DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 8 Honderd en elfden jaargang. 1909. MAANDAG 11 JANUARI. INSCHRIJVING NATIONALE MILITIE. Hinderwet. Drankwet. BINNENLAND. Uit Hof- en Hoofdstad. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Voor de mannelijke geborenen van 1890 op Dinsdag en Vrijdag van iedere week van 1—3 uur tot 20 Januari a s. Jaarlijksche oproeping van gegadigden naar de betrekking van arbeider bij de gemeentereiniging. De Commissaris der Koningin in Friesland. Klepto manie. Onder de kipkarren. Werkloosheid In den Haag. De werkloosheid te Amsterdam. Een Nederlander !gered. Een voorbereiding. Kees van 81angenvecht. Vreeselljk. Kindermoord? Rijksmuseum. Luchtscheepvaart- ALKMAAR COURANT. ..-iï.'-ijfö- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij bij hun besluit van heden vergunning hebben verleend aan: lo. D. HAASBROEKaldaartot het oprichten van een loodgieterswerkplaats in het perceel Hekelstraat, wijk C No. 29; 2o. P. MEIJER, aldaar, tot het oprichten van een herstelplaats voor rijwielen, waarin veldsmidse achter het perceel Scharloo, wijk E No. 20. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 6 Januari 1909. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat bij hun college is ingekomen een verzoekschrift van J. A. GROENaldaar, om verlof tot den verkoop van alcohol houdenden anderen dan sterken drank in het perceel Bergerweg, E 10. Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 9 Januari 1909. DONATH, Secretaris. Zjj, die wenschen in aanmerking te komen voor de betrekking van ARBEIDER bij den gemeente- lijken reinigingsdienst, kunnen zich daartoe aan melden ter gemeente-secretarie, teneinde zich te doen inschrijven op eene daarvoor aangelegde lijst. Degenen, die zich reeds vroeger hebben aangemeld, behoeven zich niet opnieuw aan te melden. Gegadigden moeten gedurende minstens twee achter eenvolgende jaren, onmiddellijk voorafgaande aan hunne aanmelding, binnen deze gemeente hebben gewoond, niet ouder zijn dan 30 jaren en in het bezit zijn van een gezond lichaamsgestel. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 8 Jan. 1909. DONATH. Secretaris. ALKMAAR, 11 Januari. President Roosevelt is aan het einde zijner politie ke loopbaan aan het „spurten" gegaan. Het is alsof hij zijn laatste krachten voor een paar nijdige uitval len gespaard heeft en het Huis van Afgevaardigden zoowel als den Senaat er nog eens van langs wil geven. Toen het eerstgenoemde lichaam weigerde gelden toe te staan voor de verbetering van den geheimen politie dienst, op grond dat enkele leden somtijds last hiervan hadden, nam de president in zijn Boodschap de leden hierover onder handen en toen hierover gemopper ont stond, verklaarde hij dat niemand den geheimen poli tiedienst had te vreezen indien zijn geweten zuiver was. Het Huis besloot daarop deze opmerkingen niet in overweging te nemen. President Roosevelt had het intusschen toch maar gezegd! Uit de „laatste berichten" blijkt, dat de volksver tegenwoordiging op wraak heeft gezonnen en van nu af aan een onderzoek zal doen instellen naar de ge schiktheid van de personen, door president Roosevelt benoemd in openbare betrekkingen. Zou de president zulk een onderzoek te vreezen hebben? Het is moeielijk te zeggen. Wel heeft hij- steeds den indruk gemaakt van een eerlijk man, maar de po litiek kan ook hem parten gespeeld hebben. Een tweede kwestie heeft de president met den Se naat gehad. Men weet, dat hij een fel bestrijder is ge weest van de trusts en de syndicaten. Hij heeft de be stuurders dezer corporaties steeds op onbarmhartige wijze aangepakt. Men herinnert zich de gevolgen van dezen-strijdhoe de trusts zich verweerden, hoe er en kelen bezweken, hoe er onder alle rangen en standen in Amerika en daardoor ook elders slachtoffers vie len op het veld Van financiën. Nu wilde de Senaat van den president weten, waar om hij zich niet verzet had tegen het aankoopen van een kolen- en ijzermaatschappij door den staaltrust, hetgeen een overtreding was van de wet. De president antwoordde dat hij zich tegen den aankoop niet verzet had omdat hem bij onderzoek gebleken was dat de 'Noord-Amerikaansche Trustmaatschappij, die de meerderheid der aandeden in de kolenmaatschappij in haar bezit had, slechts door den overdracht dier aan- deeien van een bankroet kon worden gered, dat ernsti ge gevolgen zou hebben gehad. En overigens zeide hij, dat de Senaat zich maar niet moest bemoeien met din gen, die den president alleen aangingen. Deze laatste toevoeging maakte den Senaat boos. Dit lichaam waarmede de heer Roosevelt het her haaldelijk aan den stok gehad heeft vond, dat de president er te veel naar streefde om zich te onttrek ken aan elke wettelijke beperking. Er werd een motie voorgesteld, waarin de president werd beschuldigd willens en wetens ten bate van den staaltrust de wet te hebben geschonden en waarin de wenschelijkheid wferd uitgesproken een onderzoek te doen instellen door een commissie. Onmiddellijk heeft de president een brief geschre ven, waarin hij den Senator Tillman betichtte van ge- meene knoeierijen. Vandaag zou de aangevallen Senator zich verant woorden. liet spreekt wel van zelf dat dit geharrewar in Ame rika niet prettig gevonden wordt. „Teddy" is al te roerig-. Er wordt verlangd naar den heer Taft, die minder beweeglijk is. En kenners van het land verze keren ons dat de nieuwe president zieh door kalmte en gematigdheid zich nog populairder kan maken dan zijn voorganger deed door tegenovergestelde middelen. Na de actie moet ook in Amerika reactie zijn gekomen, de actie van den president wacht men in Amerika op de meer rustige reactie. Naar uit zeer betrouwbare bron vernomen wordt, zal de Staatsraad, Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, ontslag aanvragen. De Winterzitting der Provinciale Staten zal nog door hem worden gesloten. Nederland en Venezuela. De heer Paul als bijzonder gezant door de Vene- zuelaanscke regeering belast met eene regeling van de geschillen met Europeesche Staten, komt na het voeren van onderhandelingen te Parijs, voor gelijk doel naar Den Haag vanwaar hij zijn zending te Londen zal voortzetten. De Venezuelaansche ex-minister van Buitenlandsche Zaken wordt eerstdaags te Parijs verwacht. Aan den Amaterdamschen brief van de Opr. Haarl. Ct. ontleenen we het volgende: Het is wel bijna een halve eeuw geleden, dat Jozef Israëls, de groote kleine man, te Amsterdam op de Rozengracht woonde. Hij was daarheen getogen om dat in zijne vroegere woonplaats „de Komkommer buurt", de Achtergracht bij Circus Carré, zijn stam- genooten hem te veel eer bewezen en te druk bezochten. In stiller en voornamer buurt, de Rozengracht, heeft hij dan ook meer zichzelf kunnen zijn en veel kunnen werken. Er hangt in de gang van het huis waar hij op die, nu gedempte, gracht gewoond heeft, thans nog een werk van hem, door en met voorliefde, door hem gemaakt. „David speelt voor Saul op de harp", be doelende hoe de booze machten in den mensch door hoogeren geest, door de kunst het zwijgen kan worden opgelegd, wat bij Saul niet steeds gelukte, want hij wierp David de spiets naar het hoofd. Van jongs af aan schijnt Jozef Israëls de geschiede nis van „David en Saul" als symbool der kunst te hebben opgevat, de driften der mensch verlagende, de kunst den mensch veredelende, de kunst de zeden verzachtende, de kunst als louterende factor van bet leven, als do regenboog, die van de aarde naar den hemel leidt. Thans kan men hiervoor zekerheid erlangen. Ia de voor ieder toegankelijke kunstzaal van Frans Buffa en Zonen in de Kalverstraat is sedert eenige dagen het laatste werk van Jozef Isriëls, den meer dan tachtigjarigen schilder, te zien, hemzelf voorstellend met een achtergrond, in zekere vaagheid, zijnde 'en schilderij „David op de harp spelende voor Koning Saul", gelijk hij er enkele jaren een gemaakt heeft, tentoongesteld in het Stedelijk Museum. Israëls staat of gaat op rijn laatste schilderij, in een oud-fluweelen schilderij af j e, met een klein leuk bruinig hoedje, de hand in den zak. Zijn gezicht mist iedere scherpe of hoekige lijn, en toch is alles, iedere nuance, zelfs de hooge jeugdige leeftijd op dat gelaat uitgedrukt, de oogen zacht-droomerig etil door den bril zichtbaar. Door de lucht; halt-blauwig en zacht- paarsig, schiet een zacht, tooverachtig licht. Het geheel is als een droom. Het schijnt alsof de schilder, meer nog de dichter Jozef Israëls daar gaat en staat, opgaand in zjjn ideaalhet i3 alsof hemelsche muziek hem treft en of hij zich ganschelijk aan schoonheid over geeft, alsof wij daar Jozef Israëls bespieden in zijn schoonste oogenblikken, Israëls geheel levend in den geest Israëls aangegrepen door zijn onderwerp, Israëls verloren in den droom der schoonheid, Israëls het ideaal zijner jeugd werkelijkheid ziende, Israëls verdiept in de woorden uit het oude testament„En de booze geest des Heeren kwam-weder over Sa<ilen hjj zat in zijn huis, en bij had een spiets in zijne hand en David speelde op de snaren met de hand." „David spelende op de snaren met de hand, gelijk hij plach" heeft Israëls' voorliefde, hij zelf is als David een harpenaar. Hij heeft de zielegeluiden der l^arp getooverd in den toon zijner kleuren, in alle uit beelding die hij gaf van beproefden en bedroefden. Geen booze geest is over hem gekomen, dat hij zat als Saul met de spiets in de hand Een mildere geest, een hoogere kwam voor zijne kunst over hem en hij sloeg zijn hand in de snaren. In het meest trooste- looze bracht hij een hoogere vrede, uit zijne diepst beproefden spreekt bf rusting. Israëls zag en ziet nooit wat zich aan hem opdoet, met het booze oog, opent bij hem het hart, en zijne werken ademen hooger medelijdeD. „Een droom" voor den grooten Spaanschen dichter was het „leven"ook voor Is raëls „het leven een droom", Uit zijn kunst fluistert een nog grootere geest„Tusschen hemel en aarde is meer dan ons verstand van droomt." Een andere droom dan die, waarin de kunst ont staat van de droomdanseres er. de droomschilderes, aan dien der laatste misschien het meest verwant. Jozef Israëls wordt 27 Jan. a.s. 5 jaar. De ouder dom heeft geen vat op hem hij werkt nog lustig en rustig, hij wandelt nog, hij is nog geestig en guitig, nog levendig en vlughij eet nog met smaak, hij drinkt nog, als Goethe op hoog^n leeftijd, gaarne een goed glas wrjnhij dicht zelfs nog. Van dat dichten mag, omdat het te intiem is, niet meer gezegd worden, maar dat het te dicht is oolgk als van een man van middelbaren leeftijd. En wat veel zegt Israëls stelt nog in alles wat gebeurt levendig belang. Geen enkel teeken van hoogan cuderdom vertoont zich zelfs, zijn gebit is bijzonder stuik. Maar wat het hoogste is, evenals bij Vondel en bij Ibsen wordt Israels kunst met de jaren meer geestelijk, meer sprekend van het tijdelooze dan van het tijde lijke, en geleidt zij door het morgenrood der schoon heid naar bet hoogste wat de mensch bereiken kan, „naar de groote rust, de eeuwige stilte, naar de ster ren" zooals Ibsen in „Kleine Eyolf" aan het einde zijns levens zeide, toen ook zjjn kunst in den hoog- eten eenvoud, schnr iu louter stemming overging. Sterker als steeds is bjj Israëls gebleven de liefde voor muziek, voor Italiaansche muziek hjj die zoo veel muziek in zich zeiven heeft. De Amsterdamsche briefschrijver van de Prov. Zw en Over. Ct. heeft het over schoontijden. Het schoontijden, zegt hij, behoort tot de sierlijkste vertooningen op het ijs lijnen, vormen en bewegingen van hoofd, armen. handeD, beenen en voeten, dat alles moet een harmonieus-aesthetisch same spel vormen en dan is het zwieren individueel of in paren een bekoorlijk schouwspel. Merkwaardigerwijze zijn onze Amsterdamsche dames er altijd afkeerig van geweest, om op een wedstrijd uit te komen of bescheidenheid, vrees voor ongunstige beoordeeling of voor kwetsing van eigenliefde, jaloezie er de leienen van zjjn, weet ik niet zeker, maar dat er van deze elementen in het spel zijn, lijdt geen twijfel. Meermalen deed ik de ijverigste pogingen om onze dames vooreen wedstrijd te winnen, bijna altijd te vergeefs. Voor een deel ligt die mislukking aan een zekere conservatieve stijf heid, die van ouds een der boofdkaraktrekken van de Amsterdammers geweest is. Een ander bewijs van breking met sleur is de toe nemende neiging voor het kunstrijden; in Da vos, St. Moritz en andere wintersport-plaatsen van het buiten land wordt het kunstrijden reeds lang veelvuldig be oefend. De Nederlandsche Schaa'senrijdersbond, waar van ik ook lid ben, heeft eenigen tijd geleden weder blijk van actieve aanmoediging gegeven, waarvan de invloed op de Amsterdamsche IJsclub niet zonder resultaat is gebleven. Het bestuur had ditmaal een hoekje afgezonderd en inderdaad kwamen er ver- scheidenen opdagen, die prachtige figuren reden en veler bewondering wekten, 't Zit 'm alweer in den slag, in de sierlijkheid van bewegen, er hoort plastiek en architectuur bij, het kunstrijden eischt een uit- nemendo licbaamsbehesrsching, een bewustzijn van smaak. Een poging om een instructeur voor eenigen tjjd uit het buitenland herwaart te lokken, mislukte, omdat uiteraard de risico met hst oog op moeder natuui's grilligheid in Holland te groot was. Kunst en schooarijden verdienen aanmoediging. De Hol landers zjjn van huis uit, om zoo te zeggen, een volk van hardrijdensde Friezen en de Volendammers hebben ons dien roep bezorgd. Lvten we eens trach ten de beide andere branches van de Z'O heerlijke jjssport naar voren te brengen. Onze schoonen zijn minstens zoo bekoorlijk als die in den vreemde, in de balzaal ontplooien ze een bevalligheid en een gratie, die door de besten onzer naburen, niet overoffea wordt, waarom dan niet ook op de spiegelgladde ijsvlakte GEMENGD NIEUWE. Doodgevallen De gehuwde arbeider liaan, te Purmer is Zaterdag, bij het snoeien op het erf van den heer Wessels, uit een boom gevallen en aan de gevolgen overleden. De stam was glad door sneeuw of ijzel. Van een spaarpot Te Terapel (gem. Vlachtwedde Gr.) wonen twee oude menschjes, die een spaarpot hadden, inhoudende vijfhonderd en tien gulden. Ze moesten uit en gaven het geld aan een buurvrouw in bewaring. Toen die den zak met geld terugbracht, ontbrak er, volgens de oudjes, 215 aan. De justitie te Winschoten stelt een onderzoek in. Zaterdag is te Noordbroek in verzekerde bewaring genomen zekere G. II. aldaar, wegens diefstal van een horloge. II. bleek toen ook in 't bezit te zijn van gouden voorwerpen, in November 1906 met nog een belangrijk bedrag aan geld gestolen bij een ingezetene aldaar, van welken diefstal de dader nooit werd ont dekt. Zaterdagmiddag waren de grondwerkers A. K. en W. v. W. bezig met het afzagen van heipalen in de fun deering van de nieuwe spoorbrug aan den Beukelsdijk te Rotterdam, toen twee kipkarren door het losschie ten van een koppelstang van een trein, bestaande uit zeven karren, terugliepen en op beide werklieden neer kwamen. Zij werden ernstig aan de hoofden verwond, terwijl A. IC. het bewustzijn verloor. Het Algemeen Comité ter bestrijding der werkloos heid te 's Gravenhage dringt er bij de ingezetenen op aan, waar de ontzettende ramp in Italië ook in den Haag een diepen indruk heeft gemaakt, allereerst re kening te houden met de eigen behoeften en nooden in deze stad, te meer omdat het naar het oordeel van het Comité aan twijfel onderhevig is of hulp aan de ongelukkigen in Italië in den vorm van geld thans wel het meest noodig is. Met ernst wijst het comité op de armoede, in vele gezinnen der Residentie heerschend, terwijl de inge komen gelden niet voldoende zijn, om de taak van het Comité naar behooren te vullen, weshalve het Comité weldra opnieuw een beroep op de offervaardigheid der ingezetenen zal doen. De 5de opgave van bij den penningmeester der Am sterdamsche commissie voor de werkloozen ontvangen giften vermeldt een bedrag van I0.521.251/J. Teza men met de vorige opgaven 106.226.201/2. De Standaard meldt dat mr. E. L. van Emden, be stuurslid van een anti-rev. kiesvereeniging in 's-Gra- venhage tijdens de aardbeving in Messina logeerde in het eenige hotel dat ten tijde der ramp niet onmiddel lijk in puin viel, maar welks muren eerst den dag daarna instortten. De heer van Emden werd met een schip naar Tunis gebracht. Tot de taak van den politieagent behoort het, wan neer er een ongeluk gebeurd is, de „familie van het lijk" voor te bereiden op het droeve bericht. Onlangs was er te Amsterdam een metselaar van den steiger gevallen en dood naar 't gasthuis gebracht. Een sabelwaardig man der wet, volgens bet.Utr. Dag blad, begeeft zich naar de woning van den veronge lukte, klopt op de deur en vraagt aan de vrouw, die open doet: „Bent U de weduwe van Troffelen?" Aldus was de weduwe „voorbereid." lCees de Wit, de vermaarde wereldwandelaar van Slangevecht, zal, naar de Prov. Gron. Ct. meldt, zeer waarschijnlijk geen wandeltochten meer doen, om dat zijn geest daarvoor niet helder genoeg is. t Was een vreeselijke gewaarwording, zoo wordt uit Zwaagdijk aan de Enkh. Ot. gemeld, toen op zekeren morgen dezer week een echtpaar hun tweejarig kind, bezeerd aan handen en ooren, in de wieg vonden lig gen. Muizen hadden aan handen en ooren geknaagd. De vrees voor bloedvergiftiging werd gelukkig niet be waarheid, zooals de inmiddels ontboden geneesheer verklaarde. De justitie te 's-Hertogenbosch hield Zaterdag ge rechtelijke lijkschouwing van een kind der echtelieden Bosch, wonende te Macharen, datZaterdag geboren is en onder verdachte omstandigheden Donderdag jl. overleed. liet Rijksmuseum te Amsterdam werd gedurende het 4de kwartaal van 1908 door 53.644 en gedurende het gelieele jaar door 268.033 personen bezocht. Op een der dagen van de afgeloopen week heeft de heer Robijns te Brielle getracht om met zijn vliegma chine omhoog te gaan, wat hem ongeveer een halven meter gelukte. Toen echter brak een riem van den motor, waardoor hij in zijn opwaartsche stijging ver hinderd werd. Toch heeft hij door deze proef volgens zijn overtuiging zekerheid verkregen van de opwaart sche beweging zijner machine. Weldra hoopt hij de proefnemingen te hervatten, welke hij natuurlijk nog niet in het openbaar doet, en zich ook van de voor- waartsche beweging te overtuigen, waarin hij geen be zwaar ziet. Dezer dagen maakte „L and en Vol k" gewag van proeven in 't Haagsche Bosch genomen met een miniatuur-vliegtoestel (vervaardigd van aluminium), te Parijs aangekocht door de heeren Stork en Jochems, van het Auto-Palace in Den Haag. Deze vliegmachine zal dienst doen als model voor het vervaardigen van vliegmachines aan genoemde werkplaatsen. Einde Januari wordt aan genoemde ga rage een groote vliegmachine verwacht, waarmede de heer Jochem van Duindigt vliegtochten zal onderne-

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1