DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 15. Honderd en elfden jaargang. 1909. DINSDAG 19 JANUARI. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Kiezerslijsten. Honden belasting BINNENLAND. Telefoonnummer 3. Tweede Kamerverkiezingen. Nu binnenkort wederom wordt aangevangen met de herziening van de lijst, die de ingezetenen zal aanwij zen bevoegd om deel te nemen aan de verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad, mag het wenschelijk heeten, hieronder eenige aanwijzingen te laten volgen voor hen, die op de nieuwe kiezerslijst wenschen te worden geplaatst, voor zoover zij over het jaar 1908 in de gemeente Alkmaar niet aangeslagen zijn geweest in de grondbelasting voor meer dan 1. (hoofdsom en Rijksopcenten) of in de personeele be lasting (behalve voor een of meer rijwielen) en over het jaar 1907/8 i ndc bedrijfsbelasting of in de vermo gensbelasting, m. a. w. voor zoover zij het kiesrecht niet kunnen ontleenen aan een aanslag in de Rijks directe belastingen. Dc kiesgerechtigden toch voor wie dit wel het geval is, worden ambtshalve, dus zonder het doen eener aangifte, op de kiezerslijst ge plaatst. Aangifte-kiezers. De aangiften, nooiig om op de nieuwe kiezerslijst geplaatst te worden, waarvoor de formulieren koste loos verkrijgbaar zijn ter gemeente-secretarie, moeten aldaar worden ingeleverd vóór 15 Februari a.s. Aangif ten op of na dezen datum ontvangen worden ter zijde gelegd. Alle kiezers moeten voldoen aan de vereisch- ten van te zijn mannelijke ingezetenen van het Rijk, tevens Nederlanders, die vóór of op 15 Mei 1909 den ouderdom hebben bereikt van 25 jaren. Het ingezeten schap moet men bezitten op 1 Februari 1909, op dezen datum moet men minstens 18 maanden onafgebroken in het Rijk of zijne koloniën hebben gewoond. Belastingkiezers, die over het laatstverloo- pen dienstjaar niet in de gemeente Alkmaar, maar in e en of meer andere gemeenten des Rijks in een of meer der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, kunnen kiezer worden, wanneer zij daartoe, onder overlegging van de voor voldaan geteekende aanslagbiljetten, vóór 15 Febr. a.s. aangifte doen ter gemeente-secretarie. Van al de Rijks directe belastingen waarin men is aan geslagen moet men het aanslagbiljet inleveren, alzoo voor de grond- en de personeeie belasting voor zooveel het dienstjaar 1908 en voor de bedrijfs- en de vermo genbelasting voor zooveel het dienstjaar 1907/8 betreft. Hierbij zij opgemerkt, dat de aanslag der vrouw in de ze belastingen geldt voor haren man, die van minder jarige kinderen voor goederen, waarvan him vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aan slag in het kohier vermeld is, indien zijn aandeel in dien aanslag minstens 1 b; draagt. Zoodanig mede eigenaar moet echter, wil hij kiezer worden, onder overlegging van bewijsstukken, daarvan vóór 15 Febru ari a.s. aangifte doen ter gemeente-secretarie, door inlevering van een aldaar kosteloos verkrijgbaar for mulier. Woningkiezers kunnen worden zij, die als gezinshoofden of als alleen wonende personen op 31 Januari 1909 sinds 1 Augustus 1908 in Alkmaar be woond hebben krachtens huur, een huis of een deel van een huis, dan wel hoogstens twee huizen of gedeelten van huizen, waarvoor eventueel met bijbehoorenden of gehuurden grond of bijlokalen en bijgebouwen niet ter bewoning bestemd de werkelijke huurprijs, per week berekend, minstens 1.50 heeft bedragen. Vaartuig kiezers kunnen worden zij, die als gezinshoofden of als alleen wonende personen op 31 Januari 1909 sedert 1 Augustus 190S krachtens eigen dom, vruchtgebruik of huur hebben bewoond eenzelfde vaartuig van minstens 21 kubieke meter inhoud of 24000 Kg. laadvermogen. Bewoont men op 31 Januari 1909 nog hetzelfde huis, gedeelte van een huis of vaartuig, tengevolge waarvan men het vorig jaar kiezer was, dan is een nieuwe aan gifte niet noodig. Loonkiezers kunnen worden zij, die op 31 Ja nuari 1909 sinds 1 Januari 1908 achtereenvolgens bij niet meer dan twee patroons, ondernemingen, openbare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of wel als inwonende zoon in het bedrijf of beroep zijner ouders werkzaam geweest zijn en alszoodanig over het jaar 1908 een inkomen hebben verdiend van 400, of behalve vrije woning of inwoning 325 oi wel behalve vrije kost en inwoning 125. Loonkiezers, die op de lijst van het vorig jaar voor komen, ontvangen aangiftebiljetten ter invulling thuis. Deze biljetten moeten ingevuld vóór 15 Febru ari a. s. ter gemeente-secretarie ingeleverd worden, wil reen loonkiezer blijven. Pensioenkiezers kunnen worden zij, die op 1 Februari 1909 in het genot zijn van een pensioen of lijfrente van minstens 400, verleend door eene on derneming, openbare of bijzondere instelling. Voor hen, die minder dan 400 pensioen of lijfrente genie ten, maar bovendien een loon verdienen op de wijze als voor „loonkiezers" bepaald, mogen pensioen, lijf rente- en loon bij elkaai geteid worden, ter bereiking van het bedrag van 400. Pensioenkiezers, die op de lijst van het vorig jaar voorkomen, behoeven geen nieuwe aangifte te dien. Inkomen, pensioen en lijfrente, verleend aan de vrouw, gelden voor baren man; dat verjeend aan in wonende minderjarige kinderen voor de helft van hun- M at het inkomen betreft zij opgemerkt dat voor de vrouw en voor de minderjarige kinderen de dienstbe trekking, evenzeer als voor den man, moet hebben be staan van 1 Januari 1908 tot en met 31 Januari 1909. Grootboek- of spaarbankkiezers kun nen worden zij, die op 1 Februari 1909 sinds 1 Februari 1908 den eigendom hebben met recht van vrije be schikking van ten minste 100 nominaal in een der Grootboeken van de N. IV. S. of van minstens 50 in de Rijkspostspaarbank, in een gemeentelijke spaarbank of in eene, beheerd -'oor het bestuur van eene rechts persoonlijkheid bezittende vereeniging, van eene naam- looze vennootschap, van eene coöperatieve vereeniging of van een stichting. Hij die op grond hiervan reeds het vorig jaar op de kiezerslijst is geplaatst, behoeft geen nieuwe aangifte te doen, als hij nog aan de gestelde voorwaarden vol doet- Examen kiezers kunnen worden zij, die met goed gevolg een examen hebben afgelegd, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemee- nen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Hij die op grond hiervan reeds het vorig jaar op de kiezerslijst voorkomt, behoeft geen nieuwe aangifte te doen. Het bovenstaande geldt alleen voor kiesbevoegdheid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Hetzelf de geldt evenzeer voor de kiesoevoegdheid voor de Pro vinciale Staten, wanneer men op 1 Februari 1909 min stens een jaar in de provincie heeft gewoond en ook voor de kiesbevoegdheid voor den Gemeenteraad, in dien men op 1 Februari '1909 minstens één jaar in de gemeente heeft gewound en als men voor dit laatste lichaam geen belastingkiezer is, aangeslagen is in den hoofdelijken omslag dezer gemeente voor minstens 'J 1.50 en dien aanslag vóór of op 1 Maart 1909 heeft voldaan. Met nadruk wordt er op gewezen, dat men alleen aan gifte kiezer kan worden, wanneer men niet is aangeslagen in een der Rijksdirecte-belastingen, tenzij wat de grond-, belasting betreft voor minder dan f 1 in hoofdsom en Rijksopcenten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen in herinnering, dat volgens de op 20 September 1882 vastgestelde verordening op de heffing eener belasting op de honden, ieder eigenaar, bezitter of houder van een of meer aan de belasting onderwor pen honden verplicht is, daarvan jaarlijks vóór 31 Ja nuari ten kantore van den gemeente-ontvanger aan gifte te doem Die aangifte geschiedt - door de inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den belastingschuldige on derteekend biljet, kosteloos aan dat kantoor verkrijg baar. De betaling der belasting geschiedt dadelijk bij de aangifte tegen kwitantie en afgifte van een penning, onverminderd het recht, om, zoo de aangifte onjuist bevonden wordt, herziening te doen plaats hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 4 Jan. 1909. ALKMAAR, 19 Januari. Publiciteit is een der eischen er zijn er vele! van onzen tijd. Daar gebeurt bijna niets of het wordt aan de openbaarheid prijsgegeven. De couranten zijn, of hebben zich zelf, gedwongen ongeveer alles te ver melden waarin het publiek eenigszins belangstellen kan. Zij vervullen maar al te veel en maar al te dik wijls voor het ijzende publiek de rol van de bijna-nek- brekers uit het paardenspel. Sommige Fransche bla den zijn in dit genre bijzonder sterk de Hollandsche zijn gelukkig over het geheel nog niet zoo ontaard. Een paar Parijsche couranten hebben dezer dagen wel bet afschuwelijkste geleverd, wat op dit gebied kan worden gepresteerd. Natuurlijk behoort daar het sen satie-blad-bij-uitstek i ij, le Matin. Een redacteur van dat blad heeft langs verraderlijken weg een volledige bekentenis gekregen van de Doruchte vrouw Steinheil, die haar man en haar moeder moet hebben vermoord. De vrouw had, terwijl rechters van instructie reeds maanden lang bezig zijn om haar tot bekentenis te brengen hare daad bekend tegenover een man, die op het hoofd van zijn kinderen had gezworen, dat hij daarvan nooit aan iemand iets zou verraden. De man heeft zijn verschrikkelijk geheim verteld aan de Matin, niet onwaarschijnlijk om er klinkende munt uit te slaan. En de Matin discht een gruwelijk verhaal op, waarin de incest walgingwekkende tooneeltjes worden beschreven en waaraan het op-sensatie-beluste publiek kan smullen! Natuurlijk staat het lang niet vast of het verhaal wel waar is, maar wèl zeker is het, dat er van het nummer, waarir. het voorkomt, een reuzen-op- loge wordt verkocht en daar is het om te doen. De ontaarding, welke sprak uit de verslagen van de terechtstelling der vier moordenaars re Béthune is niet minder groot. Xcch heei't een Fransch jour nalist kans gezien zijn collega's to overtreffen, dank zij de hulp der autoriteiten, welke hem blijkbaar welwil lend werd verleend. Een verslaggever van Lë Journal wist in de eerste plaats een foto in zijn olad te krijgen van de vier hoofden der vermoorden, naast elkaar op een. doek ge plaatst. En toen is de man met een nummer van het blad, waarin deze foto was opgenomen, naar den va der van twee der vermoorden gegaan. Die vader werd in een oudemannenhuis verpleegd. Hij kon zoowat niets zeggen en toeif toonde de verslaggever hem het plaatje, waarop ook de twee hoofden van zijn zoons voorkwamen. Men zou zoo zeggen, dat iets menschel ijks dezen ccurantenman vreemd moet zijn geweest, of dat alle menschelijke gevoelens b"> hem op den achtergrond zijn gedrongen door de alles-overheerschende jacht naar de bevrediging van het publiek, dat op sensatie belust is. De ontaarding van pers en publiek wordt op deze wijze natuurlijk in de hand gewerkt. Het geldt een kwaad, dat steeds wast en waarvoor nog geen bestrij dingsmiddel is uitgevonden. De eenige actie zou kun nen uitgaan van het publiek. Indien de lezers weige ren couranten te koopen, waarin zulke weerzinwekken de dingen worden geplaatst, dan zou er spoedig een eind aan komen. Maar dat is het juist, een groot deel van het publiek leest thans dergelijke verhalen gaarne. Niet ten onrechte wordt gezegd, dat elk land de pers heeft, welke het verdient! H. M de Koningin, De Koningin, de Prins en de Koningin-Moeder waren Zondagvoormiddag in de Kloosterkerk te 's-Gra- venhage, alwaar dr. H. Th. Obhink als voorganger optrad. De beide Koninginnen hebben deelgenomen aan het Heilig Avondmaal. Na de derde tafel verliet het Koninklijk Gezelschap de kerk. De Vorstelijke familie was van een groot gevolg vergezeld. H. M. zag er zeer welvarend uit. Huldeblijk aan H. M. de Koningin. Het huldeblijk, dat vanwege het Zaansche comité aan H. Mi de Koningin zal worden aangeboden zal be staan uit een baby-bascule. Nederland eu Venezuela. De „Temps" deelt mede, dat dr. Paul in den loop dezer week naar Nederland zal vertrekken, om met den minister van buitenlandsche zaken de bestaande geschillen te bespreken, welke, naar het blad op merkt, „overigens grootendeels reeds zgn verefLtnd." Castro. Castro gaat goed vooruit, maar zaï nog wel veertien dagen het bed moeten houden Hij denkt binnen een maand weer te kunnen loopen en zegt voornemens te zijn, om dan naar Venezuela terug te keeren, om er als een gewoon burger te leven. Als er een geding te gen hem wordt aangespannen, zal hij voor zijne rech ters verschijnen. Hij beweert, dat hij er niet aan denkt, een omwenteling te beginnen. Minister van Waterstaat. Er loopen in goedingelichte kringen hardnekkige geruchten, dat het Eerste Kamerlid de heer Regout be noemd zou zijn of zou worden tot minister van Water staat, vacature-Bevers. De L. K .deelt mede, dat de beer Regout niet alleen meester in de rechten is, maar ook ingenieur. Dr. P. H. Roessingh, het lid der Tweede Kamer voor het district Emmen, is ook opnieuw g*candi< deerd, met algemeene stammen, door de liberale kies vereeniging Zweeloo, te Zweeloo. De S. D. A. P. in Weststellingwerf stelde den heer Hugenholtz opnieuw candidaat voor de Tweede Kamer. Door de vrijzinnige vereenigingen uit het kiesdistrict Zaandam werden op de candid&tenlijst voor het lid maatschap van de Tweede Kamer geplaatst ds hoeren mr. H. J C. van Tienen, lid var, de Ged. Staten v»n Noord-Holland, mr. H. Goeman Borgestus en dr. D. Bos De heer J. E. W. Dugs, adjunct-commies bij de Rijksverzekeringbank, woonachtig te Zaandam, en al daar candidaat gesteld voor het lidmaatschap vau de Tweede Kamer, heeft den betrokken minister onder mededeeling der candidaatstelling gevraagd, of hij bijaldien bij gekozen mocht worden op nonactivi t<-it kon worden geaLld al of niet met toekenning van nonactivheitstractement. Verder heeft hij ant woord verzocht op de vraag, of hg indien hij ca 4 jaren niet weder mocht worden herkomen -- in j lijken rang aan de Rijksverzekeringsbank zou worden aangesteld. Minitter T.ims heeft, op dit schrijven geantwoord, dat adressant noch op het een, noch op het ander kon rekenen. Van nonactivitmt kan geen sprake zijn, en indien de heer Üuijs na 4 j **r niet herkoz n mocht worden, dan kou hij z-ch bij de Rgksverzekeritsgbank opnieuw als sollicitant aanmelden en bg een of andere vacature voor een benoeming in aanmeiking komen, Door de Arbeiderspartij in het district Appingedam, is de heer J. H. Schaper met 484 Stemmen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, mr. M. \VF. Treub verkreeg twee, de hc-er N. H. Brouwer zes stemmen. Veertien stemmen wt ren in blanco uitgebracht. De Damplannen. De „St.-Ct." no. 15 bevat een wet van den 2en Ja nuari („Staatsblad" no. 1) tot verklaring van het al- gemeene nut der onteigening van eigendommen, noo dig voor en ten behoeve van de verbreeding van een deel van het Rokin, van den Vijgendam, van een deel der Nes en van een deel der Warmoesstraat, de ver breeding en verlegging van de Vischstee ken de nor maliseering van den Dam te Amsterdam. 'JfcW ENOii NIEUW T ulnbou w-ongevallenverzekering. Op Donderdag 21 Jan. a.s. zullen er aan de Lan- gendijk twee openbare vergaderingeu worden gehiuden en wel op verzoek van verschillende vereenigingen van de Langendijk ei omstreken. Des middags twee uur bg de heer N. de Waard te Broek op Langedijk en 's avonds zeven uur bij de heer K. Bood te Noordscharwoude. Als spreker voor beide bijeenkomsten zal optreden d«n h»er P. Teunissen van Amsterdam en wel over het onderwerponderlinge tuinbouw-ongevallenver- zekering. Vrijzinnig-Democratische Bond. In Utrecht werd gisteren de buitengewone algemeens vergadering van den Vrijzinnig Democratischen Bond gthoudeD. Te half twaalf opende de Voorzitter, i rof. mr. M. W. F. Treub, in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen de druk bezochte bijeenkomst. Iu zijn openingsrede zette prof. Treub uiteen het standpunt en het goed recht van bestaan van den Vrijzinnigen D^mocratischen Bond tegenover de Libe ralen van allerlei kleur en de Sociaal-Democraten en tegenover clerictlen. De belangrijke rede, welke 12 pag. druks (kwarto) besloeg, werd in de zaal verkrijgbaar gesteld. Vertegenwoordigd waren 48 afdeelingen, door 62 af gevaardigden, terwgl verder aanwezig wsren 68 per soneele leden, benevens h»t Hoofdbestuur behalve de heeren Schilthuis en Keldermans. Aan de orde kwam de behandeling van het ont werp verkiezingsprogram, samengesteld door een commissie nit den Vrgzinnigeu-Democratischen Bond en het Alg. Ned. Werkliedenbond. Dit ontwerp werd ook behandeld in de vergadering van den Alg. Ned. Werkliedenbond. De voorzitter b -toogde, dat samenwerking met deZen Bond een gelukkig verschijnsel is. Waar het Werk liedenverbond staat op hetzelfde standpunt als de Vrgz. Dem. Bond is het, in verscbillende opzichten wenschelijk den strgd samen te voeren. Spr. stelde 't eerst aan de orde de vraag, of de meening van het Hoofdbestuur, dat samenwerking in deze met den Alg. Nnd. Werkliedenbond gewenscht is, werd gedeeld door de Vergadering, om daarna het ontwerp in bijzonderheden in bespreking te brengen. Daar waren enkele sprekers, die het tegengestelde betoogden en meenden dat eerst het huishoudelijke gedeelte aan de orde moest worden gesteld, daar de afdeelingen huns inziens te weinig tgd van voorbe reiding hadden gehad. Hun bezwaar was, dat de Bond tengevolge van de stappeninrichting van samenwer king door 't Hoofdbestuur gedaan, alreeds te zeer ge bonden was. De heer Marchant (Amsterdam) was het niet eens met de meening, dat men nu gebonden zou zgn, men is volkomen vrij. H-t Hoofdbestuur moest echter met een plan komen. Al maken we de ingrijpende maatregelen, dan is het best mogelijk, dat die daar ginds ook zgn geopperd. Spr. bracht hulde aan het Hoofdbestuur voor de deg<dgke voorbereiding. Het voorstel van mr. Fokker (Leiden) om eerst te behandelen het huishoudelijk gedeelte werd ver worpen met 66 stemmen. Met algemeene stemmen (1 blanco (Dordrecht) werd aangenomen samen te werken met het Algemeen Nederl. Werkl. Verbond. Na de pauze kwamen aan de orde de punten van het ontwerp. In algemeene trekken werd het programma vastge steld als volgt: „Algemeen Kiesrecht en grondwetsherziening, die hiervoor in voor vrouwen-kiesrecht een waarborg zal opleveren. Mocht dit vooralsnog niet worden bereikt, dan zal in elk geval worden aangestuurd op: Den wettelgk geregelddn tienurendag verplichte sociale verzekering van staatswege, wettelijke regeling voor zorg voor ouden van dagea. Met handhaving der absolute neutraliteit van het openbaar onderwijs, verheffing van het volksonderwijs in zgn verschillende vertakkingen. Staatsexploitatie onzer spoorwegen. Een volksleger, inkrimping van uitgaven, die het thans bestaande militaire stelsel vastleggen. StoffJrjke en geestelijke ontwikkeling der inlandsche bevolking in de koloniën en vergrooting in het aan deel van ontwikkelde inlanders in besturen". Belasting naar draagkracht. Wettelgke reg-ling van den rechtstoestand van hen, die in dienst zijn van openbare lichamen. Verbrand. Zaterdag had in da bierbrouwerij van den heer v. d. Berg te Ophemert de 19-jarige knecht B. de Vries het ongeluk, tengevolge van een misstap, in een groote kuip met kokend water te vallen. Hij bekwam zulke hevige brandwonden, dat hij aan de gevolgen bezweek. Uit Benningbroek. Een windhoos heeft hier ia de Molenbuurt aardig huis gehouden. Een hooiberg werd omgesmeten de korenmolen gehoorzaamde niet aan de vang, van een café werd een raam ingedrukt, terwijl enkele dakpan nen van het gemeentehuis bg de overburen door de venatirs terecht kwamen enz.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1