STADSNIEUWS. Uit Purmerend. Staatspensloneerlng. Uit St. Pancras. Uit Winkel. Jachtwet en Jachtopziener. Arme vogels. Een oude koe. Gehuwde onderwijzeressen In de school. Arm ventje I Het bgna 3-jarig zoontje van den heer A. aan de Diezerkade te Zwolle, klom een trap op en viel boven gekomen, naar heneden. Aanvankelijk schenen de gevolgen niet ernstig, maar langzamerhand verer get de de toestand echter zeer en de kleine is na een smartelijk lijden overleden. Doodgeschoten. Doodslag. De werkloosheid te Amsterdam. Ijs Louis Bouwmeester. Goed afgeloopen H. B. S. met handelsschool. Nieuws uit Hoorn. H. M. de Koningin en de geschenken. Voor een weduwe met een kindje. Diefstal. 't Nut. Mariken van Nleumeghen Koninklijk goedgekeurd. Gezinsverpleging. Vrouwenkiesrecht. Weinig belangstelling. Verbetering. Agenda Uit de rekening van de vereeniging tot onderlinge verzekering van slachtvee te Purmerend, over 1908, bleek, dat, werd ontvangen: lo. Batig slot 1007 333.632o. Opbrengst verzekeringpremiën 19899 3o. Contributie van nieuwe leden/ 645 4o. Opbrengst van gezouten vltesch 6836; 5o. Opbrengst van ge kookt vleesch 1169.63; 6o. Opbrengst van huiden en vet 2088.41; 7o. Renten 9.72 en 8o Buitengewone ontvangsten 25. Uitgegeven werd aan lo. Vergoe ding bij afkeuring van runderen 24136.826 2o Reis- en verblijfkosten, zaalliuur en verdere uitgaven in zake onderzoek en verkoop van afgekeurd vleesch 1765.27; 5o. Traktementen en loonen 1589; 4o. Drukwerk en udvertentiën 206.6855o. Kosten van bestuursverga dering 231.30; 6o. Verschillende uitgaven ten be- lioeve van de administratie 204.11. Het totaal der ontvangsten beliep dus 31006.42, dat der uitgaven 28133.19, makende een saldo van 2873.23. In aanmerking genomen, dat het vorig boekjaar een saldo gaf van 333.63, werd er dus over 1908 een winst gemaakt van 2539.60. Verzekerd werden 13266 runderen, waarvan 98 ge heel en 279 gedeeltelijk werden afgekeurd. In 1908 zijn 72 nieuwe leden ingeschreven, waardoor het ledental met 1 Jan. 1909 kwam op 1900. Ten Raadhuize werd gister gehouden de verpachting voor 2 jaren van het grasgewas aan de wegen tusschen de „Zes Noord-Hollandsche Steden." Gepacht werd: liet le perceel gelegen onder Landsmeer aan Dirk Box te Schouw voor 177 per jaar; het 2e perceel onder watergang aan Klaas Box te Upendam voor 205 per jaar; het 3e perceel onder Upendam aan J. Eggers te iipendam voor 180.50 per jaar; en het 4e perceel aan J. IJpema te Purmerend voor 131. De geheele pachtsom beloopt per jaar pl. m. 50 meer dan bij vo rige verpachting. ik kans een mg goed gezelschap bij elkaar te krijgen, dan ga ik. Zoo niet, dan zullen we zien. („N. v. d. D. Het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspenai- onneering heeft besloten twee bondsleden naar Denc- marken te zenden ter bestudeenng van de werking der Deenache pensioenwet van 9 April 1891 Daartoe zijn aangezocht de heeren da. D. A. van Krevelen en Frana Netscher. Door eene commissie uit het hoofdbestuur van den Boud voor Staatspensionneeringbestaande uit de heeren ds. D. A. van Kravelsn, Frans Netscher en G. L Janssen sa! een concept-wetsontwerp op de Staats pensionneering met memorie van toelichting worden opgesteld, teneinde in concreten vorm de wenschen van dien Bond ter kennis van 't algemeen te bren- geD. Vooral zal daarbjj ook de financieels zgde van het vraagstuk onder de oogen worden gezien, In de joDgste vergadering van het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering is het advies vastgesteld te geven aan de leden en afdeelingen van den Bond inzake het oefenen van invloed b{j de a.s. verkiezingen. Daarvoor is een vorm gevondeD, die den Bond en de afdeelingen als zoodanig buiten de politiek houdt, doek den invloed der Bondsleden-kiezers op hunne eigene politieke partij geheel tot sgn recht doet komeD, -T.. Uit Schermerhorn. Tot diaken bij de Ned. Herv. Kerk is benoemd de heer J. Helder, vacature A. Kluft en tot ouderling de heer J. Kuilman, vacature H. Voorthuizen. Alhier beginnen de voor j aars werkzaamheden reeds weer, deze week worden al duizende broeiramen met zaad van de verschillende vroege koolsoorten bezaaid. In een gisterenavond gehouden algemeene vergade- ring van de vereeniging tot verbetering van het vak' onderwjjs in Westfriesland, is besloten voor de afd. Winkel te openen een cursus in boekhouden en rekenen. Een cursus in bouwkundig teekenen bestaat reeds. De vergadering geleid door den voorzitter, den heer Schuitemaker van Medemblik, was goed bezocht, hoofd zakeljjk door vaklieden. Aan de vergadering was verbonden een tentoon stelling van teekeningen vervaardigd op de cursussen der vereeniging. De kantonrechter te Ter Neuzen heeft een jachtopziener uit Axel, ter zake van het op den openbare3 weg bjj zich hebben van een wapen, ver oordeeld tot een hechtenis van vjjf dagen mat ver beurdverklaring van het in beslag genomen geweer De landhouwvereeniging Eendracht maakt Macht te Nieuw Helvoet. looft voor elke drie musuchen, die men haar vóór Mei bezorgttwee centen uit. Of de musch tot de schadelijke dan wel tot de nuttige vogels behoort, schijnt voor deze vereeniging dus niet twijfelachtig. Ruim 8 jaar geleden 8 October 1900, stond voor de Rechtbank te Assen terecht een landbouwer uit DaleD, ter zake dat hjj een koe, waarop door de Stieltjeskanaalmaat8chappjj beslag was gelegd, aan dat beslag had onttrokken. De zaak werd toen ge schorst, omdat over die ko« een civiel geding werd gevoerd. Nu daarin eon beslissing is gevallen, heeft de Rechtbank den man vrijgesp'oken. In de zitting van den Raad der gemeente Helder, Dinsdagavond gehouden, is na breedvoerigediscussiën met 15 tegen 4 stemmen verworpen de molio, icge diend door den heer A- P. Stealma'-, luidende: „De Raad van oordeel, dat het in de schoei werkzaam blijven van onderwijzeressen na haar huwelijk Dietin het 1 elang is van het onderwijs, gaat over tot de orde van den dag". Een treurig ongeluk, dat men zich mogelijk nog wel z*l herinneren, vormde gisteren het onderwerp van een der strafzaken, die voor de arrondissements rechtbank te Amsterdam behandeld werden, 't Betrof de zaak van den 16-jarigeu jongen, die in de lo Jan van der Heijdestraat het achtjarig zoontje van den heer Bruijnsma bij ongeluk met een flobert-pistool doodschoot. Het O. M. eischte tegen bekl. wegens het veroor zaken van do d door schuld, plaatsing in een tucht school voor den tjjd van 6 weken. Ia den nacht van Zondag op Maandag heeft er te Willemsoord (Emmeu) eene ernstige vechtpartij plaats gevonden. Een zekere Jan W., 18 jaar, moet den arbeider Hendrikus Kootstra, 24 jaar, zoodanig met een mes of scherp voorwerp achter het oor hebben geslagen, dat deze gisternacht is oyerleden, zonder tot bswustzijn te zijn gekomen. De 11de opgave van de Amsterdamsche commissie uit de burgerij ten behoeve der werkloozen wijst een bedrag aan van f 2982.77'/2. Dit maakt in totaal met, vorige opgaven de somma van f 117,372 69. Een onderzoek naar het ijs nabij De Lemmer heeft aangetoond dat voor sto:mbooten aldaar nog geen doorkomen isop vele plaatsen zit het tot heuvels op den bodem opgestapeld. Het eiland Schokland, hoewei voor zeilschepen te bereiken, levert nog v-»el gevaa- op. De noordenwind heelt thans veel los ijs rondom dit eiland verspreid Geruchten gaan, dat Louis Bouwmeester zich weder zou opmaken voor Indië. Louis Bouwmeester om bescheid gevraagd, heeft geantwoord „Naar Indië gaan Ja en neen. Zie Twee aan heUHSoenderdiep te Groningen suiveil- leerende agenten bemerkten, dat het bovenlijf van een man boven het dek van een aldaar liggend scr ip uitstak. Ze gingen op het schip en trokken den man uit het luik, waarbij hun bleek dat 's mans onder broek brandde. De brand was ontstaan door het naar binnen slaan van de vlam in eea petroleumlamp. De man wild© door het luik vluchten, maar bleef erin vastzitten. Door de politie werden de vlammen gebluscht De Gemeenteraad te Haarlem heeft besloten over te gaan tot oprichting eener Hoogere Burgerschool met driejarigen cursus en daaraan verbonden Handels school met tweejarigen cursus; verder werd besloten de aanvullingsklasse der Burger-Avondschool op te heffen en in verband daarmede op te richten een avondschool voor handelsonderwijs. Mr H. C. van Meurs t Te Haariem U in den ouderdom van 59 jaar overle den mr. H. C. van Meurs oudgriffier van het Gerechts hof te Paramaribo. Het bezoek der Duitsche landraden. De berichten over het bezoek der Duitschers blijken wel wat overdreven. Zoo wordt steeds gesproken van Duitsche Landbouwraden, wat onjuist is. Er zijn on der de excursisten yrijwat „Landraden,' dat zijn amb tenaren der administratie, ongeveer wat men hier bur gemeester zou noemen en die aan het hoofd van een „Kreis" staan. Deze heeren volgen een cursus, waaraan een uitstap je van enkele dagen is verbonden, dus ook al geen ex cursie vau negen weken. Dat vorst Von Bulow zou meekomen, is ook onjuist. Die vergissing verklaart een vriendelijk lezer ons als volgt: Op de gedrukte programma's der bedoelde cur sussen staat in den regel gedrukt: „Ehrenpraesident Seine Excellenz der Herr Reichskanzler und Minister- prasident Dl'. Graf (tegenwoordig Prince) Von Bü- low." Maar dit sluit niet in dat de heer Von Bülow zich persoonlijk met de cursussen of uitstapjes be moeit. De heer 8. Koenen, leeraar aan de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouwschool te Wageningen nam in 1905 deel aan zulk een excursie, een bewijs dat de Verein niet zoo officieel is dat particulieren en zelfs vreemdelingen er niet aan zouden kunnen deelnemen. Dat de excursie ditmaal naar ons land plaats vindt, houdt daarmede verband, dat dr. Trost, die haar even als verleden jaar leidt, een serie lezingen houdt over onzen landbouw en dien van België, in verband met de overheidsbemoeiingen op landbouwgebied hier te lande en in België. Hij wil blijkbaar gaarne zijne toe hoorders eens met eigen oogen laten zien, dat de land bouw bij ons nog leeft en zelfs zoo gezond als een visch is, niettegenstaande er hier geen protectie in den zin van graanrechten als anderszins bestaat, iets wat de „Landrate" in hun Kreis teruggekeerd, gerust wel eens mogen vertellen aan de boeren. (N. R. Ot.) Religie en politiek 'n Nederland. Gisteravond hield de heer J. C. Ramaer, hoofdinge nieur-directeur van den waterstaat, in de afdeeling Nederland van het Aardrijkskundig Genootschap te 's-Gravenhage, een voordracht over religie en politiek in Nederland. Spreker toonde met kaarten, waarop de percentage wijze verdeeling der katholieken in de verschillende ge meenten mer kleuren was aangegeven, aan, dat er be halve in de heide overwegend katholieke provinciën nog vele gebieden katholiek zijn, vooral in Holland. Een groote achteruitgang van het Katholicisme valt waar te nemen in Gelderland en Overijsel, daarentegen is het katholicisme in Holland over het algemeen voor uitgegaan. Het geheele percentage is in 80 jaren van 39 op 35 pet. gedaald. Nog werd een kaart getoond van de percenten gere formeerden (vroeger afgescheidenen en doleerenden genoemd) in de verschillende gemeenten ten opzichte van alle protestanten. Daaruit blijkt dat deze vorm van godsvereering vooral wortel heeft geschoten in bij na geheel Zuid-Holland, groote deelen van Friesland (het noordoosten en het westen) en van Groningen (het noorden en westen), kleinere van Drente (vooral in het midden en oosten), Overijssel (de noordelijke helft), Gelderland (de Veluwe), Zeeland (vooral Wal cheren) en het protestantsehe deel van Noordbrabant Het grootste precent komt voor te Urk en te Bunscho ten. In het geheele land zijn 81/2 pet. van het geheel of 14 pet. van alle protestanten, gereformeerden. De andere gezindten werden nog kort behandeld en opgemerkt dat de Israëlieten hebben12 pet. te Am sterdam, 7 pet. te Winschoten, 6 pet. te Coevorden, 5 pet. te Meppel, overal elders minder, in het geheele land 2 pet. Hierna ging spreker over tot de politiek. Uit een vertoonde tabel bleek, dat in de districten waar de beide hoofdpartijen elkander bijna in even wicht houden, betrekkelijk veel meer kiezers zijn dan in die, waar ééne partij geheel meester is. Het sterkst komt dit uit in Enkhuizen, waar volgens de aanstaan de kiezerslijsten 861/2, en in 's-Hertogenbosch, waar tóVj pet. van het aantal mannen van 25 jaren en ouder kiezer zullen zijn. (Hierbij werd rekening gehouden met het feit, dat in jaren, in welke algemeene verkie zingen voor de Tweede Kamer plaats hebben, het aan tal kiezers in twijfelachtige districten veel grooter is dan andere jaren.) En van dat aantal kiezers komt weder het betrekkelijk grootste gedeelte in 1905 Lij eerste stemming 96 pet., bij herstemming 98 pet.) in Enkhuizen op, terwijl het aantal toen opgekomen kie zers in 's-Hertogenbosch nog geen 50 pet. van het ge heele aantal bedroeg' (alleen in Sittard, waar slechts katholieke kandidaten waren, kwamen nog minder percenten op). Heerschte ei overal zooveel belangstelling als in de twijfelachtige distridteh dan zou het aantal kiezers voor 1909 stijgen van 875.000 op 1.060.000. Als alle of zooveel mogelijk kiezers opkwamen, zou de Tweede Kamer moeten bestaan uit 14 socialisten, 11 vrijzinnig-democraten, 13 unie-liberalen, 8 vrije li beralen, 1 christen-demoeraat, 1 Eriesch christelijk- bistorischc, 5 christelijk-historischen, 15 antirevoluti onairen en 31 katholieken. De Eerste Kamer zou uit 24 leden van de linker- en 26 loden van de rechterzijde bestaan; thans is dit 19 tegen 31. Door invoering van evenredige vertegenwoordiging kan men overal dezelfde belangstelling krijgen. Spre ker, hoewel buiten de politiek staande, vond het wen- sehelijk, dit vraagstuk vóór alle anderen onder de oogen te zien Het debat dat volgde liep in hoofdzaak over de oor zaken van de vermeerdering van het aantal katholie ken in de groote steden en in sommige streken des lands. Men meende dat de inleider, die oorzaken vermelden de en daarnevens wijzende op de vermindering van het aanta} katholieken over het gansche land, eenige fac toren, o.a. den grooten invloed der katholieken ge volg van het grootkapitaal waarover zij beschikken had verwaarloosd. Ned. Politiebond. De algemeene vergadering van de provinciale afdee ling Noord-Holland van den Ned. Politie-Bond, zal Vrijdag 29 Januari alhier gehouden worden. Mr. A. A. IJuizenga, advocaat en procureur alhier, zal een voordracht houden over: „Een en ander over de or ganisatie en bevoegdheden der politie." t Mevr. W&rftns bedrfjf. Dinsdagavond werd door Royaards' gezelschap op gevoerd „Mevr. Warrens bedrijf." We kunnen en mogen niet nalaten aan ons oordeel over het spel een beschouwing over het stuk te doen voorafgaan. Het is ons hard tegengevallenWij voor ons zien in de taak van het tooneel, het opvoeren van den mensch tot iets hoogers; het „op de planken" brengen van stukken, waarin worden geschetst toestanden, 't zij algemeen of slechts bij engelen beken*}, doek uit welker moreel het publiek iets heeft te leeren, welker strekking is, ons zelfs onder het uitbeelden van de schrilste toestanden beter te maken. En een mo raal heeft Shav.'s tooneelspel niet en heeft het er één, dan Het le bedrijf doet ons reeds met grond veronder stellen, wie en wat mevr. Kitty Warren, de Moeder van Vivie is. Het 2e bedrijf geeft ons volle zekerheid, door het schrille verhaal, dat de Moeder aan haar Dochter doet. We wéten nu, wie zij was, maar ook, hoe de omstandigheden haar zoo hadden gemaakt. Hoe de inriehiing der maatschappij oorzaak is, dat menig meisje genoodzaakt wordt het bedrijf uit te oefenen, dat Mevrouw Warren tot het hare had ge maakt. En Vivie zou geen Dochter, zou geen Vrouw zijn geweest, wanneer ze met haar groote Liefde, haar Moeder niet had vergeven. Aan het slot van dit be drijf, toen zij Mevr. Warren noemde, haar arme Moe der. haar lieve Moeder.toen waren we getrof fen en ontroerd Met gevoelens van sympathie voor Vivie en van medelijden voor do Moeder, gingen we pauseeren. We kónden ons niet vereenigen met hen, die het stuk Shocking" vonden. We verdedigen den schrijver Shaw, die ons zoo meenden wij zou laten zien, dat, hoe de omstandigheden het meisje ook konden noodzaken, het bedrijf van Mevr. Warren ook tot het hare te kiezen, toch ook vaak, wanneer die omstandig heden anders zijn geworden, met afscheid op dat be drijf wordt teruggezien en de Moederliefde haar rech ten doet gelden. En met die gedachten in ons, moést het 3e bedrijf ons al koud water op het lijf vallen. Wat moesten we hooren?! Zette mevrouw Warren haar obscuur bedrijf nog voort? Was dan alles huichelarij geweest? Waren het dan toch niet de omstandigheden, die hier den mensch hadden gemaakt? Was dan de hartstochtelijke ontboezeming' tegenover Vivie slechts comedie ge weest? Maar dan kon Vivie haar moeder ook verwijten, wat ze Crofts in 't aangezicht slingerde, dat hij, de kapi talist, die niet door- bange broodzorgen genoodzaakt was geweest Mevr. Warrens bedrijf te deelen, maar het slechts deed, om z'n 35 winst op te strijken, een schurk, een poen was Toen moést Vivie zich wel met verontwaardiging van haar moeder afwenden. Zij ook wist, dat de Moe derliefde was gehuicheld geweest Moreel heeft het stuk niet en trekken we er één, dan is het er één, waarvoor we huiveren. „Het publiek wil het zoo," zegt men. Treurig ge noeg'. Maar het Tooneel mag o. i. niet meewerken, dat verlangen voet te geven. „De recettevoegt men ons toe. „Keus te over, rest liet Tooneel" is ons antwoord. Ook met Shaw's werk ware een goede recette te verkrijgen, ja, zelfs een betere. Het publiek, het eene deel dan, had voldoe ning genoeg i:i het le en 2e bedrijf en het andere deel ware voldaan geweest, als uit het 3e en 4e bedrijf ge bleken was, dat de dochter niet alleen uit de demorali seerde omgeving van Mevr. Warren ware gehouden, maar indien de moeder zelf, die omgeving den rug had- de toegekeerd. Over het spel kunnen we kort zijn. We betreuren het. dat zulk meesterspel werd verbruikt aan het opge voerde stuit. Machtig mooi werd gespeeld door Mevr. arren en Vivie en Frank zoowel als door de anderen. Daar van Oilefen als Crofts was niet rolvast. Aan Royaards zelf ware het ongetwijfeld gelukt van deze nevenrol een hoofdrol te maken. Een teleurstelling te meer, dat hij zelf niet gekomen was. We betreuren dit het meest voor de Garantenvereen. IV ant zeker ook daardoor, was de Parkzaal zoo slecht bezet, 'n 180 toeschouwers slechts. En toch deze ver eeniging verdient meerderen steun. Haar streven is tchoon, haar doel is mooi. Jammer vinden we het, dat ze buiten haar schuld, (lie doel Dinsdag o. i. niet heeft bereikt. Goedgekeurd. De Konicklgke goedkeuring is verkregen op de statuten der Ger. Zondagsschool vereeniging „de Z'-aier" en op eene wijziging in de statuten van „de Groote Sociëteit" beide alhier. Openbare Vergadering. Donderdag 4 Februari zal de heer Ferf spreken voor de Kiezers in het distriet Hoorn. De vergade ring ia openbaar en biedt gelegenheid tot debat. STAATSLOTERIJ. 5e klasse, 4e ljjst. Trekking van heden. No. 9354 f 1000; no/l9771 f 400; nos. 2017, 8676, 4736, 12255, 20181 f 200nos. 683, 1882, 2176, 3847, 9602, 9930. 12578, 16743 en 19026 f 100. gevers van geschenken bij de verwachte heugelijke ge beurtenis als hoofdzaak beschouwende, heeft bekend doen maken, dat, waar zulke dringende eischen wor den gesteld aan particuliere liefdadigheid het Haar aangenaam zoude zijn dat geen belangrijke bedragen voor geschenken worden besteed, doch dat aan een ge deelte van de voor dit doel ingezamelde gelden een be stemming wordt gegeven ten behoeve van liefdadige instellingen. Men seint ons uit 's Gravenhage H. M. de Koningin, de vriendelijke bedoeling der De heer W. G. Paulez zendt ons een ingezonden stuk, waarin hij naar aanleiding van het feit, dat gis teren een klein meisje vijf cents aan ons bureau bracht, den lezeressen en lezers, voorzoover zij nog niets hebben afgedragen voor de weduwe en het te ver wachten kindje opwekt dit aardige voorbeeld van een klein kindje, dat alles geeft wat het heeft, te volgen. Het stuk is te lang om het op te nemen en de geachte inzender zal het wel goed vinden, dat we volstaan met liet volgende op te nemen „Dengenen, die gezegend zijn met aardsche goede ren, verzoek ik, indien zij nog niet gegeven hebben, och talmt niet langer, zendt morgenvroeg Uw dienst bode of huisknecht naar den Voordam C 9, waar men gaarne Uw groote giften in ontvangst zal nemen. En gij, die zwoegen moet voor Uw dagelijkseh brood, zendt ook gij Uw penningske naar het voorbeeld van dat meisje, dat haar vijf eenten gaf, want ook Uw giften zullen op den Voordam gaarne ingewacht worden." Aan hen, die mochten denken dat wij het bij ons ingekomen gs'd ineens aan de weduwe zullen afdra gen, kunnen wij alvast mededeelen, dat dit niet in ons voornemen ligt. Wij stellen ons voor te beginnen met de soig ngar de Spaarbank te brengen en een beroep te doen op de medewerking van enkele stadgenooten, om te beslissen op welke wijze én de weduwe én het kindje het best geholpen kunnen worden. Voorts meenen we Zaterdagmiddag om 3 uur wel te mogen overgaan tot sluiting van de inschrijving. Dan heeft zeker wel een ieder gelegenheid gehad, om, indien hij dit wilde, bij te dragen voor het doel, waarvoor wij ons bereid verklaarden gelden in te zamo- len. Heden ontvingen we in het geheel 18.15, makende met het gisteren verantwoorde 111.34 de som van 129.49. Van de scherpschutters vereeniging ontvingen we 1.30, van de fam. P., klein en groot, 1.36, van N. N. 5, 1, 2 en 0.25, van N. 0.50 en 1.50, van N. G. 0.25, van G. O. 8. 1, van D. M. 0.75; *an R. 1, van J. en M. 0.50, van K. 0.50 en van B. 1.35, Eenigen tijd geleden, ongeveer in het einde der maand November zijn van de werf ,,'t Hondsboseh" al hier 4 grooto stukken ijzer verdwenen, ieder een waar de van ongeveer 50 vertegenwoordigende. Bij on derzoek is gebleken, dat zij hier ter stede bij een opkoo- per zijn verkocht, waarna zij naar Amsterdam gebracht zijn. Gisteren is het den heeren W. J. de Wilde? ipspee- teur van politie en P. Fellinga, rechecheur, gelukt de stukken ijzer op te sporen. De verdachte, Arie L„ is aangehouden. Naar wij vernemen zal in een vergadering met da mes van het departement Alkmaar van de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen op 5 Februari a. s. in de sociëteitszaal van de Harmonie optreden mevr. Jac. Elothuisvan Dommelen, die zal geven „Eenige op merkingen over de kunst van lezen en zeggen, toe gelicht door brokken dicht en ondicht van enkelen onzer beste auteurs." Het Bestuur der afdeeling Alkmaar van den Bond van Ned. Onderwijzers heeft besloten de voorstelling van „Mariken van Nieumeghen" te laten doorgaan op Zaterdag 30 Januari a.s. Er is op de lijsten tot heden toe voldoende getee- kend, om de kosten te dekken. Men mag echter met eenigen grond verwachten, dat een nog veel talrijker publiek deze inderdaad zeldzame tooneelvoorstelling zal bezoeken, zoodat aan de Afd. Alkmaar van liet Centr. Gen. voor Vacantiekolonies en aan het Herstellingsoord voor Onderwijzers een flink bedrag als batig saldo kan worden afgedragen. Dr. J. A. Vor der Hake zal in een serie van drie artikelen waarvan het eerste in het nummer van heden is opgenomen beteekenis en inhoud van het op te voeren stuk schetsen. Ds Afdeeling Noord-Holland van de vereeniging Broederschap van ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen in Nederland, te Alkmaar, heeft de koninklijke goedkeuring op hare statuten ontvangen. Het Bestuur vau Gezinsverpleging verzoekt ons zijn hartelgken dank over te brengen voor de ontvangst van tien gulden, door iemand die onbekend wenacht te blijven, aan een der leden toegezonden. Op Zaterdag 23 Jan., 's avonds 7 uur, zal de Alk- maarsche afdeeling der Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht, eene openbare vergadering houden in de kleine zaal van het gebouw „de Harmonie." Mej. Mar tina Kramers uit Rotterdam, lid van het Hoofdbestuur der Vereenigirg en tevens bestuurslid van de „World's alliance for women's suffrage", zal dau een rede uit spreken naar aanleiding van de vraag„Waarom vrouwenkiesrecht Er zal gelegenheid gegeven wor den tot debat. Gisteravond zou in een openbare cursusvergadering van den Alkmaarschen bestuurdersbond in het ge bouw de Voorwaarts als spreker optreden de heer J. H. Huibers over „Alcoholisme en Volksleven." Daar er slechts eenige personen aanwezig waren, kon de vergadering niet doorgaan. Van zes verschillende zijden werd ons heden mede gedeeld dat er een onjuistheid stond in het verslag over de uitvoering van de Christelijke zangvereeni- ging „God is mijn lied." Onze verslaggever schreef dat mevrouw RuijghKrens minder gelukkig was in „het Heerlijk Evangeliewoord." Dit nummer is even wel niet door genoemde dame, maar door een der da- rnes-leden van de vereeniging gezongen. DONDERDAG: Kegelclub „Alles om," 8 uur, Diligentia. Gymn. ver. „De Halter," oefeningsavond 91/, uur. Schietver. „Alkmaar," afd. Volksweerbaarheid, 8 uur, gymn. lokaal. Schietoefening. Danscursus Groen, 8 uur, Harmonie. Openbare vergadering, Gemeentewerklieden, 8 uur, Voorwaarts. Gem. Koor Nieuw Leven, 8 uur, Unie. Ons Genoegen, vergadering, café Diligentia. S. D. A. P., ledenvergadering, 8Ya uur, Voorwaarts. Alkmaarsche Kegelbond, vergadering, 8 uur, Dili-

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2