STADSNIEUWS. BUITENLAND. Uit Heiloo. Uit Schermerhorn. Uit Sijbecarspel. Een fortuintje. H. M. de Koningin en de Oud-Katholieken. Hst blad „De Oud-Katholiek" meldt Een drama? Een gebouw op rollen. Staking van gemeenteraadsleden. De relletjes te Breda. Uitvaartdienst voor minister Bevers. Liberale Unie. Diefstal. Onweer. Nut van 't Algemeen. De Haarlemmerolle-werpers. Ned. Ver. tot afschaffing v. alcoholh. dranken. Inbraak met geweldpleging Droevig. Veerdienst Enkhuizen—Stavoren. Agenda Openbare vermakelijkheden. ZATERDAG: Predikbeurten. Gemengde Mededeellngen. LAATSTE POS tT Uit Heer-Hugowaard. Lcatste Berichten. DOODGEREDEN. Mot ingang van 16 dezer ia alhier benoemd tot brievenbesteller de heer F. Kops. Voor het tijdvak van 1 Januari dezea jaars tot en met 31 December 1910 zgn bij koninklijk besluit tot schatters van tuberculose runderen benoemd de heeren W. P. Swart en H. Mulder. De bevolking dezer gemeente, welke 31 Dec. 19)7 bestond uit 997 persoüen, is in het afgeloopen jaar vermeerderd met 19 personen en bestond 31 Dec. 1908 al zoo uit 1016 personen. Geboren werden in dat jaar 20 personen, terwijl er 14 overleden. Het aantal inwoners dezer gemeente, dat op 31 De cember 1907 nog 1181 bedroeg, is in den loop van het jaar 1908 teruggegaan tot 1150, wat hoofdzakelijk het gevolg was van hst verhuizen van enkele familiën. In Benningbroek heeft zich een geval van diphte- ritus met doodeljjken afljop voorgedaan. De strafgevangenis te Breda is propvol. Geen ka mertje is meer disponibel. Een Tilburgenaar, F. C. H. genaamd, die er gevankelijk heengebracht was, moest men terugzenden. Hij werd voorloopig op vrije voeten gesteld. „In een bisschoppelijk schrijven van 2 Januari aan de eerw. geestelijken, dat in alle kerken most worden voorgelezen, wordt er op aangedrongen om „met het oog op de blijde en ernstige verwachting van Hare M>jesteit onze geëerbiedigde en geliefde Koningin", Hare Majesteit in de gebeden en vooral bij de heilige offerande der mis te gedenken. Met dit doel moeten na de gewone collects, secrets en postcummunio van den zon- of feestdag ook die „voor eene Koningin, welke zich in gezegenden staat bevindt", gebeden worden (pro regina praegnante). „opdat het den Al machtige moge behagen Hare M«jesteit ten dage en stonde bjj te staan en geheel het Nederlandsche volk door de geboorte van een troonopvolger te verblijden." Gisteren werd te Halfweg door een paar rechercheurs van Amsterdam en de plaatselijke politie een on derzoek ingesteld naar een 22-jarig meisje uit Haarlem, dat sedt rt Maandag is vermist. In den avond van dien dag is dat meisje in gezelschap van een 40-jarig man daar ter plaatse geweest en heeft o. m. eenigen tijd in een koffiehuis vertoefd. De persoon is bij dat on derzoek tegenwoordig; men zegt dat het meisje zou zijn verdronken, terwijl enkele personen meenen hulp kreten te hebben gehoord. Te Losse werd voor een tiental jaren een houten gebouw opgericht, dat dienen moest voor hulpkerk tijdens de vernieuwing van de R.-K. kerk. Nadat het voor dit doel meer dan een jaar was gebruikt, werd het aangewezen als vereeniginslokaal van den B. K. Volksbond, waarvoor het tot heden dienst doet. Ten gevolge van een nieuw bouwplan voor een gesticht der B. K. gemeente, moet het gebouw nu verzet worden en overgebracht naar een terrein, daar 160 M. van verwijderd. Bovendien moet het met het front nog in eene andere richting komen. Dit alles nu wil men rollende uitvoeren. De maten van het gebouw ziju lengte 36 M., breedte 13 M. en hoogte in den nok 7 M. Men is nu zoo ver gevorderd, dat het van de fun deering is losgemaakt en de rollen er onder zijn ge schoven, de pannen zijn er alle afgenomen. Binnen een paar dagen zal men het gevaarte achteruit werken, wat men met takels hoopt te doen. Dinsdag waren de leden van dt-n gemeenteraad van den gemeenteraad van Oud Vroenhoven opgeroepen ter vergadering en wel te 6 uur 's avonds. Als loco-burgemef ster zou plaats nemen de wethou der Q. Devens, doch te 6 uur waren nog geen leden verschenen, dan de heer Q. Thijssen. Voorgesteld werd, de vergadering te verdagen. Wat de oorzaak was van de niet-opkomst is een raadsel. Door den voorzitter van den Nederl. Metaalbewer- kersbond, den heer Dekkers, is aan den burgemeester te Breda een schrijven gericht, waarin namens het uitgesloten personeel der ijzergieterij De Etna (fi ma Klep) aan den burgemeester om bemiddeling wordt verzocht. De burgemeester heeft dit verzoek om bemiddeling uitgaande van den Nederl. Metaalbewerkersbond, niet willen aanvaarden. Echter heeft hij zich tot bemiddeling bereid ver klaard, indien drie niet-werkende arbeiders van de Etna hem hun grieven komen voorleggen en de dfrectie van de Etna, hem, den burgemeester, als bemiddelaar aanvaardt. Aan de „Br. Ct." meldt men Door het raadslid dr. J. A. H. van den Brink is aan den burgemeester schriftelijk verlof gevraagd tot het houden eener interpellatie in de eerstvolgende raads zitting omtrent het optreden der politie bij de volks- oploopen der laatste dagen, inzonderheid op 5 en op 13 Januari. In de Parochiekerk van de H. Antonius en Lodewijk, aan de Prinsessegracht, te 's-Gravenhage, had heden voormiddag een plechtige uitvaartdienst plaats voor do zielerust van wijlen mr. J. G. S. Bevers, minister van waterstaat. liet ruime bedehuis was bij deze gelegenheid geheel gevuld met een belangstellende schare. In de nabijheid van het geheel in rouw gehulde hoofdaltaar hadden v, rschillende autoriteiten plaats genomen, ondermeer de ministers, de heeren Heemskerk, Nelissen, Wentholt en Kolkman en de zaakgelastigde van den H. Stoel, mgr. Giovannini. Vóór het hoofdaltaar was geplaatst een katafalk, waarvan het lijkkleed gedekt was door den steek en den degen, de waardigheidsteekenen verbonden aan het hooge ambt, door mr. Bevers laatstelijk bekleed. Boven deze katafalk hingen van af de zoldering als rouwdecoratie, zware slingers van rouwdoek, waar- tusschen een schild was aangebracht met het opschrift „Requiescat in Pace" in zilveren letters. Aan het lijk kleed van de katafalk, welke geheel omringd was met zilveren eandelabers mot brandende kaarsen, waren ook gehecht de ordeteekenen van den thans ontslapen be windsman. De plechtige uitvaartmis werd opgedragen door den v.cerEerw. heer pastoor Schoonbeek, bijgestaan door de Wel Eerw. heeren paters Gielisse en Koevoet, terwijl pater Kruitwagen de functie van ceremoniarus ver vulde. Door het koor werd gezongen het Requiem ran Perosi. Verschenen is de beschrijvingsbrief voor de buiten gewone algomeene vergadering van de Liberale Unie, te houden Zaterdag 27 Februari, 's morgens 11 uur, in de „Eensgezindheid" te Amsterdam. Een van de bestuursvoorstellen luidt: „Bij de aanstaande Juni-verkiezingen zal de Libera le Unie vóór alles krachtig propaganda maken voor Algemeen Kiesrecht na voorafgaande Grondwetsher ziening en voor eene sociale hervorming, om tegemoet te komen in de nooden van die medeburgers, wien het niet gelukt is, als zij oud geworden zijn in eigen le vensonderhoud te voorzien." Gedurende de afwezigheid van juffrouw S. P. Orop, in de Pontanusstraat, te Amsterdam, heeft een onbe kend persoon bezoek aan hare woning gebracht, de deur met een valschen sleutel geopend, alle kasten om vergehaald en hij zou wellicht een flinken buit hebben gemaakt, indien niet een ziekenverpleegster toevallig aanschelde en den dief in zijn werkzaamheden stoorde. Ilij maakte zich toen met eenige gouden sieraden, eenige guldens en twee "gulden aan halve stuivers uit den muntgasmeter uit de voeten, liep de ziekenver pleegster rakelings voorbij en was verdwenen, voordat deze van den schrik bekomen was. Gisterochtend omstreeks halfzeven ontlastte zich boven de gemeente Groesbeek een hevig onweer, ge paard met hagelslag en storm. De Noordermolen werd getroffen, maar er ontstond geen brand. Tot leden van het hoofdbestuur der Maatschappij lot nut van 't algemeen zijn door de departementen ge kozen de heeren mr. J. R. Voute te Amsterdam en Th. "VI. Th. van Weideren baron Rengers te Oenkerk. De gekozenen hebben echter bericht, dat zij, wegens druk ke bezigheden, de benoeming niet kunnen aannemen. Gelijk wij meldden, ondervonden de laatste Jagen verschillende personen te Haarlem, meestal dames, vrouwen en ook dienstboden, dat na het passeeren der i eerstraat, Spaarne of een der omliggende straten, hare kleeding eene Haarlemmerolielucht afgaf. Vooral des avonds schenen eenige belhamels het er op gezet te hebben, passeerende personen met dit vocht te be spuiten of nat te werpen. De O. H. Ot. deelt nu mede, dat de politie er in ge slaagd is een drietal knapen van 14- tot 16-jarigen leeftijd op te sporen, die deze baldadigheid bedreven. De Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken kan met voldoening op de gevoerde propaganda in het afgeloopen jaar terugzien. Zij mag zich in een steeds toenemenden bloei verheu gen. Het aantal leden op 1 Januari 1908 6300 bedra gende, bedroeg op 1 Januari 1909 ongeveer 7650. Het ledental is dus in 1908 gestegen met 1300 of met ruim 20 Het afgeloopen jaar bracht slechts 100 leden minder aan dan de jaren 1905 (350) 1906 (700) en 1907 (350) te zamen. Het aantal afdeelingen nam in 1908 met 27 toe. Te genover die aanwinst staat slechts het verlies van één afdeeling. Het aantal afdeelingen 1 Januari 1908 146 bedragende, is nu gestegen tot 172. Gisteravond poogde een onbekend gebleven persoon in te breken bij den rentenier De Vries, wonende aan den Heereweg te Groningen. Hij drong diens woning binnen en sloeg dezen met een stuk ijzer vijf gaten in het hoofd, waardoor hevig bloedende wonden veroor zaakt werden. Op het hulpgeroep snelde de echtgenoote toe, die ook door dén indringer neergeslagen werd. De buren schoten daarop toe, maar de inbreker wist te ontkomen door het stukslaan van een ruit aan den achterkant van het huis. Voor zoover bekend, is niets ontvreemd. De politie doet onderzoek. Toen R. K., de bekende commissionnair van de Toelast, hedenmorgen naar het Station ging, werd hij plotseling zoo ongesteld, dat hij naar huis gedragen moest worden. Korten tijd na zijn thuiskomst stierf hij. K. laat een weduwe met 6 kinderen achter. BicnMi enkele maanden wordt de geboorte van het ztaéa kind tegemoet gezien. Naar wij vernemen zal de veerdienst Enkhuizen Stavoren morgen worden hervat. Woensdag bleek, zooals gisteren gemeld is, dat de haven te Stavoren ten gevolge van het vele ijs nog niet te bereiken was. Onder aandrang van het stormweer uit het westen had zich een dikke laag, hoofdzakelijk fijn ijs, vóór en in den havenmond opgehoopt. Het spreekt voorts wel van zelf dat het niet wen- schelijk is het veer StavorenEnkhuizen, waarmede tol van aansluitingen samenhangen en waarbij het postwezen nauw is betrokken, te openen voordat men zekerheid heeft, dat de overtocht geregeld kan geschie den. Dit laatste is thans het geval. Een duif gevonden.' Bij den heer Sidonius de Jong is aan komen vliegen en terug te bekomen een duif, welke een ring om den rechterpoot had, gemerkt 1905. H. O. 344. In „Waakt en Bidt." De heer Dr. J. I). de Land van Wijngaarden, predi kant te Putten, trad gisterenavond in Waakt en Bidt op ter bespreking van het onderwerpDe Geestelijke St rijd. Na het zingen van Ps. 68:10, het voorlezen van het 6e Hoofdstuk van den brief van Paulus aan de Efe- ziërs en het uitspreken van een gebed, betoogde spre ker het nut van den geestelijken strijd die ongetwijfeld door ieder gelovig strijder zal gewonnen worden indien hij Jezus volgt, indien hij in Hem erkent den burcht e:i bemiddelaar. De geestelijke strijd wordt niet gestreden van men- schen tegen menschen, maar door menschen tegen oi erheden, tegen machten, tegen de geweldhebbers der wereld; en gelijk een Paulus bewees, zal de zelf verloochening een eerste factor zijn om den strijd ten einde toe te strijden. Protestantenbond. Gisteravond werd de derde lezing van den Neder- landschen Protestantenbond, afdeeling Alkmaar, in Central gehouden. Mevrouw Baudet-Fockens uit Amersfoort behandel de het onderwerp „Opvoeding." Spreekster begon met mede te deelen, dat het niet zoozeer hare bedoeling was veel nieuws mede te deelen, dan wel waarheden in l et licht te stellen, die dit zoo overwaard zijn en die aan de vergetelheid ontrukt moeten worden. Spr. wil de nagaan in hoeverre de hedendaagsche opvoeding cn gevolg is van en doortrokken met de ideeën van bfkende opvoeders uit den vroegeren tijd, wat de idea le opvoeding is en hoe deze bevorderd kan worden. Er z:jn aldus spr. drie opvoedingen, die in huis, in de school en die door het leven, waarvan de tweede wel het meeste de aandacht zal vragen. Van eenheid in de opvoeding is geen sprake, evenmin van algemeene grondbeginselen. De meest verschillende systemen worden gevolgd. Aan de hand van verschillende voor beelden, veroordeelde spr. huisgezinnen, waarin de kin deren opgroeien zonder godsdienstonderwijs. Zulk een opvoeding kan niet ten goede leiden. Het schoonste in 't menschenleven blijft dan braak liggen. De kin deren uit dergelijke huisgezinnen worden brutaal en egoïstisch, missen allen kinderlijken eenvoud. De hui selijke opvoeding laat volgens spr. tegenwoordig veel te wenschen over, de godsdienstbegrippen worden er te v eel verwaarloosd. De opvoeding in de school is veel beter, daarbij is een voorwaartsch strevende richting merkbaar. Alle opvoeders zijn het er over eens, dat wat in 't jonge menschenhart sluimert, op voorzichtige wijze ontwaakt en ontwikkeld moet worden. Spr. gaat terug naar den bijbel, waarin reeds een en ander staat, dat als opvoedkundige wenk kan worden aangenomen. Spr. houdt enkele beschouwingen naar aanleiding van citaten uit 't Oude en Nieuwe Testament, gaat daarna na, wat verschillende wijsgeeren uit den ouden tijd voor de opvoeding hebben gedaan en wat hun ge dachten daaromtrent waren. Een paar gedachten van Scneca leest spr. voor, waarin aangetoond wordt, hoe de vaders en moeders op verschillende manier hun lief de toonen en hoe daardoor ook hun opvoedingssyste men verschillend zijn. Ook Pytagoras dacht veel over de opvoeding der kinderen, gaf menigen verstandigen raad aandeouders en vaderlijke vermaningen aan de jeugd. In Oronon heeft hij de menschen veranderd, een einde aan hun wuft leven gemaakt en alles laten uitgaan van den godsdienst. In later tijd hebben verschillende orden zich de op voeding der kinderen aangetrokken. De Benedictij nen trokken zich in de 6e eeuw het lat der jeugd aan. Ook de Dominicanen, Franciscanen en Ursulinen de- dt n veel voor de opvoeding. In den tijd der Hervor mingsideeën werd behoefte gevoeld aan scholen vrij van Katholieke beginselen. Daarna vertelt spr. dat zij zelf in haar jeugd op een school is geweest waar het onderwijs door den gods dienst werd geheiligd, zij weet uit ervaring dat de godsdienst op school veel nut sticht. Verschillende groote voormannen en hunne opvat tingen omtrent den godsdienst n de school werden door spr. behandeld. Friedrich Fröbel, de groote paedagoog ging uit van de vraag: „Hoe moeten wij de kinderen tot Jezus biengen?" Leugen en veinzerij wordt hun veelal ge it erd door de ouders, die hun ijdelheid prikkelen, lien wterhouden burger te zijn van het Koninkrijk Gods. Ten slotte behandelde spr. de ideale opvoeding. Op voeding is wijsheid. De ideale opvoeding moet religieus zijn in wezen, bedoeling en werk. Maar vele ouders verzuimen in hun kind te zien een kind Gods. Allerbedroevendst, is 't hoe tegenwoordig van 't kind een caricatuur wordt gemaakt. Een eerste eisch is dat de moeders het gewicht der zaak inzien en zich niet door allerlei nietigheden laten afleiden. Van belang zou spr. het achten als er in ons land evenals in Duitschland z. g. moeder-avonden werden opgericht, waar men kennis kan opdoen om 't jonge menschen- kind op te voeden. Ook in de hoogste klassen der scholen zou men meer aandacht aan 's menschenziele- leven kunnen schenken. Om 't ideaal na te streven, zal men eerst een helder begrip van dat ideaal moeten krijgen. In warme bewoordingen dankte ds. Ternooij Apèl mevrouw Baudet-Fockens voor de door haar gesproken vvoorden, het betreurende, dat er zoo weinig belangstel ling getoond was. Een klein auditorium had de lezing slechts bijgewoond. VRIJDAG: Mannenkoor „Orpheus," 8 uur, Central. Afd. Alkmaar Kon. Ned. Bond van Oud-onderoffi cieren, 8 uur, Diligentia. Repetitie „Bilderdijk," Harmonie. Oymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," oefeningsavond mannen-afd. 87a uur, dames-afd. 71/i uur. Alkm. Schaakclub, 8 uur, café Lievendag. Alkm. Strijkorkest, Sl/2 uur. V. O. K. Z. O. S., slotrepetitie, 7 uur, Harmonie. Alkm. Winkeliersvereniging, ledenvergadering 8 uur, Café Suisse. ZATERDAG Gymn.-ver. „De Halter," oefeningsavond 101/4 uur, aspirantenafd. 87a uur. Gymn.-ver. „Turnlust," oefeningsavond 71/4 uur. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," oefeningsavond, meisjee-afd. 37a en 6 uur. Mannenkoor „Excelsior," geen repetitie. Alkmaarsche Tooneelvereenigiog repetitie en ver gadering, 8 uur, bovenz. Matthijsen. V. O. K. Z. O. S., openbare uitvoering, 8 uur, Har monie. 17 Januri 1908. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Vinke, Bevestiging van Ouderlingen en Diakenen. Kapel, 10 uur, Ds. Natzijl, van Bar gen. 's Avonds 6 uur, Ds. H. M. E. Bremer, van Egmond aan Zee. Woensdagavond geen dienst wegens vacature. Evang.-Luth. Kerk, 101/2 uur, Ds. Ternooy Apèl. Onderwerp: „Grj zult niet dooden." Doopsgezinde Kerk, 101/2 uur, Ds. Glasz. Rem.-Geref. Kerk, 1072 uur, Ds. J. Westerman Hol- stijn, emerit. pred te Haarlem. Gereform. Kerk, 10 uur, Ds. Wechgelaer, avond 6 uur, dezelfde. Catech. Zond. 12. Consistorie Geref. Kerk, Oudegracht D 83. Vrijdagavond 8l/2 u"r, ver gadering van de joogelingsvereeniging „Paulus." Chr. Ger. Gem. Gebouw „Rehoboth", Koningsweg, voormiddag 10 uur en 's avonds 6 uur, godsdienstoe fening. Gebouw Waakt en Bidt, Laat, Zondagmiddag van 372—5 uur, Vergadering van de Christel. Jongelings- vereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag 5l/27 uur Vergadering van de Christel. Knapenvereeniging „Timotheüs", voor knapen van 1216 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, no. 6. Voorm. 10 uur en avond 6 uur en Donderdagavond 8 uur godsdienstoefening. Herv. gemeente te Oudorp, 10 uur, geen dienst. Herv. gemeente te Schermerhorn, 91/2 uur, Ds. Lin deboom van Oudorp. Ger. Kerk. Preeklezen. Dinsdag 19 Jan. 's avonds 61/2 uur, Ds. Jukkenekke te St. Pancras. Herv. gemeente te Egmond Binnen, Ds. Bosch. Herv. gemeente te Bergen, 7 uur, ds. Natzjjl, Herv. gemeente te Stompetoren 91/2 uur, geen dienst wegens bevestiging van Ds. France te Groot schermer. Aanbesteding. Bij de gisteren ten stadhuize gehouden openbare inschrijving voor de levering van een waggon anthra- cietkolen „Pauline Nuss 2", gewicht 10000 K.G., was ingeschreven door K. Roos voor f 184.10, D. Visser voor f 176.50 en A. Meiboom voor f 176. Gegund Aan den laagsten inschrijver. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hebben de levering van 168500 stuks straatklinkers, waalvorm, ten behoeve der gemeente, opgedragen aan N. A. Conijn, steenfabrikant te Nijmegen voor f 15.80 per 1000 stuks. Koning Peter van S e r v ië en vorst Nicolaas van Montenegro moeten van plan zijn hun waardig heid neer te leggen. De geruchten daaromtrent zijn te Berlijn in goedingelichte kringen niet geheel zonder grond genoemd. Maar men denkt dat, wanneer de boosheid over de bereikte eenstemmigheid tusschen Oostenrijk en Turkije wat is bekoeld, men in Belgrado en Cettinje ook wel wat kalmer zal gaan nadenken. In Rusland begint het nieuwe jaar pas den 15den. De pers te St. Petersburg bespreekt de gebeur tenissen van het afgeloopen jaar. De Norvoje Wiemja houdt zich bezig met het toekomstige jaar en het zegt dat het 't nieuwe jaar met een beklemd hart begint, vooral met het oog op de gebeurtenissen op den Bal kan, waar Rusland zijn invloed verloren heeft. De oud-minister Rodjestwenski is overle den. Ilij was wel het meest bekend door zijn inderdaad bewonderenswaardige tocht om Europa en Afrika heen naar de Japansche zee, welke door den minder fraaie incident met de visschersvloot van Hull in het begin en door haar roemloos einde in de zeeslag van 1 soesima evenwel een droeve vermaardheid heeft ge kregen. De geheimzinnige koffer. Het Parijsche blad „le Journal" verhaalt van een grooten koffer, dien twee automobilisten in bewaring gaven bij een herbergier te Savigny. De herbergier vertrouwde het zaakje niet, hij riep de hulp der politie in, die den koffer opende. Er kwam een man uit bewapend met een revolver en twee dolken 1 Hij werd in hechtenis genomen, evenals die beide automobilis ten, toen deze den koffer wilden terughalen. Wat de drie mannen in het schild voerden is nog niet vastge steld. Donderdag vergaderde de rundveefokvereeniging „De Tijdgeest" alhier in het lokaal van den heer Pij per. Aanwezig waren 16 personen, die door den voor zitter welkom geheeten werden, waarna de notulen werden gelezen van de op 24 December gehouden op richtingsvergadering en vervolgens mededeeling werd gedaan van het verhandelde in de gehouden bestuurs vergadering. Hieruit bleek o.a., dat tot controleur boekhouder is aangesteld den heer C- den Hartigh, te vens melkcontroleur voor de zuivelfabriek „Vita No va." Als keurmeesters zullen met den controleur op treden de bestuursleden, die in den loop dezer maand ter keuring zullen rondgaan. Hierna wordt in behandeling genomen de agenda voor deze vergadering. Nogmaals wordt van gedach ten gewisseld over de vaststelling der contributie; de ze wordt bepaald op 1, terwijl donateurs minstens 2.50 per jaar zullen hebben bij te dragen. Na eenige discussie wordt besloten het dekgeld voor koeien van niet-leden te stellen op 7.50 per koe, terwijl uit de jaarrekening zal moeten blijken, hoe hoog dit voor het vee der leden gesteld moet worden. Voorts stelt het bestuur aan de vergadering voor 4 stieren te stationeeren, waarvoor dan het gebied der vereeniging in 4 wijken wordt verdeeld t. w. Oostdijk, Middenweg t. n. van den Voddenweg, Basseweg, met Boterweg en Westdijk en de Buurt met het Zuideind.' Bij het tegenwoordige ledental zullen dan in elke wijk van 60 tot 70 stuks vee gestald zijn. Na eenig debat over het plaatsen der fokstieren wordt ten slotte be paald, dat die voor het seizoen 1909 gestationeerd zul len zijn bij de h.h. P. Blauw, Oostdijk, P. Wonder Pz., Middenweg-Noordeinde, A. Bakker, Westdijk en J. de Geus, Middenweg-buurt. Het toezicht op de verzor ging der fokstieren wordt opgedragen aan het bestuur. Voorts wordt bepaald, dat de stieren niet zullen wor den rondgeleid, doch dat voor dekking van pinken de stieren kunnen worden ontboden. Buiten het toedienen van z. g. kortvoer wordt voor het verzorgen van iede- ren stier een bedrag vastgesteld van 2.50 per week. Aan het bestuur wordt opgedragen een viertal ge controleerde stieren aan te schaffen, alsmede de ma terialen benoodigd voor melkonderzoek, boekhouding enz. Het benoodigde kapitaal zal worden betrokken van de Raffeisenbank alhier. Indien niet-leden van vereenigingswege de melk hun ner koeien wenschen te doen onderzoeken, dan kan di| geschieden tegen 20 ct. per monster. Een zeer langdurige discussie wordt gevoerd over de monsterneming, welke buiten de extra monsterneming bij koeien die pas hebben gekalfd, om de 4 weken zal plaats hebben. Het resultaat dezer besprekingen is, dat de extra monsternemingen zullen geschieden door den contro leur, de gewone door een aan te stellen monstersteker, door het bestuur aan te stellen en door de vereeniging gesalarieerd. Het bestuur ontvangt de machtiging der vergadering om de terug ontvangen statuten te wijzigen ingevolge de aanmerkingen van en de gestelde voorwaarden door den Centralen Bond, waarbij de vereeniging zich zal aansluiten. Nog wordt door de vergadering vastgesteld het sa laris van den seer.-penningm. Uit dan boezem der ver gadering komt het voorstel dit te bepalen op 25, doch de functionaris verklaart voorloopig met een be drag van 15 tevreden te zijn, wat dankbaar wordt geaccepteerd. Hierna wordt ongeveer half twaalf de vergadering door den voorzitter gesloten. HAARLEM, 15 Jan. Hedenmorgen ia een 21-jarig meisje uit Heemstede, verpleegde en Bavopatiënte, genaamd Anna van der Earn, door de stoomtram in den Hout overreden en onmiddellijk gedood. J. O. G. POLLONES. AMSTERDAM, 15 Jan. Op ruim zeventigjarigen leeftijd is alhier overleden de heer J. O. G. Pollones, notaris, voorzitter van de Broederschap van Notaris sen in Nederland, lid van de Kamer van Toezicht op het Notarisambt in het arrondissement Amsterdam van het college van directeuren van het Instituut voor doofstommen te Groningen, was bestuurslid van de afdeeling Amsterdam van de Maatschappij tot Bevor dering der Toonkunst en voorzitter van den Raad van Bestuur der Nederlandsche Trustmaatschappij. De overledene was ridder in' de Orde van den Ne derl. Leeuw. DE HUZAREN GESTRAFT. HAARLEM, 15 Jan. De straffen voor de weggeloo- pen huzaren loopen van 21 dagen politiekamer tot 14 dagen provoost. EEN MIJNRAMP. BOEDAPEST, 14 Jan. Door kortsluiting heeft een hevige gasontploffing plaats gevonden in de mijn Ajak. Tot dusverre zijn niet meer dan zeg dooden te-

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2