STADSNIEUWS. Veiling van vaste goederen. BUSTENLAND. De nieuwe minister van waterstaat. Verkiezingszeden. Verduistering Het vermiste meisje. Jan' Leeghwater onder water. Berooving: Verbrand. Rijksopvoedingsgesticht „De Kruisberg". Ijs. Voor een weduwe'en een kindje Het Arbeidscontract Steun aan verwaarloosde en half verweesde kinderen. Een concert. Een eigenaardige huldebetuiging. „God is mijn lied." Alkmaarsche Tooneelvereeniging. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, wij*." Sevcik-kwartet. Een duif komen aanvliegen. Moedeloos Agenda. Omtrent den te benoemen minister vnn waterstaat, mr. Regout wordt gemeld: Naar het schijnt is mr, Regout in 1863, op twee en twintigjarigen leeftijd, aan de universiteit te Leuven tot civiel;ingenieur gepromoveerd. Doch voor zoover tiaar buiten bleek, scheen later de Maastrichtsche in dustrieel zich in andere studie-richting te hebben ont wikkeld. Met het diploma van volbracht eindexamen gymnasia gewapend, toog hij naar de universiteit te Amsterdam, waar hij in 1896 op een proefschrift over Arbeidersverzekering tot doctor in de rechtsweten schap werd bevorderd. Sedert heeft mr. Rc-gout zich bovenal als beoefenaar van sociale wetenschappen doen kennen. Ook wanneer hij in de Eerste Kamer het woord voerde, bleef hij, als regel, op het terrein, waar op het departement, waarvan hij thans aan het hoofd is gesteld, zich zeer weinig beweegt: arbeidersverzeke ring, arbeidersbescherming, mijnaaugelegcnheden (mr. Regout is lid van den Mijnraad). Over hetgeen van hem op het gebied van den water staat is te wachten vallen derhalve bezwaarlijk voor spellingen te wagen. Als Limburger, ook als oud lid van de Staten van Limburg, zal hij ongetwijfeld het groote belang, dat aan oplossing van de Maasquaestie verbonden is, beseffen. In de Limburger Koerier komt de vol gende advertentie voor van dr. A. Erens, die het bij de Statenverkiezing voor het district Meerssen heeft moe ten afleggen tegen den heer P. Brouwers „Aan TT.H. kiezers van het district Meerssen." „Na afloop der Statenverkiezing betuig ik mijnen oprechten dank aan de welgezinde kiezers, die op mij hunne stem hebben uitgebracht, In 't bijzonder betuig ik dank aan de kiezers van Houthem voor het schitte rend bewijs van vertrouwen, dat zij mij gegeven heb ben. „Tk ben gevallen niet zoozeer over de stemume ils over het biervat en den geldzak van mijn tegenstander. Onder zulke omstandigheden is het eene eer overwon nen te worden, een schande te zegepralen en verblijft in 't vervolg in Z.-Limburg elke Statenzetel aan den meestbiedende." Tegen den heer Jac. L. A. de L. te Middelburg, re dacteur van De Toekomst, werd gisteren door de arrondissementsrechtbank aldaar 1 maand gevan genisstraf geëischt wegens smaadschrift. Hij had den heer J. IT. Elfers te Tilburg beschuldigd van verduis tering van 10. hem ter hand gesteld voor de sta kers. De baret van het uit Haarlem verdwenen meisje is gevonden in het zijkanaal F., waardoor de mogelijk heid bestaat, dat ook het lijk door de sterke strooming is meegevoerd in de richting van het N.iurdzeekanaal. In 1608 aangevangen en in 1612 voltooid, was vóór drie eeuwen het werk van het droogmaken van de Beemster voor den „ingenieur en de molenmaker" Jan A driaensz. Leeghwater reeds een succes, maar vóór dien tijd had hij ook reeds naam gemaakt als „water bouwkundige." Het volgende bijzondere avontuur uit zijn leven, dat hij zelf heeft verhaald, verdient wel aan dacht. „In het jaar 1605 op het laatst van April, was er een wijnkooper te Alkmaar, genaamd Dirk Thomasz,, die met Prins Maurits zeer familiaar was en die den Prins mededeelde, dat in De Rijp twee of drie jonge lingen waren, die onder water konden gaan, iets waar naar de Prins zeer begeerig was om het zelf te zien. De wijnkooper antwoordde, dat hij de lui kennis zou geven, dat zij bij Zijne Vorstelijke Genade in Den Haag moesten komen. „En alzoo door het schrijven zijn wij naar Den Haag gereisd, en zijn aldaar bij den Prins gekomen, die ons zeer vriendelijk groette en ons vroeg, of wij de lieden waren, die onder het water konden gaan, waarop wij antwoordden, dat dit het geval was. De Prins zeide daarop, dat. dit niet te gelooven was, zonder het gezien Ie hebben, waarop wij antwoordden, dat, zoo het den Prins beliefde, wij bereid waren het in den „Vijver" te doen. De Prins achtte de „Vijver" daarvoor niet ge schikt, omdat daar wel duizend menschen bij zouden komen, wat niet zou dienen. „Toen heeft de Prins een valkenier bij zich ontbo den, genaamd Hendrik Evertz., die met ons gaan zou buiten Den Haag, om daar een water te zoeken, waar het bekwaam was om onze kunst te doen, welk water gevonden werd een weinig buiten Den Haag aan de linkerhand, in een Molen-tocht, als men naar Delft vaart. Den eersten dag was er een storm en heel koud water, zoodat rvij den Prins toen niet spraken, maar den tweeden dag heeft de Prins een uur bepaald, na den middagmaaltijd, waarbij de Prins ook mededeelde, dat hij den vorigen dag wel om de zaak gedacht had, maar hij niet graag zou gezien hebben, dat wij een ziekte op den hals zouden gehaald hebben om zijnent wil. Op den bestemden tijd stonden wij gereed: toen is Prins Maurits met zijn broeder Prins Hendrik, met Graaf Ernst en meer andere groote Heeren en Edellui met koetsen bij ons gekomen en de Prins zei- de: „Mannen ik ben gereed om te zien," waarop ik Jan Adriaensz. Leegh-water met een goede courage in het water gesprongen ben en zeide: „Adieu mijn vrome Heeren", en ik was zoo lang onder water, dat Prins Maurits met de andere heeren het genoeg von den en toen ik weer boven kwam, vroeg de Prins mij „Wat was dat geluid, hetwelk ik hoorde?" waarop ik zei„Ik heb luid geroepen, heeft de Prins het ver staan?" waarop de Prins antwoordde: „Ik meende dat 't het brullen van een koe was." Daarna is Pieterszoon van onze makkers te water gesprongen en zoo lang als ik waerover Pieter Pie- tersz. met zijne vingeren ten weinich boven 't waeter speelde: doen zeide Grave Willem van Fvieslant: „den kerel werd verzoepen, hij en kan hem nigt langer hol den 1" En toen Pieter Pietersz. mede op het land gekomen was en wij beiden nog frisch en wel waren, heeft Prins Maurits ons gezegd: „Mannen ik zie, dat uw komst goed is, gaat niet uit Den Haag voor ik u gesproken hebt, gaat in een goede herberg en maakt goede sier," hetwelk wij deden en daarna zijn wij aan het Hof ge komen, waar hij ons eene „vereieringe" heeft gegeven en ook octrooi van onze kunst, hetwelk wij nog tot de zen dag bewaard hebben." Voor onzen beroemden „waterbouwkunt ige" is deze vertooning wel wat zonderling, maar op allerlei gebied was hij een ware bolleboos. Door een vrouw, woonachtig in de Anjeiier&traat to Amsterdam werd Maandagavond aangifte gedaan dat sg, toen zjj 's middags te 4 uur in hare woning, die tegen 3 uur verlaten had, terugkeerde, bemerkte dat de inhoud eener linnenkast over den vlier ver spreid lag. Terwijl zjj een tvjehje op tafel plaatste, werd zjj door een haar onbekenden man, die uit de voorkamer kwam, bjj de keel gegrepen, waarna een tweede m*n het taschje van de taleï nam en daaruit een bank' iljet van f 40 en twee van f 10 ontvreemde. Hierop namen beide mannen de vlucht. In een bovenwoning aan het Hobb-maplein in den Haag, kwam een driejarig kind tijden» afwezigheid der ouders in aanraking met de brardende kachel waardoor de kleertjes vlamvatten. Op het hulpge schrei der kleine kwam een buurvrouw aansnellen, die de vlammen doofde. In het ziekenhuis, waarheen het kind in allerijl gebracht werd, overleed het aan de bekomen brand wonden. Naar uit coede bron vernomen wordt, heeft de heer J. C. E. Mullemeistor, directeur van het Rijks Opvoe dingsgesticht „De Kruisberg", het voornemen binnen kort eervol ontslag aan te vragen. Da hoer Mullemeister heeft het land ruim 44 jaren vediend bij hot gevangeniswezen en de laatste jaren bij het rgksopvoedingswezen. Met m»D en macht hebben de schippers het hier en daar nog 8 a 10 centimeter dikke fis op de Schoter- landsche comp*<moriavaart gebroken en Maandagmiddag is het gelukt Heerenveen te bereiken. De scheepvaart op dat kanaal is dus weer geopend. Van Heerenveen vertrokken gisteren motorbooten in de richting Ak- t um, om het ijs in de Heerensloot te breken, waar k nog zwaar ijs zit. n Het is gisteren de stoomboot op Groningen gelukt ^pt nog zwar» ijs in de Heerensloot van Heerenveen aar Akkrum te breken Do scheepvaart van Heerenveen naar Leeuwarden is dus weer geopend. Werkverschaffing door Landarbeid. Als een gevolg van de verleden jaar opgerichte Emigratie-vereeniging te Amsterdam,' werd benoemd een commiesie ter beantwoording v»d de vraag, of het verschaffen van landarbeid binnen het eigen land niet tegemoet kon komen aan de belangen der werk- loozen. Deze commissie is met haar arbeid gereed en heeft daarover rapport uitgebracht. De commissie beveelt in de eerste plaats aan de het scheppen van werkzaamheden, die in tijden van werkloosheid kunnen wordon aangevat. Als zoodanig wordt genoemd het aanlegger» van volkstuinen in de omgeving der stad in perceelen v*n 60 tot 100 M2., welke tuintjes zich kunnen leenen, tot het kweeken van wat groenten en bloemen, geheel naar vrijheid der huurders. Ook wordt aanbevolen werkverschaffing door arbeid in de duinen van Alkmaar tot voorbij Noordwijk, waar geheele complexen zijn, die door bewerking geschikt kunnen gemaakt worden tot velden voor de mees intensieve cultures in tuinbouw of bollenbouwt. Heden ontvingen we 32.715, makende met bet gis- terverantwoorde bedrag van Y8.625 de som van 111.34. N. N. bracht achtereenvolgens 1. 2.50. 5, 1, f 0.50. 0.30, 0.10, 0.25, v. d. M. 0.50. H. D. Str. 0.50. Mej, A. 1, A. M. 1, D. 0.70, v. d. H. 0.50. het personeel van de eerste hygiënische brood fabriek 3.15, gecollecteerd in een vergadering in het hotel de Nagtegaal 7.60, A. V. 2.50, 1 P. 1, Mej. K. 1, personeel sigarenfabriek de Vorstenland 2.06". van een klein meisje 0.05. Heden werd door de leden van den bond van siga renfabrikanten bet arbeidscontract ter lepkening aan het personeel uitgereikt. Mocht het personeel het con tract niet willen teekenen, dan wordt het met ingang van Februari beschouwd te zijn ontslagen Men deelt ons mede dat de sigarenmakers zullen trachten een collectief contract te verkrijgen. Gisteravond vergaderde de afdeeling Alkmaar van de vereeniging tot steun aan verwaarloosde en half verweesde kinderen in „Central" onder presidium van mr. H. Boelmans ter Spill. Nadat de secretaris, ds. A. O. de Regt, de notulen der vorige vergadering gelezen bad, die onder dankzegging werden goedgekeurd, werd bet jaarverslag uitgebracht, waaruit o.a. bleek, „dat in het bestuur geen verandering was gekomen, dat liet ledental, dat op 1 Januari 1908 bestond uit 1 lid- beschermer, 47 leden en 73 begunstigers op 1 Januari 1009 gestegen was tot 1 lid-beschermer, 49 leden en 77 begunstigers De busjes, die bij verschillende ingeze tenen geplaatst waren, had een bruto-opbrengst van, circa 300. Besloten werd wederom een proef te wa gen met deze busjes. Een teleurstelling was, dat velen weigerden voor de 2e maal een busje in ontvangst te nemen. Bij de Katholieke ingezetenen zijn dergelijke busjes gebracht door de Vincentiusvereerlging, welker inhoud den verwaarloosden kinderen ook ten goede komt. In 1908 kwamen er 5 kinderen bij, één ging weg we gens wangedrag, zoodat de vereeniging 21 kinderen ter verpleging heeft. Over 't algemeen geven zij re den tot tevredenheid. In den loop van het jaar kwa men twee giften in, één van 100 en één van 25." De heer de Regt, die aan de beurt van aftreden was, werd bij acclamatie herkozen. Mejuffrouw A. M. Oort en mevrouw Jansen werden benoemd om de rekening en de verantwoording van den penningmeester, den heer E. M. van Soest na te zien. Alles werd door haar in orde bevonden. Er was een saldo van f 267.51. Op de spaarbank was in 1908 geplaatst 320, de geheele som, die op de spaarbank staat, bedraagt 830.45. Daarna werd de begrooting over 1909 behandeld en vastgesteld. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd ds. A. O. de Regt benoemd. In geval van ver hindering zal een der andere bestuursleden liem ver vangen. Bij de rondvraag herinnerde de heer Van Soest aan zijn verzoek om ontslag als penningmeester. Na eeni- ge discussie verklaart hij zich evenwel bereid zijn functie te blijven waarnemen tot de volgende alge meene vergadering, die binnen niet al te langen tijd zal worden gehouden. De dames Jeaunet Molsbergen (zang), Jacqueline Spaan (viool) en Marie van Oort (piano) allen uit Utrecht, stellen zich voor, bij voldoende inteekening, op Donderdag 4 Februari hier ter stede een concert te geven. Wij hebben van de beide eerste dames een aantal succes in Osnabriick behaald. Zoo lazer, wij dat hare met name waren genoemd. Zoo was er een stukje over een Volksbond-avond, waarin mej. Spaan wordt genoemd „de ster van den avond" en waarin wordt verklaard dat haar spel sinds een vorige maal heeft gewonnen in kracht en uitdrukking. Da' was vermoe delijk een uitknipsel uit bet Utr. Dagblad. Mej. Molsbergen heeft blijkens de recensies zeer veel succes en Osnabriick behaald. Zoo lazen wij dat hare stem in de hoogte naast groote weekheid een zilveren glans bezit en baar ook niet in de lage tonen in den sleek laat, waar zij een volheid van stem ontwikkelt, die menige alt haar niet kan verbeteren. Onze tegenwoordige directeur van het stedelijk mu ziekkorps, de heer H. A. Maas, was tot dusver kapel meester bij het 4e regiment huzaren te Deventer. Een jury heeft de sollicitanten 'naar de betrekking van kapelmeester aan een vergelijkend examen doen deel nemen. Haar oordeel na dit examen was, aldus lezen we in het N. v. Deventer, dat geen der sollicitanten in staat gerekend mag worden het muziekcorps op dat peil te houden, waarop het nu staat. Dit oordeel houdt geen geringe huldebetuiging aan de verdiensten van den vorigen titularis in. De helft van 't programma was reeds afgedaan toen wij Dinsdagavond de Kapelkerk binnentraden om nog eenige nummers te hooren van de Christelijke zangvereeniging „God is mijn lied," die, onder leiding van den heer J. F. de Haas de zestiende uitvoering gaf. Tal van koornummers, afgewisseld door sopraan- en vioolsolo's vormden een uitgebreid programma, dat echter door 'n vlugge afwerking toch niet te laat afge zongen was. Het koor Psalm 84 vers 1, 2 en 6 van B. de Vries was met begeleiding van Harmonium; de nummers 10, 13, 15a en b, en zeker wel de meeste vóór onze komst gezongen koren, waaronder een dameskoor, werden a cappella gezongen. In die stukken deden de dames en heeren zeer hun best, en gaven wat zij konden. De ver eeniging ondervond de welwillende medewerking van mej. Pli. M. RuyghKrens, sopraan, die in „Abend- lied" van Schumann gelukkiger was dan in de uitvoe ring van „het heerlijk Evangeliewoord" van Plette, van 'n ongenoemd violist, die verdienstelijk de „Ele gie", van Schravenzande speelde, zijn hulp verleende bij eenige sop-aansolo's, en het Andante en Allegro uit de A groote terts sonate van Hiindel vertolkte, en van den lieer W. M. Slinger, organist der Kapelkerk. Een vrij talrijk publiek luisterde aandachtig naar de verschillende nummers. Het was gisteren in de Harmonie een avond, welke succes gaf aan de Alkmaarsche Tooneelvereeniging en kunstgenot aan de talrijk aanwezigen. „De overstroo ming" had de zaal geheel doen vullen. Indrukwekkend was het spel van den afgezetten do- miné Sieuwert, die den volgenden dag de pastorie van een klein aan zee gelegen visschersdorp moest verla ten, omdat hij niet geleefd had overeenkomstig zijn heilige roeping, en ook het dorpsmeisje, Stiene Klos, dat den dood in de golven vindt, was voortreffelijk. Rutschow, de koster, juffrouw van Westphalen, de dienstbode van den dominé, verhoogden door hunne krachten niet weinig het succes dat Holm-Sieuwert en Stiene zoo uitstekend verwierven. Men ging zeer voldaan naar huis, voor zoover men niet op het bal bleef, dat zeker menig aai genaam uur tje zal hebben verschaft. departement Alkmaar. Op de vergadering van afgevaardigden van Nuts- depflrtementen van Afdeelingen v. h. NederJ. On derwijzers-Genootschap, van den Bond van Nederl. Onderwijzers, van Volksonderwijs, en van auto riteiten, deskundigen en belangstellenden in zake lager- en vakonderwijs, in Noord-Holland benoorden het IJ, m' t afgevaardigden der „Nuts-commissie voor Onderwijs", de H.H. dr. D. Bos, (van Winschoten), L. C. T. Bigot, (van Arnhem), dr. H. F. R. Hubrecht, n J. Bruinwold Riedel, (van Amsterdam), op Zater dag 23 Januari 1909, 's namiddags D/2 uur, in de bovenzaal van „De Unie", alhier, zullen na een toe lichting betreffende het doel der „Nuts-Commissie voor Onderwijs", door den voorzitter der commissie, dr. D. Bos, de volgende punten ter bespreking wor den gebracht Lager Onderwijs. A. Verhouding van Openbaar en Bijzonder Onderwijs. a. Algemeen Kosteloos Onderwijs. (1) b. Gelijke waarborgen voor goed onderwijs aan de Openbare en de gesubsidieerde Bijzondere Scholen. (1) c. Gelijke minimum-leeftijdgrens bij toelating van kinderen op alle scholen. (1) B. Middelen tot Versterking van het Openbaar Lager 0„derwiie. s. Voorbereidend Onderwij». b. Miximum aantal leerlingen per klasse. (2) c. School-bygiëne en Schoolartsen, (2) d. L"erplieht tot het 14e jaar. (1) e. Wettelijke bescherming vst.n het kind gedurende den leerplichtigen leeft ijd. (1) f. Verplichte Voeding en Kleading van schoolgaan de kinderen, die daaraan behoefte hebben. (1) g. Schoolreizen. (2) h. De gehuwde onderwijzeres in de school. (3) C. Opleiding van Onderwijskrachten. t„ Da opleiding van Onderwijzers. (3) b. Ds Voorwaarden voor het verleenen van Subsidie door do Nuts-commiseie aan Cursussen voor de Hoofd- ec.te. (4). Herhalings- en voortgezet Lager Onderwijs. Cursussen voor volwassenen (2) Vakonderwijs voor jongens sn meisjes. Patroons leergangen, (4) Hooger Volksonderwijs. Gaarne wekken wij belangstellenden op, deze be langrijke en leerrijke vergadering te bezoeken. (1) Op verzoek der Afd. Lacgedijk van „Volkson derwijs. (2) Alkmaar v. d. „Bond v. Ned. Onderwijzers." (3) Aikmaar v. h. Ned. Oud. Genootschap". (5) Hoorn van „Volksonder- Mogen we er nog even de aandacht op vestigen, dat het concert morgenavond in da Harmonie om half acht begint en om half tien eindigt, en dat er ook goedkope plaatsen zijn? Bij den heer C. Breed, L**t 90, is komen aanvlie gen een roode postduif, aan de linkerpoot een alu- minium-ringetje, waarop 85 V 76. Een jong werkman, sinds geruimen tijd werkloos is gisteren, toen hij van zijn meisje kwam in het Noord- Ilollandsch kanaal gesprongen. Door de moeder van het meisje werd hij uit het water gehaald. WOENSDAG. Gymn.-ver. „De Halter," aspiranten afd. 81/. uur. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefeningsavond jongens-afd. 2 uur en 7 uur. Gymn.-ver. „Turnlust," oefeningsavond, 91/a uur. Schaak- en Damclub V. V. V., 8 uur, café Scher- merhorn, van 89 uur Zangschool „Zanglust," 89 uur, Christ. schooL Alkm. Scherpschuttcrsvereeniging Alkmaar, repeti tie, Nieuwe Doelen. Alkm. Symphonieorkest, repetitie, 8 uur, Unie. Alg. Bsstuurdershond, lezing 81/2 uur, Voorwaarts Typografenvergadering, half negen, gebouw Voor waarts. DONDERDAG: Kegelclub „Alles om," 8 uur, Diligentia. Gymn. ver. „De Halter," oefeningsavond 91/, uur. Schietver. „Alkmaar," afd. Volksweerbaarheid, 8 uur, gymn. lokaal. Schietoefening. Danscursus Groen, 8 uur, Harmonie. Kinderkoor (dir. H. Lindeboom) repetitie 8 uur, soc. zaal Harmonie. „Zang en Vriendschap," repetitie, 8 uur, Unie. Ons Genoegen, vergadering, café Diligentia. S. D. A. P„ ledenvergadering, 8I/2 uur, Voorwaarts. Alkmaarsche Kegelbond, vergadering, 8 uur, Dili gentia. Openbare vermakelijkheden. DONDERDAGi Sevcik-Concert 7l/2 uur, Harmonie. UITSLAG VEILING ALKMAAR, bij afslag, gehouden door Notaris Gottmer te Obdam, d.d. 19 Januari 1909. A. Onder de Gemeente Alkmaar: 1. Het winkelhuis, genaamd „de Oude Sleutel" met erf aan de Westzijde van de Mient, Sectie A, no. 492, gtoot 1.35 A. met een gemeene Steeg ten Noorden. Str. J. Muijs c.s. f 7560. Niet gemijnd. 2. Het winkelhuis met erf aan de Westzijde van het Payglop, Sectie A, no. 613, groot 75 cA. Str. G. Dor- beck 5105. Perceel 2 verhoogd met f 600.door J. Marjot q.q. Perceel 1 en 2 samen f 13265, Strg. niet gehaald. 3. Een heerenhuis met erf aan de Spoorstraat, wijk E, no. 49, Sectie C, no. 2129, groot 1.10 A. Str. J. P. Wagenaar, 4090. Niet verhoogd. 4. Een heerenhuis met erf aan de Spoorstraat, wijk E, no. 51, Sectie no. 2089, groot 1.28 A. Str. J. Dorregeest, 4285. Niet verhoogd. Perceel 3, 4 en 5 opgehouden. 5. Een heerenliuis met erf aan de Spoorstraat, wijk E, no. 53, Sectie O, no. 2088, groot 1 A. 11 cA. Str. J. Dorregeest, 4285. Niet verhoogd. 6. Een huis, waarin smederij met bovenwoning en erf aan de Nieuwpoortslaan op den hoek der Nieuw- pcortssteeg, Sectie E, no. 2267, groot 71 cA. Str. B. A. van Geenbuijsen, 2756. Verhoogd door J. P. Wagenaar met f 60. 7. Een winkelhuis met erf aan de Nieuwpoortslaan, Sectie E, no. 2266, groot 66 cA. Str. Jb. Steijn, 2125.—. Verhoogd door J. H. Kluft met f 50. 8. Een winkelhuis met erf aan de Nieuwpoortslaan, Sectie E, no. 2265, groot 75 cA. Str. B. A. van Geen buijsen, 2500. Verhoogd door J. Borsjea met f 276. 9. Een heerenhuis met erf aan de Nieuwpoortslaan, Sectie E, no. 2264, groot 91 cA. Str. dezelfde, 2260. Verhoogd door Slichting met f 55. De Perceelen 69 zijn opgehouden door B. A. van Geenhuijzen qq voor f 10395. 10. Een huis met pakhuis en erf aan het Luttik Oudorp, uitkomende aan de Achterweg, Sectie B, no. 2490, groot 1 A. 36 cA. in 2 perceelen, en wel: a. het huis met pakhuis en grond aan het Luttik Oudorp, groot pl. m. 1 A. 4 cA. Str. J. Muijs, S 1425. b. het erf aan den Achterweg, groot pl. m. 32 cA. Str. O. Koopman, 500. Het huis voor f 1425. Verhoogd door B. A. van Geenhuijzen met f 100. Het erf voor f 500. Verhoogd door C. Govers met f 100. Perceelen a en b samen f 2125. Strijkgeld J. P. Wagenaar voor f 2490. Verhoogd door dezelfde met f 10. Opgehouden. B. Onder de gemeente Heilo: 11. Een huis met schuur en erf aan den Kennemer- straatweg, Sectie B, no. 701, groot 2 A. 29 cA. Str. J. Dorregeest, 3080. Opgehouden. 12. Een huis met erf en tuin aan den Rijksstraat weg, Sectie B, no. 659, groot 9 A. 85 cA. Str. S. Gaus, 2890. Verhoogd door Slichting met f 110. 13. Een perceel bouwterrein aan den Rijksstraatweg (Sectie B, no. 672, groot 10 aren. Str. dezelfde, 920. Verhoogd door S. Gaus met f 80. Perceelen 12 en 13 voor f 4000. Strijkgeld L. Borst voor f 4045. (Kooper). Niet verhoogd. 14. Een huis met schuur, erf en tuingrond aan den Westerweg, Sectie A. no. 1452, groot 20,15 A. in 3 per ceelen, en wel: a. huis, schuur, erf en grond, zijnde een noordelijk gedeelte, groot pl. m. 6 A. 60 cA. Str. J. Buijs, 1800. Verhoogd f 300. b. tuingrond, zijnde een middengedeelte, groot pi. m. 6.60 A. Str. P. H. Hilbrand qq 200. Niet verhoogd. c. tuingrond, zijnde een zuidelijk gedeelte, groot pl. m. 6.95 A. Str J. Buijs, 210. Niet verhoogd. Opgehouden. a, b, c samen f 2510. In den Pruisischen Landdag heeft de heer von Blilow een lange redevoering gehouden. Hg be" gon met aan te manen tot spaarzaamheid. Er is, zeide hij, nog gelegenheid genoeg te sparen en de parle menten hebben ook schuld aan den slechten finan- cieelen toestand, waarin men than» verkeert. Men moet geen nieuwe uitgave doen, zonder dat deze ge dekt is. Over het kiesrecht kon hij Diets anders zeggen dan dat het voorloopige werk tot wijziging met grooten ijver werdt verricht. Van de politieke beambten verlangt hg, dat zg de door Z. M. den Keizer en Koning goedgekeurde en gevolgde politiek der staatsregeering, niet alleen niet zullen tegenwerken, maar ook zullen steuaen en be vorderen. Plicht van den grondwettigen verantwoordelijken Rijkskanselier en minister-president achtte hg het den drager van den k oon te dekken. Hij heeft te zorgen dat er tusichen den drager van de kroon en de wenschen en de gevoelens van het volk geen scheiding ontstaat. Dikwijls werd hem ge zegd, dat hij krachtiger moest optreden tegen de sociaal democratie. Het heeft niet ontbroken aan wetgevende maatregelen om de uitwassen der sociaal-democratie te bestrijden. Waarom zgn deze pogingen mislukt? Niet door de regeering, maar door ds oneenigheid der burgerlijke partgen. Als alle burgerlijke partgen, zeide graaf Botho Eulenburg, samengingen om het antigodsdienstige, antimonarchale, antinationale en

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2