DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Honderd en elfden jaargang. 1909. ZATERDAG 16 JANUARI. Hoe het had kunnen zijn BINNENLAND. No. 13. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Prins Hendrik naar Het Loo. Uitnoodiglng aan den Prins. H. M de Koningin. Tweede Kamerverklezlngen.1 Geschenk aan de Koningin. VUegen. Staking. Ijstoestand. COURANT, Dat de vrouwen van Nederland, of liever de Neder- landsclie vrouwen, toen de mededeeling van het in het Koninklijk Huis verbeide geluk was geschied, zich op gemaakt hebben om van haar belangstelling te doen blijken, spreekt vanzelf. Ware dit niet gebeurd, het; zou on-Nederlandsch zijn geweest. Het is immers een Nederlandsche gewoonte, een toekomstige moeder, in wier vreugde men deelt, een geschenk voor den luier mand te geven. En het Nederlandsche Volk deelt de vreugde, welke er heerscht in de woning van de Ko-i ningin. Wie mensch is, wie de faze des levens is in getreden, welke oudervreugde biedt, wie deze faze moest ontbeeren vooral, moet met Haar meevoelen. Wie oprecht Nederlander is, wie in onze Koningin en Haar Huis ziet het zinnebeeld van onze vrijheid en van onze onafhankelijkheid, wie de kracht der monar chie verklaard vindt in de historie, moet belang- - stellen in het lot onzer Landsvrouwe. Van die belang stelling is steedB, wanneer de gelegenheid zich voor deed, getuigd op Nederlandsche wijze. De vreemde ling kan zich in den regel de verhouding tusschen Vor stin en Volk in ons land niet begrijpen. Hij noemt ons te flegmatiek en vindt het vreemd dat uitbundige geestdrift bij ons zoo zelden wordt gehoord. Maar wanneer hij maar ééns de ontroering over zich heeft voelen komen, als de Koningin met knetterend hand geklap en onstuimig gejuich woTdt begroet, dan be grijpt hij, dat de verhouding wel heel waar en heel in nig moet zijn. Alleen zij is van vreemde smetten vrij': het slaafsch-onderdanige, het hoofsch-vleierige, het Byzanthijnsche ontbreekt er goddank aan en po gingen om dat aan te brengen zijn totaal overbodig, stuiten af op ons volkskarakter. In hooge mate ka rakteristiek voor die verhouding is een gedichtje, dat door een lid der Eerste Kamer uit oolijkheid werd vervaardigd toen het ontwerp-adres van gelukwen- sehing op de mededeeling van de geboorte onzer Ko ningin in de afdeelingen werd behandeld. Het luidt aldus: Welkom, lieve kleine zus! Welkom in het leven! Sire mogen wij een kus Aan 't Prinsesje geven? Denk niet, dat de j aioezij Minnaars Haar zal rooven: Senatoren, zooals wij, Zijn die lang te boven. Niet als Koning maar als Man Komen we U thans ee.ren; 't Is de tijdgenoot, die kan U het best waardeeren. Men stelle zich voor: een deftig lid van onze deftige Eerste Kamer, dat zulk een ondeugend, gemeenzaam liedje dicht. Dèt teekent dat is Nederlandsch. Van een „huldeblijk" moet men volgens onze mee ning dan ook niet spreken als men bedoelt een stoffe lijk bewijs van belangstelling dat aan de Koningin zal worden gegeven. Het is een geschenk, dat achting, eerbied en medegevoel uitdrukt, een betuiging van „echt-menschelijk verheugen." Diep te betreuren is het, dat door de voorbarigheid van de groote steden een geheel verkeerden weg is in geslagen. Vooral hier had voorbarigheid moeten wor den vermeden, had men liefst zoo lang mogelijk moeten wachten met het inzamelen van gelden en het koopen van geschenken daarvoor. Wij schreven „geschenken" men kan geen courant openvouwen of men leest van nieuwe comité's en van nieuwe plannen, waarvan men niet eens weet of ze der Koningin wel aangenaam zijn, en of men ze zal kunnen bekosti- geit uit de ingekomen gelden. Natuurlijk, als het Amsterdamsche comité zich voorstelt een wieg te schenken, dan schenkt het een wieg, maar wannoer er een tekort is, dan moeten verschillende personen bij passen en dat ontneemt aan het cadeau zijn eigenaar dig karakter. En als het Amsterdamsche comité van plan is een rose of een lichtblauwe wieg aan te bieden, dan verklaart de Koningin dat Zij de voorkeur geeft aan een lichtgroene. Dit antwoord van H. M. is hët halve woord voor den goeden verstaander. Eenige dagen nadat Maastricht te kennen heeft ge geven, dat het een gouden rammelaar zal schenken, hoort men yan den anderen uithoek van ons land, uit Groningen, dat men daar eveneens een gouden ramme laar zal geven. Op deze wijze wordt de mooie gedachte omgezet in dwaze daden. Bovendien vergeet men dat ook het Koninklijk Huis familieleden en vorstelijke be trekkingen heeft, die cadeaus zullen geven, dat er ook daar voorwerpen zijn, die de voorkeur hebben, omdat ze van geslacht tot geslacht in gebruik waren. Hoeveel grootscher en sympathieker zou het geweest zijn, indien aan H. M. een nationaal geschenk was aangebodenZelfs in dezen tijd van nood zou er on getwijfeld een aanzienlijk bedrag zijn ingekomen. Daarvoor had bijv. een wieg kunnen worden gekocht en voor de rest. Wel, als men H. M. die groote rest eens had aange boden in den vorm van een fonds, in werking tredend op den geboortedag van het Koninklijk kind, en dra gend diens naam, met het vërzoek aan H. M. om daar aan een bestemming te willen geven, zou dan de be doeling door H. M. niet evenzeer zijn gewaardeerd, zou zij dan niet dat fonds hebben aangewend voor een edel doel, bijv. ten bate van kleine kleuters, die het soms zoo bitter noodig hebben, in een gezonde omge ving geplaatst en krachtig gevoed te worden, zou dan, eindelijk, door het Nederlandsche Volk niet met meer hartelijkheid het optreden van de dames zijn begroet? Helaas het is te laat. De fout is niet meer te herstellentenzij de kleinere gemeenten in samen werking hun kracht zoeken en gezamenlijk het zoo sympathiek en ongetwijfeld zoo zegenrijke werk ver richten, dat haar groote zusters hebben nagelaten te doen. Maar daarop lijkt ons de kans uiterst gering. Mochten we ons daaromtrent vergissen niemand die daarover meer verheugd zou zijn, dan wijzelf. Z. K. H. de Prins der Nederlanden gaat Zondag avond naar het Loo, en blijft er tot Donderdag. Da correspondent der „N. Ct." te Batavia seint De Indische groep van het Nederlandsch Verbond organiseert een monsterpetitie om Prins Hendrik uit te noodigen^een;bezoek aan Iodië te brengen. Terwijl H. M. de Koningin in den laataten tijd rustig op straat kon wandelen, is sedert eenige dagen met leedwezen opgemerkt, dat daarin verandering ia gekomen, 't Was evenals in het begin opnieuw waar te nemen hoe de Koningin op onbescheiden wijze ge volgd werd door nieuwsgierigen en drommen van menschen die zich langs den weg opstelden om H. M. te zien voorbijgaan.' Waar gedurende geruimen tijd het publiek blijken gaf te begrijpen dat aan de Koningin gedurende dezen tijd geen beter bewijs van aanhankelijkheid kan ge geven worden dan door H. M, rustig Haar wandelin gen te laten vervolgen, is meer aan den dag gekomen dat dit begrip in de jongste dagen bij een groot ge deelte van het publiek verdwenen is en de vroeger bestaande medewerking heeft opgehouden. De liberale ki- svereeniging Algemeen Belang te Beilen (district Emmen) heeft dr. Roessing opnieuw voorloopig candidaat gesteld. De centrale anti-rev. kiesvereeniging in het kies district Doetinchem heeft den heer P. v. Vliet Jr. opnieuw candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Door de afd. Hilversum van de S. DL A. P. is met 27 tegen 2 stemmen tot candidaat bij de h.s. Tweede Kamerverkiezing gekozen de heer mr. M. Mendels te Utrecht. Het geschenk der Groningscha vrouwen aan de Koningin zal bestaan in een gouden rammelaar. De Amersfoortsche dames hebben het voornemen H. 31. de Koningin een kamerschut aan te bieden. De ge heele provincie Utrecht zal in dezen waarschijnlijk sa menwerken. Door de Zandvoortsche feestcommissie is het initia tief genomen tot het geven van een volksfeest, bij ge- voor de medewerking van eenige vereenigingen daar voor de medewerking van eenige vereenigingen hier ter plaatse in te roepen en een subsidie van gemeente wege aan te vragen. QEMBNÖD NIEUWS. Sleepboot gezonken. De sleepboot Pluto, Woensdag met den tanklichter Groningen van IJmuiden naar Singapore vertrokken, geraakte ter hoogte van het Maasvuurschip onklaar, doordat de aan dek geladen steenkolen door den storm naar eene zijde werden overgeworpen en daardoor kreeg de Pluto slagzijde en liep vol. De sleeptros werd gekapt en daardoor dreef de sleep boot hulpeloos naar den lichter. De bemanning der sleepboot, behalve de machinist, had nog juist dc? gelegenheid om op den lichter over te springen. Spoedig daarna verdween de sleepboot in de diepte, den eerste-machinist met zich nemende. De lichter kwam voor anker en zette vlaggen op voor hulp. l)e sleepboot Wodan, uitgevaren van Maassluis om huip te verleenen, was om 4 u. 30 m. namiddag in de nabijheid van den lichter, doch het weer was echter zoo slecht, dat het niet mogelijk was verbinding te krijgen. De Wodan bleef den geheelen nacht in de nabijheid en slaagde er gisterochtend bij het aanbreken van den dag in den lichter vast te krijgen. De ankers met ketting van den lichter liet men slip pen en daarop zette de Wodan koers naar den Water weg en sleepte aldaar de Groningen binnen. Volgens nadere berichten zonk de Pluto ter hoogte van Scheveningen. Op de Rotterdamsehe beurs is de Pluto voor 14.600 verzekerd. I)e verdronken eerste-machinist was ongehuwd. Nationale Bloemententoonstelling Hiarlem 1910 ^)eze tentoonstelling welke door d eAlgemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur gehouden wordt ter gelegenheid van haar vijftigjarig bestaan en waarvan Z. K. II. de Prins der Nederlanden het Beschermheer schap heeft aanvaard, zal zich niet, zooals de tot dus ver gehouden bloemenfeesten dezer vereeniging, bepa len tot die gewassen, welke in de bloembollenstreek •v/orden gekweekt, maar zal het karakter hebben van een groote nationale bloemententoonstelling. In het bijzonder zullen de boomkweekers uit Boskoop on Naarden en de kweekers uit Aalsmeer op ruime schaal aan de tentoonstelling deelnemen, zoodat de talrijke buitenlandsche deskundigen, die de tentoon stelling als jurylid of als belangstellend bezoeker zul len bezichtigen, zich een volledig beeld zullen kunnen vormen van den Nederlandschen tuinbouw, voor zoo veel de bloembollenteelt, de boomkweekerij en de bloemkweekerij betreft. In tegenstelling met de vroeger gehouden vijfjaar- lijksclie tentoonstellingen der Vereeniging voor Bloembollencultuur, welke slechts enkele dagen duur den, zal de tentoonstelling in 1910 reeds geopend wor den vóór de Paaschdagen en eerst sluiten na Pinkster. Zij zal worden gehouden op het schilderachtig terrein, van den Hertenkamp en omgeving tot voor het Pavil joen te Haarlem, hetwelk door den raad dier gemeente voor dit doel werd beschikbaar gesteld. Op dit terrein ter grootte van 5 H.A. zal in de eerste plaats gehouden worden eene tentoonstelling van in den vollen grond geplante gewassen, volgens de ontwerpen van de tuin- architekten Leonard A. Springer en H. J. Goemans, terwijl bovendien drie tijdelijke tentoonstellingen in gebouwen zullen worden uitgeschreven, waarvan de eerste tevens het karakter zal dragen eener openings tentoonstelling, de tweede zal samenvallen met den bloeitijd der bloembollenvelden en de derde zal plaats hebben in de eerste dagen van Mei. De omvangrijke voorbereidingen voor deze tentoon stelling zijn thans in vollen gang, zij zijn opgedragen aan eene bijzondere commissie, bestaande uit verte genwoordigers van het bloembollenvak alsmede aan Boskoop en Aalsmeer De Rljksve zekerlngsbank.'l De proefneming met een paar territoriale ndministra- tiën der Rijksverzekeringsbank gehouden in De Brakke Grond, heeft het bestuur dier instelling doen besluiten, dat systeem van administratie algemeen in te voeren. Wanneer op 15 April a.s. het nieuwe hulpgebouw der Rijksverzekeringsbank zal gereed zijn voor de over brenging der administratie, ten einde op 1 Mei zonder stoornis de werkzaamheden in dat gebouw aan te van gen, zal de reorganisatie in alle doelen zijn doorge voerd. In verband daarmede worden met ingang van 1 Fe bruari a.s. weer een paar nieuwe afdeelingen of z.g. „territoiren" gevormd door combinatie van de onder scheidene administration van tot dien datum bestaan de provinciale secties en wel Noord-Holland met Den Haag en Zeeland met Utrecht: de beide combinatiën worden ieder tijdelijk in beheer toegevoegd aan de se dert 19 October in De Brakke Grond in dienst gestel- do territoiren. Men zal dan echter het groote veilingslokaal van De Brakke Grond moeten verlaten, daar deze zaal weer moet worden in dienst gesteld voor den tabakshandel, in verband met de komende voorjaarsveilingen. Door het bestuur der Rijksverzekeringsbank worden niet de eigenaren van groote localiteiten onderhande lingen gevoerd voor tijdelijke huur daarvan tot 15 April, zoo o.a. de groote schermzaal van den heer Humbeek in de Reguliersdwarsstraat en een der zalen (Hbld.) Uit Schermchorn. In de gisteren gehouden vergadering van de Tuin bouwvereeniging werd besloten de alhier bestaande al'slagmarkt cp te heffen. Een van de afslagvereeni- ging „Bobeldijk" ontvangen schrijven, om met deze vereeniging te vergaderen, ten einde te trachten tot samenwerking te konien, werd met meerderheid van stemmen voor deze vereeniging te bezwaarlijk geacht. Vrij algemeen was men er voor de producten op de markt te Purmerend te doen afslaan; het bestuur zal derhalve trachten de verzending naar deze markt zoo goed mogelijk te' regelen. Een door enkele bestuursleden ingediend voorstel het salaris van den secret.-penuingm. en den bode te verminderen, werd verworpen met bijna algemeene stemmen. Daarna deed de penningmeester rekening en verant woording over het afgeloopen jaar. De ontvangsten luidden bedragen 95.36; de uitgaven 117.765, zoo dat er een nadeelig saldo was van 22.405. De heeren I'. Muntjewerff en W. Le Moir werden gekozen tot le den der commissie voor het nazien dezer rekening. Uit Bergen. L)e vereeniging „Hulp in Nood" in deze gemeente mag rich gelukkig in een voortdurenden bloei verheu gen. Menig arbeider die wegens ziekte niet kan wer ken ondervindt daarvan de heilzame gevolgen. De vereeniging telt op het oogenblik 221 leden. Over 1908 werd aan zieken uitbetaald een bedrag van 1060. Aan giften werden van twee ingezetenen ontvangen 400. Het bezit der vereeniging bestaat uit een kapitaal van 1942.27, geplaatst op de Rijkspostspaarbank en de Spaarbank" alhier. Wegens het overlijden van Mevr. de douairière van Reenengeb. Rendorp is tot beschermvrouwe der ver eeniging benoemd Mevr. van ReenenVölter. Uit Heer-Husrownard. Vrijdagavond werd een vergadering gehouden, waar in aan de orde werd gesteld de vraag of de vereeniging zal blijven voortbestaan of niet. Na een tamelijk al gemeene en breedvoerige discussie werd besloten thans nog niet tot ontbinding over te gaan, doch het voor stel daartoe in de voorjaarsvergadering aan de orde te stellen. Uit de rekening van den Penningmeester bleek, dat tegenover 34.05 uitgaven 45.19 inkomsten stonden, zoodat over 1908 een batig saldo is verkregen van 11.14, feitelijk van 15.23, aangezien het tekort over 1907 tevens op de rekening van 1908 was gesteld. Uit het verslag van den Marktmeester blijkt, dat door de vereeniging is geveild van 22 Sept. tot 6* Oct., terwijl is verhandeld voor een bedrag van 509.64. In ons verslag der verg. van de fokvereeniging al hier staat als stierverzorger vermeld A. Bakker dit moet zijn A. Blokker. Uit Harenknrspel. De voordracht, ter benoeming van een onderwijzer of eene onderwijzeres aan de o. 1. school te Kerkbuurt bestaat uit: D. Koppedraaijer, onderwijzer te Wierin- gen, E. Over, onderwijzeres te Zweeloo en H. Huijer, onderwijzeres te Monnikendam. Inbraak. Gisternacht is ingebroken in het kantoor van de firma Boichel Co. aan de Hoogtekadijk te Amster dam. Door verbreking van een ruit wisten de dieven het kantoor binnen te komen. De lessenaar werd open gebroken, de geldswaarden niet gevonden, wel een por tefeuille met wissels ter waarde van 3000. Tevens werd de inhoud van de aanwezige inktflesschen over grond, boeken en papieren geworpen. Ook een multi- plicator werd geheel vernield. De politie vond bij haar onderzoek den vernielden niultiplicator in een Kolenbak en onder een hoop ouden rommel en papieren de portefeuille met wissels. Voor werpen van waarden waren niet aanwezig, daar de fir ma na de laatste inbraak, veertien dagen geleden, geldswaardige papieren niet meer onbeheerd achterliet. De recherche meent een der daders op het spoor te zijn. Slachtoffers van het Ijs. Donderdagmorgen ging de le luitenant J. Ottens, van het 2de regt. vesting-artillerie te Naarden, voor verkenningsdienst uit, doch keerde op den gewonen tijd (1 uur), niet ten zijnen huize terug. Daar meu zich over ziju wegblijven ongerust maakte, ging men zoeken in de richting waar hij voor zijn dienstzaken moest zijn en vond hem verdronken in de Karnemelk- sloot bij de burg op de Hilversumsche Meent. De oor zaak van dit ongeval, dat veel deelneming verwekt, is misschien te zoeken in de broosheid van het ijs, waarop de luitenant zich vermoedelijk bij zijn verkennings tochten heeft gewaagd. Uit Mantgum meldt men: Dat ook onze plaats zich niet onbetuigd laat, waar het geldt de aeronautische sport, bleek gistermiddag, toen de heer II. Idzerda, electrotechnicus, voor het eerst zijn ontworpen vliegmachine alhier probeerde. Zfin machine voldeed aan de gestelde eischen. 't Model, voor proef in het klein vervaardigd uit stevige bamboestokken en linnen, kon, bij een lengte van pl. in. 3 M., een breedte van pl. m. 2 M. en een vlucht van 1 M., 12 kilo dragen, en vertoont veel overeenkomst met twee achter elkaar vliegende zwanen. De genomen proeven, waarbij een verstelbaar stuurtoestel de rich ting ten opzichte van den wind bepaalde, slaagden naar wensch. Oplichterij. In den omtrek van Haarlem worden quitanties aan geboden, waarvan de opbrengst bestemd zou zijn voor een Reddingshuis te IJmuiden. Na informatie bij het bestuur van het Witte Kruis, blijkt dat dit bestuur geene quitanties laat aanbieden voor het nieuwe wijk- gr-bouw, tevens verplegingsstation voor schipbreuke lingen enz. Men heeft dus vermoedelijk te doen met, ccn nieuw soort oplichterij. jJAan de houtdraaierrj en spoelenfabriek der firma .llerkelbach en Co., te Lisshout, hebben de werklie den, een veertigtal, den arbeid gestaakt wegens ver schil op eenige punten van het arbeidscontract. O k zeggen de werklied*-n dat hun het contract te korten 'ijd ter inzage is verstrekt. De stakers trachten in verschillende gemeenten te collecteerer. Te Eindhoven is de toestemming tot een collecte geweigerd. Men schrijft uit Hirlicg-mDe „Alkmaar Packet 6", den dienst waarnemende voor de „Mitliter Kraus", nt-eft uitgaande naar Terschelling, door het \js den roerketting gebroken, waardoor dl ie personen der equi page kwetsuren b-kwameD. Door de sleepbeot „Voor waarts'' wordt nu de dienst waargenomen.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1