li Ij 1 Is STADSNIEUWS. BUITENLAND. Telegrafisch Weerbericht Hinderwet. UH Berkbout. Uit Harenkarspel. Voor een weduwe en een kindje. „God Is m{]n lied". Voetbal. Agenda Openbare vermakelijkheden. Gemengde Mededeellngen. •8 1 x Ja }f a a i J 7 7 37 1 INGEZONDEN STUKKEN. Alkmaar's toekomst. Laatste Berichten. Men deelt ons mede Dat het licht der beschaving van de 20e eeuw nog niet overal ia doorgedrongen, blfjkt wel hieruit, dat de gymnaatiek-vereeniging Olympia te Berkhout (N H.) in een harer uitvoeringen levende beelden aal opvoeren, die in vier bedrijven zullen vooratellen de Zeiater moordzaak. De Raad der gemeente Harenkarspel vergaderde he denmorgen in voltallige vergadering. Na opening der vergadering en het lezen der no'tu- ten, die onveranderd worden goedgekeurd, werd mede- dceling gedaan van de navolgende ingekomen stuk ken Het proces van kasopname duidde aan in kas te zijn 121.91. De voorgeschoten gelden in zake het onderzoek naar den aanleg van een stoomtram a 100 zijn terugbe taald aan de gemeente; van den minister van binnenlandsche zaken is in gekomen een bericht dat het verzoek is ingewilligd om da opening der stembussen direct te doen na de inleve ring; dat mej. Gosses is aangesteld tot tijdelijk onderwijze res voor zoolang de vacature duurt; dat indertijd vrijstelling is verleend om herhalings- onderwijs aan meisjes te geven, die termijn is spoedig verstreken, vandaar geeft de minister in overweging', wil de raad dezen toestand bestendigen, andermaal een verzoek aan H. M. de Koningin te richten. Overgegaan werd tot het nazien der geloofsbrieven van het nieuw-benoemde raadslid, den heer J. Bakker, «aarna bij monde van den heer Groot verklaard werd, dat er geen redenen zijn, volgens die brieven, den heer Bakker niet als lid toe te laten, waarna de Raad een parig tot toelating besloot. Na voorlezing der verschillende inlichtingen van het Hoofd der School en Schoolopziner, werd benoemd tot <riide>rwijzer do heer Koppedraaier te Wieringen. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd benoemd uit de door B. en W. aangeboden aanbeveling: A. Spaans, J. Koning en A. Reins, de heer Spaans ter vervanging van den heer Scnermerhorn. Op voorstel van den voorzitter werd besloten de be noeming, noodig wegens periodieke aftreding van den heer 0. Groot uit te stellen tot de volgende vergade- ling, daar nog geen aanbeveling is opgemaakt. De suppletoire begrooting, in ontvangst en uitgaaf 600 bedragende, alles ten laste van het onderwijs, ,rerd zonder bespreking- vastgesteld. Omtrent het verhuren van de woning, thans be woond door den heer Smit, brievengaarder, wederom v-oor 4 jaar werd een zeer breedvoerige discussie gevoerd, waaruit bleek dat enkele leden het vvensöhelijk zouden achten de woning disponibel te houden voor een gemeente-verkoskundige, eventueel te benoemen wanneer de tegenwoordige titularesse ver trekt, op grond dat het voornemen bestaat de verlos kundige dan meer in de kom der gemeente te doen wonen. Andere heeren meenen dat het publiek belang meer eischt dat het post- en telefoonkantoor in het centrum van het dorp staat dan de woning van een verloskun dige; trouwens de tegenwoordige verloskundige is nog niet weg. Na zeer breedvoerige besprekingen besloot men de beslissing omtrent dit punt tot een volgende vergade ring uit te stellen. Van het Hoofd der School, den heer Plaatsman wa9 een verzoek ingekomen om machtiging tot het aan schaffen van natuurkundige instrumenten voor zijne school, wat pl. m. 30 zou kosten. De voorzitter merkte op dat de inwilliging van dit verzoek de gemeente 130 zou kosten, daar dan ook de andere scholen dio instrumenten aan zouden moe ren schaffen. Bij de daarna daarover gevoerde beraadslagingen uitte men de verwondering dat de andere heeren Hoofden van Scholen die aanvrage niet hebben gedaan hu stuitte men op het bezwaar, dat de begrootingspost zou kunnen worden overschreden. Men besloot dan ook dit verzoek aan te houden tot de behandeling der begrooting van 1910. Van een der Hoofden der Scholen was een schrijven ingekomen waarin hij meldde dat er met 1 Mei geen plaats is op de school voor de kinderen die zich dan tot ■oelating zullen aanmelden. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders om uitstel van executie te krijgen door de leeftijdsgrens te bepalen op ó1/^ jaar, werd zonder besrpeking aange nomen. Van het spoorwegcomité te Noord-Scharwoude was een schrijven ingekomen om bij te dragen in de kosten v.-m een verbindingslijn. Daar dit verzoek was gericht op ongezegeld papier, werd het voor kennisgeving aangenomen. Van de firma Burger en Co. te Schagcn was een verzoek ingekomen om in aanmerking te komen voor de levering van de gemeentebenoodigdheden. Na eenige gevoerde discussie werd besloten de leve ring van het verschillend administratief materieel te blijven opdragen aan ben die steeds leverden, met dien verstande dat de firma Samson te Alfen zal leveren via een boekhandelaar in den omtrek. Bij den rondvraag verlangt niemand het woord, waar na de vergadering wordt gesloten. Wij Ontvingen het volgend-3- schrijven van den heer W. G. Paulez: - Vergun mij eenige ruimte in Uw veelgelezen plaat selijk blad. Vele Alkmaarders, vooral de winkeliers, .rullen met .weemoed gehoord en gelezen hebben het plotseling overlijden van den nog jeugdigen commis sionair van het Hotel Toelast, de man, die 15 jaren uing de koffers der reizigers bracht en steeds welwil lend en beleefd zijn plicht deed. Deze man dan is in den vroegen morgen ontvallen aan zijn huishouden, zijne vrouw, zijne nog 5 jeugdige kinderen, die te jong zijn om het groote verlies te beseffen, terwijl bovendien de vbouw weder wat men noemt in blijde verwachting js. Niet alleen heeft die vrouw haar man, maar ook voor haar en haar huishouden den kostwinner verloren, tiaar de kinderen te klein zijn om in het onderhoud te voorzien. Nn zou ik willen vragen zou een ieder die wat wil meedragen om H. M. onze geliefde Koningin een geschenk aan te bieden bij ha,re verwachting, de helft van het bedrag ciat hij beschikbaar wilde stellen, niet willen afzonderen voor deze weduwie die ook in verwachting is? Ik geloof dat het H. M. heel veel ge noegen zou doen, indien het comité aan H. M. kon verklaren „Majesteit, Wij Alkmaarders hadden U een grooter geschenk willen aanbieden, maar de burgerij heeft de grift verdeeld, omdat een Uwer onderdanen die in de zelfde omstandigheid verkeerde als U, maar aan wie door Gods wilbeschikking de man, de kosowïnner voor haar groot huishouden ontnomen is, gelgdpen moest worden. Kijk, M. de R., indien dan een ieder die dus wil bij- uiageu, de eene helft afdroeg aan de Administratie n voor arme weduwe, en de andere helft \oor H. M. aan da commissie, -dan zou een ieder mede- gowMfct hebben aas een groot doel, n.l. die arme we duwe voorioopig te behoeden voor een groote armoede en H. M. getoond te hebben hunne groote blijdschap eu trouw. U, geachte Redactie, dankend voor de verleende plaatsruimte en hopende dat U zoo welwillend wil zijn de giften in ontvangst te nemen," enz. Een ander lezer schreef ons, dat het hem vergund was geweest met zijn geestesoog een blik in de naaste tóekomst te slaan. Vóór zich had hij gezien een vor stelijke zaal, waarin een jonge vrouw, tot tranans toe geroerd, stond met een brief in de hand. Het schrij ven, dat de Koninklijke lezeres zoo diep had getroffen, luidde aldus: „Majesteit, „Ook de Vrouwen van Alkmaar hebben den weer klank in hare harten gevoeld van de vreugde, die „Uwe Majesteit vervult, nu Zij hoopt, moeder te wor- „den. „En zij hebben, gedrongen door de liefde, welke zij „Uwe Majesteit toedragen en door de innige blijdschap „die met Uwe Majesteit ook haar vervult, elk naar „haar vermogen een penningske- geofferd, om aan Uwe „Majesteit een tastbaar blijk van hare verknochtheid „tc kunnen bieden. „Edoch, plotseling sterft in onze goede stad een nog „jonge man, die een weduwe nalaat met zijne vijf kin- keren, een weduwe die haar eerste eigen kindje bin- „nen enkele maanden verwacht. „Die vrouw is arm, Majesteit. In plaats van moeder- weelde wacht haar broodsgebrek. „Toen dit aan de Vrouwen van Alkmaar bekend is „geworden, zijn ze wederom bijeen gekomen, en ze heb- „ben elkander gevraagdZou het goed zijn, een tast- „baar blijk van onze gehechtheid aan te bieden aan on- „ze Koninklijke Vrouwe, terwijl eene van hare en van „onze zusterën in zoo grooten nood verkeert? „En zij zeiden tot elkander: Niet kan het hart van „onze Koningin inniger geroerd worden door ons tast- baar huldeblijk, dan door den dank eener arme vrouw, „aan wie, uit vreugde over de komende gebeurtenis bij „onze Vorstin, de Alkmaarsche Vrouwen de bangste „zorgen voor de naaste toekomst hebben verlicht. „Aldus hebben de Vrouwen van Alkmaar gedeeld in „de blijdschap van Uwe Majesteit, die ook hare blijd- „schap is; aldus hebben zij in vervulling gebracht den „wenseh, die uit Uw Koninklijk hart zoude zijn voort gesproten, indien Uwe Majesteit van den kommer de- „zer arme hadde vernomen." Ongetwijfeld zal het dames-comité het denkbeeld, dat in beide stukken is neergelegd, wel in ernstige overweging willen nemen. Mocht het tot verwezenlij king er van kunnen besluiten, dan zou daardoor een daad worden verricht, die zeer zeker niet nalaten zou in het Koninklijk Huis en in den lande een diepen indruk te maken, Intusschen stelt de administratie van dit blad zich gaarne beschikbaar gelden in te zamelen en te verant woorden. Van harte bevelen wij deze inzameling bij onze lezeressen en lezers aan natuurlijk behoeven voor dit doel de giften, die aan ons blad inkomen, niet- uitsluitend van vrouwen afkomstig te zijn, maar zul len ook de bijdragen van mannen dankbaar worden aanvaard. Zoo ooit, dan is er thans reden om een be roep te doen op de algemeene liefdadigheid. Hior geldt het immers een diep ongelukkige vrouw, die de nu-niet-meer-blijde gebeurtenis met groote vrees tege moet ziet, die naast de smart over den plotselingen dood van haar man ook wordt gekweld door de zorg voor de naaste toekomst, die gaarne uit werken zou willen gaan, als haar toestand het gedoogde.... Die vrouw moet geholpen worden, lezeres en le zer I Gij die haar wellicht op een Zondagmiddag zijt te gengekomen, wandelend met haar man en de kinderen cn die door de netheid en de blijheid van de leden van dat gezin aangenaam werd getroffen, gij zult geen aan sporing noodig hebben, om deze vrouw thans te gedenken. Maar ook gij, die haar niet kent, doch die waarlijk mensch zijt en menschelijk leed wilt lenigen naar mate van Uw krachten, ook gij hebt het niet noodig, dat wij met aandrang tot U komen met een verzoek om steun. Hier ook geldt het geen zaak van geloof, hier kunnen alle menschen helpen. Zendt ons daarom Uw bijdragen in koper, nikkel, zilver, goud of papier. Wij wachten vol vertrouwen 1 „Het Vrfle Tooneel." Donderdagavond gaf bet „Vrjje Tooneel" voor de derde maal het stuk „Slechte Herders". Het was een heels onderneming; immers de beide Kerstdagen was dit stuk gegeven voor een volle zaal. Geen wonder, dat het publiek bjj lange na niet zoo talrijk was opgekomen als toen. Zij die er waren hebben met aandacht de vertooning van dit schokkend drama gevolgd en door hun applaus bjj herhaling aan de mannelijke en vrouwelijke vertooners hun dank betuigd. „Kracht en Vlugheid". De Alkmaarsche turnclub „Krscht en Vlugheid" geeft Zaterdag 23 dezer htre jaarljjkaohe uitvoering. Daze club zal dan 18en September van dit jaar haar 35-jarig bestaan vieren, waarvoor goede feest- plannen bestaan. Het sal haar hierbij zeker wel niet aan belangstel ling ontbreken. Dinsdagavond zal de Christelijke zangvereeniging „God is mijn lied", directeur de keer J. P. de Haas, in de kapelkerk een uitvoering geven 's avonds om 8 uur, met welwillende medewerking van m- juffrouw RujjghKrens, sopraan, de heer viool en den heer W. H Slinger, orgel. Het 2e elftal van V. Alcmaria Victrix zal morgen om 2 uur op haar terrein (Sandersloot links) aen bondswedstrijd voor de 1ste klasse N. W. V. B. spe len, tegen Sport I van Hoorn. Sport, die vroeger tegen het eerste elftal dikwijls uitkwam, zal voor Alcmaria II een zware partij »tin> een spannende wedstrijd zal het worden, daar de standen van Sport en van Alc maria niet veel verschillen. - Tt ZATERDAG Gymn.-ver. „De Halter," oefeaingsavond 101/, uur, aspirantenafd. 81/, uur. Gymm-ver. „Tumlust," oefeningsavond 71/, uur. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," oefeningsavond, meisjes-afd. 31/, en 6 uur. Mannenkoor „Excelsior," geen repetitie. 't Nut van 't Algemeen. Vergadering inz-ke onder wijs, ll/2 uur, Unie. MAANDAG: Gem. zangver. „Alcmaria," rejjetitie, 8 uur. Teekangenootsehap „Kunst «rij ons doel," teeken- avond 7 uur, Nieuwe Doelen. Gymm-ver. „De Halter," oefeningsavond 8'/, uur. Physioa, 8 uur, Unie. Gymn.-ver. „Tumlust" oefeningsavond, 91/, uur. Kegelclub Alcm. Victrix, 8 uur, Diligent». Danseur sus, Siebeling, öVa uur, gr. zaal Diligentia. Ontwikkelingselub, lezing 8 uur, Central. Zsngver. „De Stem des Volks", repetitie. ZATERDAG: V. O. K. Z. O. S., openbare uitvoering, 8 uur, Har monie. In den Franschen Senaat wees de presi dent bij de aanvaarding van zijn ambt op het feit, dat de openbare meening hoe langer hoe meer de regeerin gen in vredelievende richting dringt, zelfs bij de meest dreigende geschillen. In Portugal zijn ongeregeldheden voorgeko men als gevolg van de ontevredenheid der bevolking wegens de wijnbouwcrisis. De troepen te Regoa en te Alijs eid de menigte tot kalmte trachtte te brengen, werden met geweerschoten begroet, hetgeen door de troepen werd beantwoord met een charge op de betoo- gers. Na een half uur was de orde hersteld. In R u s 1 r. n d verwacht men, naar Le Journal meldt, in de Doema opzienbarende onthullingen. Ei zijn twee socialistische vereenigingen, de sociaal democratische en de revolutionair-socialistische, welke laatste terroristische aanslagen bedrijft. Aan het hoofd van deze revolutionaire socialisten stond een man, Azof gelieeten, die in al hun daden een werkzaam aan deel had. Die Azof nu schijnt een twee Gapon te zijn. Hij heeft terecht gestaan voor een raad van voorname leden van zijn partij, en dezen hebben bevonden, dat hij een uitlokker van misdrijven was, in soldij van de Russische politie, van wien hij ongeveer 18.000 's jaars kreeg. Terwijl hij de hand had in de verschil lende aanslagen van zijn partij, stond hij voortdurend met de politic in verbinding. Het schijnt bewezen te zijn, dat, op een paar geval len na, alle terroristische aanslagen van de laatste ja ren geschied zijn op aandringen van Azof. Hij gaf dan bij voorbaat bij de politie aan, wie den aanslag zou be drijven. Azof had van de politie de vrije band gekre gen, alleen mocht hij niets ondernemen tegen den Tsaar of de ministers. Zelfs den aanslag op grootvorst Ser- gius schrijft men aan Azof toe. Ten slotte meldt het bericht, dat wij onder 't ge- wenschte voorbehoud mededeelen, dat de revolutionai re socialisten, reeds geruimen tijd Azof verdenkende, hem niet dorsten of konden aanpakken, omdat een in vloedrijk persoon hem dekte. In de Doema zal die per soon bekend worden gemaakt. Een schip vergaan. Uit Leopoldsville (Kongostaat) wordt gemeld, dat het stoomschip Kapitein Skangerstrom gezonken is, en met man en muis is vergaan. De machinist, de equipage en de reizigers (inboorlingen) met elkaar een 15-tal personen, zijn omgekomen. De mij ar am p. Van de 200 werklieden die in de mijn te Veszprim waren, zijn er 130 gered, 40 gedood, 14 gewond. Men vreest dat de overigen dood zijn. Een ontploffing. Bij den ingang der haven van Konstantinopel ont plofte een dynamietpatroon, bestemd om het wrak van een vergaan schip op te ruimen. Vijf personen werden gedood, vijf gewond. naar waarnemingen verricht In den morgen van 16 Jan., medegedeeld door het Koninklijk Nederlendsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Plaats». Barome terstand In mM. Wind- rr* Temp. in graden q s p e Gisteren. O u 8 M SCHOTLAND, IERLaKD, EBGELABD. Dnnroseneas 733 weet 8 z.bew. 36 Storaoway 734 w .z ,w i 3 l.bew. 28 Shields 740 3 z.bew. 32 1 Valentie 760 weet 7 r 39 5 Scilly 752 5 betr. 43 6 BEDERLAND. Groningen 748 z.z.w. 5 z.bew. 86 2 Helder 748 betr. 41 0 De Bilt 750 6 z.bew. 37 2 Vlisrlngen 750 4 regen 39 6 Maastricht 754 zuid 4 z.bew. 39 9 FRABK RIJK. Parijs 757 z.w. 3 onbew. 39 7 Biarritz 765 8 regen 32 12 BicafObi. op 340H. hoogte) 762 stil 0 Hew. 41 0 DUIT8CHLABD. Kei tam op 8ylt 747 Z.Z.W. 4 betr. 36 8 Hamborg 752 z.z.o. 5 bew. 34 3 Memel 754 z.w. 3 betr. 36 Dresden 757 z.z.o. 1 z.bew. 37 3 Carlsruhe 768 ooet 1 betr. 39 14 BOORWEGEfi en ZWEDEB. Chris tian- ennd 735 w.z.w. 2 betr. 36 Hernössnd 737 z.z.o. 4 aneenw 82 me Stockholm 744 z.w. 6 betr. 36 i> E E M A R H E B, Kopenhagen 750 z.w. 3 l.bew. 34 ewK Skagen 745 Z.Z.W. 6 betr. me De beteekents van de cijfers voor de windsterkte is: C windstilte, 1 swakke koelte, S «eer iwakke wind, 3 rwakke wind, 4 matige wind, 5 frlesche wind, 6 stijve wind, 7 sterk* wind, 8 krachtige vrind, 9 storm, 10 krachtige storm, 11 zware etorca, IS orkaan. OVERZICHT. In het gebied van de waarneming is de hoogste bekend' stand van den barometer 768.7 m.M. te Horta. Da laagste stand van den barometer is 724 8 m.M. t« Seydi8fjord. VER W ACHTIS0: (Geldig tot den arend van 17 Jan.) Meest krachtige westelijke tot zuidwestelijken wind; zwaar bewolkt of betrokken regenbuien; zelfde temperatuur. BURGERLIJKE STAND. OVERLEDEN 15 Jan. Johanna Bolton, 75 jaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat zjj bjj hun besluit van heden vergunning hebben verleend aan: het bestuur der Alkmaarsche Stoom Wach- en Strjjkinrichting tot het uitbreiden van genoemde inrich ting, in het perceel Van der Woudestraat, Wijk ENo. 2. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 16 Januari 1909, DONATH, Secretaris. 'k Zie zoo vele boomen vallen, Met den Hout is 't gauw gedaan, En 't gehuil van wind en regen. Kondigt mij de toekomst aan. Stof en zon, en wind en regen, Worden dra niet meer gekeerd; 'i Wordt een ongekende weelde, 'k Wandel voortaan ongedeerd, Wat een vreugde dan te loopen In een storm, dat je hijgt, En geen boom je meer kan treffen, Die het hoofd ter aarde neigt. Lekker in de zon te braden, Op een heeten zomerdag, Als geen schaduw van de boomen Je daarin verhind'ren mag. Valt de regen weer bij stroomen. Dan gevoel ik dat ik leef, Weg met boomen tot beschutting! Want die druipen als een zeef. Ook de wildzang wordt verdreven. Nu, de jeugd is wild genoeg! En een vogel in een kooitje. Zingt toch ook reeds 's morgens vroeg. Oude boomen zijn als tolken Die mij spreken van 't verleen, Jonge boomen, dat is de toekomst' Daar wend ik mijn blikken heen. Heerlijk! laat bet atof maar stuiven, Huizen hoog, tot 's hemels lof, Uit het luchtruim gaan we wuiven: Mensch, verhef TT boven 't stof In de toekomst gaan we vliegen. Houd je daarbij plots'ling stil. Dan zijn boomen hinderpalen Om te dalen waar je wil. Landschap krijgen we, landouwen! Zoo iets als de Hugowaard. Om zijn mooie neerdaalpleinen, Wordt dan Alkmaar weer vermaard. Konden boomen maar verspringen, Heel den omtrek was gauw kaal, Maar niet in de richting Haarlem, Gingen ze dan aan den haal. 'k Zie zoo vele boomen vallen, Plechtig neigen ze ter aard, Doch wat hinder 1 in de toekomst Blijft in naam „de Hout" gespaard. EEN AëRONAUT UIT DEN BERGERHOUT. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 16 Jan, Aangevoerd 0 paarden f a 0—5 koeien en ossen f 140 a 220, 27 vette kalveren f 8 a 22, per Kg. a ct., nuchtere id. f 0 a 48 magere schapen f 10 a 17,vette scha pen f a 0lammeren f a vette varkens a ct. per Kg., 56 magere varkens f 16 a 19, 64 biggen 10 w., f 7.— a 11,76,19 bokken en geiten f 8,a 6.0 kleine bolles f 0.k f 0.kop boter, hoogste f 0,778, middelste 70, laagste f 0.60 per kop. Meren f 5.a 0.60 per 100 stuks. AMSTERDAM, 15 Jan. Kippeneieren f 4.86 a 7.16. HOORN, 16 Jan. Tarwe f 7.— a 8.76 rogge 0 26 a 0.gerst f 6.60 a 0.—, haver f 8.50 a 6.witte erwten f a 0.groene dito f 12.a 18.grauwe f 18.a 15.vale f 12.a 14.50, bruine boonen f 10. a 11,50, karweiaaad f 28.26 a mosterdzaad f 24.—. 7 paarden f 80 a 190,koeien f a 0,— 82 schapen f 17.a )28.0 lammeren f 0 a 7 kalveren f 8.a 16.varkens f 0.a 0. zeugen f 0.— a 0.—, 101 biggen f 6.— a 10.—, kippen f 0.— a 0.—, kipeieren f 6.60 a 6.—, eend eieren f a 1400 kop boter 728 726 ct. p. kof Station NOORD-SOHABWOUDE, 14 Jan. Zilveruien 0 af 0.— roode koel late soort f 16.60 s 17.60, 2e soort f16.a 16.kleinere f 7.— a 12.60, gele kool 1ste soort f 11.— s 12.60, 2e soort f 9.60 a 10.60, kleino id. f 0.a 9.D. witte kool f 17.— a 18.—, 2e soort f 16.— a 10.—, klei* nere f 0.— a 11.alles per 100, uien f 8.76 s 8.86 per 60 KG., witte kool per spoorwagon f 6.a 6.60, INBREKERS GEPAKT^ ROTTERDAM, 16 Jan. De politie ontdekte heden nacht onraad in een pand waarin de Theehandel „de Chinees", in de Bierstraat. De omtrek werd afgezet en hedenmorgen werden in het aangrenzend pand twee inbrekers gearresteerd, daar versoholen in don luchtkoker van het privaat. Op het kantoor van don Theeh indel bleek de buitendeur van de brandkast geopend, doch de binnendeur niet. Overigens lag alles overhoop. Door het raam der eerste verdieping binnengekomen, waren zij langs de achterzijde over do daken gevlucht. GEDOOD. TILBURG, 16 Januari. Hedenmiddag te een uur is de remmer van Hoek van Rotterdam door 4*m goe derentrein naar Venlo gedood. DE TOESTAND TE BREDA BREDA A3 Januari. Gisterenavond kwamen er op nieuw stakersrelletjes voor. Talrijke arrestaties we gens deelneming aan samenscholingen en het gooiwi van steenen hadden plaats. Hedenavond worden de werkwilligen door de marechaussees te paard thuisge bracht. De werklieden der ijzerfabriek Marijnen heb ben het arbeidscontract geteekend, zoodat geen vrees voor uitbreiding der staking bestaat. H. H. A. J. BARON DE GEER VAN JUTFAAS, t DOORN, 16 Januari. Een smartelijk verlies heeft heden onze gemeente door een noodlottig engeluk ge troffen. Gisteravond omstreeks half zeven reed oure burgemeester Baron de Geer van Jutfaas in zijn rij tuigje van Wijk bij Duurstede naar Doorn. Door e©D of ander ongelukkig toeval moet het paard een zij sprong hebben gemaakt, zoodat het rijtuigje tegen een oer telegraafpalen langs den weg werd geslagen. De burgemeester 9loeg door de schok tegen de straat en bleef bewusteloos liggen. Zoo vond hem hevig bloe dend de Laagbroekscbe molenaar van Veelen, die hem zoo goed en kwaad het ging in het rijtuigje tilde en in allerijl naar Doorn terugreed. Men kan zich ds schrik der familie en der dorpsbewoners voorstellen toen van Veelen met zijn droeyen last de dorpsstraat kwam ingereden. Onmiddellijk werden de beide geneesheeren van Dam en van Laer ontboden, doch het mocht hu niet geluk ken, ondanks de zeer zorgvuldige ea spoedige verple ging en geneeskundige hulp het leven te behouden. Zonder bij kennis te zijn gekomen is de burgemeester hedenmorgen om half negen overleden. Baron de Geer van Jutfaas was een algemeen beminde burgemeester in wien ons dorp een groote kracht zal ml'*™

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2