DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Vooibercldend Militair Onderricht. No. 17. Honderd en elfden jaargang. 1909. DONDERDAG 21 JANUARI. Hinderwet. Mariken van Nieumegken. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, /Wonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. De bewijzen van militaire bekwaam heid en lichamelijke geoefendheid liggen van heden af voor belanghebbenden ter gemeente-secretarie beschikbaar. 1.1 H. M de Koningin. Huldeblijk aan H. M de Koningin. Nederland en Venezuela. Tweede Kamerverkiezingen. RECHTZAKEN. Arrondlssements-Rechtbank te Alkmaar. Een biljet van f 1000 verloren. De huzaren. De fabrieksquaestie te Breda. Een R.-K. V»ije Universiteit. AL&MAARS De Burgemeester voornoemd G. RIPPING. Alkmaar, 19 Januari 1909. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van JOH. HILLEaldaar om vergunning tot het uit breiden van een rywielherstelplaats, door het oprichten van een dubbelen moffeloven in het perceel Ritse voort, wyk A No. 41. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden in gediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Dinsdag 2 Februari e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die be swaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer ge meente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 9 Jan. 1909. DONATH, Secretaris. BURGEMEE8TER en WETHOUDEES van ALK- MAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het gemeenteblad van Alkmaar, No. 285, is opgenomen hun besluit van 14 Januari 1.1. waarbij is vastgesteld eene Instructie voor den gemeente archivaris, welk besluit, heden afgekondigd, gedurende drie maan den voor een ieder ter gemeente-secretarie ter lezing is nedergelegd en aldaar tegen betaling van f 0.05 in afdruk is verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G RIPPING, Voorzitter. 20 Jan. 1909. DONATH, Secretaris. ALKMAAR, 21 Januari. De Rijkskanselier von Bülow heeft als Pruisisch minister-president den Pruisischen Landdag vergast op een politieke potpourri. Hij heeft een groote rede voering gehouden en daarin dingen betoogd, die niet alleen voortreffelijk waren in het oog van de zeer con servatieve leden- van dit vertegenwoordigend lichaam. Maar ook heeft hij eenige gedachten gesproken, die buiten het parlementsgebouw niet zullen nalaten een slechten indruk te maken en die naar buiten geheel anders zullen wtrken dan vermoedelijk bedoeld is. Reeds in het haastig samengestelde korte overzicht van de rede in ons nummer van gisteren, vermeldden we, dat de Rijkskanselier ook heeft gesproken over do bestrijding van de sociaal-democratie. Maar hij heeft méér gezegd, dan daaruit viel af te leiden, immers Lij verklaarde o.a. „Ik weet wel dat het mogelijk is, jegens de sociaal democraten den weg der wetgeving te betreden. Om dat te doen, moet de regeering echter de overtuiging gekregen hebben, dat de bestaande middelen zelfs bij een krachtige, ferme toepassing niet meer vol doende zijn. Deze overtuiging heeft de regeering a o g niet gekregen en het moet ons bij voorbaat reeds duidelijk zijn, dat een betreden van het wetge vende gebied geen middel tegen alle kwalen is. Het komt er slechts op aan, dat de regeering in de bestrij ding van de sociaal-democratie ook werkelijk gesteund wordt." Het is wel opvallend, dat de heer von Bülow aldus gesproken heeft in den Landdag, nu bij de laatste ver kiezingen in Juni een zevental sociaal-democraten naar dit Huis zijn afgevaardigd zij hebben allen nog geen zitting genomen, daar van vier de verkiezin gen ongeldig verklaard zijn, terwijl de vijfde in de ge vangenis zit. Zouden deze verkiezingen den heer von Bülow plot seling het roode gevaar hebben doen ontdekken? Het is natuurlijk niet aan te nemen. Meer ligt de veronder stelling voor dc hand, dat er een ander gevaar dreigt en wel den heer von Bülow persoonlijk: de intriges van een hofkliek. Men weet dat er in den laatsten tijd tel kens sprake is van pogingen, om den Rijkskanselier een beentje te lichten. Nu klinkt het niet onwaar schijnlijk dat de heer von Bülow, om het verwijt te ont gaan, dat hij niet krachtig genoeg de sociaal-democra tie bestrijdt, een uitzonderingswet in het uitzicht stelt, verklaart, dat hij er principiëel niet tegen is. Handig zou dat niet zijn. In de eerste plaats niet, omdat hij daardoor vele vrijzinnigen, wier hulp hij niet kan missen, van zich zal vervreemden. In de tweede plaats niet, omdat er geen krachtiger propagandamiddel voor de sociaal-den) eerja tie is dan een uitzonderingswet. Nauwelijks was bekend dat de heer von Bülow over zulk een maatregel in den Landdag had gesproken of in den Rijksdag zeide dr. Franck, een sociaal-democra tisch afgevaardigde: „De arbeiders staan ook zonder dat onder een uitzonderingswet. Ik weet niet, wie het langer zal uithouden, het schijnt wel of cr iemand tracht, een wankelend kanseliersschap op deze wijze te steunen. Wij zijn bereid een frisschen, opgewekten strijd te Voeren. Met uitzonderingswetten kan ieder ezel regeeren." Inderdaad gelooven we, dat de Duitsche sociaal-de mocraten zulk een uitzonderingswet gaarne zouden zien komen. Reeds het dreigement zal tot nauwere aaneensluiting leiden en werd het van kracht, dan zou het getwist tusachen revolutionuairen en revisionisten het is bij ons net als daar spoedig zijn geëindigd. Maar zoover is het nog niet en de tegenstanders van de sociaal-democraten kunnen voorloopig gerust blij ven. De heer von Bülow is vooral een man van woor den, niet van daden jammer, dat hij wel eens wat al te veel woorden gebruikt, hetgeen bij zijn handig heid soms doet bevreemden. De Rotterdamsche Onderwijzers-Tooneelvereeniging zal op Zaterdag 30 Januari in de „Harmonie" alhier het middeleeuwsche mirakelspel „Mariken" van Nieu- meglien" opvoeren. Voor hen die die opvoering willen gaan zien en wij hopen dat velen uit belangstelling voor onze oude literatuur en voor den oudsten tooneelarbeid onzer dichters zich daartoe zullen opmaken geef ik, op verzoek van de Rott. Onderw.-Tooneelver., een kort overzicht van den inhoud van het stuk en een zeer vluchtige beschouwing van het geestelijk leven en (je godsdienstige overtuiging van 15de eeuwsche Neder landers. Vooral het laatste is noodig; want wil men een middeleeuwsch drama of ook maar elk voortbreng sel onzer middeleeuwsche kunst kunnen waardeeren, dan is eenige kennis van de godsdienstige opvattin gen dier tijden een eerste vereischte. De kerk d. i. natuurlijk de Katholieke kerk be- heerschte het geheele maatschappelijke leven dier da gen. Buiten haar waren er eigenlijk weinig zaken die aan de groote massa belangstelling inboezemden. Wat de kerk deed was goed, wat zij beval werd opgevolgd; wat tegen haar of tegen haar wil geschiedde was be slist uit den :>ooze. Waar de toestanden aldus waren is het natuurlijk van groot belang te weten hoe de ver houding was tusschen die kerk en het tooneel. Al da delijk zij gezegd dat die verhouding uitstekend was. Dat verwondert ook niemand, die bedenkt dat beiden in één richting werkten, dat het tooneel als 't ware illustreerde, in beeld bracht, wat van den kansel werd geleerd; dat verwondert nog minder iemand die weet dat de tooneelspelers dier dagen van beroepstoonee- listen, althans in den zin dien wij aan dat woord hechten is nog geen sprake -dikwijls personen waren die kerkelijke ambten bekleedden, en dat ook de gees telijken zelf aanvankelijk in de gedramatiseerde bijbel verhalen wel hebben meegespeeld. Gedramatiseerde bijbelverhalen: de kerk zelf voelde al spoedig het dramatisch karakter van haar eere- dienst. Zij begon met op hooge feestdagen, Kerstmis, Paschen, Pinksteren, het gedeelte van het Evangelie dat van de gebeurtenissen, op die dagen herdacht, han delde, dramatisch voor te stellen en gebruikte daar voor natuurlijk personen die aan haar dienst verbon den waren. In de nocturne van den Kerstnacht b. v. verkondig de één stem de blijde boodschap, een ander hief daarna den Engelenzang aan, een derde was woordvoerder van de herders in het veld enz. Om kort te gaan want we kunnen den ganschen ontwikkelingsgang van de gedramatiseerde liturgie tot het geestelijk en wereld lijk tooneelspcl hier niet uiteenzetten is het wond'-r dat de kerk met welgevallen zag dat dichters zich aan getrokken voelden, om, öf het leven van heiligen of het een cf ander mirakel voor het tooneel te bewerken en den volke te vertoonen niet alleen ter meerdere glorie Gods en der Heilige maagd, maar ook om het daar door den menschen maar weer meer in te prenten dat er een leven is na dit leven en dat daarheen twee we gen voeren: één naar de eeuwige gelukzaligheid, maai de andere naar de eeuwige pijn? Doch dien laatsten behoeft niemand te gaan: kent niet ieder den weg die ten leven voert? Ja ieder kent hem, maar ieder gaat hem daarom nog niet; de geest is wel gewillig maar het vleesch is zwak; en het komt voor dat men jaren achtereen van God afdwaalt. Maar dan laat het ge weten ons toch dikwijls niet met rust en er komt een tijd dat men wel terug zou willen. Doch God (of Christus, in dc Katholieke middeleeuwen hetzelfde) is heilig en kan het kwaad niet zien. Geen vergeving voor den zondaar als daar niet was de Moeder maagd, Maria, die nooit ophoudt ook voor de diepst gevallenen te pleiten bij haar Zoon, een pleit dat voor o betrokkenen altijd gunstig uitvalt. Natuurlijk een aardschen zoon zou liet al moeielijk vallen zijn moeder iets te weigeren, hoeveel te moeielijker Hem die als Mensch op aarde leerde dat men zijn ouders moet lief hebbeu en eeren. Van zoo'n pleidooi voor Gods troou tusschen Maria eenerzijds en Mascheroen, den procu reur van den duivel, anderzijds is het in Mariken voorkomende wagenspel (zie beneden den korten in houd) eeu illustratie. Maar, waar vergeving zoo makkelijk is te verkrijgen, dan speelt de duivel toch eigenlijk een ondergeschikte rol. Hij is wel machtig, maar God is toch altijd nog machtiger; voor het kruis moet de duivel wijken. Men heeft wel een heimelijken angst voor hem, maar tege lijkertijd lacht men hem uit, omdat hij altijd aan 't kortste eind trekt en zich zijn prooi nog ziet ontgaan, waar hij ze zoo stellig dacht te zullen behouden. Dat is dat eigenaardige halfslachtige karakter dat de duivel vooral in de latere middeleeuwsche kunst steeds ver toont. In Mariken is hij waardig gehouden, (1. w. z., men laat 'hem niet tot vermaak van het publiek, gelijk in vele stukken het geval is, op het tooneel aller lei kluchtige bokkesprongen maken. Maar ook in dit stuk moet hij, hoewel knarsetandend van woede, zijn prooi ten slotte loslaten. Moeten? Dat eigenlijk niet. Hij voert Emmeken op een gegeven oogertblik met zich de hoogte in, om haar dan plotseling los te laten in de hoop dat zij zal doodvallen. Maar zijn toeleg wordt verijdeld door toedoen van de Moedermaagden won der boven wonder het mirakel van dit mirakelspel Emmeken valt niet alleen niet dood, maar de van dien val weldra bckomene krijgt na jaren van ernstige boetedoening ten slotte volkomen vergiffenis. (Wordt vervolgd.) De Haagschn correspondent v&n de „Tel schrijft Dinsdagmiddag h»bben wij ons nog eens overtuigd of de onbescheidenheid van 't publiek jegens H. M. de Koningiu nu werkelijk zoo groot is, als in de laatste dagen weder wordt beweerd. En tot onze spijt moeten we erkennen het is zoo. Een zeer groot aan tal menschen stond onze Koningin op te wachten, toen Zij uit het paleis van H a» Moeder kwam en het geheele escorte van oudo-juffrouwen-met-bood- schappen-mandjes wand-lende heertj -s en fi-tsers zette zich achter H. M. in beweging, het Voorhout in. Z-lfs van buiten de stad schijnen menschen te komen met het speciale doel, H. M. de eer aan te doen, Haar te begeleiden. Zou daar nu werkelijk niets aan te doen zijn? Do plaatselijke pers slooft zich uit om middelen te vinden, teneinde H. M. te vrijwaren tegen dergelijke verregaande onbescheidenheid en het schijnt, dat er zelfs eene organisatie op til is om naar die middelen te zoeken. Z. K. H. Prins Hendrik. Z. K. H. Prins H«ndrik heeft het voornemen het eerste C .sino-bal van dit seizoen Dinsdag in het Hotel den Ouden Doelen te bezoeken. Uit meest betrouwbare broD wordt san de „O. H. Ct." medegedeeld, dal hot huldeblijk san H. M. de Koningin aan te bieden vanwege Haarlem en omstr* - k«n zal bestaan in een nader te bepalen voorwerp, terwijl de resteerende gelden aan H. M. zullen worden ter hand gesteld ten einde te gebruiken op die wijze w-lke H. M. hot wenschelijkst zal -"inden. Mevr. BoogaardVrijthoff te Sluis, echtgenoote van den burgemeester, heeft het initiatief genomen tot de vorming van een comité, dat zich ten doel stelt door kantwerksters te Sluis een kleed te doen vervaar digen, behoorende bij den door de vrouwen van Zee land aan II. M. aan te bieden kinderwagen. De nieuwe minister van waterstaat D-< benoeming v*n het Eerste Kamerlid mr. Regout tot Minister van Waterstaat is gisteren geschied met ngang van heden. i Mr. Regout, is gisteravond te half zeven per Staats spoor uit Maastricht in de residentie aangekomen. De minister wordt hedenvoormiddag door H. M. de Koningin beëedigd en zal vermoedelijk ook reeds heden het beheer van bet waterstaatsdepartement uit handen van den interimairen minister, den heer Talma, over nemen. Uit Car.: 9*8 wordt gemeld Dank zij de medewerking vau alle tegenstanders van het totnutoe gevolgde stelsel, wordt president Comez met eiken dag populairder. Binnenkort zal Castro waarschynljjk bij proclamatie worden afgezet. De onderhandelingen met de Amerikaansche regee ring over het herstel vau de diplomatieke betrekkin gen hebben ten naaste bij hun beslag gekregen. Dr. J. de J. Paul, oud-minister van buitenlandsche zaken van Venezuela, gedelegeerde der Venezuelaan- «che regeeri'g, is gistermiddag uit Parijs te 's Gra- venbage aangekomen en heeft zijn intrek genomen in Hotel des lades. Men meldt uit Bi uk el, dat Dr. P*ui, op weg naar den Huag, in e n interview heeft verklaard, dat e» n spoedige hervatting van de diplomatieke betrekkit.- gen tusschen Nederland en Venezuela kan worden tegemoet gezien en dat hij van d-n H«»g naar En geland en vervolgeus naar Dmtachiand en Italië ver trekken zal. Mr. N. G. Pieraon ze>1 by de aanstaande Kamerver kiezingen niet meur een candldatnur aanvaarden. Hooge leeftijd en gezondheidsredenen leidden tot dit besluit. Het „Huisgez.' deelt mede, dat de afgevaardigde voor 'a Hert genhosch, mr. A van Sasse van IJsselt, geen hernieuwing van zijn mandaat wenscht. Dr. Ph. Roessingh, lid der Tweede Kamer voor het district Emmer, is thans ook opnieuw voorloopig candidaat gest-Id door da liberale kiesvereeniging Nieuw-Doi drecht, te NL-uw Dordrecht. M-4 zekerheid kan worden medegedeeld, dat by de aanstaande Kamerverkiezingen geen samenwerking tusachen de Liberale Unie en den Vryz. Dom. Bond is te wachten. Stappen om tot samenwerking te komen zijn niet gedaan en daartoe zal zeker doo<- den Vrijz. D«ro. Bond ook niet het initiatief worden ge nomen. Zdf-» staat het ernstig te bezien, of, indien de Liberale Uuie in dezen den eersten stap zou doen, zij dan bij den Vryz. Dem. Bond een gewillig oor zou vinden. De heer J. Welleman te Krabbendijke is door vrij- zinnig-democrutische werkliedenvereenigingen in het district Ridderkerk candidaat gesteld voor het lid maatschap van de Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 19 Jan. Vervolg.) Baggerdiefstal. Ariën B., landbouwer te Langedijk, heeft den 14en December met een schuit te Hoorn gebaggerd in de sloot bij het rijkslandbouwproefstation, zonder dat hij daartoe het recht had. Beklaagde's bedoeling was den bagger voor zijn land te gebruiken. Durk van den Berg, rijksveldwachter te Hoorn, liep dien dag langs het landbouwproefstation en zag, dat bekl. bezig was met baggeren. Toen deze den veld wachter zag, was hij van plan weg te varen, maar bleef, toen hem dit gezegd werd, liggen. Getuige Reindert Visser, administrateur van de boerderij van het rijkslandbouwproefstation, verklaart dat bij de proefzuivelboerderij landerijen en slooten behooren. De huurder van de landerijen mag den bag ger uit de slooten gebruiken, dus de zuivelboerderij heeft recht op den bagger. Wegens dezen baggerdiefstal werd 10 boete subs. 10 dagen hechtenis geëischt. Mishandeling. Auke en Hendrik Jan B., vader en zoon, te Den Eurg op Texel, hadden den 18en December aldaar C'ornelis Kalis mishandeld door hem den keel dicht te knijpen en een slag op het aangezicht te geven. Comelis Kalis deelt de rechtbank mede, dat hij den 18en December met Hendrik Jan B. van 't werk kwam. Ze kregen woordenwisseling, die op ruzie uit liep. Hendrik's vader, Auke B., kwam er bij en greep beklaagde bij den keel, daarna sloegen zij hem. Cor nelia had hiertoe, naar hij beweert, geen aanleiding gegeven. Beklaagden verklaren Kalis niet bij zijn keel, maar bij zijn boezeroen te hebben gegrepen. Getuige Nicolaas Lap zag dat Auke B. Cornelia Kalis met beide handen bij zijn keel vastgreep en Hen drik Jan B. een slag gaf, die op Kalis z'n schouder terecht kwam. Ook Willem Eelman was getuige van de ruzie en zag wel degelijk dat beklaagde Auke B. getuige Kalis opzettelijk bij de keel greep. De officier van justitie eischte wegens mishande ling 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. QEMENÜU NIlU w s. Maandagmiddag te ruim 12 uur is vermoedelijk in de wachtkamer van het hulppoatkantoor in de Van E -ghenstraat te Amsterdam verloren een brief inhou- d nde een bankbiljet van f 1000 No. 3649 AX. Gestoorde nachtrust. Giste-nacht omstreeks 118/4 uur werd Weesp uit zyn nachtrust opgeschrikt dour bet aanhouden blazen eener stoomfluit, welk gefluit maar geen einde nam, doch hoe langer hoe scheller werd, coodat men onheil op de spoorlijn moest vermoeden, wat echter ten slotte gelukkig onjuist bleek te zijn. Tal van inwoners spoedden zich naar het station en daar bleek dat de stoomfluit van een uit de richting Hilversum aanko menden locomotief onklaar was geraakt en van den Keverdijk was blijven doorblazen, tot hier aan het station, waar men in het euvel kon voorzien en het fluiten ophield. Vijf der huzaren van de depóts te Haarlem, die aan de j J. or geoorloofde verwijdering hadden deelgenomen, zijn in twee gedeelten onder militair geleide van daar naar Vlissmgen overgebracht, ten einde aan strengere krijgstucht te worden onderworpen, by de 2e klasse van het algemeen depót van discipline te worden ga- plaatst. Door bemiddeling vau den burgemeester van Breda he-ft de firma Klep besloten, het grootste gedeelte van hare vroegere arbeiders wederom in dienst te nemen, ofschoon zij daaraan op het oogenblik geen behoefte heeft. Ondanks de formeele tegenspraak van het „Utr. Dagblad", schrijft de „Stichtsche Crt." haar bericht omtrent de stichting eener R.-K. Vrije Universiteit te Utr«cht, ton volle te kunnen handhaven. „Wij mogen", zegt het blad, „in enkele byzonder- heden misschien bezijden of boven de waarheid zyn (wij hebben het oog op de genoemde cyfers) de hoofd zaak is juist. De opmetingen, die gedaan zyn, en andere praeli- minaire maatregelen, die genomen 'zyn, staven de waarheid van ons bericht. De toekomst zal ons binnen niet te veel jaren in het gelyk stellen."

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1