STADSNIEU W S. BUITENLAND, Uit St. Pancras. Uit Bergen. Een waarschuwende papegaal. Door den grond gezakt. Brand Ijsbond „Hollands Noorderkwartier". De ramp in Italië. Een Haarlemmerolle-werper. Verstijfd van koude. Bij het reddingswerk verdronken. De weggeloopen huzaren. W. Verbeet, f Volksweerbaarheid afd. Alkmaar. Vereeniging voor Gezinsverpleging. Geslaagd. Schaakwedstrijd. Diefstal. Gemengde Mededeelingen. Laatste Berichten Alhier ia in het lokaal van den heer P. G reeuw een publieke verknoping gehouden van twee kuizen, bouwterrein en eenige akkers bouwland en Wel ten behoeve van de heeren G. Glas Azn A. Lei on Kz., A. Glas Czn. De huizen en erven met bouwterrein en vier akkers bouwland, werden door de verkoopera opgehouden. Twee akkers bouwland samen 56 aren, 30 centiaren aangeboden voor 231/2 sneea werden verkocht voor f 2091,50 of f 89 per snees. Bij Koninklijk besluit van 22 December 1908 nr. 43, zijn tot schatter voor tuberculose runderen benoemd de heeren Jb. Swaan en P. Basse, alhier. Het bouwen van een landhuis voor mevr. Kuiper- Dijken aan de Breèlaan alhier, architect J. C. Leijen. is onderhands gegund aan den timmerman A. Bjjpost alhior, voor de som van f 5200. Zondagnacht is er ingebroken in de villa Johanna aan het Hoofdplein te Schiedam, bewoond door de familie Engers Dien nacht waren slechts twee dames met de dienstbode in huis. Ruim 8 uur werden zij wakker door leven in de kamer, grenzende aan de slaapkamer der dames, waar een papagaai staat, die geweldig te keer ging. Da dienstbode was reeds een oogenblik te voren wakker geworden, tengevolge van een bezoek van een man op haar kamer, die even binnenkwam en daarna weer heenging. Het meisje durfde zich niet te verroeren en nog minder het bed te verlaten. Nadat de dames waren opgestaan, ontdekte een van haar daardoor, dat er 3 personen waren, die zich door de poort en langs het huis verwijderden. De inbrekers hadden een effectentrommel meege nomen, die echter slechts eenige waardelooze papieren en sleutels bevatte, terwijl zij een bak met tafelzilver onder de kast neer hebben gezet, waarschijnlijk om die mede te nemen, waarin zij echter door den ge dwongen overhaasten aftocht zijn verhinderd. Wel hebben zij een zilveren vork en mes meegenomen. De brandkast hebben zij een eindje verplaatst, doch niet beschadigd. Te Stad aan 't Haringvliet was de eehtgencote van den heer C. Knape in hare woning, toen plotseling de vloer, waarop zij stond, ineenzakte en zij naar beneden viel. Zoodra zij, van den schrik eenigszins brkomen, weder grond onder zich voelde en keek in welke omgeving zij was, bleek haar, dat zij gevallen was in een vroeger bewoonden kelder van 4 meter diepte. Mot veel moeite werd zij uit haar onaangenaam verblijf bevrijd. Maandagavond brak bij dan heer Branfjes, op den weg van Holland o. z. Smalst, onder Velsen, een vrg hevige brand uit. Doordat het spuitenhuis minstens een half uur gaans verwijderd was, brandde het geheele perceel uit en leden ook de belendende huizen vrij aanzienlijke schade. Te Beemster wordt thans eene afdeeling opgericht van den Ijsbond „Hollands Noorderkwartier". Waar blijft de Schermer Het ten behoeve der slachtoffers van de ramp in Zuid-Italiö ter Amsterdamsche b«urze geteekend be drag was gisteren gestegen tot f 65,000 Geen inktwerper, maar een Haarlemmeroiie-werper is thans in Haarlem aan het werk. Twee meisjes heeft hij reeds de mantels bedorven. Een agent van de politiehonden-brigade te 's-Gra- venhage werd gisternacht, door het aanslaan van zjjn hond, opmerkzaam gemaakt op iets, dat ter zijde van den straatweg langs het Malieveld in het struikge was lag. Het bleek te zijn een slapende, circa 17- jarige jongen, reads geheel verstijfd van de koude. Naar het politiebureau gebracht, verklaarde hij de ouderlijke woning te Rotterdam te zijn ontloopen en zich in het Bosch te slapen te hebban g-Lgd. Hij is door de zorgen der politie onder het ouderlijk dak teruggebracht. Nader wordt nog gemeld, aangaande het verdrin ken der twee jongens te Nieuw-Vennep, dat niet de 13-jarige Oppelaar aldaar het slachtoffer is geworden van roekeloosheid, maar een gevolg is geweest zijner hulpvaardigheid, om den achtjarigen Dol te redden Voorbijgaande zag hij den jongen in gevaar van te verdrinken. Haastig trok hij zijn jas uit, om hem die toe te reiken, snelde hij over het zwakke ijs. De jas werd door dea drenkeling gegrepen, maar dit kostte den redder zjjn leven. De Leeghwate: werkte, en d orde sterke strooming onder het ijs, schoof de drenkeling al verder onder het jjs, en trok hc-la&s zijn moedigen redder mede en beiden verdwenen in de diepte. Door de mist. Maandagmiddag geraakte de sleepboot Terschelling, van West-Terschelling naar Harlingen, met een pa tiënte, bestemd voor het verpiegingsgesticht te Ilar liugen, aan boord, door den dikken mist vast op hel Iaagwaterwerk van den stroomleidenden dam en kwam eerst 's avonds 10 uur met wassend getij weer vlot en in de haven te Harlingen. Onvoorzichtig Een zoon van den arbeider Siepel, te Nieuwepekela was gisternamiddag spelende met een geladen geweer. Het schot ging af en trof hem in het rechterbeen. Door de tram overreden. Gistenniddag is op den Brink te Laren (Gooi) het vierjarig dochtertje van Dirk Majoor onder de tram geraakt, met het noodlottig gevolg, dat de beide been tjes werden afgereden. ITet kind werd naar de R. K. ziekenverpleging te Hilversum vervoerd. Uit de S. D. A. P. Het bestuur van de S. D. A. P. heeft Maandag ver gaderd. Het partijbestuur had mr. P. J. Troelstra verzocht over punten van partijbelang met hem van gedachten te wisselen. Aan dit verzoek was door dezen gevolg gegeven en een onderhoud van eenige uren over de partij-situatie had plaats. Naar aanleiding van het artikel in de Vorwarts van den SdSeu Januari 1.1. en getiteld: „Die Krise in der hollandischen Partei," waarin de Nederlandsche partij, en speciaal de Kamerfractie, als sociaal-democratisch minderwaardig wordt voorgesteld, besloot het partij bestuur zich te wenden tot het Duitsch partijbestuur met de mededeeling, in welken moeilijken toestand de partij verkeert en dit college te verzoeken bij de Duit- sche soc.-dem. pers zijn invloed uit te oefenen, dat de opneming van stukken als dit, die alleen kunnen die nen om de conflicten te verergeren en de moeilijkheden te vergrooten, wordt voorkomen. Het Volk bevat nog een antwoord van het Partijbe stuur op de stukken van Helsdingen, Schaper en Troel stra, waarin het bestuur zijn standpupt handhaaft, dat het eenige punt Voor een buitengewoon congres de Tri- bune-quaestie zou zijn, en deze zaak motiveert een om vangrijke onderneming als een buitengewoon congres is, niet. Van de weggeloopen huzaren uit Haarlem keerden 4 onmiddellijk terug, 12 werden in Amsterdam aange houden, de rest bivakkeerde te Egmond aan Zee en Beverwijk. Twintig van de laats ten zijn ook terugge komen. 't Is onzeker waarom de huzaren 't hazenpad kozen. Wel is er geklaagd over minder goed voedsel en te zwaren dienst, maar nooit officiëel. Vermoedelijk ligt <le fout in de uitbetaling van de soldij om de zeven dagen, inplaats van om de vijf, zooals vroeger. Met leedwezen zullen velen in het nummer van he den lezen, dat de heer W. Verbeet op 67-jarigen leef tijd te 's-Hertogenbosch is overleden. Toen de heer Verbeet den 27sten Maart 1907 na veer tigjarige ambtsvervulling in de teekenzaal van de R. H. B. school afscheid nam van leeraren en leerlingen, werden hem ondubbelzinnige blijken van waardeering geschonken en werden de beste wenschen geuit voor zijn verder welzijn. Weemoedig stemt het, wanneer men bedenkt, dat dr. Diehl den scheidenden leeraar een langen herfst des levens met veel goeds toewenscli- tc. Deze wensch is helaas niet in vervulling gegaan, slechts kort heeft de heer Verbeet van een welverdien de rust mogen genieten. Zijn nagedachtenis zal in aangename herinnering blijven bij allen, die hem van nabij hebben leeren ken nen en waardeeren, niet het minst bij hen, die tot zijn leerlingen hebben behoord. Door den voorzitter der afdeeling den heer R. Oostenveld, was in 't begin van de winteroefening^n een medaille uitgeloofd, voor den kampioenachutter in de eerste helft der winteroefeningen. De heer J. D. Braak behaalde gemiddeld het hoog ste aantal punten en verwierf alzoo den kampioenprjjs. De voorzitter der afdeeling overhandigde den prijs- winner de medaille met een toepasselijk woord en een opwekking voor de overige leden om geregeld de oefeningen bij te blijven wonen en zich goed te oefe nen, vooral met het oog op den gewonen jaarlijkscheD huishoudelijken wedstrijd, welke in April gehouden zal worden. In de maand December werd door de zusters bij 38 patiënten hulp verleend, waarvan 21 patiënten gratis werden geholpen. Zij brachten daartoe 618 bezoeken, waarvan 283 gratis. Acht maal werd hare hulp ingeroepen door de doc- toreD, hetzij op 't spreekuur, hetzij bij de patiënten aan huis. Eenmaal werd hulp verleend bij het ver voer van een patient. Gisteren slaagde aan de Universiteit te Amsterdam voor het tweed» natuurkundig examen de heer J. J. A. Aghina, alhier. Het Witte Kruis In de vergadering van de Afdeeling Alkmaar van de Noord-Hollandsche Vereeniging het Witte Kruis, welke gisterenavond in café Central werd gehouden, werd mededeeling gedaan van een ingekomen schrij ven van de Provinciale Commissie ter bestrijding van de tuberculose, vermeldende de samenstelling van het Bestuur en inlichtingen verstrekkende omtrent de wer king der cursussen die vanwege de Commissie zijn of zullen worden opgericht. Voordat tot de behandeling van het reglement van de commissie tot bestrijding- der Tuberculose (welke commissie een onderafdeeling vormt van de afdeeling van het Witte Kruis alhier) werd overgegaan, bracht de heer R. G. C. Schroder, arts, rapport uit omtrent de bestrijding der tuberculose. De ideeën omtrent de bestrijding splitsten zich in den beginne in twee vormen, die gelukkig, aldus be toogde de spreker, later hand aan hand gingen. Na de ontdekking van den bacil van Koch, is men de tuberculose als een besmettelijke ziekte gaan be schouwen, en daarna is men de bestrijding begonnen. Een der vormen van die bestrijding, zoo vervolgde spr. is de afzondering van lijders uit het leven: de vereeniging het Witte Kruis gaf zelfs daarvan het voorbeeld, b. v. Heideheuvel. Spreker wil niet beweren dat tuberculose door bacil len niet kan overgebracht worden, doch is dit ook niet met andere ziekten het geval en is uit het onderzoek bij lijken niet gebleken dat bijna ieder mensch tuber- celbaeillen in zich heeft? Het is slechts de vraag wanneer de bacil zich over plant en op welken bodem hij valt. Die bodem moet door verbetering der sociale omstandigheden zóó wor den dat het organisme den bacil niet meer ontvangen kan of wil. Voor eenigen tijd hadden de Alkmaarsche medicis het voorrecht een rede van Dr. Kersbergen te hooren en vooral de daaruit gevolgde discussiën leerden dat hier de overtuiging gevestigd is dat de bestrijding van de tuberculose niet het gewenschte resultaat zal heb ben, wanneer men alleen den bacil bestrijdt, doch dat men eerder het doel zal bereiken door verbetering van scciale toestanden, waardoor men het weerstandsver mogen van het organisme verhoogt. De ondervinding heeft duidelijk aangetoond dat de meeste tuberculoselijders zich voordoen in de arbeiders wijken. De verbetering van soeiale nooden in die wij ken zal ongetwijfeld vermindering van de tuberculose ten gevolge hebben. Dit neemt echter niet weg dat de bestrijding van de tuberculose zelf niet mag worden verzaakt. Door op de hoogte te blijven van de lijders en het beloop der ziekte zal men conclusies kunnen trekken die aan de bestrij ding bevorderlijk kunnen zijn. Streven naar volksopvoeding, kennis verschaffen van besmettelijke ziekten en hare bestrijding, steun verleenen aan vereenigingen die den alcohol bestrij den, behandelen van voedingsvraagstukken, dit alles zal leiden tot het doel, dat de commissie zich voor oogen stelt. Spreker eindigde met de conclusie der commissie dat het meer op den weg ligt maatregelen te nemen di< het lichamelijk weerstandsvermogen versterken, dan het geld te besteden aan de enkele bestrijding van den bacil. Nadat de voorzitter den spreker dank had gezegd, werd het Huishoudelijk reglement der com mi «si o in behandeling genomen en met een kleine wijziging in art. 10 vastgesteld, zooals het ontwerp luidde. Het voorstel van het Bestuur om voor dit jaar aan de commissie 600 te geven uit de kas der vereeni ging, werd zonder eenige bespreking aangenomen, waarna den weg werd gewezen ter verkrijging van subsidie van den Staat en van de Provinciale Commis- sio, terwijl de Gemeente zal gevraagd worden een lo kaal beschikbaar te stellen voor het gebruik van een consultatiebureau. Ter vervanging van den heer J. M. de Sonnaville die bedankt had, werd met algemeene (10) stemmen tot lid van het Bestuur der Vereeniging gekozen de heer F. Lissone, waarna de vergadering onder dank zegging aan de leden, in het bijzonder aan de medici, werd gesloten. De pogingen aangewend om binnenkort alhier een nationalen schaakwedstrijd te houden, zijn, dank zij de toegezegde medewerking van den nieuwen Nederl. Schaakbond, zoo gevorderd, dat zeer spoedig tijd en plaats en verdere bijzonderheden daaromtrent kunnen worden medegedeeld. Sigarenmakersbond. De sigarenmakers- en tabaksbewerkorsbond, afdee ling Alkmaar, hield Maandagavond in het gebouw Voorwaarts een openbare cursusvergadering waar de heer Eichelaheim uit Amsterdam sprak over het ar beidscontract. Bij de opening sprak de voorzitter den wensch uit dat deze bijeenkomst zou bijdragen tot de organisatie, die zoo hoog noodig was, met het oog op het arbeids contract. De heer Eichelsheim begon met er op te wijzen dat het arbeidscontract 1 Februari in werking zal treden, dat de patroons door hun bond zoo bijzonder sterk zijn en dat zij door die organisatie een uitstekend voor beeld geven, hoe nuttig en doeltreffend een goed ge organiseerde bond is. Spreker noemde als een zeer groote lichtzijde van het contract de mogelijkheid van een collectieve over eenkomst, vooral zal die lichtzijde merkbaar zijn wan neer de arbeiders collectief, d.w.z. georganiseerd willen optreden. Daarna releveerde hg de voor de arbeiden meest belangrijke artikelen van het contracterkende dat de toestand van de arbeiders voel was verbeterd, doch wees er met nadruk op dat de arbeiders zeer voor zichtig moeten zijn met het teekenen van het contract, eerlang door de patroons hen voor te leggen. Vervolgens zette spr. uiteen dat de arbeiders indi vidueel weinig anders zullen kunnen doen, wanneer de patroon hem een arbeidscontract voorlegt, waarmee hij, de arbeider, niet tevreden is, dan wegloopen en een anderen patroon zoeken, waar hg hetzelfde zal moeten ondervinden, daartegenover stelde spreker hoe de bond zal kunnen werkende hoofdmannen van den bond hebben immers een studie gemaakt van het contract, zij weten welke eischen zij den patroon mogen stellen. De patroons weten dat de georgani seerde arbeiders gerugsteund worden in hun pogen ter verbetering van hun maatschappelijken toestand. Het nut van de organisatie betoogende, betreurde spreker, het feit dat nog 600000 arbeiders en arbeidste rs in Nederland niet bg de verschillende bonden waren aangesloten, die hij vergeleek bij kapitalisten in 't klein, omdat zij zoo gaarne gebruik maakten van de voordeelen hun door de organisatie bereid. Dan alleen zal een collectief arbeidscontract van veel nut zijn wanneer alle arbeiders daar bij zijn aange sloten. Spreker spoorde met kracht en klem aan tot aansluiting dan zullen de ongunstigste bepalingen uit het contract kunnen worden vermeden en zal veel ten bate der arbeiders kunnen worden verbeterd, niet alleen aansluiting is gewenscht, maar zich flinke leden van den bond te toonen is ook een yereiichte, men moet niet rusten om dat enkele voorgangers in den bond overal en altijd optreden, maar werken. De heer Verkerk vroeg wanneer een patroon voor 1 Februari geen contract aanbiedt of dan het contract in de wet genoemd, van toepassing is. Deze vraag werd in dien geest beantwoord, dat iedere patroon wel met een contract zal komen, doch doet hg dit niet, dan is de wet op hem en zijn arbeiders van toepassing. Eenigen gaven zich als lid van de afdeeling op, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Agenda WOENSDAG. Gymn.-ver. „De Halter," aspiranten afd. 81/1 uur. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefeningsavond jongens-afd. 2 uur en 7 uur. Gymn.-ver. „Turnlust," oefeningsavond, 9Va uur. Schaak- en Damclub V. V. V., 8 uur, café Scher- merhorn, van 89 uur theorie in schaak- en damspel. Zangschool „Zanglusx," 59 uur, Christ, school. Alkm. Scherpschuttersvereeniging Alkmaar, repeti tie, Nieuwe Doelen. Alkm. Symphonieorkest, repetitie, 8 uur, Unie. Tuinbouw- en Handelsver. Alg. Belang, Ledenverga dering 7 uur, G. W. Mooij. Ver. v. Vrouwenkiesrecht, ledenvergadering, 8 uur, Central. DONDERDAG: Nederl. Protestantenbond, lezing, 8 uur, Central. Kegelclub „Alles om," 8 uur, Diligentia. Gymn. ver. „De Halter," oefeningsavond 91/2 uur. Schietver. „Alkmaar," afd. Volksweerbaarheid, 8 uur, gymn. lokaal. Schietoefening. Danscursus Groen, 8 uur, Harmonie. Kinderkoor (dir. H. Lindeboom) repetitie 5 uur, soc. zaal Harmonie. „Zang en Vriendschap," repetitie, 8 uur, Unie. VRIJDAG: Mannenkoor „Orpheus," 8 uur, Central. Afd. Alkmaar Kon. Ned. Bond van Oud-onderoffi cieren, 8 uur, Diligentia. Repetitie „Bilderdijk," Harmonie. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," oefeningsavond mannen-afd. 8V2 uur, dames-afd. 71/4 uur. Alkxn. Schaakclub, 8 uur, café Lievendag. Alkm. Strijkorkest, 81/, uur. V. O. K. Z. O. S., slotrepetitie, 7 uur, Harmonie. ZATERDAG Gymn.-ver. „De Halter," oefeningsavond 10V4 uur, aspirantenafd. 81/, uur. Gymn.-ver. „Turnlust," oefeningsavond 71/4 uur. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid." oefeningsavond, meisjes-afd. 31/, en 6 uur. Mannenkoor „Excelsior, repetitie 81/, uur, Diligen tia. Openbare vermakelijkheden. WOENSDAG: Zangver. Nieuw Leven, openbare uitvoering, 8 uur, Harmonie. DONDERDAG: Vrije Tooneel, openbare uitvoering, 8 uur, Harmo nie. ZATERDAG: V. O. K. Z. O. S., openbare uitvoering, 8 uur, Har monie. Den Gen Januari maakten wij melding van het feit, dat een 15-jarige jongen uit een weide onder Alkmaar een schaap had gestolen met de bedoeling het op de markt te Purmerend te verkoopen. Bij het onderzoek is thans gebleken, dat dit niet de eerste maal was, dat deze j'ongen zich aan diefstal schuldig maakte. Reeds eerder waren door hem een schaap en een geit gesto len, die hij eveneens op de markt te Purmerend ver kocht had. De opbrengst was door hem opgemaakt. I11 het Pruisische Huis van afgevaardigden zou he den een eigenaardig onderwerp ter sprake komen. De bekende centrumsafgevaardigde Roeren zou interpel- leeren over het verhinderen van het tentoonstellen van naakte personen. De minister van binnenlandsche za ken von Moltke zou het standpunt der regeering uit eenzetten. Intusschen hebben de „naaktclubs" een bezwaarschrift ingediend, waaruit blijkt dat deze clubs, die veelvuldig voorkomen, hetgeen tot dusver niet be kend was, het recht opeischen in gesloten kring hun „naaktcultuur" te mogen voortzetten, in het belang van hygiëne en ras. Zij vragen een raad van toe zicht, bestaande uit onafhankelijke biologen, aesthetici en juristen die met hun vrouwen zouden moeten onderzoeken of de clubs recht van bestaan hadden. Italië is alweer door een aardbeving geteisterd. Zooeven ontvingen we een telegram, meldende, dat een hevige aardbeving door geheel Toscane heeft plaats gehad. Toscane, omvattende de provinciën Florence, Massa en Carrara, Lucca, Piza, Siena, Arezzo, Gros- seto en Livorne (met het eiland Elba) is 24.104 vier kante kilometers groot (Nederland 33.000) en de be volking bedroeg in 1904 2.609.587, d. i. meer dan Noord- en Zuid-Holland samen. De streek is be roemd om zijn mineralen rijkdom en bezit een gezond klimaat, de landbouw en de industrie bloeien er even als de handel. Nachtelijk klokkenspel. Het Duitsche rijksgerechtshof heeft een hotelhou der te Eisenach zijn eisch, dat het klokkespel van de kerk na tien uur 's avonds niet meer spele, aangezien het de gasten in hun slaap stoort en dus zijn bedrijf benadeelt, toegewezen. De Duitsche vereeniging ter bestrijding van rumoer wil nu zien gedaan te krijgen, dat in heel Duitschland 's avonds om tien uur de klok- kespelen stil worden gezet. Een bommenfabriek ontdekt. De politie te St. Petersburg heeft in een woning van een student, zoon van een hoogleeraar, een bom menfabriek ontdekt, en daar 600 pond ontplofbare stoffen gevonden. Deze student en nog een ander, die eveneens tot een aanzienlijke familie behoort, werden in hechtenis genomen. Spiritisme en belasting. In Melbourne (Australië) had een millionair een mu seum aangelegd, waar alle zeldzame, deels kostbare za ken verzameld werden, welke door mediums te voor schijn werden gebracht. Vooral een medium, Bailey geheeten, was erg productief. Er kwamen tal van zij de mandarijne kleederen, ivoren voorwerpen en groo te hoeveelheden gouden artikelen in het museum dat dc belangstelling van niet-spiritisten trok. Tot dezen behoorde een belasting-ambtenaar, die op deze goede ren beslag wilde leggen. Daardoor is de regeering in een lastige positie gekomen, immers zij heeft te bewij zen, dat de voorwerpen met de post of als vrachtgoed per schip in Australië zijn binnengekomen. De spiritis ten houden bij kris en bij kras vol, dat zij deze voor werpen van de geesten uit de lucht hebben ontvangen. Vreeselijk sis het waar is. De Berl. Lok. Anz. vertelt een geval van lijkschen- ding, dat zich te Ergelfing heeft voorgedaan. Een timmerman, die een lijkkist voor een 11-jarigen boe renjongen te kort gemaakt had, heeft met medeweten van den vader van het lijk de voeten met een bijl afge slagen en deze los in de kist gelegd. PRINS HENDRIK BIJ DE EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. AMSTERDAM, 13 Jan. Het was heden voor de Vereeniging „Eerste Hulp bg Ongelukken" die zich in ons vaderland zoo'n goeden naam heeft verworven, een gedenkwaardigen dag. Immers sg vierde haar 15-jarig jubileum met het houden eener feest vergade ring in de Aula der Universiteit, welke was bezocht door Z. K, H. Prins Hendrik, de beschermheer. Om en bij half twaalf arriveerde de Prins vergezeld van zijn adjudant Baron Van Asbeck aan het Cen- traal-Station, waar hij werd verwelkomd door den Voorzitter Dr. C. B. Tilanus, waarna men direct daarop zich begaf naar de woning van den laatste, Heeren gracht 460, waar de lunch plaats had. Aan deze lunch zaten aan behalve Z. K. H. de Prins en zijn adjudant, Mr. G. van Tienhoven, Com missaris der Koningin in Noord-Holland, Mr. W. F. van Leeuwen. Burgemeester van Amsterdam, Dr. C. B. Tilanus, voorzitter van het hoofdbestuur en diens echtgenoote en voorts de overige leden van het hoofd bestuur der vereeniging, n.l. de heeren Mr. Th. Stuart, secretaris, Henri L. Boas, A. de Leur, Dr. H. M. Hymans. J. M. van der Poel en Chr. Schreuder. Na deze lunch werd naar de Universiteit gereden, alwaar na de aankomst allereerst in de Senaatskamer de bestuursleden der verschillende afdeelingen aan Z.K.H. werden voorgesteld. Te twee uur nam eindelgk de aangekondigde feestvergadering een aanvang met een rede van den voorzitter Dr. Tilanus. Spr. noemde het een groote eer op deze herinnerings dag het welkom te mogen uitspreken, waar hij 15 jaar als voorzitter van het hoofdbestuur heeft mogen mee werken aan de geleidelijke ontwikkeling van een menschlievend streven van groote beteekenis, hetwelk spr. nader uiteenzette. De waarde der denkbeelden van „Eerste Hulp" worden hoe langer hoe hooger geschat, hetgeen wel blijkt uit de groei der vereeniging. Met gerustheid durft spr. dan ook aan het einde van het derde lustrum het vertrouwen uitspreken, dat de vereeniging nog in afdeelingen zal toenemen. Ten slotte memoreerde spr. hoeveel bewegingen ten bate van het reddingswezen hebben mogen genieten van de [ot,Se bescherming van het Vorstelijk Huis, waarna hij zich in eenige waardeerende woorden tot Z. K. H. den Prins richtte, daarbij de vreugde der vereeniging vertolkende, dat de Prins het beschermheerschap der vereeniging heeft willen aanvaarden. Na nog ge waagd te hebben van het optreden van Z. K. H. bij de ramp van de „Berlin," bood de voorzitter Z. K. H. een oorkonde aan ter herinnering van H. D. besluit om het beschermheerschap te aanvaarden, daarbij den wensch uitsprekende dat de vereeniging zich die onder scheiding waardig zal maken en dat het haar een spoorslag' zal zijn voort te gaan op den ingeslagen weg en met ijver haar roeping te vervullen, daarbij voor oogen stellend het Koninklijk devies: „per spera ad astra." Hierna had de aanbieding der oorkonde plaats. Z.K.H. aanvaardde deze oorkonde met eenige woor den van dank. Thans werden in bet bijzijn van den Prins eenige proeven door de afdeelingen Amsterdam, den Haag en Utrecht gedemonstreerd in het leggen van snel- verbanden en eenige andere werkzaamheden op het gebied van het reddingswezen, ten einde te toonen hoe het snelst en het doelmatigst eerste hulp bg spoedgevallen kan worden verleend. Zoo behandelde de afdeeling Amsterdam ket vol-

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2