DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 21. Honderd en elfden jaargang. 1909. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, /Wonderlijke nummers 3 Cents. DINSDAG Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 26 JANUARI. Hinderwet. BINNENLAND. Telefoonnummer 3. Hulde aan H. M. de Koningin. Tweede Kamerverkiezingen, Comité tot beperking der vivisectie. Gered. Gesnapt. Automobiel-ongeluk. Minister Regout. Verdronken. Verbrand. Een ballon. Benzlne-ontbranding. Nederland en Venezuela. Baldadig. Juweelendiefstal. Schip gestrand. ALKMAARSCHE COURANT. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALK MAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1846 (Staatsblad No. 22) ter kennis der inge zetenen, dat bg hem ingekomen en aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegevenhst kohier der grond belasting No. 1, voor bet dienstjaar 1909, executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam, den 23 Januari 1909dat ieder verplicht is zijn aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen m dat heden ingaat de termijn van drie maanden binnenwelken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Het Hoofd van het plaatselijk bestuur voorn., G. RIPPING. Alkmaar, den 25 Januari 1909. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van W. G. E. VALK aldaarom vergunning tot het oprichten van een koekbakkergwaarin een heete- luchtoven, in het perceel Waagplein wijk B No." "2. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden in gediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Maandag 8 Februari e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die be zwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer ge meente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 26 Jan. 1909. DONATH, Secretaris. ALKMAAR, 26 Januari. Te spreken ovèr dèn ffnanciëelen nood van gemeen ten is eèn dankbaar werk. Niet waar, bijna in het ge heele land zijn de gemeentelijke kassen in desolaten toestand en het Zou nog wel zoover kunnen komen, dat Kampen, waar door de opbrengst van het Kamperei land geen belasting op den hoofdelijken omslag be staat, nog eens een toevluchtsoord werd voor belas ting-schuwe ingezetenen. Mag men onzen minister-president gelooven en waarom zou men dat niet mogen dan zijn Amster dam en Winschoten thans in ons land de meest-nood- üjdende gemeenten. De burgemeester van Amster dam, vond dit natuurlijk niet erg prettig en hij zeide dat die uitdrukking „in onvoorzichtigheid was gebo ren." De heer Heemskerk laat blijkbaar nog al eens iets in onvoorzichtigheid geboren worden heeft dr. Kuypér, die het kan weten, niet hetzelfde gezegd ten opzichte van de schepping des heeren Heemskerk, die ministerie heet? Het is bekend, dat er een staatscommissie bestaat, welke zal onderzoeken hoe de gemeenten geholpen kunnen worden. Nog steeds was dit een onoplosbaar ïaadsel en het staat te vreezen, dat het dit, gelijk het met een ietwat deftige term heet „vooralsnog" zal blijven. Tot heden konden alle-gemeenten in ons land zich pog staande houden. Nog geen enkele heeft haar bo- (aling-en moeten staken of is failliet gegaan. De groo te evengoed als de kleine gemeenten hebben aan huni'i- nanciëele verplichtingen kunnen voldoen al laten sommigen, naar het gerucht wil, de ambtenaren wel eens wat lang op de uitbetaling hunner salarissen achten. De gemeenten loopen, wat de bevolking en dus ook wat schatkist betreft, nog al uiteen. Ligt nabij de gémeehte Amsterdam met zijn 565.656 inwoners niet de gemeente Katwoude inet 231? Hoe groot de finaneiëele nood van groote gemeenten ook moge zijn, de kleinere loopen meer gevaar voor een bankroet. Dit is in Pruisen gebleken, waar, naar de bladen mel den, een gemeente faillissement heeft aangevraagd. Pic gemeente heet Lagiewik, is gelegen in Posen, en is de kleinste gemeente in het Pruisische koninkrijk. Het droevige feit is niet het gevolg van financiëel wanbeheer. Het gemeentebestuur treft, geen blaam. De gemeente is het slachtoffer geworden van het kleu rige gevaar, dat militarisme heet en dat tot heden al leen de staatskassen bedreigde, maar nu zelfs gemeen telijke krachten heeft uitgeput. Indirect, wel te ver staan. Het militaire departement besloot namelijk tot het aanleggen van een oefeningsveld, dat nabij de ge meente Lagiewik kwam te liggen. Een aangrenzend dorp werd door dit veld opgeslokt, op een hoeve na, welke bp de gemeente Lagiewik werd gevoegd. Een voordeel was dit niet, en spoedig bleek het een groote schadepost te zijn. De gemeentekas kreeg geen cent van hare uitbreiding maar negen werklieden van die hoeve, die ingezetenen waren geworden, kregen recht i.p een ouderdomspensioen van 72 gulden. Jaarlijks moest er dus 648 gulden worden uitbetaald en daar voor was geen enkele premie ontvangen. Deze extra- som dreigde de gemeente met den ondergang. De ge meenteraad trachtte bij de overheid ontheffing te krij gen, maar het mocht niet baten. Dientengevolge heeft ile gemeente failissement aangevraagd. We zullen zien, hoe dat afloopt als de nood het grootst is, is d" redding gewoonlijk het meest nabij. Gelukkig is de kans voorloopig niet. groot, dat de nood op dusdanige wijze in een Nederlandsche gemeen tekas zal nijpen, noch in Amsterdam, noch in Winscho ten. Gevolg gevende aan het verzoek van H. M. de Ko ningin, maakt het comité tot aanbieding van een ge schenk aan H. M. de Koningin namens 's-Gravenhage en andere gemeenten in Zuid-Holland bekend, dat de geldendie voor het geschenk zullen inkomen ten deele zullen worden bsstemd voor een kamerwieg met toebehooren en ten deele voor een of ander liefdadig doel. De wieg zal daardoor veel eenvoudiger moeten worden dan aanvankelijk het plan was. Het Zuidhollandach provinciaal comité heeft zich bij circulaire tot de burgemeesters in die provincie gerichtmet de mededeeling dat de inkomende gel den in hoofdzaak zullen worden bestemd voor een of ander liefdadig doellater met goedvinden van Hare Msjeateit aan te wgten. Op uitnoodiging van het Alkmaarsche aomité heeft zich ook in Beemster een comité gevormd tot het aanbieden van een geschenk aan H. M. de Koningin. Het bestaat uit de dames Koopman—-Van der Stok, MolenaarBakker. Oldeman Loggers, Vis—Mars en Zuurbier—De Wit. Het zal met het Alkmaarsche comité samenwerken. Op initiatief van mevrouw Romgn, de echtgenoote van den burgemeester, is te de Rgp en in de naburige gemeente Graft een sub-comité gevormd voor het hul deblijk aan H, M. de Koningin, Limburg zal ook een provinciaal huldeblijk aanbieden. In aansluiting met het reeds bekend plan, van den Oranjebom! „Wat ook vall', trouw staat pal," tot het brengen eener grootsche Nationale Huldebetooging, bericht het bestuur dat reeds uit alle oorden van het land, bewijzen van deelname zijn toegezegd en nog in komen. Ter voldoening der vele aanvragen, zij nog vermeld het in de bedoeling ligt van den Bond, deze betooging te doen paats hebben na de herstelling van onze geliefde Koningin, op een daartoe nader te bepa- k n dag. De bedoeling is alduseen reusachtig zang koor van dames, heeren en kindereu, benevens een or kest bestaande uit muziekcorpsen, beiden uit alle oor den des lands saamgesteld, zoodat dit in de ware zin des woords een grootsche N ationale Hulde zal worden, wel reeds geheel gereed is, zal gecomponeerd worden door een onzer bekende componisten. Een feestcantate zal Hare Majesteit de Koningin, de Koningin Moeder en Z. li. H. worden toegezongen, speciaal vervaardigd voor deze gelegenheid. De canta te welke zich tevens bereid verklaard heeft,, de leiding hiervan op zich te nemen. Na deze Grootsche Hulde zal een défilé plaats vinden, van de vereenigingen in ons gehééle land, die öf geheel öf door deputaties zich willen doen vertegenwoordigen. Hiermede hoopt het bestuur haar plan te verwezenlijken, wat betreft deel name der verschillende kleederdrachten, enz. 't Behoeft geen betoog, dat deze voorgenomen plech tige en eerbiedige Hulde, een dankbare uiting zal ge ven, van een volk, dat één is met zijne Vorstin, dat lief en leed met Haar deelt, kortom, dat beseft: zonder Oranje géén Nederland. Het bestuur verzoekt, de ver eenigingen welke zich nog niet opgaven, spoedige in schrijving te zenden. Zooals gezegd, alle corporatiën zijn welkom, zang en muziek voor de cantate, andere corporatiën voor het défilé. Corporatiën welke zich wensehen aan te sluiten, gelieve tevens hunne afge vaardigden op te geven, welke geregeld van de bespre kingen worden op de hoogte gehouden en ter vergade ring worden uitgenoodigd. Laat één roep van instemming uitgaan met dit schoone plan, deze Eerbiedige Hulde kan niet te groot zijn. [Iet bestuur verwacht bij de reeds vele opgaven tot deelname, nog meerdere inschrijvingen, opdat dezo hulde een toonbeeld moge worden, van de aloude ver knochtheid en onwankelbaren trouw aan ons geliefd Oranjehuis. Binnen eenige dagen zal een vergadering worden uitgeschreven, ter benoeming- bestuursleden etc. Opgave voor deelname, worden ingewacht bij den Bondsvoorzitter den heer Albert van der TTnrst, Hee rongracht 377, Amsterdam. Dr. J. Th. de Visser, Ld der Tweede Kamer voor h-t district Leiden, zal geen caucidatuur voor een der Amsterdamse he districten aanvaarden, ofschoon het wel in de bedoeling lag van een der ki sdist.icten hem candidaat te stellen. Als candidaat voor VIII wordt thans genoemd de heer J. Douwes Jr. Of dr. De Visser een caodid»tuur voor Leiden zal aanvaarden, ia nog niet bekend. Mocht dr. De Visser opnieuw zich candidaat voor Leiden laten stellen, dan zal hg zgn ambt als predikant nedorle^gen. Door het partjjbeatunr van de S. D A. P. is de heer Mend els, die als no. 1 op de grosig it voorkwam, aangewezen als candidaat dez r partij in district Am sterdam II. Zondag hebben de afgevaardigd' n der liberale kies vereenigingen in het kiesdistrict Hoogezand te Gro ningen vergaderd. Na eenige besprekingen besloot men bijna eenstem mig een der meest bekende voormannen der liberale partjj uit te noodigen de candatuur voor het lidmaat schap der Tweede Kamer te aanvaarden, nadat hij zijn standpunt op politiek gebied voorloopig heeft uit eengezet. In de plaats van mr. J. H. M. baron Mollerus van Westkerke, in leven Commissaris der Koningin in Gelderland, is toegetreden als lid van het Comité tot beperking der Vivisectie mr. P. Rink, oud-minister van Binnenlandsche Zaken. GEMENGD NIEUWS. Een verstandig burgemeester. De burgemeester der gemeente Wiuschoten heeft, in overeenstemming met den door H. M. de Koningin uitgesproken wensch, de aandacht der ingezetenen er op gevestigd, dat 't ongetwijfeld H. M. aangenaam zou wezen, wanneer met 't oog op de heuglijke te wachten gebeurtenis, door de ingezetenen werd bedacht de commissie, welke hier werkzaam is voor het uit zenden van vacantie-koloniën. Bg Dungeness is de Engelsche schoener Trusty, met bestemming naar Gent, aan boord waarvan zich de Vlissingsche loods W. Fleurbaay bevond, door een Italiaansche bark aangevaren. De schoener zonk binnen enkeleoogenblikken.^Alle opvarenden werden door de bark gered, doch hadden geen gelegenheid iets anders mede te nemen dan hun lijfgoed. De geredden werden te Plymouth aan wal gezet. De geredde loods is gister morgen te Vlissingen teruggekeerd. Vlug er bij. Te Vlissingen is een meisje van 16 jaar ondertrouwd. Overreden. Gisteravond zes uur is op het perron van den spoor weg te Schiedam de bestelwagen, die de rails passeerde, door den sneltrein overreden. De koetsier K. werd tusschen de stukken van den wagen nagenoeg dood gedrukt. Vóór hg aan het ziekenhuis aankwam, was hg reeds overleden. Het paard bleef ongedeerd. De inbreker, die de vorige week te Zundert op heeter- daad werd betrapt toen hg bezig was bij notaris De Bie, Liykt thans ook de dader te zgn van de inbraken gepleegd te Borg vliet onder Bergen-op-Zoom, waar hg den pastoor behalve een bedrag aan geld ook een paar schoenen werden ontvreemd. De gestolen schoenen had de inbreker aan en deze zgn nu herkend. De gearresteerde zal ter confrontatie naar Bergen-op-Zoom worden overgebracht. Een automobiel-ongelus, Zondagmiddag te Hilversum, heeft helaas droevige gevolgen gehad. Een auto, waarin gezeten waren de heer en mevrouw Sterba, van Hilversum, en de heer Bryer, van Amsterdam, reed te oDgeveer vier uur van Hilversum naar Laren. Op den Hoogen Liarderweg moest de auto voor een wielrgder wgken en kwam, doordat de chauffeur plotseling zgn stuur moest omgooien, tegen den berm van den weg. De 22-jarige Jan Suyk, vorder aan de gzergieterg van de firma Reesink Co. te Hilversum, die zich op dat oogenblik op den berm bevond, geraakte onder de auto en was bijna onmiddellgk dood. De ongelukkige laat ee i vrouw en ten kindje achter. Door d-n schok werden de inzittenden uit de auto geslingerd. De heer Beyer bekwam daarbg een arm en beenbreuk en werd vervoerd naar de R. K. Zieken verpleging. Gehoord, dat mr. Regout minister van waterstaat wordt Ja. Nu zullen we 'n potje mogen breken Hij maakt ze zelf. („Limb. Koerier".) Gistermiddag gebeurde aan de Zomervaart bg Haar lem een dtosvig oDgeval. Van een wagen, beladen met zakken meel, komende van den korenmolen te Vgfhuizan, sloegen de paarden op hol, waardoor de wagen kantelde en de metgezel v-n den koetsier in de Zomervaart onder d meelzakken geraakte. Toen men na eeoigen tijd den man onder de zakken vandaan haal le, waren do levensgeesten reeds geweken. Gisterennamiddag is do 62-jvrige M. C. H., in de Verlaat straat te Rotterdam, waar zg woont, met twee emmers heet water uitgegleden. De inhoud van de emmers kreeg zjj grootendeels over het bovenlijf, waarvan ernstige brandwonden het gevolg waren, Gisternamiddag te 4 uur daalde ten N.W. van den toren van Monster op ongeveer 400 M. afstaud van de Noordse", da luchtballon „Baëmler", afktmstig uit Essen en aldaar des morgens om 9 uur opgestegen met kapitein Katzer en nog 2 luchtvaarder». Over L mburg, Den Bosch, Veohel, Dordrecht en Deltt ge komen, kon de daling nog tgdig worden bewerkstel ligd cm niet over zee te drjjven. Uit de S. D. A. P. De wegens het bekende geschil afgetreden bestuur ders der S. D. A, P., de heeren J. H. Schaper en W. P. G. Helsdingen zijn blijkens den uitslag van het refe rendum tot partijbestuurders herkozen. Deze beide heeeen waren afgetreden omdat, blijkens hun oordeel, hot partijbestuur niet scherp genoeg te gen de Tribuneredaeteuren was opgetreden. Het ge vallen votum is dus te beschouwen als een uitspraak tegen het optreden der Tribune-redacteuren, en ver scherpt den aard van het geschil. De tot nu toe gevallen uitspraken van afdeelingen der S. D. A. P. verzekeren het houden van een buiten gewoon congres. Dit zal zeer waarschijnlijk in de maand Februari plaats vinden. Brand Zondagmorgen ongeveer 7 uur is te Helder brand uitgebroken in een perecel gelegen aan de vischdroge- rij, achter de Vischstraat, dat als woon- en pakhuis ge bezigd werd en bewoond was door den eigenaar C. Tol. Zeven daarnaast gelegen pereeelen, welke gebezigd werden als vischrookerijen, werden mede een prooi der vlammen. Van deze 7 pereeelen behoorden 3 toe aan bcvengenoemden Tol, I aan Zwagerman, 2 aan N. Pe ters en 1 aan J. Buis. Er kwamen geene persoonlijke ongelukken voor. Al les was verzekerd. Oorzaak onbekend. Zondagmiddag is er in den autostal van den heer R. in de Zakkendragerssteeg te Utrecht, gelegen achter diens woonhuis aan de Oudegracht door benzine-ont- brandinff een vrij ernstige binnenbrand ontstaan, die echter door de ijlings aangerukte brandweer spoedig bedwongen werd. Van de zich in den stal bevindende auto bleef niets dan het geraamte over. Hr. Ms. scheepsmacht in de West-Indische wateren wordt, na de veranderde verhoudingen met Venezuela, wederom met een oorlogsschip verminderd. Het pantserschip Friesland, commandant de kapi tein ter zee, oud-minister van marine Cohen Stuart toch, heeft bevel gekregen nara Nedefland lerugtekee- ren, na aankomst in de West van het pantserschip Utrecht. Te 's-Gravenhage zijn acht jongens van 1216 jaar aangehouden, door wier schuld op den Loosduinschen weg een locomotief met een personenwagen van de Westlandsche tram ontspoorden. Zij hadden zand op tIp baan geworpen om den machinist te dwingen te stoppen en zeiven een eind mee te rijden. Afschrikwekkend voorbeeld. Een curieu9e, wellicht nimmer toegepaste manier van propaganda maken, is te Schoonhoven toegepast door de Christelijk-Geheel-Onthoudersvereeniging. Van de naïeve veronderstelling uitgaande, dat de leden nimmer iemand „in kennelijken staat" gezien hadden, werd dit den leden aanschouwelijk voorgesteld. Een man en een dienstmeisje, beiden geheel-onthouders, voerden dit kunststukje keurig uit. Zij hadden gere peteerd onder bevoegde leiding. De Papendrechtsche quaestle. De Hooge Raad deed gisteren uitspraak in de zaak van Garsthagen te Papendrecht, door het gerechtshof te 's-Gravenhage wegen# smaadschrift veroordeeld tot 4 maanden gevangeiiRfetvaf Overeenkomstig dö öiilhitgs meegedeelde conclusie van advocaat-generaal 'rt»; Grt besliste de Hooge Raad, dat het Hof had moeten beslissen op den door den re- quirant aangewezen grond van rechtvaardiging (van zijn aanklacht). Mitsdien werd het arrest vernietigd en de zaak verwezen naar het gerechtshof te 's-IIerto- genbosch. Onbekende dieven hebben ingebroken in de R.-K. kerk te Damme, aan het kanaal SluisBrugge. Al de kostbare juweelen van het O. L. Vrouwenbeeld werden gestolen. Op den Hinder nabij Hoek van Holland is bij kalme zee een stoomschip gestrand. Sleepbooten zijn ter as sistentie vertrokken. Een beschuldiging. De drie Ingenieurs Verhoekx, Buningh en van der Velden hebben een ernstige beschuldiging tegen den directeur der maatschappij „Electra" te Amsterdam den heer Beekman, uitgebracht hierop neerkomende dat de heer Buningh den directeur vier weken vóór het doodelijke ongeval, dat den ingenieur II. Oldinge trof, gewezen heeft op den gevaarlijken toestand van het kabelhuisje der Maatschappij bij den Torensluis, ter wijl de heer Beekman naar aanleiding van deze be sehuldiging heeft geschreven, dat hij de aandacht der justitie op de besehuldiging heeft gevestigd, zoodat hij in afwachting van do maatregelen der justitie zieh van rerdere polemiek onthield. Met betrekking tot deze laatste mededeeling kan het 1 h 1 d. mededeelen, dat de justitie nog geen onderzoek heeft geopend en dat ook nog niet bekend is of de justitie in deze termen zal vinden, een onderzoek in te stellen. Do drie ingenieurs hebben hun dienstbetrekking bij do Maatschappij Electra per deurwaardersexploit op gezegd, met inachtneming van hun contractueelen ter mijn, die voor den heer Verhoekx afloopt tegen 1 September a.s. Deze ontving nu jl. Vrijdag een deurwaarders-exploit

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1