STADSNIEUWS. Uit Oude Nledorp. Onder den trein. Door de duisternis misleid. Zaterdagavond is de heer F., hoofd der school te Garrelsweer (Gron.), door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken. Doodgevallen. De Elf-steden-tocht. Het ongeluk bij Carré. Inbraak. Een griezelige vondst. De gehuwde onderwijzeres. Boefjes. Oneerlijke vinders. Louis Bouwmeester. „Ons Belang." Een brutale inbraak. Weer een frio gearresteerd. Nieuws uit Hoorn. Voor een weduwe en een kindje. De Vereeniging van huurders. Arrondlssements-Rechtbank te Alkmaar. GUteren heeft er een vergadering van den Raad dezer gemeente plaats gehad. Tegenwoordig waren alle leden. Na opening der vergadering door den voorzitter, den heer A. Wonder Pz., Burgemeester, en lezing der notulen van de voorgaande vergadering, welke onver anderd werden goedgekeurd, deelde de voorzitter mede dat het leveren der schoolbehoeften in 1909 voor de school te Zijdewind ia opgedragen aan den heer Meilink te Zutphen voor f 128,19 en voor de school te Oude Niedorp aan mej. W. Semeins alhier, voor f 44.10. Ingekomen was een kennisgeving van den heer P. Agenant, in de vorige vergadering benoemd tot lid van de Protestandsche armvoogdij alhier, dat hg zijne benoemiDg heeft aangenomen. Een schrgven van den voorzitter van Ged. Staten van N. Holland, dd. 6 Januari j.l., dat de toestem ming, om de meisjes buiten de avonduren om her- halings-onderwijs te geven, met 1 Mei a.s., vervalt. Besloten werd Hare Majesteit de Koningin op nieuw te verzoeken, om die toestemming 5 jaar te willen verlengen. Een schrijven van de Gezondheidscommissie ge zeteld te Hoorn, die den raad dezer gemeente in overweging geeft, de woningen N 90 en 90a, toebe- hoorende aan de erven van P. Steen, te Verlaat, on bewoonbaar te verklaren werd daarna behandeld. Het vorige jaar waren op advies van genoemde commissie, door Burgemeester en Wethouders de erven aange schreven, verschillende verbeteringen aan te breng--n, hieraan was echter niet voldaan. Met algemeene stemmen werden genoemde woningen onbewoonbaar verklaard met last de woning N 90a thans bewoond door M. Stammes, met 1 Mei a.s. te ontruimen. De andere woning N 90 was reeds onbewoond. De voorzitter stelde vervolgens aan de orde het benoemen van eene commissie tot ontvangen van reclames van den hoofdelijken omslag in 1909. Het vorige jaar bestond die commissie uit de heeren A. Wonder Pz., C. Hille en J. v. d. Oord. Na stem ming werden genoemde heeren herbenoemd, welke benoeming door hen werd aangenomen. Na rondvraag die niets opleverde werd de verga dering door den voorzitter gesloten, waarna de Raad overging in geheime zitting ter behandeling van het iehier van den hoofdelijken omslag. Op het station Rozendaal is Zondagavond door den van België komenden trein dei lossen arbeider M Rombouts de voet afgereden. In het gasthuis werd nachts het been afgezet. Gistermorgen was een werkman ter stedelijke gas fabriek te Leiden bezig met het afladen van cokes op het terrein der fabriek. Plotseling viel de man van de opgestapelde cokes en bleef bewusteloos liggen; toen men hem in een der fabriekslokalen gebracht had en gen leskundige hulp had ingeroepen, bleek dat de man was overleden. Namens het Centraal-Bestuur van den „Frieschen Ijsbond" is aan den medewerker van het „Handels blad" jhr. J Feith aangeboden een zilveren schaats voor het volbrengen van het grootste gedeelte van den Frieschen Elf-steden tocht op 2 Januari 1909 en voer de daarvan in het „Hb),<<door hem gegeven beschrijving. 't Is goed afgeloopen met den acrobaat uit den circus Carré te Amsterdam, wien aldaar kort geleden zulk een ernstig ongeluk overkwam. De springspecialiteit is al weer zoover hersteld, dat hg in staat zou zijn toeren te verrichten. Echter vergunnen de doctoren hem dit nog niet. De patiënt moet nog eenige dagen in het Buiten-Gasthuis blijven om geheel op zija ver haal te komen. De acrobaat zal evenwel zijne gevaarlijke sprongen niet meer in den Circus Carré verrichten. Naar het huis van bewaring te Rotterdam zijn over gebracht de varensgezellen F. A. en J. S. B., aange houden na den door hen gepleegden inbraak op het kantoor van de Thee-Maatschappg „de Chinees". De schippersknecht C. d. J., van het rijnschip Dele- ona Maria, liggende aan de Admiraliteitskade te Rot terdam, heeft Zondagnamiddag in het Boerengat ta>- schen den wal en het schip drijvende gevonden den romp van een kinderlijkje van het vrouwelijk geslacht. Het hoofdje, de armen en beentjes ontbraken. Naar alle waarschijnlijkheid houdt deze vondst verband m*t het vinden van een armpje en een beentje van een kinderlijkje in een riool aan de Spiegelnisserkade al daar, waar indertijd melding van gemaakt is. Aan het nu gevonden rompje zit nog een stuk van een dgbeen, dat past aan hst in genoemd riool gevondon beentje, waaraan ook een stuk van het dijbeen zat Ter beschikking der justitie is er beslag opgelegd. B. en W. van Amsterdam hebben eenige weken geleden een voordracht ingediend, bedoelende hoofden, onderwijzeressen en helpsters bg het openbaar voor bereidend enderwijs, bij huwelijk uit hare betrekking ontslag te verleenen. Hoewel er niet direct bij be trokken, heeft toch de afd. Amsterdam van den Bond van Nederlandsche onderwijzers gemeend, tegen deze nieuwe bepaling te moeten front maken, wijl men vreest dat deze regeling ook eerlang tot het openbaar lager onderwijs zal uitgestrekt worden. Thans heeft de afd. van den Bond van Neder!. Onderwgzers een adres san den Raad gezonden, waarin verzocht wordt bedoelde voordracht niet aan te nemen en wel om de volgende redenen le. Omdat het onbillijk is en onrechtvaardig, ambte naren te ontslaan, alleen op vermoeden van latere ongeschiktheid of mogeigk plichtsverzuim. 2e. Omdat het niet in 't belang is van het onder wijs, wanneer een groep onderwijskrachten waarbij uitstekende kunnen zijn, uit de school wordt geweerd. 3a. Omdat in "t algemeen mag worden aangenomen, dat de gehuwde vrouw vo ral wanneer zij moeder ia geworden atggt in waarde voor de school. 4e Omdat het zeer bedenkelijk^, het huwelijk in deze gelijk te stellm met een strafbaar feit. Het adres is van een uitvrerige toelichting voorzien. De laatste weken misten onderscheiden handelaars in sigaren, fruit enz. te Hengelo waren uit hun win kel, zonder dat het mogeigk was den schuldige to vinden. Thans is geblek-n, dat een bende jongens, gedeeltelik nog op school, er werk van maakte met een voorgewende boodschap die winkels binnen te gaan, om dan van het oogenblik, dat ze daar alleen waren, gebruik te makeD, om hun slag te (laan- Sigaren, sigaretten, prentbriefkaarten, vruchten e. d. werden in hun bezit gevonden. Zaterdagavond verloor een juffrouw, die naar Zaan dam wilde vertrekken, op het tweede perron van het Centraalstation te Amsterdam, haar portemonnaie, met een inhoud van ongeveer vier gulden. Een treinpoetser, tusschen het tweede en derde perron aan den arbeid, zag dat deze portemonnaie werd opgeraapt door twee postbeambten, die zich naar de loods bij de westelijke viaduct begaven. Toen bedoelde juffrouw even later haar verloren eigendom liep te zoeken, vertelde de treinpoetser het geen hij gezien had, waarop beiden zich naar den stationechef begaven en hem deelgenoot maakten van wat zij wisten. De chef nam de juffrouw en den treinsmid daarop mede naar de loods, waar de laatste dadelijk beide mannen aanwees, die de portemonnaie hadden opgeraapt. Een hunner antwoordde „Er zat niets in en daarom hebben wij het ding weggegooid". Aangifte bij de politie volgde. Beide postbeambten zijn 's avonds laat naar het bureau van politie geleid en gefouilleerd. Alleen geld werd op hen bevonden. Proces-verbaal is opgemaakt. Louis Bouwmeester gaat opnieuw zijn geluk ia Indië beproeven. De derde reis. „Hier is 't niet alles 1" zeide hij ons en wij moeten dit helaas beamen. Of 't in Indië „alles" is met de kunst Wg weten beter. Maar de kunst vindt ei brood en dat is vrijwat. Naders valt over de plannen nog niet mede te'dee- len. 't Zal wel Juni of Juli worden vóór het gezel schap kan zijn samengesteld en tot vertrek gereed gebracht. (Hbld.) Het hoofdbestuur der onderofficiersvereeniging „Ons Belang" heeft aan den Minister van Oorlog, met be trekking tot diens voorstel, om voor een onpai tijdige commissie van officieren te doen onderzoeken het al of niet gewenschte van een samensmelting met de vereeniging Onderlinge Voorzorg en het in verband daarmede gedane verzoek om overlegging van alle schrifturen, omtrent de zaak gewisseldmedege deeld, dat het zich niet gerechtigd acht in zake be doeld zijn medewerking te verleenen. Het meent, dat de instelling der commissie in strijd is met artikel 9 der Grondwet, de wet op het recht van vereeniging en vergadering, en de verschillende koninklijke be sluiten tot goedkeuring der vereeniging. Gaarne ziet het hoofdbestuur, gelet op het groote belang der zaak, zich de gelegenheid geopend, om tegenover den Mi nister persoonlijk de eenzijdige inlichtingen, in deze zaak ontvangen, te ontzenuwen. Uit Marken-Blnnen. De werkman J. Th. alhier, in dienst bg den land man K. K., in de Starnmeer, zou een ander helpen bij het laden van een wagen met hooi. Hij had hierbij het ongeluk met den hooiponder van den met hooi geladen wagen te vallen, waardoor hg zich ernstig in den rug bezeerde, zoodat terstond geneeskundige hulp ingeroepen moest worden. Uit Qraft. Beroepen naar de Ned. Herv. Gemeente de heer Van Trieht, proponent te Haarlem. De heer J. M. Hnrtsuijker heeft sinds een paar jaar zijn zaak in gouden en zilveren voorwerpen, horloges, klokken, enz. in perceel 12 a Rapenburg gevestigd en is als vrijgezel gewoon des Zondagsmiddags te sluiten en daarna uit te gaan. Van deze blijkbaar afgeloerde gewoonte hebben die ven Zondag gebruik gemaakt om in te breken. Toen de lieer Hartsuyker avonds omstreeks 12 uur tehuis kwam, kon hij de buitendeur, welke hij bij zijn uitgaan mot een sleutel had gesloten, niet open krijgen. Het slot ging wel om, maar de deur opende zich niet. Hij vermoedde aanstonds onraad en waarschuwde een po litieagent en een smid. Met deze beiden ging de heer Hartsuyker toen door-hot personeel van zijn buurman klom over de schutting op diens erf naar zijn achter plaats en.kon eonstateeren, dat uit een der open slaande deuren van de achterkamer, die hij gewoon is als slaapvertrek te bezigen, een paneel was weggesto ken. Door de gemaakte opening zijn de heeren toen ook naar binnengekropen, en met een oogopslag kon wor den geconstateerd, dat een ware plundering had plaats gehad. In den winkel lag alles overhoop, Iaden waren opengebroken, ledige étuis over den grond verspreid enz. Eenmaal binnen, moet de inhoud van den winkel kalm zijn doorsnuffeld; hierop wijst wel het feit, dat bijouterieën, nikkelen en kleine zilveren voorwerpen, evenals klokken enz. onaangeroerd bleven, terwijl uit de étalage en de laden dc meest waardevolle artikelen zijn medegenomen. Ontvreemd zijn 35 zilveren dames remontoirhorloges; 11 gouden dames remontoirhorlo- ges, waaronder een Waltham- 45 gouden damesringen 11 gouden heeren-ringen; 45 zilveren armbanden; 10 zilveren heerenkettingen0 iintkettingen met doublé gemonteerd4 doublé armbanden1 paar diamanten oorbellen; een Transvaalsch half pond van Paul Kru- ger; 28 paar gouden kinderoorbelletjes; een stalen lic-erenhorloge25 zilv. dames halskettingen en 1 zilv. heerenremontoir met koperen euivet. Voorts antiek zilverwerk, damesknipjes, eau de co- lognefleschjes enz., totaal voor een waarde van onge veer 2500. De heer Hartsuyker is tegen inbraak verzekerd. Er ger is er de heer S. Polak aan toe, die ter bewaring in het huis een tasch had achtergelaten met zilverwerk, 24 lood zilv. kerkboeksloten en verschillende zilv. cy- linderhorloges. Deze tasch is medegenomen. Een an dere tasch van den heer Polak werd opengesneden en ledig achtergelaten. Voorts vertoonen kasten en la den natuurlijk sporen van braak. Te zien is, dat alles met beitels werd opengestoken. Reeds dadelijk na de ontdekking stelde de politie een nauwkeurig onderzoek in, nam het uitgestoken pa neel in beslag, maar heeft bij gebrek aan aanwijzingen, die de daders niet achterlieten, nog geen spoor gevon den. Do politie van het bureau Jonas Daniël Meijerplein te Amsterdam heeft een goede vangst gedaan. In de laatste weken had iet stadskwartier, dat door deze politiesectie bewaakt wordt van een reeks brutale dief stallen te lijden, waarvan de meeste met braak gepaard gingen. Vooral het spoorwegterrein, Cruquisweg en omgeving werden onveilig gemaakt. Een zevental be langrijke inbraken zijn in weinig dagen gepleegd. Dezer dag-en nu gelukte het de politie de hand te leggen op drie jonge mannen van 18 tot 20 jaar tegen wie, op grond van aanwijzingen sterke vermoedens wa ren gerezen. ITet gearresteerde Trio werd aan een streng en langdurig verhoor onderworpen, waarbij zij bekenden de daders van alle zeven diefstallen met en zonder braak te zijn, (listeren zijn de drie mannen naar het Huis van waring overgebracht en voor den Officier van Justi tie geleid. Geen van het Trio is een bekende van po litie of justitie, zoodat men waarschijnlijk met nieuwe lingen in het inbrekersgilde te doen heeft. Alle drie waren losse arbeiders. Kegelen. De kegelclub „Altijd kans" hield Zondagavond haar eerste concours. In een dubbele Hamburgerpartg werd de eerste prijs gewonnen doorjden heer D. met 90 en de 2o door den heer G. J. Groot met 54 p. In een huishoudpartg werd het maximumgetal behaald met 98776. Op het oogenblik, waarop heden de lijst van bijdra gen voor de vrouw, die zoo plotseling weduwe werd en moeder moet worden, werd gesloten, was ontvangen de som van 47.80, makende met het gisteren verant woorde bedrag van 30.825 een som van 78.Ö25. Heden kwamen er verschillende grootere bijdragen in .gaarne zullen we ook ldeinere giften in ont vangst nemen en zelfs de kleinste geldstukjes zijn ons welkom, omdat het aangenaam zou wezen, indien deze Uulpverschaffing zoo algemeen mogelijk mocht zijn, omdat iedereen in de gelegenheid moet worden gesteld te helpen. De verste gift kwam heden uit Antwerpen van een lezer, die ons een postwissel zond van 2 francs 9 cen times en er bijschreef: „Dat dit voorbeeld door velen gevolgd mag worden is de wensch van ondergeteeken- de.'" Vier dienstmeisjes zonden ons vier kwartjes, een kaartclubje 5, de kegelclub Alcmaria Victrix 1.30. Voorts ontvingen we: van L. 1, T. O. P. 0.25, H. C. 2.50, W. S. 2.50, W. II. J. H. 1, G. te Heilo 2.50, W. 1.50, M. 2.50, W. en S. 5, H. 0.50 en koninginnegave" van een moeder 1, B, B. 2.50, D. C. d. N. 0.50. Eindelijk brachten de heeren N. 0.50, 0.50 en 0.25 en mevrouw N. 1, terwijl we van de heeren N. N. ontvingen: 1, 0.50, 2.50, 10, 0.50. Inlijving Militie. Het aandeel door onze gemeente te dragen in de lichting der nationale militie van 1909 is door Gede puteerde Staten dezer provinaie bepaald op 67 man, waarvan 47 man ter volledige en 20 man tot korte oefening zullen worden ingelijfd. Ter verbetering van een gisteren geplaatst bericht deelt men ons het volgende mede Hulp en bijstand wordt alleen verstrekt aan leden. Zij die geen lid zijn en hulp of bijstand wenschen, moeten vijftig cents betalen, (waarvan de helft komt in de kas der vereeniging en de andere helft bestemd ie voor het bureau) en dau tevens lid worden. Zitting van Dinsdag 19 Jan. Luitje V., gedetineerd, diefstal, 8 maanden gevan genisstraf. Henricus A., Nibbixwoud, vsrduistering, 8 dagen gevangenisstraf. Nicolaas de H., Zijpe, diefstal, 14 dagen gevange nisstraf. Paulus S. en Cornelis S., Broekerhaven, mishande ling, de le f 5 boete of 5 dagen, de 2e f 10 boete of 10 dagen hecht. Hermanus Hendrik van der K., Uitgeest, opruiing, 14 dagen gevangenisstraf. Cornelis K., Schermerhorn, beleediging, f 7 boete of 7 dagen hecht. Het arbeidscontract. In de foyer van „Harmonie" hield de R. K. Midden- standsvereeniging „De Hanse" gisteravond een buiten gewone vergadering, waartoe ook de leden der Alk- maarsche Winkeliersvereniging waren uitgenoodigd, en waarin de Weleei w. Heer Van Kelckhoven, kape laan te Hoorn, een inleiding hield over 't arbeidscon tract. De vergadering, die flink bezocht was, werd ge leid door den heer Jacobse, die na een kort openings woord het woord gaf aan den spreker. Do heer Kelckhoven meende vooraf een soort zuive ringseed te moeten afleggen; immers in deze stad, welke het aureool van rechtsgeleerdheid om de slapen ligt, in wier hoofdstraat zoovele naambordjes verkon digen, dat er advocaten en procureurs wonen, zou men allicht meenen, dat er een groote dosis moed, om niet te zeggen brutaliteit, uoodig was, om als leek over het arbeidscontract te komen spreken. Bovendien, spreker is noch arbeider in den zin van i'e wet, noch patroon. Waarom spr. dan óver dit onderwerp reeds vroeger en ook thans weer Viptrad Alleen hierom, omdat hij in dit contract, dat als hot ware de huwelijksvoorwaar den tusschen patroon en arbeider wil regelen, een mid del zag, om een einde te maken aan de verderfelijke leer der individualiteit, en hij de hoop koesterde, dat het zou medewerken tot het herstel der maatschappe lijke orde, daar het werkgever en werknemer nader tot elkaar wil brengen. Daarom heeft spr. dit contract bestudeerd, en de behandeling ervan in de Tweede Kamer met belang stelling gevolgd. Pit den aard der zaak is de behandeling voor een dergelijk onderwerp wat droog, doch spr. hoopte er in t( slagen zijn hoorders op een eenigszins aangename wijze met verschillende bepalingen bekend te maken. Na er op gewezen te hebben, dat we in de Neder landsche wetgeving slechts drie artikelen hadden, die de arbeidsvoorwaarden tusschen patroon en werkman regelden, en er langzamerhand meer en meer op werd aangedrongen, dat daarin verbetering werd gebracht, legde spr. er len nadruk op, dat wat men nu gekregen heeft niet is een arbeidswet; doch een arbeidscontract, waardoor de arbeidsvoorwaarden geregeld worden. Een arbeidsovereenkomst heeft men daar, waar twee personen overeenkomen dat de een in dienst van een ander arbeid verrichtend, daarvoor loon zal ont vangen. Do eerste vraag is dus: Dient die persoon? en de tweede: ontvangt hij loon? Buiten de beteekenis van arbeidsovereenkomst val len de enkele diensten voor Icon bewezen, bijv. de dienst van ecu tandarts, die iemand een kies trekt, en liet aannemen van werk daar de aannemer beschouwd wordt als zelfstandig uitvoerder. Een uitzondering is gemaakt voor arbeiders, die thuis werken, bijv. een kleermaker voor een confec tiemagazijn. Deze velt onder de bepalingen van het contract, ofschoon hij ook zelfstandig werkt. Schippers en .scheepsofficieren vallen er echter weer I-uiten, daar hun arbeidsvoorwaarden reeds zijn gere geld, evenzoo het spoor- en tramwegpersoneel. De \orm, welken de wetgever voor de arbeidsovereenkomst kent, is tweeërlei: mondeling en schriftelijk, waarvan iie laatste het meest is aan te bevelen. De kosten daarvan zijn niets of zeer weinig, men behoeft geen gezegeld papier te gebruiken en het is vrij van regi stratie- en zegelrechten. Zijn er kosten, dan komen deze ten laste van den patroon. De wet geeft 12 gevallen op, waarin schriftelijke overeenkomst vereiseht is, terwijl in allo gevallen, waarin partijen van de wettelijke bepalingen wenschen at te wijken, schriftelijke overeenkomst noodig is. Schriftelijk moet ook geschieden het beding, waarbij boete wordt betaald, het concurrentie-foeding en het staangeldbeding. De personen met wie een arbeidsovereenkomst Kan worden gesloten zijn zoowel vrouwen als mannen. De eer aan de dames gevend, wenscht spr. eerst over haar iets mede te deelen, en hi; wijst er op, dat aan de vrouwen bij deze wet op het arbeidscontract rechten zijn gewaarborgd, die zij vroeger niet had. De gehuwde vrouw, optredend als werkgeefster, zal echter geen overeenkomst mogen sluiten, dan mét toe stemming van den man, uitgezonderd, woar het geldt contracten met dienstboden er. verder dienstpersoneel, terwijl in geval zij aks openbare koopvrouw optreedt, geacht wordt, dat de toestemming van de man stil zwijgend is gegeven. Als arbeidster is de viouw echter beter met recht be deeld. Voor het aangaan van een overeenkomst heeft zij geen uitdrukkelijke permissie van den man noodig, terwijl zij ook zelf haai loon ontvangt; dat mag niet aan den man worden uitbetaald. Bij geschillen be sluit de kantonrechter. Ook met minderjarigen kan een overeenkomst wor den aangegaan, doch alleen met toestemming, monde ling of schriftelijk, van den vader of den voogd. Die toestemming mag niet voorwaardelijk zijn, en van de schriftelijke toestemming moet de minderjarige een afschrift ontvangen van den patroon. Sluit de patroon een niet-geldig contract, bijv. zon der de vereischte toestemming van vader of voogd, dan is de patroon gebonden, de minderjarige werknemer niet. Blijft de laatste echter zonder de toestemming lan ger dan 4 weken in dienst, dan wordt er gerekend, dat de toestemming gegeven is, en is het contract geldig. Ook omtrent den goospenning bevat het contract enkele bepalingen, waaruit blijkt, dat het terugzenden van dien penning' de overeenkomst niet verbreekt, zoo als thans het geval is. Verbreekt de dienstbode het contract binnenstijds, dan kan de goospenning van het loon worden afgehouden. De wet kent ook den proeftijd en het proefstuk. Is dit laatste goedgekeurd, dan gaat het contract in. Is de proeftijd ten einde, bijv. van een maand, en naar wederzijdsch genoegen, dan gaat het contract in, een maand voordat de proeftijd is afgeloopen. Die proeftijd moet voor beide partijen dezelfde zijn, terwijl op den eenen proeftijd, geen tweede kan vol gen. De wet maakt voorts onderscheid tusschen het ar beidscontract en het fabrieksreglement. Het laatste geldt als contract voor alle werklieden in een fabriek of werkplaats, evenwel kan men daarnaast met enkelen een bijzonder contract sluiten, doch alleen schriftelijk. Voor een fabrieksreglement is noodig de schriftelij ke verklaring' van eiken arbeider, dat hij met de bepa lingen er van genoegen neemt, voorts moet aan elk arbeider kosteloos een volledig exemplaar worden ge geven, een ander exemplaar op duidelijk zichtbare plaats in de fabriek worden opgehangen, en nog een exemplaar ter griffie van het kantongerecht worden gedeponeerd, waar het kosteloos voor een ieder ter in zage is. Dit is voor de vakvereenigingen, die de toe standen willen leeren kennen van groot belang. Bij wijziging van het reglement is het maken van een volledig nieuw exemplaar vereischte. Komende tot de bepalingen omtrent het bedingen en uitbetalen van het loon wees spr. er allereerst op, dat geld, als loon, in alle munt mag worden bedongen, doch slechts in Nederlandsche mag worden uitbetaald. Voorts kan als loon worden bedongen: voedsel, verlich ting- en verwarmingsartikelen ter plaatse van den ar beid, dienstkleeding, een bepaalde hoeveelheid van de voortbrengselen van het bedrijf, voor zoover die strek ken kunnen als eerste levensbehoeften, grond- en hulp stoffen van het bedrijf, gebruik en onderhoudskosten van gereedschappen, een lokaal, een stuk grond of weide en werkzaamheden door den werkgever te ver lichten, hieronder is ook begrepen onderricht. Dóór deze bedingen te omschrijven heeft de wet vooral de gedwongen winkelnering willen treffen, wat zeker een voorstel moet worden geacht. Voorts kan de werkgever bedingen, dat de arbeider deelneemt in een fonds, een ziekenfonds, wat ten goe de komt aan de verplichte uitbetaling bij ziekte, door den werkgever, dan de uitkeering van het fonds in mindering kan brengen. Men kan ook met minderjarigen een spaarbeding maken. Wat de uitkeering bij ziekte betreft, zegt de wet, dat de werkgever verplicht is gedurende een betrekke lijk korten tijd het loon uit te keeren, althans indien men dit in de overeenkomst niet uitdrukkelijk uit sluit. Spr- merkt hierbij op, dat het hem heeft getrof fen, dat in verschillende contracten, als van den kap- persbond, de schilders, de behangers en stoffeerders de uitbetaling bij ziekte is uitgesloten. Verder worden opgesomd de andere gevallen, waar in er niet wordt gewerkt doch wel loon moet worden uitgekeerd. Dit heeft plaats wanneer de arbeider ver plicht is bijv. door de Wet om werkzaamheden te ver richten, die hem verhinderen zijn gewonen arbeid te doen, bijv. de aangifte van geboorte, loten en kiezen. Daarbij komen voorts nog zeer bijzondere "omstandig heden, als: het overlijden en begraven van bloed- en aanverwanten. Ook een feestdag van den patroon, waarop hij de zaken sluit, valt daaronder. Na de pauze behandelde spreker de bepalingen om trent de uitbetaling van het loon en de berekening er van. De Wet kent tijdloon, stukloon, provisie, winstaan deel en schaalloon. De uitbetaling van het tijdloon, heeft plaats per uur, per dag, per week, per maand of per kwartaal. Hierbij onderscheidt de wet nog den gewonen arbeider, d. i. den arbeider, die 4 of minder per dag verdient en den ongewonen die, meer dan 4 per dag als loon ontvangt. De gewone arbeider moet minstens iedere 14 dagen zijn loon ontvangen. Stuk loon wordt bepaald naar den verrichten arbeid, doch uitbetaald overeenkomstig de voorschriften van 't tijd loon. Wat daardoor per week bijv. te veel of te wei nig mocht worden betaald, wordt verrekend bij de laat ste uitbetaling. Het iiiej^p tijd uitbetalen van het loon maakt, dat de arbeider schadeloosstelling kan vorderen, die na 33 dagen stijgt tot 50 van het achterstallige. De uit betaling' mag voorts niet plaats hebben in een lokaal met vergunning. Ingehouden mag worden wat de patroon van den ar beider als schuld heeft te vorderen, maar dit mag niet meer dan 2/s van het loon bedragen. Schadevergoe ding en boete mag slechts gekort worden tot op 1/5 van liet loon, evenzoo bijdragen tengevolge van een fonds- of spaarbeding. Van de verplegingskosten bij ziekte van inwonenden, gedurende zes weken, mogen twee weken worden ge kort. Voorts wees spreker op de bekende bepalingen om trent het staangeld, dat echter niet meer mag bedra gen dan het loon van 12 dagen, het beslagleggen op het loon enz., daarbij er den nadruk op leggende, dat men verstandig zal doen al deze zaken in de overeenkomst op te nemen of schriftelijk uit te sluiten, daar men an ders geheel onder deze wet valt. Ten slotte» besprak de inleider de verplichtingen van den werkgever en die van den arbeider, daarbij in het bijzonder wijzende op de verplichting, om zooveel mo gelijk voor de veiligheid der arbeiders, die men in zijn dienst heeft, te zorgen. Dit is een uitbreiding van de veiligheidswet, die den patroon groote verplich tingen oplegt. Verder noemde spreker de verplich ting om den arbeider te waarborgen: de gelegenheid om zijn godsdienstplichten waar te nemen benevens

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2