DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 20. Honderd en elfden jaargang. 1909. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, /Wonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. MAANDAG 25 JANUARI. 2 jongelingen. BINNENLAND. Uit Hof- en Hoofdstad. Telefoonnummer 3. Hulde aan H. M. de Koningin. Eerste Kamer. Tweede Kamerverkiezingen. Minister Regout. Reddingswezen. Hollandsche Maatschappij van Landbouw, Benoemingen. Een oplichtersstelletje eerste klasse. ALRMAARSCHE DE DIRECTEUR v*n hrt RMKSTELE- ORAAFKANTOOR te Alkmaar, niHnkt hekecd, ds-t tegen half Februari ea waarschijnlijk begin Maart, voor d« bestelling der telegrammen en enkele kantoor werkzaamheden plaatsing is voor öegadigder-, niet jor gar dan 16 en niet ouder dan 20 jaar kunnen tieh om inlichtingen vervoegen aan het kantoor boven de Wa»g. De Directeur. E. WIND. ALKMAAR, 25 Januari. In het nummer van gisteren, Zondag, van een Duitsch blad, komt een uitvoerig verhaal voor van een correspondent uit Johannesburg, die schrijft over de viering van den Dingaansdag. Voor den Duitscher mag daarin veel nieuws staan, de Nederlander kent de beteekenis van dezen dag, hij weet dat de 16de De cember in de Boerenrepublieken tot een algemeen er kenden feestdag werd gemaakt, omdat de geduchte Zoe loe hoofdman Dingaan op dien dagvan 'tjaarl838werd verslagen. Den avond te voren had de veldrpediker Celliers een gelofte uitgesproken. „Broeders en land- genooten, had hij gezegd, hier staan wij voor den hei ligen God, den heerseher over hemel en aarde, om de gelofte af te leggen, dat wij, als de Heer met ons is in den strijd van morgen, dien dag tot een biddag en een rustdag zullen maken, ter eere van onzen almachtigen G-od. En wij zullen onze gelofte overdragen aan onze kinderen en kleinkinderen, opdat deze dag gevoerd worde tot in de laatste geslachten van het land en dat daarmede den Hoogsten voor eeuwig roem en eere wordt gebracht." Bovendien wordt de 16de December herdacht, omdat op dien dag in 1880 12.000 Boeren te Paardekraal plechtig zwoeren tegen Engeland en voor recht en vrijheid te zullen strijden. Ieder die den eed aflegde legde een steen neer en op die groote hoop steenen werd het Paardekraal-monument opgericht, waar tel- kenjare den 16den December de Boeren met vrouwen en kinderen bijeenkomen en waar de beteekenis van den dag wordt uiteengezet. V an dit alles vertelt de Duitsche correspondent zeer uitvoerig. Hij eindigt aldus: „Het is mij opgevallen, dat ondanks de groote menigte Boeren, die dit jaar waren bijeen gekomen, elke toespeling op den laatste» oorlog en op den nieuwen politieken toestand van het land zorgvuldig werd vermeden. Het was voor mij een nieuw bewijs hetwelk mijn reeds lang gekregen over tuiging bevestigde, dat de Boeren zich volmaakt ver- eenigd hebben met hun nieuwen politieken toestand. Dank zij de bewonderenswaardige vérziende politiek van het liberale Kabinet te Londen, dank zij die na volgenswaardige methodes van de Britsche regeering blijft den Boeren thans werkelijk niets meer te wen- schen over en zij gevoelen zich blijkbaar volmaakt wel en tevreden." Wanneer men een dergelijke bewering van een Duit scher, die hoogstens partijdig kan zijn omdat hij gaar ne zou zien dat zijn regeering het voorbeeld van En geland in overzeesche gebieden volgde, leest, wanneer men sommige uitlatingen hoort van mannen van be teekenis in Zuid-Afrika, dan vraagt men zich wel eens af, of de Boeren het hun gedane onrecht en de hun be rokkende smart, ellende en schade niet wat al te spoe dig zijn vergeten. Zoo dit het geval mocht zijn in enkele steden, in de dorpen zal men zich de gruwelen van dien onrechtvaar dige» oorlog langer herinneren. Zoo is er onlangs een bundel Zuid-Afrikaansehe gedichten verschenen, uit gegeven ten voordeele van de oprichting van een nati onaal gedenkteeken. De ex-president van den Vrij staat, de heer Steijn, schreef een voorwoord, waarin hij den bundel van den onbekenden schrijver, die zich 1 otius noemt, warm aanbeveelt. De „gediggies" schetsen het leed van den oorlog en de concentratie kampen spreken over den smart der genen, die alles hebben verloren. Wil men een voorbeeld? „In die Kamp" klaagt een kindje „Mijn moeder, mijn moeder, ik het tog so honger; ag, gee my tog-gau 'n klein stukkie brood!" De moeder antwoordt: „Mijn kindje, jou moeder die weet jij het honger dog kom maar en klim eerst op moeder haar skoot." Morgen zal ei' wel brood komen. „Haar kindje slaap in bij die zoete gedagte: als ik weer ontwaak help die Heer uit die nood, Die moeder ontvang met vermagerde hande haar deeltjie oplaas (op 't laatst) maai' die kindje [was dood. Weer was er een kindergrafje en er zijn er zoo- \ele in Zuid-Afrika! gelijk de dichter in een ander ge dichtje doet zien: Mijn vaderland u boomgaard was met sterke vrugtebome, waarin inel bloesems, vele en fris die voorjaar is gekoute. Die kindertjies die bloesem is, die bloesems fris en vele waarin met vrugbare asem kwam die lenteluggies spele. En nes (net als) die bloesems het hul ook met ogies wonderreine, hier in die wereld rondgekijk die vele, liewe kleine. Nou leg almal, ulmal daar die bloesems tusse sooie, en rus die stille, stille rus Van liewe kleine dooie. Die bome staan nog vele daar, dog alle zonder vruggies en wag met stille, stille hoop op nuwe lente-luggies. „Dat gij niet vergeet- de dingen, die uw oogen ge zien hebben" maant de dichter met een tekst uit I 'euteronomium („en dat zij niet van uw hart wijken alle de dagen uws levens; en gij zult ze aan uwe kin deren en kindskinderen bekend maken.") Hoe zou men werkelijk kunnen vergeten, waar zóó geleden is? Het Leeuwarder damescomié tot aanbieding van een sympathiebewijs aan H. M. de Koningin heeft besloten eene Friesche gebeeldhouwde kast tot ber ging van kindergoed der Koningin aan to bieder, nadat het zich verzekerd had, dat de keuze aan Hare Majesteit welgevallig icu zjjn. Genoemd comité behoudt zich voor, om bij genoeg zame deelneming daaraan toe te v< egen een gedreven zilveren étui, bevattende een album voor aanteeke ningen, betrekking hebbende op de ontwikkeling van het kind (een zoogenaamd baby journaal). Er heeft zich te 's-Gravenhage een hoofdcomité gevormd, bestaande uit de echtgenooten van alle generaals van het leger, hetwelk rich ten doel stelt, t inzamelen van bijdragen van de echtgenooten van officieren der landmacht, teneinde aan H. M de Koningin een huldeblijk »»n te bieden. H. M. heeft zic'd bereid verklaard dit huldeblijk te aanvaarden. Aan de Industrieschool voor M usjes te Rotterdam worden voor den verwachten Prins of Prins-s ser- vetien van fijn damast met genaaiden raad vervati- digd. Een frsai monogram wordt op elk servet ge borduurd De kinderwagen, welke door het Zeeuwsch co mité aan H, M, da Koningin wordt aangeboden, zal uit ivoor worden \ervssrcigd. Da Eercte Kamer ia bijeengeroepen op Maandag 1 Febr. e.k., 's avonds hslf negen. De centrale Anti-rev. kiesvereniging district Goas, rekenende op de royale samenwerking der r.chtsch» partijen heeft als eenigen candidaat op da voorloopige lijst geplaatst het aftredend lid mr. A. F. de Savornin Lohman. De lib. kiesvereniging te Nieuw-Amsterdam hec-ft dr. Roeasingh candidaat gesteld. De lib. kiesvereniging te Exioo stelde met alge- meene stemmen tot candidaat den heer dr. P. H. Roeasingh, Door de pas gestichte Christ.-Hist. Kiesvereeniging te Opperdoes, district Enkhuizen, is voor het lidmaat schap van de Tweede Kamer voorloopig candidaat gesteld mr. A3, baron Mackay Jr.. te 's-Gravenhsge. Naar aanleiding van de benoeming van M**. L H. W. Regout, tot minister van Waterstaat, schrijft het „Journal de Liège" Het nieuws zal te Luik, waar de heer Regout vele vrienden telt, ten gunstig onthaal vinden. Voegen wjj er bij, dat die benoeming de geluk kigste gevolgen zou kunnen hebben voor de oplossing van het vraagstuk van de door allen zoo g-swt-nschte reehtmaking der Maas tusschen Luik en Veule. Regout zal in de Kamers de belangen der stad Maastricht weten te verdedigen en wellicht r&l men nu spoediger dan men durfde hope>', de Maas ba- vaarbaar zien beneden Lcik. De staatscommissie voor het reddirgwezen op de Nederlancscho kust houdt heden ouder voorzitterschap van Z. K. H. den Prins der Nederlanden eene alge meen» vergadering ten PaLizs te 'e-Gravenhsge. De Haagsche Torenwachter van de Middelb. Ot. ver telt het volgende grapje over Ministerieele verstrooid heid. 21 Jauuari ji. vermeldde de Staatscourant de benoe ming van mr. L. Regout tot Minister van Waterstaat: 13n wat stond er dienzelfden dag- in het introductie- boek der Nieuwe of litteraire Sociëteit te lezen? Introductie van den heer mr. L. Regout. Van beroep Minister van Landbouw, Handel en Nij verheid. Wonende te Maastricht. Geteekend A. S. Talma. Was dit de nawerking van de lectuur der Nieuwe Oourant, die op den morgen van denzelfden dag be- toogd had dat mr. Regout bij „Landbouw" beter op zijn plaats geweest zou zijn dan bij „Waterstaat," of was het alleen ministerieele verstrooidheid? In elk ge val is deze schrijffout niet onverdienstelijk als grapje van een college van mr. Heemskerk? 4» Omtrent de voorbereiding der verkiezingen is in enkele bladen dezer dagen een en ander gezegd wat niet onweersproken mag blijven, zegt de Haagsche briefschrijver van de Prov. Gron. Ct. Er is beweerd, dat tusschen de vrijzinnige partijen niet op samenwer king valt te rekenen en dat speciaal de vrijzinnig-de mocratische fractie ongeneigd zou zijn om, daartoe aangezocht, met de Liberale Unie gemeenschappelijk op te treden. Daarna is dat een beetje verzacht en be weerd, dat daarom de vrijzinnig-democraten misschien hier en daar wel reeds te vinden zullen zijn om bij eer ste stemming aan Unie-liberalen steun te verleenen. Ik heb mij trachten te vergewissen van den stand van zaken. En daarbij is me, met volkomen zekerheid, ge bleken, dat er, wel is waar niet, als in 1905 pogin gen zijn aangewend om een vrijzinnig bloc tot stand te brengen; maar wel dat men onderling overleg heeft gepleegd, hetwelk geleid heeft tot 't vaststellen van de door de vrijzinnig-democraten reeds aangenomen en door het hoofdbestuur der Lib. Unie voorgedragen program van actie. Nu die beide programma's, zij 't ook bij verschil in vorm, op hetzelfde neerkomen mag men aannemen, dat er ook bij de stembus-actie samen werking zal zijn in dien zin, dat Unie-liberalen en vrij zinnig-democraten althans tegenover wederzijdsche bondgenooten die zitting hebben, geen eigen candida- ten zullen stellen. Alleen zal men zich in districten, die op de tegenpartij veroverd moeten worden, vrijhou den en als gevolg daarvan, hier en daar bij eerste stemming met een eigen candidaat van elk der groe pen kunnen optreden. Dat daardoor in menig twijfel achtig district, wellicht in de kaart der tegenpartij wordt gespeeld, is niet te ontkennen; maar er staat tegenover dat de positie er zuiverder door wordt en de kracht der partijen met meer zekerheid zal worden ge meten. Overigens is de tijd voor bezadigd en beleid vol overleg nog lang genoeg; en mochten de leiders der partijen t niet in alle opzichten kunnen eens worden, dan belet nog niets aan de besturen der districts of plaatselijke kiesvereenigingen, om naar vereeniging van alle vrijzinnige krachten te streven, als het eenig middel om een sterke clericale meerderheid tegen te gaan. Mij dunkt, dat, met allen eerbied voor de pro gramma's van parlementaire werkzaamheid, dat toch en der hoofdzaken moest zijn voor de vrijzinnigen. Zonder beginselen te verzaken mag aan de vereenig- de actie der liberalen wel iets worden opgeofferd. En oiinrvun bob ik, tot mijn genoegen, reeds bewijzen ge zien. leruimen tijd geleden werd o.a. gemeld, dat de lieer (roeman Borgesius, om redenen van zuiver per soonlijken aard, samenhangende met zijn maatschap pelijke» werkkring, het voornemen had om het staat kundig tooneel te verlaten en zich dus in Juni niet weder beschikbaar te stellen. Thans hoor ik dat hij, "m (lei' wiUe van de vrijzinnige partij, dat voornemen heeft laten varen en bereid is de taak, tot hiertoe met zooveel toewijding en tulent vervuld, nog voor 't vol gend parlementair tijdvak op zich te nemen. G;E M E N G D NIEUWS. Landbouwbelang te Noordscharwoude. Vrijdagavond werd ten huize van den heer D. Stam de algemeens voorjaarsvergadering dezer vereeniging gehouden. De voorzitter wijst in zijn openings woot d op de gunstige resultaten van het bedrijf in 1908 spreker verheugt zich in de goade opkomst der leoen (ruim 50 personen waren aanwezig), betreurt de af wezigheid van de hoeren Opperdoes, wegens het over lijden van hun vader, betreurt tevens, dat geconsta teerd moet worden, dat leden der vereeniging zich soms niet de minste moeite hebben getroost om de besluiten der vereeniging na te komen. Men moest toch bedenken, dat hot lidmaatschap van esn vereeni- ging ook plichten oplegt cn dat men gehouden i?, die na te komen zoolang men lid is. Na lezicg der no- tuLn, welke worden goedgekeurd, wordt mede door den loco-secretaris, den heer A. Buiten, het jaarves-dsg voorgelezen. Hieruit blijkt, dut het ledental nog meer is vooruitgegaan, zoodat de vereniging thans telt 183 laden en 1 «.erelidde asmschrtfiug vuu ku&stmest- atctten door de commissie voor ccöperatie heeft gun stige resultaten gehad de proef met augurkenteclt is niet bijzonder geslaagd, wal ten deele wel geweten zal moeten worden aau onkunde tn gebrek aan een goed afzetgebied met succes is de rattenverdelging ter hand genomen; de kortingskwe&tia haeft heel wat strjjd veroorzaakt, w«lke nog niet als volstreden kan worden beschouwd geen samenwerking is verkregen kunnen worden met „Eaadrscbt" te Oudkarspel voor het beheer der markt. Verhandeld werd om rondo getallen te noemen, 1800.000 stuks bloemkool, 1,198.000 stuks sluitkool, 750 baal nep en u.en. Di totale omzet beliep f 1/ 514.73 t.egeü 12.940. i 25 in 1907. Het verslag eindigt met de beste w- nscfeen voor 1909. Hierna wo den door den heer Duy vis de finaneieële \ersl»gei uitgebracht, De ontvangsten bedroegen f <99.79 de uitgaven, waaronder f 200 zflosslng voor het afmijntoêsLl en f 28.19 nadeelig saldo der vorige ekening f 457.99® alzoo een batig saldo van f841.79®. De rekening der rattenverdelging gaf de volgende ijfersomslag k 2 ct. per sneea, totaal f 842.10, uitgaven f 166.80, batig saldo f 175.80. In het ge heel waren niet minder dan 1226 ratten gedood. Ook de marktrekening was gunstig: ontvangen werd f478.78, uitgegeven f 836.78, alzoo hier een batig saldo van f 137. De totale ontvangsten beliepen ruim f 1615, de totale uitgaven ruim f 961, het totale batig saldo f 654 ruim. De rekeningen, nagezien door de heeren J. Ooij ars, J. Kliffen en J. Keemau, was in de beste orde bevonden en werd onder dankzegging goedge keurd. De gunstige resultaten over 1908 gaven aan leiding tot een betere salarieëring aan functioaarisaen. Het salaris van den secretaris en dat van den pen ningmeester werd op f 25 gesteld, dat van den voor zitter op f 10. Bij de verkiezing van bestuursleden werd door den voorzitter meegedeeld, dat de heer S. Opperdoes zioh niet herkiesbaar stelde. Herkozen werd de heer R. Ootjers, gekozen de heer J. Ootjers, beiden namen de benoeming aan. Ten aanzien van punt 3 der agenda: Aansluiting bij het Centraal Bur,-au, werd na «enige discussie be sloten, zich voorioopig van aansluiting te onthoudeD. De aankoop van hulpmeststoffen werd wederom op gedragen aan do hesren J. Ooijera, J. Kliffen, G. Dujj- vis en D. Barten. Opgaven worden vóór 1 Maart in gewacht; de levering zal in tweeën geschieden n.l. medio Maart en medio April. Hierna kwam de a.s. tentoonstelling te Berlijn ter sprak'-". Voorzitter doet hieromtrent eenige mededee- lingen en besloton wordt om tot deelneming mee te werken. Zooals te verwachten was lokte punt 6: percentage onderhandsche verkoop, heel wat debat uit. Van ver schillende zijlen werd het betreurd, dat verschillende leden hadden gehandeld tegen een eenmaal genomen besluit. Vrij algemeen was men van oordeel, dat het besluit om den handel f/4 0/0 toe te staan moest worden gehandhaafd, doch dat men gevoeglijk aan het groote bezwaar van den hand»], dat door stijviDgs der ver- eenigingskassen de zolfhandel wordt bevorderd, kan wordf-n tegemoet gekomen. Na eindelooze discussie werd het voorstel van het bestuur aangenomen, om in een gecombineerde verga dering van besturen met Koophandel en Groentencul- tuur het voorstel te behandelen, om het vrij gekomen Vz in do Zakken der bouwers te doen vloeien, zoodat dan voortaan 3/4 korting zou worden geheven. Als voorwaarde wordt dan echter gesteld, opheffing der betaalkantoren van den handel. Uit het schrijven van het Polderbestuur blijkt, dat ten tweede male ongunstig is beschikt op het verzoek om voor kiesgerechtigdheid als minimum 1 EI. A. grondbezit te stellen. De zaak werd aangehouden. Een schrijven van den Betaalmeester Kooij om be tere regeling, aangezien hij than9 vrij wat schade heeft van het bestaan der nieuwe betaalkantoren. Voorloo- liig voor kennisgeving aangenomen tot na de beslis sing over het voorstel der kortingspercentage. Ton aanzien der ongevallen-verzekering krijgen voor zitter en secretaris de opdracht de vereeniging te ver tegenwoordigen in de Donderdag a. s. te dier zake uit geschreven vergadering te Utrecht op initiatief van den Tuinbouwraad op advies van den Directeur-Gene raal van Landbouw. Teneinde eenige gegevens te hebben omtrent de hoe grootheid der verzekering zal de Bode een rondgang doen voor het opnemen van het aantal arbeiders bij de leden werkzaam. Nog wordt besloten in de gecombineerde vergade ring van besturen aan de orde te stellen: de contracten ten aanzien van den z. g. daghandel. Nog eenig debat over het verbouwen van aardbeien, waarbij de heer Schuit de aanwezigen van advies dient, en de voor zitter vindt gelegenheid de vergadering te sluiten. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal in het begin van Maart e.k. te Amsterdam een buiten gewone algemeens vergadering houden ter voorziening in de vacature van secretaris-penningmeester van het hoofdbestuur, ontstaan door het bedanken van den heer A. Koxteweg. te 's-Gravenhage, voor die be trekking. B lioemd zjjn in de provincie Noord-Hollandtot hfmmraad van het waterschap de Bsemster, C. H-y is, te Bsemster; tot dijkzraaf van het watersch p de Dertig Gemeenschappelijke Polders op Texel, ,T. 8. Dijt, op Texel. Werkloosheid. Van da 3000 ScheverdngschH vi3ïchera zjjn er 250 ter trawlvisscheiijde overigen zijn werkloos. Wat voor lage streken worden er in deze tijden toch al niet beducht, om de menschen er in te laten looDen zegt de N. HaarL Ct. Gisteren is er weer iets gebeurd in de Leidsche straat; daar is een oplichterstruc uitgehaald, zoo slim in elkaar gezet, dat het waarlijk niet behoeft te ver Wonderen, dat er slachtoffers gemaakt zijn. Vefbeeldt u. Het is in den kruidenierswinkel van P. Z. in ge noemde Leidsche straat. Gisterenmiddag te vier uur komt daar een vrouw een ons suiker koopen. Zij geeft zich uit voor een uitdraagster, zeggende op de Wes- tergracht te wonen. Zoo onder het praten, komt „heel toevallig" binnen een man met een pak op z'n rug. Zoo juist kwam hij uit Friesland terug. Daar woon-

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1