DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 9 Honderd en elfden jaargang. 1909. DINSDAG 12 JANUARI. BINNENLAND. Daze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, /Wonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Hondenbelasting. *--■ «7- M Telefoonnummer 3. Het huldeblijk aan H. M. de Koningin. Nederland en Venezuela. Uitvaart mr. J. G. Bevers. Plantsoen voor en door kinderen. Petroleum met m ziek. Bakvischjes-gesprek. Bloembollencultuur. Gelddlefstal. Door onvoorzichtigheid. Elfsteden-tochten. Deserteurs De ramp in Italië. Een woesteling. Toepasselijk op den dool. „Wat gaat open als 't dicht is, en wa Uit Bergen. Uit Hel'oo Ijs. ALKMAAR COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen in herinnering, dat volgens de op 20 September 1882 vastgestelde verordening op de heffing eener belasting op de honden, ieder eigenaar, bezitter of houder van een of meer aan de belasting onderwor pen honden verplicht is, daarvan jaarlijks vóór 31 Ja nuari ten kantore van den gemeente-ontvanger aan gifte te doen. Die aangifte geschiedt door de inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den belastingschuldige on derteekend biljet, kosteloos aan dat kantoor verkrijg baar. De betaling der belasting geschiedt dadelijk bij de aangifte tegen kwitantie en afgifte van een penning, onverminderd het recht, om, zoo de aangifte onjuist bevonden wordt, herziening te doen plaats hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 4 Jan. 1909. ALKMAAR, 12 Januari. De heer Deibier, de Parijsche beul, heeft gisteren, gelijk de telegraaf ons reeds meldde te Béthune vier misdadigers onthoofd. De onverlaten zijn geruimen tijd de schrik geweest van het Noorden van Frankrijk. De misdaden, de een nog afschuwelijker dan de ander, die door hen bedreven waren, zijn niet te tellen. Zij martelden bijv. oude menschen alvorens ze te dooden, hielden hen met de beenen in het vuur tot ze gezegd hadden waar het geld verborgen was en maakten hen dan op de schrikkelijkste wijze af, of gingen weg, de oude stumpers in het vuur latend. Men was in Frankrijk zeer nieuwsgierig naar de op lossing van de vraag, of deze onmenschen ter dood veroordeeld zouden worden. De president, die als overtuigd tegenstander van de doodstraf het verzoek cm gratie van een ter dood veroordeelde altijd heeftin- gewilligd, heeft zich echter eindelijk gevoegd naar den wil van de Kamermeerderheid, welke, bang geworden door het toenemen van het aantal zware misdrijven, zich met nadruk had uitgesproken voor het behoud van de guillotine. Zijn wil heeft ook beslist in den minis terraad, waarin een conflict dreigde te ontstaan tus- schen den minister-president Clemenceau en den mi nister Briand, die, ofschoon beide tegenstanders van de doodstraf, het niet eens konden worden over het geen in dit geval moest worden gedaan. Zou het kabi net handelen tegen den wil van de meerderheid der Kamer, en ongetwijfeld ook, des volks? Of zou het als een grondwettig ministerie zijn overtuiging onderge schikt maken aan den wensch van de meerderheid? De heer Briand, de vader van de wet tot afschaffing van de doodstraf, stelde zich op het grondwettig standpunt. De heer Clemenceau, die bij herhaling had verklaard dat er tijdens zijn minister-presidentschap niemand zijn hoofd zou verliezen in eigenlijken zin, natuur lijk wilde aanvankelijk niet van toegeven weten. Tenslotte vond hij dat hij als premier toch eigenlijk zijn nek niet kon breken over vier hoofden van spits boeven. En zoo heeft Themis, de strenge godin, de hand weer vrijgekregen, waarin zij het zwaard om klemd heeft en die president Fallières langen tijd ge bonden had gehouden. Sedert Juni van het vorige jaar verkeerden de vier bandieten in de onzekerheid, of ze al of niet onthoofd zouden worden. Gelijk het te legram gisteren zeide, waren zij langzamerhand over tuigd geworden van de gratie, welke hun straf zou veranderen in levenslange gevangenisstraf. Had de genade-zori zelfs niet een Soleilland gekoesterd? Had den er van de 22 moordenaars, over wie de doodstraf was uitgesproken, niet reeds 6 gratie gekregen? Zoo dachten de vier gevangenen te Béthune en ze speelden lustig kaart, alsof levenslange gevangenis straf een kleinigheid was. Maar intusschen had Monsieur Deibier zijn zaakjes nog eens nagegaan zij waren in zoo langen tijd niet gebruikt! was toen op den trein gestapt en naar Béthune vertrokken. Daar werd hij, zooals de nadere berichten zeggen, met ingenomenheid ontvangen. De beer Deibier kent zijn afschuwelijk handwerk: hij volbracht zijn taak zonder ongelukken. Tijdens en na de viervoudige onthoofding werd er door de aanwezi gen luide gejuicht. Dit scheen in de eerste plaats den beul te gelden. Maar ook zal dat gejuich een andere beteekenis hebben gehad. Was het de uiting van een bevolking, welke blij is, dat zij voor altijd verlost is van vier boosdoeners, die de omgeving onveilig maakten? Of was het de uitdrukking van dankbaarheid van een deel van het volk, dat blij is, dat de doodstraf in eere is gesteld, omdat het hierin het eenige middel ziet, om een einde te maken aan de vele misdaden, welke er op Franschen bodem worden gepleegd? Waarschijnlijk droeg het gejuich dat op zich zeli natuurlijk zeer ongewenscht was het dubbele karak ter. Want niet ontkend kan worden, dat in Frankrijk het behoud van de guillotine door de volksstem wordt gewenscht, hoe wreed den tegenstander de doodstraf ook moge lijken. Omtrent het ontwerp van den heer K. P. C. de Bazel van het huldeblijk, doer het Amaterdamsche comité aan te bieden aan H. M. de Koningin, verneemt de „Tel.", dat de wieg zal worden uitgevoerd in rozenhout met massief koper beslag, terwijl het Koninklijk wapen op een der zijvlakken zal worden aangebracht. Van binnen wordt de wieg afgewerkt met fluweel en kant. Aan H. M. ia door het dames-comité de vraag gesteld, of Zij de garneering der wieg wenscht in rose of blauw. H. M. heeft daarop als Haar wensch te kennen gegeven, dat als hoofdkleur van de garneering gekozen zal worden lichtgroen, overgaand tot brons kleurig. Het werkstuk, waarvoor het kantwerk vervaardigd zal worden door de Rijksschool voor Kunstnijverheid, zal half Maart afgeleverd moeten worden. Naar aanleiding van de mededeeling, dat dr. Paul een Nederlandsch gemachtigde te Parijs verwacht, heeft de Nieuwe O t. inlichtingen aan het depar tement van buitenlandsche zaken ingewonnen. De minister verklaarde aan het blad, dat het geens zins in het voornemen der regeering ligt een afgevaar digde naar Parijs te zenden en dat van zulk een zen ding ook nooit eenige quaestie is geweest. De heer Van Swinderen verwacht den heer Paul in Den Haag, waar hij voornemens is de onderhandelin gen ovèr het wegruimen der nog bestaande moeilijk heden persoonlijk met den Venezolaanschen gevol machtigde te voeren. Tweede Kamer-verkiezing. In een vergadering der Protestantsche Kiesvereeniging te Haarlem gehouden, is met algemesne stemmen besloten de candidatuur voor do 2e Kamer aan jhr. mr. Franck K. van L=nnep aan te bieden. De heer Van Lennep is lid van de Chr.-Hist. Unie, waarvan de Protestantsche Kiesvereeniging eene afdeeling is. In de Zaterdag j.l. te Kampen gehouden vergadering van de afgevaardigden der kiesvereenigingen, aange sloten bij de Chr.-Hist. Unie, en de Chr.-Hist. voor mannen uit het district, zijn voor de aanstaande Ka merverkiezing voorloopig candidaten gesteld de heeren jhr. Beelaerts van Blokland, Den Haag; C. E. van Koetsveld, Rijsenburg; H. W. ten Kate, te Kampen, en baron Van Pallandt van Eerde, te Ommen. De heilige uitvaartdiensten voor de zielerust van mr. J. G. S. Bevers, minister van Waterstaat, zullen a. s. Donderdag in de St. Anthoniekerk aan de Prinsessegracht, te 's-Gravenhage, plaats hebben. Te 10l/2 uur wordt de plechtige Heilige Mis van Requiem opgedragen. GEMENGD NIEUWS. Op 3 October 1.1. richtte het hoofdbestuur der Ver- eeniging „Voor de Jeugd" tot Burg. en Weth. der gemeente Amsterdam het verzoek, de beplanting en het onderhoud van het op de Gedempte Oldenbarne- veldtgracht gereedkomende terrein, onder leiding der Vereeniging te doen geschieden door kinderen uit de omgeving dier gracht, naar plannen, volgens voor schriften en onder toezicht van de afdeeiing Publieke Werken. B. en W. hebben besloten dit verzoek ia te willigen en den directeur der Publieke Werken gemachtigd omtrent de uitvoering van het plan met de Vereeni ging in oveiDg te treden, geschieden. Het plan is dat de uitvoering niet geschiedt door de stadstuinlieden, doch door de kinderen uit de buurt, ouder toezicht, leiding en naar aanwijzing van de tuin lieden, bijgestaan door leiders der Vereeniging. Op gelijke wijze kan het onderhoud. Wsnneer op deze wijze de kinderen uit de omgeving hun plantsoen zullen hebben gereed gemaakt, dau zal dit in zekertn zin huu plantsoen zijn, waarvoor zfj iets gevoelen, dat zij zullen ontzien niet alleen, maar als hun eigendcm liefhebben. Een Kunst-ijsbaan. In het „Hbld." stelt C. de V. te Amsterdam voor aldaar een overdekte kunst-ijsbaan op te richten. Zou aldus vraagt hp nu het oprichten der wielerbaan niet gecombineerd kunnen worden met een ijs-paleis Dus 's zomers renbaan, 'a winters ijs-paleis. Behalve, dat wjj in Amsterdam dan veel moer ge bruik kunnen maken van het ijsvermaak, de sport bij uitnemendheid, zou zulk eene inrichting den Amster dam bezoekenden vreemdelingen een uitspannings plaats bieden. Door den heer G. W. van Kampen te Beesd is esn P' truleumautomaat met muziek uitgevonden. Het instrument is een zeer vernuftige uitvinding en voor eiken petroleumverkooper een eigenaardige reclame. Twee vriendinnetjes, klassegenooten op het Gym nasium, aankomende bakviscbjes nog, in korte rokken en met los haar, zijn met haar oudere broers die lid tijn naar de voorstelling van Top NaefFs „Aan Flar den" door de vereeniging „Nieuwland" te 's-Graven- hage geweestzij keeren samen na de uitvoering per tram naar huis terug, nemen aan het bal geen deel. Nadat zij stuk en spel druk hebben besproken en becritiseerd en de noodige wijsheid hebben ten beste gegeven over de door Top Naeff geschilderde verhou dingen vraagt na een korte pauze de jongste van de twee aan de andere „Zeg, ik mocht nu eenmaal niet, maar was jij niet liever op het bal gebleven?" „Och neen", luidt het antwoord dat gepaard gaat met een allerkostelijkste sentimenteele zucht, na lóó'n stuk khn ik niet dansen. Toen ik laatst „Het zevende gebod" gezien heb in „Kunst voor allen" ben ik er ook zoo naar van geweest, dat ik niet slapen kon en laag heb liggen huilen." De jongste denkt even na en glimlacht waarna de andere wêsr „Toe zeg, laten we afspreken, hè, dat we er niet in de klas over zullen praten de anderen begrijpen het toch niet, lachen er maar mee en je kunt zoo'n tragische stuk toch nooit goed weergeven." Het gesprek gaat daarna over op een ander onder werp het huwelijk van een „klasgenoote die de lessen nog bijwoonde, toen zij al „aangeteekend" had en wier ondertrouwkaart in de leeraarsksmer had gehangen („N. Ct.") De afdeeling O ver veenBloemendaal van de Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem, heeft eene tentoonstelling van vervroegde bol- en knolgewassen uitgeschreven op 29, 30 en 31 Jan. a.s., in het hotel „Van Ouds 't Riadhuia", te Overveen. De eerst6 bloemenkeuring van Bloembollen cultuur zal plaats hebben op Maandag 18 Jan. a.s. in het Brongebouw te Haarlem Tegelijkertijd wordt daar gehouden een tentoonstelling van broeiproeven van tulpen, die zonder twijfel interessant zsl zijn. Door middel van insluiping is Zatermiddag uit het kantoor van den aannemer en metselaar J. Voogtaan de Nteuwehaven te Rotterdam uit een gesloten lesse naar een zak gestolen, inhoudende f 800 aan bankbil jetten en specie. Onder het vervoer van Zwijndrecht naar Rotterdam is ontvreemd een door een fabrikant uit Zwijndrecht verzonden brief, inhoudende 2260 mark aan bankpa pier, waaronder twee biljetten van 1000 mark, voorts 36 Duitsche postzegels en 14 wissels en accepten, af gegeven door verschillende firma's hier te lande en in het buitenland. Een huiszoeking, die gisterenavond te Rotterdam plaats greep, had geeu resultaat. Zondagavond ongeveer haiftien wilde de heer E. F. Koorveld, houder van een komenijswinkel in de Van Boetzelaerfitraat te Rotterdam iets krijgen uit den winkel. Hij streek daarbij een lucifer af en schijnt het afgebrande gedeelte wat onvoorzichtig te hebben weggeworpen. Althsns een oogenblik later stond de winkel in brand en sloegen de vlammen reeds naar buiten. Vrouw en kind van den heer Koorveld werden gered. De brand werd door de brandweer spoedig gebluscht. De verbrande inboedel was verzekerd. De Friesche elf-steden-tocht zal bij gunstigen ijstoe stand voortaan jaarlijks geregeld door den Nederland- schen Bond voor Lichamelijke Opvoeding worden geor ganiseerd. Deze bond heeft voorts liet voornemen, soortgelijke tochten ook voor Noord- en Zuid-Holland ineen te zet ten. De ijsbonden in deze provincies zullen worden uitgenoodigd, in samenwerking met den Nederl. Bond voor Lichamelijke Opvoeding plannen voor dergelijke tochten op te maken. Gistermorgen hebben zich een veertig huzaren uit de kazerne te Haarlem verwijderd. Een goede vangst. Ongeveer tien jaar lang kwamen in de gemeente Hontenisse (Z. V.), telkens branden voor, waarvan de oorzaak steeds onbekend bleef, en die allen blijk gaven van door kwaadwilligen te zijn aangestoken. Het kroondomein loofde 1000 premie uit aan den- gene die zoodanige aanwijzingen gaf, dat een straf volgde. Door het energiek en doortastend optreden van den kapitein der marechaussee, G. J. P. A. Thomson,- is thans de hand gelegd op de daders, toen wederom een biand uitbarstte. Kapitein Thomson, die zich in die gemeente bevond, begaf zieli er onmiddellijk heen met zijn brigade en nadat hij zich van een en ander had overtuigd, begaf hij zich met de zijnen naar een herberg en arresteerde d i ar zekeren v. Jole, schildersknecht, een als deugniet te boek staand individu. Deze begon met alle schuld aan de branden van zich te werpen, en deed zeer ontdaan; doch in 't nauw ge bracht, kwam hij in den loop van den nacht tot 't doen van mededeeliugen, een ander als dader aanwijzende. Deze werd mede nog dienzelfden nacht in zijn huig aangehouden, doch kon eerst den volgenden dag tot ec-n volledige bekentenis worden gebracht. Tot gistermorgen was bjj het Rotterdamsche Comi té voor de slachtoffers der ramp in Zuid-Italië, inge komen ongeveer f 20.000. Te royaal. Dat bij het ledigen van den muntgasmeter onder de halve stuiverstukken een halve gulden wordt aan getroffen zsl zeker wel tot de zeldzaamheden behooren. In Amsterdam werd evenwel een dergelijk geldstuk in een muntgasmeter gevonden het had denzelfden dienst verricht als zijn bronzen kameraden, 't Getuigt echter niet van bijzondere accuratesse der huisvrouw, die intusschen hare vergissing weder vergoed kreeg door teruggaaf der te veel betaalde 47l/2 cent. Bij een huiselgken twist ten huize van de wed. N. in de Mauritsstraat te Enschede, sloeg een zekere B. het nog niet I-jarige kind van N. met een koeken pan op het hoofd. De kleine werd in zorgwekkenden toestand naar het R.-K. ziekenhuis vervoerd. als 't open is?" „Zegt u 't maar". „Onze IJsclubs". wat gaat dicht Zondagavond gaf de Gymnastiek-vereeniging „Kracht en Vlugheid" in het lokaal van den heer C. Bruin, café „Duinvermaak" onder leiding van haren nieuwen directeur de heer Jb. Pol van Mkmaar, hare 3e open bare uitvoering, welke zeer goed geslaagd mag heeten. De verschillende oefeningen op de lage en hooge bar ren, op het hoog en laag rek, alsmede de ring- en stokoefeningen waren niet onverdienstelijk en werden telkenmale met een wel verdiend applaus beloond De vereeniging die in het korte tijdsbestek van haar bestaan reeds haar derden directeur heeft, zal onge twijfeld onder bekwame en voortdurende leiding als die van den heer Pol, nog sterk vooruit kunnen gaan. De aan het slot der uitvoering gemaakte groepen, verlicht met bengaalsch vuur, leverden een verrukke lijk schouwspel op. Na het zingen van het turners lied nam ds. Natzijl het woord en bracht aan de ver eeniging en in het bijzonder aan den ijverigen directeur een woord van hulde, waarmede door langdurig ap plaus instemming word betoogd. Jammer dat er niet meer publiek was. Het was werkelijk de moeite waard. Met een gezellig bal werd de avond besloten. Bij dan vischhandelaar M. Feijs alhier, zjjn in den afgeloopen nacht de ramen van zgn winkel ingeslagen en meerdere bokkingen en haringen ontvreemd. Het is treurig. Wanneer zu.len de baldadigheden eens een einde nemen Werd vroeger dikwijls geklaagd over eene treurige straatverlichting, thans, nu is gebleken, dat storm- en regenvlagen te vergeefs getracht hebben de lichten te dooven, en het schoone, sterk uitstralend, helder wit licht alleszins voldoet aan de gestelde eischen, is hier zeker een woord van lof op zijn plaats voor de heeren Gebroeders Vlugt uit Wognum, door wier tusschen- komst de nieuwe, gasolineverlichting, is tot stand ge bracht. Lantaarns, kousjes en brandstof alles vol doet boven verwachting. Uit Purmerend. Alhier is Zondag de quartet-(quintet-)wedstrijd, uit geschreven door de vereeniging „Sstedelijk Muziek korps," voortgezet met de afdeeling harmonie. Hiervoor hadden zich aangemeld quintetten uit de volgende gezelschappen: 1. Politie-muziekgezelschap „Onderling Kunstgenot," te 's-Gravenhage; 2. Mu ziekkapel „Paul Kruger," te Zandvoort, directeur K. J. D. Schouten; 3. Muziekgezelschap „Sarphati," te Amsterdam, dir. Joh. Schuitemaker; 4. Harmo nievereeniging „Apollo," te Hoorn, dir. D. Koning; 5. Harmonievereeniging „Apollo," te Zaandijk, dir. J. Steijn; 0. Harmonievereeniging „Zaanlandsche Kapel," te Koog a. d. Zaan, dir. G. Bakker; 7. Har monievereeniging „Concordia," te IJmuiden, dir. Sam Ylessing; en 8. kwartet uit de Harmonievereeni ging „Almeloosche Harmonie," te Almeloo. liet hoogste getal te behalen punten bedroeg 200. De le prijs (verg. zilv. med., met diploma) werd toe gekend aan de Zaanlandsche Kapel, te Koog a. d. Zaan, met 146 punten; de 2e prijs (zilv. med. met diploma) aan „Almelooschen Harmonie," te Almeloo, met 145 punten; de 3e prijs (kleine zilv. med. met dipl.) aan „Onderling Kunstgenot," te 's-Gravenhage, met 125 punten. Door het bestuur werd nog een 4e prijs beschikbaar gesteld, deze werd toegekend aan „Sarphati," uit Am sterdam, met 118 punten. Zondag 24 Januari wordt de eere-wedstrijd gehouden tusschen de le prijswinners der fanfare- en harmonie- quartetten. Voor dezen wedstrijd zijn medailles uitge loofd door de heeren Van IJsendijk, burgemeester; K. Drost en Ridder van Rappard, allen te Purmerend; B. Kwast, te Amsterdam (directeur van „Sstedelijk Mu ziekkorps") en de vereeniging „Plaatselijk Belang," ta Purmerend. De booten van Hoorn en Enkhuizen zijn gisteren weer te Amsterdam aangekomen. Tot Marken was de vaart gemakkelijkvan daar tot Amsterdam was er echter nog veel ijs in hst water was de reis aees be moeilijkte.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1