DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 16. Honderd en elfden jaargang. 1909. WOENSDAG 20 JANUARI. Hinderwet. INKWARTIERING. VORDERING van PAARDEN. B1NNENLAN Rekeningen Hondenbelasting Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Emser Water (Kranchen) De bewijzen van militaire bekwaam heid en lichamelijke geoefendheid liggen van heden af voor belanghebbenden ter gemeente-secretarie beschikbaar. wegens in 19 0 8 aan de gemeente ALKMAAR gedane leveringenwor den zoo spoedig m o g e 1 ij k in gewacht voor zooveel betreft de Gemeentewerken de Gasfabriek de Gemeente-reiniging en het Gemeente slachthuis bij de Directeuren van deze takken van dienst; de Plantsoenen en de Begraafplaats bij den Opzichter; de Politie bij den Commissaris van Politie en wat de overige takken van dienst aangaat ter Secretarie der Ge meente De Secretaris der gemeente Alkmaar, DONATH. Alkmaar, 14 Januari 1909. Huldeblijk aan H. M. de Koningin. RECHTZAKEN. Arrondissernents-Rechtbank te Alkmaair. In naam van Oranje. Oudheden. Grillige greep uit het archief van een onzer apothekers. Verdwenen. Een r. k. vrije universiteit te Utrecht. RANT, 26 CENT PER HEELE KRUIK. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van JOH. HILLEaldaar om vergunning tot het uit breiden van een rij wielh^rstelplaats. door het oprichten van een dubbelen mofftloven in het perceel Ritse voort, wijk A No. 41. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden in gediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Dinsdag 2 Februari e.k., 's voormiddags te elf uur eu schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die be zwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer ge meente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 9 Jan. 1909. DONATH, Secretaris. De Burgemeester voornoemd G. RIPPING. Alkmaar, 19 Januari 1909. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen in herinnering, dat volgens de op 20 September 1882 vastgestelde verordening op de heffing eener belasting op de honden, ieder eigenaar, bezitter of houder van een of meer aan de belasting onderwor pen honden verplicht is, daarvan jaarlijks vóór 31 Ja nuari ten kantore van den gemeente-ontvanger aan gifte te doen. Die aangifte geschiedt door de inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den belastingschuldige on derteekend biljet, kosteloos aan dat kantoor verkrijg baar. De betaling der belasting geschiedt dadelijk bij de aangifte tegen kwitantie en afgifte van een penning, onverminderd het recht, om, zoo de aangifte onjuist bevonden wordt, herziening te doen plaats hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 4 Jan. 1909. BURGEMEESTER WETHOUDERS v.u Alkmaar; Gelet op art. 17, laatste zinsnede van het Kod. Besluit van 10 Novomber 1892 (Staatsblad No. 253) laatste lijk gewijzigd bij Koninklijk Besluit van 16 December 1902 (Staatsblad No. 222) Brengen ter kennis van belanghebbenden dat de alphabetlsche lijst, bevattende de namen van de in de gemeente metterwoon gevestigde eigenaren van een paard of meer paarden, ook al is dit paard, of zjjn deze paarden slechts gedurende een gedeelte van dit jaar in de gemeente aanwezig, slsmede, voor zoo veel de eigenaren elders wonen, van de gewoo ilijk voor die eigenaren optredende personen (setba&s, zet- boer, bouwmeester of andere met het toezicht op het paard of op de paarden belaste personen) gedurende de maand Februari op de secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 ure. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. G. RIPPING, Voorzitter. 8 Jan. 1909. DONATH, Secretaris. ALKMAAR, 20 Januari. Het Engelsche Koninklijke echtpaar zal Berlijn be zoeken en men i3 aan de Spree reeds druk in de weer om de ontvangst zoo aangenaam mogelijk te maken. Koning Eduard en zijn gemalin zullen den 9den Fe bruari aankorneu en drie dagen later weer vertrekken. De Keizer heeft gelast, dat de weg, die bij de intocht wordt afgelegd, zoo kleurrijk mogelijk wordt versierd. Hij wil ditmaal geen groen en bloemen als versiering maar guirlandes van gekleurd papier, waarvan een dicht net, over de straat van do Brandenburgsche poort iot op het paleisplein moet gemaakt worden. De zuilen van de poort worden ook met deze fraaiigheden uitge dost, verder zullen ontelbare vlaggen en wimpels, Britsche, Duitsche, Pruisische en die van de andere bondsstaten liet kleurengewelf zoo bont mogelijk moe- ton maken. Op den dag van de aankomst is er een galamanltljd, zoodat de gelegenheid tot het houden van redevoeringen bestaat. Ook is er o.a. een bezoek aan de opera en aan het Berlijnsche raadhuis. Dit laatste bezoek zouden velen Duitsche hooge lieeren ze ker wel het liefst achterwege zien gebleven: de Ber lijnsche gemeenteraad is zoo verbazend democratisch! De traditioneele begroeting aan de Brar.denburgsche poort zal eenigszins gewijzigd wordén. Vroeger was de burgemeester en waren de leden van den Raad ge kleed in rok. Daarover is reeds veel geklaagd. Thans mogen de lieeren in gekleede jas verschijnen. Een weinig schamper merkt een der couranten op, dat de Engelsehman overdag nooit een rok draagt en dat nu er een Engelsehman wordt ontvangen, de Berlijnsche overheid eindelijk eens gaat breken met do dwaze rok- traditie. De Duitsche bladen houden zich overigens nog al kalm. Zij toonen zich niet bijzonder opgewonden over het bezoek, maar van uitingen van spot of van wrevel merkt men evenmin. Het officieuse blad, de Nord- deutsche Allgemeine Zeitung heeft verklaard te ho pen, dat tengevolge van het bezoek een zoo groote vriendschappelijke gezindheid tusschen Duitsehland en Engeland moge ontstaan, dat de betrekkingen der beide landen >p een blijvenden en normalen basis van overeenstemming zullen komen. Engelsche bladen zeggen iets dergelijks. De West minster Gazette betoogt bijv. dat de bewapening van beide landen slechts het gevolg is van het wantrouwen tusschen deze twee rijken. Dit is het oude liedje, dat reeds zoo dikwijls is ge hoord, maar dat geen vermindering van de militaire uitgaven brengt. En het Duitsche volk beeft gezien, dat al die pogingen om tot een betere verstandhouding ie geraken, al die bezoeken over en weer van parle mentsleden, dagbladschrijvers, burgemeesters, geeste lijken, werklieden enz. heel weinig uitwerkten lang niet zooveel ten goede als één Keizer-interview of één bespreking van een inval van Duitsehland in Enge land ten kwade 1 Het geschenk van het damescomité te Apeldoorn zal bestaan uit een witgelakt kindermeubilair met gebatikt kussenwerk, dat in Apeldoorn vervaardigd wordt. Te Helder heeft zich een commissie gevormd die gelden zal bijeenbrengen. Het comité bestaat uit de dames A. B. Beeckman van Citters, R. J. van AmeroDgen en K. KlikBakker. Men zal samenwer ken met de comité's, die zich reeds hebben gevormd e Alkmaar, Hoorn, Enkhuizen, Beverwijk, enz. Te Enkhuizen heeft zich op initiatief van de echt- genoote van den burgemeester, mevrouw Hoytema Van Konijnenburg, een dames-comité gevormd. De Asser Ct. bericht, dat het comité te Assen voor het aan II. M. de Koningin aan tc bieden ge schenk als vcorloopig plan heeft aangenomen dit te doen bestaan in een zilveren presenteerblad; op den rand zullen dan worden aangebracht de munten van de Vorsten uit het Huis van Oranje en hun wapens, de laatste in email; in het midden zal het wapen van Drente een plaats vinden. Tweede Kamerverkiezingen. Ook de liberale kiesvereeniging te Odoorn heeft met algemeene stemmen weder candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in het district Emmen het aftre dende lid, dr. P. H. Roessingh. De voorzitter van de Centrale Antirev. Kiesver eeniging in het district Doetinchem, ds. G. Renting te V interswijk, deelt in de Stand, mee, dat het be richt, als zou de heer P. Van Vliet reeds candidaat ge steld zijn, onjuist is. Vóór alle dingen wenschte men af te wachten de uitkomst vau het overleg der samen werkende groepen; dat werd juist op de jongste verga dering van de Centrale Antirev. Kiesvereeniging be sloten. De afdeelingen Zutfen en Doesburg van de S. i). A. P. oandideerden den heer F. M. Wibaut voor de Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 19 Jan. Mishandeling. De eerste beklaagden, Cornells, Antje en Hendrika L. van den Heldor waren niet verschenen. Hun was ten laste gelegd, dat zij op 6 September Helena Maria Peetoom en Cornelia Lastdrager, thans als getuigen gehoord, hadden geslagen. Helena Peetoom deelt mede, dat zij Zondag 6 Sep tember in den Helder was om 't vuurwerk bij te wonen. Tegen de deur van de vtoning der L.'s kwam een voet zoeker terecht. Beklaagden dachten, dat bet de schuld van getuige was. Een woordenwisseling en ruzie volg de, beklaagden vlogen op Helena af en sloegen haar met vuist, pook en potlepel, waardoor zij pijnlijk werd verwond. Cornelia Lastdrager was tegenwoordig bij de ruzie tusschen beklaagden en de eerste getuige. Beklaagden waren kwaad "n sloegen er maar op los. De officier van justitie acht het wettig en overtui gend bewijs geleverd en eischt voor ieder hunner 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Paling diefstal. De volgende beklaagde was Pieter D., landbouwer te Nieuwe-Niedorp; hij had zich te Barsingerhorn den 26en November paling toegeëigend uit een fuik van Arie de Moei. Om een uur of 2 's middags zag beklaagde de paling fuik, haalde de paling eruit, die hij in zijn zakdoek knoopte, terwijl hij de fuik eenigszins beschadigde. De paling heeft bekl. 's middags met zijn gezin opgegeten. Arie de Moei, als getuige gehoord, vertelt, dat hij fuiken had staan. Den 22en November had hij ze na gezien. Den 26en November kwam hij weer kijken en zag toen, dat een der fuiken op den kant lag en de in houd er uit verdwenen was. Teunis van der Molen, visscher te Nieuwe-Niedorp zag bekl. op den bewusten dag loopen met een zakdoek, waarin iets zat, dat bewoog. Hiermee begaf bekl. zich naar huis, hij kwam van den kant, waar de fuiken wa ren. De officier van justitie kon zich niet begrijpen, hoe bekl., die een gezeten boer is, tot dezen diefstal kon ko men. Bekl. zelf is het ook een raadsel. vVegens dief stal wordt 15 boete subs. 12 dagen hechtenis ge- ëischt. V ernieling. Jan B., arbeider te Langendijk, was ten laste gelegd, dat hij den 6en December in het café „de Zwaan" te Heer-IIugowaard, waar een uitvoering gegeven werd, was binnengedrongen. Getuige Cornolis van der Molen heeft bekl. dien avond meermalen moeten beletten de herberg binnen te komen. Tot 's nachts 2 uur heeft hij buiten gestaan om bekl. uit de zaal te houden. Bekl. kon onmogelijk worden toegelaten, daar hij c-.ltijd den boel vernielt. Een paar jaar geleden heeft hij voor ongeveer 50 stukgeslagen. Dirk Pijper, kastelein in „de Zwaan" verklaart dat cr den 6en December 's avonds in zijn zaal een uitvoe ring werd gegeven tegen entrée. Voor den aanvang had getuige tegen den veldwachter gezegd, Jan B., als bij mocht komen, niet toe te laten. Van der Molen weigerde dan ook bekl. binnen te laten. Later heeft Pijper hem zelf den toegang nog eens ontzegd. Niet tegenstaande dit is bekl. toch binnengedrongen, maar werd er uit gezet. Uit wraak hierover begon hij met steenen te gooien en verbrijzelde een ruit. Door den officier van justitie werd 14 dagen ge vangenisstraf voor dit misdrijf geëischt. Johannes van W. en Adrianus D. te Bergen, waren gedagvaard, omdat zij aldaar op 6 December eenige ruiten hebben ingegooid en pannen van een kippenhok hebben vernield. Bekl. D. was niet verschenen. Be klaagden waren den 6en December 's avonds met el kaar uit en pleegden allerlei baldadigheden. Maria Sneekes, huisvrouw van Pieter Koppes, ver telt aan de rech'tbank, dat zij voordat zij zich met haar geheele gezin dien avond ter ruste begaf, de deur goed gesloten had met een grendel, omdat het Zondagavond was en er dan dikwijls in het dorp kwajongensstreken worden uitgehaald. Na eenigen tijd werd zij met schrik wakker, zag de voordeur open staan en een groote kei in de gang lig gen. Personen zag zij niet, hoorde ze alleen. Nadat zij zich weer ter ruste begeven had, kwamen de vernielers terug en gooiden een ruit in, Scherven van roode dakpannen lagen op de vensterbank en in liet voorhuis. Den volgenden dag zag zij dat dergelij ke pannen ontbraken aan het kippenhok van haar buurvrouw Marijtje Smit. Beklaagde beweert, dat de deur niet gesloten was en hij niet weet, dat de kei er ingegooid is. Marijtje Smit ontdekte den volgenden morgen, dat or pannen van haar kippenhok verdwenen waren. Bekl. bekent er twee pannen afgenomen te hebben. Door den officier van justitie wordt het wenschelijk geacht, dat er eens een einde komt aan de baldadig heden, die bijna iederen Zondagavond gepleegd wor den, vindt het noodig eens een voorbeeld te stellen en eischt een gevangenisstraf van 5 dagen. Mr. Sluis, beklaagde's verdediger, meent in zijn plei dooi dat een Hollandsche jongen altijd min of meer vernielzuchtig is aangelegd. Door de wanorde in de natuur, die in Bergen heerscht, worden de jongens beïnvloed. Zij denken volgens pl. bij een omgewaaiden boom behoort een kapotte ruit, en 't rinkelen van scher ven klinkt hen als hemelsche muziek ui de ooren. Gaandeweg doen zij evenwel afstand van deze kinder achtigheden, dat is ook het geval bij beklaagde. Zijn jongensaard kwam nu echter nog eens boven. Gevan genisstraf zal niet noodig zijn om hem de vernielzucht af te leeren, pl. verzoekt deze dan ook te veranderen in een geldboete. V e r z e t. Voor de tweede maal moest Jan B. van Langedijk daarna terechtstaan, thans in vereeniging met zijn broer Jacob B. en Albert BI. De twee laatsten waren ovenwei niet verschenen. In den nacht van 13 op 14 October waren zij te Oterleek in de herberg van Simon Langereis en wilde deze 's nachts om 3 uur niet ver laten. Zij moesten er echter uit omdat 't sluitings uur was, gaven evenwel geen gehoor aan het verzoek van den rijksveldwachter Albertus van Keulen, dien zij met een stoel en een bierfleschje wilden slaan. Be klaagden waren alle drie dronken. Simon Langereis, herbergier te Oterleek deelt mede, dat hij om 3 uur zijn herberg moest ontruimen. Op herhaaldelijk waarschuwen èn van hem èn van den veldwachter, wilden bekl. evenwel niet weggaan. Het duurde ongeveer een half uur, voordat zij 't lokaal hadden verlaten, nadat met geweld was opgetreden. De officier acht het wettig en overtuigend bewijs gele verd en eischt wegens verzet voor ieder een gevange nisstraf van 3 weken. (Wordt vervolgd.) OCMENQO NIEUW*. Een prentbriefkaart, uitgave firma D eftnthal te Amsterdam, keurig van uitvoering en geeitig van conceptie, komt aan het eind dezer week van het publiek do belangstelling vragen, waarvan zij ind eze dagen zeker kan zijn: «en gekroonde ooievaar stapt op het Paleis in het Noordeinde toe en roept„In naam van Orarje, doe open de poort 1" (N. v. d. D.) Op Het Lao bij Apeldoorn is een hardsteenen beeld uitgegraven, voorstellende een reusachtige man, die op een zerk ligt en den arm op een versierd water rad steunt. Om het lichaam slingeren zich druiven ranken met groote trossen. Het hoofd is bij het op graven gebroken, ook de baard is beschadigd. Om de lokken windt zich een lauwerkrans. Het geheel is kloek en fraai. Als de kop van het hert gevonden is, dat bij het vroeger gevonden vrouwenbeeld behoort, worden beide beelden gerestaureerd. Er zjjn ook nog oude steenen platen gevonden. Bevroren voeten. Op Oudejaarsdag werd E. K. uit Wildervank, te Winschoten naar het huis van bewaring overgebracht, zooals later bleek met bevroren voeten. Gisteren is K. aan de gevolgen ervan overleden. Griezelige gymnastiek. De opvoering, door de gymnastiek-vereeniging te Berkhout, van de Zeister moordzaak, zal niet doorgaan, daar een wenk van de autoriteiten in dien zin was gegeven. „Meheer, ik verzoek u een beleefd verzoek nu heb ik Maandagmiddag om 4 uur 't recept in de bus gegooid en nog heb ik het niet ontvangen en ik ben zwaar ziek en ik zal er over spreken hoor". „5 cent krimmetart" (d. i. Cromor lartari). „5 cent lek zeer pillen" (d. i. laxeerpillen). (»Hbld.«) Misdadig. Een overwegwachter heeft Zaterdag op de ljjn Neerp-lt Eindhoven, tusschen de stations Neerpelt en Achel drie lange eiken balken gevonden. Deze waren op de rails gelegd, vermoedelijk met het doel een déraillement te veroorzaken. Even vóór een trein in volle vaart aankwam, werden de balken verwijderd «n werd dus een ongeluk voorkomen. Een instructie is geopend. Een hier uit Bussum verloor Zondagavond te Loos duinen een beurs met f 110. Maandagavond vond een jongen de ledige beurs achter een boom, alleen het spoorkaartje zat er nog in. De politie doet nauw keurig onderzoek. N*ar de „Stichtsche Ct." verneemt zal binnenkort 'e Utrecht een roomsehe vrjje universiteit verrjjzen. Er is reeds een kapitaal bjjeen van meer dan vier millioen gulden. Een terrein, groot 7 H.A. is aange kocht aan de Oostbroeksche Laan, nabjj het fort De Bilt, aan de oosteljjke zijde der stad. Voorts zal een gymnasium opgericht worden van wege de orde der JwzuïteD. Een zeer gefortuneerd ronnach-katboliek ingezetene uit Den Hasg moet een millioen voor een en ander ter beschikking gesteld hebben. Hoewel bovenstaande mededeeliDgen geheel conform de waarheid zjjn, schjjnt men vooralsnog alles geheim te houden, althans aan de plannen is nog geen pu bliciteit gegeven. Hierbjj teekent echter het „Utr. Dgbl aan Wij hebben naar de waarheid van dit bericht on- middelljjk geinformeerd en werden ter bevoegde plaats gemachtigd te vermelden dat van het door de „St. Ct. gepubliceerde bericht bij niemand ook maar iets bekend is en het dus beslist kan worden tegenge sproken.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1