STADSNIEUWS. u« De moord bij Breda. deen Kollewljnsche spelling Inbraak. Een nobel paar. De De vermiste wlssellooper. Het arbeidscontract. Uit Purmerend. Uit Schagen. De nonvlinderplaag. Qezonken. De stakende werkloozen. Uit Broek op Langedijk. Uit Oudcarspel. Nieuws uit Hoorn. In aanvulling met'een vroeger door ons opgenomen verslag kunnen we mededeelen, dat door de visschers alhier een ondersteuningsfonds is opgericht, dat 1 Febr. in werking zal treden. Het aantal leden bedraagt 21. Het bestuur^'beetaatguit de heeren A Veldhuis, J.'de Beer, M. Wormsbecher, P. Schuffel en J. Worms- becher Jzn. Vrouwenkiesrecht. .Zwarte Griet Voetbal. Kracht en Vlugheid, Geheelonthouding. Vorst de zijn meisje, doch daar had hij zoo'n ruzie mee ge had, dat alles nu voorgoed uit was. Hij vroeg of de juffrouw zijn riug zou willen koopeu. „.Ta, zei de juffrouw, dat wil ik wel, want ik ben zelf uitdraag ster." Ze bekeek met. scherpen „kennersblik" den ring en bood een gulden. Ze had hem. Toen vroeg de man haar om ook zijn trouwpak te koopen, dat nog niet gemaakt was, doch waarvoor hij de stof bij zich had. I 48 had liet gekost, doch nu bood hij het voor 14 min. Dat was wel om te doen, zei de uitdraagster, het was mooie stof. Doch ze had geen geld genoeg bij zich. slechts 5.Toen moest de winkelierster op de prop pen komen. „Toe. juffrouw," zei de man, schiet u dan die 0 even voor. Dan gaat de juffrouw het geld van huis halen en dan houdt u de stof zoolang bij u." De winkelierster gaf 't geld, de man weg. de z.g uitdraagster weg, alleen het goed, dat later bleek waardeloos t,e zijn, bleef achter. -Viet lang daarna kwam een andere winkelier bin nen. „Juffrouw," zei hij tot de winkelierster, „u bent er in gevlogen. Bij mij hebben ze hetzelfde trachten te lappen, doch het is hun niet gelukt." Een belastingambtenaar kwam bij 't gesprek, hoor de wat gebeurd was, vroeg 't signalement op en het mocht hem gelukken den man op de Zijlbrug te pakken te krijgen. De uitdraagster was er evenwel van door.' Vaar het hulpbureau op het Leidsche Plein ge bracht, kreeg de winkelierster haar geld terug. En daarna ging de man, die uit Amsterdam was ge komen. naar 't politiebureau. is de van Vlij- De vermoedelijke moordenaar is gevat, het kostganger van de vermoorde vrouw, Frans men. De verdachte is 26 jaar oud. Vaak moet er twist plaats gevonden hebben tusschen de vermoorde en haa man, waarbij van Vlijmen dan dikwijls tussehenbeide kwam. De vermoorde was 53 jaar oud. Door leden van den raad der gemeente Winschoten was aan TI. M. de Koningin een adres gezonden, naar aanleiding van het feit, dat sedert het begin van de maand September 1908 ingevolge een door do 1». d. s .bij het openbaar lager onderwijs in de gemeente Winschoten vastgesteld en door B. en W. en den districtsschoolopziener goedgekeurd leerplan, onderwijs gegeven wordt in de Nederlandsche taal overeenkom stig de vereenvoudigde of Kollewijnsche spelling, zulks, hoewel de raad der gemeente Winschoten op den 24 Augustus bevorens in den vorm eener motie had verklaard, „dat het niet gewenscht is, dat in de gemeente Win schoten op de lagere scholen de Kollewijnsche spelling wordt ingevoerd, zoolang zulks niet tevens algemeen of ongeveer algemeen in ons land gebeurt." De raadsleden verzochten H. M. de Koningin de be schikkingen vau B. en W. der gemeente Winschoten, inhoudende goedkeuring van meergemeld leerplan, te sjchorsen en te vernietigen, als in strijd met de wet. althans met het algemeen belang, zooals H. M. gera den zal voorkomen. Sedert werd de Kollewijnsche spelling onderwezen aan de openbare lagere scholen te Winschoten, welker hoofden thans echter namens B. en W. dier gemeente de volgende circulaire is toegezonden: „Wij hebben de eer TT te berichten, dat bij Koninklijk besluit van 5 Januari jl„ no. 11, is vernietigd ons be sluit van 9 Maart 1908 no. 34, waarbij goedkeuring is verleend aan de voorgestelde wijziging in het leerplan uwer school, beoogende de invoering van de zooge naamde vereenvoudigde spelling. Wij merken TT op, dat onze goedkeuring nu ont breekt en het onderwijs in die spelling moet worden gestaakt." Zaterdagavond tusschen 7 en 8 uur is te Gouda in gebroken in het militaire kleedingmagazijn aan de Je ruzalem straat, Boven dit magazijn is de woning van den opzichter der genie W. Vrancken, wiens gewoonte het is, de buitendeur eerst omstreeks 10 a 11 uur af te sluiten. Door deze deur zijn de ongewenschte bezoe kers naar binnen gegaan. Zij hebben nagenoeg alles <toorzocht, doch juist toevalligerwijze niet de plaats, waar het geld geborgen was. Gisteravond heeft te Hilversum, onder niet alle daagsche omstandigheden, een brand plaats gehad. De scharenslijper J. B. V., en M. B„ een vrouw, met wie hij buitenechtelijk samenleefde, verkeerden onder den invloed van sterken drank en kwamen te land in het logement van J. WA. van B„ in de Schoolstraat. De logementhouder was evenwel niet op hun bezoek gesteld en riep de hulp der politie in, om hen uit zijn ogement te verwijderen. Beiden trokken daarop naar liet logement van J. Ph. E. in de Nieuwe Doelenstraat, waar men er geen bezwaar in zag, hen te herbergen. Zij begaven zich naar een bovenkamer en ontstaken daar een lampje. Te ongeveer 9 uur gooide V., die nog lang' niet. frisch was, het lampje bij ongeluk om, tengevolge waarvan brand ontstond. De brandweer werd gealarmeerd; zij was spoedig ter plaatse en slaagde er weldra in, het vuur te blus sehen, zoodat de brand tot gemelde kamer beperkt bleet. De scharenslijper had den uitgang niet kunnen vin den en moest door een raam naar buiten gesjord wor- i en. De man was inmiddels bewusteloos geraakt, zoo- dat een geneesheer ontboden werd. Deze. dr. Brink, die spoedig ter plaatse wns, had den man weldra bijge bracht. Het edele paar werd daarop wegens dronkenschap naar het bureau van politie overgebracht. Dit ging evenwel niet zoo gemakkelijk; landen verzetten zich hevig en sloegen rondom zich heen. Op het politiebureau gaf V. den agent Z. zulk een klap, dal deze huiten dienst gesteld is moeten worrlen. Te Veendam warden gisteren wedstrijden van ama teurs gehouden op de afstanden 500, 1500 en 3000 meter. Tengevolge van de strenge vorst is de scheepvaart op de Drentsche Hoofd vaalt al weer gestremd. Er vertoont zich weer veel jong jjjs in dc Zuiderzee, vooral in Oostelijke richting. Niettegenstaande de vorst zeer matig is, „smeert" de zee overal en schieten de schollen snel naar boven, tengevolge van de sterke afkoeling door het aanwezige oude ijs. De Zuiderzee l*g gistermorgen vóór de kust van Harderwijk weder vol ijs. De scheepvaart is gestremd de visschers moesten hun bedrijf staken. In het Hoornsche Hop vertoont zich veel drijfas dat door den Oostenwind komt opzetten. H»t veroor zaakt den schippers veel last. Men vreest, dat het zich spoedig zal vastzetten. Botterdam voortvluchtige wissellooper is geconfronteerd met eenige personen te Den «enigen tgd geleden valsche bankbiljetten 7*? omvingen, dezelfde seriecijfers dragende ala het hg hem in beslag genomene. Hg werd echter •oer hen met herkend. De aangehoudere is naar Botterdam overgebracht, om ter beschikking van de justitie te worden gesteld. Zaterdagmorgen werd de op de fabriek der firma Nieo t#r Kuile en Zn., t© Enschedé, gevormde fabrieks- commissie uit do werklieden, in verband met de in- voering van het arbeidscontract en fabrieksreglement. op het kantoor der firma ontboden. Het hier aanwezige I estuur der Fabrikanten vereniging wees er de commissie op, dat bij eventu- eele uitsluiting bjj kunne firma, onvoorwaardelijk de uitsluiting zou volgen ran alle arbeiders, werkzaam hg de leden der Fabrikanten-vereeniging. De voorzitter der werkliedeneommissie verklaarde, niet met genoemd bestuur te kunnen onderhandelen, aangezien de besturen hunner organisaties hiervoor de aangewaz-B lichamen waren. De toestand wordt firttiek. Ook met de ongeorganiseerde arbeiders zal vergaderd worden over een eventueele steunregeling. Da huidigs toestand voorspelt een hevigen strjjd. Gisteravond had de eere-wedstrgd plaats van den lsten Nationalen kwartet (Quintet) wedstrijd, uit Fan fare- en Harmoniecorpsen, (uitsluitend bestaande uit Dilettanten). Hieraan werd deelgenomen door de drie kwartetten (Quintetten), welke in de op 3 en 10 Jan. gehouden wedstrijden in 3 afdeelingen de le prijzen hadden gewonnen. De Jury bestond wederom uit de heeren B. Kwast, toonkunstenaar te Amsterdam, C. van de LindeD, oud directeur der Med. Opera, J. Paardekoper, componist te Purmerend en A, C. Provily, leeraar te Krommenie De le prijs, zilveren medaille, uitgeloofd door den heer C. L. W. van IJsendgk, Burgemeester van Pur merend, werd met 172 punten behaald door het kwartet uit het fanfarecorps „Koningin Wilhelmina" te Beemster, directeur J. Schuitemaker, aan welk kwartet een extra prijs Word toegekend voor het hoogste aantal punten behaald in alle afdeelingen de 2e prijs eep verguld zilveren medaille, aargeboden door de heeren K. Drost en Ridder van Rippard, ver wierf het Quintet uit de Harmonievereeni^itg „Zaan- hmdseke kapel" te Koog aan de Zian, directeur G. Bakker, met 147 punten en de Si prijs het kwartet uit het Fanfarecorps „Waterlandï-Fanfarf.-corps" te Buiksioot-Nieuwendam, directeur J. Schuitemaker, met 144 punten. Het „stedelijk Muziekkorps** hetwelk deze wed strijden uitschreef, kan met voldoening daarop terug zien, zoowel wat de mededinging als de uitkomst aanging. Vooral deze laatste gyocd werd er veel goeds ten gehoore gebracht. Den 24sten hield de vereeniging voov vrouwenkies recht alhier een goed geslaagden propaganda-feest- avond. Mevr. WiglamaEriks leidde als voorzitster de vergadering en deelde bij de opening mee, dat het aantal leden der afdeeling reeds van 10 tot 40 was ge klommen. Mej. Martina G. Kramers van Rotterdam, lid van het Hoofdbestuur en 2e secretaris van den we reldbond hield een zeer toegejuichte rede waarin zij het goed recht van vrouwenkiesrecht verdedigde. Freule S. Wichers droeg daarna zeer schoon eenige verzen voor, o.a. het zoo gevoelvolle lied van de zee van LapidothSwarth. Enkele vragen werden nog gedaan, die naar genoegen der vraagsters en vrager werden beantwoord. Bij de sluiting der vergadering deelde Wiglama mee, dat tijdens de bijeenkomst de weer 8 leden had gewonnen. Bij het rooien der dennenboomen in de bosschen te Beetsterzwaag heeft men larven van den nonvlinder ontdekt. Vanwege de directie van den landbouw ia uitge geven een rapport betreffende het optre len van den nonvlinder in Nederland en de maatregelen dia ter bestrijding van de nonvlinderplaag genomen kunnen worden. Dit rapport is bij de directie van den landbouw gratis verkrijgbaar. De stoomboot Ngve h< id III, kapitein de Jong van Sneek naar Leeuwarden, is Zaterdag in de haven van Harlingen gezonkeD. Het vaartuig, dat geladen was met stukgoederen en graan, is door de Voorwaarts leeggepompt en de stuk goederen zgn zwaar beschadigd in een lichter overge laden. De Nijverheid III bleef nu drijven, maar was belangrijk lek geworden. Zaterdagmorgen zjjn weder een honderdtal werkloozen te Amsterdam op de terreinen van de Kostverlorenvaart aan den arbeid gegaan. Een viertal van de oude ploeg was weggebleven uit vrees voor de dreigementen der stakers. Aan d«zen is in het centraal-bureau der werkloosheids-commissie op den O. Z. Achterburgwal, het door hen verdiende dagloon uitgekeerd. Van verdere bedeeling blijven zjj voorhands uitgesloten. Zaterdagavond hield do afdeeling Langedjjk van Volksonderwijs eene vergadering in het lokaal van den heer Kuiper te Broek op Langedjjk, waar als spreker optrad den heer Th. Lancée van Amsterdam. Met een gloedvolle rede en met verschillende citaten betoogde spreker, dat de openbare school is „de Chris telijke Nationale School bij uitnemendheid." De heer Zaal gaf met zijn „dameskoor" eenige zangnummers ten beste, welke zeer in den smaak vieleD. Tevens werd nog een nieuw bestuur gekozen. Benoemd wer den P. Vet, te Broek op Langedijk, du Burck, F. van Bergen, W. de Boer en J de Ruiter, allen te Zuid- scharwoude. werd geopend door den voorzitter met eeu woord van welkom aan de leden, en onder het uiten van den wensch, dat de beraadslagingen van den Raad eii de te nemen besluiten mogen zijn in het belang der ge meerite, herder uitte spr. de hoop, dat het medelid, do heer de Boer, spoedig hersteld moge zijn. om zijne werkzaamheden te kunnen hervatten. Naar aanleiding van een indertijd ontvangen sahrij ven van do Afdeeling Ileer-Hugowaard van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, stellen Burgemees ter en Wethouders den Raad voor een verordening vast te stellen, bevorderende het getrouw sehoolbi zoek. Het concept door den voorzitter voorgelezen, houdt in dat het op boete van hoogstens 6 dagen hechtenis verboden is kinderen beneden de 12 jaar gedurende de schooluren arbeid in den uitgebreidsten zin van het woord te laten verrichten, tenzij de kinderen alle klas son iler scholen hebben doorloopen. Overeenkomstig artikel 13 der Leerplichtwet kan vrijstelling van deze bepaling worden verleend van 15 .dei tot 15 Juli en in de maanden October en Novem ber. Zonder eenig noemenswaardige discussie werd deze verordening' zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Ingekomen was een verzoek van J. Kuiper, beambt van de acyteleengasfabriek, om verhooging zijner jaar wedde, zoodat hij boven het thans door hem genoten salaris in het genot van vrije woning zou worden steld. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor de jaarwedde van Kuyper vast te stellen als volgt: hij heeft vrije woning berekend op 130 en geniet een jaarwedde van 120, te samen 250, te verdeelen aldus: voor het opsteken en reinliouden der lantaarns 100. voor het bedienen en schoonhouden der machi ne 100 en voor het opnemen der meters 50, daarbij beeft hij vrij gebruik van gas als licht en verdient, wanneer zijn hulp vereischt wordt, bij het leggen der leidingen 20 ets. per uur. Kuyper zal echter een ge deelte van den zolder zijner woning moeten missen daar dit door de gemeente zal worden gebruikt voor het opbergen der lantaarns. Dit voorste] werd zonder bespreking en stemming aangenomen. Tngekomen was voorts o. m. een bericht van B. /uydam, dat hij zijn benoeming tot armmeester aan neemt, hetgeen voor kennisgeving werd aangenomen. Een verzoek van P. Lek om restitutie van door hem betaald vergunningsrecht, voor een kwartaal wegens verkoop van zijn café werd ingewilligd. Bij het verzoek van pl. m. 230 ingezetenen der ge meerite om mede te werken, tot het verkrijgen van een betere afvoergelegenheid van de land- en tuinbouwpro ducten, stelde de voorzitter voor, dit adres thans voor kennisgeving aan te nemen, erkennende de noodzake lijkheid van een betere afvoergelegenheid, de zaak eerst eens ernstig in beraad en overleg te nemen en het adres dan in de volgende vergadering te behan delen, waartoe besloten werd. Na de rondvraag, lie niets opleverde, sloot de voor zitter de vergadering. mevrouw afdeeling Uit Noordscharwoude Zaterdag had in het lokaal van den heer Stam te oord-Scharwoude -en propaganda-avond plaats der afd. Langedijk, van den Bond van miliciens, oud-mili- iens, reservisten en landweermannen. Als spreker was uitgenoodigd H. N. Terveen van Amsterdam. Om half acht werd de vergadering met een welkom door len voorzitter geopend. De heer Terveen had door het uitgebreide programma niet veel tijd voor zijn rede, maar in dien korten tijd heeft hij op duidelijke wijze de kazernetoestanden geschetst en vooral de verzorging in de kampen behandeld, welke hij ten zeerste afkeur- le. Voorts zette hij het doel van den R. K. mil. bond uiteen en stelde daartegenover het doel van bovenge noemde n bond. Spr. wees verder op het nuttige van organiseeren om in de toekomst krachtig te blijven ageeren tegen vele en zware herhalingsoefeningen. De avond werd verder afgewisseld door voordrachten en een lezing getiteld „Op manoeuvre" en „Amster- amsche brief uit de Schager Courant van 20 Sept. 08, welke blijkbaar zeer in den smaak vielen. Enkele personen hadden zicli bereid verklaard, eenige muziek nummers te spelen, hetgeen een heel aardige afwisse ling was. Te half een werd de vergadering gesloten. De hedenmorgen gehouden vergadering van den Itaad der Gemeente Oudkarspel, de eerste in dit jaar, Serieweditrgden. In de Zaterdagavond gehouden vergadering van den Noordhollandschen Voetbalbond is besloten, de serie- yedstrgden met Paschen alhier'te houden. 3e commissie voor deze wedstrijden is samenge steld uit de volgende heeren C. A. Soeters, G. Eii ken, D. Bakker, 8. van Duin, allen alhier en J. H. Berg meier, secretaris, te Amsterdam. W(j 1 de competities dit jaar ioo spoedig zijn afge- loopen besloot men voorts, een medaille uit te loven «n volgens bekersysteem te doen verspelen tusschen alle elftallen van den^N. H.TVoetbalbond. De a. s. verkiezingen. De visschera in het district Hoorn zullen voor de a.s. Kamerverkiezing' candidaat stellen den heer G. Klomp, hoofdbestuurslid van den Bond voor Staats- pensionneering te Uitgeeat. Deze staat buiten alle po litieke partijen en heeft zich'bereid verklaard, de via- achers in hun streven, ten opzichte van de Visschorg'' wet, te steunen. Helpt elkander. Gedetacheerd. De le luitenant P. Ksg, alhier in garnizoen, is heden gedetacheerd bij de werkplaatsen voor draagbare wa penen aanfde Hembrug. G e'rji d d e r d. Bjj Kon."besluit"van"22 dezer is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandscheu Leeuw, C. J. K. i Aalst,president-commissaris der Stoomvaartmaat schappij 8KoDlnkiijkeIIolI*ndacheLlovd"teAmsterdam. IJ s. De scheepvaart voor zeilschepen «m visschers is op zee gestremd. De Hoornsche boot is van morgen nog vertrokken, Zaterdagavond hield de vereeniging voor Vrouwen kiesrecht, afd. Alkmaar, een openbare vergadering in d( sociëteitszaal van de Harmonie. Als spreekster riad op mejuffrouw Martina Kra mers, lid van het hoofdbestuur der vereeniging. die pp prettige, onderhoudende wijze een korte rede hield, waarna er gelegenheid was tot vragen stellen. Spreekster liet in haar rede uitkomen, hoe onbillijk liet is. dot de wetten gemaakt worden door de eene \elft der menschen, terwijl alle menschen zich er aan moeten onderwerpen. De vrouwen worden op den ach rgrond gedrongen en in haar arbeid benadeeld. Van vi lerlei werk worden de vrouwen uitgesloten en jon gens worden in haar plaats toegelaten, 't, Gevolg is, dat de loonen der vrouwen daardoor soms allertreu- V'gst zijn. In .Engeland b. v. zijn de loonen der man- i" n in de laatste zestig jaar met 50 en 100 geste- om. terwijl die der vrouwen soms gedaald zijn. Met verschillende voorbeelden toonde spr. aan, dat de wet /ii-li toch zoo sterk bemoeit met het leven der vrouw en nat zij gemaakt wordt dooi mannen alleen, terwijl de vrouwen in 't geheel niet geraadpleegd worden. Wèl rijgen do vrouwen belasting-, maar geen stembiljetten thuis. Onbillijk noemt spr. het, dat de vrouw overal on altijd maar genegeerd wordt, terwijl zij toch iu zoo- iele zaken, li. v. de gemeente betreffende, goeden raad ziju kunnen geven. Spr. noemt het een schande, dat wij leven in een land met een wetgeving, die een sekse ui bevoordeelt. De Kamerleden, die toch het volk vertegenwoordigen, stellen niet op den voorgrond de cisehen van recht en billijkheid, maar denken er alleen aan, welke de meerderheid geweest is, welke hen ge stuurd heeft en vervullen dus slechts de wenschen van hun partij. Mannen en vrouwen, zegt spr., moeten zich meer op gemeenschappelijk terrein bewegen, moeten meer samenwerken, dat zal voor beiden meer geluk brengen. Tedereen moet medewerken om tegen te gaan dat de vrouwen altijd maar buitengesloten worden. Spr. besloot met de aanwezigen op te wekken lid te worden van de vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. Gh de gelegenheid om vragen te stellen werd slechts een matig gebruik gemaakt Een tweetal vragen kreeg spr. slechts te beantwoorden. De eerste vraag „Stelt de vereeniging voor Vrouwenkiesrecht zich alles niet wat ideaal voor?" werd door spr. ontkend, wijzende op Staten waar het kiesrecht reeds door de vrouwen is verkregen. Moge misschien alles er niet dadelijk te rechtkomen, de toestand is er toch over 't algemeen veel beter geworden. Op de tweede vraag: „Is de vereeniging voor vrou wenkiesrecht voor algemeen kiesrecht?" antwoordde sp*.,dat de vereeniging buiten alle politiek staat en personen van allerlei richtingen lid kunnen worden van de vereeniging, die zich alleen ten doel stelt het Vrouwenkiesrecht te verkrijgen. N'odat door spr. de samenwerking van mannen en vrouwen in de vereeniging was behandeld, ging de ver gadering, die riéchts door een 25-tal belangstellenden was bijgewoond, uiteen. Gisteravond gaf het Nederlandsch Tooneelgezel- ehap onder leiding van den heer J. P. Chr. Thon- hiiuser een uitvoering met „Zwarte Griet," tooneelspe] in 6 bedrijven door Rosier Faassen. Een aandachtig publiek woonde de voorstelling, die geruimen tijd in beslag nam, bij en na de verschillende bedrijven viel een hartelijk applaus den spelers ten dec-1. oor een groot deel was het succes zeker wel te danken anr> de vertolkster van den titelrol, mevrouw van Delden, die het type van een kaartlegster was, zoowel in haar uiterlijk als in haar spel. Vooral in het dorde bedrijf dat in de hut van Zwarte Griet speelde, kwam zij goed tot haai' recht. Doch ook an- dere van de hoofdpersonen droegen het hunne bij tot liet succes van de voorstelling: Noorman, opzichter, (de de lieer Geerards) Anna, zijn dochter (mej. Greta van Dolden) on Oatrien, zijn zuster (mevrouw ter Neu zen.! liet laatste bedrijf „Berouw en boete" maakte veel indruk op de aanwezigen, die na een jilans huiswaarts gingen. warm ap- De wedstrijden, gisteren aan de Zandersloot ge speeld, hadden tot uitslag dat de Cadetten van Alcma- Victrix 1 wonnen met 4—0 en A. V. TTT een ovar winning behaalden op Z. V. V. II van 72. Reeds lang voor het uitgeschreven uur, stroomden Zaterdagavond de menschen naar de Harmonie, en toen de voorzitter van „Kracht en Vlugheid", de heer Dr. L. M. van den Berg, de aanwezigen welkom riep, was hun aantal zóó talrijk, dat het niet vaak'in deze zaal zal zijn overtroffen. f 'De heer van den Berg bracht een woord van hulde aan de dames-afdeeling, voor de door haar te Haarlem gewonnen prgzen, hg betreurde het dat'de afdeeling schermen moest worden opgeheven, wees op op dat het lokaal waar de oefeningen moeten worden ge houden TwelTgoed is, maar dat" de toestanden daar niet deugden, sprak de wensch uit dat daar eens de zoogewenschte verandering in zal komen, bracht in herinnering, dat de vereeniging dit jaar 85 jaar zal hebben bestaan, welk jubileum men feestelijk hoopte te herdenken, en zegde de dames Blom voorloopig dank voor hare bereidwilligheid om enkele nummers met fhaar piano ei vioolspel te willen begeleiden en hij wensefite, dat de aanwezigen een aangenamen avond zouden hebben,? Men kon ook niet anders verwachten.™" De avond van „Kracht"en Vlugheid" is daarvoor genoegzaam bekend. Omtrent de uitvoering' van het programma kan ge constateerd worden dat het vlug van stapel liep. Was de eene troep afgemarcheerd, dan verscheen onmiddel lijk de volgende. De verschillende kenmerken van de gymnastiek der jongens en die der meisjes kwamen uitstekend uit: bij de eersten het krachtige, het vlugge en stoere, bfj de meisjes meer het teere en het elegante, hoewel ook Lleek dat de gymnastiek aan meisjes meer wil dan gracieuse bewegingen doch ook een systematische ont- v. ikkeling van de ledematen beoogt, daarbij de kracht en het uithoudingsvermogen bevorder!. Werd er hier en daar nog wel eens een klein foutje gemaakt, de vrije en stokoefeningen waren bij beide categorieën zeer eorrekt. De oefeningen aan het rek zoowel als die aan den brug mag men eveneens zeer goed noemen, tei*wijl het sjiringen door een ruimte die al kleiner en kleiner werd r Her lachlust opwekte. Vande dames-werkzaamheden, die zooals reeds ge zr-gd van al de afdeelingen zeer net en elegant en cor icct waren, kwamen vooral uit de stok- en sluieroefe ningen, de vrije oefening der 2de afdeeling no. 5 en dio der 1ste at'deelipg 11 yan het programma, maar bovenal de knot-oefeningen, een extra nummer voor dc pauze, dat werkelijk prachtig was. Ook de gemeenschappelijke oefening van jongens en meisjes met knot, sluier, stok en halter, vielen zeer in Hen smaak. Jammer dat de 4 dames met de sluiers niet stonden in de volgorde van rood, wit, blauw en 'anje, dat zal immers wel de bedoeling geweest zijn Vol verwondering was ieder over de vlugge samen stelling der groepen en hare verscheidenheid. Ze wa ren mooi, vooral de laatste, waar zeker propaganda werd gemaakt voor de dames die door hare gymnav tiek-beoefening bewezen flinke jongens t*. kunnen steunen. De zoo in alle opzichten geslaagde uitvoering is na tuurlijk voor een groot deel het werk van den Direc teur, den heer J. A. v. Middendorp. De voorzitter bracht dezen aan het einde van het programma daarvoor dank en hulde, daarbij de hoop uitsprekende, dat hij nog vele jaren voor K. en V. zou mogen werkzaam zijn. Ook mej. Middendorp zeide hij lank voor haar steun bij de repetities en hoopte dat iet stof lelijk bewijs van dankbaarheid der vereeniging' haar gegeven, voor haar een spoorslag moge zijn om op den ingeslagen weg voort te gaan. Aan het bal liet men voorafgaan een kinderbal, dat heel lief geopend werd door de beide kleinste meisjes in de zaal. Daarna had de beer J. Hartog Polak gelegenheid te bewijzen dat er bü goede regeling zeer veel personen m een betrekkelijk kleine zaal kunnen deelnemen aan een bal. In de gisteravond gehouden huishoudelijke verga dering der Gem. Geh.-Onthouders-ZsngvereenigiDg „Door Onthouding Vereenigd", werd besloten om op 21 Maart a.s. een openbare uitvoering te geven, 't Programma bevat verscheidene zangnummers en daarbij een operette, genaamd „Oost, West, thuis best." „Strenge vorst" zegt het weerbericht heden. Onge twijfeld zullen velen, die nog gaarne eens op de schaats willendit met vreugde lezen en morgenochtend zoo gauw mogelijk zich gaan overtuigen of de voor spelling uit is gekomen. Zeker moet het sl een heel strenge vorst zgn, die de menschen tot het maken van tochtjes in staat stelt: het zonnetje zendt reeds zulke warme stralen ait, dat de ijskorst op de kanalen daartegen haast

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2