teeken in ruitenboer is een der vele trucs welke worden toe gepast om argeloozen te vangen. De gentleman-schaatsenryder heeft of de true ge snapt of stond te hoog om zich verder met den be drieger in te laten. Wanneer hij „lef" had gehad honderd gulden te zetten, hij zou ze verloren hebben. Ds kaarten worden dan met goochelaarshandigheid omgewisseldop een daarvan komt ook het bijna onzichtbare kneepje voor, maar niet op ruitenboer. Ik geef u het verhaal, zooals ik het uit den mond van iemand, die er op deze wyze ingeloopen is, heb opgevangeD. V

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1