DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. Honderd en elfden jaargang, 1909. V R I| D A G 15 JANUARI. 12. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het - geheele Rijk f 1, Afzonderlijke v nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiëns Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. GERMANISMEN. BINNENLA N D. Telefoonnummer 3. Directeureu van post- en telegraafkantoren. De burgemeester van Best. De Schiedamsche lotingskwestie. Het Brlelsche vliegtoestel. De drank. Uit de diamantindustrie. Vreemdsoortige diefstal. Verbod opgeheven. Kostbare g.afsteenen. Uit Medemblik. COURANT. Evenals in de meeste andere landen van Europa heeft men ook in Nederland een herleving van het na tionale gevoel in den laatsten tijd kunnen waarnemen. Wij achten dit een heugelijk teeken als reactie tegen een theoretisch, dus onwaar, kosmopolitisme en inter nationalisme, waarin velen zich vermijd hebben, die deels beginseldrijvers waren, deels onverschilligen en oppervlakkigen, deels menschen, die over de verschil len der nationaliteiten niet konden oordeelen. In den laatsten tijd heeft men de groote beteekenis van het nationale moment weer beter onderkend. Va derlandsliefde blijkt niet meer achterlijke zwakheid, zij wordt gezien als een jonge, stuwende kracht, die mits in toom gehouden tot veel groots, goeds en moois kan leiden. Declamaties als deze, dat men niet vaderlandslievend is, omdat men om financieele, ge zondheids- of politieke overwegingen niet tevreden is met den toestand in het vaderland, worden op haar juiste waarde geschat en gerangschikt bij de andere declamaties waarvan de groote hoeveelheid ter ken schetsing van dezen tijd karakteristiek is. Men moet deze ontwaking met groote ingenomenheid begroeten, ook al hierom, wijl de ervaring ons geleerd heeft, dat men nergens in den regel en op den duur zoo thuis hoort en zooveel kans op ge luk heeft dan in zijn vaderland en dat speciaal Neder land in veel opzichten een van debeste, beschaafdste en minst eenzijdig ontwikkelde volkeren van Europa is. Wij vinden in ons land hoe langer hoe meer be wijzen van een opgewekt nationaal leven, wij nemen alom een streven waar om ons zelf te zijn,.öm niet bui- tenlandsche gewoonten buitenlandsche taal na te apen. Dat streven heeft onze volle sympathie. Doch het wil ons schijnen, dat de richting, waarin velen streven, niet altijd de juiste is. De ijveraars voor de nationale zaak waren terecht voor het zuiver houden van onze taal. Onze eigen, moöie taal is een van de krachtigste middelen ter ver- liooging van ons nationaal bewustzijn, van ons volks gevoel en onzen zelfstandigheidszin. Dit instrument moet dus zooveel mogelijk van vreemde smetten vrij gehouden worden en waar de vreemde smetten er zijn, moeten zij zoo mogelijk worden afgewischt. Men gaat dus het overmatig gebruik van Fransche woorden tegen, men toornt tegen de dwazen, die het voornaam vinden een broek, een pantalon, een hemd, een chemise en een kind een baby te noemen. Alles terecht. Doch men wil ook Fransche en Engelsche uitdrukkingen, die hier burgerrecht verkregen hebben, eruit hebben en Nederlandsche daarvoor in de plaats zetten. Ook dat ware nog goed, mits men dan werke lijk eigen Nederlandsche woorden wist te vinden. Doch in dit laatste schuilt vaak een groote moeielijkheid. Men neemt vaak woorden, die als twee druppels water op vertaald Duitsch lijken, die zoo ze al geen germa nismen zijn toch op germanismen lijken. ro IfOfY rr«>n plTVT AAN DE DAMMERS! De vele oplossingen van probleem no. 8 in dank ont vangen. Oplossing van probleem no. 8 van don auteur. Wit speelt: 49—43, 4238, 4034, 38:18, 4842, 42:2 en wint. De ontleding van dit probleem is werkelijk zeer mooi. Den stand kunnen wij niet zoo zeer prijzen. De ze is zeer onnatuurlijk en een natuurlijke stand is een sieraad van een damprobleem. ^Maar de heer H. Hoogland heeft, ofschoon hij pas 17 jaar is, reeds meer dan 200 problemen gemaakt en dat die nu natuurlijk niet allen even mooi zijn spreekt wel vanzelf. We willen nu ook nog even terugkomen op ons vo rig probleem no. 7. De oplossing van den auteur was: 35—30, 13—8, 27—21, 28—23, 33—28, 31:2. Wij moeten echter bekennen, dat wij, hoewel het pro bleem wel aardig vindende, niet kunnen dwepen met een eindstand van een probleem, waarbij wit nog 7 stukken (6 plus 1 dam) en zwart nog 3 stukken heeft. Weliswaar is zwart verloren, maar daarvoor moet nog zooveel gespeeld worden. Oplossing van het vraagstuk uit de vorige rubriek, zie s. v. p. verder in deze rubriek. Onlangs ontwikkelde de heer D. Bruin, van Sint- l'aneras in eene partij, die hij hier in Alkmaar speelde, den volgenden mooien slagzet. In onderstaanden stand speelde zwart 7—12, waarna wit. speelde als volgt: 27—21, 31:11, 26—21. 28—22 32:21, 3832, 3430, 40:7 en wint. |T*' "Tg Zwart schijven op: 3, 6, 7, 13, 14, 16, 17, 18, 19, 23, 24, 25, 29. Wit op: 26, 27, 28, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 38, 40, 45, 48. Wij maken den heer Bruin ons compliment voor de zen zeer mooien zet. Wij zullen een paar woorden noemen; Ieder wist vroeger wat een officieele en wat een of- ficieuse mededeeling was. Het waren echter oorspron kelijk Fransche woorden en dus vertaalde men voor de schrijftaal officieel door ambtelijk, officieus door half ambtelijk, precies als in Duitschland. Die rare, on- Nederlandsche Nederlandsche woorden, worden nog niet gesproken maar ijverig geschreven, bij voorkeur o.a. door enkele organen der dagbladpers. Diezelfde bladen hebben het Hollandsche woord positie een der gelijke verandering laten ondergaan. Men schrijft te genwoordig steeds „stelling," een woord dat in een an dere beteekenis wel Hollandsclr is doch in deze betee- kening alweer doet denken aan het Hoogduitsehe „stellung." Er zijn nog verscheidene andere woorden, waarmee iets dergelijks gebeurt. Doch waar wij ons niet verder op taalkundig gebied wenschen te begeven, zijn de bo venstaande voorbeelden ons voldoende, overtuigd als wij zijn, dat iedereen bij eenig nadenken vele van dergelijke woorden kan vinden. Wat is nu ons bezwaar tegen déze wijze van oprui ming van gallicismen. De overweging dat wij èn voor onze taal èn voor onze onafhankelijkheid veel banger zijn voor germanismen dan voor gallicismen. Door de gallicismen heeft onze taal niet de minste kans te ver- franschen. En gesteld zelfs de kans bestond dat er wat voel van die gallicismen kwamen, voor onze onafhan kelijkheid zou dat nog niet het minste beteekenen, daar toch wel niemand eraan zal denken, dat Frankrijk bij de tegenwoordige machtsverhoudingen zou omgaan met het plan Nederland geheel of gedeeltelijk te an- noxeeren. Hoe geheel anders staat de zaak met de Dyitsche taal en met Duitschland. De Duitsche taal is de ergste vijand voor onze taal, juist omdat zij tot dezelfde taalfamilie behoort. Trek ken wij hiej- de grenzen niet scherp, dan kan men da gelijks meer taalinvalleu verwachten, ja dan zal spoe dig de tijd niet ver meer zijn, dat er een groote taai- strook zal zijn, waarop men niet zal kunnen onderken nen of men op Duitsch dan wel op Hollandsch taalge bied staat. Ts het nog noodig deze stelling met voorbeelden uit de praktijk toe te lichten Moeten wij herinneren aan onze medici, wier taalgevoel ten aanzien van deze grenzen door het gebruik van vele Duitsche boeken verstompt? Aan onze kooplieden met hun „bemerkin gen" en hun „en gelooven wij." Aan de musici, die zóó lang van Raffsche Liederen gesproken hebben, dat nu zelfs al geen mindere dan J. N. van Hall spreekt van „den Balzacschen dialoog" (Gids, Januari pag. 164). Dan zijn er de Duitsch vertalende couranten-redac teurs, die i nhun moeilijk bedrijf wij spreken hier uit ondervinding geachte lezer zoo licht een van de vfle Germanismen, die hen bespringen, bij zich houden. Aan ons geheele publiek, dat deftig van „belichting," plat van „Ansichten" spreekt en bijna altijd met Ger- In het laatste nummer van het Fransche Damtijch schrift „Le jeu de Dames," troffen wij eenige vraag stukken aan, waarin de winnende slagzet moest gevon den worden. Het waren allen standen uit gespeelde partijen, v. n. 1. uit partijen van den overleden Fran- schen Grootmeester E. Leclercq. We willen nu ook één der vraagstukken plaatsen en wel om twee redenen. In de eerste plaats is de slagzet zeer fraai en in de tweede plaats kan zij het bewijs le veren van het hooge peil, waarop in Frankrijk het dammen staat. Wij vinden in Frankrijk een aantal buitengewoon sterke spelers, aan wier spits L Weiss staat. Deze eminente speler is bij vele Hollanders be kend. In den laatsten tijd doet echter veel van zich spreken de 18-jarige Emile Fabre, die gedurende de Kerstdagen een match van drie partijen gespeeld heeft te Marseille met I Weiss. Weiss won cr 1 en maakte remises. Later heeft Fabre zelfs nog een partij van Weiss kunnen winnen. Dat belooft dus veel voor de toekomst. Maar nu ons vraagstuk. In onderstaanden stand doet wit den winnenden slagzet. Over acht dagen geven wij de oplossing, daar wij er onze liefhebbers ook graag eens naar willen la ten zoeken. Oplossingen zullen ons zeer welkom zijn. Zwart1, 6, 9, 14, 16, 18, 19, 22, 23, 30. Wit27, 31, 32, 33, 37, 38, 40, 42, 43, 48. De oplossing van het vraagstuk uit de vorige ru briek is als volgt: Nadat wit 3430 en zwart 5—10 gespeeld heeft ver volgt wit: 27—22, (zw. 18:27) 33—29 (zw. 24:31), 30— 25 (zw. 27:38), 25:5, (zw. 23:32), 5:17, (zw. 13—18) 43:32 (zw. 812), 17:8 (zw. 2:13) en wit heeft 7 stuk ken en zwart 6. V an dit vraagstuk en van probleem no. 8 mochten wij vele goede oplossingen ontvangen. Goede oplos singen van beiden ontvingen wij van de heerenD. manismen in de weer is. Waarl. .k het Germanisme, dat is de vijand! Voor onze taal. Maar door die taal ook voor onze onafhan kelijkheid. Want zoo wij het gevoel verliezen voor het verschil tusschen Duitsche en Nederlandsche uitdruk kingen, dan is er alle kans dat de mooie kleine Neder landsche taal onder den invloed van het groote Duitsch in betrekkelijk korten tijd verwordt tot een Duitsch dialect, dat alleen Duitsche woorden kent, welke het wat anders uitspreekt dan, het Hoogduitsch. En als wij eenmaal onze taal kwijt beginnen te ra ken. Nu achten wij het ongewenscht tegen Duitschland alarm te blazen. Maar het is een niet tegen te spreken feit, dat een groote groep menschen ginds, ja dat „men" in Duitschland voor de toekomst niet wil ge looven aan een zelfstandig Nederland. En al gelooven wij gaarne, dat Duitschland' op het oogenblik geen an nexatieneigingen heeft, 'wie kan zeggen, dat de bedoel de meening niet op een goeden dag in de regeering de overhand zal krijgen en tot daden zal leiden? Deze overweging nu behoeft ons niet te leiden tot een voortdurend achteruitwijken voor Duitschland. Maar wèl moet zij er ons toe brengen om ons nationaal gevoel overal te versterken waar dat maar kan. En doen wij dat, dan behoeven wij in de eerste plaats aan enze taal te denken en als regel te stellen, dat één ger manisme erger is dan tien angli-, latin-, gallic- en allerlei andere ismen. Hoezeer wij dus voorstanders zijn van de beweging om onze taal zuiver te houden en zuiver te maken, wij gelooven, dat zij die een gallicisme uitroeien om er een werkelijk of schijnbaar germanisme voor in de plaats te stellen zij het onbewust oneindig veel meer kwaad doen dan onze taal, aan onze zelfstan digheid dan de anderen, die eens van confiseur, coif- fcur of baby spreken. Den 24<ten Januari e.k. zal in een der zalen van hotel „Bellevue" te Utrecht een vergadering plaats vinden van de versch'llende directeuren van poat- en telegraafkantoren, in Nederland, gevolgd door een diner. Geschenk aan de Koningin. Te Middelburg heeft zich ook een comité gevormd om aan H. M. de Koningin bij gelegenheid van de aan staande heugelijke gebeurtenis een geschenk van de Zeeuwsche vrouwen aan te bieden. liet geschenk zal bestaan uit een kinderwagen met tocbehooren. Het aan te bieden geschenk van 's-Gravenhage en andere Zuid-Hollandsche gemeenten zal bestaan in een kamerwieg. De vervaardiging dezer wieg is opgedra gen aan de firma H. P. Mutters en Zoon; de vervaar diging der kant aan de Nederlandsche Kantwerk school terwijl de vervaardiging van de lakens, sloopen en verderen inhoud der wieg zal worden verdeeld onder „Arbeid Adelt," „Tesselschade," de Vakschool voor Meisjes en de Industrieschool voor Meisjes, alle te 's-Gravenhage. Waarschijnlijk zal het geschenk van Roermond bestaan uit een gouden drinkbeker. Gerling, J. Iloutkooper, C. Kruiten, G. van Nieuw- kuijk, O. H. Noome, O. Slotboom, D. Winkel, Alkmaar; S. Homan, II. Lindeboom, O. Troostheide te Oudorp, W. 1). Marees Beverwijk, A. van Nienes Noord-Schar- woude; P. Zwakman Dz., Bergen. Probleem no. 8 alleen van A. Bruijn Alkmaar en C. II. den Hartigh, Heer-Hugowaard. Vraagstuk no. 1 alleen van K. Akkcfrman, Heer-Hu gowaard, J. Noome Mz. Purmerend en P. Rus Burger- brug Zijpe. Als probleem geven wij deze week weer een fijn staaltje van het vernuft van den heer J. Noome Mz. Purmerend. Probleem no. 9 van J. Noome Mz. Zwart: 2, 4, 7, 8, 9, 11, 13, 14, 19, 23, 24, 26, 36. Wit: 22, 25, 27, 28, 30, 32, 34, 35, 37, 39, 42, 43 47, 49. Oplossingen voor 20 Januari, bureau van dit blad. CORRESPONDENTIE. A. B. te A. Uw schrijven in dank ontvangen. Ho pen IT spoedig eens te zien. P. D. te A. TTw schrijven ontvangen. Al hebben wij een probleem geplaatst, dan mogen wij er toch nog wel iets op afdingen, 't Zou ons ten zeerste spijten, indien uwe verdere medewerking ons onthouden werd. B. D. de R. Zooals gij wel aan de oplossingen in deze rubriek zult zien, waren de uwe niet geheel juist. Laat IT dit echter niet afschrikken, maar ga op den ingeslagen weg voort. J. N. Mz. te P. Probleem in dank ontvangen. Zeer mooi. Wordt nu reeds geplaatst. C. T. te O. Uwe oplossingen waren goed. Hopen I voortaan onder de vaste oplossers te mogen rekenen. O. II. de II. te II. Volgende week iet® over „de Oliemolen." Mag in uw probleem de dam op 17 in een schijf veranderd worden. P. Z. Dz. te B. Aan uw verziek is voldaan. Tweede Kamerverkiezingen. Naar de „N. H. Ct." uit bitrouwbxre bron ver neemt, zal bij de a.R. Kamerverkiezing van dezen zomer door de Liberale Unie te Haarlem de heer jhr. mr. F. W. van Styrum, bij eerste stemming althans, niet als candidaat worden gesteld. Bij de Liberale Unie moet plan bestaan te stellen of wel oud-minister Veegensof wel oud-minister Rink terwijl de liberalen in het kiesdistrict Bever wijk den overblijvende van deze twee aldaar zullen candideeren. De socialisten daar ter stede hebben mr. Troelstra gevraagd, of deze de candidatuur wil aanvaarden. Qf.MËNOO NIEUWS. Men schrijft van welingelichte zjjde aan de „Tel.": Hit bericht, verspreid door het „Huisgezin", volgens welk nieuwe klachten omtrent den burgemeester van Best bij de justitie zouden zijn ingekomen, ditmaal den heer Dobjaelaere beschuldigende van 't schrijven van anonieme brieven, verdient eenige toelichting. Reeils voor eeDigen tijd is door den heer De Wert aldaar, een schrijven gericht tot den minister van Justitie, beschuldigende den heer Dobbelaere, burgem. dier gemeente, van het schry ven van anonieme brieven. Op dat schrijven is den heer De Wert bericht, dat, waar door hem de termijn van drie maanden, gesteld voor'het indienen eener klacht, was overschreden, aan zijn verzoek om vervolging niet kon worden voldaan. De heer Da Wert h-eft zich echter opnieuw over dezelfde zaak tot Z. Exc. den minister van Justitie gewend en op dat verzoek is nog geen antwoord, dat zoo goed als zeker gelijkluidend zal zijn aan het vorige, ingekomen. Bljjkens bij den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, ingekomen Kon. besluit, is vehandhaafd de gedeeltelijke vernietiging door Ged. S'aten van Zuid-Holland van de loting voor de nationale militie te Schiedam, in October 1.1. gehouden, en waarbij voor een der opgeroepen lotelingen, tengevolge van een vergissing, een andere loteling had geloot. De heer Robins schrijft aan „De Auto": Het bericht in de dagbladen omtrent'de proefneming met de vliegmachine 'is overdreven de waarheid is, dat ik de vorige week een proef heb willen nemen, dat ik zittende in de machine, deze in werking stelde en ongeveer l/4 meter omhoog gingeen der drijf riemen brak toen, waarop ik de verdere proefneming moest eindigen. De bladen berichtten nu, dat ik een sterke drijfriem zal nemen, dit is niet waar. Ik ben thans bezig de machine zoodanig te wijzigeD, dat de?.e riem komt te vervallen. Daar ik tevens wil trachten een andere schroef te vervaardigen, zal mijne eerste proef wel niet voor Maart plaats vinden. Naar aanleiding van berichten over proefnemingen met een aëroplane door den bekenden Haagschen sportsman den heer Jochems, deelt men aan D o Auto mede dat genoemde heer een aëroplane voor zich bestelde, welke eerst in Mei of Juni hier in het •land zal komen. Welke motor in deze aëroplane zal worden aange bracht, is nog niet beslist, doch dit zal te zijner tijd worden bekend gemaakt. E ne weduwe De Vries in de Prinsenstraat te Groningen is gisteravond tengevolge van dronkenschap in een stoof met vuur gevallen. In het ziekenhuis is ïij aan de bekomen brandwonden overleden. Hit aantal werklooze diamantbewerkers bedroeg in de week van 8—9 Jan. 1126 tegen 1034 in de week daaraan voorafgaande. Woensdagavond is ten nadeele van een bewoonster der Ceintuurbaan te Amsterdam een traplooper met 19 koperen roeden ontvreemd. Ook uit een perceel in do Von Zesenstraat is een traplooper gestolen. Gedep. Staten van Friesland hebben opgeheven het verbod tot het bevaren van kanalen en vaarten in de provincie, behalve wat betreft het Tjongerkanaal en de Appelsch&atervaart. In de Hervormde Kerk te Rauwerd (Fr.) liggen tal van gebeeldhouwde grafsteenen, die graven dekken van Friesche patricische familiën. Dit beeldhouw werk, dat van groote waarde is, zal nu langs de wanden ingemetseld worden, wyl 't gebouw van binnen geheel gerestaureerd wordt. Te Medemblik is opgericht een Chr.-Hist. Kiesver- eeniging „Koningin en Vaderland" voor het district Enkhuizen. Secretariaat is H. van Dorland. Besloten werd zich aan te sluiten bij de Chr.-Hist. Unie.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1