DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 11. Honderd en elfden jaargang. 1909. DONDERDAG 14 JANUARI. Rekeningen Hondenbelasting. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheeie Rijk f 1, AWonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. wegens in 19 0 8 aan de gemeente ALKMAAR gedane leveringenwor den zoo spoedig m o g e 1 ij k in gewacht voor zooveel betreft de Gemeentewerken de Gasfabriek de Gemeente-reiniging en het Gemeente slachthuis bij de Directeuren van deze takken van dienstde Plantsoenen en de Begraafplaats bij den Opzichter; de Politie bij den Commissaris van Politie en wat de overige takken van dienst aangaat ter Secretarie der Ge meente De Secretaris der gemeente Alkmaar( D O N A T H. Alkmaar, 14 Januari 1909. Hulde aan H. M de Kouingln. Nederland en Venezuela. Verwaarloosd. Smokkelarij. Humor van de straat. Vroege lente In hechtenis genomen. Overreden. De uitweg Droevig ongeluk. In botsing met de tram. Het zodiakaallicht. Aanbesteding. Officieel. Slachtoffers van het Ijs. Uit Ursem. ALKMAARSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS -van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het ge meenteblad van Alkmaar, Hos. 282, 283 en 284 zijn op genomen de besluiten van den Raad dier gemeente van 30 December 1908, waarbij zijn vastgesteld: lo. Eene verordening tot opheffing commissie van toezicht op bet Stedelijk Museum; 2o. Eene wijziging der verordening, regelende de geldelijke verhouding tusschen de gemeente Alkmaar en hare gasfabriek; 3o. eene verordening, houdende de instructie voor den gemeente-controleur en de regeling van diens jaar wedde. Welke verordeningen, beden afgekondigd, gedurende drie maanden voor een ieder ter gemeente-secretarie ter lezing zijn nedergelegd, en aldaar tegen betaling van 0.05, 0.05 en 0.10 in afdruk zijn verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 14 Jan. 1909. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen in herinnering, dat volgens de op 20 September 1882 vastgestelde verordening op de heffing eener belasting op de honden, ieder eigenaar, bezitter of houder van een of meer aan de belasting onderwor pen honden verplicht is, daarvan jaarlijks vóór 31 Ja nuari ten kantore van den gemeente-ontvanger aan gifte te doen. Die aangifte geschiedt door de inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den belastingschuldige on derteekend biljet, kosteloos aan dat kantoor verkrijg baar. De betaling der belasting geschiedt dadelijk bij de aangifte tegen kwitantie en afgifte van een penning, onverminderd het recht, om, zoo de aangifte onjuist bevonden wordt, herziening te doen plaats hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 4 Jan. 1909. ALKMAAR, 14 Januari. Over de werkloosheid schrijft de heer Axel von Kap- hengst-Kolow, lid van den Duitschen Rijksdag, een ar tikel in een Duitsch blad. De schrijver wijst allereerst op de groote tegenstel ling: verschrikkelijke werkloosheid en armoede in de groote steden, gebrek aan werkkrachten op het platte land, waar men zich behelpen moet met minderwaar dige vreemdelingen en waar men moeite heeft de veldvruchten op tijd binnen te krijgen. Deze toestand is èn voor de stad èn voor het land diep treurig. Vele millioenen van het nationale vermogen gaan aldus ver loren. Iedere bouwsteen voor de verbindingsbrug tusschen stad en land is welkom; de staat, de vakvereenigingen n de weldadigheid van waarlijk sociaal-gezinden moe ten de pijlers vormen. Waardoor ontstond de ongezonde toestand? Vroeger woonde de kleinzoon waar zijn grootvader werd geboren. Toen kwam de omwenteling. De spoor staven maakten de afstanden kleiner. De legeruitbrei- ding leidde de krachtige jongelingen steeds meer naar de steden. De opkomst der industrie hield hen daa-- na afloop van den militairen dienst. De Rijkskanselier Caprivi zorgde door zijn politiek er voor, dat het af scheid van het land gemakkelijk viel. De landbouw kon eenvoudig niet concurreeren tegen de loonen, wel ke in de industrie werden betaald. De menschen had- oen het goed in de stad. Zij richtten zich eenvoudig, maar degelijk in. Hun kleeren waren niet zoo fijn als die van de stedelingen, maar zij waren best. Het spek en de worst van het zelfgeslachte varken waren aange name herinneringen aan den landelijken tijd. Langza merhand ging evenwel het contact met het platte land \erloren. En wanneer de nieuwe stedelingen eens weer in hun geboortedorp kwamen, dan trokken zij de aan dacht door hun zijden blouse van den „uitverkoop we gens vergevorderd seizoen" enz. Het ging allemaal goed totdat er op de wereldmarkt een daling kwam. Het ontslaan van werklieden, het verlagen van de loonen waren de treurige gevolgen. De werkman, die geen vak geleerd had en de minder be kwame stonden op straat. De hoop, dat de toestand spoedig verbeteren zou, houdt hen staande. Het eene stuk van het huishouden gpat na het andere de deur uit. In het geboortedorp zou nog wel werk te krijgen zijn, zelfs voor goed loon. Valscke schaamte houdt hen evenwel terug. De zorgen ondermijnen hun weer stand. De alcohol wordt hun trooster. Als het zoover is gaan ze spoedig naar de laagte. Het ziekenhuis of het krankzinnigengesticht is het eindstation van hun leven. Duizenden van zulke personen vormen een be lasting voor alle kringen: de staatskas, de weldadig heid en de vakvereenigingen. Bij minstens 80 pro eent van de gevallen ziet de kenner, dat de reddende hand te Iaat komt. Is afdoende hulp mogelijk? Ik meen van wel, maar dan moeten spoedig' de handen uit den mouw gesto ken worden en op practische wijze moet het werk wor den verricht. De hulp moet ook bij tijdelijke werkloos heid onmiddellijk worden verstrekt, voordat de men schen achteruitgaan. Onze industrie heeft een reser- yeleger noodig. Is er plotselinge vooruitgang, dan moet er dadelijk flink geleverd kunnen worden, om in het strijdperk, dat wereld heet, staande te kunnen blij ven. Deze reserves moeten evenwel in tijden van slap te niet op zich zelf zijn aangewezen. Hoe kunnen ze geholpen worden? Vele honderden vierkante kilome ters liggen, nog ongebruikt en dat land zou heel goed bebouwd kunnen worden. De arbeidskrachten, noodig om het vruchtbaar te maken, ontbreken echter tot he den. Daar nu moesten eenvoudige huizen gebouwd worden. Wanneer deze in den aomer en in tijden van groote drukte in de industrie leeg stonden, dan zouden daarin arbeidersgezinnen uit de groote stad kunnen wonen en dat zou niet alleen strekken tot vermeerde ring van de volksgezondheid, maar ook wellicht den tiek naar het platteland bevorderen. In tijden van werkloosheid moest den menschen een loon betaald worden, dat hen in staat stelde den slappen tijd zonder nadeel voor het gezinsleven door te komen. Het ge voel, een geschenk te krijgen, mag bij hen niet opko men. Een ieder moest op bescheiden wijze voor zijn eigen voedsel zorgen. Onze barakken, voor epidemie en oorlog opegstapeld, zouden goede diensten kunnen bewijzen. Is een gebied ontgonnen, dan "moest men trachten het te bevolken met menschen, die gaarne weer tot den landbouw zouden willen terugkeeren. De overheid zou hen, zooals de Pruisische algemeene com missie thans reeds doet, kunnen steunen en de parti culiere weldadigheid zou hier het geheeie vaderland en den personen in kwestie een werkelijke weldaad kun nen bewijzen. Met een beetje goeden wil, aldus ein digt de schrijver zijn betoog, dat we hier zonder meer weergeven, zou de groote schade van de werkloosheid aanzienlijk verminderd kunnen worden. Ook te Gent (België) heeft zich een comité van 7 Nederlandsche dames gevormd op initiatief van me vrouw Kuyk, echtgenoote van den Nederlandschen consul, met het doel om aan H. M. de Koningin ter gelegenheid der voor Nederland zoo heugelijke a.s. gebeurtenis een bakermand aan te lieden. Ook de echtgenooton van de burgemeesters uit Zaanstreek hebben zich, op initiatief van mevrouw Eli- as Schuijt van Castrieum, te Zaandam, tot een comi té gevormd, ten einde ook namens de Zaansche vrou wen en meisjes H. M. de Koningin bij de a.s. blijde gebeurtenis een geschenk aan te bieden. Te Roermond heeft zich eveneens een comité ge vormd, ter aanbieding van een huldeblijk bijBde aan staande gewichtige gebeurtenis. M aarschijnlijk zal het geschenk bestaan uit een gou den drinkbeker. De N,uionale Oraijebond „Wat ook vall", trcuw staat pal'' heeft een circulaire verspreid, waarin het besluit medegedeeld wordt, om, in verhard met de te verwachten blijde gebeurtenis, H, M. een grootsche volkshulde te bereiden door den Bond met zijae af- deelingen en andere deelnemende vereenigingen een zang-koor zal liederen ten gehoore brengen enz ook ztl door de kinderafdeeling Wilhelmiua een hulde worden gebracht. Alle vereenigingen. die aan do hulde wenschen deel te nemen, worden in de circulaire uit- genoodigd, zich tehrifteljjk op te geven aan den Bonds voorzitter, den heer Albert van der Horst te Amster dam. Het ligt in de bedoeling uit alle oorden van het land medewerking te verkregen, opdat, zoo mogelijk, alle kleeder di achten bjj deze hulde -betooging zullen worden gezien. Uit Parijs wordt gemeld: Dr. Paul schijnt te bemerken, dat te Parijs wachten op een zoogenaamden Nederlandschen délégué tever geefs zou zijn, en hij begint thans te zeggen, dat hij mogelijk voor een tijdje naar den Haag zou gaan om den heer van Swinderen to ontmoeten, dien hij per soonlijk kent: „It may be that I shall go to the Ha gue," zeide hij tot een redacteur van de New Yold He rald alhier. Hij voegde eraan toe dat de te regelen /aken geen enkele moeilijkheid opleverden en dat vol ledige en spoedige overwinning zeker was. De Curagaosche briefschrijver van De T ij d schrijft d.d. 27 December: Nu de onderhandelingen aanstaande zijn, acht ik het van het hoogste belang, nogmaals de aandacht te vestigen op hetgeen van Nederlandsche zijde van Ve nezuela moet geëischt worden. Wij zijn er zeker van, dat Nederland daarvoor den steun van Engeland zal vinden, daar ook de pers der Engelsche kolonie Trini dad voortdurend op hetzelfde aambeeld hamert. Wij be doelen de 30 pet. additioneele rechten op goederen uit de Antillen. De invoering van dat recht is de nekslag geweest voor den Curagaoschen handel. Reeds 36 ja- reu zucht de Kolonie onder dien wraakmaatregel van den toenmaligen president Guzman Blanco. In zijn oorsprong reeds draagt die maatregel zijne veroordee lde. De eenige aanleiding was wraak over zijne uit zetting uit Curagao, op last der Nederlandsche regee ring. t Was toen, dat hij zwoer van Curagao een vis- seherseiland te zullen maken. De bevolking van Cura gao had aan die uitzetting niet de minste schuld, in tegendeel, zij heeft alles gedaan wat zij kon, om die uitzetting te verhinderen. Toch blijft dat recht nog altijd bestaan. Nu is het de tijd, dat juk af te schud den en de gebonden vleugels van den Curagaoschen handel te bevrijden. Ze zijn nog niet verlamd en een weinig oefening zal ze weer veerkrachtig en sterk ma ken. Een groot voordeel, dat onmiddellijk volgen zal, is het ophouden of sterk verminderen van den smokkel handel. t Moge waar zijn, dat de meeste sluikhande laars in de kolonie Venezolanen zijn, dat zelfs leden der Venezolaansche regeering in het gilde sterk verte genwoordigd zijn, dat zelfs familieleden van generaal Castro o.a. zijne zuster Dona Nieves Castro de Par ia) in de eerste gelederen stonden en nog staan, zoodat hier op Curagao wel aan smokkelaars verkocht, maar eigenlijk niet gesmokkeld wordt, dat alles moge waar zijn, zeker is, dat sluikhandel altijd iets onregelmatigs is. Welnu, de groote reden voor dien onregelmatigen handel valt weg, zoodra die .30 pet. wegvallen. De suik- handel is dan niet loonend meer: althans niet in die mate als nu. Ook uit dien hoofde dus zou aan de Ko lonie en tegelijk aan Venezuela, dat zijn kustbewaking verminderen kan, een groote dienst bewezen worden. Wij bevelen daarom de quaestie van die 30 pet. in de bijzondere aandacht van hen, die er invloed op uit kun nen oefenen, met name in die der Volksvertegenwoor diging. Het leven der Kolonie hangt aan die quaestie. QEMENOD NIEUWS. Een nieuwe kunst-Aardewerkfabriek. Het voornemen bestaat te Ufrecht een kunst-aarde- we'kfabriek onder den naam „Sint Lucas" te vestigen. Tot dit doel is men bezig een naamlocze vennoot schap te vormen met een kapitaal van f 125,000. Het plan is de fabriek waarvan de maximum kostprijs wat terrein, gebouw, ovens, meubilair enz. betreft op f 22,500 wordt begroot te bouwen in Utrecht en reeds in Mei a.s. in werking te brengen. Gistermorgen viel een kind v*n omstreeks 7 jaar op straat te Breukelen (Boxtel). Het werd binnen ge dragen bjj Van A. waar het na enkele minuten over leed. Bij het afleggen bleek dat het kind zeer ver- armoed en vervuild was. Zondagnacht werden onder Moerbeke door de zoo genaamde vliegende brigade der douanen vier prachtige vaarzen, ter waarde van circa 2000 francs, aangehouden. De smokkelaars, die de dieren België binnengevoerd hadden, konden zich door de vlucht redden. Niet ver van een plakaat waarop in reuzenletters de candidatuur van den heer Streng te 's-Gravenhage wordt aanbevolen, staat ia de atad ergens een ge- meentebouw dat in reparatie is en van een schutting is voorzien met het opschrift, eveneens in groote letters Streng verboden toegang. Dinsdag werd voor het eerst te Oudenbosch door eenige landbouwers in het Bossche laag een ooievaar gezier. Zou de Lmte reeds zoo d.cht bij zijn? Na de gerechtelijke lijkschouwing van het jongge boren kind der echtelieden Bouir, te Mtcharen, dat onder verdachte omstandigheden is overleden, is de moeder gisterenavond in voorloopige hechtenis genomen. Op het emplacement van het station Rozecdaal is gisternacht overreden gevonden de 53-jarige voorman- rangeerder C. Wisse. Toen men hem vond was hjj r-eds overleden. Hoe het ongeluk ij geschied is onbe kend. De verongelukte i&at een weduwe met 5 kinderen achter. Ds burgemeester van 's-Gravenhage heeft de sociaal democratische raadsleden ter voorkoming van demonstratie vooraf in kennis gesteld van zijn voornemen om in de eerste zitting van 1909 met vreugde te gewagen van de blijde verwachting, waarin H. M. de Koningin zich bevindt. De heeren Ter Laan en Hoejenbos hebben dan ook bij h--t uitspreken van 's burgemeesters Nieuwj aars rede de zaal verlaten. (Vad.) Maandag had te Hasselt een droevig ongeluk plaats. Terwjjl het kiadje van J. H. P., dat in den kinder stoel zat, een oogenblik door de oudera alleen was gelaten, seraakte het halsje van den kUine, die onder uit gegleden was, bekoeld in het koordje, waaraan het speentje gebonden was. Toen de moeder in de kamer terugkeerde, was het kindje een lgk. „Schuttevaer." De afdeeling E nk huizen der schippersvereeniging Schuttevaer, zal pogirgen aanwenden, om te verkrij gen ten eerste plaatsing van een sirene op den noorde lijken leidsm van het Krabbersgat; dat hierdoor in een werkelijke behoefte zou worden voorzien, blijkt wel hieruit, dat door de directie van den v« erdienst EnkhuizenStavoren bjj mistig weer een sloep met misthoorn aan den ingang van het Krabbersgit wordt geplaatst, die zich echter natuurlijk alleen doet hooren, als er een veerboot of pont in aantocht is. Ten tweede verbetering van het vaarwater op de Vlakte bij Enkhuizen; hier, waar jaarlijks duizenden schepen passsereD, is uitdieping dringend noodig: nog kort geleden geraakten een aantal stoom- en zeilschepen op de Vlakte aan den grondsommige vaartuigen bleven zelfs drie dagen zitten, voor zij weer vlot kwamen en ten derde versterking der gel-idevuren. De stoomtram van Dieren naar Doesburg kwam op het kruispunt bij de Koningsmuur in botsing met den vrachtwagen van H. uit Dieren, doordat de voerman zat te slapen. De vrachtwagen werd erg beschadigd het paard ging op hol met het voorste gedeelte, maar werd spoedig opgevangen. De voerman kwam er on gedeerd af. De tram kreeg ook beschadiging. H. schrijft in de „Zutfensche courant" Nu de maand Januari daar is, is het zodiakaallicht op de maanvrije avonden der maand, bjj daarvoor gunstige luchtgesteldheid, naar aanleiding van den minder scherpen hoek dien het verschijnsel met den horizon maakt, weder meer in het ocg vallend dan in de voorafgaande maanden. Hft was dan ook gisteravond tusschen zes uur en half acht zeer goed te onderscheiden, mede in verband tot zijne heldergele kleur, die scherp afstak tegen de zwarte kleur vau een bank aan den horizon, waarop het in het sterrenbeeld „de Waterman" met den voet rustte. Vrij wat krachtiger dan de Melkweg op dezelfde hoopte boven den horizon, verhief het zich aan den Z Westelijken hemel, overhellende naar de linker (Zuid) zijde, omstreeks half zeven, met zijnen afgeronden top in het sterrenbeeld „de Visschen," tot op ruim veertig graden boven den horizon, alwaar de planeet „Saturjns" onder den vierhoek vaD „Pe gasus" in den top van het licht aan den prachtigen sterrenhemel schitterde. Men dient er echter niet te vroeg op den avond naar uit te zien. De beste tjjd daarvoor is omstreeks een kwartier na het einde der schemering, thans tot den 22ste der maaud, als wanneer het licht der maan tot den 7de Februari de waarneming van het zodiakaal licht belet. Bg de gisteren gehouden aanbesteding van den bsuq' eener R.-K. kerk te Spmbroek is het laagst ingeschreven door den aannemer P. Wejjten te Bei- licum (N.-Br.) voor f 64 400. Het werk is nog niet gegund. In het officieel verslag van een raadsvergadering te WaddiLxveen komt de volgende ingekomen brief voor „Aan den Raad onzer gemeente Waddinxveen". „Z^o uw zien zal, komt ondergeteekende niet ter vergadering der G-tmeenteraad, niet alleen deze dag, maar int geheel niet meer de plaas door mg bezet, door uw gegeven. Daar bedank ik voor, voor mg een ander". „Groetend" (Onderteekening). Treurig. In zjjn woning aan den Ouden Eemnesserweg te Hilversum ia een man van 60 jaar aangetrc ffen in den allervuilsten en armoedigsten toestand. Hg be weerde ziek te zgn en niet te kunnen opstaan, van zgn ligplaats van oude kleeren en lompen. Zijn lichaam was door vervuiling met wonden overdekt. De ge meente-geneesheer dr. Doets, verleende geneeskundige hulp eu gelastta overbrenging naar de R. K. Zieken verpleging. Te Hardirxveld is gistermorgen het 7-jarige zoontje van A. K. door het jjs gezakt en verdronken. Gistermiddag, uit de school komende, was de 8-jarige P. K. te Schardam op het gs gegaan. Hg zakte er door en verdronk. Het mag een gelukkig verschgnsel genoemd worden, dat in het platteland behoefte gevoeld wordt aan theo retisch onderwijs, naast onontbeerlijk piuctisch ondei- richt. De vereeniging ter bevordering van het Vakonder wijs in West-Friesland heeft bjj monde van den heer

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1