DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 6W No. 24. Honderd en elfden jaargang. 1909. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk 1, P5zonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. VRIj DAG 29 JANUARI. Hinderwet. Vrijstelling door Broederdienst. m I BINNENLAND. Telefoonnummer 3. Tweede Kamerverkiezingen. Diner ten Hove. Adellijke schaatsen-yders. Een raadsel. De moord te Teteringen. Diefstal. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met belagen van D. VISSER aldaarom vergunning tot het oprichten van een bergplaats tot bewaring van benzine, achter het perceel Karnemalksbuurt, wijk E No. 20a. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden in gediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Woensdag 10 Februari e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die be zwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer ge meente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 27 Jan. 1909. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter kennis van belanghebbenden: dat de Militiewet 1901, volgens de laatstelijk bij de wet van 5 December 1908 (Staatsblad nr. 347) daarin gebrachte wijziging, o.a. voorschrijft, dat de aflevering van do tot den dienst aangewezen lotelingen zal ge schieden voor hen bestemd tot volledige oefening, het eene gedeelte in het tijdvak van 1 tot 16 Maart, en het andere gedeelte van 16 tot 30 September dat de inlijving van lotelingen in het tijdvak van 16 tot 80 September tengevolge zou kunnen hebbeD, dat van twee "broedere, die tot opelkaar volgende lichtingen bthooren, de jongere broeder geen recht op vrijstelling wegens broederdienst zou kunnen doen gelden in de zitting van den Militieraad waarin omtrent dezen uitspraak most worden gedaan dat om aan bedoeld bezwaar tegemoet te komen b^j koninklijk besluit van 9 Januari 1909 (Staatsblad nr. 10) is bepaald, dat de oudere broeder, verkee- rende in ^et hierboven genoemde geval, zal behooren tot het in Maart in te lijven gedeelte Noodigen op dien grond de lotelingen der lichting 1909, die een één jaar jongeren broeder of half broeder hebben, uit, daarvan onverwijld, doch uiterlijk vóór 3 Pebruarl a.s. kennis te geven ter gemeente-secre tarie, welke uitnoodiging tevens geldt voor hen, die geboren zijn in 1890 en zich in de loopende maand Januari voor de lichting 1910 voor de militie hebben doen inschrijven. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 28 Jan. 1909. DONATH, Secretaris. BEVOLKING. Onderstaande persoon wordt verzocht zich ten spoedigste ter secretarie dezer gemeente aan te melden (afdeeling bevolking) SJOUKE BAR8INGERHORN, gekomen uit de ge meente Zrjpe. AAN DE DAMMERS! De vele oplossingen van probleem no. 10 en vraag stuk no. 3 in dank ontvangen. Probleem no. 10 geleek in stand en ontleding wel iets op „de oliemolen" (zie beneden.) Toch was het een aardig probleem. Vooral de vierde zet is heel aar dig berustende op: de meeste stukken moeten gesla gen worden. Oplossing probleem no. 10 (van den auteur). Wit speelt 20—14, 49—43, 37—31, 40—34, 34:3. Vraagstuk no. 3 gaf een fijn staaltje van het doorzicht van den lieer de Haas. De damslag volgde na acht zetten. Zie hier de ontleding Wit speelt: 28—23, 33:22. 41—36, 31—26, 26:17, 36:18, 39—33, 35:2. Van beiden, probleem en vraagstuk, mochten wij goede oplossingen ontvangen van de Heeren: A Bruijn, D. Gerling, G. v. Nieuwkuijk, O. H. Noome, O. Slotboom, F. W. Roderwijn te Alkmaar, S. Homan te Oudorp, A. v. Nienes Noordscharwoude, P. Zwak- man Dz., Bergen. Alleen probleem no. 10 van P. Deugd, L. H. Groote- goed te Alkmaar, H. Gen-its te Grootebroek en O. TVoostheide te Oudorp. Vraagstuk no. 3 van C. H. den Hartigh, Heer-Hugo waard. Van probleem no. 9 en vraagstuk no. 2 ont vingen wij nog goede oplossingen van D. Bruin, Sint Panoras en P. Deugd, Alkmaar. De stelling „de oliemolen" waar wij reeds eenige malen over gesproken hebben, wordt aangegeven doev onderstaand diagram. ALKMAAR, 29 Januari. Niet alleen in Duitschland maar ook in het buiten land heeft de vijftigste verjaardag van Keizer Wil helm aanleiding gegeven tot het schrijven van artike len over den jubilaris. Uit die Duitsche artikelen blijkt, dat de ontstemming van het volk nog niet ge heel geweken is en ongetwijfeld zou deze kroonjaardag met meer luister zijn gevierd, indien er niet zekere No- vember-gebeurtenis8en waren geweest. Het moet wel opvallen, dat de schrijvers zich bijzonder vrij uiten, er geen doekjes omwinden, maar ronduit zeggen, wat ze o] het hart hebben, hetgeen eenige jaren geleden niet mogelijk zou zijn geweest. Merkwaardig scherp en bitter heeft, blijkens de uit- trckselen in Fransche bladen, de Russische pers zich uitgelaten. De officieuze Nowoje Wremya betoogt bijv. dat de be teekenis en de persoonlijkheid van den keizer zeer overschat, zijn; hij is een vertegenwoordiger van het denkbeeld van het verlichte absolutisme, maar hij is tevens de man, die Duitschland en geheel Europa ge houden heeft onder den ontzettenden druk van het mi litarisme. „Al die instellingen," zegt het blad, „hebben tot groote nadeelen geleid. Het leger, de trots der vroegere regeeringen, is naar het oordeel van deskundigen in langzame, gevaarlijke ontbinding. „En wat de 'politieke plannen des keizers betreft, daarvan kan men alleen zeggen, dat ze alle mislukt zijn. Thans wi rdt in Posen en in den Balkan een staatkunde van vijandschap tegen de Slaven gevoerd. Wij hopen hartelijk dat die ook mislukken zal." De „Retsj" een ander Russisch blad, zegt dat de kei zer buiten Duitschland den indruk van een „operetten- koning" maakt en dat zijn optreden blijk geeft van on gehoord dillettantisme. „Het geheim zijner populari teit ligt in zijn eigenschap voor alles belangstelling te toonen, alles snel te begrijpen, zich over alles een mee ning- vormen, die niet altoos de goede is. Vooral schat- men het in Duitschland hoog, dat de keizer opkwam voor de industrieele ontwikkeling van het land, voor scheepsbouw, kanaal-aanleg, het openen van nieuwe markten voor den handel. Hij was, of scheen ten min ste te zijn, het aangewezen hoofd eener groote militai re en industrieele natie." De Engelsche pers spreekt met veel hartelijkheid en waardeering, blijkbaar onder den indruk van het ko mende bezoek. Eigenaardig is het, dat terzelfder tijd door middel van het agentschap Reuter een welwil- kndheidsbetuiging is gezonden van Duitschland naar Engeland. Reuters agentschap te I.ouden toch vernam „uit een bron, die het weten kan hoe men in de hoog ste Duitsche kringen over de zaken denkt" het volgen- Men verhaalt dat deze stelling op de volgende ma nier aan dien zonderlingen naam gekomen is. Vroeger werd aan de Zaan veel dam gespeeld en zoo waren op zekeren dag twee olieslagers (eigenaars van oliemo lens) ook aan de partij. Na lang spelen kwamen zij ir. den stand, als bovenstaand diagram aangeeft. Na lang turen, zei de speler met de witte stukken, dat hij de partij nog zou winnen. Zijn tegenpartij achtte zulks onmogelijk, maar toen wit toch volhield sprak hij, van geen gevaar bewust: Daar verwed ik mijn oliemolen onder." „Aangenomen," sprak wit en hij speelde als volgt 31—48 (zwart 32:21), 38—32 (zwart 21:49), 48—31 (zwart 36:27), 40—34 (zwart 49:8), 34:3 en won. Dat zwart natuurlijk verbluft was, is te begrij pen, maar hij offerde met een zuur gezicht zijn oliemo len. Sedert dien tijd is bovenstaande stelling bekend onder den naam van „de oliemolen." Zondag 17 Januari is in het café de Karseboom, Kalverstraat Amsterdam een zeer interessante dam- wedstrijd gehouden tusschen 12 spelers van de Dam club „Aris de Heer" te Beemster, en 19 spelers van het „Vereenigd Amsterdamsch Dumgenootschap." Men speelde twee partijen op dien dag en in de tweede ont moeting speelden voor Amsterdam eenige andere spe- 1.T8 dan in de eerste ontmoeting. In de tweede ontmoe ting hadden o.a. de Amsterdammers aan bord 1 en 2 r< spectievelijk de heeren de Haas en Battefeld. Onderstaand overzieht geeft de uitslag van heide ontmoetingen aan: Zwart: ,2 6, 7, 11, 16, 17 (dam), 28, 29, 32 (dam) 36. Wit 13, 27, 31 (dam) 38, 40, 43, 44. Ie octmoetiog. i 7- —ri*. --Tv Beemster. V. A. D. 1. J. Noome Mz. 1 I. Presburg 2. A. de Heer Kz. 1 J. de Jong 3. Jb. Noome Mz. 2 G. v. Leeuwen 0 4 0. Noome Mz. 0 H. v. Broekhuizen 2 5. J. de Heer Az 0 D Homoet 2 6. S. de Heer Kz. 1 F Koch 1 7. S. de Heer Az. 2 J. Verbeek 0 8. Jb. Noome Jz. 1 N. Baruch 1 9. M. Noome Mz. 0 E. Cardozo 2 10. P. Zeemsn Jr. 2 A. v d. Hegden 0 11. A. de Heer Dz. 2 J. Kluen 0 12. K. Heuvel. 0 J. v. Cleef 2 12 12 Deze eerste ontmoeting eindigde dus in een g®l(jk spel. de Hit nu staande bezoek te Berlijn van den Koning en i'. Koningin van Groot-Brittannië wordt in alle kringen van de hoofdstad alsmede in het geheele Kei zerrijk m zooi- veel sympathie tegemoetgezien. Tijdens en 1 -r dat bezoek zal, naar men hoopt, de periode van weii izijdsche misverstanden en misvattin gen verdwijnen, ai; zijnde twee groote natiën onwaar- lig. In de staatkunde, bestaat geen sentimentaliteit; de Staat die een zelfzuchtige staatkunde volgt, voert va derlandslievende politiek en op die wijze is Engeland groot geworden. De Duitschers hebben eenzelfde recht en eenzelfden plicht om een zelfzuchtige staatkunde te voeren en het volk in Groot-Britannië kan noch moet hierom slecht over .de Duitschers denken. Evenzeer als Groot-Britannië een noodzakelijkheid is, is een sterk Duitschland een waarborg voor den Vrede. Hernieuwd wantrouwen tusschen de beide groote mogendheden moet, dat spreekt, in ernstige mate kwaad doen aan heiden, terwijl daarentegen wederzijd- selie overeenstemming niet alleen aan Duitschland en Engeland, maar aan de geheele wereld de zegeningen van den vrede verzekert. Het streven des Keizers is er onafgebroken op gericht geweest een vriendschappe lijke verhouding met Groot-Britannië te vestigen en men heeft de hoop te kennen gegeven dat, wanneer bin ;irnkort beide -itaatshoofden elkanders hand zullen grijpen, beide volken het voorbeeld van hun vorsten zullen volgen, niet in de opwelling der oogenblikkelij- ke vreugde, maar in ernstige ovrtuigiug, oprecht en eerlijk." Zooals men ziet, wordt er alles gedaan om de stem ming te verbeteren, nu de monarchen elkaar zullen ontmoeten. Dat zal ook wel lukken. Jammer dat de keizer door één onbedachte daad het met zooveel moei te verworvene kan te niet doen 2e ontmoeting. Bnemster. 1. J. Noom» Mz. 0 2. A de Heer Kz. 0 8. Jb, Noome Mr. 2 4 C. Noome Mz. 1 5. J. de H««r Az. 1 6. S. de Heer Kz. 1 7. 8. d« Heer Az. 0 8. Jb. Noome Jz. 0 9. M. Noome Mz. 1 10. P. Zst-man Jr. 2 11. A. de Heer Dz. 1 12. K. Heuvel. 0 V. A. D. J. de H ras 2 Ph L B*tt efeld 2 D. Schipper 0 A. van 't Schip 1 I. Presburg 1 G. v. Leeuwen 1 W. L'ssar 2 H. A. J. de Grabber 2 N. Bsruch 1 E. Cardozo 0 B. Voorzanger 1 J. Ktuen 2 9 16 Deze tweede ontmoeting verloren de Beemster dam mers dus met 159. In 't geheel verloren zij dus met 2721. Voorwaar ten mooi resultaat. In aanmerking genomen de vele sterke spelers van Amsterdam. Jammer dat wegens het gebrek aan tijd, in de tweede ronde wat gehaast gespeeld moest worden. In de partij tusschen D. Schipper (wit) en Jb. Noo me Mz. (zwart) won zwart al dadelijk in 't begin een schijf W. 33—28 31—27 39—33 27—22? 35:15 15:24 28:19* 43:34. Zw. 18—23 20—25 15—20 25—30 14—20 19:39 13:24 17:30 en wint ee nsc.hijf. Een drietal partijen zijn wegens het late uur door een commissie beslist n. 1. bord 4, 5 en 11. In Februari zullen de Amsterdammers de gasten zijn van de Beemster en zal er weder menig interessan te partij gespeeld worden. Als probleem geven wij heden iets moois van één der beste Fransche probleemcomponisten n.l. J. Bergier. De oplossing zal de moeite van 't zoeken ten zeerste loonen. Probleem no. 11 van J. Bergier (voorgekomen in „Lejeu de Dames.") Zwart 4, 7, 8, 9, 11, 12, 14, 19, 20, 24, 26. Wit 23, 25, 28, 29, 31, 32, 33, 38, 39, 43, 49. Oplossingen voor 3 Februari bureau van dit blad on der motto Dammbriek. *81aat wit eerst 43: 34 dau zwart 9-14 an wint wok een schijf. Hulde aan H M. de Koningin. Naar de „Arnb. Ct." verneemt, is besloten aan de Konicgi 1 ten geschenke te geven een wick-dtisch (d.i. een tafel waarop een kind wordt aangekleed) m-t zilveren garnituur. Van de Koningin is bericht gekomen, dat dit cadeau welgevallig is. Het overschot van de inzameling zal bestemd worden voor een goed doel in de provincie Gelderland, waarvoor de beslissing aan de Koningin overgelaten zal worden. Castro. De Madrileensohe Liberal bevat het verslag van aen onderhoud, dat een van hare medewerkers met Castro gehad h- eft. Castro klaagde bitterlijk over het verraad, dat zijn beste vjiend (Gómez) jegens h-m begaan heeft en over de verdachtmaking, dat hij Gómez naar het leven gestaan zou hebben. Hg, Castro, was bestemd, om het Spaansche Amerika van het juk van de Europeesche curateele te bevrijden. Toen hij drie weken geleden op de operatie-tafel lag en zgn laatste cogenblik gekomen waande, was hg met zijn geweten te rade gegaan, of hg iets te be rouwen had. Maar hij vond nietc. Zoodra hg hersteld was, zou hij zich ter beschikking van het Venezo- l",arisch" parlement, het hoogste gerechtshof van zgn land, stellen, en daarna zegevierend zgn psst weer innemen. De Christelijk Historische Kiesvereeniging te Opper does (district Enkhuizen) heeft tot voorloopig candi- d*at gesteld Mr. JE baron Mick*y Jr., te VGravenhsge. Maandag 8 Februari a.s. zal ten Hove het jaar- lyksche diner aan burgerlijke autoriteiten plaats hebben. Dr. De Visser. In tegenspraak met het bericht van de „Tel." ver neemt de Stand," dat omtrent het neerleggen van het predikambt door dr. De Visser, hg een eventueele herkiezing te Leiden nog niets kan worden meege deeld, Een beslissing is in deze door hem nog niet genomen. Te Groningen arriveerden Woensdag 18 Duitsche baronnen en baronessen, die per schaats van Bremen tot Zuidbroek waren gekomen. Verder moest van den trein gebruik worden gemaakt. Hun plan is, om verder naar Assen te schaatsen en daarna tochtjes te maken door Friesland. GEMENGD NIEUWS. Eenige dagen geleden werd door den heer Van H. v. B. te Utrechtaan den heer mr. R. te 'g-Hage een aangeteekende brief verzouden, waari i f 2000 aan bankpapier. Bij aankomst van dezen brief bleek de inhoud (de bankbiljetten) verdwenen te zgn. Een nauwkeurig onderzoek leverde eindelgk op, dat de enveloppe geopend was geweest, zonder «lat de zegels verbroken waren. 't Merkwaardigste in deze geschiedenis is, dat de brief bij aanbieding ten postkantore te Utrecht het zelfde gewicht bad als bg weging te Den Haag. Een vertrouwd bediende heeft den bri*f gepost, terwgl deze zeer kort op het kantoor te Utreoht heeft ver toefd. Hoe is dit geld dus verdwenen Justitie en politie zgn ijverig in de weer, op dit raadsel op te lossen. De moordenaar Van Vlgmen heeft bekend den moord gepleegd te hebben op vrouw Damen te Tete ringen. Bedwelmd. Gisterochtend is in het vooronder van het rgnschip Maria Agnieta, liggende in de Achterhaven te Rot terdam, vermoedelijk tengevolge van kolendamp, be wusteloos gevonden de schippersknecht J. van A. De man, bij wien de levensgeesten slechts gedeeltelijk konden opgewekt wordeD, is naar het Ziekenhuis ge- brachf. Giri-rmorgen ontdekt n de buren dat bg Adr. Mas seurs, «au do drie weikeaa te Oudenboscb, was it ge l-rok u. Masseurs if met zijn vrouw op reis, zoodat nog niet precies bekend is hoeveel er gestoLn is. Vast staat dat er ouder mo r twee rijwielen en klee- ren ontvreemd zijn, te zamen een waarde van plm. f 300. Bakkersnachtarbeid. Het Bakkers-comité (voorzitter dr. J. Rosters van L nnep, spcretaris mr. H, Blaupot ten C»te) heeft tot de uitgave van een eigen orgaan besloten in verband met de door het Comité, als gevolg van de voorge stelde wettelijke maatregelen betreffende de afscha/fiag van den nachtarbeid in broodbakkergen, verwachte belangrijke broodprjjsverhoogiog. alsmede andere na deelen voor het publiek. Gevaarlijk. Terwijl men gisternamiddag aan het verhuizen was van de Paul Kruger- naar de Christiaan de Wetstraat te Rotterdam, liet de vader in laatstgenoemde woniug een met scherpe patronen geladen revolver .op tafel liggen. Do 17-jarige zoon S. P„ nam het wapen op om het te bekgken. Plotseling ging een schot sf en

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1